menigte aan het station, zóó groot als men nog zelden bij die gelegenheid gezien heeft. De Prins was de eerste die met zijn gevolg spijkers sloeg in den boom, die bij Krelis op de Markt is ge plaatst. Dat spijkeren gebeurt ten bate Van de slachtoffers van den watersnood en Voor de stille armen. Maar erg hard liep 't er nog niet. Met het heele Oeteldonksche feest stond dit jaar in het teeken Van liefdadigheid- Zoo heette het ten minste en zoo is het ook wel bedoeld- Wij zullen afwachten wat de resultaten zullen zijn. Gister is de gebruikelijke optocht niet gehou den „vanwege den watersnood". In plaats daar van trok een collectetroep van den Oeteldonk sche Club en andere Carnavalsclubs rond- Ver schillende praalwagens hadden betrekking op de liefdadigheid en allen die langs den weg ston den, werd een busje onder den neus gehouden, terwijl een reusachtige Oeteldonksche vlag ge dragen werd om de giften uit de vensters op te Vangen. In Casino sprak de nieuwe Prins zijn troon rede uit, terwijl Peer van den MuggenheuVel zijn aanspraak hield. Over het algemeen is het Carnavalminder dmk dan andere jaren geweest. Bevroren aardbeien voor ex port. Evenals dit het geval is met bloembollen, worden ook voor aardbeien naar nieuwe afzet gebieden gezocht. Reeds lang was voor dit doel het oog gericht op Amerika, maar daar de Vruchten niet ge conserveerd mochten worden, werd in 1924 door een Beverwijkschen exporteur een proef ge nomen met het bevriezen Van aardbeien alvorens ze ingescheept werden. Deze proef is uitmuntend geslaagd, maar. duur 21 ct. per kilo aardbeien- Voor Amerikaansche rekening werden ver leden jaar 3500 vaten bevroren en voor het ko mende seizoen is er een order binnengekomen Van 3000 vaten. Zooals pas gezegd, zijn he on kosten Voor dit bevriezingssysteem niet gering waarom men voor dit Amerikaansche afzetge bied nog lang niet optimistisch gestemd is, ten zij de onkosten sterk Verminderd worden. De wedloop met het vuur. Tele- grammen uit Australië melden aangrijpende ver halen van de vlucht van Aust ralische kolonisten die door de bosch- en veldbranden van de laat ste dagen werden overvallen. De doodenlijst is thans tot 31 gestegen, hoewel men vreest, dat nog meer menschen den vuurdood ten offer zullen vallen en er veer velen ernstige brand wonden hebben gekregen. Het zwaarst hebben de kolonisten in de om geving van Warburton te lijden gehad. In een der dorpen in dit district zijn 20 personen, waaronder vrouwen en kinderen, door h#t vuur omsingeld. Vier mannen zijn er in geslaagd om, ofschoon deerlijk gewond, door den vuur- muur heen te dringen. De overigen, die door hun waanzinnigen angst voor het vuur voortge dreven, het bosch invluchtten, vonden daar een vreeselijken dood. Uit Sydney wordt geseind, hoe een familie zich poogde te redden in een vrachtauto, waar mede zij door de brandende velden trachtten te rijden, ten einde zich in veiligheid te brengen. Een der inzittende mannen viel uit den auto, doch riep den anderen toe zich niet om hem te bekommeren. Daar elke seconde vertraging den dood nader zou brengen, werd hieraan ge volg gegeven. De overigen konden zich, hoe wel met brandwonden overdekt, redden. Aan den rand van het brandend bosch wachtte een reddingsbrigade, die de menschen verzorgde. Een meisje van 15 jaar redde twee kleine zusjes door ze met haar eigen lichaam tegen de vlammen te beschermen. Het meisje kreeg gruwelijke brandwonden, doch zij heeft haar heldendaad overleefd. Telegrammen. DE VALSCHE MUNTERS-AFFAIRE. BERLIJN, 17 Febr. (draadloos) De in de Valsche munters-affaire betrokken Schulze is heden te Berlijn gearresteerd- STUDIEREIS. LONDEN, 17 Febr. (draadloos) De delegatie van zes vertegenwoordigers van vakvereemgin- gen die op kosten van de „Daily Mail" naar Ame rika gaat, om zich daar op de hoogte te stellen Van de arbeidsvoorwaarden, zal Zaterdag 27 Febr. van Liverpool vertrekken. DUITSCHLAND IN DEN VOLKENBOND. BERLIJN, 17 Febr. (draadloos) Naar ver luidt hebben Sir Eric Drummond en de