Schoonmaak heid eener oplossing te vinden, over de wensche- lijkheid van een nieuwe partijgroepeering hij verweet den Roomschen, dat ze water in den gezantschapswijn gedaan hadden, al zou hij ze natuurlijk even goed een verwijt gedaan hebben, als ze dien wijn onversneden gelaten hadden waarschuwde, dat er een knokploeg klaar stond om op te trekken tegen eeneventu- eelen „sterken" man, die de teugels van het be wind in handen mocht willen nemen en bepleitte met dat alles de wenschelijkheid van kameront binding, zonder aan te geven echter, of nieuwe verkiezingen in staat zouden zijn eenige wezen lijke verandering te brengen in de politieke ver houdingen. Toen was het woord aan de heeren van de andere partijen, van wie men zeker was, dat ze tégen het voorstel waren, maar van wie men ook verwachtten mocht, dat ze de gelegenheid zou den aangrijpen om het hunne van de zaak te zeggen. We weten, dat meerderen zich danig hadden voorbereid, maar. de een keek den ander eens aan, en toen, op de vraag van den voorzitter, niemand de eerste wilde zijn om daar mee als „hoofd van Jut" te dienen voor de vol gende sprekers, viel de voorzitterlijke hamer, waren de „discussies" die niet plaats vonden, afgeloopen en werd met een meerderheid van bijna 31 het sociaal-democratische voorstel afgewezen, waarmee we dus nog even ver zijn. En de volgende week komen de crisis-slacht offers nog weer eens te samen om te bepalen, hoe dit jaar nu er geen begrootingen worden opgemaakt althans de centen van de belas tingbetalers opgemaakt kunnen worden, waar na we gezellig gaan voortcriselen, in afwachting van het Scheveningsohe seizoen. Binnenland. De crisis. Nieuwe onderhandelingen gaande. Naar de „Resb." verneemt, zijn Maandag middag verschillende leden van het bijna gefor meerde kabinet-Limburg telegrafisch naar Den Haag opgeroepen, met wie gisteren en heden besprekingen zijn gehouden. Aan deze bespre kingen zouden wel de katholieke leden van dit kabinet hebben deelgenomen, maar niet de Christelijk-Historischen, althans niet Dh. Slote- maker de Bruine. Aanvankelijk was gedacht, dat deze besprekingen vandaag voorloopig ten einde konden worden gebracht, maar hierin is men niet geslaagd, zoodat de burgemeester van Heerlen, mr. Waszink, die hedenavond noodzakelijk in Heerlen moest zijn voor het presideeren van een raadsvergadering, heden morgen telegrafisch mededeeling heeft gedaan, dat hij gisteravond onmogelijk te Heerlen aan wezig kan zijn en de raadsvergadering moest worden uitgesteld, wijl er voorstellen aan de orde kwamen, die de aanwezigheid van den burgemeester noodzakelijk maakten. In bepaalde kringen ging heden het gerucht, dat, alvorens zou worden overgegaan tot de benoeming van een formateur gepoogd zou worden of deze opdracht werkelijk kans van slagen had, wijl, wanneer dit laatste niet het geval was, de opdracht beter achterwege kon blijven. Men verzekerde ons ook nog, dat het niet uitgesloten was, dat de oplossing van de crisis, door de totstandkoming van een nieuw kabinet, wel eens dichterbij kon zijn dan oppervlakkig zou worden vermoed. Wie op dit oogenblik de leider is van deze besprekingen en wie deze heeren .bij elkaar heeft geroepen, konden wij niet, althans niet met zekerheid, te weten komen. Nederland en de Volkenbond. Naar wij vernemen heeft de Nederlandsche Regeering bij het secretariaat-generaal van den Volkenbond haar verwondering te kennen ge geven over het feit, dat er slechts een zeer korte spanne tijds bestaat tusschen de bijeenkomsten van den Volkenbondsraad en van de Volken- bondsvergadering. De Volkenbondsraad is bijeengeroepen tegen 8 Maart a.s., des morgens elf uur, en de Vol kenbondsvergadering op denzelfden dag, des namiddags drie uur. De besluiten van den Raad komen dus plot seling in de Assemblée, zoodat er dus voor de gedelegeerden van de verschillende landen geen gelegenheid bestaat daaromtrent overleg te plegen. Dit acht de