Snij wonden PUROL De Paus, aldus deze Amerikaan, heeft zich meer dan voorheen weten te plaatsen in het cen trum der wereldpolitiek. Ten gevolge daarvan groeit de invloed de Roomsche Kerk in onder scheidene landen, waartegenover de Protestan ten moeten klagen over miskenning en achter uitgang. Denk aan Polen en Roemenië. En zoo doemt weer de vraag op, telkens ook door Protestanten herhaald zal de wensch der geloovige Roomschen eenmaal werkelijkheid worden, en de eenheid aller gelooVigen 'straks opnieuw haar middenpunt, vinden in Rome Niet het minst ook om tc ontkomen aan den baaierd op staatkundig en maatschappelijk terrein Wij gelooven het zeker niet, zegt de (anti- rev.) „Rotterdammer". Ziehier waarom Ontegenzeggelijk trekt het massale en het. massieve in Rome s kerk aan. Eene Verzame ling van gelijk-geloovenden, aanvaardende alle denzelfden precies afgeteekenden weg naar de gelukzaligheid, Verspreid over alle talen en natiën, opvolgende de bevelen en onderschrij vende de uitleggingen van een clerus, welke milhoenenschare haar middelpunt, vindt in den Stedehouder in de stad op de zeven heuvelen Als geen ander bouwwerk bestand tegen den tand des tijds. De muren mogen verweeren on der den invloed van al de stormen aan welke gedurende zoovele eeuwen weerstand moest geboden, heden ten dage staan zij nog en niets wijst er op, dat zij welhaast bezwijken. Stel daarnaast het versplinterde Protestantisme uit eenvallend in talrijke kerken, zich niet groe- peerend om één herder, welke ten slotte het be slissende en het den weg aangevende woord zal spreken. „Maar zegt het anti-rev. orgaan verder hier heeft men naast de sterkte van het Katho licisme ook ineens zijn zwakte en naast de zwakte van het Protestantisme zijn kracht." Nu moeten wij, Katholieken, goed luisteren, want hiei is geen papenhater, maar een vriend aan het woord., die ons op onze fouten wil wijzen Wat is nu de zwakte van het katholicisme, wat de sterkte Van het protestantisme Luiste- re5 u':Le,Ven naa,r, 0I12en Vrieil(l van de anti-rev. „Rotterdammer. Rome wil de gedachte zijner Volgelingen ge vangen leggen onder het inzicht van het hoofd dei Kei k en het Protestantisme vordert Voor de zijnen de vrijheid op, om het geweten regel recht te stellen Voor de groote vragen van ziele- Ten,--, tgroote VerschiJ nu brengt mede, dat uiterlijk Rome een gesloten geheel vormt, nog versterkt door de soepelheid van den clerus om zich aan te passen aan Veranderde omstandig heden, maar innerlijk alles behalve bestand is tegen al'e geestesztroomingen, we'ke baan bre ken in de menschenwere'tl. Daar tegenover staat het, protestantisme uiter'ijk zwakker in verweer tegen zu'k gevaar, maar inner'ijk steeker, wij' het t individu zelfstandig Voor een taak zét. Deze toelichting heeft ons niet overtuigd. Integendeelblechts bij uitzondering en dan nog" zeer ongaarne laten we ons in met de inwendige moeilijkheid der Vele protestantsche kerken Maar tegenover dit stoutmoedig beweren van het anti-rev. orgaan mogen wij toch even vragen Is het nu, nu het proces Van Dr. Geelkerken voor de synode der gereformeerde kerken te Assen wordt gevoerd, wel het juiste oogenblik om aan de Katholieke Kerk te Verwijten, dat zij de gedachten barer volgelingen op hét stuk Van godsdienst- en kerkleer wil gevangen leggen 9 Om te roemen op de Vrijheid, welke het protestan tisme Voor de zijnen heet, te Vorderen De afloop van het proces zal nog moeten uit wijzen, of ook Dr. Geelkerken als individu zelf standig voor een taak wordt gezet, of wel dat de gedachten Van hem en zijne Volgelingen 'wor den gevangen gelegd onder het inzicht van de synode te Assen. In beide gevallen dreigt echter voor de gere formeerde kerken gevaar. Onbeperkte vrijheid opent de baan