I AdwrtGBties FimaJinmoUTERLOOD BRINKMAN ZOON, Uw DRANKEN, ze zijn de BESTE. Sparen brengt W eivaart. SPAARBANK Spaarbusjes. Verder Bordeaux, Port, Sherry, Madeira en Witte Wijnen. V RA AG Eftt AANBOD. Roovers manieren op Sicilië. Het eiland Sicilië, dat als een verlengstuk van de Italiaansche „laars" in de Middellandsche Zee ligt, geniel, behalve door zijn aardbevingen, ook een treurigevermaardheid door de talrijke roovers die zich nu al sedert jaren, door een wijdvertakte, op de meest moderne leest geschoeide organisatie buiten schot hebben weten te houden. Bij Italiaansche roovers denken wij onwille keurig aan mannen met wijde mantels, groote hoeden cn lange revolvers, die onder bescher ming van de duisternis eenzame reizigers aan houden en leegplunderen. De 'siciliaansche roo vers hadden het echter minder romantisch en gevaarlijk aangelegd. Onder de leiders der uit circa 600 man bestaande bende bevonden zich vele burgemeesters en andere vooraan staande autoriteiten, die op de competente autoriteiten en politici een dergelijke pressie uitoefenden, dat van een vervolging nooit spra ke kon zijn. De welgestelde kooplieden en an ders gegoede inwoners waren cijnsplichtig aan de roovers, welke cijns langzamerhand werd be schouwd als een gewone belasting ter verzekering van de persoonlijke veiligheid. Elke poging tot verraad werd zwaar gestraft, zoodat niemand zich durfde te verzetten. De leiders der bende bemoeiden zich echter niet alleen met de financieele zijde hunner dwingelandij. Bij de verkiezingen zetten zij zich met de politieke partijen in verbinding en in dien vaststond, welke partij het meeste voor de Siciliaansche zetels overhad, werd bevel ge geven dat alle bewoners van het eiland op die partij moeten stemmen. Een dergelijke poging onder het fascistische regime, heeft echter tot de uitroeiing van de bende geleid. Eenigen tijd geleden hadden de leiders zich namelijk in verbinding gesteld met den prefect van Palermo, Mori, ten einde een overeenkomst te sluiten, die een fascistische overwinning zou verzekeren. Mori ging hierop niet in en liet direct een onderzoek instellen naar de omstandigheden, die dergelijke ver kiezingsmanoeuvres mogelijk maakten. De mees ten der leiders werden vervolgens gearresteerd en naar 'n eilandje in de Adriatische Zee gede porteerd. Zóó gevreesd waren de bandieten, dat bij de eerste aanhoudingen de politie van ge pantserde automobielen gebruik maakte. Gedurende meer dan een maand werd ver volgens door bereden manschappen gepatrouil leerd, om ook de meer verwijderde dorpen van het gespuis te zuiveren. De laatste leden der bende werden ten slotte te zamen gedreven in Gangi, een klein dorpje boven op een ca. 3500 voet hoogen berg gelegen. Nadat de bewoners van alle eetwaren beroofd waren, begonnen de roovers elkaar onderling te bestelen, zoodat een spoedige overgave was te verwachten. Daar het den aanvoerder der poli tietroepen echter te lang duurde, besloot hij in directe onderhan delingen met de dorpelingen te treden. Een man, van een trommel voorzien, trok roffelend het dorp binnen, om op de marktplaatst halt te houden. Daar door dit sein steeds werd aan gegeven, dat er versehe visch was aangevoerd, hetgeen al eenigen tijd niet het geval was ge weest, stroomden allen naar de markt, in de hoop te vernemen, dat hun