DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEiM. Kasteel Jet Onweersnest." FEUILLCTO ftj. 49ste Jaargang Zaterdag 6 Maart 1926. No. 14497 BureauKOEMARKT t. Telefoou Intercommunaal G8085 Postbus 39. Advertentie n t 1-^-5 regels 1.7Bsike rsge! daarboven 3B cent, 3 m*«»l Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt- 2 maal berekend, Ingeionden msdsdeshngen 75 ct. per regel t 3per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnumnfer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitI 200 hij verlies van een band, voet of oog200 bij dood f 200 bij verlies van een duim* f 60 bil verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.HoII.Algem.Verz.bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. MAROKKO. De Spaansche verliezen. Gisteravond heeft de vijand levendig geageerd in den sector van Tetoean. Een colonne voor het meerendeel bestaande uit afdeelingen van het vreemdelingenlegioen onder generaal Milla- nastrag bood krachtig weerstand. De generaal werd gewond. De Spaansche verliezen bedroe gen in het geheel 50 man. CHINA. Teng opperbevelhebber. Bij regeeringsdecreet is generaal Feng-Youh Sjiang benoemd tot commissarisvoor de pacifi catie der provincies Tsjili, Honan en Sjensi, waarbij hem dus officieel het bevel over de troe pen wordt opgedragen, welke tegen de ver bonden strijdkrachten van Woe-Pei-foe en Tsjang Tso-lin staan. ALLERLEI. Uit Parijs. Het „Petiti Journal" doet mededee- ling van liet gerucht, dat een geheime overeen komst zou zijn gesloten tusschen Italië en Polen waarin de voorwaarden worden vastgesteld, volgens welke Italië zich heeft verbonden de candidatuur van Polen te ondersteunen voor een permanenten zetel in den Raad. Uit Berlijn Politieke kringen te Weenen achten het mogelijk, dat de ontwapeningscon ferentie te Weenen zal worden gehouden om het de Sovjet-regeering, die geen delegatie naar Zwitserland wil zenden, gemakkelijker te maken aan de conferentie deel te nemen. Uit Berlijn Naar uit Boekarest wordt gemeld, heeft de huidige liberale Roemeensche regeering definitief besloten aan het eind van deze maand af te treden. Binnenland. De Pers over het nieuwe Kabinet. De wig gaat. verder. ,,De Standaard" vreest, dat. het optreden van het Kabinet De Geer niet bevorderlijk zal blijken voor het herstel dencoalit.ie. Omtrent de houding der A. R. partij tegenover de nieuwe formatie lezen wij „Voorop stè, dat wij door geen enkelen band aan dit Kabinet verbonden zijn. Wij staan er volkomen los van. De twee anti-revolutionnaire mannen, die er zifting in hebben genomen, hebben dit gedaan op eigen verantwoordelijkheid en eigen risico. En overigens kunnen wij in het algemeen wel dit zeggen, dat het Kabinet, zoolang het niet ingaat tegen de beginselen onzer Partij en geen voorstellen doet, die wij niet in overeenstemming met 's lands belang achten, allerminst voor een onwelwillende behandeling van anti-revolutio naire zijde behoeft bevreesd te zijn. Wij kunnen voorts niets anders doen dan wachten op de Regeeringsverklaring, waarmede het Kabinet straks voor de Kamer zal verschij nen We lezen in de „Tijd" Het vonnis is voltrokken. Doch niet alleen is de Regeering, waarin bekwame, politiek-geschoolde mannen uit de drie rechtsche partijen hadden zitting genomen, weggejaagd, niet alleen is de Rechterzijde na 40 jaren trouwe samenwerking uit elkaar gespat, zóó, dat de sociaal-democraat Vliegen met de vertegenwoordigers van het verstokte oud-liberalisme in één samenzang kunnen ju belen om de breuk in den coalitieband, welke christelijke staatsmanskunst had gesmeed, maar ook aan 't parlementaire stelsel, welke één der hoekpijlers van de constitutie, welke ons staatsbestel heeft te dragen, is door het vo tum van 11 November een zware slag toege bracht. Tegenover deze drie groote verliesposten op de politieke crisis-balans staat niets, volstrekt niets. Tenzij voor enkele anti-papisten, die in de nu waarschijnlijk geworden opheffing van het gezantschap bij den H. Stoel en in het feit, dat de heer Snoeck Henkemans zijn hartewensch van vóór de verkiezingen (een Kabinet onder leiding van jhr. De Geer) in vervulling ziet gaan, misschien zóó groote voldoening zullen vinden, dat deze „winst" tegen het failliet der rechter zijde en het dreigend bankroet van het