Verven „BE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen DAGBLAD VODR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. CH. J. W0UTERL00D f Kasteel „Het Onweersnest." FEUILLITOfti. 49ste Jaargang. Maandag 8 Maart 1926. No. 14498 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per p0Bt f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentifinj 15 regsli 1.75«Ike regel daarboven 3B cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingan 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 600 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam Met groot leedwezen zal ongetwijfeld in bree- den kring de treurmare vernomen zijn van het verscheiden van onzen algemeen geachten stad genoot, den heer C. J. Wouterlood, distillateur, hoofd van de firma Jansen en Wouterlood, alhier. De heer Wouterlood, die den hoogen ouder dom van 75 jaren mocht bereiken en tot voor kort bijna voortdurend een goede gezondheid genoot, werd sedert eenige dagen verpleegd in het ziekenhuis van de broeders van St. Joannes de Deo te 's-Gravenhage, waar hij een operatie moest ondergaan. Hoewel er alle hoop bestond, dat hij na deze operatie weer spoedig zou herstellen, heeft zulks echter niet zoo mogen zijn. Zaterdagmorgen om halfnegen is hij, nog vrij schielijk, overleden. In den heer Chris Wouterlood verliest Schie dam een werkzaam burger, die de vele „ups and downs" heeft medegemaakt, welke onze stad in het laatst der vorige eeuw en in dit tijds gewricht beleefde. Toen de heer Wouterlood het brandersbedrijf uitoefende en de handel in Schiedam nog bloeide, was hij in handels- en beurskringen een zeer geziene persoonlijkheid. In latere jaren zich meer speciaal op het distillateursbedrijf toeleggend, mocht hij bij voortduring, van aller hoogachting verzekerd zijn. Welk een aan ervaringen rijk leven heeft hij achter zich In tal van gewichtige functies is hij in onze stad werkzaam geweest, bchiedams gemeenteraad telde hem vroeger onder zijn leden en zeer vele vereenigingen kozen hem lot haar bestuurslid. Christianus Josephus Wouterlood werd 2o November 1850 hier ter stede geboren. Reeds in zijn jeugdjaren had hij zich vele vrienden gemaakt. Geen wonder, want hij was een humaan' mensch, bijzonder aangenaam in 21) Herbert Greyson antwoordde met. Naar het scheen was hij door een hevige gemoedsbeweging aangetast. Hij werd afwisselend bleek en ïood en onder zijn zeeinansbuis ging zijn borst gol vend op en neer. Zonder een woord te spreken, zag bij den majoor met onderzoekenden blik aan, als om eiken trek van dit ruwe, maar eerlijk ge laat te toetsen. Neem mij niet kwalijk sir, stamelde hij eindelijk, maar mijn verrassing zal u des te verklaarbaarder schijnen, wanneer ik u zeg, dat ik eens een bloedverwant van dien naam bezat een oom Dien je nog hebt, en dien je altijd hebben zult, riep majoor Warfield, den jongen zeeman in de rede vallend uit., want ikik zelf ben die oom De twee handen van Herbert vattend, vervolgde hij kijk, mijn jongen, ik ben niet teergevoelig ik kan geen theatrale houding aan nemen Kom aan mijn hart, laatste afstammeling Van mijn innig geliefde zuster, mij door den dood, te vroeg ontrukt Maar wat ik je kan zeggen mijn jongen, dat. is dat je mij bevalt, dat ik door dit meisje veel goeds Van je Vernomen hebt, en dat ik je nogmaals van ganscher harte wel kom heet.. En ga nu zitten, Herbert, en ook jij den omgang, een onderhoudend causeur en in woord en geschrift zeer bedreven. Als katholiek van den bovensten stempel heeft hij in de jaren, toen het oude liberalisme in onze stad nog de bovenhand had, steeds op de bres gestaan, om de katholieke belangen krach tig te verdedigen. Het zal dan ook niemand bevreemden dat hij zich ook aangetrokken voelde tot de R. K. dagbladpers. fc;Ten volle beseffend welk groot belang het voor Schiedam zou zijn, indien deze stad haar eigen orgaan zou bezitten, behoorde hij in 1878 tot de oprichters van het dagblad Nieuwe Schiedamsche Courant", waarvan