Verve» JE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen DMGBLMDVOOR SGMIEBJ&M EN FEU llfgTOM. Kasteel „Het Onweersnest." 49ste Jaargang. Donderdag 18 Februari 1926. No. 14483 Bureau KOEMARKT i Telefoou Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. AdvertentiSni 15 regel* f .1.75, elka regel dfiarboven 85 ni, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdedeeliugen 75 o psr regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. 200 bif doodf 100 hg verlies van een de N.fcioll.AlgcmVw». bank Scfaiednia cj^or den heer van der Meulen, oud-Directeur van Onderwijs en Eeredienst in Nederlandsch- Indië, aangeboden een schilderij en vier etsen van Bauer, als huldeblijk der ingezetenen uit Nederlandsch-Indië. Gelukwensch van den Volksraad. Ten slotte kwam ten half een eene deputatie uit den Volksraad van Ned.-Indië, bestaande uit mr. Koningsbergen, oud-voorzitter, mr. Fruin, lid en mr. Galestin, oud-lid van dien Raad, aan het Koninklijk Echtpaar aanbieden een adres van gelukwensch van den Volksraad. Gratis-Ongevallenverzekering s i 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f dnlni; f 60 bij verlies van een wijsvingers f 15 bij verlies van eiken anderen vinger, De verzekering wordt gewaarborgd doos Buitenlandse!! Nieuws. HONGARIJE. 'n Verklaring van Schulze. De in de Hongaarsche valsche muntersaffaire zeer veel genoemde foto-technicus „Schulze" heeft zich, gelijk gemeld, bij de Berlijnsche politie aangemeld. Naar men weet, werd hij in de laatste weken overal ijverig gezochter bestond dan ook vrijwel geen mogelijkheid meer voor hem nog te ontkomen. Klaarblijke lijk heeft hij er daarom de voorkeur aan ge geven zich vrijwillig ter beschikking der poli tie te stellen. Hij is onmiddellijk verhoord en bleek Arthur Schulze te heeten, en voorheen afdeelingschef der staatsdrukkerij te Leningrad te zijn ge weest. Hij zal thans voor den betrokken rech ter worden geleid, opdat een arrestatiebevel tegen hem kan worden uitgevaardigd. Bij zijn verhoor heeft Schulze o.m. het navolgende medegedeeld In den herfst 1923 is hem als afdeelings chef der Staatsdrukkerij te Boedapest persoon lijk door prins Windischgratz verzocht, bij de vervaardiging van valsche bankbilhetten be hulpzaam te zijn. Hij heeft alleen daarom aan dit verzoek gevolg gegeven, omdat prins Win dischgratz hem verklaarde, dat men hier met een zuiver politieke actie had te doen, waar mede de Hongaarsche regeerings-autoriteiten instemden. Door het feit dat ook de chef der Hongaarsche staatspolitie, Nadossy, bij deze affaire zijn medewerking verleende, werd het geloof bij Schulze versterkt, dat hij hier in derdaad met een politieke actie had te doen. Kort daarop evenwel kwam hij tot de ontdek king, dat Windischgratz niet over voldoende middelen kon beschikken om de zoogenaamde „politieke actie" ten uitvoer te brengen. OOSTENRIJK EN ITALIË. Mede deelingen van Ramek. In de centrale commissie van den Nationalen Raad heeft de bondskanselier dr. Ramek van daag een uitvoerige verklaring afgelegd over de kwestie, die door de rede van Mussolini in de Italiaansche Kamer op 6 Febr. zijn aangevoerd. Hij zcide daarbij o.m. De bondsregeering heeft zoodra de rede van Mussolini bekend was, opdracht gegeven aan haar gezant bij het Quirinaal, om van Mus solini opheldering te vragen van de nauwkeurige beteekenis van den bewusten passus. Mussolini verwees onzen gezant naar de rede, die hij juist in den Senaat had gehouden. Uit deze bleek, dat zijne woorden slechts beteekend hadden, dat hij nooit zou clulden, dat de toestand, die door de