parle mentaire stelsel in ons vaderland huns inziens zal kunnen opwegen. Wat onze partij in de moeilijke periode, welke thans aanbreekt, meer dan ooit noodig heeft, is geen afzondering, geen „isolement zonder meer, maar eenheid, die hernieuwde samen werking' met anderen, zonder eigen beginsel prijs te geven, te eenigertijd mogelijk zal maken. van het gezantschap consequenties zal trekken. W ij z i g i n g in de Katholieke Kamerfractie. De aftredende ministers, de heeren Kooien en Bongaerts, zullen misschien weder als lid van de Tweede Kamer optreden. Beiden hebben zich nl. bij hun benoeming tot minister onder op de lijst laten plaatsen. Om dat mogelijk te maken, zouden dan de hecrcn Kampschöer uit Monster en Rutt.en uit Wanssum als lid der Tweede Kamer moeten aftreden. Het Nederlandsch-Belgiselie verdrag. Als terugslag op het aanblijven van jhr.Van Karnebeek als minister van buitenlandsche za ken zal dezer dagen de constitutie plaats hebben van een Haagsch comité van actie, om te komen tot wijziging van het Nederlondsch-Belgisch verdrag. Na de kabinetscrisis. De Res.bode" weet te melden dat ook het kabinet-de Geer bijna was mislukt. In de bij eenkomst, die Woensdagavond plaats had, heeft, aldus het blad, deze mislukking ernstig gedreigd, doordat de heer de Geer niet zonder de mede werking van de katholieken een kabinet wilde formeeren, terwijl de wijziging, die de heer de Geer in het program Limburg aanbracht en de wijziging in de samenstelling van zijn kabinet, waardoor het karakter aanzienlijk gewijzigd werd ten nadeele van een vooruitstrevende sociale politiek, de medewerking van de katho lieken zeer moeilijk maakte. Ten slotte is toch de heer Waszink bereid ge vonden zijn medewerking te verleenen om de oplossing van de crisis mogelijk te maken. De heer Waszink heeft, schrijft het blad verder op krachtigen aandrang van den voorzitter van de R.K. Staatspartij in dit kabinet zitting ge nomen. Hiermede is natuurlijk allerminst beweerd vervolgt het blad dat dit kabinet de bij zondere sympathie zou hebben van de R.K Staatspartij integendeel, naar wij vernamen heeft het bij niemand van ons bijzondere in stemming verworven. Wat, het program betreft vernam het blad, dat daarover heel weinig gesproken is, belang rijke zaken zullen niet worden aangesneden en de voornaamste taak van het kabinet zal zijn de reeds ingediende begrootingen af te wer ken en verder te doen wat de hand te doen viridt. Men heeft niet gezocht naar personen op be paald program, maar men heeft getracht, 9 mannen te vinden, bereid om de regeerings- machine weer op gang te brengen, zij het dan zoo goed en zoo kwaad als dit mogelijk is. Zooals we gisteren reeds mededeelden, zal dit kabinet inderdaad een voorstel inzake het herstel van het. gezantschap bij het Vaticaan doen. Blijft de Kamer ter zake weigerachtig, dan zou althans het kabinet hierin geen reden voor aftreden zien. De heer Waszink zou echter in dezen zijn vrijheid van handelen hebben voorbehouden, en, naar wij vernemen, is het zoo goed als zeker, dat hij uit een afstemming De Tweede Kanier. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen a.s. Donderdagmiddag 1 uur. Aan de orde komt dan de behandeling van de verzoeken tot het hou den van drie interpellaties een van den heer Lovinck en twee van den heer L. L. H. de Visser. Voorts regeling van werkzaamheden. De voorzitter is voornemens, nadat in deze vergadering door de regeering mededeelingen zijn gedaan in verband met het eindigen van de kabinetscrisis, voor te stellen, eventueele be sprekingen naar aanleiding van deze mededee lingen den volgenden dag te houden. Gourverncur-Generaal Foek. In verband met het feit, dat een der eerste punten, waarover het nieuwe kabinet moet be slissen, de keuze is van een nieuwen landvoogd, verneemt Aneta, dat het vaststaat, dat mr. Fock onder geen voorwaarde bereid is eventueel nog als Gouverneur-Generaal aan te blijven na 7 September. De heer II. Colijn. De heer H. Colijn zal na zijn aftreden als minister weer het hoofdredacteurschap van „De. Standaard" op zich nemen en weer optreden als voorzitter van het centraal comité van a. r. kiesvereenigingen Bovendien is hem een Kamerzetel aangebo den de heer Van den Heuvel is bereid, zijn plaats aan hem af te staan. Intusschen heeft