Jongens MIJNHARDT's Eindelijk het einde „Koningin en Vaderland" zijn gered en „De Nederlander" kan weer rustig slapen. Groote huizen, groote kruisen. Een revolutionair propagandamiddel is en blijft het uitspinnen der tegenstellingen tus- schen arm en rijk. Het is het „afgunstmotief" dat ontzettend veel invloed heeft omdat, naar gelang de gedachte van het christelijk Godsge loof met berusting en zelfverloochening terug wijkt, voor de stakkers der wereld niet veel an ders overblijft dan te begeeren wat zij zelf mis sen en anderen hebben. „Begeerte heeft hen aan geraakt." Treffend, zoo schrijft de „N. Tilb. Crt.", is daartegenover een gedachte door Pierre L'Emite in de „Croix" neergeschreven in een artikel, waar in hij uiteenzet, dat voor den christen het geloof de grootste schat is. „Er zijn gezonde, rijke, hoogeplaatste perso nen, maar die oneindig ongelukkig zijn. Gedurende tien jaar ben ik onderpastoor te Chaillot geweest, de meest artistocratische paro chie van Parijs en het is misschien daar, dat ik de meest wanhopige smarten heb gezien. Dat is een woord om te overwegen. En men onthoude erbij, dat meer dan wie ook de Katho lieke priester in den biechtstoel vooral har ten krijgt te peilen en bovendien is Pierre l'Er- mite (pastoor Loutil) ook nog iemand, die merk waardig talentvol journalist, weet op te merken en te vergelijken zooals nauwelijks een ander. Het Hollandsch spreekwoord is zoo kwaad nog nietgroote huizen, groote kruisen." Stads- en Gewestelijk Nieuws. Cb. J. Wouterlood. Naar wij tot ons groot leedwezen vernemen, is gisteravond de toestand van den heer Gh. J. Wouterlood, die deze week in het R.K. Zieken huis te den Haag een operatie heeft ondergaan, zoodanig verergerd, dat hij van de laatste H. H. Sacramenten der stervenden is voorzien. Sint Liduina-Gesticlit. De welwillendheid van de redactie van de ,,N. Sch. Crt." stelt mij in de gelegenheid de aandacht van onze Roomsche stadgenooten te vragen voor een onzer meest sympathieke ge stichten in deze stad. Vijf en zeventig volle werkjaren hebben onder onder bescherming van onze geliefde stads- heilige rijpe vruchten afgeworpen voor velen onzer stadgenooten. St. Liduina's Gesticht heeft levensblijheid gebracht op veler ouden dag heeft voor velen het geluk van het leven hiernamaals, dat nimmer veroudert, verzekerd heeft zeer vele kinderen daardoor geholpen hun kinderplichten ten op zichte van ouders te vervullen. St. Liduina's Gesticht is een onzer meest sympathieke gestichten in deze stad, maar toch een troetelkindje is het nimmer geweest Met dankbaar respect ten opzichte van de wel doeners, die het Gesticht gesteund, de zusters geholpen en de oudjes zoo vaak verblijd hebben, mag toch geconstateerd worden, dat de zorgen van ons Gesticht zeer groot zijn. Om dit toe te lichten zij er slechts op gewezen, dat de Eerw. Zusters, die eiken dag weer zulk een opofferende taak verrichten, over haar eigen huisvesting niet mogen roemen, al klagen zij er ook niet over. Meer nog spreekt het feit, dat dit Roomsche Gesticht in onze goede Roomsche stad een veel te kleine kapel bezit, die niet eens de helft der inwonenden kan bevatten. Dit gesticht, waarin ouden van dagen ver pleegd worden moet zich nog behelpen met gaslichten dat in onze dagen en in onze stad Is er geen reden genoeg de aandacht van Roomsch Schiedam op deze feiten te vestigen Het Bestuur is niet in staat de noodige ver beteringen en uitbreiding, die o zoo noodig is, tot stand te brengen, als het niet geholpen wordt door goede weldoeners. Het is zeker in den geest van het Bestuur en van alle echt.