hij tot op den huidigen dag onafgebroken bestuurslid is ge weest. Wij verliezen in den heer Wouterlood, waar mee wij steeds op de prettigste wijze hebben samengewerkt en van wiens adviezen en ervaring wij dikwerf hebben geprofiteerd, een trouwen vriend, dien we niet licht zullen vergeten. In katholieke kringen stond de heer Wouter lood in hoog aanzien, omdat hij een voorbeeldig katholiek was, wiens voorgaan voor de jongeren een wegwijzer kan worden genoemd. De armen hadden zijn bijzondere belangstel ling. Veel heeft hij in zijn langdurig werken op charitatief terrein voor hen gedaan. Hij was president van den Bij zonderen Raad der Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo alhier, tevens lid van den Hoofdraad dier ver eeniging, van welke vereeniging hij reeds sedert 4 Mei 1874 als lid stond ingeschreven. If Het St. Liduinagesticht genoot zijn groote belangstelling, daar hij van deze zegenrijke instelling geruimen tijd president is geweest. Ook van de Spijskokerij, eene instelling, die zoo nuttig werkzaam was voor de minder bedeel den, was hij bestuurslid. Zijne verdiensten werden door iedereen er kend, zoodat op 8 Februari 1922, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der St. Vincentius- vereeniging alhier, de heer Wouterlood door de regeering werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Op 17 Februari 1922 mocht den heer Wouter lood de eer te beurt vallen om uit handen van den I-Ioogeerw. Deken de onderscheiding „Pro Eccle sia et Pontifice", hem door Z. H. den Paus ge schonken, in ontvangst te nemen. Naast zijn werkzaam aandeel in het katho lieke; vereenigingsleven in onze stad, leggen zijn onderscheidene belangrijke functies, die hij in handelskringen vervulde, getuigenis af van zijn zich-geven voor de gemeenschap. Als bestuurslid-commissaris der Schiedamsche Spoelingvereeniging, der vereeniging van gist- handelaren zijn hem in den bloeitijd van Schie dams hoofdindustrie gewichtige belangen toe vertrouwd geweest. Thans fungeerde hij nog als bestuurslid van van den Bond van distillateurs en had als zoo danig zitting in den Beroepsraad. Bij al zijn drukke werkzaamheden vond hij toch nog gelegenheid de muziekkunst te beoefe nen. De afd. Schiedam van „Toonkunst" mag het zich tot een eer rekenen hem onder hare bestuurs leden te hebben gehad. De kerkmuziek had bovenal zijn sympathie. Meer dan een halve eeuw was hij aan het zangkoor der hrankenlandsche kerk „Cantemus Domino" als lid verbonden, terwijl hij tot aan zijn dood toe de functie van president van dit koor be kleedde. Den 3en September 1922 vierde hij zijn gouden Capitola, ga weer naar je plaats. Wij zullen met elkaar praten en middelerwijl ons dessert ge bruiken. wist' nauwelijks wat hem overkwam. Weliswaar was sedert het eerste oogenblik dat de oude man zijn naam noemde, het vermoeden m hem gerezen, dat hij zijn oom, den broeder zijner moeder voor zich. had maar dit vermoeden zoo plotseling bevestigd te zien, en vooral zoo hartelijk door den man ontvangen te worden, van wiens gevoelens hij tot nu toe niet d,e beste meenmg had gekoesterd, dit overstelpte hem dermate, dat hij te vergeefs naar de juiste wooi- den zocht, om ook van zijnen kant bij dit her- kenningstoonee! iets passends te zeggen Hij vergenoegde zich, den haddruk zijns ooms te beantwoorden, iets van blijdschap en verrassing te stotteren en alsdan aan tafel te gaan zitten, waar de oude heer naast hem en Capitola plaats nam. Deze laatste geraakte in verzoeking, het ge heel werkelijk voor een droom te houden. Het kan bepaald niets anders zijn, zeide hij bij zich zelve. Maar hoe aangenaam is het zoo mooi te droomen, dat ik een rijken oom gevonden heb, die van zijnen kant een neef ontdekte en dat die neef Herbert Greyson is Bij den hemel, ik zou liever in dezen heerlijken droom sterven, dan er uit te ontwaken. Kom, laten wij nu elkander voorstellen, begon de majoor, toen allen gezeten waren. Her zangersfeest, ongetwijfeld iets wat slechts