Schoonmaak Wij vermoeden, zoo laat het „Hszg." hierop ondeugend volgen, dat het Kamerlid Snoeck Henkemans, van beroep wijnhandelaar, van dezen wijnreizigers-beeldspraak met een zuur zoet lachje zal kennis nemen. Hoera, het is er Wat, is er Natuurlijk „het" manifest Het „Centrum" neemt het beroemde stuk als volgt in 't ootje „Ziezoo het is er al weer Wat? Wel, het Manifest van de S.D.A.P. Dat is de Turksche trom, die nu eenmaal geslagen behoort te worden, als de kamer fractie iets bijzonders voorstelt. 't Is weer de gewone stijl, veel gebral en weinig inhoud. In twee woorden kan men 't heele Manifest samenstellen Colijn m.oet, weg Dus Kamerontbinding. En dan Daarop weet ook de S.D.A.P. geen antwoord- Maar we hebben dan alvast het voorstel ge had, en het Manifest de resL is maar bijzaak. Natuurlijk krijgen de Katholieken weer de schuld, dat er nog geen Ministerie is. 't Zou dan ook wel raar in de wereld moe ten loopen, als Van alle narigheid de Katho lieken ten slotte eens niet de schuld kregen Maar,willen de heeren eens even ant woorden op deze vraag hoeveel sociaal-demo craten zijn bereid geweest, om in een eventueel Kabinet-Limburg te gaan zitten Geen zin in Goed. Maar waarom waren de Katholieken dan verplicht, om in een Kabinet-Marchant te treden Potsierlijk is de met vette letters meegedeelde verzekering, dat de stemming op 11 Nov. was een botsing tusschen democratie en reactie" Aan de zijde der democratie stonden dus de S.D.A.P., Vrijzinnig-Democratie, enfin, dat gaat nog, maar verder Vrijheidsbond, Christelijk-Historischen en de dominéés Kersten en Lingbeek Wie heeft 't ooit zoo dol op een politieke viool hooren spelen De heeren hebben toch geen bijzonder hoogen dunk van het bevattingsvermogen der bewuste proletariërs Maar enfin, het Manifest is er wij kun nen gerust zijn, de inhoud ervan doet minder ter zake. Wie vraagt er ooit naar inhoud bij een Turk sche trom Loudes, Liseux, Parijs. De 7de bedevaart van „Roomsch Nederland" gaat dit jaar van 19 Juni naar Lourdes. Om de lange reis te onderbreken, blijft men een dag en en nacht te Parijs. De dag in Parijs wordt besteed met een bezoek te brengen aan Versailles en in den namiddag aan de beroemde Basiliek van het H. Hart van Jezus op den Mont Martre. Zij, die zulks verlangen, kunnen dien dag onder geleide een bezoek brengen aan het graf van de H. Theresia van het kind Jezus te Lisieux. Inlichtingen worden zeer gaarne verstrekt door den zeereerw. heer Chr. Verbunt, pastoor te Zeeuwsch-Clinge, geestelijken leider en Bis schoppelijke gedelegeerde van deze Bedevaart. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Liduina" met haar verzoek om de subsidie voor 1926 wederom te brengen op f 2235. De heer Steens mocht zijn beste beentje voor zetten, 't gaf hem geen laars. Links was stug onvermurwbaar als 'n rotsblok; A.R. en C.H. keken barsch of zuur en tenslotte kreeg zijn voor stel tot inwilliging van het verzoek slechts 6 stemmen, omdat ook weth. v. Velzen en de heer Scheffers hun tegen lieten schallen in het koor der vijandigen. De beide heeren motiveerden hun stem met een beroep op de vastgestelde begroo ting, waarom zij ook den vorigen keer, de Ver. tot tuberculose-bestrijding nul op rekest gaven en bovendien wilden zij een verstoring van den Godsvrede tusschen alg. en bijz. leeszaal ver mijden. Voor het eerste argument viel wel iets te zeg gen, hoewel de zeer verschillende omstandighe den de vergelijking vertroebelen, maar wat de „Treuga Dei" er mee te maken had is ons 'n raadsel. Wanneer een achtergesteld kind in een zeker gezin, tegen haar Asschepoetsterspositie protesteert, dan mag het toch niet van vrede breuk beschuldigd worden deed men dit wel dan zou er een ernstige hapering zijn aan het daar heerschende rechtsbegrip en een nijpend ge brek aan moraliteiten Schiedam zal toch niet met zoo'n huishouding vergeleken willen worden. De wijziging van de verordening der drink waterleiding, of beter, het voorstel er toe, ver oorzaakte een waterballet,dat op den langen duur tot gemodder verslibberde. Met