-Roomsche stadgenooten, wanneer ik den trommel rofiel om vele weldoeners bij een te roepen, opdat, met veler samenwerking de zorgen van het Gesticht verlicht worden. Ter gelegenheid van het onlangs gevierde 75-jarig bestaan wordt aanhet gesticht een electrisch wasch-installatie cadeau gedaan. Een schoone aanleiding, om, waar de kabel toch ge legd wordt, waar het schakelbord toch reeds wordt aangebracht, geheel het huis van electrisch licht te voorzien. Electrisch licht in het Sint Liduina Gestich*. Dat is in dubbelen zin verlichting van de zorgen Om veler medewerking te verkrijgen, worden nu de Roomsche Schiedammers gevraagd zich aan te melden als schenkers van een of meer lichtpunten. Natuurlijk kan ik mij niet binden aan een vaste begrooting, dat is vanzelf sprekend een latere zorg voor het bestuur. Maar om toch eenige leiding te kunnen geven, is mij door een deskun dige, geheel vrijblijvend, een begrooting in han den gegeven. Daarin wordt de verlichting van het geheele gesticht, de aanleg, rekening houden de met toekomstige uitbreiding en uitgewerkt tot in alle onderdeden, geschat op de kosten van 1897.50. Stellen wij het totaal aantal lichtpunten op 165 dan komen de gemiddelde kosten van één licht punt op 11.50. Zouden nu niet velen onzer stadgenooten één of meer lichtpunten willen schenken? Reeds heb ik zeer mooie toezeggingen ontvangen in particu liere gesprekken, toezeggingen die mij het ver trouwen geven, dat wij er kunnen komen. Behalve ondergeteekende stelt ook de Redac tie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zich beschikbaar gelden voor dit sympathieke doel stoeien en ravotten graag, maar val len en bezeeren zich dan ook dikwijls. Zorg daarom altijd in huis voor een doos Doos 30 cent PUROI 768 8 in ontvangst te nemen. In dezelfde courant zal ook verantwoording worden gegeven van hetgeen ontvangen is. Als bij de gift niets wordt vermeld, zal de beginletter van den naam der gevers wor den genoemd zoo men dit niet verlangt, wordt men vriendelijk verzocht op te geven onder welk motto men zijn gift verantwoord wil zien. Hiermede is dus de inschrijving geopend. Wij smeeken de H. Liduina door haar voorspraak bij den Gever aller gaven deze hulp aan haar Gesticht krachtig te steunen. L. BEUNE, pr. R. K. Leeszaal. Gedurende de maand Februari werd de R.K. Op. Leeszaal en bibliotheek „St. Liduina" be zocht door 572 personen waarvan 13 dames en 559 heeren. Uitgeleend werden 1981 banden waarvan' 54 studiewerken. Het boekenbezit vermeerderde met 38 banden zoodat dit thans 10.126 handen bedraagt. Collecte Drentsehe venen. Aan het damescomité voor de Drentsehe Veenarbeiders is door den burgemeester het volgende schrijven verzonden Uit den brief van Uw penningmeesteresse mocht ik het bedrag vernemen, dat de collecte voor de Drentsehe veenarbeiders heeft opge bracht. Het zal Uw comité voorzeker een voldoening zijn te kunnen constateeren, dat deze inzameling een gunstig resultaat heeft opgeleverd. Ik maak van deze gelegenheid gebruik de dames, die zich met het werk hebben willen be lasten mijn welgemeenden dank te betuigen. Nieuw kerkgebouw. Door den architect A. Stahlie is voor de Nederd Herv. gemeente een nieuw kerkgebouw ontwor pen waarvan dezer dagen de aanbesteding zal plaats hebben. Het gebouw zal verrijzen te midden van de Gorzenwijk op het kruispunt van Oude en Nieuwe Maasstraat. In de vierhoekige benedenruimte zijn ruim 400 plaatsen aangebracht, terwijl een ruime front gaanderij dit aantal tot 550 opvoert. Hef ge bouw krijgt een zadeldak. De toren die zich juist in het midden van den frontgevel verheft heeft een hoogte van 27 nieter. Achter het kerkgebouw bevinden zich enkele vergaderzalen. Het houten noodgebouwtje zal worden ver plaatst naar de Aleidastraat. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags sleutel, slagersmes, lorgnetétui, Lip's sleutel, k. schoentje, slang plaatje, kerkboekje. Bij vinders vernikkelde bril, H. Ravensber- gen, Heenvlietschestr. 9; herdershond, J. Bec kers, Aleidastr. 162b hond, A. Vol, IJsselmon- deschestr. 17 vouwwagentje, J. Lourens, West- frankelandschestr. 32k. zakdoek, N. Vlek, St. Liduinastr. 52A h. portemonnaie met inh., A. Rost, Villastr. 102 d.taschje met inh., A. Troost, Heenvlietschestr. 6 hondje, J. Karis, St. Annazusterstr. 1 koralen tasch met inh., W. Ruts, Raam 8 kinderparapluie, A. Trouw borst, Wilhelminaplein 18 sierspeld, C. Korsten, Tielman Oemstr. 