DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Kasteel „Het Onweersnest." 49ste Jaargang. Donderdag 11 Maart 1926, No. 14501 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarbovenjfö cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitI 2U0 bij verlies van een hand, voet of oog 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgdjioorjleNJjolhAjge^ plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsek Nieuws. DE VOLKENBONDSVERGADERING. De voortzetting der besprekingen. Over besprekingen tusschen de onderhande laars van Locarno, die duurden van half 11 tot 1 uur, is geen officieel communiqué gepubliceerd. De gedachtenwisseling stelde de aanwezige leden in staat om met algemeene stemmen te beslissen, dat gisteravond reeds de 10 leden van den tegenwoordigen Raad zich zouden bezig houden met de kwestie der uitbreiding van den Raad. Over de hierboven vermelde bijeenkomst meldde men ons nog uit Berlijn De houding van Zweden en van een anderen Staat, die niet genoemd wordt, welke zich nog steeds blijven verzetten tegen een uitbreiding van den Raad van den Volkenbond, maakt het zeer moeilijk te Genéve een uitweg te vinden. Men tracht thans Zweden en ook den niet genoemden Staat te bewegen van houding te veranderen en tot dit doel vond hedenmiddag bij Sir Eric Drum mond, den secretaris-generaal van den Volken bond, een thee plaats, waartoe alle leden van den Raad, permanente en niet-permanente, werden uitgenoodigd. De Duitsche gedelegeerden zullen niet tot de gasten behooren, maar daaren tegen heeft wel de Poolsche minister-president graaf Skrzynski een uitnoodiging gekregen, daar men hem in staat wil stellen ook het stand punt van zijn land te ontwikkelen. Laten Zweden en de niet genoemde Staat zich bepraten dan is de kans groot voor het aanvaarden van het compromis-voorstel van Scialoja. Stresemann zou hedenavond om 8 uur zijn opwachting maken bij Chamberlain, ten einde te vernemen welk resultaat de bijeenkomst bij Sir Eric Drummond heeft opgeleverd. Mocht dit resultaat gunstig zijn dan zal men het einde van de crisis kunnen vieren op een groote ont vangst, die hedenavond, eveneens bij den secre taris-generaal van den Volkenbond plaats vindt. De uitnoodigingen tot deze ontvangst zijn reeds enkele dagen geleden verzonden. De Duit sche gedelegeerden hebben er ook een in hun bezit. De sub-commissie der commissie voor de opneming van Duitschland heeft dezen middag onder voorzitterschap van Chamberlain vrij wel zonder debat besloten, aan de commissie voor de opneming aan te bevelen Duitschland tot den Volkenbond toe te laten. FRANKRIJK. De nieuwe regeering. Gisterochtend is de Kabinetsraad bijeen ge komen om de onder-staatssecretarissen aan te wijzen. De Kamer is tegen Dinsdag bijeen geroepen. 's Middags zal Briand een ininisterieele verklaring voorlezen, waarvan de groote lijnen reeds besproken zijn door de ministers, die het eens waren, dat dit document zeer kort moet zijn. Raoul Péret zeide, dat hij zoo spoedig mogelijk naar Londen zal gaan. Dezen ochtend waren in het Palais Bourbon weinig afgevaardig den verschenen, zoodat men zich nog geen definitief oordeel kan vormen over het onthaal dat den ministers te beurt zal vallen. Uit enkele gesprekken van dezen ochtend blijkt'échter duidelijk, dat men opgetogen is in de parlementaire kringen over den spoed, waar mee aan de crisis een einde gemaakt is. Meer dan 100 oudstrijders-parlementsleden, die tot het Kartel behooren, hebben besloten een parlementaire groep te vormen. BELGIE. De katholieken in verzet. Gistermorgen heeft te Brussel het Verbond der katholieke kringen en vereenigingen ver gaderd, onder voorzitterschap van staatsminister Seghers, teneinde in bijzijn van de conserva tieve katholieke parlementsleden en leiders den politieken toestand te bespreken. De oud ministers Renkin en Jaspar en de katholieke afgevaardigde uit Charleroi, Michaux, hebben de balans opgemaakt der huidige regeering. Zij constateerden, dat de ontevredenheid van het geheele land wordt geconcentreerd op een katholieken leider, terwijl de socialisten al de voordeden uit de combinatie halen. De wensch werd