de wijziging was voornamelijk bedoeld een tegemoetkoming aan de woningbouwvereeni- gingen, in dier voege, dat het water wat de eene bewoner van zoo'n complex minder verbruikt van het toegestane maximum, ten goede komt aan dien huurder die meer gebruikt hééft. De heer van der Tempel, de Christ, hist, schildknaap, van alle de huisbazen in Schiedam en omstreken, brak zijn lans en zijn tong, om die gunstige bepalingen uit te breiden heer v.d. Most huppelde hem ter hulpe, met, de vergroo- tende trap heer Korpel zette zijn bril op en vroeg als climax voor allemaal meer water, doch weth. v. Velzen hield de kraantjes dicht en zei dat men voorloopig niet verder kon gaan, dan door B. en W. was aangegeven. Tenslotte is dit aangenomen, maar eer het zoover was, waren er al drie wethouders op den watervloeden afgedreven, hadden raadsleden bij fracties tegelijk de biezen gepakt en zei de kleine wijzer op de klok „geef mij de vijf'." Toen kwam het einde, zacht en kalm. Een merkwaardig staaltje van anli-papisme viel gister weer te registreeren bij de benoeming van een havenloods. Als één man onthielden S.D.A.P., S.P., Vrij- heidsb. V.D. A.-R. en G.-H. hun stemmen aan den katholieken candidaat en dit, terwijl bij den Havendienst R.K. zoo goed als onbekend is. Het zou interessant zijn om een overzicht te krijgen van de ondergrondsche actie die tot deze 1 eenstemmigheid geleid heeftof zou hef alleen domme haat zijn geweest, die deze ver schillende groepen tot één kudde dreef. Raadsoverzieht. „En buiten was het lente." Een agenda zoo mager als 'n vast.endagsch- menu 'n lieflonkend lentezonnetje in 't azuur ziedaar het duo dat in ons de verwachting wekte, binnen het uur door de raadszitting heen te zijn en op vrije voeten uit het nare arrest te wandelen. 't Heeft niet zoo mogen zijn. Twee en 'n half uur bleven wij besloten tus schen de wanden, alwaar over het wel en wee der goegemeente gedelibereerd wordt en het wik kend woord de wegende beslissing controleert. Wij weerlooze journalisten, die in de raads zaal-arena, plichtsgebondon der veelsprekend heid ten prooi worden geworpen, wij journalisten, beginnen er veel voor te voelen, boven de kerkerachtige ingang van ons stadhuis, de woor den te beitelen, die de dichtersvorst Dante in roodgele letters fosforiseeren zag om de boog van de helsche hellepoort ,,Laat varen alle hoop Gij die hier binnentreedt." 't Was, zooals gezegd, een agenda van niets en hoe men met de afwikkeling daarvan 'n geheelen middag vermorst, zal een raadsel blij ven voor ieder gelukkige die niet van nabij dit kunststuk mag gadeslaan. Het naast voor de hand ligt, dat de bijeen komst wordt gerekt omdat de vroede vaderen, zeer bescheiden, niet een te hoog uurloon van de gemeenschap willen opstrijken. Wanneer we onze notites van deze zifting eens toetsend sorteeren is er wel veel stof, maar weinig materiaal te vinden, om een interessant verslag op te bouwen. Belangrijke voorstellen vielen niet te nemen en de voorstellen en adviezen van B. en W. zijn zonder ingrijpende wijzigingen den hamer ge passeerd. De havenmeester kreeg na geredetwist over publieke aanbesteding, dan wel uitvoering door den gemeentedienst, zijn nieuw wachtT huisje aan de Buitensluis en de politie zal zeer gezwind een kersversch posthuis betrekken in het plantsoen aan de Broersvest. De „peperbus" zal daarna „per omgaande" verdwijnen, inge volge een „mazzeltje", dat weth. Houtman ge maakt heeft voor de gemeente, door een stuk grond, waarop de molen staat, ter grootte van ongeveer 350 M2, voor een slordige 25000 te verkoopen Het verzoek van de Ver. voor Chr. M. O. te Vlaardingen om subsidie, waartegen de heer Korpel de vorige maal parmantig zijn stem ver hief, kreeg nu geen ademtocht van vijandschap ,waar zooveel monden waren". Minder gunstig Yerging het onze leeszaal en bibliotheek „St. Het Sint Liduina-Comite. 