11 hondenzweep, A. van Otterloo, N. Maasstr. 54 armband, W. de Bree, Voomeschestr. 37A broche, J. Verver, Pr. F. Hendrikstr. 19 hond, H. v. d. Haven, Station- str. 13/5 sleutel, M. Kampen, Heerestr. 53 voering, A. Kooijman, Hoofdstr. 103Cvul potlood, C. Willemsen, Parallelweg 146 h. poetemonuaie, A. van Vliet, Groeneweegj'e 17 rozenkrans, N. Blom, Schiedamsche weg 35B te Overschie. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 et. Zenuw-Tabletten 75 et. Staal-Tabletten. 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. 767 9 Bij Apoth. en Drogisten. Vervolg Kerkbericht. KALEND E R. (7—14 Maart 1926). Parochiekerk van den II. Joannes de Dooper en van de Koningin van den Allerh. Rozenkrans. Zondag. 3e Zondag van de Vasten. Van den Zondag, blz. 163. 2e en 3e Oratie, blz. 101, Oratio II en III. Maandag. II. Thomas van Aquino, Engel achtige Leeraar, Belijder der Dominicanerorde, blz. 616. 2e Oratie (behalve in de gezongen Mis) van den H. Joannes de Deo, Belijder, blz. 617. 3e Oratie van den dag, blz. 166. Laatste Evangelie, blz. 167. Dinsdag. - II. Fraricisca, Rorneinsche Wedu we, blz. 617. 2e Oratie van den dag, blz. 168. Laatste Evangelie, blz. 168. Woensdag. Z. Petrus van Jeremia, Belijder der Dominicanerorde, blz. 618. 2e Oratie van den dag, blz. 169. 3e Oratie van de H. Maagd, blz. 101, Oratio III. Laatste Evangelie, blz. 169. Donderdag. Van den dag, blz. 171. 2e en 3e Oratie, blz. 101, Oratio II en III. Vrijdag. LI. Gregorius de Groote, Paus, Belijder en Kerkleeraar, blz. 618. 2e Oratie van den dag, blz. 172. Laatste Evangelie, blz. 172. Zaterdag. Van den Zaterdag, blz. 175. 2e Oratie van de H. Maagd. 3e Oratie, blz. 101, Oratio II. 4è Oratie van den Paus, blz. 89*. a.s. Zondag. 4e Zondag van de Vasten. Laetare. Van den Zondag. AGEND A. Maandag 8 Maart. 8 uur. Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Lorenzo Perosi". Steeds gelegenheid inschrijven lidmaatschap. 8 uur. Dammen in het Patronaatsgebouw, L. Haven. Dinsdag 9 Maart. R. K. Mannenzangvereen. „St. Caecilia", onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond. Repetitie iederen Dinsdagavond van 8£ tot 10£ uur. LONDENSCHË KKONIEK. Een nieuw steenkoolgebied. In Kent, het graafschap bezuiden Londen, dat den lieflijken bijnaam „Tuin van Engeland" draagt, heeft men rijke steenkool-beddingen ont dekt. De regeering, onder den indruk van de mogelijkheden hier aanwezig, heeft een crediet van 2.000.000 toegestaan voor de exploitatie. Kent bezit groote hoeveelheden „metallurgische cokes"( dat is de term die de industrie er aan geeft). In de gansche wereld is er veel vraag naar deze soort brandstof. De kolenreserve binnen vijftien mijl van Londen in het gebied van Kent, is niet minder dan 600 millioen ton. Deze mine rale rijkdom ligt, ruw aangegeven, in den drie hoek, gevormd door de plaatsen Canterbury. Ramsgate en Folkestone. De exploitatie zal er waarschijnlijk een nieuwe industriegebied schep pen met een bevolking van 300.000 zielen. De mijnen alleen zullen naar men schat, werk ver schaffen aan 180.000 delvers. De ijzer- en staal industrie, die er zal ontstaan, zal aan 70.000 menschen een broodwinning verschaffen. Ver scheidene mijnwerkers met hun gezinnen zijn reeds uit het Noorden in Kent aangeland. Het is heugelijk dat men voornemens is alles in het werk te stellen om te verhoeden dat de „Tuin van Engeland" een tweede „Black Country" wordt. Model-kolenmijnen zullen worden inge richt. De maatschappij, die de exploitatie ter hand neemt, laat plannen voor aanleg van woon- districten uitwerken, die den delvers vriendelijke huizen in ruime en landelijke omgeving zullen verschaffen, zeer verschillend van de onooglijke, bekrompen steden en dorpen, waar de mijn werkers in de Midlands en het Noorden in hun nauwe woningen huizen. Een eeuw geleden zou men bij een geval als dit de dingen hun loop heb ben laten nemen, de tuinen, de velden, de boom gaarden en oude dorpen zouden geleidelijk zijn