KW®Ï1AS§ Reepen met Cadeau DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN* Kasteel Jet Onweersnest." F EU 1LLETOIM. voor 1 AUGUSTUS 1926 49ste Jaargang Dinsdag 9 Maart 1926. No. 14499 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 08085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 r#g»is f 1.75 »lke rsgel daarboven 35 cent, 3 meel plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededsslingan '75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. - Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekeriag f 500 bij levenslaoge geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; I 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15_bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordenin gen voor geschreven en andere ofl'icieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 4 Mrt. 1923 vergunning verleend aan le. de N.V. OLIEFABRIEK „SCHIEDAM" tot uitbreiding van de fabriek voor de fabricatie van oliën, vetten en daaruit te bereiden produc ten, in het pand Noordvestsingel 57/59, kadas ter Sectie H. No. 738, met 2 electromotoren van resp. 16 en 15 P.K., drijvende diverse pom pen en roerwerken 2. Gebr. DRIES tot oprichting van een schilderswerkplaats in het pandWestvest /2, ka daster Sectie C. No. 1282, met een electromotor van 3 P.K., drijvende een luchtpomp voor lak- bespuiting van auto's en rijtuigen, en met een electromotor van 2 P.K., drijvende een exhaus- 3! de N. V. BRANDERIJ en GISTFA BRIEK „HOLLANDIA II" tot uitbreiding van haar fabriek in 's-Graveland 25 29, kadaster Sectie B. No. 775, met een alcoholwaarplaats, bestaande uit twee ondergrondsche betonnen reservoirs, waarvan elk een inhoud heelt van 4 X 1000 H.L., en met een electromotor van 4| P.K. drijvende een sihipomp. B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 8 Mrt. 1926 het verzoek van 1. J. D. HULSMAN om vergunning tot uit breiding van zijn rijwielfabriek in het, pand Haga- straat no. 69, kadaster Sectie L. No». 647, 635, en 1628 met 2 electromotoren van resp. I en3 P.K., drijvende een luchtpomp en een slijpstoel 2. J. L VAN GELDEREN om vergunning tot uitbreiding van de lompen- en beenderen- bewaarplaats in het pand Lange Achterweg 45 kadaster Sectie N. No. 3043. 3. J. POOT om vergunning tot oprichting- van eén slachtplaats van runderen en varkens een rookerij en kokerij van vleeschwaren en een inrichting voor worstbereiding in de panden Broersveld 159161, kadaster Sectie N. no.s 1503, 1705, 1706, 1707 en 1708 met 2 electromo- turen van resp. 1 en H P.K., drijvende een twee tal gehaktmachines 4. J. D. HULSMAN om vergunning tot op richting van een rijwielfabriek in het pand Nieu we Haven 249 (achtergedeelte) kadaster Sectie M. no. 2977 (ged.), met 2 moffelovens en 2 elec tromotoren van resp. 2 en 3 I .K., drijvende een boormachine, een draaibank, een slijpstoel en een compressor VERDAAGD aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet geëindigd is. Schiedam, 9 Mrt. 1926. Buitenlandsch Nieuws. In de openingsrede der vergadering verklaarde Ishii, dat hij in het Duitsche verzoek om toe treding een bewijs zag, dat de verbintenissen welke de leden van den Volkenbond onderling verbinden, ofschoon zij nog onvolmaakt worden toegepast, toch de verwachtingen steeds hooger spannen en steeds dieper inwerken op het ge weten van de wereld. Vervolgens benoemde de vergadering een commissie van 8 leden tot veri ficatie der volmachten. Omtrent de geheime zitting van den Volken bondsraad, die om een uur ten einde liep is geen officieel communiqué verschenen. Na heropening der Assemblé deelt de voor zitter mede, dat tot voorzitter der politieke com missie ter opneming van Duitschland de Brit- sche minister van Buitenlandsche Zaken, sir Austen Chamberlain, is benoemd en tot voor zitter der begrootingscommissie Loucheur (Frankrijk). Daarna vindt de verkiezing der zes vicé-presidenten