DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EU OMSTREKEN. Kasteel „Het Onweersnest.' FEUILLETON. Weten te leven. 49ste Jaargang Zaterdag 27 Februari 1926 No. 14491 regel* 1.75 -"** A' Bureau t KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 08085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets Advsrtentiin! 15 regel» 1.75. «Ik» plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteer»n. toegezonden. incassokosten worden berekend. rage! daarboven 35 nt, 3 naatl msdedeelingan 75 c par regel Tarieven wordsn op aanvraag Gratis-Ongevallenverzekering 1 509 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f bJ| f 0»1} 10(J ï*rii*cD duim; f60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.H* verzekering wordt gewaarborgd <W-? N Holl.AIgem.Verg. bank Schiedm Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Wie zich den tijd een 1020 jaren terug denkt en zich herinnert, wat toen de nooden en verlangens der mensehheid waren, moet meenen,, dat er tegenwoordig wel heel veel gelukkige bewoners op de aarde huizen, want hoe groot de nood bij meerdere menschen ook is door werkloosheid of malaise in zaken de groo'.e meerderheid van wat men ,,het volk noemt leeft in heel wat betere economische en sociale omstandigheden dan 1020 jaar terug. De loon- standaard is, ook al houdt men rekening met hooge indexcijfers, boven dien van vóór den oorlog en de behuizing is beter, dan men zich een kwart-eeuw geleden, toen woningbouwver- eenigingen zich voor het vraagstuk der volks huisvesting gingen interesseeren, als ideaal voor stelde, al zijn er dan ook nog tal van bedroevende uitzonderingen. In het algemeen kan men zegt gen, dat de levenswijze méér verbetering heeft ondergaan, dan men als wensch gesteld had- En zijn we nu bevredigd, tevredener, gelukkiger Het lijkt er niet naar. Het gaat men ons als met zieke menschen. Als die dagen achtereen aan het bed gekluisterd liggen, dag in, dag uit lichaamspijnen verduren moeten, dan verzuch ten ze dikwijls „God hoe lang nog Ze kunnen het zich nauwelijks voorstellen dat er weer eens een tijd zal komen, waarin ze die knagende pij nen niet meer hebben te verduren en weer le ven kunnen als normale, gezonde menschen. Die gezonde menschen, wat benijden zij ze wat heerlijk toch, gezond te zijn wat zullen ze genieten van dat gezonde lichaam, als ze nog eens weer herstellen zullen. Komt het echter weer zoover, dan herneemt het leven weer haar ouden sleurgang de pijnen zijn vergeten, de herkregen gezondheid wordt geen oogenblik ge waardeerd, maaar aanvaard als iets heel gewoons en ze verbitteren zich zelve met het koesteren van andere onvervulde verlangens. Weten te leven, d.i. het leven weten te waar- deeren, is een kunst, die slechts betrekkelijk weinig menschen machtig zijn. Eenvoudigen van geest hebben zich de kunst nog wel eens eigen weten te maken en als men hun levensregel gade slaat, dan ziet men, dat ze steeds uitgaan van de gedachte weet te waardeereu, wat ge hebt en om het eens populair uit te drukken maak je niet naar om hetgeen je mist. Zóó'n opvatting zielevrede is in staat om geluk, althans berusting te geven in liet leven, Voldoening en zelfs vreugde. Hoe weinigen echter leven naar dien regel. De behoeften der menschen nemen toe, naar mate de z.g. beschaving zich ontwikkelt. Hoe veel aangename dingen in het leven gas, elec- triciteit, spoor- telegraaf, telephoon e.a. mis ten onze Voorouders en tóch gevoelden die zich niet ongelukkiger dan wij en wij voelen ons er niet gelukkiger dooi', ofschoon we ze niet zou den kunnen, althans willen, missen. De bescha ving heeft ons eenvoudig nieuwe behoeften bij gebracht. Moet men daarom tégen beschaving zijn Volstrekt nietde moderne middelen, die dé beschaving ons bracht, hebben het leven toch werkelijk wel veel mooier gemaakt, maar we moeten leeren er het