verdwenen. Thans is men wijzer en menschelij ker geworden en men is ernstig van plan de lief lijkheden van land en landschap zoo veel moge lijk te bewaren. Gemengd Nieuws. Groote verduistering. Naar wij vernemen is de directie van de Kon. Ned. Stoom boot Mij. en van de Kon. West-Indische Mail dienst dezer dagen tot de ontdekking gekomen, dat de beide maatschappijen in den loop der jaren voor een aanzienlijk bedrag, men spreekt van phn. 750.000, benadeeld zijn, als gevolg van verduisteringen, die door een hoofdambte naar dezer stoomvaartmaatschappijen zouden zijn gepleegd. Rij de K.N.S. M. en K. W. I. M. hebben de laatste jaren verschillende bezuinigingen plaats gehad en thans was het de beurt van het be vrachtingsbureau om eens ter dege onder de bezuinigingsloupe te worden opgenomen. Bij de in verband daarmede gehouden controle is men tot de ontdekking gekomen, dat door ongeoor loofde manipulaties bij het bevrachten van scheepsgoederen aanzienlijke verduisteringen zijn gepleegd. In de boekhouding moeten tal van posten zijn ontdekt, die als onbetaald zijn ge boekt, terwijl inderdaad betaling heeft plaats gehad, echter zonder dat de ontvangen bedragen verantwoord zijn. Na deze ontdekking jl. Zaterdag gedaan is de directeur R. met zijn twee zoons, die op het bevrachtingsbureau werkzaam waren, onmid dellijk geschorst. De justitie stelt een onderzoek in. Trebitsch Lincoln in ons land. Trebitsch Lincoln, het vroegere Engelsche La gerhuislid, die wegens spionnage het land moest verlaten en onlangs toestemming kreeg voor eeni- gen tijd terug te keeren om afscheid te nemen van zijn zoon, die wegens moord ter dood was veroordeeld, is zooals reeds werd gemeld, niet in Engeland verschenen. Thans wordt bekend, dat hij zich onder den naam dr. Loe Tandler aan boord bevindt van het Duitsche stoomschip Koblenz en dat hij heden te Amsterdam werd verwacht. Hoog w a t e r. Uit Monnikendam Ten gevolge van den hoogen stand van het buiten water is het eiland Marken weer ondergeloopen. Stilte in de kerk. Bij de rondvraag in de laatstgehouden Kerkeraadsvergadeng van de Ned. Herv. Gem. te Utrecht kwam, volgenshet verslag 't Predikbeurtenblad, de opwekking, dat menig kerkganger, die vóór de godsdienstoefe ning ook wenscht te genieten van het orgelspel, daarin gestoord wordt door onderlinge gesprekken in de omgeving. De Kerkeraad sprak gaarne uit, dat hij het zeer op prijs zou stellen, wanneer alle kerkgangers wilden medewerken om de stilte en de rust, te bevorderen. Schoener gestrand. De Letland- sche schoener Daina, van Paramaribo naar Mid delburg, is bij Zeebrugge omhoog gevaren en waarschijnlijk gebroken. Vier man zijn verdron ken, vijf man gered. Van andere zijde meldt men In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de Letsche schoener Dainha, met een lading hout uit Suriname met bestemming Middelburg onderweg, na vruchteloos getracht te hebben den mond van de Schelde te bereiken, door den he- vigen wind op korten afstand van het haven hoofd van Zeebrugge gestrand; de negen leden van de bemanning sprongen in het water en trachtten zwemmend de kust te bereiken, waar bij echter vier hunner, onder wie de kapitein, omkwamen. Drie der geredden waren zoo zwaar gewond, dat zij onmiddellijk naar het hospitaal te Brugge moesten worden overgebracht. De bewapening ter zee. In een juist gepubliceerd Blauwboek van de Britsche regeering wordt een opgave verstrekt van de oorlogsvloten der verschillende straten. Het totale aantal oorlogsbodems van zeven groote mogendheden was einde Januari 1938 of 3 min der dan verleden jaar. De Engelsche vloot telde 444 schepen tegen 497 het vorige jaar en ook de Italiaansche vloot telt een lager aantal bo dems, nl. 247, vergeleken met 260 het vorige jaar. Alle andere landen hebben volgens de opgaven een grootere vloot, zelfs Duitschland, waar de eerste, na den oorlog gebouwde kruiser de Emb- den van stapel liep. Bovendien zijn in het Blauw boek tot de Duitsche vloot gerekend 35 mijnen