Neus en Borst PUROL Binnenland. „Ontbinding" van de Christ.-Hist. Unie De „Nederlander" schrijft in een hoofd artikel ondermeer het volgende „Een politieke partij kan omtrent punten Van pract'isch Regeeringsbeleid Veel toegeven zij kan zelfs geheel van inzicht veranderen. Maai' als zij transigeert op eenig stuk, dat naar be ginsel raakt, behoort zij zich te ontbinden. Zij verliest dan haar leVensgrond. De quaestie van het gezantschap bij het Vaticaan raakt onmid dellijk het beginsel der Unie." Wanneer deze woorden iets beteekenen, dan zullen zij ongetwijfeld worden gevolgd door een voorstel van den hoofdredacteur van „De Neder lander" om Dr. De Visser, den voorzitter der Christ.-Hist. Tweede Kamer-fractie, en Jhr. de Geer, die bereid waren mede te werken aan de handhaving van het gezantschap bij den H. Stoel, uit de Christ.-Hist. Unie te stooten. Er is in Christelijk-Historischen kring inder daad een actie gaande om, mannen als Dr. De Visser, De Geer c.s. te royeeren. In „Het Protestantsche Zuiden", een week blad waarin o.a. het Tweede Kamerlid Krijger de pen voert, heeft een medewerker gevraagd, of de leden der Unie niet het recht hebben de namen te weten dergenen, die in zake het Gezant schap een afwijkend standpunt innamen van de opvatting der meerderheid Van de Christ.- Hist. Tweede Kamer-fractie. Een lid van de redactie, de heer C. E. v. Koets veld uit Vught, acht deze vraag te zacht „In de plaats van gerechtigd tot vragen, moeten wij spreken Vart Verplicht tot eischen. Wij mogen met slechts weten de namen, waar naar de geachte schrijver informeert, maar wij moeten ze weten. Want onze Unie is er niet om personen als leiders omhoog te beuren, te ont zien, wat zij ook doen, en te volgen waar zij ook gaan. Onze Unie is er om een beginselvaandel omhoog te beuren, het trouw Volgen, als 't moet óók naar schade en smaad, en om te vermanen te bestraffen en als 't moet Van zich te stooten' elk, hoe hoog ook geplaatst, die, hetzij uit men- schenvrees, uit succesbejag, of machtsbegeerte, niet den weg achter dat vaandel, maar listige kronkelpaden bewandelt." In een artikel op de voorpagina van hetzelfde nummer, zegt de redactie Van „Het Protes tantsche Zuiden," dat zij zich „van harte" bij het stuk van den heer van Koetsveld aansluit. Dit alles bevestigt, wat wij reeds Vroeger schreven de moeilijkheden Van 11 November tot nu zijn deels het gevolg Van een crisis in de Christ.-Hist. Unie. Een merkwaardig artikel over een merkwaardig man. De A.-R. „Rotterdammer" schrijft over den te vroeg ontslapen Bruna Volgend, van pro- testantsch standpunt wel heel interessan! ar tikel „Op betrekkelijk jeugdigen leeftijd is, 55 jaar oud, te Utrecht plotseling overleden de heer G. Bruna, redacteur van het „Centrum." Merkwaardig was de levensloop van dezen begaafden journalist van groote wetenschap en krachtige geloofsovertuiging. Zijn vader was bij zijn geboorte modern Ned. Herv. predikant te Heumen en stond later vele jaren in het moderne Hengelo (O.) Het droevige feit deed zich Voor, dat deze bedienaar des Woords de eenvoudigste Bijbel waarheden loochende en deken (of zoo iets)' was bij de Loge der Vrijmetselaars. Menschen kwamen er dan ook zoo goed als nooit in de kerk. Wie de waarheid wilde hoo- ren, sloot zich aan bij of woonde de godsdienst oefeningen bij in de kleine, maar wasschende Ger Kerk, gelijk ook wijlen de heer J. van Alphen het anti-revolutionnaire Kamerlid op liet