Nederlandsche regeering een groot bezwaar, vandaar haar stap bij het Voi- kenbondssecretariaat. Dr. P. van Hoek. Gistermiddag is te 's-Gravenhage op 61- jarigen leeftijd overleden dr. P. van Hoek, oud directeur-generaal van den landbouw. De valsche Fransche bankbiljetten. In Den Haag vertoeft thans een inspecteur van het ministerie van financiën te Praag, de heer Rudolf Schmaus, die in opdracht van de Tsjecho-Slowaaksche regeering een onderzoek instelt naar de valsche bankbiljettenkwestie. Ook zal de Tsjecho-Slowaaksche regeermg, die de zaak van de valsche 1000 francsbiljetten met groote belangstelling volgt, zich heden bij de behandeling voor de Haagsche rechtbank door eenige leden van de legatie te 's-Graven hage, laten vertegenwoordigen. De Fransche en de Hongaarsche regeering zullen daarbij ook vertegenwoordigd zijn. De leiding van de posterijen en telegrafie. Onder het hoofd Diensthervatting direc teur-generaal, is bij de post en telegrafie de volgende dienstorder gezonden De directeur-generaal heeft met 1 Maart zijn werkzaamheden hervat. Het wekelijksche spreek uur wordt voortaan weer door hem op het ge wone uur gehouden. W. J. M. Michielsen. In den ouderdom van 81 jaar is in Den Haag overleden de heer W. J. M. Michielsen, oud- gouverneur van Sumatra's Westkust en oud-lid van den Raad van Nederlandsch-Indië. Meer dan 30 jaar heeft deze oud-Indische hoofd-ambtenaar in onderscheidene betrekkingen het gouvernement gediend. Mislukte molestatie. Naar het „Vad." verneemt, is eergistermiddag op de publieke tribune tusschen enkele der bezoekers een afspraak gemaakt om Mgr. Nolens, wanneer hij het gebouw van de Tweede Kamer zou verlaten, te molesteeren. Het schijnt echter, dat de politie van het plan op de hoogte was gebracht, want nog vóór Mgr. Nolens buiten verscheen, maande een inspecteur een groep politieke tinnegieters tot doorloopen. De aanwezigheid van politie schijnt de samen zweerder van het plan te hebben afgebracht, althans toen Mgr. Nolens het gebouw verliet is er niets bijzonders gebeurd. Wat 'n helden Bureau Katli. Sociale Actie. Geen liquidatie, Het bericht van „De Morgen" inzake liqui datie van het Centraal Bureau van Katholieke Sociale Actie te Leiden, kan het „Hbl." met de meeste stelligheid tegenspreken. Het is voorbarig en onjuist. In de eerste plaats, omdat vooralsnog geen enkel besluit is genomen en er alleen besprekingen van het bestuur zijn gehouden. Daarenboven betreffen de besprekingen niet de liquidatie van het Cen traal Bureau maar een reorganisatie, gepaard gaande met inkrimping van werkzaamheden en bezuiniging. Open brief aan de hoofdredactie van „Het Volk." j Uw blad heeft een dezer dagen beweerd, zij t in andere woorden, dat een gezantschap en met name een gezantschap der Nederlanden bij den H. Stoel te Rome van alle belang ontbloot was. Het gezantschap der Nederlanden bij den H. Stoel te Rome nu is in 1915 tijdelijk en in 1921 blijvend ingesteld als een Nederlandsch of lands-, niet als een Katholiek belang en wel door een vrijzinnig ministerie in 1915, door een partijloos ministerie van Buitenlandsche Zaken in 1921. In verband met de bovenaangehaalde uit lating van Uw geëerd blad wenschte ik II de volgende vragen voor te leggen I. Hoe^ rijmt het met die uitlating, dat bij den H. Stoel zelfs acht ambassades geaccredi teerd zijn en o.a. in Den Haag, Kopenhagen, Stockholm geen enkele ambassades o.a. van België, Frankrijk en het Duitsche rijk, waar de aanhangers van Uwe Redactie óf.minister zijn, óf een overwegende positie innemen II. Hoe is het met die uitlating te rijmen, dat 1. De Fransche ambassadeur bij den H. Stoel tevoren gezant te Boedapest was 2. De Britsche gezant bij den H. Stoel in denzelfden rang van Bern naar Rome overge plaatst werd 3. De Colombiaansche gezant bij den LI. Stoel een gewezen president van de republiek is 4. Twee Belgische oud-ministers, tévens Staats ministers den post ten Vaticane