vredesverdragen geschapen was, een wijziging onderging. In het belang van beide partijen was het hem wenschelijk voorgekomen aan de bonds regeering door de bewuste zinsnede er van kennis te geven, dat hij in de aansluiting nooit zou toe stemmen. Overigens liet hij mij mededeelen, dat hij er nooit over gedacht had Oostenrijk te ver ontrusten. Geen enkele soldaat zal ooit de Brenner overschrijden. Toen zij in het bezit was van dit antwoord, beantwoordde de bondsregeering de vraag, of zij de aandacht van den Volkenbond moest ves tigen op de Italiaansche oorlogsbedreiging, voor zich zelf ontkennend, want na deze verklaring kan men niet zeggen, dat er sprake is van een formeele bedreiging. De verklaring, die Mussolini van zijn Kamer rede gegeven heeft, zal, naar ik hoop, de bestaaig- de opwinding tot bedaren brengen. Ik richt een dringend verzoek tot allen, die het aangaat, opdat zij hun best doèn om den berg van mis- verstanden, ergernissen en hatelijkheden op te ruimen, die in de laatste jaren tusschen het Duit- sche en Italiaansche volk is opgestapeld het is in het belang van beide volken en van den vrede in geheel Europa. Wij hebben onmiddellijk gehandeld, daar wij Mussolini om opheldering verzocht hebben van den zin zijner woorden. Het protest tegen de uitlatingen van den Italiaanschen minister, die het Duitsche volk in zijn geheel betroffen, konden wij gerust aan den minister van buit. zaken van Duitschland overlaten. MAROKKO. B i b a n e niet ontruimd. In verband met zekere berichten over aan vallen vaft Riffi tegen de berggroep van Bibane, wordt van de zijde van het Fransche ministerie van Oorlog tegengesproken, dat de stam der Beni Oeriaghel in opstand is gekomen, en de post Bibane door de Fransche troepen is ont ruimd. Aanleiding tot deze berichten is het feit ge weest, dat de Franschen de bergkam Darremia- haibane, noordelijk van Bibane, niet bezetten en dat zij er zich nimmer blijvend hebben gevestigd, zoodat afdeelingen Riffi er zich voor het oogenblik konden staande houden. Tegen de Franschen. Uit Tetoean wordt gemeld, dat Abd-el-Krim zijn troepen nabij Sjesjoean concentreert, als reserves tegen het Fransche front. Ook de bij Ghomarrat bijeengebrachte troepen, zijn niet voor den strijd aan het Spaansche, doch voor dien aan het Fransche front bestemd. methodistenschool, heeft aanzegging gekregen, binnen 24 uur het land te verlaten. De leider is met zeven Amerikaansche onderwijzers on middellijk over de grens getrokken. Een katho lieke meisjesschool, waar meisjes tot stenoty pisten etc. worden opgeleid, is eveneens op bevel van de Mexicaan"che autoriteiten gesloten. Een Mexicaansch blad meldt, dat de minis ter van Binnenlandsche Zaken de deportatie binnen 10 dagen heeft bevolen van alle bui- tenlandsche priesters en predikanten. CHINA. Een opzienbarende proclamatie. De „Daily Telegraph" verneemt uit Peking, dat de troepen van maarschalk Woe-Pei-foe een verder succes bereikt hebben in Honan, door het innemen van de stad Suiang. Van groot belang is misschien het feit, dat generaal Soen-Tsjoeang-fang, een der generaals van Woe, in een proclamatie verklaart, dat de constitutie van 1912 weer zal worden ingevoerd, en dat de huidige grondwet zal worden afge schaft. Het nieuwe jaar brengt nieuwen s t r ij d. Er zijn verontrustende rapporten binnengeko men bij de buitenlandsche gezantschappen te Peking, aldus deelt de correspondent van de „Chicago Tribune" mede, welke er op wijzen, dat de vijandelijkheden na het Chineesche Nieuwjaar, 13 Februari, weer op groote schaal zouden worden hervat. Soen Yueh, die