Duitsche regeering het programma inzake het toetreden van Duitschland tot den Volkenbond opgesteld- Het opnemen van Duitschland zal zooals de gewoonte is, zonder eenig vertoon plaats vin den. DE IMMIGRATIE-KWESTIE. NEW YORK, 17 Febr. (draadloos) De immi gratie-commissaris van de V.S. eischt de de portatie van meer d,an 1 millioen buitenlanders op grond van de immigratiewetten. Het immi gratiebureau zal van het congres een crediet van 1 mill- dollar vragen om de deportatie minstens voor een gedeelte u;t te Voeren. DE BEZITTINGEN DER VORSTEN. BERLIJN, 17 Febr. (draadloos) Het Rijkska binet stemde er ih toe, dat Van 417 Maart lijsten zullen worden gereed gelegd, waarop het volk zijn wensch zal kunnen kenbaar maken naar een referendum om onteigening van de bezittingen der vroegere vorsten zonder schade vergoeding. Het gaf echter in een Verklaring te kennen, tegen een zoodanig referendum te zijn, aangezien de Rijksregeering eene behoorlijke regeling Van deze kwestie weldra bij de wet wil tot stand brengen. MISSIONARIS GEDOOD. PARIJS, 17 Febr. (draadloos) Uit Peking wordt gemeld, dat een Amerikaansch missio naris gedood is tijdens een gevecht om Sinyuang. FRANKRIJK EN SYRIË. ROME, 17 Feb (draadloos) Gister is de mandaten-commissie van den Volkenbond hier sijeengekomen voor een speciale zitring ter behandeling van het Frarische rapport inzake Syrië. De bijeenkomst droeg een formeel karak ter en de eigenlijke besprekingen zullen eerst morgen aanvangen. Er zijn ook eenige afgevaar- digen Van Syrië gearriveerd, doch zij zullen niet worden gehoord. SPIONNEN IN RUSLAND. LENINGRAD, 17 Febr. (draadloos) 15 Esth- landers zijn wegens spionnage ter dood veroor deeld. In de vlammen omgekomen. Vol gens een draadloos bericht zijn op een boerderij in Houghton (Michigan) bij een grooten brand zes kinderen om het leven gekomen. Laatste Berichten. De spionnage-affaire in Opper- S i 1 e z i De spionnage-organisatie, welke een paar dagen geleden in Poolsch Opper-Silezië is ontdekt, blijft eiken dag nieuwe sensatie geven. Het schijnt, dat meer dan 300 documenten van groot belang in beslag zijn genomen.Een der ge- arresteeiden heeft in de gevangenis zelfmoord gepleegd, hetgeen grooten indruk op de anderen schijnt gemaakt te hebben. De Warschausche pers meldt, dat de Duit sche consulaire ambtenaren in Silezië bij de organisatie betrokken zijn. Een groot aantal papieren met het hoofd van het Duitsche con sulaat te Kattowitz, is in de huizen van leden der organisatie in beslag genomen. Een der Duitsche senatoren is lid van de organisatie. Weerbericht. Verwachting: Matige tot krachtige W. tot Z.W. wind zwaar bewolkt met*tijdelijke opklaringen waarschijnlijk regenbuien weinig verandering in temperatuur. Van een steiger gevalcn. Men meldt ons uit OldenzaalHedenmorgen is de metselaar S. te Ootmarsum, werkzaam aan den bouw der R.K. Kerk te Lattrap gemeente Denekamp, van een steiger gevllen. Met een gebroken hals is hij naar het R.K. ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Een kloosterbroeder door de tram gedood. Men meldt ons uit Middelburg Nabij Draai brug gem. Sluis is gister de 76-kloosterbroeder G.N. uit een pensionaat aldaar, doordat hij op onvoorzichtige wijze tusschen de tramlijnen'liep door een passeerende tram gegrepen en gedood- De kwestie-Geelkerken. Men seint ons uit Assen Dr. Geelkerken heeft op de hem voorgelegde 19 vragen zeer breed voerig geantwoord. De behandeling van dit antwoord heeft gister den geheelen dag in be slag genomen. Hedenmorgen is dr. Geelkerken in de dogmatische commissie gehoord. De moord op den spoorwegwachter. Men meldt ons uit den Haag Het Gerechts hof heeft heden bevestigd, het vonnis van de Dordtsche rechtbank waarbij J. C. Klunder en J. Teunisse, ieder tot 15 jaar gevangenisstraf waren veroordeeld, wegens den bekenden moord op d.en spoorwegwachter J. de Jong, te Giessen- Nieuwkerk. Op den zeedijk gevaren. Men meldt ons u t West Capelle Hedennacht te half vier is het Britsche vrachtsch p „Ed'th" uit