J. J. EXLER, Nieuwe Vloerzeilen, Linoleums en Gocos. MIJNHARDT's heer A. Pordon, Vlasakkerweg 60, Amersfoort, daar het aantal beschikbare plaatsen beperkt blijft. De bijslagen op de rente-uitkeering. Tot 1 Juni a.s. is de uitkeering der bijslagen op de renten der Rijksverzekeringsbank ver zekerd. Bevorderd zal worden een stichting in het leven te roepen, die zich met de verdere zorg voor de uitkeering kan belasten. De Kabinetscrisis. Naar ons ter oore kwam we geven de mede- deeling niet zonder eenige reserve was de tweede Chr.-Hist. politicus, die met den heer De Geer deel zou uitmaken van het Kabinet-Lim burg, dat het gezantschap bij den Paus zou pogen te herstellen, het Chr.-Hist. lid der Eerste Kamer, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Dit gerucht moet in Cr.-Hist, kring nogal opschudding hebben verwekt. Het schijnt mede hieraan te wijten, dat de Limburgsche formatie slechts bedenkelijke kansen behield en er in de Chr.-Hist. Unie onrust is ontstaan. (Rott.) Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Schiedam vergadert op Vrijdag 26 Februari 1926, des namiddags ten 2 ure. De agenda bevat 1. Aanbeveling van de Commissie voor de Bibliotheek en Leeszaal der gemeente Schiedam ter benoeming van een lid van hare Commissie ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan den heer W. H. van den Toorn als zoo danig verleend eervol ontslag. Aanbevolen worden 1. Mevr. E. M. L. Jon ker RoelantsKleipool 2. de heer H. J. Steens. 2. Aanbeveling van B. en W. ter tijdelijke benoeming van een tweeden havenloods. Aanbevolen worden de heeren 1. V. Otto te Rotterdam 2! J. J. M. van Lent, te Rotterdam 3. D. Jonker, te Schiermonnikoog. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting, dienstjaar 1926. Model D. 100.—. (Deze wijziging houdt verband met het raads besluit dd. 5 Februari 1926 om aan de Commissie, welke gevormd is om na te gaan in hoeverre de schoolbioscoop voor het onderwijs kan worden dienstbaar gemaakt, een crediet te verleenen van 100.ter bestrijding van de noodzakelijke onkosten). Model C. 1600.—. (Deze wijziging houdt verband met het raads besluit dd. 5 Februari 1926 tot inrichting van de voormalige school aan het Broersveld 142 als gymnastieklokaal). 4. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 3300.voor den bouw van een nieuw wachthuisje met havenkantoor aan de Buitensluis. 5. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 6500.voor de stichting van een nieuw Politieposthuis aan de Broersvest in het tegenwoordige plantsoen naast het Gym nastieklokaal. 6. Advies van B. en W. haar aanleiding van het adres van de Vereeniging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs te Vlaardingen, houdende verzoek haar voor 1926 een subsidie te verleenen voor iederen leerling uit deze Gemeente die de Christelijke H.B.S. te Vlaardingen bezoekt. Voorgesteld wordt aan genoemde Vereeniging subsidie te verleenen van 50 van de werkelijke netto-kosten, gedeeld door het aantal leerlingen, dat de Chr. H.B.S. bezoekt. 7. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van de R. K. Leeszaal en Bibliotheek ,,St. Liduina" om haar voor 1926 een subsidie te verleenen van 2235. Waar het Rijk op het subsidie der Gem. Open bare Leesjaal en Bibliotheek nog steeds haar korting van 33 toepast, kan het College geen vrijheid vinden om een hoogere subsidie toe te kennen dan het uitgetrokken bedrag voor 1926 ad 1769.—. 8. Voorstel van B. en- W. tot wijziging van de Verordening betreffende de levering van het water der Drinkwaterleiding van de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 24 van 1924) ten aanzien van de berekening van het recht voor abonne's van aaneengesloten complexen. 9. Voorstel van B. en W. tot herziening van het schoolgeldtarief voor den gemeentelijken handelsavondcursus endenijverheidsavondschool en in verband daarmede voorstel tot wijziging van de verordeningen op de heffing van school geld voor den gemeentelijken handelsavond cursus (gemeenteblad no. 10 van 1922) en voor de nijverheidsavondschool (gemeenteblad no. 13 van 1923). 10. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van de Instructie van het Onderwijzend personeel bij het Openbaar Onderwijs (Gemeenteblad no. 22 van 1922) met een bepaling betreffende den termijn in acht te nemen bij het aanvragen van ontslag. En verdere voorstellen en mededeelingen. Nog eens „Schiedam in nood." Wij ontvingen van weth. de Bruin een schrij ven, waarin hij ten stelligste ontkent, Woensdag avond beweerd te hebben, dat er van de groote inkomens hier zoo goed als niets gevergd wordt en daarom belastingverhooging alleen aan die zijde gezocht moest worden. Hoewel ook in 't verslag dat in het ochtend blad van de ,,N. Rott." staat, bijna woordelijk 't zelfde voorkomt, willen wij niet twijfelen aan wethouders waarheidsliefde en aannemen dat hier misverstaan in 't spel is. Weth. de Bruin schrijft verder, dat te dezer zake, door hem niet anders gezegd is, dan „dat, wanneer er abso luut belastingverhooging zal moeten komen, niet ons belastingstelsel in beginsel moet worden ver- Hoogstraat 5—20—30. GROOTE KEUZE. LAGE PRIJZEN. Vele koopjes in kluwen glansgaren Zijde, Klossen, Sajet Wol en Breikatoen. 602 12 knoeid, maar dat ook die meerdere belasting-op brengst op den voet der bestaande verordening dient te worden opgebracht." Dit is, we geven 't dadelijk gewonnen, veel eerlijker, maar heerlijker in geen geval, want in de practijk komt 't er dan weer op neer, dat de hooge inkomens toch nog meer worden geplun derd, met de funeste gevolgen kapftaalvlucht ten eerste en verzwaring van den druk op den kleinen man ten tweede. Zooals de zaken hier in Schiedam staan moet het eerste parool zijn in geen geval belasting verhooging, maar vermindering op de uitgaven (wat nog niet altijd loonsverlaging behoeft te beteekenen). Doch die vermindering van uitgaven wordt bijna immer, door de S.D.A.P. tegengewerkt, waarom dan ook de verklaring van weth. de Bruin, „dat hij meermalen 't standpunt ver dedigd heeft, dat het voor Schiedam goed zal zijn, zoo eenigszins mogelijk, belastingverhooging te ontwijken" veel van haar zin verliest. Wanneer zal eindelijk bij de voormannen van de S.D.A.P. het juiste inzicht komen, dat hun partijgenoot Wibaut heeft, inzake de groote ernst van het belastingvraagstuk Hulp voor de veenstreken. Zooals men in de dagbladen heeft kunnen lezen is er van de veenstreken in Zuid-Oost Drente een oproep tot steun uitgegaan tot het geheelo Nederlandsche Volk. De ellende, ontstaan door het stil liggen der veenderijen, wordt van jaar tot jaar grooter het noodige voor voeding en kleeding ontbreekt, de woningtoestanden zijn treurig en vooral de kinderen lijden zeer onder den algemeenen nood. Wij hebben gemeend, dat onze stad niet ach terblijven mag en haar deel moet bijdragen tot de hulp, die over het geheele land geboden zal worden, en hebben daarom een comité gevormd, met het doel een algemeene collecte te houden. De datum zal nog nader in de bladen worden bekend gemaakt. Het Comité is samengesteld uit de volgende dames: mevr. C. J. M.' Beukers—van Gent; mevr. M. E. v. d. BoVenkampDresselhuys mevr. C. J. den Boer-Valk mevr. E. M. Cas- tendijkJansen mevr. E. H. H. EversHaan mej. M. Gijsen mevr. W. F. HijmanStibbe mevr. J. A. Houtmanvan Buysen mevr. A. Nieswaag mej. M. M. v. d. Schalk mevr. J. G. SickengaMeijeringh mevr. II. G. Swart Van Dijk mevr. A. SchutVis mevr. J. ViesSchwarz en mevr. J J. WelckerKoenen. Broederdicnst. Naar men ons mededeelt blijkt aan het Bureau Voor Militaire Zaken herhaaldelijk dat velen niet op de hoogte zijn met de bepalingen omtrent het recht op Vrijstelling wegens broederdienst. Wij wijzen er daarom hier nogmaals op dat thans uit een gezin slecht 1 zoon dienstplichtig is. Heeft deze minstens 5:/2 maand gediend, dan zijn alle volgende Vroedérs Vrij als zij de