Stads- en Gewestelijk Nieuws. Th. D. 1.— INGEZONDEN. Met betrekking tot het informatiebureau van den bond wordt besloten, onderhandelingen te openen met andere katholieke organisaties, ten einde dit instituut meer volledig tot zijn recht te doen komen. Door een der afdeelingen, welke de rechts geldigheid van het besluit tot vaststelling van den contributiemaatstaf voor 1925 in twijfel had getrokken, was deze quaestie aan de uit spraak van den rechtskundig adviseur onder worpen. Naar diens oordeel is de wettigheid van het besluit van den Centr. Raad aan geen twijfel onderhevig. Verder wordt besproken welke taak de stands organisatie heeft bij de stichting van een „Ver- weerfonds", waaruit de kosten kunnen worden bestreden van bijzondere acties, die niet uit sluitend een bepaalde groep van middenstanders raken. Naar de grenzen cloor het algemeen water snoodcomité gesteld voor steunverleening aan middenstandsbedrijven, zal een onderzoek wor den ingesteld. Het hoofdbestuur achtte verder hoogst urgent de vorming van een commissie tot bestrijding van het cadeauxstelsel, waarin alle belang hebbende groepen, vooral ook de consumenten, vertegenwoordigd zijn. Terzake van een ingekomen verzoek om te ageeren voor wijziging van de speelkaarten- belasting wordt het van meer beteekenis geacht, op algeheele intrekking dezer belasting aan te dringen. St. Liduina-Gesticht. De tweede verantwoording van de ingekomen gelden voor het electrische licht in St. Liduina's Gesticht gaat wed.erom gepaard met oprechten dank aan hen die tot nu toe gegeven hebben en met een krachtige aansporing tot degenen, die nog verwacht mogen worden. Vorig bedrag 207. Bij de Redactie ingekomen N.N. Lid van E.B.T. 11.50. A. v. d. L. 11.50. N.N. Bidt voor de missies 11.50. St. Jozeph gesticht, Tuirilaan 12. J. W. 11.50. W. 11.50. Van een verpleegde in 't gesticht 10. C. B. 1.—. Uit dankbaarheid voor de nu toe ontvangen weldaden S.T.L. 11.50. Mej. A. 2.50. Van een verpleegde in 't gesticht 11.50. Van de kladkames 11.50. Voor een verkregen lichtpunt), geef ik een lichtpunt 11.50. Maasbank 11.50. Van een verpleegde* in 't gesticht ƒ5. Totaal 344.50. Totaal benoodigd bedrag 1897.50. Tot Woensdag 10 Mrt. ontvangen 344.50. Blijft over 1553.—. Giften\vorden gaarne aanvaard door de redac tie van dit blad en door kapelaan L. Beune. Voor de bewoners aan de andere zijden der stad wordt medegedeeld, dat het adres is Nieuwe Haven 117 en het postcheque nummer is 69230. Hedenmorgen kwam onder letters J.N. nog een bedrag bij ons binnen van 15. Voorts onder motto „Fogido" 11.50. (Red.) Cursusavond. De leden van den R. K. Volksbond worden herinnerd aan den cursus, welke hedenavond in het Bondsgebouw plaats heeft. Kap. Pau- lussen zal op dezen cursusavond een lezing met lichtbeelden houden over de H. Petrus Canisius. Ook de dames van de leden worden verwacht. Spoorwegverbindingen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas verzoekt ons opname van het volgende Het zal belanghebbenden genoegen doen kennis te nemen van hetgeen in het Verslag van het verhandelde in de Vergaderingen van de Dienstregeling-Commissie uit den Spoorweg- raad op 22 en 20 September 1925 voorkomt over de door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlaardingen ingediende verzoeken tot wijzi ging van verschillende punten in de dienst regeling. Aan dit Verslag wordt het volgende ontleend 14. Verbetering te brengen in de verbinding tusschen Schiedam en Delft, welke onvoldoende is tengevolge van de omstandigheid, dat b.v. de treinen 161, 30 en 214 niet in Delft en wel in Schiedam en de treinen 3, 223, 204 en 216 wel in Delft en niet in Schiedam stoppen (Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlaardingen). In aanmerking nemende, dat van Delft naar Schiedam 27 treinen loopen en in omgekeerde richting 25 treinen, die aan beide stations stop pen, kan worden aangenomen, dat het locale verkeer tusschen deze plaatsen behoorlijk wordt bediend. In elk geval is het zeker niet gewenscht om de stoppingen, hetzij te Delft, hetzij te Schie dam, van enkele sneltreinen daarvoor uit te breiden. De door de Kamer genoemde tieinen bedienen aansluitingen of zijn noodig voor een snel doorgaand verkeer behalve trein 223 kun nen zij in verband daarmede op het traject den Haag—Rotterdam D.P. niet tweemaal stoppen. Nu derhalve het locale verkeer op voldoende wijze wordt bediend, bestaat geene aanleiding op inwilliging van het verzoek aan te dringen. 