Schrale Huid. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. - Uit Peking In communiqué's van de Kwo-Min-Tsjuun (nationale partij) worden ver dere successen voor de nationale strijdkrachen te Matsjang beweerd, doch berichten van onaf hankelijke zijde wijzen er op, dat het Kwo-Min Tsjuun-leger nog geen contact heeft gekregen met de hoofdmacht van generaalLi-TsJing-lin, die Tientsin op de nationale troepen tracht te her overen Het nieuwe ministerie. Z ij n programma. Het Ned. Correspondentie-bureau meldt: Naar wij van de meest bevoegde zijde ver nemen, zijn de mededeelingen over de Kabi netsformatie in de „Residentiebode" van gis terenavond nagenoeg alle onjuist, met name ook wat aangaat het program van het nieuwe Kabinet. Begrafenis dr. P. van Hoek. Zaterdagmiddag is op Oud-Eik-en-Duinen te 's-Gravenhage de ter-aarde-bestelling geschied van het stoffelijk overschot van dr. P. van Hoek, oud-directeur-generaal van den landbouw, raad adviseur aan het departement van binnenland- sche zakën en landbouw, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het N.A.S. en de roode Vak-Internationale. Per referendum hebben de leden van het Nationaal Arbeidssecretariaat met groote meer derheid van stemmen het congresbesluit voor aansluiting bij de Roode Vak-Internationale te Moskou bekrachtigd. Eerste Kamer. Prof. dr. R. J. Slotemaker de Bruine wordt als lid van de Eerste Kamer opgevolgd door prof. jhr. mr. B. C. de Savornirt Lohman. Z.Em. Kard. van Rossum aan het R. K. Werkliedenverbond. Indertijd zond het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond aan Kard. van Rossum de lustrum-uitgave ,,Uit het rijk van den arbeid", benevens het 15e Jaarboek, bevattende het laatste verslag van de federatie der Dioc. R. K. Volks- en Werkliedenbonden en het bureau voor de R. K. Vakorganisatie. Naar aanleiding hiervan ontving het bestuur van Z. E. een schrijven, waarin het o.m. heet „Wat een gedachten komen al in mij op, wan neer ik dit rijk gedocumenteerde boek door blader Gedachten, die mij stemmen tot vreugde en dank jegens God, tot hoop voor de toekomst, tot bewondering van hetgeen er in Nederland in het algemeen en door U in het bijzonder wordt tot stand gebracht. Nu zal dit boek tenminste in Nederland doen zien, wat de R. K. Vakorganisaties beoogen, maar ook welke resultaten zij bereiken. Moge het velen arbeiders, die meeloopers zijn in het vijan delijke kamp de oogen openen. Maar mogen ook de werkgevers hun tijd en hun plicht begrijpen En zoo pas ontving ik wederom uwerzijds het jaarboek. Met groot genoegen zag ik daarin, dat vele arbeiders weder tot bezinning komen en nu met edeler inzicht tot de R. K. vakvereenigingen terugkeeren. Moge de zuivering, welke het Ver bond daardoor heeft ondergaan ertoe bijdragen om hetzelve innerlijk te versterken en tot hooger idealen te verheffen." „Over Uw verbond en over Uw werk roepen wij Gods overvloedigen zegen afdie zegen is meer dan waar ook noodig, omdat „als de Heer het huis niet bouwt, tevergeefs werken degenen, die hët opbouwen" en er hier zooveel krachten zijn die tegenwerken en afbreken. Wij zegenen dus Uw werk en zijn U dankbaar voor wat IJ zoo belangeloos en met zooveel zelfverloochening doet voor de goede zaak, terwijl Wij den goeden God door de voorspraak der allerzaligste Maagd bidden, dat weldra alle Roomsch-Katholieke arbeiders zich uit overtuiging aan Uw zijde mogen scharen, om in en door de vereeniging hunne ware en eeuwige belangen te bevorderen." Waar aldus spreekt de man, die uit hoofde van Zijne positie meer dan wie ook de behoeften van dezen tijd overziet, mogen alle goedwillenden in den lande wel overtuigd zijn van de groote waarde eener krachtige katholieke arbeiders beweging in onzen tijd en zich geroepen gevoelen om mede te werken aan hare versterking, Nederland-Duitschland. In verband met de vragen van het Tweede Kamerlid, mr. Kortenhorst, over de aanwijzing van