Yarmouth op weg van Antwerpen naar Lon den met een lading stukgoederen op den West- Capelschen dijk gevaren. Het schip wordt door de bergingsmaatij. „Sperling" geborgen. Verladingsbrug ingestort. Men meldt ons uit Velzen Hedennacht is door onbekende oorzaak aan de hoogovens te Velzen de groote verladingsbrug ingestort en iïT tweeën gebroken. Een lorrie met drie werklie den gleed met groote Vaart naar beneden. De werklieden kwamen er met den schrik en kleine verwondingen af. De schade is zeer groot. De m ij n r a m p. Van de 700 mijnwerkers, die bij Muundville (Ohio) door een ontploffing werden ingesloten, konden er 600 snel worden bevrijd. Vier en twintig werden ernstig gewond in veiligheid gebracht. De overigen worden nog vermist. Van brandstichting verdacht. De directeur van de Handel Maatschappij Correljé Co te Menado H. E. W. B. is in voorloopige hechtenis gesteld, verdacht van brandstichting in zijn eigen toko. Valsche munters. Te Barcelona is, naar uit Berlijn draadloos wordt gemeld, een bende valsche munters ontdekt, die 1000 pesetas biljetten drukte en in omloop bracht. Boerderijen weggespoeld. In Pi- keville (Kentucky) zijn bijna alle boerderijen door wolkbreuken weggespoeld. Twaalf personen zijn om het leven gekomen, najar een draadloos be richt meldt. Roomschen ritus, in den Oosterschen ritus te celebreeren. Het Katholicisme beschouwde men hier slechts als Latinisme. Alleen aan de orthodoxen was het geoorloofd, volgens den Griekschen ritus te celebreeren. Dat alles is sinds korten tijd veranderd dank zij misschien de gebeurtenissen Van den laatsten tijd, d,ie de Grieksche regeering over rompeld hebben. De regeering heeft niet meer den tijd, zich met godsdienstkwesties te bemoeien. Zij laat nu dit soort vraagstukken rusten. Een Grieksch-Katholiek seminarie Van den Oosterschen ritus is te Athene opgericht, dank zij den bemoeiingen Van den bekenden mgr. Calavassy. Ook Verrees, gelijk men weet, een klooster van zusters van de Congregatie der H. Maagd. Alles is, zooajs bekend is, Grieksch onderwijs en liturgie. De eerw. Moeder Overste Magdelena Photia- dou, is van zeer voorame familie. Het doel van mgr. Calavassy is, de ortho doxie te vernieuwen door zichzelf, door den rijkdom harer Lturgie en haar theologie. Een andere hereenigingsbeweging openbaart zich in Galilea en in Transjordanië. Wij ver nemen het van mgr. Haggcar, den vromen aartsbisschop van Galilea. Te Nazareth hoopt men op den spoedigen terugkeer van verscheidene duizenden ortho doxen. Maar vooral op den „weg naar Damas cus" openbaart zich een groote beweging. De orthodoxen, meer dan 6000 in getal, wil len allen toenadering tot Rome. Zij 'hebben hun gedelegeerden gezonden om te vragen, tot het katholicisme te worden toegelaten. Zij bieden zelfs hypothecaire garanties aan dat wil zeggen, dat hun kerken in hun bezit, zouden blijven, maar op naam van de Katho lieken zouden geplaatst worden. Twee dingen trekken hen naar Rome eer stens de ijver der goede Katholieke priesters. De priester is Voor hen de incarnatie van de Kerk. Het onderscheid tusschen den Katho lieken en den orthodoxen priester frappeert hei. Een tweede voornaam punt is de Oostersche itus. Het behoud Van dezen ritus is de voorwaar de Van hun toetreding tot de Roomsche Kerk. De ritus is Voor hen een patriottisch en nationaal goed. Een congregatie, in Cons-anrinopel opge richt, volgerts den regel van St. Benedictus, heeft in 1914 een klein seminarie geopend voor onderdanen, afkomstig uit Georgië. De omstandigheden, tijdens den oorlog ont staan, hebben de religieuzen dezer congregatie belet, iets voor dit land te doen. Het terrein schijnt op 't oogenblik gunstig. Vele orthodoxe Christenen in Georgië willen aan het werk der hereeniging arbeiden. In Rusland, te Kharbin, hebben verscheidene duizenden Russen hun onderwerping aan den patriarch van Rome aangeboden. Zij zijn één hunner priesters Joannes Koronin, gevolgd- Die priester kan zijn eigen ritus blijven volgen. Alleen heeft hij