15. Het is gewenscht verschillende lange op onthouden te Schiedam voor de reizigers uit de richting Den Haag naar stations van de lijn SchiedamHoek van Holland te bekorten, hetgeen kan worden bereikt door a. Trein 855, vertrekkende 10.17 van Den Haag naar Rotterdam, 10 minuten later te stellen, waardoor de overgang te Schiedam op trein 1914, V.1055, van 12 minuten tot 2 minu ten wordt teruggebracht. b. het vertrek van trein 1922 van Rotterdam naar Maassluis, thans 1.28 vroeger te stellen, waardoor een betere treinverdeeling ontstaat c. het doen stoppen te Schiedam van trein 223, vertrekkende 5.00 van Den Haag naar Rotterdam, waardoor aansluiting wordt ver kregen op trein 1934, die 5.23 van Schiedam naar Hoek van Holland vertrekt d. laterstelling van trein 1942, vertrekkende 7.02 van Rotterdam naar Hoek van Holland, waardoor de tijdruimte tot den volgenden trein 1944, V.8.17, kleiner wordt en doen stoppen van trein 193 te Schiedam ter verkorting van de reis AmsterdamVlaardingen e. laterstelling van trein 233; Schiedam A. 11.02, opdat de overgang aldaar op trein 1950, die 11.37 naar Hoek van Holland vertrekt, worde verkort en zoo dit niet mogelijk is trein 8.75, die van Haarlem te 11.15 te Den Haag aan komt, tot Schiedam of Rotterdam te doen door- loopen f. laterstelling van trein 1935, die te 4.49 van Vlaardingen te Schiedam aankomt, en vervroe ging van den te 5.06 van Schiedam naar Den Haag vertrekkenden trein 1-054ter bekorting van het thans bestaande oponthoud van 17 minuten, wat vooral voor abonné's van belang is g. vroegerlegging van trein 36, vertrekkende 10.25 van Schiedam naar Den Haag, waardoor de overgang van trein 1949, welke thans 14 minuten bedraagt, wordt verkort. (Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlaardingen). De aansluitingen te Schiedam zijn in het al gemeen vrij goed. Tegen eenige in het verzoek voorgestelde wijzigingen bestaan de vólgende bezwaren a. Trein 855 vertrekt 10 minuten na aan komst-van trein 5 naar Delft en Schiedam en brengt de met laatstgenoemden trein uit Am sterdam aangekomen reizigers naar deze plaat sen. Werd aan het verzoek voldaan, dan zouden deze reizigers 10 minuten langer in den Haag- moeten wachten, hetgeen niet gewenscht is. b. Trein 1922 zou, behajve op Zon- en feest dagen, misschien enkele.minuten vroeger kun nen vertrekken doch zeker niet meer, omdat hij op het baanvak RotterdamSchiedam ach ter trein 1044 ligt, die 1.13 naar den Haag ver trekt. c. Eene stopping te Schiedam van trein 223 wordt wel mogelijk geacht en zou nader kunnen worden overwogen. d. Trein 1942 heeft thans aansluiting van den te 7.01 te Schiedam aankomenden trein 1995 en van trein 1986, die 6.40 te Rotterdam D.P. aankomt; afgezien nog yan de omstandigheid, dat het niet gewenscht is trein 193 te Schiedam te doen stilhouden, zou het bovendien niet mogelijk zijn trein 1942 zooveel later te stellen, als ter verkrijging van eene aansluiting met trein 193 noodig is. e. Laterstelling van trein 233, Amsterdam V.9.25, komt niet gewenscht voor, omdat dan de aansluiting met trein 456, Amsterdam A.9.17, slechter zou worden en de aansluiting op den te 11.25 van Rotterdam D.P. vertrekkenden trein 1099 in gevaar zou komen verloren te «gaan. Door wijziging en het doen doorloopen van trein 875 naar Schiedam, zou de gevraagde aansluiting op trein 1950 kunnen worden ver kregen derhalve ware na te gaan, of deze door trekking mogelijk