grensstations in het handelsverkeer tusschen Nederland en Duitschland, als voorwaarde^can zekere tegemoetkomingen op het stukvan invoer rechten, vernemen wij van goed ingelichte zijde, dat een dergelijke bepaling is opgenomen in het Belgisch-Duitsche handelsverdrag, dat in Juli vorig jaar werd gesloten. Op grond van de facto meestbegunstiging vóór het afsluiten van het aanvullend Neder- landsch-Duitsche handelsverdrag en daarna in gevolge de jure meestbegunstiging, welke aan Nederland werd toegestaan, viel ook Nederland onder deze bepaling, welke geldt voor post 739 van het Duitsche Tarief (Hohlglas, enz.) In het verdrag met België is hieromtrent be paald, dat voor de artikelen, tot genoemden tariefpost behoorende, bij aanwijzing van be paalde grensstations (voor België Aken) in plaats van invoerrechten naar het gewicht in voerrechten ad valorum, ten bedrage van 25 der waarde, worden geheven. Gezien den aard der hieronder vallende ar tikelen (kristallen, glazen, enz.) beteekent deze concessie natuurlijk een belangrijke verlichting van het handelsverkeer. Voor Nederland zou Aken eveneens een geschikt grensstation zijn in verband met de plaats van dezen industrietak (Zuid-Limburg). Sedert eenigen tijd worden hieromtrent on derhandelingen gevoerd, waarbij men tracht nog andere grensstations hiervoor aangewezen te krijgen. Verwacht wordt, dat de onderhandelingen hieromtrent tot een bevredigend resultaat zullen leiden. H. Colijn. We lezen in „de Tijd" Heden zal de heer Colijn de teugels van het bewind aan andere handen overdragen. De leider van het christelijk coalitie-kabinet wordt tot heengaan gedwongen, nier door de kracht van den tegenstander, doch door verdeeldheid on der de rechtsche bondgenooten. De aftredende bewindsman zal met voldoening kunnen terugzien op den ontzaggelijken arbeid, die in een korte spanne tijds mede onder zijn leiding is verricht. Bij zijn optreden als Minister van Financiën in het kabinet-Ruys, vond hij een aanzienlijk tekort op de staatsbegrooting. In ruimen kring was ernstige bezorgdheid ontstaan omtrent de dreigende onvastheid van ons be taalmiddel door slechte staatsfinanciën, waarvan men de ontzettende gevolgen in het buitenland had gezien. Men riep om den sterken man, die na een tijdperk, waarin een ieder meende, dat het geld niet op kon, orde op zaken zou stellen, om het land voor dreigend bankroet te redden. Ruys vond Colijn bereid deze bijna boven- menschelijke taak ter hand te nemen. Veel critiek is geoefend op de wijze, waarop de Minister van Financiën het snoeimes meende te moeten hanteeren, vooral van de zijde van hen. die niet schenen te kunnen begrijpen, dat zij de eerste slachtoffers zouden worden der inflatie. Colijn heeft doorgetast met vaste hand. Wie hem van nabij kennen, weten, dat hij niet is de steile,"stroeve, gevoellooze regent, die óm hakt wat hem in den weg staat. Plichts- en mede gevoel tegenover land en volk dreef dezen man, die steeds toegankelijk bleef voor gegronde cri tiek en goeden raad, tot de ingrijpende daad welke velen pijn moest doen, doch noodig was om grooter onheil te voorkomen. Noode zien wij den heer Colijn heengaan. Als beheerder der staatsfinanciën in een tijdperk van opbouw, zou hij de betere zijde van zijn warmvoelend hart den volke hebben kunnen toonen. De politiek heeft er anders over beslist. Een troost daarbij is echter, dat de scheidende Minister zijn post in het openbaar leven niet verlaat, Als hoofdredacteur van „De Standaard" en voorzitter der Anti-Revolutionnaire Partij zal hij leiding blijven geven aan het Protestant- sche volksdeel, dat opgevoed is in de overtuiging, dat onwankelbare trouw aan eigen beginsel, waardeering voor anderer meening, speciaal voor de opbouwende kracht, welke in het katho lieke volksdeel zit, niet uitsluit. Juist daarom zal Colijn meer dan wie ook invloed kunnen uitoefenen, om te herstellen wat te kwader ure gebroken