zelden voorkomt. De gouden St. Cecilia-medaille, hem bij die gelegenheid geschonken, was voor hem een schoone belooning voor al wat hij in het belang der kerkmuziek had verricht. Nog dient er op te worden gewezen, dat het R. K. bijzonder onderwijs in den lieer Wouter- lood een ijverig voorstander vond. Zijn lidmaatschap van den Raad van Beroep van R. K. Onderwijzers is wel een aanwijzing dat men in die kringen hem zeer sympathiek gezind was. Gaat men de lange lijst na van de bestuurs functies, welke de heer Wouterlood in onze stad heeft vervuld, dan zal men wel overtuigd zijn, dat zijn overlijden een groote leegte heeft achter gelaten. Men zal hem, die gewerkt heeft zoo lang het dag was, ernstig in het katholieke leven in deze stad missen. De dood, die ieder mensch te wachten staat, is voor hem gekomen op een gezegenden leeftijd. Het moge dan voor katholiek Schiedam, voor zijn verwanten en vrienden een troost zijn, dat God hem zoo'n hoogen ouderdom heeft doen bereiken, aldus een leven afsluitend rijk aan vruchten voor zijne medemenschen. .Moge het loon dat God heeft weggelegd voor dit welbestede leven reeds zijn deel zijn. Hij ruste in vrede De H. Uitvaartdiensten voor den overledene zullen Woensdagmorgen in de Frankelandsche kerk plaats hebben, waarna de begrafenis van uit het kerkgebouw volgt. Voorts laat het koorgezelschap „Cantemus Domino" Zondagmorgen half acht een H. Mis opdragen voor de zielerust van zijn ontslapen directeur, (onder welken H.Dienst een algemeene H.Communie der koorleden) terwijl den dag daar op tot dezelfde intentie,'s morgens 8 uur „Cante mus Domino" een plechtige Requiemmis zal zingen. Buitenlandsch Nieuws. DE VOLKENBOND. De aanstaande vergadering. Het voorzitterschap van de buitengewone Volkenbondsvergadering zal waarschijnlijk wor den toevertrouwd aan oud-minister Da Costa, den eersten gedelegeerde van Portugal. Intusschen worden ook de namen van Nansen (Noorwegen) en Erich (Finland) nog genoemd. Uit Genéve wordt gemeld, dat Brazilië er genoegen mee zal nemen, dat zijn verzoek om een permanenten zetel in den Volkenbondsraad in deze zitting niet zal warden behandeld. Men verwacht dat Spanje dit voorbeeld zal volgen, wanneer de officieele bekrachtiging van dit besluit uit Rio-de-Janeiro zal zijn ontvangen.. Briand is wel naar Genéve gegaan, doch uit sluitend om deel te nemen aan de voorbereidende besprekingen en niet aan de officieele bijeen komst van Raad en Volkenbond, daar hij als démissionnair minister niet voor Frankrijk kan onderhandelen. Heden ging hij naar Parijs terug. Uit Berlijn De Duitsche delegatie naar Genéve is vertrokken. Aan het station bevonden zich o.a. alle rijksministers en verschillende vertegen woordigers der gezantschappen. De rijkspre sident heeft de delegatie succes toegewenscht bij de oplossing der diverse kwesties. Veiligheidsmaatregelen voor Bethlen te Geneve. De Bondsraad heeft maatregelen genomen, ter verzekering van de veiligheid van den Hon- gaarschen premier Bethlen. DUITSCHLANÜ. De vermogens regeling met de vorstenhuizen. Zaterdagavond kort voor zijn vertrek naar Genéve heeft Rijkskanselier Luther in een be spreking met de leiders der regeeringspartijen een compromis tot stand gebracht in zake de vermogensrechtelijke regeling met de voormalige Duitsche vorstenhuizen. Dit compromis zal thans ter goedkeuring aan de partijen worden voorgelegd. Omtrent den inhoud verluidt, dat is overeen gekomen, dat de helft der leden van het speciale gerechtshof uit leeken zal bestaan. Wat betreft de terugwerkende kracht, deze zal zich uitstrekken tot alle gevallen, waarin tot dusverre reeds gedeeltelijke regelingen tot stand zijn gebracht. Men hoopt voor dit compromis ook de goed keuring der sociaal-democraten te verkrijgen. FRANKRIJK. Het gevallen kabinet. President Doumergue heeft het ontslag van het kabinet aangenomen en de afgetreden mi nisters verzocht de loopende zaken af te doen. In de wandelgangen van het parlement wordt de