DM.&BLAB WBOÏÏ* SGHSEDMm WEEK-REVUE. DITJES EN DATJES. 49ste Jaargang. Zaterdag 6 Maart 1926 No. 14497 Gratis-Ongevallen verzekering t 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 290 bij verlies van een hand, voeê el oog f 200 bij dood f 100 bg verlies van een duim; 160 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt pcwaarbortfd N H*>U bank Sch»»d»«» Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent iini 15 regel* f 1.75, elk* r*gsi daarboven 35 ot, 3 inael plaatsen wordt 2 maai berekend. Inge zouden msdfcdeeliagsu 75 c p*r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Binnenland. In zake de crisis is er in de laatste dagen wel weer heel wat gebeurd. Daar hebben we allereerst het onverwachte fiasco van Mr. Lim burg, den kabinetsformateur, kort nadat hij blijkens een comminiqué met de samenstelling van zijn kabinet gereed dacht te zijn. De om standigheden der mislukking staan thans vrijwel vast. Het kabinet, waarin o.a. 2 R.K. en 2 G.H. zitting zouden hebben, had o.a. de handhaving van het gezantschapbij den Paus in het regee- ringsprograin opgenomen. Daarin hadden alle aspirant-ministers bewilligd, dus ook de C.H. heeren De Geer en Slolemaker de Bruine, maar toen aan den laatste duidelijk werd dat het de bedoeling was om met de doorvoering van dat program-punt te staan of te vallen, weigerde hij zulke consequentie. Waarmee Mr. Limburg's pogen mislukt was. En de Kamerzitting, waarin het S.D.-voorstel tot Kamerontbinding behandeld werd, bracht al evenmin uitkomst, gelijk trouwens te verwach ten was alle andere partijen waren tegen het voorstel, keurden door samenloop van omstan digheden het geen woord waard, wat eigenlijk weinig beleefd maar verdiend was. Natuurlijk zou het S.D.-idee ons ook niet gebaat hebben de A.R. en C. II. zouden na een verkiezingsstrijd wat verloren hebben aan de Kerstinnen de S.D. zouden misschien iets gewonnen hebben, maar dat alles bracht toch geen wezenlijke wijzigingen in de machtsverhoudingen. De tweede helft van de week heeft ons ein delijk het langverwachte kabinet gebracht in een samenstelling even lauw als richting loos. Extra-parlementair of te wel, visch noch vleesch. Enfin, we zullen het er mee moeten doen. In ieder geval is het beter wat als niets en hel armzalig figuur dat we tegenover het buitenland sloegen is tenminste voor een deel gered, 't Zou ons echter een lief ding waard zijn, indien we nu reeds konden weten, hoe of het nageslacht zal denken over de z.g. Christelijk-Historischen, die een christelijke regeering vermoordden, omdat ze meenden d#l het tegen hun beginsel was, terwille van het landsbelang nog wel, een vertegenwoordi ger te zenden naar het wereldcentrum dat Vati- caan heet. Intusschen is nu de R.K. Staatspartij van coali tie- en regeeringsbanden bevrijd, wat de inner lijke eenheid ongetwijfeld ten goede komt, zoo dat ook deze leelijke zaak nog een gunstige zijde heeft. Erg is, dat deze crisis nu ook nog het ambtelijk- politieke leven van een bekwaam man gebroken heeft. Mr. Limburg, de kabinetsformateur, hoe- Wel Vrijz. Dem. is door den leider van de Vrijz. Dem. Kamerfractie op de meest ellendige school meesterachtige wijze behandeld en berispt, V erwording. Toen we de vorige maal iets schreven over de verschrikkelijke wantoestanden bij tte Duitsche rechtbanken waar onrecht troef is, hadden we niet gedacht, dat een teekenend feit deze onge lukkige gesteldheid zoo spoedig schrijnend scherp zou, illustreeren. Wij bedoelen het schandaal van rechter Jur gens uit Berlijn, die eindelijk gekomen is öp de plaats waar hij en vele van zijri