*~F EUiiLiTOfH. Kasteel „Het Onweersnest." DAGBLAD WO OR SCHIEDAM 49ste Jaargaug. Maandag 22 Februari 1926 '4486 Bureau s KOEMARKT 4. Teleïoon Intereonamunaal 08085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertenties! 16 rsgsle f 1.75elke regel danrboven 35 cent. 3 rnsal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden m«d»d*e!mgen 75 ct. p«r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Taneven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door <t«»N. Hoi I.Algem Verz bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voo r geschreven en andere ofl'icieeie af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. De burgemeester van Schiedam Overwegende, dat soms wordt nagelaten Van het voorkomen van gevallen Van besmettelijke ziekte aangifte te doen Gelet op art. 19 van de wet Van 6 Mei 1922 Stbl. 272 wijst de hoofden van gezinnen en de andere wettelijke aanspi akelijke pe.sonen op hun vei- plichting, om wanneer in hun gezin, enz. een besmettelijke ziekte Voorkomt,, hiervan onver wij ls mededeeling te doen aan ddn Burgemeester. Schiedam, 22 Febr. 1926. Buitenlandseh Nieuws. ROEMENIë. De gemeenteraadsverkiezingen. In berichten uit Boekarest wordt de toestand Van de regeering-Bratianoe als zeer critiek voor gesteld. De minister-president laat zich dagelijks op zijn ziekbed verslag over den toestand, uit brengen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Boe karest heeft de oppositie 16639 en de regeerings- partijen 7282 stemmen gekregen. De leider van de boerenpartij Lupu staaat no-. 1 op de lijst der oppositie. Ook in de provincie, in Bessarabië en Boekow'na heeft de oppos'Ue gezegevierd. De clubs der oppos'Ue houden in het geheele land betoogingen om den uitslag te vieren, die ook als besbssend voor de a.s. kamerverkiezing wordt beschouwd. FRANKRIJK. De Senaat had 'n goede bui. De financieele commissie van den Senaat heeft de belasting op den uitvoer, welke door de Kamer was aangenomen, aanvaard, en daarna een motie, strekkende tot terugzending van het financieele ontwerp naar de Kamer verworpen. Ten slotte nam de commissie op verzoek der regeering met 22 stemmen voor en 8 onthoudin gen de belastingen op de betalingen, welke dooi de Kamer was verworpen, aan. De financieele commissie van den Senaat heeft het financieele omwerp in zijn geheel aan genomen. ITALIË EN OOSTENRIJK. Mussolini tevreden. Volgens de „Popoio d'Italia" moet Mussolini he. Kaliaansch-Oostenrijksch incident als ge sloten beschouwen, nademaal Bondskanselier Ramek een bevredigende uiteenzetting heeft gegeven met betrekking tot zijn jongste rede in zake Tirol. SYRIË. komst het resultaat is van een diepgaand onder zoek door deskundigen. Als men beweert, dat de voorwaarden Voor Italië te welwillend zijn, dan moet men bedenken, zegt de president, dat de Vereenigde Staten aan Oostenrijk, dat in den oorlog aan den vijandelijken kant gestaan heeft, een moratorium van 20 jaar heeft toege staan. Treinongelukken n Syrië. Zooals reeds gemeld, is de ITedsjas spoorweg in de omgeving van Damascus door opstande lingen opgebroken, waardoor de trein uit Pales tina derailleerde. Er zijn drie wagons verbrand en zeven Syiiërs gedood, terwijl er verscheidene gewonden zijn. Alle Europeesche passagiers be reikten Veilig Damascus. Ook de spoorlijn tus- schen Damascus en Rayak is opgebroken, doch ongelukken hebben niet plaats gehad. VER. STATEN. Een pleidooi voor de schuld regeling met Italië. President Cool'dge heeft een beroep gedaan op den Senaat om dezen vriendelijker te stem men ten opzichte van de Amerikaansch-Ita- haansche schuldfundeerings-overèenkomst. Coo- hdge zegt, dat als de overeenkomst niet gera- t'ficeerd wordt, er geen vooruitzicht bestaat, dat Italië ook