moeilijke politieke toestand druk besproken. Men is van rneening, dat de stemming waardoor Briand ten val gebracht werd, geen enkele aan wijzing geeft voor den opvolger en zeer velen zouden gaarne zien, dat Briand ook het volgend kabinet vormt. MAROKKO. Een belang rijke post der Rif f i De Spanjaarden hebben groote vorderingen gemaakt in het gebergte ten Zuiden van Tetoean. De omsingelingsbeweging is Vrijdag en Zaterdag voortgezet en de belangrijke post der Riffi, Dar-Raid werd ingenomen. Dar-Raid is langen tijd het hoofdkwartier der Riffi geweest en was met het Rif door een telefoonlijn verbonden. Aan het Fransche front heeft de stam derlVltioes met behulp der Fransche troepen weder zijn dorpen bezet, waaruit zij door Riffi verdreven waren. De Riffi hebben zich in de richting van de Spaansche zone teruggetrokken. ALLERLEI. Uit BoedapestVolgens de bladen heeft de politie hedennacht meer dan 50 huiszoekingen verricht, waarbij groote hoeveelheden socialisti sche propaganda-materiaal en brochures met extremistische strekking in beslag zijn genomen. In een der in beslag genomen werken wordt het doel der onafhankelijke socialistische partij uiteengezet, en gezegd, dat met name de banden met Moskou hersteld en versterkt moeten worden Hedennacht werd ook gearresteerd de leider der onafhankelijke socialistische partij Vagi en ongeveer 30 zijner partijgenooten. bert, deze jonge dame, die gij reeds Vroeger maar in andere omstandigheden kendet, is miss Capi tola Black, de wees-geworden dochter van een Vriend mijner jeugd en sedert heden mijn aan- geuomen kind, mijn nicht, zoohls ik haar noem om haar voor de wereld een titel te geven. En jij Gap, hier heb je mijn neef voor je staan, den heer Herbert Greyson, den zoon mijner over leden zuster, die. Maar, waarom dit voorstellen, oompje lief riep zij den majoor in de rede. Wij hebben immers reeds het genoegen elkaar te kennen Daar heb je 't alweer Kan men zich voor- bariger ding uitdenken hernam de oude heer. Gij kendet elkaar, maar je wist niet dat Herbert mijn neef is en Herbert was 't onbekend, dat jij miss Black bent. En nu, Herbert, laat ik jou eens inschenken en drink eens met mij op de nieuwe kennismaking en op een verzoenend vergeten van alle vroegere oneendigheden Gaarne oom riep Herbert va i harte gaarne ofschoon ik in den regel nooit wijn drink. Ho, ho, niet onaardig gezegd Wat zou je me wijs maken. dat je nooit wijn drinkt Maar dat is onmogelijk Maar wachtIk snap het al Je houdt misschien meer van likeur Men ziet dat dikwijls bij zeelui Dan zal ik je wel helpen, mijn zoon daar staat cognac en kirsch wasser, nu heb je maar te kiezen, of het moest wezen, dat je tot de afschaffers behoort 1 Dat niet, sir maar ik bedank u, want ik 4213 6 drink in 't geheel igeen sterke dranken, omdat ik het plechtig aan mijn moeder op haar sterfbed heb beloofd- Ah, zoo, dat is wat anders dan zullen wij er niet verder over spreken, want het zou ver keerd van mij zijn, je te willen Verleiden, je be lofte te breken. Drink mijnentwege water, als je er trek in hebt maar verlang niet dat ik je voorbeeld volg en afstand doe van het heerlijke edele druivennat Met deze woorden ledigde de majoor zijn glas, en vulde het opnieuw, terwijl hij aan de voor treffelijkheid van den parelenden, schuimenden Franschen wijn zijn vollen lof toezwaaide. Herbert, vervolgde hij alsdan, ik was met je moeder in onmin, omdat zij een man ge trouwd had, dien ik reeds van oudsher nooit goed kon uitstaan, Ja, mijn vriend, ik kom er maar rond voor uit, dat de onverdraagzaamheid van mijnen kant en dwaal meeningen van de zijde uws vaders, zoowel op politiek, als godsdienstig gebied, ons bitterlijk verdeeld hielden. Het was zeer verkeerd van mij, maar mijn afgekeerdbeid duurde tot zijn dood. Eerst toen, nadat hij was overleden, vroeg ik mij af, wat ik heden nog doe hoe het mogelijk was, mij zoo onvriendelijk en onchristelijk te kunnen gedragen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1