zich aan cle rechtsmacht des Pausen onderworpen en bidt onder de H. Mis voor hem. Geen politieke beweegredenen heb ben hem dien stap doen ondernemen, maar de oprechte overtuiging dat hij tot den JJnen en waren schaapstal terugkeerde. Er zouden nog andere overgangen tot het katholicisme te signaleeren zijn. In Amerika is de Russisch-orthodoxe bis schop Dzubaj met 30 van zijn priesters naar Rome overgegaan. De pope Potapij Emilianov, pastoor te Nijnaya, heeft met heel zijn parochie zich in den schoot der Moederkerk doen opnemen. Maar het meest interessante geval is dat van den pastoor van Jezioro in Wolhynië, Euse- bius Slosko. Gedurende den oorlog verwierf hij een wel verdiende populairiteit wegens zijn toewijding. Hij besloot, het Katholicisme te omhelzen, na dat hij dezen stap rijpelijk had overwogen, en wist ook zijn vrouw en zijn dochter van de Katholieke waarheid te overtuigen. Een geweldige campagne werd door zyn orthodoxe confraters tegen hem ontketend. Maar hij volhardde. Meer nog priester zijnde,' besloot hij zijn post niet te verlaten en bouwde op eigen kosten een nieuwe kerk. Uit de oude kerk had men hem verjaagd. Hij kon die kerk Voltooien en deze werd door mgr. Godlewski ingewijd. Meer dan 2000 ortho doxe boeren schaarden zich aan- zijn zijde. Al deze details stellen ons een groote be weging naar de ware Kerk van Christus in het vo mi tzichteen hernieuwing des levens; een nieuwe en schitterende periode in de geschiede nis der Kerk, wier Bruidegom, Christus, steeds met haar is. Het gaat er op lijken of de Belgen een groote overwinning zullen behalen. De pressie op het doel der Zwaluwen blijft voortduren en Van den Oude schiet tegen den paal, welk feit hij later nog eens herhaald. Bij een tegenaanval van de Zwaluwen schiet Tap van grooten afstand over. Kuchlin durft niet in te loopen en speelt te loom om Tap te kunnen steunen. Van Dam mist bijna eiken bal, die hem wordt toegespeeld. Wanneer De Vos uit een goede through pass plotseling voor Quax staat, schiet hij tegen den doelverdediger aan. Na 25 min. spelen krijgt Tap den bal van Vis toegespeeld en zonder zich lang te beden ken schiet hij buiten het bereik van Caudron in het net 11. Het tempo der Belgen begint nu te minderen en als Quax nog een schot van Dries heeft gestopt, treedt de rust in. Na de rust krijgt de kleine Boesman het nogal eens te kwaad met de soms stevig door- loopende Hollanders en zijn spel is niet zoo op vallend, als in den strijd tegen de Hongaren. Twaalf min. na de hervatting krijgt v. Dam den bal en wacht zeer lang met voorzetten. Wanneer hij eindelijk wordt aangevallen geeft hij een zachten schuiver voor het doel, Kuch lin laat de kans aan den toesnellenden Tap die met een uitstekend schot zijn ploeg de leiding geeft (12.) Het initiatief is nu weer aan de Belgen, die het Zwaluwen-doel gaan belegeren. Behalve 3 vooijioedespelers is alles aan het verdedigen. Wel weten de Zwaluwen zich weer los te werken, maar Swartenbroeks retourneert den bal op den rechter vleugel, waar Dries gereed staat, om voor te zetten. Dezelfde speler loopt daarna naar binnen en geeft van dichtbij Quax geen kans (22). Er is dan nog 23 min. te spelen. Een duidelijk geval van ,,hands"van De Mol bin nen het strafschopgebied, ontgaat den Belgi schen scheidsrechter Alberts, die nog al eens geen beslissingen nam, wanneer ze noodig waren. Zoo nu en dan vergast het publiek hem op een fluit-concert.Bastin gaat 't eens alleen probeeren en een vervaarlijke schuiver wordt op het Zwa luwen-doel afgezonden, maar Quax redt schitte rend. Wamsteker raakt binnen het strafschopge- biedt den bal met de handen aan. R. Braine plaatst zich achter den bal en wanneer hij een aanloop neemt, alsof hij deze gelegenheid niet wenscht te benutten, schiet hij plotseling hard in, maar Quax is op zijn post en houdt op eminen te wijze den bal uit het doel. De wedstrijd die op een hoog peil stond, is dan heelemaal niet be langrijk meer en in den stand wordt geen ver andering gebracht. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 16 Febr. Londen 12 133/4 Berlijn - 59 42 Parijs- 9 061/» Be'gië 11 34Va Zwitserland - 48 07 Amerika - 2.48 B/g Weenen - 35 15 Kopenhagen - 64 72Va Stockholm 66 82,/2 Oslo - 52.32V t Madrid 35 12Qa Milaan - 10.07 Va 17 Febr. 12 137„ 59 41 - 9.05Va - H 34 Va - 48.06 - 2 49%, - 35 .15 - 64.77 V2 - 66 82Va - 52 32Va - 35 17Va - 10 071/, Kerknieuws. De hereeniging der kerken. Een reeks merkwaardige feiten. Dom. Udef. Dirks schrijft in de „Msb." In Griekenland was voor vijf, zes jaren terug, gelijk men weet, de weg voor de apos telen der hereeniging totaal gesloten. Nooit zouden zij in het land hebben kunnen binnendringen, dat geheel aan de orthodoxie toebehoorde, om er als Grieksch-Katholiek Van De zesdaagsche te Breslau. De zesdaagsche wielerwedstrijd te Breslau is gewonnen door het Hollandsch-Duitsche kop pel Van KempenFeja. Rechtzaken. De man, die gratie vroeg. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft in hooger beroep het Vonnis der Roermondsche erchtbank bevestigd, waarbij de caféhouder J. J. H. S. te Venlo,die in opgewonden toestand tweemaal een revolverschot had gelost op een dronken, last'gen bezoeker, die buiten was ge zet omdat hij andere bezoekers molesteerde en die tengevolge van de schotwonden was overle den, tot acht maanden gevangenisstraf was ver oordeeld. Tijdens het bezoek van de Koningin aan het overstroomde gebied was S. door het water wadende naar de boot gegaan om gratie te vragen. Burgerlijke Stand. Geboren: Febr. 14. Wouter z.v. C. Pronk en A. Jongejan, Parallelweg. 15. Martinus z.v. H. G. Gijtenbeek en P. Hartman, Zwarte- waalschestraat. 16. Leendert z.v. L. Immer zeel en C. M. Knikman, Laurens Costerstraat. Margaretha Johanna d.v. H. A. Klinszkij en T. Safar, Warande. Catharina Maria d.v. IJ. B. Gudde en M. C. M. Breukelman, Verbrande Erven. SÏ'OBT. De Zwaluwen. Gister hebben de Zwaluwen tegen de Roode Duivels op het terrein van de Royal Daring Club te Molenbeek bij Brussel een gelijk spe ge forceerd (22). Over het spelverloop het volgende De ploegen waren als volgt samengesteld Roode DuivelsCaudron, doel Swarten broeks en De Mol, achter P. Braine, v. Kalme en Boesman midden Dries, R. Braine, De Vos Van den Oude en 'Bastin, voor. Zwaluwen Quax, doel Wamsteker en Van Haeren, achter; Veldkamp, Andriessen^ Jr. van Keppels, midden v. Dam, Kuchlin, Tap, Vis en Lash, voor. v. Haeren wint den toss en verkiest met den wind in den rug te beginnen. De Belgische voorhoede ontwikkelt al dadelijk een geweldig tempo en wat van nog meer waarde is, een behoorlijk samenspel, waardoor de Zwaluwen tot verdedigen worden gedwongen. Dit verdedigen geschiedt niet altijd op oor deelkundige wijze en in hun ijver botsen de spelers wel eens tegen elkaar aan. Eendeels door het feit, dat ieder op zich zelf speelt en de snelle Belgische aanvallen slechts gebrek kig gekeerd worden, is het succes reeds dadelijk voor de Roode Duivels. Nauwelijks zijn er 5 min. gespeeld of Dries breekt door en geeft aan De Vos, die van dicht bij langs den vallenden Quax schiet (10.) Scheepvaart. Hoog water té Ilock van Holland. 17 Febr. v.m. 5 38 n.m. 5.55 18 Febr.. v.m. 6.25 n.m. 6.46. 19 Febr. v.m. 7.13, n.m. 7.39 20 Febr. v.m. 8.06 n.m. 8.41. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. Gem. duur stijging 5 u. 31 m. Gem. duur daling 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 17 Febr. Aangekomens.s. „W llem van Driel" ledig Van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 17 Febr. Vertrokken Zweedsch s.s. „Ulla ledig haar Rotterdam. Hr. Ms. kaimonneerbooten „Thor" en „Vi- dar" commandant J. Mak, beide naar Helle- voetsluis. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM,17 Febr. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 15.—. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 17 Febr. Men noteert voor Spiritus 100 22. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 2.50 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3