mooie in te zien en te blij ven zien, niet als cle zieke die de gezondheid al leen waardeert, als hij op het ziekbed gekluisterd ligt, maar als die eenvoudige van geest, die zegt laai. ik me verheugen over hetgeen ik heb en me. niet ongelukkig voelen om datgene, wat ik nog mankeer. Wie dat doet verstaat de kunst van leven. Buitenlandsch Nieuws. LITAUEN EN POLEN. Litauen protesteert bij den Volkenbond. Litauen heeft bij den Volkenbond een protest ingediend tegen den inval van Poolsche troepen op Litauschgrondgebied en verzocht de tusschen- komst van den Volkenbond. De Poolsche gede legeerde bij den V.B. protesteerde tegen de be weringen van Litauen en zeide, dat het bosch bij Podhajoc, waar de grenswacht zich 19 Febr. meester van gemaakt heeft, op Poolsch grond gebied gelegen is. Er zijn geen Poolsche geregelde troepen bij het incident betrokken geweest. Volgens een officieel telegram uit Warschau kan het incident als opgelost beschouwd worden. FRANKRIJK. De Franse he Kamer in vervoering. Gister aan het eind van den middag, in het debat over de verdragen van Locamo het woord voerende, heeft de Fransche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Briand, een van de mooiste redevoeringen van zijn leven gehouden. Hij sprak een nieuwe taal Europeesch, en het is zeer te hopen, dat deze door geheel ons oude wereld deel gehoord zal worden. De Fransche Kanier verstond deze taal en raakte erdoor in vervoe ring. Steeds luider en warmer klonk 't gejuich en aan het slot van Briand's rede zwol het aan tot een ovatie. Volgens zijn overtuiging zal het overleg dén oorlog verhinderen en de regeeringen zullen geen oorlog meer kunnen verklaren indien de justitie onder de volkeren georganiseerd is Het protocol van Locarno, dat Frankrijk zonder voorbehoud onderteekende, heeft de moreele kracht van het onrechtvaardig belaster de Frankrijk, ongeschonden gelaten. Hij smeekt de Kamer deze overeenkomsten goed te keuren welke de volkeren zullen dwingen om té praten, voor zij aan het vechten gaan. Hij betoogde verder, dat de noodige maatregelen getroffen zijn tegen de kwade trouw. De Rijn vormt een internationale grens. De Fransche belangen zul len gewaarborgd zijn tegen elke poging tot in breuk. Wij hebben vrienden om ons heen. Ten slotte zeide Briand, dat hij vertrouwen had in den vrede en de zedelijke kracht van Frankrijk om den vrede te orgam'seereri met. de andere volkeren. Painlevé leed een nederlaag het crediet voor Marokko en Syrië is met 1 millioen verminderd SPANJE. Om de Volkenbondszetels. In den loop van een onderhoud met een ver tegenwoordiger van de „Nacion" heeft de Spaan sche minister van Buitenlandsche Zaken ver klaard, dat de Spaansche regeering vast besloten is officieel bij den Volkenbondsraad om toelating als permanent lid te verzoeken. De regeering meentN dat geen enkele reden aanwezig is, die het terzij deleggen van dit verzoek, dat reeds van 1922 dateert, zou rechtvaardigen. Binnenland. 14) Het laatste toevluchtsoord., dat mij tot dusver re gebleven was, ontnam men mij- Wat zou er nu Van mij geworden Een oogenblik bekroop mij de gedachte mij in de rivier te werpen, om zoo aan mijn ellende een einde te maken. Dat was een zeer booze gedachte, mijn kind, zei de ambtenaar. Ja sir, ik weet het j ik voerde haar dan ook, Goddank, niet uit, want ik huiverde voor het koude water, antwoordde Capitola op dien schertsende toon, dien zij soms onwillekeurig kon aannemen. Maar de hand, die ook d,e jonge raven spijst, liet mij dien dag niet van gebrek omkomen. Ik vond een halven shilling op straat en besloot mij niet eerder te Verdrinken, vóói> ik mijn gelukkige vondst zou hebben verteerd. Ik kocht, terstond een broodje en slenterde naai de kaai om werk te zoeken. Maar de hecle dag Verliep in rusteloos pogen. Toen het nacht ge worden was, sloop ik in een houtloods, waar