daartoe vereischte stukken laten opmaken. Wordt de broederdienst niet op tijd aange vraagd, dan laat men een belangrijk voordeel verloren gaan, daar later geen aanvrage meer kan worden ingediend- Cursusavond. Dinsdag 23 Febr. 8 uur zal een cursusavond worden gehouden in de groote zaal Van den R. K. Volksbond. Als spreker treedt op de heer A. C. de Bruijn, Voorz. v. h. R. K. Werkliedenverbond in Nederland. Onderwerp De beschavingsarbeid der R. K. Arbeidersbeweging. Deze cursusavond is toegankelijk voor alle R. K. arbeiders en hun vrouwen. Ncderlandsch Belgisch tractaat. Nu het Nederl. Belg. tractaat een brandend vraagstuk is geworden, zoowel in politieke- als handelskringen is het zeker Van belang iets meer, dan alleen wat de dagbladen ons geven daarvan te weten. De Kamer van Kooph. en Fabr. v. d. Beneden- Maas heeft voor Schiedam deze gelegenheid ge opend door prof. Dr. IJ. T. Colenbrander uit te noodigen op Dinsdagavond 2 Maart a.s. in Musis Sacrum over dit belangwekkend onderwerp te komen spreken. De toegang zal vrij zijn. V ineentius-vereenig ing De Alg. vérgadering wordt gehouden Maan dagavond 8 uur in het eigen gebouw. Donateurs en belangstellenden hebben vrijen toegang. Men zie ook annonce Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdcommissariaat van politie op alle werkdagen van 1. tot 2 uur 's mid dags paar glacé h. handschoenen, broche met portret, rozenkrans in portemonnaie, stuk staal draad, portemonnaie inh. 12 ct., rozenkrans, ledenlijst, portefeuille, kindertaschje met. inh., d. taschje met inh., penning, sleutel, handschoen, rapportenboekje, alpacca beursje, duimstok, jas. Bij vinders 4 balken, A. Hamer, Strijensche straat 25 d. portemonnaie, A. v.cl. Kooij, West Frankelandschestraat 90a portefeuille met inh., J. v.d. Touw, Kinderbuurt 22 alpacca beursje met inh., A. Krabbendam, Steenstraat 23 ha mer, J. Roeling, Eendrachtstraat 27 sjaal, E. Boes, Maasstraat 11 k. bontje, N. v.d. Merwe, Mariastraat 49b k. bril, Wed. Elgers, KI. Groenendal 15 rozenkrans in étui, J. v. Nielen, Zuidlandschestraat 15 boodschappentasch, W. Lolkus, Hoofdstraat 33 hondenhalsband, F. Carrée, Fabristraat 44 ring met 2 sleutels, W. de Veld, Oosterstraat 31 portemonnaie met inlr.; F. Scholte, Van Smalveveldstraat 14b rijwielbelastingplaatje, W. Kloppers, Nieuwstraat la kip, J. W. de Zwaan, Beijerlandschestraat 9a d.' halskettinkje m.et hangertje, C. Van Netten, Maasdamschestraat 2b watertank, C. Valk, Pendrechtschestraat 15 zweep, J. Meure, Spin huispad 3 rijwielbelastingplaatje, B. Meulstee, Parallelweg i88 sleutel, A. Gudde, Nieuwe Haven 277a stop van een kraan, M. Bakker, Noordmolenstraat 15b portemonnaie met inh., Wed. Klaassen, Goereeschestraat 8 herders hond, T. de Veld, West Frankelandschestraat 65a hondje, A. Krabbendam., Steenstraat 23 d. portemonnaie met inh., C. Plooij, Abbenbroek- schestraat 11b bouwteekening, F. de Ruiter, Poortugaalschestraat 27b rijwielbelastingplaat je, A. Van Kouteren. Mariastraat 111 d. taschje, inh. beursje, J. Kievith, L. Haven 103 muts, D. v.d. Spek, L. Costerstraat 24a rozenkrans, J. Beule, Brugmanstraat 45b R.K. Kerkboekje, G. Koppenhagen, L. Achterweg 38/1 muilkorf, J. V.d. Touw, Overschieschedwarsstr. 8 broche J. v.d. Mark, K. Singelstraat 10. Politie-nieuws. Uit 's-G ravenhage is hier aan gebracht de minderjarige A. N., die aldaar door de politie was aangehouden. Hij was de ouder lijke woning ontloopen. Gisterenmiddag heeft op den hoek Kethelstraat-Noordvest een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto -en een met paard bespannen voertuig. Van den wagen werd het lemoen en tuig beschadigd, terwijl de vrachtauto 'schade bekwam aan de voorzijde. Door een burger is bij de politie een oud heerenrijwiel gedeponeerd, dat hem gis terenavond ten 7 uur op de Lange Haven door twee jongens van ongeveer 9 jarigen leeftijd te- koop werd aangeboden voor twee kwartjes. De Politie stelt een onderzoek