naarind- vidualisme, liberalisme, anarchie Handhaving Van beginsel en tucht door een erkend gezag leidt naarRome. (Tijd). Onjuiste beschuldigingen. Ee" inzerictcr beschuldigde dezer dagen in „het Volk minister Bongaerts, dat, hij het werk van minister van Swaay betreffende de Generale Commissie mzake de Zui derzee-steun wet had stukgemaakt, om daardoor een geloofs- en provincie-genoot een bezoldigd baantje te verschaffen. J Tegen deze beschuldigingen komt nu in „het Volk van gisteren de heer S. Mok, die door het blad een terzake kundig partijgenoot wordt ge- noemt, volgenderwijs op Het Volk" van 22 Februari bevat een stukje, getiteld „A s Bongaerts blijfj" waarin aan het adres van dezen minister een onjuiste beschul diging wordt uitgesproken. Het wordt in dit stukje voorgesteld alsof minister Bongaerts op eigen houtje de door zijn voorgangei Van Swaay ontworpen regeling ingevolge de Zuidérzee-steunwet heeft opzij ge zet, om een geloofs- en provinciegenoot aan een baantje te helpen Dit moet onjuist zijn. Ik weet niet, wat, Van Swaay ontworpen had. Maaf het staat vast, dat de Tweede Kamer er bij den minister op aangedrongen heeft, de Generale Commissie ingevolge de Zuiderzee-steunwet in verband te brengen met de Rijkscommissie voor Werkverruiming. De heer Bongaerts heeft te- i echt aan dezen wensch der Volksvertegenwoor diging gehoor gegeven door tot secretaris der Generale Commissie te benoemen den ingenieur der Rijkscommissie voor Werkverruiming Dit zal wel geschied zijn in overleg met laatstge noemde Commissie want deze moet. immers haar ingenieur toestemming geven er een tweede functie bij waar te nemen. Dat deze ingenieur er nu een béter bezol digd baantje bij krijgt, zooals de Ongenoemde schrijver van het stukje beweert, is ten eenen- niale onwaar. Het secretariaat der Generale Commissie wordt slechts zeer laag gesalarieerd veel laRei dan liet ambt bij de Rijkscommissie voor Werkverruiming, en de betrokken ambte naar, een hoogst bekwaam man, die door zijn werk meegeholpen heeft voor millioenen guldens werk binnen onze grenzen te houden, ontvangt nu voor zijn beide functies een totaal salaris waai voor een particulier werkgever zich zou schamen, maar dat in overeenstemming is met de zuinigheid, welke de Staat der Nederlanden ten aanzien van de nuttigste zaken betracht. Niemand, die de feiten kent, zal durven be weren, dat hier iets is geschied wat niet in den haak is. Wat het tweede deel van het stukje betreft, waarin over de Peelontginning wordt geschre- ben, wil ik er op wijzen, dat in het onlangs verschenen rappot over werkverruiming, uit gebracht, door een Commissie uit S.D.A.P. en N.V.V., met vette letters aangedrongen wordt op een spoedige ontginning en ontwatering van de Peel. Dat een ter zake kundige minister, zoo als de heer Bongaerts in tegenstelling met zijn voorganger ongetwijfeld is,dit noodzakelijk werk eindelijk eens ter hand zal nemen, kan door sociaal-democraten slechts worden toegejuicht." Stads- en Gewestelijk Nieuws. geneest men spoedig met Doos 30 ct. 635 5 De gemeenteboekhouding. Op initiatief van het Dep. Schiedam der Mij. voor N. en II. heeft gisteravond de accountant Dijker, in Musis een voordracht gehouden over de gemeenteboekhouding in het algemeen en die van Schiecfem in het bijzonder. De heer Van Bergen Walraven, opende' de vergadering met een woord van welkom tot de vrij talrijke aan wezigen en leidde daarna den spreker 'met een koi t speechje in. De administratie bij onze ge meente, zei spr. is wel schitterend in orde, maar wijkt nogal af Van de gevolgde methoden. De ge ijkte zinsnede in de gemeente-begrooting is ons zuiver vermogen bedraagt zus of zooveel' millioenen. Dan denkt men, Schiedam, is safe maar krijgt men eens de gemeente-balans