DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTRES€EM> WEEK-REVUE. 49ste Jaargang. Zaterdag 27" Februari 1926. No. 14491 - - Adverteatiêm 1—5 r«gs!e 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingeaonden mededeelingen 75 et. per regel. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke met Officieel Kerkbericht 10 ets. nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. toegezonden. Incassokosten worden be-ekend. Tarieven worden op aanvraag Gratis-Ongevallenverzekering f ftüü bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bi| verlies van een hand, voet of oogi 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger^Deverzekeringwordtjjjjewaa^ Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. Gemengd Nieuws. IJz eren vuisten en r o o d e kooien Sinds eenigen tijd zijn de gemoederen in de ge meente Muiderberg heftig bewogen en wel als uitvloeisel vande viering van den Konin ginnedag. Een groot deel der burgerij kon zich er niet mee vereenigen, dat een Comité, waarvan het hooft! der openbare school voorzitter was, jaarlijks een 'schoolfeest organiseerde, hetwelk echter niet 't karakter droeg van de herdenking van den Koninginnedag. Deze zaak werd al eens in den Raad gebracht, bij welke gelegenheid de burgemeester had opgemerkt, dat hij hel. schoolhoofd niet dwingen kon den kinderen voor die gelegenheid nationale liederen te leeren. De ingezetenen hebben de zaak toen zeiven ter hand genomen en een vereeniging gesticht onder den naam van „Muiderberg's Belang" waartoe 4/5 der bevolking als lid toetrad. De beide „partijen" hebben zichzelven een bijzondere benaming gegeven. Do leden van de nieuwe vereeniging welke ten doel heeft fdest.elijke herdenking van den Koninginnedag, worden aangeduid met den naam van „ijzeren vuisten degenen die zich tegenover dit streven stellen doopten zichzelven als „roode kooien." Tot zoover zou de dorpsoneenigheid nau welijks verdere vermeld'ng behoeven, ware het 'rdet, dat uit deze scherp omlijnde groepee ring een actie is voortgekomen, ten gunste van de stichting eener bijzondere school. Muiderberg telt tot nu toe slechts ééne school, n.l. de open bare, welke 75 leerlingen telt. Doch de ouders van 'ruim 50 leerlingen dier school zijn feitelijk voorstanders van bijzonder onderwijs. Thans is een lijst aan het gemeentebestuur aangeboden, waarop ruim 5p handteekeningen verzameld zijn ten gunste eener school met den Bijbel. De be doeling is niet, een nieuw schoolgebouw te doen stichten, doch eeriige lokaliteiten der openbare school in gebruik te krijgen, Voor welke laatste school dan nog slechts een goede 20 leerlingen zullen overblijven. Uit eerzucht en geldbejag. Ecr- gistermorgen om half 10 is, zooals wij reeds kort meldden, midden in Parijs een vliegongeluk gebeurd, dat in de geschiedenis zijn weerga niet heeft. De 32-jarige reserve-luitenant-vlieger Leon Collot poogde onder de bogen van den Eiffel- toren door te vliegen, hetgeen hem inderdaad gelukte. Daarna haakte echter de linkervleugel van het toestel in de draden van de antenne welke van den Eiffeltoren neerhangen en welke door den aviateur waarschijn'ijk niet gezien zijn tengevolge van den lichten mist. Het vlieg tuig verloor zijn evenwicht en met een snelheid van 160 K.M. per uur scheerde het over de boom takken en stortte van een hoogte van 30 M. op het gazon van het Champ de Mars neer. Dadelijk na den val ontplofte dc motor. Vol gens technici is dit veroorzaakt door een plotse lingen schok, dien de motor kreeg. Voordat de toegeschoten toeschouwers een hand ter redding konden uitsteken, vlamde het toestel reeds als een toorts. Vijf minuten later arriveerde de brandweer. De brandende resten van het toestel werden gebluscht en bet ver koolde lijk van den ongelukkigen piloot werd uit het ijzeren geraamte losgewerkt Hoe kwam de jonge officier op het denkbeeld om, buiten medeweten van zijn chefs, een der gelijk gevaarlijk waagstuk te ondernemen De laatste dagen had hij veel met Amerikanen ge sproken. Dezen