ik door een stapel planken ten minste Voor den wind beschut was. Daar sliep ik in en droomde van een prachtig huis, waar ik te midden van ALLERLEI. Het agentschap Rador te Boekarest spreekt de berichten uit zekere bladen tegen in zake den eventueelen terugkeer van den vroegeren kroon prins Carol. De zaak is op 4 Januari definitief door het parlement geregeld. - Uit Parijs Gemeld wordt dat de vroegere politiechef van de Fascistische regeering, Rossi, die in het Matteottiproces betrokken was, gis teren naar Nizza is gevlucht. Uit New-York Goolidge heeft heden het door het Huis van Afgevaardigden en Senaat aanvaarde wetsontwerp geteekend waarbij de belastingen voor het volgende jaar met 378 mil lioen worden verlaagd. De Kabinetscrisis. Waarom Limburg niet slaagde. In politieke kringen is gistermiddag met groo- te verrassing de medcdeeling vernomen, dat mr. Limburg ontheffing Van de hem gegeven-op dracht verzocht had- Tot 2 uur 's namiddags scheen het vast te staan, dat de heer Limburg in zijn pogingen tot formatie van een kabinet zou slagen endat hij de talrijke moeilijkheden, die zich daarbij voordeden, had overwonnen. Zelfs confereerde hij toen nog met ver schillende personen, die Voor een ministerzetel in aanmerking kwamen, o.a. met den heer Waszink, burgemeester van Heerlen, die aan gezocht was voor de portefeuille van Water staat. Alle portefeuilles schenen hiermede bezet te zijn. Op het laatste oogenblik deden zich evenwel geheel onvoorziene moeilijkheden Voor, die den heer Limburg noopten op hel onverwachts aan H. M. de Koningin ontheffing van zijn op dracht te verzoeken. Na het bezoek van den heer Limburg bi.i H.Mj, de Koningin werd gistermiddag nog de president. Van do Tweede Kamer ten paleize ontvangen, doch tot nu toe zijn er nog geen positieve aanwijzingen, wie thans een eventueele opdracht tot kabinetsformatie zal ontvangen. Mr. Limburg heeft nog aan het Correspon dentiebureau medegedeeld, dat het zijn bedoe ling was, een gemengd extra-parlementair kabi net te vormen, bestaande uit personen van links en Van rechts. Geruimen tijd ging met het zoeken van die personen heen. Hoewel hij ten slotte geslaagd was de noodige personen bereid te vinden in het kabinet te treden, is hij bij de nadere be sprekingen op moeilijkheden gestuit, met name ten aanzien van het nader dctailleeren der ge dragslijnen in zake het gezantschap bij liet Vaticaan. De parlementaire redacteur van de ,,Msb.' schrijft over hetgeen er nu gebeuren moet als volgt Over een opdracht aan mr. Dresselhuys, die zich aanbood om in veertien dagen tijds een nationaal kabinet te Vormen, kan wel nie mand ernstig denken. Dit zou tijd vermorsen zijn, daar er geen schijn van kans bestaat voor zijn s'agen. Had. mr. Limburg de sympathie van a"en, zijn zich presenteerende opvo'ger geniet deze zeker niet en aan zijn 'eiding zu"en niet veel ernstige mannen zich toevertrouwen. Uiterste noodzaak is nog lang niet aanwezig. Eerst a's dat het geva' was, zou dc 'eider van onze partij aan de beurt komen voor de vor ming van een par'cmentair kabinet maar daar "aan behoeven we niet te denken. Toen mr. Limburg de opdracht kreeg, hebben we geschreven, dat we niets hadden tegen zijn persoon, maar dat zijn aanwijzing gemengde gevoelens bij ons wekte. Voor de vorming van een extra-par'ementair kabinet zagen we bij de tegenwoordige samenste'hng Van de Kamer liever een rechtsch man als premier aangewezen. Op dit standpunt staan we nog. We zijn overtuigd dat er in de R.K. of de A.R. partij wel iemand te vinden is, met voldoende gezag en politieke er varing om een extra-parlementair kabinet saam te stellen. Het behoort niet tot onze taak, hier voor namen te noemen maar zulke mannen zijn er, al is hun aantal niet groot. R.K. Werkliedenverbond. Naar wij vernemen heeft het Doorluchtig Episcopaat goedgekeurd den navolgenden