vermoeden juist was en de politie de omsingeling had opgegeven. De trommelslager las echter een proclamatie voor, waarin behalve de bewoners werden gesommeerd binnen twaalf uur de roovers uit te leveren, op straffe van zelf te worden vervolgd. Na een korte beraadslaging besloten de man nen van het dorp zich niet langer te laten inti- mideeren en werden de bandieten gevangen ge nomen en uitgeleverd. Rust en de orde heeten nu op Sicilië weerge keerd te zijn. oordeelingen hebben plaats gehad, wanneer de beklaagden zelf schuld bekenden, en dus waar schijnlijk buiten de „erkende" vereenigingen stonden. Misdadig Chicago. De burgerij van Chicago heeft, naar de „Daily Telegraph" meldt een verzoekschrift dat is onderteekend door de „Vereeniging voor een betere regeering" gericht tot den Senaat, om een onderzoek in te stellen naar de criminaliteit in die stad. De petitie ver klaart, dat de-openbare ambtenaren van de stad >n het geheim in relatie staan met dranksmokke laars etc. en de wetsovertredingen op groote schaal begunstigen. Gedurende langen tijd, zoo wordt verder ge zegd, is er te Chicago, een kolonie van niet- genaturaliseerde personen, die vijandig staan tegenover onze instellingen en wetten, die een eigen regeering, een zwarte bende gevormd heb ben, welke de burgers brandschat, terroristisch optreedt ten einde geld los te krijgen, men- schen ontvoert en vaak ook laat vermoorden. En er zijn ook andere benden waarvan sommigen 'eden burgers van de Ver. Staten zijn. De meeste dezer vreemdelingen zijn schatrijk ge- Worden door hun bedrijf van dranksmokkelaar, zij spannen samen met politie en ambtenaren, hebben als het ware een monopolie gevormd voor hun onwettig bedrijf. Het algemeen terrein voor hun misdaige actie hebben zij onder elkaar ver deeld, en eventueele buitenstaanders, die trach ten op dit terrein ook zelf machtig te worden, worden gedood. Zooals hieruit blijkt, wordt beweeVd, dat de politie in vriendschappelijke relatie staat met deze onderwereld van moordenaars, dranksmok kelaars, dieven e.t.q. Verder wordt gezegd, dat een groep politici en openbare ambtenaren, met behulp van misdadigers en ledepoppen van di recteuren .een aantal brouwerijen drijven en onder bescherming van politie bier verkoopen, terwijl de politie zelf ladingen whisky, jenever en andere geestrijke dranken naar de verschil lende plaatsen van bestemming escorteert. Een vijftal brouwerijen staat als zoodanig hekend. In het verzoekschrift wordt ten slotte ver klaard, dat meer dan honderd bomaanslagen in het afgeloopèn jaar in de stad hebben plaats gehad, maar dat er in al die gevallen alleen ver- Hoeveel bespaart de Staat do or de kloosterscholen. De bekende Paint Crowley heeft in zijn radiovoordrachten in New York medegedeeld, dat de Vereenigde Staten minstens 100 millioen dollar per jaar door de katholieke klooster- en parochiescholen besparen Zóóveel belastinggelden moesten er méér worden opgebracht, indien de katholieke scholen door den staat of juister gezegd door de beurs van den belastingbetaler moesten onderhouden wor den. Een ontmoeting met Mussolini. In de laatst-verschenen aflevering der Aanna len van O. L. Vr. v. h. H. Hart^ Tilburg) treifen wij het volgende interessante schrijven aan van een Italiaanschen missionaris van Nieuw- Guinea Onder al de zaken, die in mijn hut zijn