ach terste bankje in de Tweede Kamer. De jonge Bruna was toen, circa ',30 jaar ge leden, predikant bij de Ned. Herv. Kerk in het gehucht Enter (O.) maar omdat hij streng orthodox was in zijn prediking, mocht hij vaders kansel nooit betreden. In dien tijd schreef hij zijn geruchtmakende brochure „De onwaarheden in de Hervormde Kerk" terwijl hij ook een diepgaande polemiek met Dr. ICuyper m de „Heraut" voerde. Deze laatste roemde hem menigmaal als een fijn sty list, een helder denker en geleerd theoloog, met wien het een eere, doch geen geringe zaak was den degen te kruisen. Sterk was het geloof Van den Vurigen pre diker. Uit. onze vele herinneringen aan zijn persoon brengen we zijn antwoord naar voren toen hem gevraagd werd, hoe hij, Schriftge- loovige, kon huwen met een modern meisje ik ge oof, zei hij, dat God haar ook tot bekeèrlng zal brengen. Mogelijk valt dit antwoord te becritiseeren we doen het thans niet, doch het geloof werd niet beschaamd, gelijk hij later juichend verhaal de. Intusschen, er kwam een onverwachte keer in zijn leven. Herv. Kerk vond hij geen bevrediging, gelijk wel uit zijn brochure bleek en de Geref Kerk trok hem niet aan. Ds. Wijers, toenmaals predikant bij de Geref. Kerk te Enschede, ver klaarde later met schuldgevoel Wij hebben dezen ijveraar voor de waarheid te weinig broe derlijke liefde bewezen en hem daardoor eer afgestooten dan aangemoedigd om tot ons te komen." In toegenegenheid en warme belangstelling schoot een oud, godvruchtig pastoor in het ge moedelijke Twente niet tekort. Tusschen hem en Bruna ontstond groote Vriendschap en het gevolg was, dat de Herv. predikant den op- zienbarenden stap deed om over te eaan lol de Roomsch-Katholieke Kerk. Dit geschiedde in het jaar 1899. Daar hij gehuwd was, kon hij niet in den „geestelijken stand" worden opgenomen, maar een geestelijk leidsman in den Roomschen krin°- is hij in den vollen zin geweest. De drankbestrijding, waarvoor hij zoo Vurig ijverde, behield zijn liefde en zijn begeerte om het beginsel, waaruit hij leefde, te propageeren kon hij bevrediging schenken in de journalistiek' Zijn groote geleerdheid en warme overtuiging schonken hem daarin al spoedig een Vooraan staande plaats. Zijn strijd ging niet het minst tegen het moderne liberalisme van zijns Vaders huis en het zijn mannen als Bruna geweest je de oogen Van Vele Roomschen geopend heb- ven voor dit groote gevaar. Hij heeft het op groeiende geslacht geleerd, dat een roomsch- katholieke geloofsovertuiging, welke alleen in kerkgaan bestaat, geen vrucht afwerpt voor het leven in staat en maatschappij. Wij kunnen het betreuren, dat Bruna zijn groote talenten en zijn oprechte geloofsovertui ging niët in dienst der Gereformeerde levensop vatting hetzij in of buiten de Ned. Herv. Kerk gesteld heeft we mogen nochtans God danken dat hij een strijdbaar held was tegen liet ongeloof. Over de kerkmuren heen, hoe hoog ook op getrokken, zien en waardeeren wij den strijd voor de waarheid, die naar Christus heenwijst. Daarom eeren ook wij de nagedachtenis van dezen merkwaardigen man en begaafden jour nalist." Dit is wel heel loyaal gezegd, al zouden wij natuurlijk sommige dingen anders uitdrukken. Al heeft Bruna den Katholieken zeker wel iets geleerd, meer heeft hij den Protestanten te den ken gegeven, toen hij vastigheid wilde hebben, die in het, Protestantisme niet te Vinden is. Hij wilde de Kerk, door Christus op de rots