de heer Colijn hieromtrent nog geen beslissing ge- tornen, aangezien hij voornemens is, eerst een reis te ondernemen om de economische ver houdingen in verschillende landen van Europi te bestudeeren. De toestand van Vaals. Bij het gemeentebestuur van Vaals is ingeko- me een missive van Ged. Staten, waarin de wijze waarop en de voorwaarden, waaronder het Rijk bereid is steun te verleenen, worden uiteengezet. Zoo zal Vaals zijn vermenigvuldi- ginscijfer moeten verhoogen van 3 op 4. Aan Vaals zal dan een leening worden toegestaan welke iets hooger is dan het bedrag van de ge- meentebegrooting. Deze voorwaarden worden onvoldoende ge acht, aldus de „Limb. Koerier". De burgemees ter, een der wethouders en een raadslid zijndan ook reeds Woensdag naar Den Haag geweest om met den betrokken minister te overleggen. Erger dan de weeldebelasting. Hoezeer het met de Fransche financiën nijpt, blijkt wel uit deze mededeeling De Senaatscommissie keurde de bepaling van de Kamer goed, waarbij personen, die in een hotel of pension wonen en per maand meer dan 1000 francs huur betalen, verplicht worden, elke maand 25 van den huurprijs aan den hotel- of pensionhouder voor de schat kist af te dragen. Hierdoor worden vooral vreemdelingen ge troffen, voert men ter verontschuldiging aan. Het kan waar zijn, maar de landskinderen, die in hotels en pensions vertoeven, zullen toch wel niet vrijgesteld worden. Men herinnert zich wellicht nog, hoe hier een storm van verontwaardiging opstak, toen minister Colijn voorstelde om ook een hotelbe- lasting tot een veel lager percentage in tevoeren. De heer Schaper was zóó in de war, dat hij van percent per abuis de eerste drieletters wegliet en vertelde op een kof koffie in een lunchroom komt 10 ets. belasting. Dat was absoluut mis en de overdrijving lag er ook bij anderen duimendik op. Maar dat is geen bezwaar Het was een maatregel van „den gehaten Colijn"en dan mag alles. Natuurlijk ,in 't buitenland denkt men niet aan reactionaire maatregelen, waarbij 10 der genoten weelde voor de schatkist gevraagd wordt daar blijft men nog democratisch als het recht" 25 bedraagt. 20) Waarlijk, riep hij met warmte, op mijn woord van eer, als ik hem hier had, zou ik hem. met pleizier aan mijn hart drukken Wel, blijf dan hier, oom, ik heb u immers al gezegd, dat hij dezer dagen, ja misschien heden nog, terug moet komen, zeide Capitola. Er zijn nu drie volle dagen verloopen, dat hij hier niet meer geweest is. Begrijp eens wat een pret het zal zijn, als ik hem weer mag zien, en hij welk eene verrassing, mij zoo weer te vinden, in deze gelukkige positie, welke ik u, beste, lieve oom, te danken heb. Nu, voor mijn part, op een paar dagen komt het er niet op aan, hernam de majoor. Ik heb bovendien meer redenen mij voor dien jongen man te interesseeren, dan je wel denkt. Derhalve Maar, wat duivel kater, waarom loop je nu weg onderbrak de oude heer zich zeiven midden in het gesprek, terwijl hij verbaasd met open mond zijn nichtje nastaarde, die zonder zich te laten weerhouden de kamer uitsnelde. V. Stuurman Herbert Greyson. Nog was de majoor niet van zijne verbazing bekomen, toen Capitola eenige oogenblikken, nadat zij verdwenen was, terugkwam en hij haar reeds op de trap buiten hoorde roepen Hier is hij, oom Hier is Herbert Greyson Kom, toch, Herbert Volg mij maar Je moet naar binnen en mijn oom zien Onmiddellijk daarop vloog de salondeur wagen wijd open, en Capitola, een jon^e flinke borst in zeemansgewaad met zich voorttrekkend, kwam binnen, die haar gevangene tot aan het midden van het salon sleepte en hem hier voor haren verbaasden oom liet staan, terwijl zij jubelend uitriep Hier is hij, oom, hier is Herbert en druk hem nu aan uw hart, zooals gij straks beloofdet. Ik meende zijn stem te hooren, en daarom liep ik de kamer uit, zooals u ziet, heb ik mij niet vergist De jonge man maakte inmiddels voor de majoor, niet zonder veFegenheid over deze gedwongen voorstelling, een hoffelijke buiging, welke de majoor in de ongewone ontsteltenis, waaraan hij ter prooi scheen, slechts vluchtig beantwoordde. Ik vraag u verschooning, sir, stotterde Her- bert, dat ik op een zoo ongepaste wijze bij u kom binnenvallen, maar Maar hij kon het niet helpen, viel Capitola hem in de rede, want ik heb hem naar boven geloodsd en hij moest mij wel volgen, of hij wou of niet. De Volkenbond en Danzig. De nieuwe Hooge Commissaris van den Vol kenbond voor de Vrije Stad Danzig, Prof. Van Hamel, heeft de pers ontvangen. Prof.van Hamel wees op de belangstelling welke de Volkenbond koestert voor de ontwikkeling van Danzig. Als artiger zal hij alle middelen in het werk stellen om de samenwerking tusschen Polen enDanzig te bevorderen. Twee eieren van Columbus. Naar aanleiding van hetgeen de chr.