Regeerin osverhlaring. Laatste Berichten. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Kerknieuws. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Üjke hoeveelheid Fransche alcohol op dezelfde wijze langs dezen weg frauduleus naar België werd ingevoerd. Noorderlicht. Zoowel uit binnen- als buitenland komen berichten betreffende een sterk Noorderlicht, dat eergisteren, Dinsdag avond, tusschen half acht en negen uur is waar genomen aan den Noordelijken hemel. Het verschijnsel bestond uit een grooten rooden boog, waaruit hier en daar stralen schoten, waardoor een zeer eigenaardig effect teweeg gebracht werd. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bdt heeft medegedeeld, dat het hier hetzelfde ver schijnsel geldt, dat zich ook op den avond van Vrijdag 5 Maart j.l. heeft voorgedaan. Het vindt zijn oorzaak in het grooter gewor den aantal zonnevlekken en ging gepaard met een vrij sterke magnetische storing. Gedurende een periode van ruim elf jaren, voor het eerst in 1923, neemt het Noorderlicht in sterkte toe en na 1930, wanneer de maximum sterkte bereikt zal zijn, zal het weer geleidelijk zwakker worden. Brand in een bioscooptheater. Dinsdagavond is bij een filmvertooning in het Luxor Theater aan den Nieuwendijk te Amster dam een film in brand gevlogen. Door het flink optreden van de beide operateurs, die in de cabine waren, werd het vuur beperkt tot de in brand geraakte film en werden de vlammen bui ten de cabine niet zichtbaar. Het publiek heeft in de grootste kalmte tijdens het gebeurde het theater verlaten. De voorstelling zou gister weer doorgaan. Onweer. Gistermorgen half zeven is de bliksem geslagen in de hofstede Plassendaal bij Walenburg, op Texel. De boerderij is geheel afgebrand. Negentien koeien werden gered 42 lammeren zijn in de vlammen omgekomen. bom, welke geplaatst zou zijn nabij het oorlogs magazijn te Zogja, waren onjuist. De eerste luitenant H. K. van Heerde kwam, toen hij in het Bakongansche op patrouille was, in aanraking met kwaadwilligen, van wie er zes werden neergelegd. Vijf karabijnen werden teruggevonden. Onzerzijds is één man gesneu veld. Twee zijn gewond. Luitenant vn Heerde werd licht gewond. Amerikaansch luchtschip ver nietigd. Een brand die uitbrak aan boord van het Amerikaansche luchtschip T. A. 5 verplaatste zich in een oogwenk van den voor- naar den achtersteven. Er was een oogenblik van buitengewone opwinding. Verscheidene boo ten schoten toe om de bemanning te helpen. Doch deze werd in haar geheel opgenomen aan boord van een regeeringsboot, welke vervolgens het beschadigde luchtschip naar Fort Monroe sleepte. De schade bedraagt 2 millioen dollar. De mijnramp in West-Virginia. Omtrent de mijnramp in West-Virginia wordt nog gemeld, dat men er in is geslaagd acht lij ken van mijnwerkers, die zich nog in de mijn bevonden, te'bergen. Er bestaat weinig hoop, dat men de overige twintig arbeiders nog levend zal aantreffen. In 1914 zijn bij een ramp in dezelfde mijn 184 arbeiders om het leven gekomen. Gisteravond zijn opnieuw tien mijnwerkers gered, die ten gevolge van de ontploffing in de mijn te Eccles waren opgesloten. Thans worden nog acht mijnwerkers vermist. Het aantal doo- den bedraagt in het geheel elf. Brand. Gistermorgen omstreeks 12 uur is het manufacturenmagazijn van den heer Bo- gers op de Demer te Eindhoven afgebrand. De gemeentelijke brandweer, geassisteerd door de Philips brandweer, wist de belendende perceelen te behouden. Windhoos. Gistermiddag te ongeveer kwart-voor-vijf trok een windhoos over Loos duinen, die belangrijke schade heeft aangericht bij verschillende kweekers. De windhoos kwam plotseling, zonder merk bare voorteekenen, opzetten en ging gepaard met zware hagelslag. Met zekerheid kan ge zegd worden, dat niet