beweerden, dat een Amerikaan al lang onder de bogen van den Eiffeltoren zou zijn doorgevlogen indien men in Amerika een dergelijk bouwwerk bezat. Dit heeft den Fransch man blijkbaar zoo geprikkeld, dat hij besloot, het waagstuk te ondernemen. Hij sprak er niet met zijn chefs over, daar hij in dat geval wel op een weigering gestuit zou zijn. Wel onderhan delde hij met een bioscooponderneming, die de gevaarlijke vlucht op de film zou brengen en die hem een flinke premie beloofde. Zijn broer, een tandarts, uit de Passge Lou- vet, bij wien de vlieger inwoonde, was met zijn vrouw bij het ongeluk tegenwoordig. De weinige ingewijden, die eveneens aan wezig waren, terwijl het ongeluk plaats had, gaven hiervan de volgende lezing Luitenant Collot arriveerde om circa kwart over 8 in de omgeving van den Eiffeltoren. Hij was in het vliegkamp van Orly opgestegen, zoogenaamd voor het maken van een oefen tocht. Om den Eifeltoren hing een lichte mist, terwijl alleen de spits door de zon verlicht werd. Gedurende meer dan een uur vloog Collot op geringe hoogte om den toren, blijkbaar het gunstige moment voor het volbrengen van zijn waagstuk afwachtend. De film operateur was op zijn post aanwezig. Om half 10 kwam het vliegtuig uit de richting van het Trocadéro en dook vrij scherp naar den grond, om onder den Eiffeltoren door te vliegen. Vrij gemakkelijk en zoo goed als langs den grond scherende passeerde het toestel de vier munumentale pilaren van den toren. Maar bij het verlaten van den torenhoog geraakte de linkervleugel in de draden van de antenne ver ward. Dit mag in zooverre verwonderlijk hee- ten, daar de vlieger de omgeving ongetwijfeld goed kende. Men vraagt zich af, of een dergelijke waag halzerij aan vlieger-officieren geoorloofd is. Dit is zeer zeker niet het' geval. Volgens ver klaringen van een vlieger-officier zijn er zelfs zeer strenge straffen op gesteld. De bepaling is namelijk, dat boven Parijs de vliegtuigen met een motor niet lager dan 2000 M. mogen vlie gen en de toesnellen met 2 motoren niet lager dan 1000 M. hierdoor kan men in geval van averij een noodlanding buiten Parijs doen. Binnenland. We criselen nog steeds gezellig door; waarom is niet duidelijk, want alle recoicts zijn geslagen, zoodat een verdere duur ook van sportief standpunt geen interesse meer heett. De regeeringsloosheid houdt nu al vier maan den aan en voorloopig schijnt nog geen uitkomst mogelijk. Hoefden we over dien duur nu ook maar geen belasting te betalen, dan kon men vrede hebben met den overigens zonderlingen toestand, maar cle fiscus gaat met oi zon dei Golijn zijn gang. Waarom mr. Limburg met zijn arbeid niet slaagde zouden we niet kunnen zeg- gen, want op welke wijze gewe.kt worrlt aan de tot standkoming van „onze" regeering, daarmede schijnen „we" niets te maken te hebben. Misschien dat er den 2en Maart een woordje over loskomt, want dan komt de Kamer bijeen om te beslissen over het soc. dein. voorstel om aan de Koningin te verzoeken de Kamei te ontbinden. Het staat wel vast, dat bedoeld voor stel geen schijn Van kans heeft, maar eemgemede deel ing over den stand van zaken zal de lvamei en daarmede het volk, welk niet onthouden kun nen worden. Door de geslaagde inzameling van gelden voor de slachtoffers van den watersnood zal de groot ste ontbering nu wel geleden zijn, zoodat deze menscheu weer opwaarts kunnen steven. Laten we nu onzen blik eens 'u oogeiiblik eigens anders heen wenden, n.l. naar de Drentsche venen, waar duizenden beelden van jammer en ellende vallen waar te nemen. De slachtoffers van Borculo zoowel als die van de overstrooming hebben eenige weken ontbering gekend, maar die arme Drentsche veenarbeiders en vooral hun vaak De huwelijksbezuiniging in Tur- k ij e. De Turksche huwelijksplechtigheden gin gen tot nu toe met groote feestelijkheden ge paard, die volgens eeuwen-oude traditie betaald moesten worden door den vader van de bruid De aan de bruid toebehoorende goederen werden met. veel praal en in opfocht naar de