grond slag voor de reorganisatie van de plaatselijke R.K. Arbeidsorganisatie en het leggen van een rechtstreeksch contact tusschen de p'aatsehjke Vereenigingen en het Verbond 1. Het lidmaatschap van stands- en vakor ganisatie worde wederzijds verplichtend. Het verbondsbestuur kan van deze bepaling, vrienden en rijken overvloed Van alle gemakken des levens Verkeerde. Arm, arm kind mompelde de majoor bij zich zeiven. Doch wacht maar, je droomen zul len nog wel vervuld worden. Den volgenden dag ging Capitola met haar verhaal voort., gaf ik een tweede penny uit en trachtte,doch weder te Vergeefs, werk te be komen. De nacht bracht ik in een ombibus dooi', die ik voor een hotel zag staan. Zoo leefde ik vijf dagen nu hier, dan daar overnachtend, tot dat mijn halve shilling op was. Een gevaarlijke levenswijze Voor een meis je zooals gij, merkte de rechter aan. Een gloeiend rood overtoog Capitola's gelaat toen de recorder dit z«*de. Ja, riep zij, en daarom dan ook besloot ik mij als jongen te Verklceden. Zij liet beur hoofdje hangen en bedekte het gelaat met haar handen, terwijl zij uit kinderlijk schaamtegevoel in luid snikken uitbarstte. Nu, nu, braaf meisje, trek je^ dat niet zoo zeer aan. Je kondt het niet helpen, mompelde de oude majoor troostend, waarbij hem zeiven de tranen in de oogen stonden. Een hulpelooos, arm schaap als jij Capitola verhief fier heur hoofd en met een gelaat, door diepe verontwaardiging gekleurd, viel zij den majoor in de rede -O, sir, riep zij, ik wist mij zelve wel te ver dedigen en dat was voldoende. Dat niemand, ook n overleg met de betrokken diocesane en na tionale besturen gehoord den Geestelijken Ad viseur van den plaatselijken R.K. Volksbond of Van de R.K. Werkliedenvereeniging, zoowel aan de eene zijde als aan de andere, onthef fing (tijdelijk of permanent) verleenen tl. De taak der WerkliedenVereemgmgen en Volksbonden worde onderscheiden in a. de taak, welke zij tot dusver op grond van het Bisschoppelijk Communiqué 1916 hadden te vervullen b. de taak, welke plaatselijk ten opzichte van of voor de gezamenlijke vakafdeelingen der bij het Verbond aangesloten Vakbonden te Vervullen is, dus gecombineerde Vakveree- nigingsactie, als 1. steuninzameling bij staking en uitsluiting 2. vertegenwoordiging in eventueel door de plaatselijke overheid in te stellen commissies ter behartiging van belangen, liggende op het terrein der Arbeidsovereenkomst, zooals b.V. werkloosheidsverzekering, werkverschaffing, e- migrarie 3. recjuestreeren bij de plaatselijke overheid omtrent belangen, liggende op het terrein der Arbeidsovereenkomst. III. 1. Wat het sub Ha bedoelde gedeelte der taak betreft, staan de W.V.'s en V.B.'s onder leiding der Diocesane Besturen. 2. Wat de sub Hb genoemde taak betreft, staan zij, voor zoover de Vakbondsvergadering daaraan hare goedkeuring heeft verleend, recht streeks onder leiding van het Verbondsbestuur. IV. 1. Voor het nemen Van besluiten ten op zichte van de taak, bedoeld sub Ha, treedt als wetgevend lichaam op de algemeene le denvergadering, gehoord het advies van den bestuursraad voor de taak, bedoeld sub He. treedt als wetgevend lichaam de bestuursraad, zoo die ter plaatste bestaat. 2. Indien er ter plaatse meer dan een af- deeling van aangesloten Vakbonden is, moet het bestuur der W.V. of van den V.B. een be stuursraad vormen. 3. In dien bestuursraad moeten worden op genomen cle besturen van alle ter plaatse be staande afdeelingen Van aangesloten Vakbon den. Overigens blijft de samenstelling van den bestuursraad als tot dusver. 4. De besturen der vakafdeelingen hebben geen medezeggenschap inzake de taak, bedoeld sub Ila, tenzij minstens de leden van die be sturen lid zijn van W.V. of V.B. 5. Het Bestuur van R.K. Werklieden Ver- eeniging of Volks Bond kan indien het noodig oordeelt met Besturen der Vakafdeelingen over een of andere aangelegenheid overleg te plegen, deze Besturen samengeroepen. 