werd. Eenmaal zal ook de breede volksmassa er kennen, welken grooten dank zij dezen man van de daad verschuldigd is. Moge hij nog lange jaren werkzaam zijn voor de publieke zaak, die door herstel der rechtsche samenwerking het best kan worden gediend. St. Liduina-Gesticht. Kap. Beune schrijft ons De eerste gift die ik voor de installatie in ons gesticht reeds Zaterdagmiddag om 4 uur mocht ontvangen, werd mij toegezonden onder het motto een lichtpunt voor de zielerust van onzen beminden praeses. Het had mij reeds getroffen, dat het artikel tje in de courant over het'gesticht, de inleiding tot de inschrijving, onmiddellijk volgde op het droeve bericht van de bediening van den heer Chr. Wouterlood, voorzitter van den Bijzonderen Raad van Vincentius en als zoodanig dus de opperste leider van het Vincentius werk in deze stad, waarvan het St. Liduina gesticht een neder zetting is. Het Gesticht had steeds zijn volle sympathie en gulle medewerking. De bewoners van het gesticht zullen dan ook niet nalaten zijne ziel in hunne gebeden te gedenken. Een zeer sympathieke daad dan ook van den onbekenden gever, door in zijn aalmoes den wel doener van St. Liduina's Gesticht te gedenken. Hier volge onder dankbetuiging aan de schen kers verantwoording van de eerste gaven. Wij hopen aan het einde yan deze week weer een flinke lijst te kunnen publiceeren. Een lichtpunt voor zielerust van onzen be minden praeses 11.50; Wie volgt? 11.50; 10 Lichtpunten 115.5 Lichtpunten ter navolging 57.50; N.N. 11.50. Totaal benoodigd bedrag 1897.50. Tot Zondag 7 Mrt. ontvangen 207. Blijft over 1690.50. Onder het met to „N. N., lid van E.B.T." ontvingen wij hedenmorgen een couvert inhou dende 11.50 voor 'n lichtpunt voor het St. Liduinagesticht. (Red.) Stille Omgang. De gelegenheid, om kaarten voor heen- én terugreis te verkrijgen, bestaat van Maandag 15 Maart tot en met Vrijdag 19 Maart in bet ge bouw van de R. K. Leeszaal, Lange Haven 92 van 7 tot 9 uur, behalve Dinsdagavond. Dinsdag 16 Maart kan men voor en na de propagandavergadering in de Volksbondzaal deze kaarten verkrijgen. De prijs bedraagt 3.75 houders van abon- nements- en vrijkaarten betalen 65 ets. en krijgen een bewijs, waarop zij van den extra-trein ge bruik kunnen maken. Indien de huid van handen, gelaat of lippen, schraal,, ruw of gesprongen is, gebruik dan de terstond verzach tende en spoedig genezende Doos 30 cent PUROL 784 9 Bij het plaatsbewijs wordt gratis.een program ma verstrekt. Beeldende kunst. In de kunstzalen „De Sirkel", Laan van Meer- dervoort 53d te 's-Gravenhage zal door de leden van het Genootschap voor R.K. kunstenaars van 13 Maart tot en met 11 April een tentoonstelling gehouden worden. Naar wij vernemen zond opze stadgenoot Thomas Groenendaa'l, een viertal van zijn wer ken in. Onze brandweer. Zaterdagmiddag is aan de Stadhouderslaan, hoek Willem de Zwijgerlaan, de demonstratie gehouden met de nieuw aangeschafte tweewieli ge motorspuit. Dit babyspuitje, dat desnoods 1 man kan bedienen, zal worden aangewend bij kleine branden, waar tot nu toe de groote spuit voor moest uitrukken. Het kan gehaakt worden aan den gereedschapwagem en zoo verscheen het Zaterdagmiddag ook op het terrein, waar de burgemeester, eenige wethouders, ettelijke raads leden en veel andere belangstellenden aanwezig waren. Nadat het spuitje met de waterleiding was verbonden, werd de motor van 30 P.K. in werking gesteld en weldra spoten twee stralen 'n 60 meter ver en 25 meter hoog, waarmee gebleken is, dat de nieuwe aanwinst aan de gestelde verwach tingen voldoet. Per minuut wierpen de slangen 1200 Liter wa ter uit een hoeveelheid, die ruimschoots vol doende is om niet al te groote vuurhaarden met succes te dooven. Daar wagenstel en installatie zeer smal gebouwd is,kan het tevens dienst doen op plaatsen waar de grootere spuiten door haar omvang niet kunnen komen. Het spuitje is geleverd en gefabriceerd door de firma