in han den, dan blijkt, de toestand minder rooskleurig en samengesteld zooals een koopman het niet doet. Toch worden de noodzakelijke bezuinigen altijd afgewezen met een verwijzing naar dit z.g. zuiver vermogen. Hierna verkreeg de heer Dijker het. woord Spr. begon met de Verklaring,dat de boekhouding van Schiedam reeds jaren zijn belangstelling heeft daar het met Rotterdam en Vlissingen de eenige gemeente was, die een balans aanlegde. Nu is een balans heel mooi, maar zij moet zuiver zijn Een gewone kasrekening heeft, dit op voor 'dat zij verschrikkelijk eenvoudig en duidelijk' is, een balans daarentegen is een heel wat ingéwikkelder zaak, doordat de verschillende posten verschoven worden naar andere jaren door een reeks afschrij vingen. Het allergrootst bezwaar van spr. gaat tegen het aanleggen van een balans, zooals hier hel geval is, Voor de Verbruikshuishouding die alleen verteringen en genot doch nimmer latere opbrengsten geeft. Toch brengt men die niet verhandelbare objecten, zooals" bruggen wegen enz als reëele waarden op de balans, 'wat een veel te flatteus beeld geeft van den financieelen toestand der gemeente. Op deze manier kan men een balans maken waarop men rijk schijnt, terwijl men in werkelijk heid doodarm is. Er is dan ook buiten de genoemde steden niet één gemeente, die balansen voor haar verbr'uiks- huishouding aanlegt, waarvoor men de gegronde reden aanvoert, dat een balans alleen zin heeft voor een bedrijfsboekhouding met realiseerbare objecten. Prof. Volmer, een der bekende groot heden op dit gebied, staat, dan ook, bij alle waar- deenng voor de proef Van den heer' v d Vlies zeer sceptisch daar tegenover. Spr. geeft, dan een breede uiteenzetting van de gewone kasrekening, die Voor een gemeente boekhouding verre de Voorkeur Verdient Ook' bij deze rekening moet natuurlijk bijzonder gelet worden op de splitsing van inkomsten en uit gaven, die over ettelijke jaren Verdeeld worden ok hier moeten de posten die het batig saldo leveren, gekeurd worden op gewoon of extra ('bi i nadeehg saldo dito) maar dan toont, deze kas rekening ons ook terstond aan, of we op 'n te grooten voet leven. Na nog eenige technische details in den breede te hebben behandeld komt spr. tenslotte tot het adres van het departement Van N en H aan den Raad. Hoewel het Dep., zoo Verklaarde de heer Dijker, mij met Verzocht daarover te spre ken, wil ik verklaren, dat mij na nauwgezette objectieve bestudeermg gebleken is,dat, dit adres juist is ook in de conclusies.Spr. geeft, dan critiek op bet boeken van aangesproken bedrijfsreserve's als ontvangsten, terwijl het toch slechts toevallige baten zijn. Ook de rekening van het grondbedrijf kon bij hem geen genade vinden, daar die een tikje te lichtzinnig is. Bijboeking der rente op de waarde van den grond is verkeerd en wordt funest zoo de boekwaarde stijgt boven de werke lijke waarde. De rente-stortingen moeten onder „Uitgaven op de kasrekening voorkomen. Op de manier als hier gewerkt wordt, zou het geschieden kunnen, dat grond die met verlies wordt ver kocht, toch als een winstgevende handel weer gegeven wordt. Tenslotte wijst spr. op de tegenwoordig heer- schende vestigingstheorie. Voordat een zaken man ergens een nieuwe industrie vestigt, laat hij onderzoeken of het financieele gestel daar ter plaatse gezond is. Blijkt dit niet het geval of wordt er aan getwijfeld, dan komt men daar niet. Van groot belang is het dus voor een stad, die rekent op vooruitgang, er financieel sterk voor te staan. Alleen 't gerucht van een onjuist beheer in een gemeente, weerhoudt de zaken- menschen er van, hun industrieën daar te plaat- sen. Na een kleine pauze was er gelegenheid tot debat. De heer v.d. Vlies, de gemeente-accountant verdedigde zijn stelsel