collega's thuis hooren in de gevangenis Wat de musschen van de daken floten daar kon tenslotte de politie, zelfs in Duitschland de ooren niet voor sluiten. Jarenlang, zoo schrijft de Duitsche pers, heeft Jurgens over beklaagden vonnissen geveld, ter wijl hi j zelf een der gevaarlijkste misdadigers was. Het opzienbarendste bij deze heele geschiedenis is, dat deze rechter, in weerwil van alle geruchten die sedert lang in omloop waren, toch voortdu rend promotie heeft gemaakt en nog onlangs tot een der hoogste rechterlijke ambten bij het Staats gerechtshof tot bescherming der republiekwerd benoemd. Tijdens den oorlog had hij tot taak de spion- nage te bestrijden en diegenen te vervolgen, die inbreuk maakten op de wetten betreffende de voedselvoorziening. Zelf' overtrad hij laatst genoemde verordeningen evenwel zonder op houden Indien de een of ander van zulk een overtreding door Jiirgens kennis kreeg,liet hij den betreffenden persoon in zijn kwaliteit van bestrijder der spionnage naar het front zenden en adviseerde den Generalen Straf den ongelukki ge op een post te plaatsen, die zóó gevaarlijk was, dat hij het naar alle waarschijnlijkheid niet zou om het maar eens zachtjes uit te drukken. Mr. Marchant is gewend om met een onsympathiek politiek mondwatertje te gorgelen en wie hem dan te kort langs het lijf loopt,nou, enfin, die moet maar oppassen. Mr. Limburg heeft zich de behandeling niet laten aanleunen, nam ontslag als lid van de partij, bedankt als afgevaardigde van de Prov. Staten en houdt daarmee op lid te zijn van Ged. Staten van Zuid-Holland, in welk college deze bekwame persoonlijkheid zeer gewaardeerd werd. Dat hij moet vallen,q, is erg, maar dat hij struikelt over een politiek figuur van het kaliber-Marchant, is wel uiterst bedroevend. Intusschen loopen er geruchten dat Mr. Limburg benoemd zal worden tot Staats raad. Als het kalf verdronken is, dempt men de putin Rotterdam. Nu drie menschen midden in de stad en op klaar-lichten dag in de vlammen omkwamen zijn B. en W. ineens overtuigd geraakt, dat het brandweermateriaal verouderd is en stellen ze voor om in plaats van de niet meer bij te lappen „stoomwagens" fabrikaat 1905 vijf motorspuiten aan te schaffen en een motorwagen met mechanische laddersinstallatie. Het komt n.l. wel eens voor, zoo lezen we in de stukken van B. en W. dat de stoomwagens, op het terrein van den brand aan gekomen, nog geen water kunnen geven, omdat er nog niet voldoende stoom is En nu de betreffende commissie aan 't rekenen ging, kwam deze waarachtig tot de conclusie, dat de aanschaffing van motorwagens. tot bezuiniging zal leiden, omdat deze minder aan onderhoud en bediening kosten. Rotterdam is de tweede stad van Nederland in zielental. Wist u dat Den Haag verheugde zich dezer dagen in de bijzondere belangstelling der wereld door de rechtszaak tegen de Hongaarsche valsche mun ters. Die kerels boften niet dat ze hier berecht werden, waar men zich aan hun „vaderlandsche motieven" al weinig gelegen liet liggen. Ze kwamen er zeker niet zoo genadig af als die andere valsche munters, die de werelden vooral ons landje overstroomd hebben met mark- en andere biljetten, vaak tegen hoogen prijs in belaling gegeven, en die tenslotte nog niet de waarde van behangselpapier bleken te bezit ten. Dat waren echter officieele valsche munters en ze bleven dus eerzame burgers of hoogstaande excellenties. Buitenland. Dr. Pijnloos is op de flesch U kent hem toch wel uit de Kukirol-advertenties Hij zou de menschen voor goed van hun eksLeroogen ver lossen en wist, door reusachtige reclame aan vankelijk