A. Bikkers te Rotterdam. Na afloop onderhield ir.Aikema,die de demon stratie leidde, zich geruimen tijd met de auto riteiten en maakte fotograaf Malta van de gele genheid gebruik eenige kieken te nemen. Onderscheiding. Zaterdagmiddag is door den burgemeester, op bet terrein van de spuitdemonstratie, de verguld-zilveren medaille van de Kon. Ned. Brandweer, voor 35-jaren trouwen dienst, uit gereikt aan den brandwacht J. de Graaf, die onlangs wegens het bereiken van den bepaalden leeftijd eervol ontslag verleend is. Besmettelijke ziekten. Ter gemeente-secretarie is in den afgeloopen week aangifte gedaan van 6 gevallen van rood vonk en 24 van mazelen. Het getal typhusgevallen te Overschie is thans weder van 26 tot 31 gestegen. 'n Juliilé bij S.V.V. Op 10 Mrt. 1926 hoopt onze welbekende voet baller A. H. Osterholt den dag te herdenken waarop hij voor 20 jaar als werkend lid van de voetbalvereeniging S.V.V. werd opgenomen, ter wijl hij 12| jaar deel uitmaakt van het eerste elftal. Gistermiddag om 5 uur ont stond een ernstige schoorsteenbrand ten huize van J. v. V. aan de van Smaleveltstraat, die door de brandweer is gebluscht. Nog ontstond een schoorsteenbrand ten huize van J.K. aan de Nieuwstraat, die door de Politie met zout is gebluscht. Gistermorgen is de 25-jarige K. V. wonende Nieuwsticht M. op den Rotter- damschen Dijk door een toeval getroffen. In den politiepost Koemarkt werd hij binnenge dragen, enna totbewustzijn te zijn gekomen,door de Politie naar zijn woning vervoerd. Gisteravond ten 9 3/4 uur is zekere P. R. van hier die met vrouw en kinderen van Vlaardingen kwam geloopen, in den Willem de Zwijgerlaan door een duizeling getroffen, in eengezakt. Binnengebracht in de Politiepost Nas- saulaan is hem door Dr. v.d. Broek geneeskundi ge hulp verleend, waarna hij hoor de politie naar zijn woning aan de Groenelaan is begeleid. Gistermorgen is in de Oranje straat een hond door een auto overreden en ge dood. Autobus in een sloot gereden Eergisteravond tijdens een hevige sneeuwbui is een autobus, waarin 16 uit Enschede komende arbeiders gezeten waren en die op weg waren naar Haaksbergen nabij de buurtschap Usselo in een sloot gereden en vervolgens omgeslagen. De inzit! enden wisten zich door het inslaan der ruiten naar buiten te werken. Een hunner werd door glasscherven vrij ernstig aan een der polsen verwond. De overigen kwamen met den schrik vrij. G ri e p in de mijnstreek. In de mijn streek breidt het aantal griepgevallen zich on rustbarend uit. Vooral in Kerkrade, Chevremont en Egygelshoven doen zich zeer veel gevallen voor. Verschillende scholen zijn gedeeltelijk ontvolkt, terwijl men overweegt deze voor eenige dagen te sluiten, om verdere besmetting te voorkomen. Op de mijn Laura en de Dominiale mijn is circa 8 van het aantal arbeiders aangetast. De ziekte is ditmaal niet kwaadaardig na. en-: kele dagen herstelt de patiënt. Doodelijkè ge vallen deden zich nog niet voor. Inbraak in een postkantoor. Zaterdag op Zondag hebben zich dieven toegang verschaft in het Postkantoor te Swalmen bij Roermond. Door het uitsnijden eener ruit hadden zij zich toegang verschaft. Toen zij echter de deur naar 't postkantoor wilden forceerën werden zij ver rast. Zij gingen aan den haal met achterlating van breekijzer en boot. De daders zijn onbekend gebleven. S t a a t s mij n Maurits De geweldige uitbreiding, der staatsmijn Maurits te Lutterade, die den naam heeft de grootste mijn van Europa te worden, moge mede hieruit blijken, dat in een paar jaren tijds het aantal mijnwerkers is gestegen van 700 tot 2300. Het aantal arbei ders vermeerdert iedere maand met 100. Onder het hooi bedolven. Za terdagmorgen wilde de 19-jarige dochter van de weduwe Veltman, te Rheezerveen hooi uit een hooiberg halen. De berg stortte in, waardoor de dochter onder het hooi bedolven geraakte. Toen het meisje er onder weggehaald werd,bleek zij reeds te zijn gestikt. Bliksem