maar iets zal betalen, daar het nietjjvan plan is,fopnieuw onderhand elaats^te zen den. De president wijst, erop, dat de o vereen- 9) Wel, wat weèrlicht. Het is toch niets dan domheid, als men een jongen, die een valies droeg en dan nog wel zoo'n licht, alsof er niets in zit daarvoor een dollar geeft. Ge moogt van geluk spreken gouverneur, dat ge in handen van een eerlijk man zijt gevallen, want een ander zou u waarschijnlijk niet op uw abuis opmerkzaam hebben gemaakt. Ik herhaal het, het tarief is zes pence en als n nu bijzonder royaal wilt zijn, dat geeft ge er negen daar kan niemand iets op tegen hebben. Om jouw tarief geef ik geen sikkepit, ant woordde de majoor. Houd dat geld en hier, voeg de hij er aan toe, daar heb je er nog een dollar bij. Én nu vooruit koetsier, anders kom ik mijn levensdagen met dien kleinen rakker niet klaar. Hij had den knaap weder een goudstuk toege worpen, en wel dezen keer een vijf dollarstuk, terwijl de cabriolet zich in beweging zette en spoedig daarop uit de oogen van den eerlijken jongen verdwenen was. Die arme, goede, oude heer, zeide de jon gen, hij is zeker uit een gekkenhuis gevlucht, ALLERLEI. Uit Parijs Blijkens den uitslag van het door de algemeene federatie van mijnwerkers uit geschreven referendum, heeft «en vrij groote meerderheid zich uitgebroken Voor staking, doch dit geldt slechts in het gevtl, dat de over loons verlaging gaande besprekingen niet tot een bevredigende oplossing zullen leiden. In alle mijndistricten is evenwel reeds een accoord t,ot stand gekomen, zoodat men algemeen aanneemt, dat een conflict zal kunnen worden voorkomen. Uit Berlijn De Rijksdag heeft in derde en laatste lezing de Duitsch-Fransche handels overeenkomst van 12 Februari j.i. zonder dis cussie aangenomen. Uit Berlijn De belastingcommissie Van den Rijksdag zal de bepalingen in zake huis huurbelasting, welke op 1 April 1926 van kracht zouden worden, met name die betreffende ver- hooging der belastbare huurwaarden met 100 op 1 Juli 1926 in werking doen treden. Uit Washington De socialist Berger heeft in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden een amendement, ingediend op de immigratie- wet, waarin voorgesteld wordt aan alle buiten landers toestemming te geven, het land binnen te komen, behalve aan misdadigers. Uit Londen De „Times" schrijft, dat, thans definitief gezegd kan worden, dat er geen vooruitzichten zijn op Polens toelating in de a.s. maand als permanent lid van den Volken bondsraad. Uit Athene Aan den oud-premier Kafan- daris is verzocht, Athene tijdelijk te verlaten en zich bij de andere uitgewezenen op het eiland Santorin te voegen. Uit Praag De Kamer heeft na een debat van twee dagen de Verklaringen van Benesj in zake de Hongaarsche valsche muntersaffaire goedgekeurd. Binnenland. Prof. Dr. H. Kamerlingli Onnes f Na een korte ongesteldheid 'is gister te Leiden over'eden prof. dr. H. Kamer'ingh Onnes, oud- hoog'eeraar in de proefondervindelijke natuur kunde en oud-directeur van het Natuurkundig Laboratorium aan de Rijksuniversiteit alhier. Hecke Kamerlingh Onnes werd geboren te Groningen 21 September 1853 en bereikte dus den leetijd van ruim 72 jaar. In 1908 heeft prof. Kamei lingh Onnes te Leiden het laboratorium geheel gespecialiseerd op het vloeibaar maken van gassen en op de on derzoekingen van de lage temperaturen. Het ont dekken Van Vloeibaar helium heeft aan zijn naam in de wetenschappelijke wereld groote vermaardheid gegeven en met hem ook aan zijn laboratorium. In Sept. 1924 moest hij wegens heo bereiken van den 71-jarigen leeftijd als hoogleeraar aftreden en zijn werk voor een deel overdragen aan zijn leerlingen De Haas en Kees- oom. I-Iij is er tot Voor korten tijd in blijven wer ken en wijdde