plaats, waartoe worden gekozen Scialoja (Italië), Isjii (Japan), James Allen (Nieuw-Zeeland), Caballero (Paraguay), Titulescu (Roemenië) en Morales (San Domin go). Zij vormen dus thans met Chamberlain, Loucheur en Da Costa het definitieve presidiunl der 7e buitengewone algemeene vergadering van den Volkenbond. De beide commissies komen heden om half- vijf bijeen, terwijl daarna de volgende bijeen komst der Assemblée zal worden vastgesteld. FRANKRIJK. Een Engelsche persstem. De „Times" schrijft in een hoofdartikel, over den val van Briand o.a. Briand's val is des te ernstiger, daar het een der weinige staatslieden betreft, waarin het Fransche volk vertrouwen had. Tevens is het een feit, dat het niet slechts de staatslieden, maar ook de instellingen van Frankrijk zijn, die beproefd worden. Aan deze instellingen en aan het vertrouwen daarin is thans een ernstige schok toegebracht. Na alle vergeefsche pogingen van parlement en regeering, om de moeilijkheden op te lossen, is de financieele toestand van Frankrijk inder daad ernstig geworden. Een van de ernstigste hinderpalen voor de reconstructie van Europa is inderdaad het onopgeloste financieele pro bleem van Frankrijk. DE VOLKENBONDSRAAD. De eerste zittingen. Gistermorgen om elf uur is te Genéve de 39ste zitting van den Volkenbondsraad onder voor zitterschap van den nieuwen president, baron Ishii, Japan, geopend. De agenda, waarop als voornaamste punt Duitschland s aanvraag tot opneming voorkomt, werd vastgesteld, en eenige zaken van administratieven aard werden af gehandeld. Deze openbare zitting heelt drie kwartier geduurd de Raad is daarna in geheime zitting overgegaan. 22) Sedert hij onder de aarde ligt, waar ook ik Weldra zal rusten, berouwt mij mijnko ppigheid. Ik schreef aan je moeder en drukte haar mijn leedwezen over onze vijandschap tot nu toe uit, maar desniettegenstaande kwam het tusschen ons niet tot een eigenlijke verzoening. Zij ant woordde mij in een langen brief op zeer iel d e- Volle, zusterkijke wijze, doch sloeg mijn aan doc om met haar kind jij was destijds drie ol vier jaar oud haar intrek bij me te nemen, be slist en eens vooral af met de vei ai mg, a het huis, hetwelk voor haar man gesloten was voor haar, als weduwe, geen toevluchtsoord kon worden. Het bleef daarbij en alle briefwis seling tusschen ons hield weder.op. wij e er dan ook niet aan, Herbert, of je moe ei za je een zekeren afkeer tegen my hebben weten in te boezemen; het zou ten mms e zeei \ei klaarbaar zijn. Ti 1 - Integendeel, sir, antwoordde Herbert met levendigheid, u vergist zich met zulks te denken. Bij alle liefde en trouwen genegenheid, waarmede zij de-nagedachtenis mijn vaders eerde, was mijn goede, godvreezende moeder nu mos op u. Zij zeide, dat uw karakter edel, uw hart voor treffelijk 'was, maar dat gij hcht prikkelbaar CHINA. De Takoe-forten gebombardeerd Batterijen der geallieerde Chineesche troepen hebben eergister en gister de forten van Takoe gebombardeerd, waar zich de Kwo-Min-tsoen- troepen bevinden, die het vuur hebben beant woord. Buitenlandsche vrouwen, zie zich te fakoe bevonden zijn naar Tientsin gevlucht. Vijfduizend man uit Sjantoen zijn te Peking aangekomen en naar Sinho opgerukt. Het doel was de spoorverbindingen der Kwo-Min-tsoen te verbreken, zij zijn echter op een brigade van de Swo-Min-tsoen gëstooten, waarop een hevig gevecht is gevolgd. Het resultaat is niet bekend, doch van het Kwo-Min-tsoen-leger zijn des avonds vele gewonden Tientsin binnegebracht. Twintigduizend geallieerde soldaten zijn teYoung Ping-hoe aangekomen voor een krachtigen aan val op Lantsjou. In den sector Tientsin nadert cavalerie van Loe-Tsjoeng-lin Tsantsjou, waar zich de hoofdmacht van Li-Tsjin-lin bevindt. liking. Yen heeft de portefeuille van Buitenlandsche Zaken niet aanvaard. Deze zal üiTItNIPFF]^ IG> Ku: u A II Iüzenders van 250 Sterretjes geknipt uit de achterzijde der 5ets. Kwatta Reep-eliketten en met deze advertentie ingestuurd ontvangen gratis en franco 1 PRIMA VERZILVERD VULPOTLOOD merk „Marquise". Het beste Fransche Vulpotlood, winkelwaarde f 3.Koopt een HEELE DOOS Kwatta's 5 Cts. Reepen (Melk- of Javareepen) en gij zult daarbij nog een verrassing verpakt vinden bestaande uit K.G. PRIMA KWATTA CACAO Deze advertentie wordt 6 maal geplaatst. Inzendingen met opgaaf van juist adres aan KWATTA - BREDA. Afdeeling RECLAME. 