't Kan zijn nut hebben nog eensde volle aandacht van katholiek Schiedam te vragen voor het comité, welks naam hierboven prijkt Men herinnert zich de, zonder overdrijving, schit terend geslaagde tentoonstelling. Bij het be ëindigen van die tenotonstelling, die' ook Voor het comité zelf een openbaring is geweest dat er zóóveel over onze stadsheilige op Verschillende plaatsen Verspreid was, is een bespreking ge houden, d'e voor alles beoogde dat comité een blijvend karakter te geven, Ons doel „de IJ. Li duina meer bekend te maken en daardoor de devotie lot haar te doen groeien" was met die tentoonstelling zeker niet ten volle bereikt. Die bekendmaking zou zeer gebaat zijn als we onder onze oogen konden houden al datgene wat vroe ger over haar geschreven werd en nog geschreven wordt, als we de producten van beeldende kunst, in den breodsten zm bedoeld, hier in Schiedam konden bijeen brengen. Het vroeger inleven in de godsdienstige praktijken van de St. Liduina vereering zou meer openbaarheid verlangen om ons tegenwoordig geslacht diezelfde richting weer uit te krijgen de St. Liduina kapel in stand houden, restaureeren waar noothg, en nog meer verfraaien uit en inwendig moet noodwen dig aan de devotie ten goede komen, zooals men zie redenen té over om te zeggen voor eenperma nent St. Liduina comité is de eerste tijden nog vol op werk te doen. Me„ instemming van den hoogeerw. deken viel dan ook het besluit dat het St. Liduina comi té zou voortbestaan cn met alle kracht zou wer ken aan de verwezenlijking van het mooie doel. In stilte heeft men tot nu toe gearbeid en niet zonder succes. Verschillende werken om onze Heilige zijn in ons bezit gekomen, welke met goedvinden van het bestuur der R.K. Leeszaal daar een aparte plaats zullen vinden zoolang niet het ideaal verwezenlijkt kan worden van een St. Liduina museum. De tijd is nu wel rijp om naar buiten op te treden. Reeds verschenen in de N.S.C. einde vorig jaar een drietal artikelen over St.Liduina- vereering, niet van de hand van ons comité en versch ligt nog in het geheugen de 3 malige op- Voering van het St. Liduina-spel evenzeer bui ten het comité om. Men wist niet dat er zulk een comité bestond. Toch lijkt het beter en voor ge zonde ontwikkeling noodig dat alles wat op dit gebied geschiede, gebeure in overleg met dat. comité, wat er zich een speciale taak Van heeft gemaakt de Liduina-vereering in allen vorm. te steunen en te vervolmaken, 't Is daarom dat >ve beginnen willen nog eens dat comité bekend te maken terwijl we hopen spoedig met Verdere plannen voor den dag te komen, inmiddels mo gen degenen die deze zaak wenschen te steunen hun eigen gedachten raadplegen en mogelijke plannen naar ons comité door zenden. Dan ho pen we door gemeenschappelijke samenwerking te bereiken dat St. Liduina zal komen te staan geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. 679 5 in het midden van het volk: Sc.hiedarnsche gods dienstige leven. Het. St. Liduina-comité 1 Hoogeerw. heer A. J. C Schraag, eere-voor zitter we'eerw. heer L. Ph. J. Paulussen, voor zitter weieerw. pater C. D. van Dijk O.P. P. Groenendaal jr. secretaris Th. Groenendaa1 A. Leusen C. Kramers penningmeester mej. Th. Me'chers. Mënnenconbregatie Singelkerk. Men verzoekt ons te melden dat Maandag morgen te 7 uur de uitvaartsdienst plaats heeft voor het overleden lid, den heer Jacobus van Noord Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel voor de Beneden Maas te Vlaardingen is sinds heden aangesloten op het streeknet onder no. 68706. Collecte voor de Drenlsche venen. Zooals reeds eerder is gemeld, zal met toe stemming van het gemeentebestuur op a.s. Maandag, en zoo noodig ook op Dinsdag en Woensdag d.a.v. hier ter stede de collecte met gesloten bussen plaats hebben ten behoeve van de arme veenbevolking in Z.O. Drente. De bussen welke voorzien zijn van het op schrift „Collecte Drentsche veenarbeiders" worden door de leden van het damescomité persoonlijk aan de huizen aangeboden. Het Centrale Steuncomité te Emmen, waar aan de opbrengst der collecte zal worden afge dragen, heeft nog deze week bekend gemaakt, dat, hoewel verschillende giften zijn ingekomen, zeer veel geld benoodigd zal zijn, om de menschen eenigermate te kunnen helpen. Daarom wordt de collecte van harte aanbe volen. Bij het bepalen van zijn gift bedenke ieder, dat thans een gave gevraagd wordt voor men schen, die aan het allernoodigste gebrek hebben. Watersnoodcomite Schiedam. Ingekomen: N.N. f 2.50. Dienstplicht. De burgemeester van Schiedam brengt op verzoek van den Minister van Oorlog ter open bare kennis dat behoudens onvoorziene omstan digheden, in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek zal plaats hebben voor de gewone dienstplichti gen der landmacht van de lichtingen 1914 en 1917. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekend gemaakt. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan hef hoofdbureau van politie op alle werkdagen Van 1 tot, 2 uur 's middags d. schoen, k. schoentje, pet, kettinkje, porte- monnaie inh. 3 ent., portemonnaie inh. 16| ct., tabakspijp, armband, handschoen, penning 28, hond, planken. Bij vinders pantoffel, H. v.d. Heijden, Sin gel 184/15 ring met, sleutels, P. Mak, Spoorstr. 2 duimstok, F. de Kaijer, Heerenstr. 37 por temonnaie inh. 10 ct., K. Kleij, Dwarsstr. 33 ring, J. Duinkerken, Broersveld 11 b, fruitmand, J. Rijkenbroek, Buitenhavenweg 187/17 beurs je inh. geld, A. Pijl, Gustostraat 4 b boodschap- pentasch met inh J. Matthijssen, Ouddorpsche- str. 13rijwielbelastingplaatje, W. Jansen, Pernisschestraat 3 k. portemonnaie inh. 4 ct., M. v. .Berg, Rozenburgerstr. 24a k. porlemon- nai, W. Ilmer, Middelharnisschestr. 33 k. por temonnaie, LI. de Ronde, van Smaleveltstr. 19a d. ceintuur, J. van Leeuwen, Nieuwe Sluisstr. 8 d. portemonnaie met inh., B. Brugmans, Bakkers haven 13 R.K. kerkboekje, mej. Mendel, 2e Ruinsingel 22bril in étui, A. van Kampen Heerenstr. 42a ring met steen,J.Engering,Hoog- str. 180 hond, J. Tromp, Rozenburgerplein 3b sleutel, L. Hagesteijn, Dwarsstr. 6012 0 rijwiel belastingplaatje, E.' Kooren, West-Frankéland- schestr. 66b portemonnaie met inh., J. v.d. Kraan, L. Achterweg 48 vernikkeld potlood, J. v. Groningen, Buitenhavenweg 5a zakmes, W. v.d. Kuil, Nieuwsticht M 22klein hondje, A. Stolk, Hoogstr. 87b portemonnaie met inh., B. Wessel, Buitenhavenweg 170sleutel, A. v. Benteïn, Louronstr. 12 riem van motor, P. van Grootveld, Bleekerstr. 17 armbandhorloge, E. Wijzenbroek, Doelhofje 16. Te 's-Gravenhage slaagde voor het machinisten-examen de heer v.d. Male, van hier. Hier ter stede is opgericht een biljartclub genaamd „Aurore", in café Schiezicht aan de Overschieschestraat. Het bestuur is samengesteld als volgtD. P. Rietkerk, voorz., T. Wijs, seer., D. de Bruin Jr., penn. In verschillende tuinhuisjes in het Sterrebosch is ingebroken. Uit een dezer wordt een bijl vermist, terwijl de dader zijn pet daarin heeft achtergelaten. Gistermiddag is de chauffeur J. M. uit Rotterdam, door een steen, dien een jongen naar zijn auto wierp, onder het rechteroog nogal verwond. Ten nadeele van Mej F. is een vouwwagentje ontvreemd, hetwelk zij gisteren middag voor de woning van een familielid, on beheerd had laten staan. Vermoedelijk is het door den dief bij een opkooper ten gelde gemaakt. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Vrijdag 26 Februari des nam. 2 uur. Voorzitter de burgemeester de heer A. Gijsen. Tegenwoordig zijn 26 leden. Afwezig de heer B. v. Noordennen. Vastgesteld worden de notulen van de ver gadering van 8 December (middag- en avond zitting) Door den voorzitter wordt medegedeeld dat ter gelegenheid van het zilveren huwelijks feest van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, namens den gemeen teraad een telegram van gelukwenschen is ver zonden en dat daarop een schrijven van dank betuiging is terugontvangen. Voorts wordt mededeeling gedaan van door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Een en ander wordt voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen stukken Prae-advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van den heer LI. Bras, Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, om de toepassing van artikel 1 der Verordening, houdende be palingen omtrent het verleenen van ontslag aan ambtenaren der Gemeente in verband met, hun leeftijd, te zijnen aanzien voor den tijd van één jaar op te schorten. Voorgesteld wordt het gevraagde verzoek toe te staan. Hiertoe wordt besloten met de stemmen van 5 S.D.A.P.'ers tegen. Prae-advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van den heer C. Brussé, bagger man bij de Gemeente-Reiniging, om toestem ming om buiten de Gemeente te mogen blijven wonen. Voorgesteld wordt de toestemming voor den tijd van één jaar toe te staan. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Schrijven van B. en W. waarin wordt voor gesteld om afwijzend te beschikken op het ver zoek van de afdeeling Schiedam-^Vlaardingen gesteld om afwijzend te beschikken op het ver zoek van de afdeeling SchiedamVlaardingen van den'Alg. Ned. Stucadoorsbond om de uit getrokken leden dezer afdeeling in de crisis- regeling op te nemen, zulks op grond van de overweging, dat de omvang der werkloosheid onder deze categorie van arbeiders een derge- lijken maatregel niet wettigt. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken waartoe wordt besloten. Van Regenten van het St. Jacobs-Gasthuis schrijven waarbij ter goedkeuring wordt aan geboden^ de begrooting hunner instelling voor 1926. In handen van B. en W. om advies. Van de Commissie voor het Stedelijk Museum aanbieding van de rekening harer instelling over het jaar 1925. In handen van de Commissie voor het onder zoek der rekeningen. Van de Commissie tot Wering van School verzuim aanbieding van het jaarverslag over 1925. Kennisgeving. Van de N. V. van Ingelse en Co. schrijven dd. 11 Februari 1926, houdende verzoek haar aan vraag dd. 10 November 1925 om toestemming tot het bouwen van een transformatorenhuisje op den onbebouwden grond achter haar fabriek aan de Warande als vervallen te beschouwen, aangezien zij een en ander zoo heeft ingericht,, dat geen transformatie-huisje noodig is. Kennisgeving. Van de N. V. Handelmaatschappij voorheen firma Jan E. de Boer te 's-Gravenhage schrijven waarbij zij in beroep komt tegen de afwijzende beschikking van B. en W. op haar vergunnings aanvrage tot het bouwen van een loodsje op het terrein aan de Overschieschestraat, op grond van artikel 17 der Bouwverordening der Ge meente Schiedam 1918. In handen van de Commissie bedoeld bij Art. 120 der Bouwverordening. Van de Afdeeling Schiedam van den algemee- nen Bond van Politiepersoneel in Nederland en van het Hoofdbestuur v. d. QJir. Bond van Politie-ambtenaren adressen, houdende verzoek de salarissen van het politiepersoneel te willen herzien. In handen van B. en W. om advies. Van Mevr. E. M. CastendijkJansen schrijven houdende mededeeling, dat zij hare benoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs gaarne aanvaardt. Kennisgeving. Van den heer A. A. J. Mets schrijven waarin hij bericht zijn benoeming tot Hoofd der Cen trale School voor het 7e leerjaar gaarne, onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrou wen, te aanvaarden. Kennisgeving. Wordt vervolgd)'. Gemeugd Nieuws. Ongelukken. Gisteravond om kwart over zeven is op den Katendrechtschen Lagen dijk te Rotterdam de 9-jarige C. V. voor de ouderlijke woning aangereden door een door J. M. A. bestuurden autobus van den dienst Char- loisDiergaardelaan. De jongen kwam plotse ling een gangetje naar de woning uitloopen en stak den rijweg over juist toen de bus aankwam. Hij werd door een van de achterwielen ge grepen en tegen den grond geworpen. De jongen kreeg een schedelbreuk en verwondingen aan beide beenen hij is kort daarop aan de gevolgen overleden. Gisteravond wilde op de Nieuwe Haven in Den Haag het2-jarig jongetje J. P. L. uit deHek- kelaan plotseling den rijweg oversteken en kwam toen in botsing met een paard, bespannen voor een zwaar geladen wagen en bestuurd door A. C. L. uit de Zuigerstraat. Liet, kind viel en kwam met het hoofd terecht onder het rechtervoor wiel van den wagen. Het was onmiddellijk dood. M

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2