en wees allereerst op de strengere voorschriften en controle van Gedepu teerde Staten. Spr. gaf toe, dat het Grondbedrijf een rare geschiedenis is en voortkwam uit een noodtoestand. De uitgaven voor rente en aflos sing kunnen niet bij de gewone uitgaven ge bracht worden, daar de burgerij toch al zwaar belast wordt. Bovendien is het, gezien de groote overwaarde die de grond nog heeft, niet zoozeer noodig, al is voorzichtigheid geboden. Breedvoerig behandelde spr. tenslotte zijn werkwijze, die hij al juist beschouwde. Volgende spr. was weth. v. Velzen, die er echter op wees, hier als belangstellende het woord te willen voeren. Allereerst prees hij den pioniersarbeid van den heer v.d. Vlies, waardoor het nu mogelijk is een duidelijk overzicht te krijgen van de bezittingen en schulden der ge meente, waarna hij in een vlot betoog de ge meente politiek verdedigde. De heerSickenga, de gemeente-secretaris, die daarna het woord erlangde, uitte tamelijk scherp zijn verontwaardiging over het optreden van het Departement, dat hij vijandig noemde tegenover het gemeentebestuur. Spr. meent dat de heeren hun boekje te buiten gingen, door zich een oordeel aan te matigen over zaken waar ze geen verstand van hadden. Voorts opperde hij verschillende bezwaren tegen hetgeen de spr. ten berde had gebracht en verdedigde het beleid der gemeente. De heer Dijker, bleek door debatters niet van overtuiging veranderd te zijn en handhaafde zijn meeuing in 't antwoord dat hij aan zijn te genstanders gaf. Den heer Sickenga wees hij op een fout in de redeneëring, dat de gemeentenaren niets met het gemeentebeheer te maken zouden hebben. Inplaats van vijandig tegenover het Departe ment te staan moest het gemeentebestuur dank baar zijn dat deze burgers belang stelden in het wel en wee van hun stad. (Applaus). Nadat ook de heer van Bergen Walraven zich en het bestuur verdedigd had tegen den aanval van mr. Sickenga, die z.i. beter had gedaan met feiten dan met iouten te komen, sloot hij de vergadering even over het middernachtelijk uur. Stille Omgang. Reeds nu staat het vast, dat de deelname aan den Stillen Omgang weer aanmerkelijk grooter zal zijn dan verleden jaar. Op de vergadering, die j.l. Zondag te Amsterdam werd gehouden, was dit al duidelijk merkbaar de meesten d,er deelnemende vereenigingen buiten de hoofd stad, waren daar vertegenwoordigd, zelfs Leeu warden en Tilburg. Schiedam heeft opgemerkt, dat de tijd t.us- schen aankomst en het station (ruim half 2) en het uur van Verplichte aanwezigheid in de kerk (3 uur) Veel te kort was het gevolg daarvan was dat men te laat kwam en om dit zooveel mogelijk te beperken moest er te veel haast gemaakt wér den. Dit bezwaar werd aanvaard en kreeg Schie dam de H.Mis vastgesteld op 4 uur in de Zaaier aan de Keizersgrachtom nu tijdig in de kerk te zijn, kan dus na afloop de weg van het Spui naar de Zaaier heel gematigd worden afgelegd. Ieder werke nu in eigen omgeving en dan mo gen wij vertrouwen (lat Schiedam metgrootere deelname deze bede en boetetocht zal medema ken. In de week vóór 21 Maart wordt op nader aan te duiden plaats en dag nog een bijeenkomst ge houden ter opwekking, waar alle mannen en jongelingen vrij toegang hebben. „The spirit of Sehiedam." De Kara korumlezingvan denheer Visser te Londen. Zooals gemeld heeft de heer Visser, voor de „Geographical bociety" te Londen een lezing gehouden over zijn Karakorum-expeditie. Ook onze gezant, jhr. De Marees Van Swinderen, was, zooals wij reeds mededeelden, hierbij tegenwoor- dig.En zonder aan de verdiensten der overige sprekers tekort te doen was hij ongetwijfeld de meest succesvolle redenaar van dezen av'ond. In de eerste plaats herinnerde de gezant er aan dat de heer Visser ook een diplomaat is hij