uitgesproken, dat men tot de katholieke politiek van voor den oorlog zou terug keeren, die dan meer naar rechts georiënteerd zou moeten zijn. CHINA. Een accoord met de consulaire autoriteiten. Door de consulaire autoriteiten te Tientsin zijn stappen gedaan, in verband met de sluiting van de haven door de Chineesche autoriteiten. Laatstgenoemden verklaarden echter, dat zoo lang zich het smaldeel van Sjantoeng in de omgeving blijft bevinden, de gelegde mijnvelden een voornaam onderdeel der verdediging van Tientsin vormen. Niettemin werd later over eengekomen, dat de buitengaats liggende sche pen de haven slechts overdag mogen binnen komen en verlaten. Er loopen te Kanton hardnekkige berichten, dat de communistische generalissimus, Tsjang- Kai-sjan, zijn post heeft opgegeven en naar Hongkong is vertrokken. Een protest der mogendheden. De diplomatieke vertegenwoordigers der mo gendheden, die het protokol onderteekend heb ben, zonden een krachtig protest aan den mi nister van Buitenlandsche Zaken, betreffende den toestand te Tientsin, waarin zij de onmid dellijke stopzetting der vijandelijkheden eischen, omdat de tegenwoordige toestand een hinderpaal is voor de verbinding met de zee door de engte van Taku. Zij voegen er aan toe, dat zij zich het recht voorbehouden om de bescherming der scheepvaart zelf ter hand te nemen en den vrijen toegang tot de haven van Tientsin te verzekeren. Voor het geval, dat de Chineesche regeering de vereischte maatregelen niet. on middellijk zelf treft, zullen de mogendheden optreden, zooals in het protokol van 1901 bepaald is. dat de voorzitter van den Raad van Volkscom missarissen, Rykof, in een rede verklaard heeft, dat de Sovjet-Unie bereid is deel te nemen aan de voorbereidende ontwapeningsconferentie. De Sovjetregeering wil definitieve voorstellen doen om een oorlog te voorkomen, n.l. beperking der bewapening of totale afschaffing der oorlogs industrieën. Binnenland. Na de Kabinetscrisis. In de jaarlijksche vergadering van de R. K. studie- en debatingclub St. Michaël Rotterdam, is de volgende motie aangenomen De R. K. studie- en debatingclub St. Michaël Rotterdam, in vergadering bijeen met belangstelling gevolgd hebbende het ver loop der regeeringscrisis en gezien de oplossing gelet op de verschillende wenschen en uit latingen in den lande omtrent de in de toekomst te volgen politiek spreekt den wensch en het vertrouwen uit, dat de R. K. Staatspartij krachtig oppositie zal voeren, indien het kabinet de accrediteering van den gezant bij den H. Stoel, zijnde een lands belang, niet in zijn program zou opnemen vervolgens het kabinet slechts dan zal steu nen, indien zijn politiek krachtig gaat in demo cratische richting en daarbij behoorlijk rekening wordt gehouden met de redelijke verlangens der Katholieken, neergelegd in het R. K. Staats- program 1925 besluit, deze motie ter kennis te brengen van de R. K. Kamerfractie en de pers. werkzaamheden tijdelijk waren opgedragen aan luit. ter zee le klasse J. van Reede. Mr. A. R. Zimmerman. Het Weensche correspondentiebureau Herzog meldt, dat mr. A. R. Zimmerman na het eindigen van zijn officieele zending te Weenen, daar waarschijnlijk als particulier een woning zal aanhouden. Het Nederlandscli-Belgiseke verdrag. De delegatie van de S.D.A.P., die met een commissie uit de Belgische werkliedenpartij het NederlandschBelgische verdrag zal be- studeeren, vertrekt Zaterdag a.s. naar Brussel. 24) Daar hebben wij het al, bromde hij, terwijl hij naast John op den bok kwam zitten. Heb ik het niet dadelijk gezégd, dat de majoor een jonge vrouw zou meebrengen Hm, fluisterde John, jong is zij inderdaad, want zij kan hoogstens zestien jaar zijn. En denk je, dat zij zijne vrouw is Wat zou zij anders zijn? antwoordde Wool met zachte stem. Maar dat is zeker, mende John, dat mistress Codiment, danig uit haar humeur zal zijn. Terwijl de twee zwarten zich overgaven aan vermoedens ten opzichte der jonge dame, on derhield deze zich binnen in het rijtuig met den ouden heer. Weet u wel, oom, zeide zij, toen de koets lang zaan over de hobbelige straat rolde, dat u geen énkelen keer naar den naam der arme