DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMS77f£KEtl». Kasteel „Het Onweersnest." gjUlttSTOfé. 49ste Jaargang Vrijdag 19 Februari 1926 No. 14484 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van eeo duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd é.om êe N.M^dLAIgem.VeTzJian^Schied»^ Buitenlandsch Nieuws. E)e Senaat tegen de Kamer. Binnenlaod. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT AdvartentiJn! 1—5 regels 1.75, «!k« rsgsl dfisrbo-vea 35 nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden med«daelir.g#n 75 c per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets, Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofJt'icieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. u Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 18 Februari 1926 het verzoek van de N. V. BRANDERIJ EN GIST FABRIEK „HOLLANDIA II" om vergunning tot uitbreiding van hare fabriek in 's-Graveland 2b/29, kadaster Sectie H No. 775, met een alco- holbewaai'plaats, bestaande uit twee onder- grondsche betonnen reservoirs, waarvan elk een inhoud heeft van 4 x 1000 IJ.L„ en met een electro-motor Van 41/;- P.K., drijvende een sihjpomp, Verdaagd, aangezien het desbetref fend onderzoek nog niet is geëindigd- Schiedam, 19 Februari 1926. dat er in het minst geen aanleiding tot een beklag bij de rijksregeering was, aangezien de rijks- regeering zich over de zaak niet heeft uitgelaten. Als Stresemann niets meer gezegd had dan dit, dan kon zijn antwoord volmaakt duidelijk en correct worden genoemd. Evenwel voegde hij er, ook weer gelijk in het geval met Mussolini aan toe, dat Held bij het gebruiken van scherpe uitdrukkingen aan het adres van Tsjecho-Slo- wakije niets anders gedaan had dan uitdrukking geven aan de stemming van breede kringen van de Duitsche bevolking. Door deze toevoeging krijgt de verklaring evenals die omLrent Zuid- Tirol een min of meer dubbelzinnige nuance. Want als de regeering zegt „U bent aan het verkeerde adres, wij hebben ons niet, uitgelaten" en zij voegt daar in denzelfden ademtocht iets toe, waaruit men opmaken kan, dat zij aan vindt dat Held gelijk heeft, dan heeft zij feitelijk toch iets gezegd. DUITSCHLAND. Nieuwe plannen. In de begrootingscommissie van den Duitschen Rijksdag is gister een conflict ontstaan tusschen de regeringspartijen en het kabinet. Na elkaar spraken de minister van Financiën, Reinhold. Rijkskanselier Luther, de minister van Econo mische Zaken, Curtius, en de minister van Ar beid, Braun, ten einde toe te lichten dat de financieele positie van het Duitsche rijk den doorslag behoort te geven voor het eventueel nemen van maatregelen van economischen aard, die in de andere Rijksdagcommissies door de partijen zijn voorgesteld, inzonderheid be treffende verhooging van de uitkeering aan werkloozen met tien procent. De minister van Financiën verklaarde Wij hebben besloten de in den Rijksdag aangekon digde belastingverlaging door te voeren, niet omdat in Duitsehland zulk een bijzonder gun stige situatie is ontstaan, maar omdat wij er van overtuigd zijn, dat wij in economisch op zicht in nood verkeeren en omdat bij het pro gram der regeering, dat leniging van den eco nomischen nood ten doel heeft, belastingverlaging behoort. Behalve deze aangekondigde belastingverla ging zijn echter in den loop der laatste dagen door het kabinet ernstig en breedvoerig nog andere plannen behandeld, die het mogelijk moeten maken het economische leven wederom op de been te helpen. Vermoedelijk zullen in de eerstkomende dagen door de regeering aan de