de hagel, doch de wind de groote schade aangericht heeft. Vooral de tuinen van den heer W. Storm en de Wed. v. d. Haag hebben ernstig te lijden gehad. In beide werden ongeveer 1000 ramen van kassen vernield. Geringer, maar toch nog ernstig, was de schade, aangericht bij de firma's Drijver, Van Bremer, Jeursen en v.d. Lans, die elk Onge veer 1000 hunner ruiten vernield zagen. De to tale schade aan de ruiten bedraagt reeds ruim 7000, welke schade niet door verzekering wordt gedekt, daar de meeste kweekers wel tegen ha gel, maar niet tegen storm verzekerd zijn. In het bijzonder voor de kleine kweekers beteekent dit dus een geducht verlies. De directe schade aan de gewassen is niet zoo groot, ook omdat het meeste nog niet boven den grond staat. Mogelijk is het echter, dat vele gewassen, o.a. tomaten en bloemkool, zullen mislukken, daar zij ontijdig aan de buiten lucht zijn blootgesteld. Behalve de genoemde kweekers hebben nog anderen zeer geringe schade ondervonden, vooral door zg.n. ),plat"-slag. Flesschentrekkers. De justitie te Haarlem en de politie te Schoten hebben huis zoeking gedaan in de woning van H. J. K., aan den Rijksstraatweg, M. G., aan de Van Sil- lemstraat, en G.O., aan den Verzierdenweg, flesschentrekkers, die vooral de laatste maanden bij winkeliers te Haarlem en te Schoten voer duizenden guldens aan goederen moeten heb ben gekocht zonder dat betaling volgde. Ook zouden zij een handelaar te Leeuwarden voor eenige rijwielen hebben opgelicht. Bij banket bakkers hadden'zij rekeningen van bijna 40 gemaakt. Toen de justitie kwam stonden er 6 doozen van banketbakkers in de gang. Voor eenige honderden guldens aan goederen, die de laatste dagen gekocht waren, zijn in beslag genomen. De andere voorwerpen zijn blijkbaar beleend of verkocht. Poging tot moord en zelfmoord Op het Koningsplein te Delft heeft gisteravond omstreeks half 11 W.H., oud-verpleger van he St. Joris-gasthuis zijn verloofde, mej. v.d. B., verpleegster van het St. Joris Blindengesticht, met een mes zeer ernstig aan de hals verwond. De man heeft zich vervolgens den hals afgesne den. Het lijk is naar het gasthuis vervoerd. Het meisje is in het gasthuis ter verpleging opgenomen. Haar toestand is niet zonder ge vaar. Een spoorbr u"g over de Schelde. De directie der Belgische spoorwegen zal bin nenkort aanbesteden den bouw van een spoor brug over de Schelde te Cruybeke. betreft, zij nog medegedeeld, dat de inbreker wel veel overhoop heeft gehaald er waren nog tal van andere sieraden van goud en diamant, veel zilverwerk en effecten, doch geld was niet in huis doch zich bepaald heeft tot het mede- nemen van de juweelen ter waarde van 50.000 tot 40.000 benevens van eenige gouden voor werpen. Daar de juweelen verzekerd waren, loofde de betr. verzekeringsmaatschappij destijds een pre mie van 5000 uit voor dengene, die den dader in handen van de politie zou brengen, doch zon der goeden uitslag. De verzekeringsmaatschappij maakte naar mededeeling van mevr. Gomperts eerst bezwaar het verzekerde bedrag uit te be talen. Mevr. Gomperts heeft toen een deskundig onderzoek laten instellen door dr. Van Ledden Hulsebos, die tot de meening kwam, dat er geen inbraak had plaats gehad, terwijl de meerge noemde Utrechtsche politieambtenaar Hamoen van oordeel was en bleef, dat alles op inbraak wees. Tenslotte heeft de verzekeringsmaatschap pij ongeveer 13.000 uitbetaald. partijen tot vertrouwen in en steun aan de regee ring. Naar men verneemt zou 300 Etsen gestolen. Terwijl Scot land Yard alles in het werk stelt, om de daders op te sporen der verschillende schilderij-dief stallen, kom uit New York het bericht, dat al daar uit de Schwartz-gallery" in den afgeloo- pen nacht 300 etsen zijn gestolen. De Londensche politie onderzoekt thans of