succes te behalen, niet voor de eksteroogen, maar voor zijn portemonnaie. Zijn reclame deed een ieder naar „Kukirol" grijpen want een gemarteld mensch, grijpt elke kans op genezing aan, maar toen bleek, dat Kukirol al juist zooveel waarde had als al die andere onfeil bare middelen en wel een plakje eelt verwijderde, zonder den eksteroog den hergroei te beletten, toen ging het mis met Dr. Pijnloos en de intus- overleven. Na den oorlog was hij dan ook een der meest gehate personen. Oorspronkelijk werd hij ge arresteerd, doch op grond van de bepalingen der amnestiewet weder in vrijheid gesteld en overgeplaatst. Jaren aaneen werden toen de eommunisten door hem vervolgd, waarbij hij snelle promotie maakte. Thans blijkt echter, dat hij niet alleen in braken heeft gefingeerd en zich op grond daar van de verzekeringssommen heeft, laten uitbe talen, doch bovendien dat hij zich in meer dan zestig gevallen aan oplichting heeft schuldig gemaakt. De bladen spreken nu van „het schandaal". Het was beter geweest, dat zij er tevoren over geschreven hadden. Niet deze arrestatie ver oorzaakte het schandaal, maar hetgeen er aan vooraf ging, was reeds een schandaal evengoed als het een schandaal blijft, dat er nog meerdere Jürgens-karakters in de Duitsche rechtbanken zetelen. Het is te wenschen voor de jonge republiek, dat zij de kracht zal vinden deze wondeplekken uit te snijden, want waar geen recht is, is on rust, haat en vijandschap en ieder rijk, dat zoo in zichzelf .verdeeld is, zal ten gronde gaan. Als bijzonderheid meldde deze week „de Stan daard", dat de Nederduitsch Hervormde predi kant te Thesinge ds. K. Hendriks, aan de uni versiteit te Groningen is bevorderd tot arts. Hij is dus nu dokter-dominee, mischien als zoodanig wel een unicum in ons land. Tevens, voegt liet blad er fier bij, bezit hij akte boekhouden. Wij hebben alle respect voor deze prestaties van genoemden dominee, ook omdat we weten hoe zwaar tegenwoordig het arts-examen is, maar we vragen ons niettemin critisch af, of schen opgerichte groote fabrieken in Duitschland hadden niets meer te doen. De wereldbol heeft ook zijn eksteroogen die akelig steken, branden en kwellen kunnen Ma rokko, Syrië, China, Rusland, Italië. En er komen ook wel eens kwakzalvers naar voren, die voorgeven, dat ze den wereldbol van zijn eksteroogen genezen zullen, maar dikwijls worden die dokters nog meer Lot last, dan de ziekte, die ze genezen zouden. Denken we slechts aan een Mussolini, Primo de Rivera, Feng, de ,,christen"-generaal, die zijn volk aan den bolsje- wistischen kolos wilde overleveren De dictator van Moekden maakt daarvan ge bruik cn werkt, samen met zijn vroegeren vijand Woe-Pei-foe om heel China onder hun macht, te brengen, 't Zijn geen zoete jongens, maar na den voortdurenden burgeroorlog van de laalsle jaren mag men voor dat groote rijk toch wen schen, dat er eindelijk eens iemand opkomt, die in sLaat is om te „regeeren". Dan toch nog beter één dictator voor heel het land, dat dan iedere provincie, iedere< stad een eigen gouverneur en een eigen leger (lees rooverbende) heeft, die de bevolking terroriseert en uitzuigt. In Frankrijk is nog steeds geen oplossing voor de financieele crisis gevonden. De regeerings- voorstellen otn het budget in evenwicht te bren gen zijn door de Kamer met haar cartel-meerder- heid grootendeels verworpen, maar door den senaat, waar het cartel in de minderheid is, aan vaard. Nu. moet de regeering weer met haar voor stellen naar de kamer terug. Wordt het een spel van kastje en muurtje 't Lijkt er op, al wordt ernstig naar een compromis