was nl. indertijd aan de legatie te Stock holm verbonden. Dat hij ook in deze positie kwaliteiten moet hebben getoond,was het eerste dat de gezant trachtte aan te toonen. En in dit verband moest spr. even herinneren aan het ge zegde van een staatsman uit den tijd van James II „Een groot diplomaat is hij, die het meest voordeelig voor zijn land weet te liegen." Welnu gisteren belde de heer Visser spr. in den morgen' op en vertelde hij hem dat hij niet alleen zwaar gehandicapt was, doch onoverkomelijke moei lijkheden voorzag in de lezing, omdat hij deze in do Engelsche taal zou moeten houden, terwijl I taal> Volgens zijn zeggen, lang niet af doend meester is. „Mogen we daaruit niet de con clusie tiekken, dat de heer Visser een groot di plomaal is vroeg spr., welke Vraag door het auditorium op onomwonden wijze bevestigend werd beantwoord. In de tweede plaats was het ook spr. steeds oou laaqsel gebleven hoe het toch kwam dat een man uit een der lage landen aan de Noord zee. zulke prestaties kon verrichten op een der hoogste gebergten van de wereld. Dochplot- sehng, bij het lezen der Hollandsche dagbladen was hem een licht opgegaan het bleek dat dé heer Visser in Schiedam geboren was en het was natuurlijk „the spirit of Schiedam", welke hem tot zulke grootsche daden had geïnspi reerd. De wereldvermaardheid Van dit kleine plaatsje bleek wel duidelijk uit de wijze waarop deze uitlating van den gezant werd geappre cieerd. Het comité is er in geslaagd om een voldoend aantal dames bereid te vinden tot hulp. De stad is hiertoe in 15 districten verdeeld en zal bewerkt worden door middel van een collec te met gesloten bussen. Alle giften, groot en klein, zijn welkom. „Euplionia". Het horloge verloot door het Schied. Mand. Gezelschap „Euphonia" is gisteravond door den hoofdinspecteur van po'itie, den heer J. van Veen, geopend geworden. Nadere bijzonderheden zijn vermeld in de annonce van dit blad. Ten na dee Ie van v. d. G. alhier, is van zijn rijwiel, staande in een rijwielrek op een fabrieksterrein, een rijwielbelastingplaatje ontvreemd. Gister mid dag omstreeks 4 uur verliet mej. S. aan de Schie hare woning om een boodschap te doen. Toen zij na eenigen tijd te rugkeerde ontmoette zij in hare woonkamer een haar onbekenden man, die door de voordeur, die zij bij haar vertrek niet had afgesloten, was binnengekomen. Zij ging hulp halen, doch toen zij terugkwam was de man verdwenen. Bij onder zoek vermiste zij uit een ongesloten kast een vernikkeld heerenhorloge in lederen armband. De politie stelt een onderzoek in. UIT DELFT. Verkeersweg 's-Gravenhage—Rotterdam. Ter gemeente-secretarie alhier is ter lezing gelegd een afschrift van het proces-verbaal, opgemaakt [door de Commissie uit Ged. Staten van Zuid-Holland, tot het aanhooren van be zwaren tegen het plan van onteigening van perceelen ten behoeve van den verkeersweg 's-GravenhageRotterdam.. Blijkens dat proces-verbaal zijn door het bestuur dezer gemeente enkele bezwaren tegen het plan ingebracht. Door de onteigening van een gedeelte van de aan den Oostsingel alhier gelegen schietbanen, zullen deze na den aanleg van den nieuwen Verkeersweg onbruikbaar zijn, waardoor el ders nieuwe schietbanen zullen moeten worden aangelegd. B. en W. zijn van oordeel, dat met dit feit bij de bepaling der schadeloosstelling rekening dient gehouden te worden. Betredende cïe Voorgestelde onteigening van gemeente-gronden aan het Oostblok alhier, mer ken B. en W. op, dat daardoor heL reeds kleine terrein van de gemeente-reiniging nog kleiner zal worden, hetgeen niet wenschelijk is. Boven dien bevindt zich tusschen den geprojecteer- den weg en de plaats waar gewerkt, wordt, d.i. bij den Verbrandingsoven slechts een smalle strook, ongeveer 15 