er sprake kan zijn van een internationaal Com plot met vertakkingen in Parijs en New-York. Storm. Het heeft gister vooral in het Noor den van Engeland zwaar gestormd. Glasgow heeft speciaal van het ruwe weer te lijden gehad en is door sneeuwbuien en onweer geteisterd. De telefoon-verbindingen naar en van Glas gow zijn gestoord. In Liverpool en andere havens blijven de schepen liggen, daar zij door het slechte weer niet kunnen uitvaren. De stormwind, die sinds twee dagen over België woedt, heeft op verscheidene plaatsen ongelukken veroorzaakt. Te Limmel werd een grafsteen omvergeworpen. Deze kwam op drie kinderen terecht van wie een werd gedood en de twee andere zwaar gewond werden. Te Genck werden twee boomen ontworteld. Zij vielen op een hoeve, waar vier inwoners werden gewond en twee koeien gedood. In Bosnië heeft een hevige storm gewoed Vijfenzeventig huizen zijn verwoest. De schade bedraagt 3 millioen dinar. Een voorkomend mensch? De koopman W.L., van den Stationsweg te Rotter dam heeft aangifte gedaan, dat een onbevoegde, vermoedelijk een familielid, een bedrag van 700 op zijn spaarbankboekje geind heeft,. I n d i s c h a 11 e r 1 e i. De politie te Jogja karta arresteerde de voornaamste communis tische leiders, naar aanleiding van den beraam den bomaanslag in den nacht van 6 dezeiDe bom bleek niet gevaarlijk geweest te zijn. De oorspronkelijke berichten over een dynamiet Een oude inbraak opgehelderd. In Juni 1924 heeft in het perceel Wilhelmina park 26 te Utrecht, bewoond door mevr. de Wed. E. Gomperts-Jitta, een inbraak plaats ge had, waarbij uit een brandkast juweelen ter waarde van 30.000 tot 40.000 benevens eenige gouden voorwerpen werden ontvreemd. De toen malige hoofdinspecteur van politie te Utrecht, Hamoen en de rechercheur van politie Bleijen- berg hebben toen de inbraak ontdekt werd, onmiddellijk een onderzoek ingesteld, doch dit onderzoek leverde niet meer op dan de bevin ding van eenige vingerafdrukken op een bureau plaat,, welke later van groote waarde is gebleken te zijn. Toen nu onlangs te Rotterdam de dader van de inbraak in het hulppostkantoor aan de Biltstraat te Utrecht was aangehouden en naar Utrecht overgebracht, bleken diens vingeraf drukken de dader was bij deze inbraak zoo slim geweest om geen vingerafdrukken af te laten veel overeenkomst te vertoonen met die gevonden bij den inbraak in het Wilhelminapark. Voor den commissaris van politie Hamoen was dit een reden om omtrent dezen Duitscher meer gegevens te verkrijgen. Het bleek nu, dat deze Duitscher, de 29-jarige V., afkomstig was uil, een klein plaatsje in den omtrek van Essen en een meisje in Essen had. Twee politie-ambte- naren uit Utrecht hebben daarop een nader onderzoek iri Essen en omgeving ingesteld, waar bij zij o.m. het meisje van V. verhoord hebben deze gaf hierbij twee sieraden af, welke zij vol gens haar verklaring van haar verloofde V. had gekregen. Deze sieraden waren een halshanger bestaande uit een grooten smaragd omringt met brillanten en een borstspeld van een aantal robijnen met daarom heen talrijke paarlen en diamanten. Mevr Gomperts heeft deze juweelen onmiddellijk als de hare herkend. In het bezit van dit en ander bewijsmateriaal heeft de Utrechtsche commissaris van politie Hamoen den verdachte V. gistermiddag in het huis van bewaring een verhoor afgenomen, waarbij V. erkende die juweelen destijds aan zijn meisje gegeven te hebben, doch beslist ont kende destijds zich aan dien inbraak te heb ben schuldig gemaakt. Het onderzoek wordt voortgezet. Wat den inbraak destijds bij mevr. Gomperts de R.K. 2e Kamer fractie hedenmiddag na afloop der openbare zitting in het gebouw der 2e Kamer vergaderen. Weerbericht. Verwachting Krachtige, tot matige Wtot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betr9kken, later