weduwe hebt gevraagd, wier vriend en beschermer gij zult worden en dat Herbert er ook niet aan ge dacht schijnt te hebben, hem u te noemen? Duizend drommels, waarlijk, je hebt gelijk Welk een verstrooidheidHoe zonderling Zou je dénken, Cap, dat hij hem met opzet ver zweeg ALLERLEI. Uit Berlijn Ondanks het door het Centrum en de Democraten genomen besluit om het „Volksbegehren" niet te steunen, komen uit verschillende deelen van Duitschland berichten binnen, dat de aanhangers dezer partijen zich tegen het besluit hunner besturen verzetten. Zoo heeft o.a. de afdeeling Groot-Frankfort der democraten besloten het „Volksbegehren" wel te steunen. Opmerkelijk is ook, dat in over wegend Katholieke stad Keulen de deelneming aan het „Volksbegehren" groot is, niet alleen in de arbeiderswijken, maar ook in die van den middenstand. In groot Berlijn hebben tot dus verre 437.000 personen op de lijsten ingeteekend. Uit Londen Uit Leningrad wordt gemeld, Kolcnontginning op Spitsbergen. Naar de „Tel." verneemt, heeft de Neder- landsche Spitsbergen Mij. met gasfabrieken in ongeveer twintig gemeenten in ons land, waar onder Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, contracten afgesloten voor de levering van kolen. Gebleken is, dat de kolen voor de gasfabrieken te gebruiken zijn. De S. D. A. P. In het „Volk" is opgenomen het verslag der S. D. A. P. over het jaar 1925. Vermeld wordt dat het aantal leden op 31 December 41221 bedroeg, wat een vermeerdering over 1925 is van 3327 leden. Het laatste kwartaal van 1925 bracht een teruggang van 50 leden. Het departement van marine. Bij het optreden van minister Lambooy ook als minister van marine ad interim, is kapitein- luiteftant ter zee A. van Hengel, directeur der Hoogere Marinekrijgsschool, werkzaam gesteld aan het departement van marine, onder de direc te bevelen van den minister. De nieuw opgetreden minister van marine ad intefim, prof. Van Royen, heeft voorhands die-te werkstelling van overste Van Hengel be ëindigd. Deze zal eerstdaags weer effectief optreden als directeur der Hoogere Marine- krijgsschool, in welke functie hij ook tijdens zijn werkzaamheid aan het departement van marine gehandhaafd bleef, doch waarvan de „Weer op de brug." Oud-minister Colijn, die zijn oude functie van hoofd-redacteur van „De Standaard" weer opgevat heeft, schrijft in dit blad een artikel, onder het opschrift „Weer op de brug." Daarin zegt hij o.a. het volgende „Steeds sterker voel ik, dat moeilijke tijden naderende zijn. De zichtbare afbrokkeling van het parlemen taire stelsel, de verwording daarvan tot parlementarisme, zooals Benoist het onlangs uitdrukte in de meeste landen van Europa, plaatst voor uiterst moeilijke vragen. Het wegvallen ten onzent van de samen werking der rechtsche partijen, en daarmee voorshands van de mogelijkheid van een nor malen toestand op Regeeringsterrein, roept tot zeer ernstige bezinning. Ik blijf welbewust voorstander van die samenwerking. Tegen overhaasting waarschuw ik thans reeds. Toen ik in 1920 als leider onzer partij optrad, vond ik een toestand, die reeds veel verschilde van dien van 10 jaren vroeger. Het coalitie gebouw vertoonde onmiskenbaar ernstige scheu ren Wat te duchten viel, is dan nu geschied. Maar nu moet dan ook de eenheid weer groei en. Gemaakt mag ze niet Bezinning is noodig. Bij alle drie. Men heeft het van den kant der moderne democratie wel willen doen voorkomen, alsof de Antirevolutionnaire Partij haar verleden in der laatste jaren heeft verloochend.en in een verstard conservatisme, bij voorkeur reactie geheeten, was vervallen maar ook dat gaat voorbij Op zijn tijd zal men toestemmen, dat een gezonde fin^ncieele toestand de onsmiskenbare voorwaarde is voor een progressieve politiek die duurt. Onze financieele toestand was in 1922 zeer ongezond geworden en is, ondanks alles, wat ter verbetering is gedaan, nog geenszins zoo als hij behoort te zijn. Gelijk over een paar jaar wel blijken zal De heer Colijn zegt ten slotte, te zullen mede werken voor het verkrijgen van eenstemmigheid onder de groepen der rechterzijde. Voor den vervolge zal hij in zijn blad ook ter zijde gestaan