op gestapeld aldus de missionaris, pater Coltré, „bevinden zich een fiets en een prachtig zadel. Waar vandaan komen die Ja, dat is een in teressante geschiedenis Bij mijn priesterwijding had ik een foto toestel ten geschenke gekregen. Op 'n mooien dag moest dat geprobeerd worden natuurlijk Maar wèèr zou dat het beste gaan Bij de villa l'amphili (te Rome), dat spreekt van zelf! daar zijn prachtige vergezichten en. kan men zich een schooner achtergrond denken Ik sloot mij dus op een achtermiddag bij de jongens van het Klein Liefdewerk aan en hield bij een heerlijk stuk weiland stil om rond te zien naar het beste voorwerp, waarop ik mijn objec-. tief kon loslaten. Opeens klinkt van rechts paardengetrappel, en een ruiter komt in volle vaart aanrennen. - Maak plaats Maak plaats - Het is Mftssolini Ik maak voor heel de wereld geen plaats, en terwijl het paard in gestrekten galop over mij heen scheen te zullen rennen plaats ik mij er juist vóór en roep Halt 1 Het was werkelijk Mussolini zelf 1 Excellentie, zeg ik, een klein oogenblikje alstu blieft. Ik moet n.l. mijn toestel probeeren 1 De dictator, verstomd van zulk een vermetel heid, houdt werkelijk in. Zeker, Eerwaarde, zeker Die ver vloekte fotografen volgen je overal 1 Ik richt mijn kodak. De plaat is klaar. Zoo. opgelet 1 Het paard beweegt zich iets, maar 't is te laat. Klaar Excellentie, dank u zeer Geen dank, Eerwaarde. Maar ik hoop later ook een afdruk ervan te krijgen. NatuurlijkEen buitengewoon toestel, dat Mussolini geeft zijn paard de sporen en ik ga op een draf naar huis. Vlug natuurlijk de plaat ontwikkeld De he mel stort boven mij in Van Mussolini geen sPoor Alleen een stuk staart staat op de plaat, een stuk paardenstaart En voor zulk een foto heb ik mijn leven op het spel gezet 1 Maar de geschiedenis is nog niet uit Had ik Mussonini zijn paardenstaart thuisge stuurd, dun had hij mij in 't gunstigste geval een portie ricinusolie laten bezorgen. Ik deed het dus anders. Ik nam een foto van mezelf stuurde hem die met het volgend schrij ven „Excellentie het is heelemaal mis geloopen, volkomen misluktWijl ik U nu Uw eigen por tret met kan sturen, sta mij toe het mijne hierbij in te sluiten als een klein aandenken aan mijn vei trek naar de Missie. Ik ben n.l. Missionaris en ga naar Nieuw Guinea. Als mijn aandenken U bevalt en IJ mij Uw welwillendheid niet wil onthouden, zoo veroorloof mij IJ tegelijk een practiseh voorstel te doen. In de missie zou ik gaarne een stevige fiets, een militaire fiets hebben, voor een medebroe der, Pater Vitale van Gidone, die daar reeds 37 jaar is. Ik zelf houd mij liever bij een paard. En wijl het hart van een missionaris ook in de verre gewesten nog voor zijn vaderland slaat, had ik ook nog graag een Italiaansche vlag." Ik vervoegde mij aan het paleis Chigi, gaf den brief aan een portier en ging naar huis Twee weken waren al voorbij en nóg' geen ant woord Ik dacht al bij mij zelf In welke kast zou mijn brief wel zijn blijven liggen Maar op een blamage meer of minder komt het ook niet aan. Daar komt na een derde dweek op een dag een onderofficier van het tweede Bersaglieri- regiment en brengt mij op bevel van den Minis ter van Oorlog een militaire fiets. Den volgen den dag komt een sergeant van het 13de regi ment veldartillerie mij een prachtig officiers zadel