6. Wanneer twee Vakafdeelingsbesturen een vergadering van den Bestuursraad of van de gezamenlijke Vakafdeelingsbesturen alleen noo dig achten, kunnen zij daartoe den wensch te ken en geven en moet binnen 14 dagen de ver gadering woiden uitgeschreven. 7. Zoowel van de algemeene ledenvergadering als van den bestuursraad en de Vergadering der gezamenlijke Vakafdeelingsbesturen heeft het bestuur van W.V. of V.B. de leiding. V. Wanneer plaatselijk slechts ééne vakaf- deeling voorkomt, behandelt het bestuur van W.V. of V.B. de taak, bedoeld sub 11b., in overleg met het Bestuur dier Vakafdeeling. Middens la ndseredie twezen. Naar wij vernemen bestaat bij de regeering het voornemen een commissie in het leven te roepen ter onderzoek van de toekomstmogelijk heden Van het Middenstandscredietwezen. gij niet, het wage het tegendeel te geloovn Wel zekernatuurlijk spottend een der toehoorders. Toen sprong de oude heer op, zoodat de grond er van dreunde en zich tot den onbeschaamde kee- rend, bulderde hij Wat bedoel jij met dat zeker. natuur lijkjij, miserabel creatuur? Alle duivels. Ik zweer, dat zij zich niets Le verwijten heeft Als iemand zoo gemeen is, hot tegendeel te be weren, dan sla ik hem neer, en noem hem een scliurftigen hond, totdat hij zijn leugen terug neemt Tot de orde, tot de orde 1 nep de recor- der. 1 De oude heer maakte onmiddellijk een wen ding en salueerde den beambte op militaire wijze, terwijl hij zeide zeer wel, met genoegen Wanneer de politie echter dit arme kind niet tegen de onbeschaamde belcedigingen van vleu gels in bescherming neemt, dan zal k het doen, of men mij tot de orde roept of niet. Na dit gezegd te hebben ging hij weder zit- Gouverneur, maak toch zoo'n spektakel niet fluisterde Capitola hem toe. Gij zult u op slot Van rekening nog in ongelegenheden bren gen. U doet mij denken aan een ouden la er, waarvan die Granny mij zooveel heeft ver teld, en die ook altijd zoo opvliegend was. Hm, mompelde de majoor tusschen twee Wijnreizic|ers-politiek. In een politieke beschouwing zegt het „Vader land", dat de hevigste tegenstander van minister Colijn zal moeten toegeven, dat hij geen minister is, die naar populariteit heeft gejaagd, „en dat wil in dezen tijd heel wat zeggen, nu zoovelen wat wij zouden willen noemen wijnreizigers-po- litiek voeren en voor principaal-kiezer gereed staan om in hun boekje te noteeren watvan Z.M. orders is." hooren Als diepe zuchten in, zij heeft spreken Dat goede zij eens wist Dus, mijn jongen, ik wil zeggen meisje, vermaande de recorder, vertel verder. Ja, sir. Nadat mijn halve shilling was uit- gegeven, dien ik zoo ter goeder ure had gevon den, ontwaakte ik den zesden dag, van alles ver- stoken. Ik had nog steeds geen werk gevonden, mijn laatste penny was den vorigen dag voor mijn 'aatste stuk brood besteed en derha've greep mij opnieuw de wanhoop aan, want met a1'een Jc:we- de de jongen mij, maar ook de vrees )f 'eVe™ afschuw voor de gevaren van den nacht Wa ik maar een jongen, dacht ik hei ha a 1 1 zou hel mij niet aan werk ontbreken ik a"e moge'ijke dingen doen en vooral s nachts onbezorgd s'apen. Maar dc ben een arm meisje riep ik uit, het armste, onge'ukk gste sehepse der were'd En ik vervloekte mijn geslacht, a sn ik vervloekte het, terwijl k doelloos en ho- bpt'z door de straten zw.erf. Zoo kwam ik, zonder het te weten hoe in de Pavelsteeg,juist tegenover de steen- en puinhoop®, waar nog orla gr mijn woning was. De winkel van een pu- dem entdrageraan wienrik imjni kleerenjhadyer- sjacherd was er nog. Plotseling J™ereen gelukxig denkbeeld bij mij op. Ik besloot mij in te veranderen. (Wordt vervolgd) een jongen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Van mij kind

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1