-liist. „Nederlander" schreef omtrent mr. Limburg's falen laat „Het Centrum" volgende ondeugend heidjes los Dus zelfs twee oplossingen voor één Twee eiren zet deze Columbus tegelijk stijf rechtop Vooreerst moeten de katholieken toegeven. Van de vaderlandsliefde der dertig katholieken kan men dit eischen, natuurlijk niet van de zooveel kleinere groep der Christelijk-Histori- schen. Natuurlijk, dat is duidelijk. Maar vervolgens, neem het'ongelooflijke een als waar aan, stel, dat de katholieken zich slechte vaderlanders betoonen, en weigeren, om door den hoepel van Snoeck Henkemans te springen ('t oude Caudijnsche juk is al lang ver molmd dan nog is ons Nederland niet verloren we hebben dan nog „De Nederlander" en die weet raad. Noodig is alleen„een krachtige moedige politieke persoonlijkheid," die .de kracht en den moed heeft een Kabinet te formeeren zonder en tegen de 'Katholieken. En klaar is Kees. Wel zegt de bescheiden schrijver niet, wie de krachtige, moedige politieke persoonlijkheid is, die hij hier op het oog heeft. Maar ongetwijfeld zal H. M. dit ook wel be grijpen. En zoo zijn we eindelijk geland, waar toch eenmaal komen moesten Snoeck Henkemans Excellentie, wat zeg ik neen Kabinets-formateur en minister president. Desniettemin, voegde de jonge zeeman er bij, zou ik mij niet op deze wijze aan u gepresenteerd en aan het gevaar blootgesteld hebben, u lastig te vallen sir, wanneer die kleine wildzang mij slechts tijd gelaten had, om tot mij zeiven te komen. Er is hoegenaamd geen sprake van lastig val len. Integendeel, gij zijt mij hartelijk welkom, sir, antwoordde majoor Warfield, terwijl hij de hand van den jongen man greep en haar har telijk schudde. Ga zitten, mijnheer Greyson, en wees er van overtuigd, dat het mij oprecht verheugt, kennis met u te maken. Hij keek den bloeienden, kloek gebouwden jongen man, in wiens openhartig en innemend gelaat de stempel van jeugdige blijmoedigheid en tevens de uitdrukking van een in de harde school des levens vroeg tot, mannelijke rijpheid ontwikkeld karakter lag, met een langen wei- willenden blik aan, welk eene eigenaardige, voor Capitola en Herbert Greyson duidelijk zichtbare, maar beiden in dezelfde mate on verklaarbare ontroering deed blijken. Welk eene gelijkenis zeide Warfield zachtjes bij zich zeiven, welk eene in 't oog loopende gelijkenis En verdiept in de beschouwing Van den jongen man, scheen een heirleger van herinneringen aan zijnen' geest voorbij te trekken en zijn gemoed hevig te bewegen. Eensklaps scheen hij zich aan zijn beschouwing met geweld los te rukken, en werd weder de oude driftkop. Als om onder zijn ruwe stentorbas de weeke stemming te verbergen, die zich van hem had meester gemaakt, riep hij, toen hij zag, dat Herbert nog altijd stond Maar ga dan toch zitten Voor den drommel, als de oude Ira Warfield iemand welkom heet, is zulks eerlijk en oprecht gemeend, anders zou hij het liever heelemaal achterwege laten. Ira Warfield herhaalde de jonge man op een toon der grootste verbazing en deed on willekeurig een stap achterwaarts. Ja, sir, zoo heet ik. Ira Warfield is mijn naam. Is hij u misschien bekend Ik wil hopen dat gij nooit iets slechts van hem gehoord hebt. En misschien ook nooit iets goeds, oom kwam Capitola er schertsend tusschen. Wil iii je mond wel eens houden, aap van een deugniet riep do majoor, en terwijl hij zich m de grootste opgewondenheid weder tot Greyson wendde, voegde hij er bij welnu, jonge man spreek op. Gij hebt, zeker reeds van mij gehoord en wellicht inderdaad, zooals deze kleine slang zegt, nooit iets goeds (Wordf vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ir i uw iiii Ml Ïinïïrrm-rrrrfyfTnm■MfirnrriMTilirrwirrfn-Mil —Biu— i—diUTi—li i I— rrr rni-nnnmnmi i mimi 1 r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1