zich vooral aan de instelling tot opleiding van instrumentmakers. er gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubi leum ,s hem door de aanbieding Van een Gedenk boek een groote internationale hulde gebracht. Trouwens aan huldebewijzen heeft het dezen geleerde nimmer ontbroken. Lang geleden ver wierf hij den Nobelprijs reeds. De onregelmatigheden bij de Nederl. Spoorwegen te Roosendaal. Het onderzoek naar de onregelmatigheden die zich aan het station Roosendaal hebben voorge- daan is thans ^vanwege de directie der Ned. want 't is blijkbaar niet pluis in zijn bovenka mer. t Zou misschien met kwaad zijn, als ik de politie op hem opmerkzaam maakte. Zijn bewakers zullen zeker naar hem zoeken Ik had hem zoo met moeten laten ontsnappen Nu weet ik met waarheen hij gestoven is, maar wacht, dat kan Bill mij wel vertellen. Ik zal naar diens standplaats gaan, om het hem te Vragen Zonder zich langer te bedenken, begaf het kleine kereltje zich op weg, terwijl hij onder het gaan zijn couranten uitventte. Herald! Express! Tribune! De laatste berichten van den verkiezingsstrijd in Canada Groot ongeluk op de Missis'ppi f Afschuwelijke moord op een echtgenoot gepleegd Dat alles staat hier voor drie penny te lezen Herald I Express Tribune Zoo schreeuwend slenterde hij langzaam door verscheidene straten, totdat hij, zoowat na verloop van een half uur, op het stationsplein kwam, waar Bill met zijn cabriolet placht te staan. Gelukkig behoefde de courautenjongen niet eerst op hem te wachten, want de koetsier was zijn „vrachtje" (den majoor) kwijt en weder naar zijn gewone standplaats gereden. Zeg Bill, sprak de knaap, niet waar, de ouweHij maakt een beweging met zijn hand en wees op zijn Voorhoofd. Wat meen je daarmee Dat. het niet zuiver met hem is. Hij Gek God beware je, jongen, maar Spoorwegen beëindigd met een direct ontslag van 9 beambten. Na de eerste berichten in de pers over het voor gevallene, die den indruk gaven als zou er van oen dievencomplot sprake zijn, blijkt thans, dat een en ander sterk overdreven is. De geheele zaak komt hierop neer, dat aan gehouden werd de ongunstig bekend staande arbeider der Nederlandsche spoorwegen A. M. M., die met den onder zijn invloed staanden arbeider der B. verschillende ernstige diefstallen pleegde. Toen M. eenmaal aangehouden was, heeft, hij door anderen te beschuldigen, getracht zichzelf schoon te wasschen of zijn schuld te verkleinen. De beschuldigingen waren echter zoo futiel, dat de kwade opzet er duimendik oplag. Toch heeft de directie er aanleiding in gevonden, nog 7 beambten te ontslaan hoewel zij gedeel telijk formeel ontkenden. De totale waarde van al het gestolene buiten wat de reeds genoemde hoofdpersonen ontvreemdden, bedraagt nog geen f 10. Allerminst dus reden Van een dieven complot te spreken. De Staatsbcgrooting voor 1926. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de instructie der Algemeene Rekenkamer, dat de strekking heeft om. zoolang de goedge keurde besluiten tot vaststelling van d? Staat.s- begrooting niet in het Staatsblad zijn geplaatst, de begrooting van het aan het betrokken dienst jaar voorafgaande jaar tot grondslag Van het beheer te doen strekken. De leiding bij posterijen en telegrafie. Volgens minister Bongaerts, wijst de meer derheid der opvattingen duidelijk op de nood zakelijkheid van een directorium. Sedert October Van het vorige jaar wordt de bedrijfs leiding gevoerd in een vorm en op een wijze die niet strookt met het inzicht en de wenscbien der regeering. De minister fungeert nu als directeur- generaal der posterijen. Een derde gift van het Smeroefonds. Aan het bestuur van den Koninklijken Natio- nalen Bond voor Reddingswezen en Éérste Hulp bij Ongelukken Het Oranje