gebouwd: waar Petrus is, is de Kerk. Gratis reizen dus ook gratis spreken. In de laatste vergadering der R. K. kiesver- eeniging te Lichtenvoorde is er op gewezen, dat de Tweede Kamerleden een gratis spoorweg abonnement bezitten, zoodat zij ook gratis of tegen kleine vergoeding een spreekbeurt kunnen vervullen. Medegedeeld werd toen, dat de Kamerleden buring, Bulten en Mr. van Schaik bereid zijn, gratis een spreekbeurt te Vervullen. De rijwielbelasting. Opbrengst b ij n a 4V2 'm i 111 o e n. De rijwielbelasting heeft in de afgeloopen maand 4.465.548 opgebracht, d-i. voor 1.488.51 rijwielen. In Januari 1925 beliep de opbrengst ƒ4.284.558. v B De rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in Januari, wat de gewone bronnen van inkomsten betreft, 2.262.200 meer opgeleverd dan verleden jaar. De opbrengst was 4.933.700 lmoger dan 1/12 der rammg, waarvan echter ƒ3.965.500 op rekening van de rijwielbelasting komt, die uiter aard in Januari veel meer oplevert clan in eenige andere maand en derhalve de Vergelijking on zuiver maakt. Een Belgische gift. Van den secretaris Van het Nationaal Steun comité „Stormramp" Verneemt het Corr. Bur., dat sinds de laatste verantwoording van den penningmeester nog enkele bedragen zijn inge komen, zijnde Voornamelijk afrekeningen van reeds eerder gehouden collecten. Tevens werd ontvangen een bedrag van trs. 15.754.08, door burgemeester en schepenen van Brugge toegezonden als opbrengst van een gehouden liefdadigheidsfeest. Een onzinnig voorstel. Behoefte aan reclame? Gistermiddag is, naar wij vernemen, te Den Haag een vergadering gehouden Van de sociaal democratische Tweede Kamerfractie, in Verband met de kabinetscrisis. Na gepleegd overleg met het bestuur van de S.D.A.P. heeft cje fractie besloten, cjeii Voorzitter van de Tweede Kamer te Verzoeken, de Kamer in spoedvergadering bijeen te roepen, ter behan deling van een voorstel der fractie, om H M de Konmgm in overweging te geven'tot Kameront binding over te gaan. Tevens is het betreffende voorstel ter kennis van den Voorzitter van de tweede Kamer gebracht. De zilveren bruiloft van de Koningin en den Prins. Het op aanstichting van de Vereeniging Koninginnedag-Utrecht in een op 21 Maart 1.1. te Utrecht gehouden bijeenkomst van een zeer groot aantal afgevaardigden van Oranjevereeni- gingen uit alle deelen des lands, in het leven geroepen Oranje-comité 1926 zal, als gemeld, a.s. Donderdagmiddag half vijf ten paleize aan het Noordemde in Den Haag aan het Koninklijk echtpaar als huldeblijk van het Nederlandsche volk aanbieden een schilderij van de Koninklijke familie, geschilderd door P. v. d. Hem. Oj) deze schilderij ziet men de Koningin op den voorgrond gezeten in een armstoel gekleed in zwaar lilazijde met de handen waarin zij een waaier heelt rustig in den schoot en voor zich uitkijkende met de alom in den lande bekende sympathieke uitdrukking op haar ge laat. Gekleed in witte zijde leunt de Prinses tegen hare moeder in losse natuurlijke houding de linkerarm om Haar heengeslagen. Er naast de Prinses en de Koningin staat Prins Hendrik in admiraalsuniform. Op de groep valt het volle licht. Als een symbolisch teeken hangt op den achtergrond het groote portrert van Prins Willem I, den Vader des Vaderlands. De Federatie van Overheidspersoneel. De Federatie van Personeel in Overheids dienst heeft naar de Tel." verneemt van den Minister van Waterstaat het volgende schrijven ontvangen „De door u aangenomen houding met betrek king tot de actie voor een deel van het personeel, tot uiting gekomen in den aanvang van dit jaar en het uiten van zienswijzen tegenover de Regeering in ontoelaatbare termen, noodzaken mij u hierbij mede te deelen, dat ik het contact met uwe organisatie voor zoover nog aan wezig als verbroken beschouw. Hieruit vloeit i.m. voort, dat het lidmaatschap van de door uwen bond aangewezen vertegen woordigers in de Commissie van Overleg voorliet Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie is vervallen". Op het informatief schrijven aan den Minister president, heeft, naar aan het blad wordt mede gedeeld, het Federatiebestuur nog geen antwoord ontvangen. Men zou, volgens de Federatie, uit bovenstaand schrijven kunnen concludeeren, Bij neusvërkoudheid en koude op de borst had men vroeger de goede gewoonte om neus en borst in te wrijven met een of ander vet. Thans doet men beter om voor hetzelfde doel gebruik te maken van de geneeskrachtige Doos 30 ct. 552 10 dat alleen door den Minister van Waterstaat het contact met de Federatie is verbroken. .Het Federatiebestuur zal zich nogmaals tot den Minister-president wenden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het Sint Liduina-Spel. Men verzocht ons te berichten, dat in de eerste week na Paschen, hier ter stede de vierde en laatste opvoering van het Sint. Liduina-spel zal plaats hebben. Voorts verdient nog vermelding dat Maandagavond aan alle speelsters is uitge reikt een exemplaar van het kunst-album, dat de reproducties bevat der muur-schilderingen in de St. Liduina-kapel dit als 'n blijk van erkentelijkheid voor de moeiten die de meisjes zich getroost hadden. Recollectie. Men verzoekt ons mede te deelen dat heden avond om 8 uur in de Havenkerk de recollectie voor de leden van het Retraite-fonds zal plaats hebben. „Katholiek Leven." Aanstaanden Vrijdag zal kap. Wiemers in het gebouw van den R.K. Kring een inleiding houden over Spiritisme. Volledige agenda der vergadering is den le den toegezonden. Ook de senior-leden van „Katholiek Streven" mogen van de gelegenheid gebruik maken deze lezing bij te wonen. Aanvang der vergadering precies half negen. Toonkunst. Gisteravond hebben de leerlingen van de Maat schappij tot bevordering der toonkunst, afd. Schiedam de vorderingen aan hunne resp. ouders, die in grooten getale aanwezig waren ten gehoo- re gebracht. Van klein tot groot hebben zij allen, kracht en kunde getoond de een meer, de andere minder maar allen met den goeden wil en de energie te geven wat ze konden. Reeds dadelijk be merkt men verschil in aanleg. Aanslag, voordracht, temperament, deze voor de muziekvertolking zoo belangrijke factoren, springen reeds nu al duidelijk naar voren. Het zou ons te ver voeren alle executanten aan een criliek te onderwerpen. Wij bepalen ons te vermelden de vertolking van Rondo (c-dur) van Beethoven, door Huibert Wöhler, natuurlijk nog niet gaaf in alle onderdeden, maar dit mag er ook niet worden geëischt. Eveneens Marianne Nolet, die een heel goed As-duurtje van Chopin gaf, mocht veel bijval oogsten. De kinderzang was zuiver en helder van toon alleen zouden wij er gaarne nog wat meer voor dracht in zien de leerares zal ons wel begrijpen. I erecht werd onder de pauze opgemerkt, dat deze avond niet bedoeld was een onverdeeld kunstgenot te verschaffen j dit is een onmoge lijkheid natuurlijk, of het zou voor de ouders en