in. Hedenmorgen sprong een hond, die voor een anderen hond de vlucht nam, in zijn angst door een groote ruit van een der kelder kamers aan de St. Liduinastraat. Gisteravond bemerkte een be stuurder van een tram der R.E.T. op den Rotter- damschen dijk, dat bij zijn nadering eenige jon gens de vlucht namen. Daar hem zulks verdacht voorkwam, stopte hij en stelde een onderzoek in, waarbij hem bleek, dat een groote steen op de rail was neergelegd. De politie stelt een onderzoek in. Het kan zijn nut hebben, wanneer ouders hunne kinderen wijzen op de ernstige gevolgen, die dergelijke baldadige handelingen kunnen hebben. Vanwege de politie wordt be kend gemaakt, dat het tollen bij Politieverorde ning verboden is. Herhaaldelijk komen klachten in over het inslaan van ruiten bij het tollen. Ouders worden erop attent gemaakt, dat zij aansprakelijk kunnen worden gesteld voor schade bij het tollen door hunne kinderen veroorzaakt. UIT ROTTERDAM. Gasverstikking. Gistermorgen is de 24-jarige W. v. P. huis vrouw van A. in haar woning aan de De la Reystraat. alhier dood aangetroffen, zij was gestorven aan gasverstikking. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Haar man is aan een verhoor onderworpen. De man van de 24-jarige W. v. P., die gister levenloos in haar woning aan de De La Reystraat alhier aangetroffen werd, is de 28-jarige bank werker A. v. A., is in bewaring gesteld. In het gezin van v. A. kwam den laatsten tijd nogal eens ruzie voor. Ook Donderdagavond laat was er oneenigheid. Den volgenden morgen beweer de de man aanvankelijk niet te weten, waar zijn vrouw was. Toen zij later dood in de keuken gevonden werd, schrok hij hevig. De politie onderzocht nog, in hoeverre de man aansprake lijk gesteld kan worden voor haar dood. Vanmorgen zou in het ziekenhuis aan den Goolsingel de gerechtelijke schouwing plaats hebben. De Koninginnebrug. De raad van Rotterdam heeft de motie-v.d. Brule z.h.st.. aangenomen. het voorstel-de Visser om in beginsel te besluiten tot uitvoering van het project-Penta- gram in Cirkel (ir. Emmen), de hefbrug, is ver worpen met 2617 stemmen. Het voorstel van B. en W. om uit te voeren het plan op Hoop van Zegen (basculebrug) is zonder stemming aangenomen. Gemengd Nieuws. Auto-ongeluk te Heemstede. Gistermorgen ongeveer kwart voor tien heeft op de Zandvoortschelaan te Heemstede een ernstig ongeluk plaats gehad. Een auto bestuurd door den chauffeur J.H., in dienst van den heer Afldes, te Aerdenhout, reed in snelle vaart in de rich ting Zandvoort. De wagen slipte, waarbij een paard en wagen werden aangereden. Het paard stortte zwaar gekwetst neer. Door den hevigen schok vloog de auto aan den anderen kant van den weg tegen een boom. De carrosserie van den wagen werd geheel vernield. De chauffeur werd zwaar gewond uit den auto gehaald en per auto naar het St. Elisabethgasthuis vervoerd. Krab geen puistjes open! Te Budel (N.Br.) krabje een jongen aan zijn neus een puistje open. Na enkele dagen stierf hij aan bloedvergiftiging. Een eigenaardige belasting. De brugwachters van de Leiderdorpsche brug, die in de gemeente Leierdorp wonen, ontvingen van de gemeente Zoeterwoude een belastingbiljet, Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 et. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. 604 7 Bij Apoth. en Drogisten. omdat ze bij de bediening var. de brug in Zoe terwoude vertoeven. Zij reclameerden. Uit dagen van strijd. Te Amers foort zijn bij het graven voor den bouw van een nieuwe woning op den hoek der Asch vanWijck- straat eenige geraamten gevonden, welke ver moedelijk de overblijfselen zijn van militairen, die daar zijn gesneuveld en in een graf begraven. Hete x-eiland Wieringen. Deze week ging uit Schagen voor het eerst een lijk koets met twee volgauto's over den nieuwen dijkweg naar Wieringen, de eerste lijkkoets, die daar werd gezien. O j) h o 1. In de Zwanenburger straat te Am sterdam zijn twee paarden gespannen