84 KWATTA SOLDAATJES blijven ALTIJD geldig. 804 60 nu aan Wang-Tsjoeng-hoeai worden aangeboden. MAROKKO. De artillerie-stelling- der Riffi bezet. Een officieel communiqué meldt, dat de Spaan- sche troepen in den sector van Tetoean Zondag om halftwee den berg hebben bezet, op welks plateau zich het vijandelijke kanon bevindt, dat Tetoean heeft gebombardeerd. De vijand, die gedurende de laatste gevechten reeds zwaar te lijden heeft gehad, bood slechts zwakken tegenstand.De Spaansche verliezen bestonden uit zes Europeesche en twintig inlandsche soldaten. ALLERLEI. Uit Brussel. De fascisten van de kleur-Pierre Nothomb beleggen Woensdagavond een groote vergadering in de Magdalena-zaal alhier. In verband hiermede hebben de Brusselsche socialis ten besloten Woensdag „vreedzaam en zonder wapens", zooals zij in hun oproep schrijven, hun gevoelens over het fascisme te luchten. Daar de fascisten zich echter gereed houden om geweld te gebruiken, noodigen de socialistische organi satoren van de tegenbetooging hun partijgangers uit vrouw en kinderen thuis te laten. - Uit Luxemburg. Het bestuur van den In ternationalen Middenstandsbond is gister te Lu xemburg bijeengekomen. Ook Holland was ver tegenwoordigd. In politieke kringen te Parijs verwachtte men gister de herbenoeming van Briand tot kabinetsformateur. Uit Londen Het liberale Lagerhuislid, kapi tein Guest, heeft Zaterdag in een rede te Bristol de Agrarische politiek van Lloyd George socia listisch genoemd. Dit socialisme zal hij blijven bestrijden, ofschoon hij het niet noodzakelijk acht, daarvoor naar de conservatieven over te gaan. Uit Londen Gister is een vergadering gehouden van districts-afgevaardigden der zeven vakbonden, die betrokken zijn bij het conflict in de machine-industrie. De vergadering was gestemd ten gunste van strijd voor verhooging der loonen met een pond per week. waart en geneigd, om overijlde besluiten te ne men, die gij dan bleef volhouden, alleen, om een vermeend recht te doen gelden. Zij beval mij op beur sterfbed, u wanneer ik u ooit mocht ont moeten, te zeggen, dat het haar zeer speet, uw broederlijk aanbod te hebben afgeslagen. En als zij nog leefde zou zij er zeker in toestemmen, niet waar, dat ik mijn welwillende genegenheid overdraag op haar lieven zoon vroeg de oude man bewogen. Daarover heeft zij niet gesproken, sir, antwoordde Herbert. Zij zou toch mijn goede diensten voor jou niet geweigerd hebben Misschien niet, sir, wanneer ik uwe hulp noodig had, maar ik dank u. Ik heb niets noodig Ik heb als stuurman een goede betrekking en kan derhalve tevreden zijn. Je bent trotsch, zooals je moeder het was, Herbert En zijn moeder was in dat opzicht zooals haar broeder, wierp Capitola er tusschen. Wil je wel eens zwijgen met je nuttelooze opmerkingen?Uit den.toon, waarop je zegtik kan met mijn toestand tevreden zijn, maak ik op, dat dit niet heel en al 't geval is. Kom, biecht eens openhartig op: bevalt het je bij de koopvaardij Niet zoo bijster, oom, als ik u de waarheid moet zeggen maar men moet zich in zijn staat en stand weten te schikken. Neen, neen Yoor den drommel, de zoon Uit Berlijn Volgens de bladen is in de stad Mexico een moordaanslag gepleegd op den gouverneur Basco. Hij en eveneens een vriend van hem werden niet levensgevaarlijk gewond. De politie heeft vier personen gearresteerd. Binnenland. Het nieuwe kabinet. Beëediging van de nieuwe