beheerden 5. De Nederlanden er een oud-minister en een oud-voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor uitkozen. III. Hoe is het met die uitlating te rijmen, dat overwegend niet-Katholieke landen als het' Duitsche Rijk, Roemenië, Joego-SIavië bij den H. Stoel gezanten accrediteerën en geaccrediteerd houden Ten allen tijde ben ik bereid voor Uwe Re dactie deze vr«gen nog nader toe te lichten en te illustreeren. Hopende en vertrouwende op deze vragen een bevredigend antwoord te krijgen, waarvoor te voren reeds dank betuigd wordt, teeken ik met gevoelens van ware hoogacht'ng. Uw dw. dienaar, GOULMY. Den D u n g e n, 28 Februari 1926. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kamer van Koophandel. In de gisteren te Vlaardingen gehouden verga dering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas, heeft de voorzitter, de heer J. H. van Linden van den Heuveli mee gedeeld, dat van den minister van financiën bericht was ingekomen, dat. hij de beslissing omtrent een verlaging van den gedistilleerd accijns in beraad wenscht te houden, doch dat het voornemen tot Verlaging vooralsnog niet bestaat. an de afdeeling handel van het departement Van arbeid, handel en nijverheid, was ingekomen een uiteenzetting van de gronden, waarop de Catmdeesche regeering zich beroep! bij het verbod tot invoer van jenever, die niet ten minste twee jaar belegen is. De voorzitter merkte op, dat uit de verstrekte mededeelingen niet is komen vast te staan, dat de door de Canadeesche regeering getroffen maatregel ook in alle deelen geldt voor de Engel- sche alcohol-exporteurs, zoodat aan de af dl handel, voornoemd, nadere inlichtingen zijn gevraagd. Van den directeur der algemeene Landsdruk kerij was een verzoek ingekomen om aan die instelling het vervaardigen van het door de Kamer benoodigde drukwerk op te dragen. Op dit verzoek werd afwijzend beschikt. In verband met door het centraalbureau voor de statistiekve. strekte cijfers omtrent het scheep vaartverkeer te Vlaardingen, zeide de heer Jan- geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worder weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. 729 5 sen het te betreuren, dat. de cijfers omtrent h'et havenverkeer te Vlaardingen niet in het maand bericht van voornoemd bureau worden opge nomen de omvang van het havenverkeer te Vlaardingen wettigt zulks z.i. wel. |f De heer Houtman achtte publicatie minder noodzakelijk, wat door den heer IJzermans werd bestreden. Besloten werd hierover het oordeel der direct belanghebbenden in te winnen. Voorts werd besloten de volgende subsidies te Verleenen aan de Vlaardingsche Oudheid kamer en Visscherij-Museum 50 aan de Nederl. Kamer Van Koophandel voor Duitsch- laiid 25. Een verzoek van het gemeentebestuur van Schiedam om subsidie ten behoeve van den ge meentel. handelsavondcursus, aldaar werd aan gehouden. Een voorstel tot het toekennen van een bij drage ad 2500 in de kosten van aanleg en onderhoud van wegen op Voorne en Putten, volgens het z.g. Groene Kruisplan, lichtte de Voorzitter uitvoerig toe door er op te wijzen, dat de Kamer zich unaniem heeft uitgesproken voor totstandkoming van den directen verbin dingsweg tusschen Voorne en Spijkenisse, Vol gens het z.g. Groene Kruisplan. Nu het blijkt dat de provincie genegen is dit plan uit te voeren, mits 90 pet. 238.150 door de localiteit wordt bijgedragen, meende het Bureau de totstand koming van dezen weg Voorzoover hei. in het vermogen der Kamer ligt, krachtig te moeten steunen. In het algemeen zal het voor de Kamer m,eer mogelijk zijn iets te bewerkstelligen in het belang Van het Noordelijk deel Van het district, dat in het gedeelte dat, ten Zuiden van den Nieuwen Waterweg ligt. Thans nu zich de gelegenheid Voordoet om ook Voorne en Putten te toonen dat de Kamer is een Vertegenwoordiging van hande' en nijverheid Van h'et gehee'e district Voor de Beneden-Maas, moet deze ge'egenheid