Rijksspoorwegen zekere bedragen ter beschik king worden gesteld, waarmede de spoorwegen de dringend noodzakelijke uitgaven voor nieuwe aanschaffingen zullen kunnen doen. EEN DUITSCH-TSJECHISCH INCIDENT. Het Duitsch-Italiaansche incident heeft zich met een slechts kleine variatie herhaald tusschen Duitsehland en Tsjecho-SJowakijc. Wederom heeft de heer Held, de Beiersche minister-president, zich over de behandeling van Duitsche minderheden in den Beierschen landdag laten interpelleeren en wederom heeft hij daarop een antwoord gegeven, waarvan de inhoud en de strekking voldoende gekenmerkt zijn als men weet, dat de Duitsche bladen ervan zeggen, dat hij de dingen bij hun waren naam genoemd heeft. De Tsjechische regeering heeft toen haren gezant te Berlijn de opdracht gegeven zich over dezen uitval te beklagen en dr. Stresemann, de minister van buitenlandsche zaken, heeft hem, geheel in den geest van zijn houding tegenover het protest van Mussolini, daarop geantwoord, RUSLAND. Moskou's propagand a-p o 1 i t i e k. Gister is de plenaire zitting begonnen van den Algemeenen Raad der Communistische Inter nationale. In de door Zinowjef gepubliceerde stellingen wordt onder meer gezegd, dat de crisis in Frankrijk, Engeland en Duitsehland, de ko loniale oorlogen en de beweging in China hoop gevend zijn voor de communistische leiders, die van oordeel zijn, dat de stabilisatie van het kapi talisme, het vorig jaar door Zinowjef erkend, ten einde loopt. De Fransche, Duitsche en andere communisten moeten profiteeren van deze crisis, en zich als verdedigers opwerpen van de be volkingselementen, welke het meest te lijden hebben, met name de kleine burgerij. In een Maandag gehouden conferentie be pleitte Trotzki de schepping der Vereenigde Socialistische Staten van Europa, ten einde Europa van de voogdij en de dictatuur van Amerika te bevrijden, en de revolutie der-Eu- ropeesche volken tegen de financieele en eco nomische hegemonie van dat land." verloopen, werd de zuivering in den morgen her vat. In den Hermon zijn de zuiveringsoperaties begonnen. Te El Biri, ten Zuiden van den weg Beiroeth-Damascus stootte men op den vijand, die op de vlucht ging met achterlating van 60 dooden. De verliezen der Franschen waren 1 doode en 6 gewonden. die zichtbaar ontroerd was en blijk gaf deze spontane volksuiting op hoogen prijs te stellen, de reproductie van het schilderij, bestemd om aan de schoolkinderen te worden uitgereikt. Terwijl de lieden in het „Onweersnest" voort gingen hunne op- en aanmerkingen over het zonderling gedrag van hunnen heer te maken snelde deze op de vleugelen van den stoom naar New-York, waar hij, na een reis van twee dagen, slechts door den nacht onderbroken, half dood van Vermoeienis 's namiddags om vier uur aan kwam. Het gekrioel van menschen, het lawaai, het ratelen der rijtuigen, het geschreeuw van allerlei slag van volk, het gillend fluiten der aankomen de en Vertrekkende treinen aan het station maakten onzen prikkelbaren majoor bijna dol. Neen Loop naar de maan Haal jou de drommelUit den weg of ik geef je een oorvijg .Dit waren en passant de ant woorden, welke hij den pakjesdragers, aapjes- koersiers, omnibus-conducteurs naar 't. hoofd- slingerde, die hem bij zijn afstappen aan het station omringden. Éindelijk, al het geduld verliezend, pakte de oude heer zijn valies bij de twee ooren en zwaaide het als een Indianen knods met zulk een geweld om zich heen, dat men links en rechts voor hem uitweek en plaats FRANKRIJK. Boumer's beroep op den Senaat. In aansluiting aan het bericht over Doumers