toekomsti ge woonplaats overgebracht en hoe grooter de stoet was des te meer bleek de rijkdom van den vader van de bruid. Na het huwelijk were de bruid, Vergezeld van alle gasten, per rijtuig naar het huis van haar echtgenoot geleid en ook hier was het weer zaak den stoet zoo groot mogelijk te maken. De huwelijks-feesten duur den over het algemeen een week, gedurende welken tijd cle Vader der bruid open hof hield, zoodat alle voorbijgangers het recht hadden het huis binnen te treden en zich te goed te doen aan een maaltijd. Aan al deze kostbare gebruiken is nu een einde gemaakt, zeker niet het minst ten ge- noege der vaders van huwbare dochters, door een verordening, die de gouverneur Van de provincie Constantinopel heeft uitgevaardigd. Het doel van de hierdoor opgelegde beperkin gen is tweevoudig. In de eerste plaats is de gouverneur van meening, dat vele vaders hu- elijkcn van him dochters hebben tegengehou den, omdat zij niet in staat waren overeenkom stig hun stand de feestelijkheden te bekostigen, zoodat het aantal huwelijken beperkt bleef, in de tweede plaats meent hij, dat algemeene be zuiniging geboden is. Aan de dikwerf schilderachtige gebruiken en optochten, die een vaste jilaats in het stads- oeeld hadden veroverd, is echter niet geheel en al een einde gemaald. De bruid mag bij baai- Verhuizing nu nog slechts van vijf voertuigen vergezeld worden en de feestelijkheden mogen maar een dag duren. Deze feesten mogen echter uitsluitend bijgewoond worden door de naaste familieleden én de formeel uitgenood'gden. Zoo heeft de moderne tijd weer ingegrepen in wat tot nu toe als een Turksche traditie van gastvrij heid. gold Een Eskimo -journalist. Een merkwaardig man is dezer dagen gestorven de redacteur Lard Möller van de te Godthaab (Zuid-Groenland) verschijnende Eskimo-courant ,Atuagdüutit", hetgeen beteekent, „Iets dat gemaakt is om te lezen." Möller, zoon van een Deen en een Eskimosche, is 84 jaar geworden. Reeds 65 jaar geleden kwam hij op het donk beeld, een blad in de Eskimo-taal uit te geven. De omvang van dit blad was zeer bescheiden. Wat den inhoud betreft leek het meer op een kalender dan op een courant. De uitgever schreef niet alleen al wat er in stond, maar hij zette ook alles, sneed zelf houten el.ché's Voor de illustraties en drukte ten slotte zijn blad met een handpers. Hij hoefde zich mj dit alles met zeer tehaas- tcn, want in dien eersten tijd Verscheen zijn blad eenmaal slechts per. jaar. Later verbeterde Moller zijn techniek, hij kocht machines, nam technisch personeel in dienst, Zoo werd de Atuagdiliutit" een maandblad, waarin met veel flair, in tal van rubrieken, juist datgene werd verteld, wat den Groenlander belang moest inboezemen. Een van zijn grootste journalistieke successen behaalde Moiler, toen hij Nordenskjold in 1883 eenige dagen op zijn tocht door Groenland Ver gezelde en zich dus een „primeur" kon verzeke ren een verslag van de Groeplandsche ervarin gen van den grooten Zweedschen ontdekkings reiziger. Hoezeer Lard Moller zich bewust was van wat hij voor zijn volk beteekende, kan blijken uit dé volgende historische anecdote. Toen koning Christiaan van Denemarken in 1921 op Groenland vertoefde, bezocht hij ook den grij zen journalist. Moller beschouwde dit bezoek als iéts vanzelfsprekends. Hij liet in zijn salon een lunch aanrichten voor twee personen want hij wilde zich met den koning onderhouden. De dames, terloops zij opgebleekt dat daar ook de koningin bij was, moesten een anders kamer maar voor lief nemen. lijkheid van deze vroede Vaderen verzekert. Er bevindt zich n.l. in deze gemeente een safe. Niemand weet wat er in zit, nog wie de vroe gere huurder of diens erfgenamen zijn. Tot schade en schande van de Gumllomptonsche slotenmakers dient vermeld, dat het geen dezer lieden gelukt is de safe te openen. De Gullomp- tonners hoeven zich niet te schamen dat zij nieuwsgierig zijn. Deze eigenschap is een niet specifiek Engélsche. Daar alle normale mid delen de safe te openen tot niets