Kruis is door het Smeroefonds te Batavia een derde gift van ƒ60.000 overgemaakt ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp. Pcrsoneelraad bij de Ned. Spoorwegen. Naar wij vernemen wordt D nsdag a.s. de eerste conferentie gehouden tusschen de d'rectie der Nederlandsche spoorwegen en den pcrsoneel raad. In deze conferentie worden behandeld de herclassif'catie van een aantal standplaatsen en de positieregeling van de bureaubedienden, schrijvers en bureelambtenaren. Zuiderzeewerken. An het einde dezer maand zal een ploeg grond werkers uit Veeterveen naar Wieringen vertrek ken, om bij de Zuiderzeewerken aan den arbeid te gaan. Dr. H. P. Berlage 70 jaar. Bij K. B. is dr. H. P. Bengge, architect, die gisteren zijn 70sten verjaardag vierde benoemd tot commandeur in de orde Van den Ned.crland- schen Leeuw. Het conflict ZutphenEmmerik. Naar wij vernemen heeft, een groot aantal stakers bij de tram Zutphen—Emmerik gister van de directie het volgende schrijven omvan gen „Hierbij draag ik u op om Maandagvoormiddag 10 uur uw werkzaamheden te hervatten. Bij gebreke daarvan deel ik u thans reeds mede, dat ge met ingang van dit tijdstip uit den dienst der Trammaatschappij Zutphen-Emmerik ontsla gen zijb en wel op grond zoowel van uwe nalatig- he;d om gedurende de laatste weken de bedongen arbe<'d te verrichten en de verpbehtmgen na te komen, d;e krachtens de arbeidsovereenkomst op u rusten, als van uwe we'gering om aan gemelde opdracht te voldoen. Desgewenscht kunt u z;ch ook schriftelijk Voor Maandagmiddag 2 uur bere;dverklaren om den arbeid te her vatten op een door mij te bepalen tijdstip, waar- Voor een formuber wordt bijgevoegd. In d't geval ontvangt u nader bericht waar en op welk tijdsrip de arbe;d mag worden hervat." Eenige vooraanstaande personen m de sta king hebben deze circulaire met ontvangen, waaru't mag worden afgeleul dat de dwecrie deze n'et meer in d'enst terugneemt. Verwacht wordt echter, dat geen der stakers op d't ult'- matum zal reageeren. De meesten hebben den brief met bijgevoegd formulier >'n handen gesteld van de stakmgsl'#dng. Hedennacht had in verband met de niéuwe situarie een vergadering der stakers plaats onder leiding van den heer Verton, hoofdbestuurslid. Van de afdeelmg Zwolle der Nederlandsche Ber- eeniging werd een Vrachtauto ten geschenke ontvangen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De huldiging van het echtpaar Visser. Stampvol was Zaterdagavond de groote Volks bondzaal toen de koene ontdekkingsreizigers en oud-stadgenooten, het echtpaar Visser binnen trad en een lawineus handgeklap was de welkomst groet die hen spontaan tegenklonk. Het echtpaar werd door de burgemeester en het complete dagelijksch bestuur onzerge- meente, naar voren geleid en daar begroet door den voorz. van liet Nut, den heer Gerlagh, die tevens met een klein speechje de vergadering opende en daarna het woord gaf aan den burge meester, die de volgende rede hield Mijnheer en mevrouw Visser, Het is voorwaar mij een groot voorrecht ge volg te geven aan het verzoek van den geach- ten voorzitter Van het Departement Schie dam derMaatschappij „tot Nut van 't Algemeen" welke afdeeling deze bijeenkomst heeft georga niseerd. om U, mijnheer en mevrouw Visser alhier het welkom toe te roepen. Al waren er grootere plaatsen voorgegaan in de eer U dezer dagen na Uw terugkeer in ons Vaderland, te mogen ontvangen, wij gevoelden, allen dat gij Schiedam, als oud stadgenooten, niet wildet vergeten, om ook ons van Uw er varingen mede te deelen, en ons met de belang rijke resultaten Uwer reizen in kennis te stellen. En dan wil ik mijnerzijds-in de eerste plaats het gevoelen van alle hier aanwez'gen tot uiting doen komen, door U mijnheer Visser, namens allen, recht