opklarend, aanvankelijk wellicht regen, iets zachter. De „Sirena." Men meldt ons uit H. v. Holland De beman ning van de Sirena is over den Zuidpier geland Onder de geredden bevond zich een gewonde, die werd verbonden. Allen zijn in het loodsge- bouw ondergebracht. Min. pres. de Geer legde hedenmiddag in de 2e Kamer de regeeringsverklaring af waaraan wij het volgende ontleenen. De politieke vraagstukken, die verband hou den met de partij groepeering zooals die tot dusver hier te lande heeft bestaan, zullen blij ven rusten en gehandhaafd blijven in het sta dium waarin zij op dit oogenblik verkeeren. Geen der leden van het Kabinet zal beschouwd mogen worden als daarin vertegenwoordigende de partij, waartoe hij behoort. Meer in het bijzonder zal op de volgende maat regelen, ten deele ook reeds vroeger aangekon digd, de werkzaamheid der Regeering zijn ge richt. Voortgezette bezuiniging zoowel door ver eenvoudiging en reorganisatie van den staats dienst als door een zoo efficient mogelijk ge bruik van gebouwen en andere hulpmiddelen. Belastingverlaging voor zoover deze mo gelijk blijkt zoowel in de richting van bevor dering der kapitaalvorming als in die van ont lasting van groote gezinnen. In verband hiermede als eerste maatregel, naast halveering van de Verdedigingsbelasting II, schrapping van de leeningsopcenten op de personeele belasting en op den suikeraccijns. Herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeente. Krachtige medewerking aan alles wat op in ternationaal terrein de heerschappij van het Recht bevorderen kan en wat kan voeren tot gelijktijdige en wederzijdsche vermindering van bewapening. Samenvoeging van de departementen van Oorlog en Marine tot één departement van Landsverdedigingnadere overweging van het vraagstuk van de splitsing der marine. Voortgezette versobering der weermacht, on der meer door 's Lands verdediging te concen- treeren in de mobiele strijdkrachten, waardoor een belangrijke vermindering van het afzonder lijk personeel der Vesting- en Kustverdediging mogelijk is. Vereenvoudiging der bevelvoering. Instelling van een Staatscommissie om te onderzoeken, of en op' welke wijze, met volledige handhaving van de beginselen der onderwijspaci- ficat.ie, daaraan een minder kostbare toepassing kan worden verzekerd. Verbetering van het wegennet. Bespoedigde uitvoering der Zuiderzeewerken. Nadere wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontract. Unificatie van de sociale verzekering. Uitbreiding van de toepassing der arbeidswet. Wijziging der Drankwet, onder meer tot in voering van plaatselijke keuze. Bevordering van den bloei van de verschillende takken van volksbestaan door voorlichting, enz. Bij de behandeling van alles wat aan het Par lement zal worden voorgelegd, zal ieder lid kunnen stemmen naar zijn eigen zakelijke over tuiging, en nooit ter wille van 't kabinet. In deze zakelijke sfeer zal ook worden behan deld het Gezantschap bij het Vaticaan. Het vo tum van 11 November werd mede door uitge sproken politieke overwegingen beheerseht. De terugroeping van den Gezant op den enkelen grond van dit» votum zou derhalve niet passen in de sfeer, waarin dit Kabinet wenscht te leven en te handelen. Die terugroeping kan, naar de meening van het Kabinet, slechts d&n op zijn weg liggen, wanneer in de nieuwe situatie, die door zijn optreden is geschapen, de Kamer blijk gegeven zal hebben niet geneigd te zijn de gelden voor het Gezantschap langer toe te staan. Mitsdien zal de Kamer alsnog in de gelegenheid gesteld worden tot het nemen van een zuiver- zakelijke beslissing, d.w.z. eene waaraan politieke gevolgen, hoe zij ook uitvalt, door geen lid van het Kabinet zullen worden verbonden. Het vertrouwen moge hierbij worden