hebben geleid, heeft de Cullomptonsche gemeenteraad be sloten een prijsvraag uit te schrijven voor be roepsinbrekers welke dit werkje zouden op knappen. De algemeene voorwaarden zijn de volgende a. Geen inleggeld- b. Amateurs worden geweerd, alleen prof- fessionnls toegelaten. c. Het beroepsgeheim blijft gewaarborgd, imitatie zal streng gestraft worden. d. Alleen inbrekers welke kunnen wijzen op een succesvolle carrière, gelieven in te schrij ven. e. De gemeenteraad van Cullomton geeft zijn eerewoord, dat er geen nasporingen naar hun verleden zal gedaan worden. f. De jury behoudt zich het recht voor die inbrekers van het terrein te weren welke bij een eventueel niet toekennen van den eersten prijs boosaardige plannen zouden koesteren tegen den scheidsrechter. g. Na afloop van den wedstrijd zal in het Stadhuis een diner plaats vinden, waaraan dooi den brigadier en diens familie zal deelgenomen worden. groote gezinnen lijden nu al een paar jaar het vreeselfkste gebrek in Drenthe heerschen toe standen, zooals die op het einde en kort na den oorlog in Rusland, Oostenrijk en Hongarije voor kwamen de kinderen zijn totaal ondervoed en zien er met hun oude hoofdjes en gezwollen buikjes erbarmelijk uit. Er wordt veel gevraagd, zeker, maar zoudt ge een boterham geheel kun nen opeten, als een kind, rammelend van den honger, naast u stond Zulke kinderen zijn er vele in het ongelukkige Drenthe alleen het feit' dat ge ze vanuit uw welverzorgde omgeving niet zielbehoeft voor u toch geen reden te zijn om ze uw steun te onthouden. Er zal véél geld noo- dig zijn, want tijdelijk zijn die menschen niet te helpen ze moeten voor goed geholpen worden. Doordat de levenswijze der overige bevolking verbeterd is, zijn zij in ellende gekomen. Turf immers, wordt tegenwoordig bijna niet meer gebruikt en in de venen schuilt dus voor hen geen uitkomst. Ze moeten emigreeren naar andere streken en de Drentsche gronden moeten vruchtbaar gemaakt worden ter ontwikkeling van den landbouw Comité s zijn of worden overal opgericht, steunt ze. Er is toch geen geweld van de natuur—- donder, storm, overstrooming voor noodig om uw hart te vermurwen Welnu, helpt, waar geholpen moet worden doet voor landgenooten, wat ge met te prijzen ijver voor Russische, Oostenrijksche of Hongaarsche kindertjes hebt gedaan. Een Vreeselijke brand in Rotterdam kostte het leven aan eene jonge moeder en haar beide kindertjes. Dat geeft stof tot praten aan de stuurlui, waarvan ook in Rotterdam de meeste op den wal huizen. Als ze zóó gedaan hadden. dénzeker, 't. kan wel waar zijn, maar in tal van ingezonden stukken in de plaatselijke pers worden toch vele noodeloos-grievende ver- Prijsvraag voor inbrekers. In het Engelsche Graafschap Devonshire ligt het lieve tot voor korten tijd ongekende dorpje „Cullompton". De gemeenteraad van dit oord komt de eer toe in een zeer moeilijk geval een oplossing te hebben gevonden, die de onsterfe- Majesteitsc hennis. De Engelsch- man Ellsen te Florence is tot 8 maanden en 5 dagen gevangenisstraf veroordeeld omdat hij tijdens het carnaval beleedigende uitdrukkingen ten opzichte van Mussolini had gebezigd. Een goed jaar voor W. Indië. Het is zeker in lang niet gebeurd, zegt De West, dat de gewone middelen bijna een half millioen gul den meer hebben opgebracht dan geraamd was (geraamd was 4.364,000, terwijl de opbrengst was f 4.854.000). Daaraan is het dan ook te dan ken, dat in weerwil van een tegenslag van eenige tonnen gouds bij de uitvoering van verschillende openbare werken, toch de salarisherziening reeds voor 1925 volledig kon worden toegepast. Onder de middelen die zich gunstig onder scheiden, neemt een eereplaats in de inkomsten belasting. Een tweede, nog belangrijker meevaller lever den de invoerrechten. De opbrengst daarvan was geraamd op 1.575.000. De werkelijke op brengst bedroeg ruim achttien ton, een vooruit gang van ongeveer drie ton vergeleken bij het jaar te voren. Een tegenvaller levende de accijns op gedistil leerd, die slechts twee