gezocht. De kwestie om de raadszetels van den Volken bond is ook nog niet opgelost en zal ook moeilijk op te lossen zijn,omdat voor een besluit volstrekte eenstemmigheid vereischt wordt, terwijl voor alle tot heden gedane voorstellen zich reeds tegenstemmers hebben aangemeld. Dat gekrakeel belooft wat voor den tijd, dat we de Vereenigde Staten van Europa krijgen. We zijn echter zoo ver nog nietvoor we daaraan toe zijn, zullen we nog wel eens nieuwe zetels noodig hebben. Een nieuwe religie. Dat de ver splintering van de Amerikaanschc godsdienstige sekten steeds grooter wordt blijkt wel uit een bericht in de „Daily Herald" waarin melding wordt gemaakt van een nieuwe religieuze ge meenschap, die als schutspatroon en martelaar den voormaligen burgemeester van Cork, Feren- ce Mc. Swiney vereert. Zij bouwen hunne tem pels in den vorm van Mohammedaansche mos keeën en aan het altaar zullen zij een soort offer- mis invoeren, echter niet met wijn, maar met koffie. Mensch of dier? Een rijke Engelsche dame, zoo meldt „TheMonth" van Londen, wier vermogen 600.000 pond st. bedroeg, heeft in haar testament 45.000 pond st. aan haar ver- deze dominee zijn aanstelling kreeg en zijn rijks-toelagen ontvangt om voor boekhouder eii arts te studeeren. Veel vrijen tijd zal ds. hebben, mompelt men misschien. Goed, maar mag een dominee veel vrijen tijd hebben Hebben onze geestelijken zooveel ledige uren, dat ze colleges kunnen loopen In geen geval En zou de gemeente van een dominee minder behoefte aan geestelijken bijstand hebben, dan de parochie van een Roomschen herder Een bevestigend antwoord is niet eens noodig. Ook de protestanten zullen dikwijls hunkeren naar een geest-, en hartverheffend woord, ook zij zullen hongeren naar onstoffelijke spijs, doch zij zijn vervreemd van hun geestelijke leids lieden, omdat die zelf doolden in modernisme en steenen gaven voor brood. De „moderne" dominees hebben hun kerken leeggepreeklde catechisaties laten verloopen en hun spreekka mer ligt immer verlaten. En daarom hebben zij vrijen tijd. Want het geval van ds. Hendriks is niet zoo zeldzaam, al zijn de omstandigheden het wel in vele plaatsen, vooral in de Noordelijke pro vincies studeeren dominees voor meester in de rechten, voor accountant, enz. Promoties in de rechten zijn al vast geen unicum meer, evenals het vaak voorkomt, dat zoo'n advocaat-dominee heel kalm als curator het faillissement van een zijner gemeentenaren bereddert. Is het te verwonderen, dal er zoovele aan ons ontnomen kerkgebouwen, van hun ouden luister beroofd, langzaam bouwvallen worden en aldus triest in beeld brengen het tragisch ver val van het eens zoo machtige Calvinisme wanten en vrienden, 9000 pond st. aan eenige weldadige instellingen, terwijl de rest, zijnde 546.000 pond st. werd vermaakt aan vereenigin- gen tot bescherming van dieren. Hoewel de be scherming van dieren tegen de hardvochtigheid van vele menschen een edel werk mag genoemd worden, moet men toch aannemen dat., waar in vele landen de kinderen aan ondervoeding en tering lijden, waar duizenden van honger omko men, een dergelijke bevordering van dier boven den mensch, werkelijk verontwaardiging wekt. De overleden Engelsche was zéker niet katholiek. Het is wel teekenend, dat daar, waar de gods dienstzin afneemt, de zoo hoog geprezen menscli- lievendheid dikwijls overgaat op de dierenwereld. Een nieuw veemmoord-geval. Naar de B.Z.M. mededeelt te hebben vernomen, houden de bevoegde autoriteiten zich met een nieuw veenmoordgeval bezig, waarbij het echter slechts poging tot moord betreft. De sergeant Gadicke, die in 1923 lid v. de „Zwarte Rijksweer" is geworden en tegen wien de verdenking was gerezen, dal hij zich aan legervoorraden had verrijkt, moet in een fort in de nabijheid van Küstrin door soldaten der „Zwarte Rijksweer" zijn neergeslagen, zoodat gij bewusteloos is blijven liggen. De kwestie-Dr. Geelkerken. De Synode heeft gistermiddag in comité- generaal het rapport van de kerkrechtelijke commissie besproken. Het rapport beslaat. 