niet. voorbij laten gaan. Spreker wees voorts op de groote belangen van de zich zoo gunstig ontwikkelende tuinbouw in Oostvoorne en Roc- kanje, die bij de totstandkoming van den weg zeer gebaat zullen zijn. Alhoewel het comité van actie een bijdrage van ƒ5000 had verzocht meende het Bureau met h'et oog op de financiën der Kamer niet verder te moeten gaan dan het toekennen van een bijdrage van ƒ2500, waar mede ook de commissie Voor liet Verkeer hare volledige instemming heeft betuigd. Uit de hierop Volgende uitvoerige besprekingen bleek dat men algemeen sympathiek stond tegenover het Voorstel, hetwelk tenslotte zonder hoof delijke stemming werd aangenomen. Rekening en Verantwoording 1925. De rekening over 1925 werd goedgekeurd met een ontvangst van 17.378 en een uitgave van ƒ16.950 en een kapitaalsaldo van ƒ49.193. Op voorstel van het Bureau werd besloten een gemengde commissie voor het handels onderwijs van 5 leden te benoemen, zonder dat nochtans de Kamer zich uitsprak over het geven van subsidie voor dit onderwijs. Men besloot in de volgende vergadering de kwestie Van het handelsonderwijs onder oogen te zien. Goedgekeurd werd een door het Bureau der Kamer verzonden adres aan het gemeente bestuur van Vlaardingen over een concept verordening regelende de stempeling van voor verzending bestemde met, haring gevulde tonnen Streeknet. In de maand Februari werden van Schiedam naai Rotterdam 63540 telefoongesprekken ge voerd van Rotterdam naar Schiedam 65193 gesprekken, te zamen werden dus 128733 ge sprekken tusschen Rotterdam en Schiedam ge wisseld. Onze postdienst. De directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Schiedam bericht, dat met ingang van 15 Maart het aantal bestellingen van vier wordt teruggebracht tot drie per dag. De bestellingen zullen aanvangen om 7 uur v.m. 1.30 n.m. en 7 uur n.m. Er zullen binnen eenige dagen twee brieven bussen bijgeplaatst worden en wel een op den hoek van Huijsmanstraat en van der Elststraat en een m de Villastraat nabij den Singel. Deze laatste bus zal echter mettertijd een andere standplaats krijgen in dezelfde wijk, wanneer daar nog neer woningen bijgebouwd zullen zijn. Algemeene Middenstandsvereeniging. In cle Maart-vergadering van bovengenoemde verecniging, welke gisterenavond gehouden werd, deelde de voorz., de heer S. Hijman mede, dat de herkozen bestuursleden in hun functies ge handhaafd zijn, n.l. de heer Joh. Nauman, le secr. en de heer Papenhuizen, 2e Voorz. Ingekomen was het goedkeurende rapport van de commissie tot het nazien der rekening en verantwoording over 1924, waarmede de Vergadering zich vereenigde. Daarna werd behandeld het rapport over „Middenstandscoöperatie", waarbij de heer Pa- penhuyzen als rapporteur optrad. Spreker zette uitvoerig uiteen de coöperaties in den middenstand, onder welke vormen zij voorkomen n.l. a. productie-coöperatieb. inkoop en verbruikscoöperatie c. credietcoöpe- ratie. Bij ieder dezer hoofdgroepen stond spreker lang sti', bracht duide'ijk naar voren de voor- en nadee'en daaraan Verbonden, om ten slotte tot de Volgende conclusies te komen lo. dat, gezien o.a. de langzame werking, de duurdere werkwijze van de coöperatie en daar naast het dooden van het particulier initiatief de nadeelen hier den doorslag geven boven de voordeelen. 2o. de middenstandcoöperatie dientengevolge is af te keuren. Na een aangename gedachtenwisseling wer den de conclusies door de Vergadering aange nomen en de rapporteur dank gebracht voor zijn omvangrijk werk. Provinciale Crediet- en Spaarbank „Schiedam." In de algemeene Vergadering werden de balans en winstrekening over het 20e boekjaar goed gekeurd en het. dividend bepaald op 20 pCt. (v.j. 20 pCt.) en het oprichtersdivident op 42.50 (v.j. ƒ55). Aan het Verslag is het volgende ontleend. Behandeld werden 342 credietaanvragen tot een bedrag van 6.677.393.60. Hiervan werden afgewezen en ingetrokken 262 aanvragen met