verklaringen in de financieele commissie van den Senaat, kan nog gemeld worden, dat Doumer het totale begrootingstekort op 5525 millioen schatte, waarbij 925 millioen van de interest van de voorschotten der Banque de France, en 600 millioen voor de Amortisatie-kas. Ter' dek king hiervan stelde hij alle door de Kamer ver worpen indirecte belastingen voor met name die op alcohol, zout, koffie, tabak en ook ver hooging der uitvoerrechten met 30 welke 400 millioen en een belasting van 1.2 op de betalingen, welke er 2400 moet opbrengen. De financieele commissie van den Senaat is begonnen met de overweging van het financieel ontwerp, dat de Kamer heeft goedgekeurd. Zij nam het artikel aan, dat hen, die onder de belasting op het inkomen vallen, verplicht hun inkomsten jaarlijks op te geven, doch verwierp den eed. Zij verwierp ook het artikel over de publiciteit der aangiften en de publicatie in het Staatsblad van de aangiften der parlements leden. ALLERLEI. Blijkens een draadloos bericht uit Berlijn zullen, ter vervanging van de buiten dienst gestelde schepen der Japansche vloot, na 1927 4 kruisers, 3 kanonneerbooten, 20 torpedo jagers, 5 onderzeeërs en 5 tankschepen worden aangebouwd, totaal ten bedrage van 325 mil lioen yen. Uit New-York Met 698 tegen 2 stemmen heeft, zooals gemeld, de vergadering van aL gevaardigden der arbeiders in de anthraciet- mijnen de overeenkomst, door de leiders gesloten, tot opheffing van de staking goedgekeurd. De mijnwerkers, 258.000 in getal, die sedert 1 Sep tember in staking zijn geweest, zullen morgen het werk hervatten. Het zal evenwel nog wel 34 weken duren, voor de productie weer het normale peil heeft bereikt. Uit Sofia De amnestie-wet in Bulgarije wordt geleidelijk uitgevoerd. Veertig politieke gevangenen zijn te Sofia reeds in vrijheid gesteld. Onder hen is een oud-minister van het kabinet- Stamboeliiski. -Uit Parijs Minister de Monzie, voorzitter van de Fransche delegatie en Rakofski, voor zitter van de Russische delegatie, hebben den aanvang der Fransch-Russische onderhandelin gen vastgesteld op 25 Februari a.s. De „Revuè Commcrcielle" is niet pessimistisch gestemd ten aanzien van de onderhandelingen. Gezien het wederzijdsch verlangen om tot een oplossing te geraken en den goeden wil der partijen, mag men hopen, aldus het blad, dat een accoord tusschen Frankrijk en de Sovjet- regeering tot stand zal komen -Uit Brussel industrie van Charleroi hebben besloten het compromis-voorstel-Pastur aan te nemen. De arbeid zal dus eerstdaags hervat worden. Toen de socialistische Kamergroep vernam, dat de staking geëindigd was, heeft zij een telegram van geluk- wensch aan Pastur gezonden. Reorganisatie R. Katli. Staatspartij. Naar wij vernemen zal het rapport der Reor ganisatie-commissie van de R. K. Staatspartij op 13 Maart a.s. in een bondsbestuursvergadering worden behandeld.Eerst daarna zal het gepubli ceerd worden. De werkgevers in de staal- SYRIË. Ernstige gevechten te Damascus Gisteravond hebben bij het zuiveren van de wijk Meidane te Damaskus ernstige gevechten in de straten der stad plaats gehad. Tien ban dieten werden gedood, en een even groot aantal zwaar gewond. Zes tirailleurs zijn eveneens ge wond. Nadat de nacht in de wijk rustig was maakte. Nu wendde hij zich tot een koetsier, die niet, zooals de anderen, hem met zijn indringend heid had lastig gevallen en zteide Hier heb je mijn ba ga ge reent. Laat je mijn koffers geven en breng ze naar het Astory-hotel. Daar geef je den hotelhouder dit kaartje en bestel voor mij 'n behoorlijk Verwarmde kamer. Ik ga een