tot gouverneur van de pro vincie Tsjili was benoemd door Feng, nadat deze Tientsin ingenomen had, eind December, vindt dat zijn positie gevaar loopt en op zijn verzoek om hulp, zijn 15.000 man, de bloem van Feng's leger, naar Tientsin veitrokken om de strijdkrachten daar te versterken. Wij gaan vandaag op dé jacht, schreeuwt hij dan zoo luid, dal het in het heele kasteel weerklinkt, zoodat ik niet eerst noodig heb, het bevel te geven de paarden te zadelen, daar men zonder dit het reeds in den stal beneden kon hooren. Ziet u, beste juffrouw, zoo ver heb ik het in zijn vertrouwen gebracht, en als u denkt dat hij mij ook maar een lettergreep gezegd heeft van hetgeen de oude Granny Crewell op haar sterfbed hem openbaarde, of waarom hij naar het noorden reist, dan vergist u zich schro melijk. Heb je dan John niet uitgehoord Vorschte miss Codiment Verder, die nn eenmaal als doch ter van Eva een groote mate nieuwsgierigheid, geërfd had, die moet toch wel iets kunnen verklappen. Neen, miss Codiment, hernam Wool, hij weet niets. Hij heeft onzen heer met den. pas toor tot aan de heksengroeve gereden. Een paar honderd, passen van de hut der oude Hat moes ten zij hef rijtuig verlaten, daar hier d,e weg te smal wordt om er met een wagen door te komen. Toen beval de majoor hem, met een der rijtuig- Jantaarns bij te lichten. Slechts met moeite MEXICO. De kerkvervolging. De maatregelen, door de Mexicaansche regee ring genomen voor de deportatie van buiten landsche priesters en onderwijzers, blijven niet beperkt tot Spaanche katholieken, doch strekken zich nu ook uit tot alle andere nationaliteiten en alle gezindten. Het hoofd van het volksinstituut te Piedras Negras, aan den Rio Grande, een ALLERLEI. Uit BoekarestJurgea Negrilesti, de vertegen woordiger der Fokker-vliegLuigenfabriek alhier, is gearresteerd op last der militaire enquête commissie. Hij weigerde op verzoek dezer com missie den sleutel van cijfer-telegrammen mede te deelen, benevens debestemmingvan een cheque van 12 millioen lei. Uit Brussel Het compromisvoorstel-Pas- tur, ter beëindiging van de staking in de Belgi sche metaalindustrie, is thans ook door de sta kers uit het centrum en uit de streek van Char leroi met groote meerderheid aangenomen. In arbeiderskringen hoopt men, dat, als de werkgevers het voorstel ook aannemen, het werk de volgende week zal kunnen worden hervat. Het conflict in de metaalindustrie zou dan meer dan acht maanden hebben geduurd. Uit Londen De vakvereenigingen van het personeel aan de zeescheepswerven hebben, met een meerderheid van 4 stemmen, de overeen komst met de werkgever aanvaard, ter regeling van de arbeidsgeschillen in de scheepsbouw- industrie. Uit Athene Papanastasioe, Kondilis en 10 andere officieren zijn gisteren gearresteerd. Dr. Abadia Mesdez (conservatief) is tot president van Columbia gekozen. Binnenland. Het Zilveren feest van Koningin en Prins. Gistervoormiddag hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins in opvolgende audiënties gelegenheid gegeven aan hen, die zulks aange vraagd hadden, om geschenken aan te bieden ter gelegenheid van de herdenking van het 25- jarig huwelijk van het Koninklijk Echtpaar. Heden in den namiddag, zal de tweede reeks dezer audiënties gehouden worden. Het huldeblijk van het Neder 1. leger. Ten 11 ure gisterochtend werd ontvangen luitenant-generaal Muller Massis, commandant van het Veldleger met een deputatie van 15 officieren, ter aanbieding van het geschenk van de officieren van het Nederlandsche Leger, nl. een schilderij door Floynck van Papendrecht geschilderd. Het huldeblijk van Amsterdam. Hierna had de ontvangst plaats van een deputatie, uit Amsterdam, bestaande uit 6 per sonen, met mr. Tetrode als voorzitter en den heer Vattier Kraane, secretaris, ter aanbieding aan Koningin en Prins van een schilderij van BreiLner, voorstellende het Damrak te Amster dam, benevens van een daarbij behoorend album op kussen. Een geschenk uit Ne d.