overhandigen. Nog drie dagen later meldt zich een soldaat van het commissariaat aan de Sapienza met een groote vlag en verontschul digt zich over de vertraging Er was niets te krijgen de Minister moest naar Turijn schrijven, daar er in Rome geen en kele voorradig was 1. Laatste Berichten. Doodelijk ongeluk Men meldt ons uit Leiden Gister is de 59-ja- rige v. K. op den Papeweg te Wassenaar dood naast zijn rijwiel gevonden. Van K. was werk zaam te Wassenaar en woonde te Voorschoten. Hij oefende het beroep uit van opperman. Om trent de oorzaak tast men nog in het duister. Rede van prof. Veraart. Gisteravond heeft prof. Veraart een politieke rede te Delft gehouden. Omtrent de z.g. „uiter ste noodzaak" verklaarde hij, dat deze niet sloeg op groote rampen, enz., doch wel degelijk zal ontstaan, wanneer het land door andere politieke combinaties niet meer goed te regeeren zou zijn. Telegrammen. DE MACHINE-INDUSTRIE. LONDEN, 6 Maart (draadloos) In alle fa- blieken van de werkgevers die aangesloten zijn bij de federatie van werkgevers in de machine- industric was gister aangekondigd dat de uit sluiting 13 Maart zal ingaan indien niet vóór dien tijd overeenstemming bereikt is. HET KABINET BRIAND AFGETREDEN. PARIJS, 6 Mrt. (draadloos) De Fransche Kamer heeft ondanks 't feit, dat Briand de kwestie van vertrouwen stelde met 274 tegen 221jtstemmen besloten het art. inzake de belas ting op betalingen te schrappen. Het kabinet Briand is afgetreden. Kerknieuws. Een pauselijke Encucliek. Z. H. de Paus heeft een encycliek gepubli ceerd nopens de ontwikkeling*van de missies. Hij verklaart daarin, dat er geen enkel verschil behoort te bestaan tusschen Europeesche en inlandsche missionarissen en zet de regels voor de praktijk van de organisatie der missies uit een o.a. over de opleiding van inlandsche'pries- ters. Financ en Econ. Mededeellngen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 4 Maart in Nederland uitgesproken 84 faillissementen tegenover 93 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 4 Maart 1926 703 faillissementen tegenover 796 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. SPORT. HET VOETBALPROGRAMMA. Afd. I. Ie klasse Rotterdam Sparta;Unitas. Hilversum 't GooiStormvogels Dordrecht D.F.C.—R.C.H. Afd. II. Ie klasse Amsterdam AjaxZ.F.C. Rotterdam FeijenoordA.S.C. Haarlem E. D.O.Haarlem. 2e klasse Schiedam H.-.D.V.S.V.U.G. Leerdam L.S.V.D.H.C. Rotterdam St. HoogerTransvalia Den Haag A.D.O.B. M.T. DelftConcordiaC.V.V. Gorinchem S.V.W.Olympia Rotterdam XerxesVelox. 3e klasse Vlaardingen VlaardingenSchie dam DelftDelfiaLeonidas Den Haag R.V.C.L.F.C. Gouda GoudaSt. Volhar den Schoonhoven SchoonhovenS.I.O.D. Rotterdam U.S.C.'t Noorden. Res. Ie klasse Rotterdam C.V.V.IISparta II Den Haag H.B.S.IIFeijenoordll Rot terdam V.O.C.IIXerxes II. Res. 3e klasse Alphen Alphen IIH.V.V.II Leiden L.T.C.II—Concoria IIVlaardingen Fortuna II—H.-.D.V.S.III. Burgerlijke Stand. Ge b o r e n Mrt. 4. Johannes C.ornelis z.v. J. W. Kleiss en J. C. Breve, Nieuwe Haven. Hendrikus z.v. H. de Koster en E. W. van Rijs wijk, Kreupelstraat. Maarten z.v, C. Dorsman en C. Groenendaal, Lange Kerkstraat. Overleden: Mrt. 2. C. M. S. Wille, oud 64 j„ Nieuwe Haven. G. A. M. F. Wasman, oud 69 j„ wed. H. den Blinker, Parallelweg. Scheepvaart. Hoog water te Hock van Holland. 