en brand. Te Venray is de bliksem ingeslagen in de schuur van de boerderij van de weduwe J. W. Voordat de brandweer aanwezig was, stond de geheele boerderij met stalling enz. in vlammen. Nagenoeg kon niets gered worden.Eenige var kens en verder klein vee kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Te Oudkarspel is tot den grond afgebrand het pakhuis van den. handelaar Spanjaard. Een belangrijke hoeveelheid groenten, fruit en zuidvruchten, alsmede verschillende gereed schappen werden een prooi der vlammen. -Te Schoonoord is door onbekende oorzaak, de woning bewoond door den heer J. Waring geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Zaterdagmiddag ongeveer 5 uur is door onbekende oorzaak bij den landbouwer G. Meije- rink in de buurtschap Engeland bij Beekbergen een brand ontstaan, dien de Beekberger brand weer niet kon meester worden. De vlammen, aangewakkerd door den wind, tastten ook de boerderij van W. A. Sonius aan, op ongeveer 50 M. afstand van het huis van Meijerink gelegen; Beide boerderijen zijn tot den grond afgebrand. Door eei) tram vermorzeld. Za terdagmorgen omstreeks kwart over negen is op het Bezuidenhout te 's-Gravenhage een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den 56-jarigen heer H. de R. wonende in de Gerard Reynstraat, archivaris bij het Octrooi aan den Nieuwen Uit leg, het leven heeft gekost. De heer de R„ die zich 's morgens naar zijn bureau wilde begeven, wandelde door het plantsoen langs de herten kamp in de richting van de Heerengracht. Daar het regende had hij een parapluie opgestoken. Blijkbaar in gedachten verzonken liep hij door. Zonder zich eerst te overtuigen, of de weg veilig was, stak hij de trambaan van de N.Z.H.T.M. over. Op dit oogenblik naderde een tram in de richting Scheveningen. De bestuurder van de tram die in de meening verkeerde dat de heer de R. de tram had zien aankomen, reed, nadat hij signalen had gege ven zachtjes door. Een der passagiers, die den heer de R. persoonlijk kende, begreep, dat er een ongeluk gebeurd moest zijn. Hij schreeuwde den bestuurder toe te stoppen. Deze voldeed hieraan onmiddellijk. Spoedig bleek, dat de héér de R. onder den wagen lag. De dood'moet on middellijk zijn ingetreden. Het lijk was vreese- lijk verminkt. Men heeft een uur noodig gehad om de tram op te vijzelen en het slachtoffer onder den wagen uit te halen. Het lijk werd naar het hoofdbureau van politie gebracht. Het tramverkeer ondervond groote stagnatie. Het intercommunale verkeer ScheveningenVoor burgLeiden moest worden omgelegd. Gezellige politiemannen. Naar uit Leipzig aan de „Montagmorgen" wordt ge meld, zijn jl. Donderdag in een specialen trein die in verband met. de Messe was ingelegd, drie Franschen door de stationspolitie gearres teerd. Dit voorval is door de pers te Leipzig doodgezwegen om het verloop der Messe niet te storen. Intusschen is er door de bladen te Parijs melding van gemaakt en het heeft al daar een zeer onaangenamen indruk teweeg gebracht. De (Duitsch-nationale) „Neueste Leipziger Nachrichten" publiceert heden het officieele politie-rapport., waarin de feiten over het geheel bevestigd worden. Volgens dit rapport werden drie Franschen,die bij vergissing in een verkeer den spoorweg-coupé hadden plaats genomen, door een spoorweg-inspecteur op barsche wijze te kennen gegeven, dat zij in een anderen wagon plaats moesten nemen. Daar de Franschen geen Duitsch verstonden, begreep men elkaar niet. De spoorweginspecteur haalde daarop onmiddellijk eenige politiebeambten, die de Franschen met geweld uit den trein verwijderden en hen daar op mishandelden. De bagage der reizigers bleef in den coupé achter. Zijzelf werden naar den wacht gebracht, waar zij Lot den volgenden middag moesten blijven. Bovendien werd hun een boete opgelegd van 200 mark elk. Het po litie-rapport beweert, dat de Franschen „Vive

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2