is. f. Trein 1925 komt te Rotterdam D.P. t,e 4.57 aan en heeft aldaar aansluiting op trein 1991, die te 5.03 naar Dordrecht vertrekt. Later stelling van eerstgenoemden trein wordt daarom niet wenschelijk geacht. Evenmin kan een vroegerlegging van trein 1054 worden aanbe volen, met het oog op het door dezen trein be diende verkeer van studenten van Delft naar den Haag. g. Trein 36 Nijmegen—Leiden kantin verband met zijne aansluitingen te Geldermalsen niet worden vervroegd. Ook met het oog op de dienst regeling van trein D 22 op de lijn Dordrecht Schiedam en van trein 172 op het gedeelte RotterdamSchiedam zouden tegen de gevraag de vroegerlegging bezwaren bestaan. Naar het oordeel der Commissie kunnen de bestaande aansluitingen te Schiedam in het algemeen als voldoende worden beschouwd. Voldoening aan de onder a, b, d, f en g gedane verzoeken wordt onnoodig of ongewenscht ge acht, terwijl aan de onder c. en e. geuite wenschen zooveel mogelijk ware te gemoet te komen. 16. In het algemeen wordt er met klem op aangedrongen bij de vaststelling van de dienst regeling der treinen naar het Zuiden zooveel mogelijk rekening te houden met de noodzake lijkheid van aansluiting te Rotterdam op de treinen uit de richting Hoek van Holland, terwijl meer in het bijzonder verzocht wordt te Rotter dam eene aansluiting tot stand te brengen van trein 163, van Floek van Llolland, die 8.12 aan komt, op trein 3, die 8.10 naar Zeeland vertrekt. (Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlaar dingen). De aandacht zij er op gevestigd, dat juist om aansluiting van de treinen uit de richting Hoek van Holland op de treinen naar het Zuiden te bevorderen, sommige der in punt 15 gevraagde verbeteringen niet kunnen worden aangebracht. Trein 163, die te 8.12 te Rotterdam D.P. aankomt, heeft aldaar aansluiting op trein D.171, die te 8.22 van daar naar Oldenzaal vertrekt. Ter verkrijging van de gevraagde aansluiting op trein 3 zou trein 163 vóór eerstgenoemden trein, d.i. dus te 8.02, te Rotterdam D.P. moeten binnenkomen de bootreizigers, die met dezen trein worden vervoerd en met trein D 171 wen schen door te reizen, zouden dan echter plm. 15 minuten langer oponthoud te Rotterdam on dervinden, hetgeen zeker niet gewenscht is. Eene vroegerstelling van trein 163 moet ook wor den ontraden in het belang van de talrijke fo rensen, die van dezen trein gebruik maken en voor wie de aankomst te Rotterdan, dan te vroeg zou worden. Het verkeer Hoek van Hol land/Rotterdam met Zeeland is niet van dien aard, dat daaraan de hiervoren genoemde be langen dienen te worden opgeofferd. Op grond van het vorenstaande wordt het niet wenschelijk geacht het verzoek te onder steunen. Propaganda-vergadering. Gisteravond hebben de Josephgezellen, afd. „Frankenland" een propaganda-avond georga niseerd in het lokaaltje aan Klein Groenendaal, onder leiding van kap. Wiemers. Als spreker trad op de heer Franken uit den Haag, die de gezellen opwekte tot meer actief deelnemen aan het bevorderen en het tot bloei brengen van de „Joseph-gezellen-vereeniging", hun tot voorbeeld stellende vader Kolping. Moge de gezellen een succesvolle propaganda voeren en nog vele jongelui tot de hunne maken. De „Koninklijke." In aansluiting op het reeds gepubliceerde in zake den bouw van 9 tankschepen door de Ko ninklijke Nederlandsche Petroleum Mij. ver nemen wij Lhans, dat de maatschappij reeds drie orders heeft gegeven voor het bouwen van deze tankschepen waarvan ieder groot 2300 ton is. Het zijn schepen van eenzelfde type als reeds meermalen door de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij aan de Kon. Nederl. Petro leum Mij. zijn geleverd, en dus geen motorsche pen. Eén dezer schepen wordt gebouwd bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. een tweede op de werf „Gusto" alhier en het derde in Italië. Voor dit laatste vaartuig wordt de geheele machine-installatie door de Rotterdamsche Droogdok Mij. geleverd. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkan toor Schiedam en zijn hulppostkantoren, over de maand Februari 1926. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd ƒ25.379,94; en terugbetaald ƒ22.148,01. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedraagt 32. Door t.usschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes afgeschre ven 700. Dok op drift geslagen. Gistermiddag half vijf is in de Wilhelmina- haven, het drijvende dok No. 2, van de „N. Waterweg", waarin het s.s. „Eibergen" in repa ratie lag, van zijn ankers losgebroken en op drift geslagen. Daar de kans groot was, dat het gevaarte een van de schepen, die in de Wilhelminahaven lagen, zou doen zinken of schade kon toebrengen aan de kade, werd door de directie^onmiddellijk om hulp geseind aan het Prins Hendrik dok te R'dam. In minder dan geen tijd, schoten 8 sleep- booten de 4 van de Furnes te hulp en met ver eende krachten is men er tenslotte in geslaagd het dok weer op zijn oude plaats terug te bren gen, zonder dat er ongelukken waren voorge vallen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) ÏW Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven Geachte Redactie Ondergeteekende verzoekt beleefd plaatsing in Uw eerstvolgend blad. Bij voorbaat dank Hoe vaak gebeurt Ijiet niet, wanneer .we ons in het gezelschap van „ouden van dagen" be vinden, dat er onwillekeurig over den goeden ouden tijd gesproken wordt. Ze weten dan te verhalen, hoe de wereld was in hun tijd, hoe alles tevredener was enz., maar die goede, oude tijd is voorbij. En zoo is het ook met ons geestelijk leven, met ons katholiek leven. In de dagen der eerste Christenén was er werkelijk een 'meeleven met den eeredienst der Kerk, waarvan zij deel uit maakten. Ja, als men hun ceremonieele plech tigheden leest, wordt ons hart geroerd en ook wij zuchten „Waar is die tijd Die goede oude tijd is voorbij 1" Neen, gelukkig niet geheel 1 Want wat ziet men heden Overal is de belang stelling gewekt voor de Liturgie, de eeredienst der Katholieke Kerk. Maar helaas, dat opleven van het meeleven met het leven van onze Moeder de H. Kerk is nog zoo eng. Hoevelen toch zijn er, die niet begrijpen, wanneer er eens 'n pontificale H. Mis gecelebreerd wordt. Waar blijven de Liturgische vereenigingen in de plaatsen waar deze nog niet bestaan (Ook Schiedam En dat er hier ter stede weinig kennis van de Litur gie onder de geloovigen bestaat, bewijzen vele omstandigheden. Moge dan dit weinige eenigszins bijdragen, niet tot een opwekken van de belangstelling voor de Liturgie, maar tot een werkelijk op bloeien, tot een daadwerkelijk meeleven met onzen eeredienst, welke zoo rijk en zoo schoon is. La.urentius. Gemengd Nieuws. Schip aan den grond. Liet Italiaan- sche stoomschip „Sirena", bestemd voor Rot terdam, dat gistermiddag 4 uur, gesleept door de sleepboot „Humber" voor den Nieuwen Wa terweg kwam, is te 4.35 uur door het breken van den sleeptros ten Zuiden van het Zuiderhoofd bij den eersten strekdam aan den grond blij ven zitten. De „Humber" blijft in de nabijheid. De positie leverde veel gevaar op. Met de stoomreddingsboot is het schip niet bereikbaar. De eerste pogingen om de „Sirena" te be reiken zijn niet gelukt. Om 8 uur is aan de Sirena draadloos geseind, dat geen pogingen moeten worden gedaan, het schip te verlaten. De toestancf is zeer gevaarlijk. Na hoog water zullen de pogingen, om de bemanning af te brengen, worden hervat. De hulpbrigade van de eerste Hulp bij Ongelukken is onder leiding van Dr. Knip aan de Z. zijde van den Waterweg aanwezig, om zoo noodig de eerste hulp te ver- leenen. Door een brok pyriet getrof fen. Gisternacht is de 29-jarige arbeider K. Sleeuwenhoek te Capelle ad. IJssel, werkzaam in de nachtploeg der Vereenigde Chemische Fa brieken aldaar, getroffen door een brok pyriet. Hij brak de ruggegraat en is overleden. De man laat een vrouw en 5 kinderen achter. Dinsdagmiddag was de 45-jari- ge gehuwde timmerman G. Slooten te Grootscher mer (N.