M., grond, waardoor op den weg hinder zal worden ondervonden van de aanwezigheid van de reiniging. Dit bezwaar zou ondervangen kunnen worden door den aankoop van gronden aan de overzijde van den aan te leggen Verkeersweg door het maken Van een stankwerenden muur aan de wegzijde e.d. welke maatregelen financieele offers van de gemeente Vragen, die hun uitdruk king in de schadeloosstelling zullen behooren te Vinden. UIT ROTTERDAM. Schenking ten behoeve van de Zeevaartschool. Van den heer D. G. Van Beuningen alhier hebben burgemeester en. wethouders een aan bieding ontvangen tot schenking aan de ge meente Van het schokker jacht Margaretha met inventaris ten behoeve van het onderwijs aan de Zeevaartschool. Gemengd Nieuws. Ten slotte kon spr. niet nalaten ook een woord tot mevr. Visser te richten. Er zijn vrouwen, zeide spr., die altoos zeggen „Ik dóe zus en ik doe zoo" er is een tweede categorie, die tot lijfspreuk heeft„Jij dóet zus en jij doet zoo." Doch ook hier was het de gulden 'middenweg, die bewandeld moest worden, het moest zijn „Wij doen zus en wij doen zoo." Tot die cate gorie rekende spr. mevrouw Visser Jubilé. Maandag 1 MaarL is het 12J jaar geleden dat de heer W. Westdijk tot organist werd be noemd der Singelkerk. Gedurende al die jaren heeft de jubilaris met veel talent zijn taak vervuld en is geen enkele dienst door hem ver zuimd. Hulp aan de Drenlsehc vcenstreken. Naar wij vernemen zal de collecte voor de Drentsche Veenstreken alhier Maandag a.s. en zoo noodig Dinsdag en Woensdag d.a.v. plaats hebben. Verduistering van /66.000 Gisteravond is een spoedeischende raadsver gadering gehouden te Deventer. Nadat de raad IJ uur in geheime vergadering was bijeenge weest, werden de deuren geopend en deelde de burgemeester mede, dat hij tot zijn leedwezen eenige onregelmatigheden op het ontvangers kantoor moest bekend maken. Om geen verkeer den indruk te geven, voegde hij er aan toe, dat de onregelmatigheden waren gepleegd onder het beheer van den oud-ontvanger. Er was een kastekort van ongeveer f 66.000. De oud-ontvanger is in de gelegenheid gesteld om zich te verantwoorden en had bericht, dat hij in de vergadering van B. en W. zou verschij nen, maar hij is weggebleven, zoodat er niets anders overbleef dan de zaak in handen te stellen van de justitie. De meeste onregelmatigheden zijn van ouden datum en gepleegd voor 1914. Een enkele onregelmatigheid in 1923 berust op een vergissing. Alleen in het pensioenfonds is na 1924 nog een onregelmatigheid geconstateerd. De overige loopen terug tot 1894 en daarvoor. Een en ander kan strekken tot het geven van een juisten indruk van de verhoudingen van het publiek. Naar wij vernemen is de oud-ontvanger, E.K., sinds gistermiddag 12 uur uit Deventer verdwenen. Hij moet vertrokken zijn per trein in de richting Apeldoorn. Een brutale overval? De 23-jarige H. M. C. de B., huisvrouw van J. H. J. C., heeft aangifte gedaan, dat, toen zij eergisteravond 7 uur in de roef van de motorboot Korenschoof, liggende in de Zalmhaven te Rotterdam aan boord van welk vaartuig zij en haar man wonen, bezig was met het tellen van geld, plotselingtwee mannen binnenkwamen, Van wie de een haar een revolver voor hield zeggende: „Nog één woord, als je roept, dan schiet ik De ander nam het geld van tafel, waarop de eerstgenoemde man haar iets onder de neus hielcwaardoor zij het bewustzijn verloor. Zij heeft niet kunnen ruiken wat het was. Toen zij om 9 uur weer bijkwam, waren de beide mannen verdwenen. Een blikken spaar potje was opengebroken en daaruit was een be drag van 9 gestolen. De juffrouw is toen in de roef blijven wachten toL haar man tegen tienen thuis kwam. Deze heeft daarop de politie ge waarschuwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2