uitge sproken, dat de aldus thans in deze zakelijke sfeer te nemen beslissing, zoolang geen nieuwe feiten van buitengewone aard zich voordoen, ook voor de toekomst beslissend zal worden geacht. Niemand immers kan wenschen, dat de betrokken kwestie duurzaam onze poli tieke ontwikkeling gaat beïnvloeden. Volledigheidshalve worde in dit verband nog opgemerkt dat een nader aan te duiden gedeelte van de nieuwe aanvraag in elk geval zal behooren te worden toegestaan, daar dit gedeelte er toe zal strekken eventueel tot een billijke bejegening van den betrokken functionaris in staat te stellen. De verklaring sluit met een oproep tot alle lOMaart. 11 Maart. Londen 12 13 12 13Va Berlijn - 59 41 - 59 41 Parijs- 9.09- 9 04 V» Be gië -11.33 11 34l/m Zwitserland - 48 04 4H 05 Amerika - 2 499/16 2.49#/le Weenen - 35.15 35 20 Kopenhagen - 64 85 64 921/ï Stockholm- 66 92 66 921/, Oslo -54 06 54.25 Madrid -35 181/» 35 19 Milaan -10 02lL 10.02 Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend aan den weleerw. Pater A. L. van Giezen O. F. M. als pastoor te Rotter dam (H. Rosalia) en aan den weleerw. pater J. B. G. Verhaar O. F. M. als kapelaan te Haar lem (H. Hart), en heeft benoemd tot pastoor te Rotterdam (H. Rosalia) den weleerw. pater J. W. Geeve O. F. M., tot pastoor te Amsterdam (H. Franciscus van Assisië) den weleerw. pater J. G. van Breda O. F. M., tot kapelaan te Rot terdam (H. Rosalia) den weleerw. pater R. C. H. Bouters O. F. M., tot kapelaan te Leiden (Onb. Ontv.) den weleerw. pater H. F. M. Goosen O. F. M., tot kapelaan te 's-Gravenhage (H.H. Ant. en Lod.) den weleerw. pater E. Stule- meijer O. F. M., tot kapelaan te Amsterdam (H. Antonius van Padua) den weleerw. pater J. M. Weenink O. F. M. en tot kapelaan te Haarlem (H. Hart) den weleerw. pater J. F. M. Dekkers O. F. M. Geboren: Mrt. 9. Johanna Bernardina Francisca d. v. J. J. van Oijen en C. J. Schaap, Hoogstraat. 10. Geertruida Helena Maria d.v. T. J. Maagdenberg en M. A. H. Bakker, Laurens Costerstraat. Jacobus Johannes z.v. J. Verhoev en E. van Nugteren, v. Beverenstraat Gehuwd: Mrt. 10. C. Heus oud 27 j. en C. Hess 25 j. Hoog water te Hoek van Holland. 11 Maart. v.m. n.m 1.01 12 Maart. v.m. 0.46 n.m. 8.42. 13 Maart v.m. 1 35 n.m. 1.48 14 Maart v.m. 2.21 n.m. 2.33. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M, N.A.P. Gem. duur s ijging 5 u. 31 m. Gem. duur daling 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 11 Maart. Aangekomen: s.s. Patria, Rott. Lloyd, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 11 Maart. Vertrokken Eng. s.s. City of Alexandria, met stukgoederen naar Ham burg. s.s. New-York, ledig naar Rotterdam. Italiaansch s.s. Bainsizza, ledig naar Rotter dam. Zweedsch s.s. Sumatra, van Gothenburg naar Duinkerken. Moutwijn. SCHIEDAM, 11 Maart.Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 14.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 11 Maart. Men noteert voor Spiritus f 100 22. Spoeling. Noteeving van de Coöp. Vereen. ,,Schied. Spoelingvereeniging". Heden 2.20 per ketel. VEEMARKT DELFT, 11 Maart. Aanvoer 231 runderen, 4 schapen of lam meren, 10 paarden, 413 varkens, 2 vette kalveren, 479 biggen, 365 magere kalveren, 6 geiten of bokken, vette varkens, veulen lammeren. Vette koeien le kw. f 180450, 2e kw. fkalfkoeien le kw. f220 f460, 2e kw- fvaarkoeien le kw. f175f350, kw ffvette kalveren le kw. 2e f- 2e kw. f- vette schapen le fschapen met f 522e kw. f 65 le kw. f 2e kw. f kw. f - 2e kw. le kw lammeren weilammeren magere varkens le kw. f 1866, biggen 2 24, nuchtere kalveren le kw. f6 20, paarden e i .S75 Rundvleesch per kilo f 1.10, f 0.95, f °-80' Boter f 2.40 h f 2.58 per kilo. Aanvoer 19/8, en 2/16 wegende te zamen 400 kilo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3