32| bladzijden druks en de conclusies bijna 3 bladzijden. Na de mededeeling der conclusies komen de rapporteurs, Dhn. dr. K. Dijk, dr. J. Ridderbos en dr. J. Thys, tot het volgend besluit le. aan dr. Geelkerken de volgende verklaring ter onderteekening voor te leggen Ondergeteekende, kennis genomen hebbende van de uitspraak der Synode „dat de boom der kennis des goeds en des kwaads, de slang en haar spreken en de boom des levens naar de klaarblijkelijke bedoeling van het Schriftverhaal van Genesis 2 en 3 in eigenlijken of letterlijken zin zijn op te vatten en dus zintuigelijk waarneembare werkelijkheden waren en dat derhalve de meening van dr. Geelkerken, als zou men disputabel kunnen stellen of deze zaken en feiten zintuigelijk waar neembare werkelijkheden waren zonder met het in art. 4 en 5 der Nederl. Geloofsbelijdenis beleden gezag der Heilige Schrift in strijd te komen, moet worden afgewezen" verklaart zich aan deze beslissing te confor- meeren en het Schriftverhaal van Gen. 2 en 3 naar zijn in de uitspraak der Synode aangegeven zin zonder eenig voorbehoud te aanvaarden en ten grondslag te leggen aan wat hij in dezen zal leeren 2e. aan dr. Geelkerken mede te deelen, dat zijn beslissing in zake de onderteekening dezer verklaring door haar binnen den tijd van 4 dagen wordt tegemoet gezien. Als deze conclusies door de Synode worden aanvaard, zal dus ds. Geelkerken moeten her roepen. De vorige week Zondag zijn er in de drie voor naamste steden van ons larid door de S.D.A.P groote meetings gehouden voor Kamerontbin ding. Met het doodvonnis over dit zinneloos idee in 't zicht mocht men, gedachtig het spreek woord als een kat in 't nauw zit, doet zij rare sprongen, niet veel fraais van de uitvoerders dezer vertooningen verwachten. Dat het echter zoo beneden peil zakte, had zelfs de grootste pessimist niet durven droomen. Daar "stond nu de bloem van de S.D.A.P. oj) de spreekgestoelten, de besten van de besten, in futlooze erbarmelijkheid te oreeren om ten slotte met wat ordinair geschimp een applausje af te smeek en. Hadden ze maar kloek ronduit bekend we hopen op een heibeltje om den gang er weer in te krijgen, men had er genoegen mee kunnen nemen eerlijkheid duurt het langst. Nu werd het een afzichtelijk gewurm, om het gezond ver stand der arbeiders, voor zoover nog aanwezig, in de luren van leugenspinsels te leggen. Als succesnummer stond overal op het pro gram Col ij n zal door den modder gesleurd wor den. Dat moesl de stemmin^er in brengen. Laag gelaster tegen een afwezige. De roode leiders zijn niet kieschkeurig in hun middelen, maar het zal hun toch geraden zijn een andere Schlager te zoeken. Ook de „bewusten lezen misschien nog wel eens de krant of hooren- mogelijk een gesprek of een rede van een „on bewuste" zoodat ze langzamerhand op de hoogte kunnen komen van het financieel geploeter in België, Frankrijk, Hongarije, enz. (waar geen Colijn was om de boel te redden) en het tot hun ware bewustzijn kan doordringen, dat Dij een indeeling der politici in boeven en rechtvaardi gen, minister Golijn niet bij de eerste groep thuis hoort. Msl.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5