huisgenootenvan de debutanten moeten zijn,wien bekend is de zware muziekstudies hieraan voor afgegaan. Dit voegen wij er nog even bij het is niet een school die kunst geeft, maar kunst, in dit geval toonkunst, bevordert. Watersnoodcomite Schiedam. Ingekomen Spaarpot van Kees 0.80 Kaart- pot C. J. v. D. 2.15. - Gister ontvingen wij van de bakkersvereeni- gmg „De Morgenster" een bedrag van ƒ50 voor de slachtoffers van den watersnood. Deze geld som is door ons in handen gesteld van den pen- ningmeesteresse van het algemeen comité. (Red.) Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. ij kunnen thans berichten, dat de propagan- da-vergadering van de plaatselijk afdeeling zal worden gehouden op morgenavond, Donderdag 18 Februari in Pandora, des avonds 8 uur. De Alg. Secretaris der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, de heer H. Ch. C. J. van der Mandere uit 's-Gravenhage zal dan eenvoor dracht houden over „De Volkenbond te Geneve in heden en toekomst." Op dezen avond zal tevens de Volkenbonds- film worden vertoond, welke een beeld geeft van het doel, dat de Vereeniging beoogt en van het werk, dat door den Volkenbond wordt verricht. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat deze film juist heden te 's-Gravenhage voor het eerst wordt afgedraaid. Doodelijk ongeluk. Gisteravond omstreeks 6 uur was de werk man N. Gagestein, gewoond hebbende Eendracht straat 30b alhier, in een schip, liggende aan de Scheepsbouwwerf „Nieuwe Waterweg" aan het bikken in een z.g. vulling en tusschen een tank. Boven hem lag op eenige leggers een stapel hout, bijeengehouden door 2 touwen. Door tot nu toe onbekende oorzaak is die stapel hout ge vallen en neergekomen op Gagestein en wel zoo danig, dat hij er dood onder vandaan gehaald werd. Door Dr. de Bruijn werd de dood gecon stateerd. Het lijk is door de politie per lijken brancard naar de woning vervoerd. Politie-bericliten. Gistermorgen 1 uur is de 14-jarige J. v. O. komende uit de Breede Marktst.eeg met zijn rij wiel geslipt, waarbij hij eenige hoofdwonden bekwam. Gistermorgen ten 11 3/4 uur brak op de Nieuwe Haven een wiel van een mestwagen van den veehouder P. H„ waardoor de geurende in houd over de straat vloeide. Gistermiddag omstreeks 4 uur had op den Rotterdamschedijk een aanrijding plaats tus schen twee motorrijtuigen, omdat het eene bij het passeeren zich plotseling tegenover een voer tuig bevond. Een der auto's bekwam een inge drukt spatscherm en verbogen linkervoor wiel. het Sterrebosch is ter hoogte van de op slagplaatsen „Mijnproducten" een oud heeren- rijwiel gevonden. Het is aan het hoofdbureau van politie gedeponeerd. Door de politie van hier is te Rotterdam beslag gelegd op den handwagen, die voor eenige weken bij v.d. Iaan de Korte Haven door ze keren A. werd gehuurd en niet teruggebracht. De wagen was bij een verhuurder aldaar gestald Eveneens is beslag gelegd op de twee zakken erwten, die uit de woning van A. aan de West molenstraat zijn ontvreemd. Zij waren voor 10 verkocht.. Gisternacht is vermoedelijk ingebroken in het clublokaal v. de voetbalvereeniging „Demos" achter de fabriek der firma Bijl. Fleschjes bier en linonade zijn ontvreemd. Rookwedstrijd. Donderdagavond zal in het cafe „Telegraaf" aan den Dam een rook-avond worden gehouden, waaraan door 4 rookclubs zal worden deelgeno men. Ook hier zal de lange gouwenaai geladen met 3 gram tabak voor den kampstrijd dienst moeten