voor een rouwkoets door schrikken op hol geslagen. Het rijtuig liep vast op den hoek van deze straat en de Korte Houtstraat, waardoor de paarden tot stilstand kwamen. Het rijtuig werd gedeeltelijk vernield. Onderweg is een wielrijder aangereden met het gevolg dat de fiets geheel vernield werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Roofmoordenaar ter dood ver oordeeld. Het Hof van gezworenen te Melun heeft gistermiddag den jeugdigen moor denaar André Hamard ter dood veroordeeld. Gelijk bekend werd hij beschuldigd van roof moord. Hij vermoordde indertijd een rijke dame en nam daarop de vlucht met ruim 1 millioen francs aan bankbiljetten, welk bedrag hij er in 14 dagen wist door te brengen. Wie biedt op Chine es c h e spoor wagens? De militaire transportcommissie van de Kwo-Min-tsoen biedt per advertentie een groot aantal spoorwegtijtuigen enz. te koop aan, uitsluitend tegen contante betaling. Met, de rechten der wettige eigenaren van den spoorweg wordt geen rekening gehouden. De watersnood. Na van eergisteravond af op het zelfde peil te zijn gebleven, is de Maas voor Grave van gistermorgen 8 uur tot gister avond 6 uur 6 c.M. gewassen. Blijft de Maas nog eenige dagen wassen, dan zal het kwelwater te Balgoy weer spoedig de huizen binnendringen. De peilschaal te Grave teekent thans 9.12 M. N.A.P. Van het binnenwater wordt in vele plaatsen om Zevenaar nog veel last ondervonden. In tal van kelders te Zevenaar staat nog water. De meeste weilanden staan weder droog, doch het winterkoren heeftveel geleden. Door den watersnood heeft ontzaglijk veel wild den dood gevonden, en dat niet alleen ha zen en ander viervoetig wild, maar ook fazanten en patrijzen, die bij tientallen tegen de dijkbrok- stukken zijn gespoeld. Doodelijke sprong. Te Amsterdam spring in de Midenlaan een man van de tram af en viel. Hij is aan de gevolgen gestorven. Hypotheek- zwendel. De Duitsche politie is een uit Nederland opgezetten hypotheek zwendel, die voornamelijk in het Rijnsch-West- faalsche nijverheidsgebied bedreven werd, op het spoor gekomen. Onder de firma West Deutsch Financierungsmpij. trachtten personen, die voor gaven over ruime geldmiddelen te beschikken, in het Roergebied hypotheken af te sluiten. Zij verlangden daarvoor aanzienlijke voorschotten en hebben die in tal van gevallen ook los gekre gen. De toegezegde hypotheken zijn echter uit gebleven. De politie zal zich met de Nederlandsche re geering in verbinding stellen om de zwende laars in handen te krijgen. Vergiftiging. Na het eten van ge bakken lever zijn te Liessel alle leden van een gezin ongesteld geworden. Het vleesch was in Asten gekocht, waar bij twee slagers in de buurtschap Leensel een onderzoek ingesteld is. Zij bleken het vleesch van twee jonge var kens, die na het sterven, geslacht waren in voor raad te hebben. De watersnood. De Maas stijgt ook te Roermond en de weilanden staan geheel blank in de gemeente. Ook begint de toestand weer ernstig te worden sinds gistermiddag wordt al het vee van de bedreigde punten weggevoerd. In enkele huizen stroomt het water weer binnen. Van andere zijde meldt men Te Roermond is sedert Donderdagavond weer een sterke was op de Maas ingetreden. Het wa ter wies weer M. 1.02. De stadswei en de uiter waarden bij de Weerd staan reeds blank. Moordaanslag op zijn broer. Gister avond is tusschen de gebroeders S. te Roermond, twist ontstaan, welke ernstige gevolgen heeft gehad. Een van de broers heeft den ander drie steken toegebracht, waarvan twee in de hart streek. Nadat de gebroeders in den vooravond reeds getwist hadden, is IJ.S. naar de woning van J.S. gegaan, een oud-koloniaal, die bij zijn va der inwoont. Deze kwam daarop naar buiten, en had een mes in zijn hand. Daarop heeft hij zijn broeder aangevallen. De zwaargewonde is naar het Louisa-Huis overgebracht. Hij is ster vende. De dader is daarop in arrest gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2