6 Maart v.m. 6.18 n m. 6.38. 7 Maart. v.m. 7X0 n.m. 7.31. 8 Maart. v.m. 7.58 n.m. 8.42 9 Maart v.m. 9.22 n.m. 10.18 Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. Gem. duur stijging 5 u. 31 m. G m. duur daling 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 5 Mrt. Vertrokken s.s. „Stralh- fillan" van Christmas Island naar Maimo. ANTWERPEN, 4 Mrt. (Aangekomen: s.s. „Aldebarum", ledig van Schiedam. WARKWORTH, 2 Mrt, (Aangekomen s.s. „Sten" ledig van Schiedam. SCHIEDAM, 5 Mrt.'Aangekomen s.s. „Ka- mo" ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. Eng. s.s. „Elpenor" van Yokohama met olie voor N.V. Schieveem aan de Wilh. haven. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 6 Maart. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 14.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 6 Maart. Men noteert voor Spiritus 100 22. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 2.20 per ketel. Advertentiën Salmiakdrop, Zoute drop, Zoethout, Griotten, Menthapastilles, Wybertpastilles. A. F. VAN LISSA, Apotheker, Hoogstraat 110. Tel. 68369. 715 10 Waselima- ehines en Wringma- chines. BRINKMAN vraagt of er een nuttiger geschenk denk baar is, dan een Electrische of gewone wasch- of wringmachine voor huishoudelijk gebruik. Een Elec. waschmachine kant en klaar zoo om op de lichtlei- dingaangesloten te worden.Franco huis in prijzen van f90. f 125.—, f 145.— e. z. v. e. z. v. Gewone waschmachine f 31.50, f38, f40, f45. Wringmachines met en zon der kogellagers van 1'10.tot f20.50 met jaren' schriftelijke garantie. Vaste prijzen. Het is aardig onze Elec. waschmachines van af de straat in werking te zien dus geen koopdwang. Oudst en verl rouwdst adres Goudscheweg 70. Tel. 5811 v.h. Suiegelnisserkade 47, X ROTTERDAM. '200 32 Kantoren s Lange Haven 8o, Leliestraat 1. Kethel (Oud P#stk.) Spaarzegels 2, 5 en to C Be waar-Loketten van f2.— tot f25.- KOOPT BIJ UE voor andere Bladen en Tijdschriften worden zon der prijsverhooging door ons aangenomen Administratie van de Nieuwe Schiedamsche Courant,. Samos, vanaf f 1.f 1.25 en f 1.50 p. flesch. Oude Zoete, Boode Spaanscbe Wijn f 1.25 p. fl. Zoete Boode Fransche Wijn f 1.per flesch. Al onze Wijnen zijn zuivere natuurwijnen. Aanbevelend, JANSEN WOUTEBLOOD, Distillateurs - Likeurstokers, Groote Markt 35. Advertentiën hoogstens 30 woorden 50 CENT per plaatsing. Ieder woord meer 5 cent. Zaterdags f 1,per plaatsing. Biedt zich aan CAFE-KELLNER ook bekend met alle buffet werkzaamhe den v.g.g.v. Brieven bur. onder No. 710. GELDBELEGGING Hofje te koop. 7 Vrije huisjes, steeds ver huurd tegen zeer voordeelig exploita tie-percentage, huur- uitkomst 1040.in goeden staat, gele gen Hoofdstr. Br. No. 709. MODES. Nette jongedame kan geplaats worden voor opleiding in 't hoe- denvak bij Fa. HOSMAN, Hoogstraat 182. PROFITEERT u heden nog van de restanten opruiming van Prima Kwaliteit Dames- en Kinder schoenen tegen scherp verlaagde prijzen. Doet dus heden uw voordeel. Zie de eta lage. Mej. C. Verwol, Lange Kerkstraat 19. DE TANDHEEL KUNDIGE INRICH TING te SPANGEN voor On- en Minver mogenden, is VERPLAATST naar SCHIED. WEG 97. Kunsttanden wor den op gemakkelijke betalingsconditiën geplaatst. Gevraagd een net MEISJE voor huiselijke bezig heden. Adres L. Nieuw- straat 141.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3