hartelijk geluk te wenschen met. de dezer dagen aan U verleende Koninklijke Onder scheiding, een eer waarin ook zeer zeker me vrouw Visser moge deelen. Ook de toekenning aan U \mn het hooge eere- blijk, als waardeering van Uwe wetenschappe lijke verdiensten, door ons Koninklijk Aardrijks kundig Genootschap, vervulden ons met trots. En het zal voor U beiden wellicht een zekere voldoening zijn, wanneer ik U mededeel hoe velen der hier aanwezigen Uw doen en laten in de laatste maanden in de bladen toegelicht met zooveel belangstelling hebben gevolgd. Het deed daarbij ons nationaal gevoel zoo goed, te weten dat het Nederlanders zijn geweest wier prestaties in deze onbekende streken, en in deze zoo uiterst moeilijk te bereiken bergge bieden. zoo zeer de bewondering opwekten doch ook een zeker gevoel van localen trots, als ik het zoo eens noemen mag, kwam over ons,daar bij te gedenken, dat gij onze oud stadgenooten waart. En mij kwamen in de gedachten die de schrij ver van „Naar* Himalaya en Karakorum" aan U, mevrouw Visser, zijn Vrouw en tochtgenoote wijdde, sprekende over de overwonnen moeilijk heden op Uw tochten ondervonden „dat dit een reisverhaal was van beiden dat U mevrouw Visser er meer dan anderen toe had bijgedragen om die moeilijkheden te overwinnen meer nog, dat de expeditie is tot stand gekomen. als jij geen grootere bent dan die oude gentlemen, dan staat het met je Verstand göed genoeg. Is 't waarachtig Vondt je dan ook niet, dat ie een slag van den molen mee heeft Waarachtig niet Hij is een geltleman, en wel een echte uit Virgmië, die al zijn zakken vol goud heeft zitten. Als hij jou een paar dollars schenkt, staat dat gelijk, zie je, alsof ik je een glas zeewater zou geven en je zoudt meenen, dat daardoor de oceaan is leeggeschept. O, zoo Dus dan kan ik dat geld met een gerust geweten behouden vroeg de eerlijke jongen. Zeker, d,at mag jo en nog meer, wanneer hij het je geeft. Hoera Nu roep ik „leve dem ajoor Nu zal ik vandaag eens behoorlijk mijn bekomst kun nen eten en in een bed slapen. Morgen koop ik mij nieuwe kleederen en dan moet er iemand zijn, die durft te zeggen, dat ik een bedeljongen ben In blijde stemming verliet de kleine zijn vriend Bill, die hem met welgevallen naoogde, terwijl de eerste weder met zijn klankrijde, heldere stem luidkeels schreeuwde Herald 1 Éxpress Tri bune Moord,Schaking'! Allés voor drie penny Nog nooit in zijn leven had de kleine couran- tenventer zich zóó opgeruimd gevoeld, nog nooit met zulk een moed de toekomst zien na deren I Hf. Voor den Commissaris. Nadat majoor Warfield den jongen had ver laten, was hij naar zijn logement gereden, waar hij na een voortreffelijk diner aan de table d'hote zich naar zijn kamer begaf, om daar uit te rusten, een sigaar te rooken en over zijn plannen na te denken. Berrd Waarachtig, zeer ber. .rd bromde hij voor zich heen. Waar kan ik nu naar haar Vragen?. .De oude Crewell zeide mij, dat zij het ongelukkige kind in de Pavelsteeg bij hunne medebewoners, een arme bleekers- familie, had achtergelaten. Hoe heetten ook weer die lieden viel hij zich zeiven m de rede, terwijl hij zijn notitieboekje te Voorschijn haalde en daarin bladerde. Ja, juist, Madlon Simons, waschvrouw, vrouw Van Dick Simon, sjouwer man, Pavelsteeg no. 17 Hm. hm En nu is de Pavelsteeg met haar bewoners verdwenen Arme Capitola Armkind 1 Zal het mij gelukken je weer te vinden in dit Babyion, waar je wel licht tijdens Granny's afwezigheid reeds lang van gejbrek zijl omgekomen Maar wat. geen het., of ik het 'hoofd al laat hangen onderbrak hij weder zich zeiven, terwijl hij met geweld die droefgeestige overdenking van zich wierp, daar mede ben ik niet geholpen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1