worden door mr. V. H, Rutgers. Neen, oom, dat geloof ik niet, Het is gebeurd, zonder dat u noch Herbert er op letten. Hij noemde de weduwe altijd mijn tweede moe der die arme vrouw de brave vriendin mijner moeder en zijn vriend heette hij Traverse de talentvolle jongen mijn broeder. Ik heb er schik in en dacht zoo in stilte hoe lang het nog zou duren, totdat gij eindelijk naar den familienaam der weduwe zoudt vragen. Maar u vergat het en Herbert ingelijks en zoo reisde hij af, zonder dat wij eigenlijk weten, waarheen en naar wie. Onbegrijpelijk Maar het is zooals je zegt. Ik geloof zelf, dat hij van zijnen kant het evenmin opzettelijk deed, als ik het onvoorbedachtelijk naliet hem er naar te vragen. Maar zoodra wij thuis zijn, zal mijn eerste werk wezen naar Staunton te schrijven, om het verzuimde in te halen. Weet u dan stellig, dat hij in Staunton ge bleven is? bracht Capitola er tegen in. Neen, om de grap niet te bederven, willen wij zijn te rugkomst afwachten en dan zien, hoe lang hij nog van haar zal vertellen zonder haren naam te noemen. Ha, ha, ha, je hebt gelijk, Cap, lachte de majoor, dat zullen wij doen. Wat is er ook aan een naam gelegen Het is heelemaal onver schillig hoe de weduwe heet. Zij heeft zich edel jegens Herbert gedragen, was de vertrouwde vriendin mijner brave zuster en is een nood- tegen hoest 137 6 Hooïdbesluursvergadering van de Hanze. In de laatstgehouden hoofdbestuursvergade ring van de Haarlemsche Hanze, waarin ook tegenwoordig was de rechtskundig adviseur mr. P. J. M. Aalberse, kwam o.a. de vraag in bespreking in hoeverre de inrichting van de katholieke bouwpatroons-organisatie past op het groote aantal kleinere patroons, dat bij dien bond is aangesloten of nog voor toetreding in aanmerking komt. lijdende, behoeftige vrouw. Zijn dit niet drie voldoende beweeggronden, om mij belang voor haar in te boezemen en haar mijn bijstand te verleenen Maar holla, hei, WoolJohn drom- melsche kerels wilt jelui wel eens beter op den weg letten riep thans de oude den twee negers toe, die inderdaad het rijtuig bijna omgeworpen hadden. 't Was maar een greppel, sir, antwoordde Wool, waarin wij niet het achterwiel geraakt zijn. De straat is ook waarlijk te slecht voor den duivel. Maar wij zijn nu over het ergste heen en de weg wordt al beter. Capitola wierp een blik op de streek, en zag een heerlijk vergezicht voor zich ontrold. Langs den weg de tusschen rotskloven zich baan bre kende stroom, die als een zilveren lint door de smaragdgroene gouwe kronkelde, die zich aan den voet van den berg uitspreidde, vervolgens als achtergrond de zwarte, hoekige rotsgevaarten welke het park in den vorm van een hoefijzer omgaven en daarom „de Duivelsklauw" ge naamd werd, eindelijk in het midden het door de stralen der ondergaande zon vergulde kasteel met zijn verlichte vensters dat alles gaf een beeld te aanschouwen, welks aanblik het jonge meisje in verrukking bracht. Doch laten wij Capitola in hare luide bewon dering van heur nieuwe woonstede en snellen wij den jongen Herbert Greyson vooruit naar ijn vrienden, naar wier wederzien hij met al de liefde van zijn dankbaar hart vuriglijk ver langde. VI. Een zonnestraaltje in droeve dagen. Twee uur van Staunton gelegen, en ongeveer een half uur rechts van het 't dichtst bij deze stad gelegen spoorweg-station, stond in een tuin tje, beschaduwd door eenige vruchtboomen, een klein landhuis, waarheen een net onder houden voetpad toegang verleende, wanneer men een smal hekje was doorgegaan, daar een haag het geheel omgaf. In deze bescheiden woning, verre van andere menschen verwijderd, leefden de vrienden van Herbert, die men in de streek slechts kende als de weduwe Martha Rocke en haren zoon Iraverse zonder dat men wist, wat zij eigenlijk deden voor den kost en waar zij vroeger gewoond naa- den. Het was ongeveer een vijftien jaar geleden, dag een in 't zwart gekleede jonge vrouw met een tweejarig jongetje, wiens moeder zij was, het landhuisje had gehuurd, en karig gemeubi leerd, om hier met haar kind in stille afzondering te leven van het werk harer handen. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1