bood schap in de stad doen, vóór ik daar kom. Pas op, dat je niets van mijn reisbenoodigdheden verliest, want als er maar een stukje aan ont breekt, slungel, dan laat ik je ophangen. Als u dan voor strop wilt dienen kan 't mij niet schelen overigens wordt men wegens misbruik van vertrouwen in New York niet gehangen, sir, antwoordde lachend de koetsier, terwijl hij aan den rand Van zijn hoed tikte en zich naar het goederenkantoor begaf. De oude heer deed, een paaiqstappen, met de dreigende bedoeling den onbeschaamden kerel voor zijn gezegde te kastijden, maar hij bedacht zich gelukkig nog bijtijds, dat hij zijn ouden Wool niet voor had en zag dus van zijn vervol ging af. Langzaam en peinzend als iemand, die niet recht weet waarheen hij gaan zal, begon hij de richt ing naar de stad in te slaan 'Nog was hij geen twintig pas van het station verwijderd,toen hij zich door een jeugdig stemme tje hoorde naroepen, die hem vroeg, of hij niet zijn valies wilde laten dragen. De oude heer keek Verrast op, want het leek \vem, alsof die vraag door een meisje tot hem werd Het huldeblijk van liet Nedcrl. Volk. De voorzitter van het Nationaal Oranje- Comité, de heer C. F. Klokke, in gezelschap van nog een 25-tal heeren, allen bestuursleden van plaatselijke Oranje-vereenigingen, zijn gister door H. M. in receptie ontvangen. De heer Klokke richtte eenige woorden tot het zilveren echtpaar en lichtte hen toe op welke wijze het huldeblijk was tot stand gekomen. Namens het Nederlandsche volk bood spreker H. M. en Z. K. H. thans dit huldeblijk aan, be staande uit een door Piet van der Hem geschil derd portret van het Koninklijk gezin, vergezeld van een album, bevattende de namen van de verschillende comiteleden die met het Oranje- Comité hebben samengewerkt. Maar tevens achtte spreker zich gelukkig H. M. een bedrag van 85,000 te kunnen overhan digen, waaraan spreker H.M. verzocht een haar welgevallige bestemming te willen geven. 1-Iet moge Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid zoo besloot spr. behagen dit eenvoudig geschenk te aanvaarden als een bewijs van hartelijke belangstelling van het Neder landsche volk in uw zilveren huwelijksfeest. Tevens toonde de heer Klokke aan de Koningin Samenwerking met de Belgische scheepvaartpolitie. De heeren Sirks, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam en A. Weeterhuis, hoofd van den Hollandschen dienst voor de Scheepvaartpolitie, welke zooals gemeld in België een studiereis maken, werden gisteren door burgemeester Van Cauwelaert op het Antwerpsche stadhuis ont vangen, waarna een conferentie werd gehouden met eenige autoriteiten van de Antwerpsche Scheepvaartpolitie. Middelen werden pnderzocht om een gemeenschappelijken inlichtingsdienst voor de scheepvaartpolitie in te richten tusschen Nederland en België. Een gecentraliseerde politie- commissie zou alle inlichtingen uit diverse havens verzamelen, zooals zulks reeds door de Hollandsch-Duitsche commissie wordt gedaan. De Nederlandsche gedelegeerden zullen ook Luik en Gent bezoeken. De Kabinetscrisis. In de politieke redevoering, welke mr. Mar- chant te den Briel uitsprak, en welke in hoofd zaak neerkwam op hetgeen bij elders zei de, deel de hij omtrent het voorstel der soc.