-.H.) werkzaam in het transformatorge bouw, toen hij door een ongelukkig toeval in aanraking kwam met de hoogspanningdraden. Hij kreeg een ernstigen electrischen schok en viel daardoor met het hoofd op den betonnen vloer. Ernstig gewond werd hij opgenomen hij stierf tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Alkmaar. Willem Broekhuys. Het „Vdl." vult zijn doodsbericht als volgt aan Hoewel de tijdsomstandigheden en de psyche der. menschen, uit die omstandigheden geboren, hem gunstig waren, heeft Broekhuys toch din gen bereikt, welke op een genialen knobbel in zijn hersens wezen. Uit een vrij duister zaakwaarnemersverleden kwam hij plotseling te voorschijn als een staart ster met gouden staart. Moderne Midas is hij ook geweestwat hij aanraakte werd goud. Zijn premieleening was een vondst en is eigenlijk wel ooit afdoende bewezen dat zijn fenomemaal succes inbedrog heeft ge legen Hoe dit zij, Willem Broekhuys zou als een der rijkste menschen van Nederland gestorven zijn, ware het niet merkwaardig noodlot dat het avontuur met het dagblad De Dag hem den hals had gebroken. Het is zijn ondergang geworden, financieel engeestelijk, want doordien verloor hij het tooverachtig aureool van goudmaker-uit-alles. Merkwaardig is, dat hij steeds pogingen heeft gedaan, om den zaakwaarnemer te re- habiliteeren en dat hij het Nederlandsche Volk aan zich wilde verplichten door én kunst beschermer én schatkistredder te willen worden. Men herinnert zich zijn aanbod aan minister de Geer, om de Staatsloterij zoo te hervormen, dat haar winst de helft van het budget zop be strijden. Er werd in die dagen gezegd, dat Z.E. graag het aanbod zou hebben aanvaard, als 't maar niet met loterij had samengehangen. De justitie heeft hem fel vervolgd, maar het merkwaardige was, dat het gros van het volk zijn telkens ontkomen met zekere voldoe ning volgde. We kunnen dan ook wel zeggen misschien is het de moeilijkheid der zelfkennis dat het Nederlandsche volk zich nooit door Broekhuys bij den neus gepakt heeft gevoeld. Na de catastrofe van De Dag heeft 't nooit goed meer willen vlotte, al kondigde slimme Willem telkens aan, dat hij weer wat nieuw had, om heel Nederland op den kop te zetten. Thans is het zeker uit. Waarom zouden we geen rust gunnen aan den man, die ons ten slotte door zijn wonderbare capriolen door een moeilijken, naargeestigen tijd heeft heengehol- pen, omdat hij voor spannende afwisseling zorg de Die hem van nabij kenden, hebben altijd getuigd, dat hij werkelijk een goed en mensch- lievend hart bezat. Opwindende jacht. Dinsdagnamid dag is te Sas van Gent door de douane een Fran- sche auto met 8 vaten bevattende 1000 Liter alcohol aangehouden. De invoerrechten op deze partij bedragen 6000 gulden. De aanhouding geschiedde na een emotie volle jacht, waarbij zelfs revolverschoten ge lost moesten worden. De alcohol was aan de Fransche grens ter verzegeling voor transito-verkeer door België aangegeven en moest na even over Neder- landsch gebied gevoerd te zijn, frauduleus in België worden teruggebracht. De chauffeur gaf dan ook vol gas en vloog het douane-kantoor voorbij zonder zich aan de op hem afgevuurde waarschuwingsschoten te storen. Intusschen was onmiddellijk last gegeven de afsluitboomen van den spoorweg over den weg naar België te sluiten, waardoor de smokkelaars niet aan hun plan, om België te bereiken, konden gevolgd geven. Toen er aan geen ontkomen meer te denken viel, sloegen de chauffeur en zijn maat op de vlucht. Een werd spoedig gegrepen, doch de ander sprong in het kanaal Gent-Terneuzen. Door de koude bevangen moest hij echter al spoedig zijn poging opgeven. Hij werd op het droge gebracht en in verzekerde bewaring ge steld. Hij verklaarde 200 francs te hebbep ontvan gen om het waagstuk te beproeven. Tevens is thans gebleken dat den 2en Maart j.l. een ge.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2