ƒ5.421.670.37; toegestaan 80 leeningen met ƒ1.255.723.23. Aan aflossingen werd ontv. ƒ2.169.421.45. Uitstaande leeningen op 31 December 1925 2.410.956.95L Op de z.g. Gemeente-Hypotheken werd een bedrag van ƒ4500 afgelost, zoodat, het saldo dier hypoth. nog bedraagt ƒ35.500, waartegen over de gemeente Schiedam een gelijk bedrag aan 5 pCt. obligatiën dezer instelling bezit. Alle leeningen zijn gedekt door persoonlijke of zakelijke zekerheid. Blanco credieten worden dus nimmer ver strekt. Het bedrijfsgebied bleef tot Nederland beperkt, zoodat de Bank geen geldjeeningen in het buitenland heeft loopen. Behoudens 'n afschrijving van 16.224.10 op leeningen, welk bedrag dubieus is te achten, bleef de Bank voor verliezen gespaard. Aan 5 pCt.. obligatiën waren op 31 December 1925 in omloop ƒ1.191.500. Aan 5 pCt. Notes 199.000. Aan deposito's werd ontv. ƒ3.049.071.47 en terugbetaald 3.209.823.65J. Aaldo op 31 December 1925 905.591.32|. De netto-winst bedraagt, 38.432.35J, Het. reservefonds bedroeg op 31 Dec. 1924 66.608.25. Door bijboeking der gekweekte rente en koers winst. van het belegd Reservefonds bereikte het zijn statuair maximum (10 pCt. van het ge plaatste maatschappelijk kapitaal van 750.000 ƒ75.000) zoodat hiervoor voor het vervolg niets meer behoeft te worden afgezonderd. De meerdere koerswinst ad ƒ1.686.52 werd gereserveerd onder het hoofd „koer-reserve belegd reservefonds." Na toevoeging uit de winst zullen de reserves gestegen zijn tot, ƒ345.000, (v.j. ƒ325.000). Hedenmorgen ten 8J uur ont stond een schoorsteenbrand ten huize der wed. R. in de Ouddorpschestraat 14a. De brandweer, die gealarmeerd is, heeft den brand gebluscht. Hedenmorgen ten 8Juur is een paard van M. v.d. Bos in de Lange Nieuwstraat op hol geslagep. Door een agent van politie ge grepen kwam het in de Plantagesloot terecht, waaruit het door burgers is gehaald. Door de politie te 's-Graven hage is alhier aangebracht de minderjarige C. L., die zich daar voor transport naar zijn woonplaats had gemeld. Hedennacht is in de Wilhel- minahaven alhier binnen gekomen hetstoomschip „Stralhfillam" om te bunkeren, terwijl aan boord ervan een geval van besmettelijke ziekte zich voordoet. De geneeskundige dienst uit Rotterdam is aan boord gekomen, terwijl, een politiepost is geplaatst, opdat niemand het schip verlaat. Gistermiddag is de 13-jarige L. in de Oranjestraat door een hond aangevallen, die hem de broek van het lichaam scheurde. UIT ROTTERDAM. De Finsche ijsbreker. Na een langdurige lijdensgeschiedenis is de voor Finland bestemde ijsbreker Jaakarhu gister morgen overgenomen voor de Finsche regeering. De N.V. Machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. alhier heeft, met dit vaartuig veel onverdienden tegenspoed gehad. Moest reeds de eerste proeftocht onderbroken worden door vast raken van een der ankers op een wrak, tengevolge waarvan de ankerlier brak, bij den volgenden proeftocht bleek de oliestookinrichting, die door een der grootste Duitsche speciale fabrieken ge leverd en gegarandeerd was bij de volle-krachts- proef niet aan de gestelde voorwaarden te vol doen. Dit is de eenige oorzaak geweest, die de over neming van het schip door de Finsche autori teiten heeft tegengehouden. Wat de werking van de machines en van het schip zelf betreft, hierbij hebben zich niet de geringste bezwaren voorgedaan. Over den rust-jgen gang der machi nes en de uitstekende manoeuvreer-eigenschap- pen van het schip was de Finsche commissie van deskundigen uiterst tevreden, en de heeren er kenden volmondig, dat de schuld niet gezocht moest worden bij de Nederlandsche werf. Faillissementen. Opgeheven J. J. van Oyen, koopman alhier, Hoogstraat 36. Hamburg, Antwerpen, Nieuwe Waterweg en Rotterdam. In de haven van Hamburg zijn in Februari innengekomen 949 schepen, metende 1.225.695 ton, tegen 968 schepen, metende 1,271,823 ton

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2