ton opbracht terwijl ge raamd was 320.000. Volgens de officieele op vatting is deze „tegenvaller" een gevolg van verminderd gebruik. Vermeld zij ten slotte dat rechten op balata ongeveer 85.000 meer opbrachten dan de ra ming, en dat de Lands Koffie Onderneming Slootwijk ook een tien duizend gulden meer heeft opgebracht dan verwacht was. wijten gedaan. We moeten aannemen, dat allen die aan blussching en redding hebben deelge nomen, het beste voor hadden en in criticke oog- enblikken zijn niet altijd de helderste gedachten ons deel. Een andere zaak is hel met het materiaal dat is Rotterdam beslist onwaardig. De stad is in tal van wijken verdeeld en elke wijk heeft haar brandspuit en vrijwillige bedieningsman schappen, die toeterend bijeengeroepen worden. De spuiten gelijken speelgoed, en ze wekken gewoonlijk slechts hilariteit als ze door zweten de premie-jagers door de straten gerold Worden geven ze eindelijk water, dan doet de „straal" denken aan die, welke door een bekend „man neke" in Brussel geproduceerd wordt. Is de brand ernstig, dan komt een „stoomspuit", zwaar puffend en zuchtend aanrollen, alles grauw kleurend met een zwarte rook van een stevig aan gestookt vuur ladders worden „per paard en wagen" aangedragen. Wie de brandweermidde len van andere steden kent als Amsterdam en Den Haag, lacht om dat gedoe,-maar den Rot terdammers mag men geen kwaad van „hun" brandweer zeggen In zijn soort is die dan ook eCnig' Buitenland. De knoet blijft regeeren in Rusland vroeger was het een Czaristische, thans een boljsewisti- sclie knoet, voor de slachtoffers maakt het al heel weinig verschil, door wien het instrument gehan teerd wordt, 't Zijn geen lieflijke geluiden, welke komen uit het land, dat door en voor de arbeiders bestuurd heet te worden. In „imperialistische" rijken wordt spionnage in vredestijd hoogstens niet een paar jaar gestraft, maar in Rusland wer den deze week weer 13 doodvonnissen uitgespro ken over menschen, van wie „beweerd" wordt dat ze gespionneerd hebben. Gebeurde zoo iets in Enge1 and, Frankrijk of Spanje, dan zou men krijten van „gerechtelijke moorden nu heet het „proletarische gerechtigheid Die proleta rische gerechtigheid wordt gesteund door de bajonetten van meer dan een half millioen sol daten, waaruit het „roode leger" bestaat. De Sovjetbestuurders vinden dat nog niet genoeg en dezer dagen is, ter gelegenheid van den 8sten verjaardag van het roode leger, een sterke uit breiding daarvan aangekondigd- Naar de inter nationale ontwapening Vanuit Rusland begint de victorie I In Roemenië blijft de politieke toestand troe bel. De huidige Bratianoe-regeering heeft on danks het uitoevenen van terreur met kunnen verhinderen, dat ze een nederlaag leed bij de gemeenteraadsverkiezingen, overal in het land gehouden men zegt nu, dat ze heen zal geen. Dan komt het woord aan de oppositie en daar mee vermoedelijk ook aan den thans verbannen kroonprins Carol, die zijn vertier in Parijs is gaan zoeken. Daar zijn veel vrouwen en 't behoeft dus geen verwondering te baren, als men eerst daags weer van prins Carol en een onbluschbare vlam hoort. Gezellige menschen, daar in den Balkan. Er vallen overigens weinig schokkende dingen uit het buitenland te melden. Mussolini's mond is weer in normalen stand teruggekeerd ae bankbil jettenzwendel in Hongarije en Portugal bliift een onwelriekend luchtje verspreiden, intusschen steeds Frankrijk heeft nog steeds, de hand op de zak, waarin de francs zitten, die intussc ien minder waard worden en de Europeesche meubel makers zijn intusschen allen „in oyer-uren bez'e met het samenstellen van zetels m den Volkenbondsraad, waarvoor steeds nieuwe h"eren eischen" laten hooren, nu al vertegenwoordi gers van Spanje, België, Polen Tsjecho-Slowakije Servië en Brazilië. De klad komt ei leelijk in. De kleine Diar geeft geen cent meer voor zoo n stoel, die iedereen heeft. NIEUWE SCHiEDAMSCHE COURANT ,::l- KAnft •nrvor rif} haild Op d^ ZöK,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5