doen, om den zilveren lauwertak, die als prijs voor de smokers door den heer Brussaard beschikbaar is gesteld, machtig te kunnen wor den. Heden werd hier ter stede op- gencht Billard Ver. D.O.L.M. (Door oefening leert men) gevestigd bij den heer E. A. Th. de Groot, Hoofdstraat.97. Hd' S/i V a,11 onhes telbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de le helf van de maand Februari 1926. r, BlV,'i-V(enl o f n 1 a n '1 Bureau v. Rechtsbijstand, Rotterdam Den v Finan iën Den Haag. Mej.JGroeien," A&?; A. J. v.d. Haart, Dordrechtfa. C. Jamin, Rot terdam: G. P. Keuzenkamp, Hoek Van Holland imKlu*s. R«Herdam P- Penning, Schim dam H R1S, Kethel A. v.d. Sluijs, Voorburg Gebr. Strengholt, Rotterdam. Biiefkaarten binnenland' A Kroesen, Zwipidrecht. Lonisburg 6 n h U 11 6 1 3 n dGoaI Dorian, UIT ROTTERDAM. Geen Int communstiscke Conferentie. In verschillende BerJijnsche bladen kon men lezen, dat gister hier ter stede een geheime in ternationale communistische conferentie zou worden gehouden. Wij hebben zoowel bij de politie, als bij Vooraanstaande communistische persoonlijkheden geïnformeerd naar de juist heid van dit bericht, doch niemand wist er iets van De politie meende, dat het bericht op een misverstand berustte. Van de komst Van gedele geerden van buitenlandsche communistische ff»7w 1Sn iei Evenmin zijn hier, zoo als m de Dmtsche bladen stond, liandelsgedele- geerden uit Rusland gearriveerd, die onder dit, mom hun ware functie zouden camoufleeren. Gemengd Nieuws. I 'V 7 V! e r uS °p liet politiebureau m de Groote Pauwensteeg te Rotterdam kwam gisteravond de 35-jarige zwervende Varensgezel A.S. om onderdak vragen. Toen men hem vertelde, dat hij dat daar niet krijgen kon, zeide de man er voor te zullen zor gen om gauw terug te komen. Na eenigen tijd verscheen hij weder op ge noemd bureau en deelde mede,'dat hij van het modemagazijn Gerzon een groote spiegelruit ter waarde van 300 had ingetrapt. Aangezien dit het geval bleek te zijn werd de man wegens vernieling in verzekerde bewaring gesteld. Ongeluk b ij het voetballen. Ge- durende een Voetbalwedstrijd te Glanerbrug botste de 17-jarige K.M. van P.W. en B. van Eilermarck zoodanig tegen elkaar dat de eerste op het veld bleef liggen. De ontboden geneesheer dokter Langelaan constateerde naar het „O.D." meldt een algeheele Verlamming van d'e lede maten. Op advies van dokter L. en door de zorgen der gemeentepolitie, werd hij per auto naar het ziekenhuis te Enschede overgebracht, waar hij is gesteld onder behandeling van Dr. Beek. Tragisch. Toen gistermiddag op de al- gemeente begraafplaats te Ede het stoffelijk over schot Van clr. P. A. Voerman, officier Van ge zondheid 3e klasse ter aarde werd besteld, kreeg een der talrijke toeschouwers, de 71-jarige V., een beroerte en was onmiddellijk doo'd. Ontsporing. Tusschen Dordrecht en Willemstad zijn gister van een goederentrein twee wagons ontspoord, waardoor het verkeer naar beide zijden vertraging ondervond. Carnavalsfeest. Het Oeteldonksche Carnavalsfeest in 's-PIertogenbosch is weer voor bij. Maandag is de Prins op de gewone wijze ingehaald. Zij hebben Van het jaar een nieuwe gekregen, de 14 in de rij der Amadeiro's en het mag gezegd dat hij geen kwaad figuur maakte Praten kon hij flink en als ge dót in Oeteldonk kunt, zijt ge al 'n heel eind. De rest komt van zelf. Bij de ontvangst van den Prins was een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2