-democraten betreffende Kamerontbinding mede, dat hij zich daarmede niet vereenigen kon. „Protestant Dagblad. In het tweede proefnummer van het „Alge meen Onafhankelijk Protestantsch Dagblad", dat thans is verschenen, wordt medegedeeld, dat het blad wellicht op 1 April a.s. definitief zal gaan verschijnen. Er ontbreekt nog een deel van het kapitaal aan men poogt dat thans vóór 1 Maart nog hij een te krijgen. Brand aan boord van bet „s.s. Boeton." Aan boord van het Nederlandsche stoomschip „Boeton" van de Mij „Nederland", dat op weg is van Batavia naar Amsterdam, is brand uit gebroken. Een lading tabak en rubber van de Deli Mij. staat in brand. Het schip is gisteren Brest binnengeloopen waar getracht zal worden den brand te blusschen. Slaking opgeheven. Bij een achttal groote werkgevers in het bouw materialen-vervoerbedrijf te 's-Gravenhage is de staking opgeheven. Bij de andere werkgevers blijft de staking gehandhaafd. gericht, zoo teer en week was het orgaan, dat tot zijn oor drong. Hier hen ik, mijnheer, sprak diezelfde stem, hier, om u te dienen, als u mij noodig hebt. De majoor ontwaarde nu boven een hoop op elkaar gestapelde leege kisten, aan den hoek der straat naast een winkel een knaap van tusschen twaalf en vijftien jaar in ellend'g ge havende kleeren, die het armzal g beroep Van courantenventen scheen uit te oefenen, daar hij verscheidene bladen, zooals de Express, de Unie e.a. over zijn arm had hangen. Verdraaid mompelde de majoor, de jon gen ziet er uit, alsof alle ratten Van New-York aan zijn kleeren hebben geknaagd Ik heb Van mijn leven nog nooit zoo'n verwaarloosd schepsel gezien 1 Welnu, sir, riep de jongen, heb je mij nou lang genoeg bekeken, om eindelijk een besluit te nemen Wat wil je eigenlijk vroeg nu de majoor, die eerst door deze woorden uit zijn beschouwing gewekt werd. Ik wil uw valies dragen, antwoordde de jongen, vooropgezet, dat u 't mij wilt toe- Vertrouwen. De knaap was m weerwil van zijn afschuwelijke plunje geen onaangename verschijn ng. Een rijke hoeveelheid zwarte lokken h'ng van onder zijn muts op de schouders af en omgaven een vrien- Ilct conflict bij de tramlijn ZutplicnEmmerik. De heer Kuiper, voorzitter der Vereeniging van Werkgevers op Tramweggebied, heeft over het conflict bij de tramlijn ZutphenEmmerik als zijn meening uitgesproken dat dit conflict een krachtmeting is van de beide landelijke organisaties. De grondoorzaak van het conflict moet ge zocht worden in het ontslag-Addink bij de Gel- dersche Stoomtram. Tijdens dit ontslag hadden de organisaties van werknemers eenerzijds en werkgevers anderzijds nog geregeld contact waarbij de afspraak bestond, dat corresponden- delijk, opgeruimd gelaat, met schelmachtige bruine kijkers, wier glans door de lange, zijde- achte wimpers nog werd verhoogd- Een aardig stompneusje, purperroode lippen met een iet wat spottenden trek en licht geroode wangen Vormden 'n gezichtje, in welke uitdrukking moed willige Vermetelheid den boventoon Voerde. Men kon 't den jongen aanzien, dat hij zich in zijn ellende wel bevond en nood en ontbering tot nu toe geen schade hadden gedaan aan zijn gezondheid. Goed, mijn zoon, Zeidé q met zeke re hartelijkheid en een gevoel medelijden, dat hij voor den jongen gevoelde. Je zult mijn valies dragen en kunt mij tevens den weg wijzen. Daar, pak aan Zijn zoon Ha ha hoort je dat, jongens riep de knaap tot een troep jeugdige bedelaars, die toevall'g in de nabijheid waren, ik ben zijn zoon De zoon van een gentleman Wat een geluk 1 Het was vreemd de majoor, die anders bij deze gelegenheid zoo boos en opvhegend kon worden nam de onfatsoenlijke grap van den jongen, waardoor hij aan den spot en het gelach Van een dozijn straatbengels werd prijsgegeven, niet kwalijk. Hij gevoelde een zekere deernis, en vergenoegde zich hem een gebiedend „voor waarts" coe te roepen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1