-I n d i Ten 12.15 uur werd aan Koningin en Prins 4213 6 waren zij tegen wind en storm in door den sneeuw vooruit gebaggerd tot aan de hut van de oude Hat. Daar deed de oude tooverkol hun de deur open en nu traden alle drie, de majoor de pastoor en hij,, binnen. In een hoek lag op een stroozak een oude vrouw, een mulattin het was Granny Crewell, dezelfde, die, zooals gij weet, voor dertien jaren op zulk een onver klaarbare wijze verdwenen is. Mistres Codiment knikte. Die vrouw lag op sterven, vervolgde Wool maar legde groote blijdschap aan den dag, toen de majoor binnentrad. God zij gedankt riep zij. Mijn gebed is verhoord. God zegene u, ma joor Warfield, voor uwe komstOnze oude heer, vertelde John mij verder, was zeer ontroerd en heeft zeer weekhartig en' welwillend met de oude vrouw gesproken. Deze heeft alsdan ver langt, dat de beide anderen de pastoor en John de kamer zouden verlaten en dus was het hem, John, onmogelijk geweest iets naders te Vernemen. De oude Hat het leelijkste wijf onder de zon, terloops aangemerkt heeft in een leege schuur vuur aangemaakt, err daar hebben de pastoor en hij gewacht, daar hij de paarden met het rijtuig onder een Vooruit springend rotsblok had geborgen en over dé eersten de wollen dekens gelegd, zoodat hij met een gerust geweten bij het koesterend Vuur zijn verstijfde ledematen kon laten ontdooien. Na verloop van een half uur had d,e majoor geroepen en kwamen de pastoor en hij weder in de kamer. De Kabinetscrisis. De Tweede Kamer wordt bijeengeroepen tegen Dinsdag 2 Maart a.s. ten 1 ure. Deze vergadering is door den voorzitter be paald ingevolge een ingekomen verzoek van den heer Albarda en 17 andere leden om een vergade ring te willen bijeenroepen, teneinde de behan deling mogelijk te maken van het volgende voor stel „De Kamer besluit in een voordracht, overeen komstig artikel 120 der Grondwet, aan H. M. de Koningin te verzoeken, wel ontbinding van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te willen overwegen." Daar lag de zieke te zieltogen en allen behalve de oude Hat, die daarbuiten met 't een of ander bezig was nn daardoor bewees, dat zij werkelijk een heks is allen, namelijk de pastoor, d.e majoor, en John knielden om hare legerstede en bad.en met luider stemme de gebeden der ster venden mede, terwijl pastoor Goodwin voorbad- Zoo stierf dus Granny Crewell als een goede christin niemand echter weet iets van haar geheim dan de majoor aan wien zij het toe- Vertrouwde en als wij het ook willen weten, miss Codiment, dan zullen wij verplicht zijn hem er naar te vragen. Beiden lieten dit echter wijselijk achterwege, terwijl de majoor zich niet om, de nieuwsgierig heid zijner lieden bekommerde, maar zich ver genoegde nu en dan met een krachtige uitdruk king er tusschen te komen, wanneer dit of dat, niet naar zijn zin in den koffer werd, gepakt. Eerst op het laatste oogenblik voor zijn Ver trek gaf hij de memand bevred'gende opheldering dat hij naar het noorden ging .om in New-York belangrijke geldzaken in orde te brengen. Hij zeide dit met een onmiskenbaar opzet, om de menschen, die soms naar de reden van zijn reis mochten Vorschen, op een dwaalspoor te bren gen. Wool vergezelde zijn