ministers. Pe Koningin heeft gistermiddag 2 uur de nieuwbenoemde ministers in het kabinet-De Geer ten koninklijken paleize beëedigd, met uitzon dering van jhr. rnr. Van Karnebeek, die met dezelfde portefeuille, welke hem in he.t vorige kabinet was toebedeeld, tot het nieuwe kabinet is toegetreden. Overdracht van de portefeuilles Kort na de beëediging door de Koningin van de nieuwbenoemde "'ministers heeft de overdracht van de portefeuilles aan de verschillende de partementen plaats gehad. Afscheidsaudiëntie. De Koningin heeft vervolgens de echtgenooten van de afgetreden ministers in afscheidsaudiëntie ontvangen. Afscheidsmaaltijd. De Koningin biedt hedenavond aan de af getreden ministers, met uitzondering van de heeren De Geer en Van Karnebeek, die deel uitmaken van het nieuwe kabinet, een afscheids maaltijd ten paleize aan. O u d-m inister Lambooy. De afgetreden minister van oorlog, majoor van den generalen staf J. M. J. A. Lambooy, i^ voornemens, den militairen dienst te verlaten. van mijn zuster moet niet half tevreden zijn, als het wellicht in mijn macht staat, hem geheel tevreden te stellen. Heb je soms meer zin in de marine Neen oom. Als ik kon kiezen, dan zou ik den zeedienst bepaald vaarwel zeggen. Maar wat zou je dan willen worden, m'n jongen Je zoudt misschien niet ongaarne in het leger overgaan De soldatenstand. .hm. maalt die je soms in 't hoofd Deze zou mij zeer zeker het liefste zijn, .want ik ken geen edeler fierder beroep, bekende Herbert,terwijl zijn gelaat een zekere levendigheid aannam. Welnu dan, hernam de oude majoor, zicht baar verheugd over de voorliefde zijns neefs voor een stand, waartoe hij zelf behoord had, als jou de soldatenstand zoozeer ter harte gaat wat ik je niet kwalijk kan nemen dan zult ge u ook met succes er aan kunnen wijden. De minister van oorlog, die mij, tusschen ons gezegd, persoonlijk nooit recht heeft doen weder varen, zal het toch niet zoo ver drijven, om mijn neef te weigeren, dat deze in West Point wordt geplaatst, als ik Z.Exc. daarom verzoek In West-Point riep Herbert verheugd. Wat, oom, wilt u er voor zorgen, dat ik geplaatst worde aan de militaire academie te West Point? Ja, mijn jongen, want als je in 't leger wilt, dan moet je ook carrière maken. Op onze terug reis zal ik in Washington vertoeven en de noodige stappen doen. Wij vertrekken morgen intus- De heer Kampsehöcr stelt zijn zetel beschikbaar. Naar wij vernemen, heeft de heer G. W. Kampschöer, burgemeester van Monster, aan den heer mr. dr. D. A. P. N. Kooien, afgetre- schen neem je afscheid van den kapitein, pak je koffer, want 't spreekt van zelf, dat je met ons gaat en bij je ouden oom in het „Onweersnest blijft, totdat je naar de militaire academie moet. 'o, wat een heerlijkheid! Niet met goud te betalen, oom riep Capitola en klapte van ge noegen in haar kleine handen. Hoe prach tig, hé, Herbert, dat wij samen reizen Oo sprak de jonge man, uwe onverwachte goedheid brengt mij in verwarring en nog weet ik niet in welke mate ik daarvan gebruik kan maken. In elk geval veroorlooft een gelukkig toeval mij, u een groot eind te mogen vergezellen w&nt ook ik ben van plan morgen naar Virginië te reizen, omdaar vrienden te bezoeken, waarbij moeder zaliger en ik inwoonden,. Toen moeder stierf, namen zij mij met groote liefde en genegen heid in zekeren zin als kind aan, en nu zijn ci drie jaren sedert verloopen ik heb hen niet gezien en gesproken. Ik geloof, oom, dat u met mij zult instemmen, wanneer ik het als mijn plich >e schouw hen te bezoeken, alsvorens mij onder een ander dak, al zou het ook het uwe zijn, neer te 'a— En wat zijn dat voor vrienden, Herbert, wie ie zoo met dankbare liefde aanhangt W aar wonen zij Als ik hen op een of andore wijze van dienst kan zijn, dan zullen zij voor al het goede, jou bewezen, rijkelijk beloond worden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1