vegers, die tijdens den oorlog zijn gebouwd. Het totale aantal kruisers voor alle vloten is 155, tegen 152 het vorige jaar in het aantal slag schepen is geen verandering gekomen behalve dat twee Russische kruisers voltooid in 1915, weer aan de lijst zijn toegevoegd. Het aantal torpedobootvernielers is daarentegen gedaald van 802 tot 789 het aantal dorpedobooten van 84 tot 70 en het aantal onderzeebooten van 349 tot 339. De Vereenigde Staten nemen opnieuw de eer ste plaats in wat de getalsterkte betreft, met een vloot van 543 bodems, daarna komen Enge land met 444, Italië met 247, Japan met 222, Frankrijk met 219, Rusland met 176 en Duitsch land met 87. Het aantal schepen der Engelsche en Amerikaansche vloten wordt, aldus luidt het Blauwboek, sterk beinvloed door het groote aantal kleine schepen, dat tijdens den oorlog is aangebouwd. Ernstige ramp te Praag. Omstreeks 11 uur gistervoormiddag reed een door soldaten geëscorteerd munitietransport door de drukke Tischlergasse. Plotseling viel een kist met mu nitie van den wagen af, waarop onmiddellijk een ontzettende ontploffing volgde, die tot ver in den omtrek werd gehoord. De ontploffing had tot gevolg, dat zes hui zen vrijwel volslagen werden verwoest, terwijl talrijke andere huizen, al naar gelang hunne ten opzichte der plek, waar de explosie plaats vond, min of meer ernstige beschadigin gen hebben opgeloopen. Het aantal gewonden bedraagt vér boven de honderd, die zoo spoedig mogelijk in auto's werden weggebracht. Officieel wordt gemeld, dat twee bij het munitie-transport behoorende soldaten zijn gedood, terwijl 62 personen o.w. 22 soldaten, zware verwondingen hebben opgeloopen. De ge wonden zijn voornamelijk voorbijgangers, meest vrouwen en kinderen en eigenaren van in de Tischlergasse gelegen winkels. De explosie vond plaats in de nabijheid der voormalige Joseph-kazerne. Ook in de kazerne werden talrijke soldaten gewond. Aannemen! Zoo ongeveer vijf en twintig jaar geleden verzond een kellner te Bordeaux, Noël Soulan, cognac ter waarde van 5000 francs naar zijn dorstige broer in de pampas vanBra- zilie. Er zaten heel van zuur-verdiende fooien in dit bedrag, maar de broer, die opdracht had gegeven tot de zending, vond het zelfs niet noodig een bedankje te sturen, laat staan het geld. Al die jaren liet hij niets meer vanzich hooien. Maar hij boerde best: daar ginds. Dit bleek dezer dagen, toen Noël even bij de politie mocht komen om te vernemen, dat de reeds vele malen verwenschte toch niet zóó ondankbaar was geweest. De broer was overle den en liet hem zijn gansche vermogen na, wel. geteld 27 millioen francs. Wat moest de kellner doen Aannemen, na tuurlijk. Hij heeft dit met groote gelatenheid gedaan. Den journalisten, die hun nieuwsgie righeid aan hem botvierden, kon hij nog niets vertellen van zijn plannen maar hij zou zeker blijven werken. Af en toe moesten de reporters hem excu- seeren. Als hij zijn klanten bedienen moest. „Kom direct bij u, mijneer." „Een café- creme, twee bock „Dank u meneer." Of dank u vriendelijk, meneer." Want de brave bezoekers, zeer onbewust van alles, bedachten den multi-millionnair met hun routine-fooitjes en met dezelfde argelooze routine streek hij ze op. Wonderbaarlijke redding. Een passagier van het s.s. „Volendam" heeft uitlNew York een draadloos bericht gezonden, waarin wordt medegedeeld dat de equipage van genoemd schip vijf menschen heeft opgepikt, die sinds 18 December 1925 zes en zeventig dagen hul peloos in een totaal ontredderden en in zin- kenden toestand verkeerenden schoener, op den Oceaan rondzwalkten. Van de directie der HolandAmerikalijn vernemen wij dat de „Volendam" 27 Februari j.l. van New York naar Rotterdam is vertrokken. Het bewuste schip, dat zonder zeilen en masten dobberende op de baren werd aangetroffen, is de houten 3 mast schoener „General Smuts", welk vaartuig 18 December van Bonanza (Portu gal) naar de Grand Banks (New Foundland) ver trok.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2