heer en meester tot het dorp Tip-Top, waar de spoortrein voorbij ging, toen liet d,e majoor hem gaan, om van hier uit zijn reis alleen te Vervolgen. Deze zonder linge gril, om zich zelfs niet door Wool te laten Kamerontbinding Enkele organen achten het nog noodig, aan dacht te schenken aan het parade-beestje, dat de S. D. A. P. zoo pas in de politieke arena bracht. De „N. R. Crt." schrijft, dat haar het sociaal democratisch voorstel constitutioneel slecht gefundeerd en inopportuun lijkt. Het is daarenboven slecht gedacht. De heeren vergeten-, naar ons voorkomt, dat een besluit tot Kamerontbinding een ministerieel contra seign noodig heeft. Het „Alg. Handelsblad" zegt, dat het vol strekt ondenkbaar is, dat de sociaal-democraten zelfs aan de mogelijkheid van succes van dit Voorstel gelooven, waarop het blad o.m. laat# volgen Men zal van rechts ongetwijfeld stemmen tegen een Kamerontbinding, die aan dr. Kersten en ds. Limgbeek wel eens een fractie zouden kunnen bezorgen in de gegeven omstandigheden' en die verder het gewicht van de stem der mal contenten zou verzwaren. Daar zou ons bezwaar tegen een ontbinding in de gegeven omstandigheden liggèn. „Het Huisgezin" vermoedt, dat het voorstel der sociaal-democraten om speculatieve over wegingen is ingegeven. Met dit voorstel heeft intusschen de S. D. A. P., zegt het blad, den teerling geworpen. Van het begin af is men in het onzekere ge weest omtrent de houding, die zü tegenover de pogingen van mr. Limburg aannam. Van den eenen kant werd mr. Marchant voor zijn optreden tegenover den heer Limburg naar behooren afgestraft. Maar van den anderen kant werd in een der sociaal-democratische bladen te verstaan ge geven, dat de sociaal-democraat, die in een kabinet:Limburg zou durven zitting nemen, onmiddellijk voor royement moest worden voor gedragen. Dit was niet vriendelijk, maar behoefde nog geen vijandige houding der fractie tegenover een ministerie-Limburg in te sluiten. Thans staat evenwel vast, dat de S.D.A.P. voor haar deel geen kabinet-Limburg wenscht toe te laten. „Het Centrum" schrijft o.m. De S.D.A.P. blijkt zelfs niet het resultaat der pogingen van mr. Limburg te willen afwachten. begeleiden bracht de iieden in het kasteel in de grootste verbazing, men begreep zulks let terlijk niet. Wie zal nu zijn punch gereed maken riep Wool op den toon van gekrenkte eerzucht, wie zal nu zijn bed en nachthemden warmen O, de kellners in de logementen, waar hij afgestapt, zullen dit wel doen, antwoordde miss Codiment een beetje boosaardig. Neen, mistress dat zullen zij niet, hernam Wool gepikeerd. Dat verstaat niemand zoo goed als ik. Men moet precies raden, hoe warm de majoor zijn bed verlangt, of kennen die vreemde snoeshanen soms zijn gewoonten en eigenaardig heden zoo goed als ik Neen, neen ik laat het mij niet betwisten, dat onze heer stapelgek moet zijn geworden, Waarachtig, het zou mij niet verwonderen, als hij naar het noorden gereisd was om te trouwen en hij ons een jonge vrouw thuis bracht. Houd toch je mond Heeft men ooit zulk een zottenpraat gehoord sprak de huishoudster, die bij de gedachte, misschien op zekeren dag van haar bestuur te worden ontheven en na den majoor niet meer de eerste persoon in huis te zullen zijn, buiten zich zelve geraakte. Dat kan en zal niet zijn. Die 't beleeft, zal 't wel zien, antwoordde hij Met deze diepzinnige bemerking eind'gde de k'rine twist, terwijl beide partijen uiteengingen om hare bezigheden te vervullen. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 6) a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1