Verven JE PN0EN1X" Tel. No. 681)15. Sloomen DAGBLAD I fOORBGHBEDAM Kasteel „Bet Onweersnest." DE REGEERINGS-VERKLARING. FEUILLETON. jii 49ste Jaargang. Vrijdag 12 Maart 1926 No. 14502 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Advert® ntiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven_35 cent, 3 maal 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets Adverter. tiën.. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. - Incassokosten worden berekeneb Gratis-Ongevallenverzekering f 600 bij levenslange geheele invaliditeitf 2UÜ bij verlies van een band, voet oï oog 200 bij dood 2ü<> bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een vvijsvingen_flj_b^verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.HolI.Algem^erz1bankSchiedam EERSTE BLAD. De inleiding van minister de Geer op het gister in de Kamer voorgelezen werkprogram van het nieuwe kabinet luidde als volgt ,,IIet is vandaag 4 maanden geleden, dat in "deze Kamer een amendement werd aan genomen op artikel 10 van de begrooting van Buitenlandsche Zaken voor het jaar 1926. De begeleidende verschijnselen van dit votum, die het nieuwe kabinet niet wenscht te beoor- d eel en of te ontleden, hebben er toe geleid, dat het toenmaals zittende Kabinet demissionnair is geworden en dat bovendien de parlementaire meerderheid, waarop het steunde, ophield als zoodanig te bestaan. Zoowel de pogingen om in andere richting een nieuwe parlementaire meerderheid in het leven roepen als die om de oude pailementaire meerderheid, zij het in losser verband, te her stellen, zijn mislukt. De vorming of instand houding van een parlementair kabinet, ook in den minst stricten zin, is dientengevolge on mogelijk gebleken. Onder deze voor ons parlementaire stelsel zorgvolle omstandigheden schijnt de eenige dragelijke oplossing een kort intermezzo, waarin de politieke strijd', althans van de regeerings- tafel, rust en de partijen de gelegenheid ver krijgen volkomen zich zelf te zijn en vanuit haar vereenzaamde positie zich opnieuwhetzij in de oude, hetzij in een of andere nieuwe rich ting, tot samenwerking te oriënteeren. liet nieuw opgetreden Kabinet heeft zich bereid verklaard, in dezen ook z. i. uiterst onbevredigenden toestand de leiding van 's Lands zaken te voeren en doet een beroep op het geheele parlement om het daarbij den noo- digen steun te verleenen. En nadat de minister-pres. het door ons reeds vermeldde program ontwikkeld had wees hij in de volgende zinsnede op het zakelijk karakter van het kabinet. „In hoever het voor het Kabinet mogelijk zal'zijn, deze en andere voorzieningen, die in zijn voornemen liggen, tot een goed einde te brengen, is uiteraard in de gegeven omstandig heden nog meer onzeker dan gewoonlijk. Dat zal immers thans niet slechts afhangen van de overeenstemming, die te dier zake kan verkregen worden met het parlement, maar ook van de vraag, gedurende welken termijn de politieke verhoudingen de handhaving van het ingetreden intermezzo zullen vereischen. Vindt toch het optreden van het kabinet zijn oorzaak in het ontbreken van een parlementaire meer derheid, ook het aanblijven van het Kabinet zal iederen dag slechts in dat zelfde feit zijn mo tiel vinden. Zoodra een parlementaire meerder heid zich zal blijken gevormd te hebben, zal het kabinet zijn portefeuilles ter beschikking van Hare Majesteit stellen. Evenmin als voor politiek en steun aan het kabinet als zoodanig, zal dan ook, naar het voorkomt, aanleiding bestaan voor politieke oppositie daartegen. Deze zal immers steeds of onnoodig of onjuist zijn. Onnoodig, zoodra een parlementaire meerderheid zich vormt. Onjuist, zoolang dit niet geschiedt en derhalve een in getreden crisis den toestand- der afgeloopen maanden zou doen herleven. Het dient geroemd te worden, dat het nieuwe kabinet zoo'n iuist inzicht heeft, in het wezen van zijn positie Het kon niet duidelijker gezegd worden, dat de kracht van de nieuwe regeer ders, schuilt in de betreurenswaardige zwakheid van het parlement, tot nu onmachtig om een hechte meerderheid in zijn midden te grond vesten. Zal dit lang duren Het valt te vreezen, omdat onze R. K. Staats partij terecht huiverig moet zijn voor een samen werking met rood en een herstel van de coalitie voorloopig uitgesloten lijkt, zoolang in de G.-H. Unie, de papenhatende geestdrijvers de leiding behouden. Het herstel van het gezantschap ten Vaticane een der programpunten van het ministerie-de Geer, komt nu binnenkort aan de orde, maar of de uitslag van de stemming anders zal luiden dan op 11 November, valt te betwijfelen. De S.D.A.P. zal ook dan wel weer tegen dezen post stemmen, in de hoop dat de R. K. hun stem aan de geheele begrooting van buitenlandsche zaken zullen onthouden, in welk geval het een klem kunstje wordt het kabinet tot heengaan te dwingen en men zoo een flink eind in de richting van „de uiterste noodzaak" komt. Het blijft echter mogelijk, dat hun te verstaan wordt gegeven, dat zij dit politieke buitenkansje niet mogen verwachten en dat zij om den schijn van anti-papisme te ontgaan doen zooals de eervorige maal. Wat de overige programpunten betreft Er is meer teekening en durf in, dan vermoed werd. De belastingverlaging, de uitbreiding van de toepassing der arbeidswet, enz. toonen wel de gelijk aan dat het kabinet het verwijt van reac- tionnair wil ontgaan. De poging om plaatselijke keuze in te voeren, een stokpaardje van min. Slotemaker, lijkt ons niet heel erg in dit program te passen ook lijkt het ons vreemd, dat er niet wordt gerept, over het verdrag met België. Buitenlandsck Nieuws. op aan tot overeenstemming te geraken en een accoord te treffen, dat eenigszins aan alle be trokken belangen recht doet wedervaren. Naar wij voorts vernemen, hebben Spanje en Brazilië hun intransigente houding laten varen. Briand huldigt de opvatting, dat men Polen minstens een niet-permanenten zetel voor een eenigszins lapgc periode moet garandeeren. Verder ver luidt., dat in de heden gehouden zitting vrij groote vooruitgang is gemaakt en dat vóór alles Chamberlain met succes bemiddelings pogingen heeft gedaan. Volgens de bladen hebben diplomatieke krin gen in Genéve mededeeling ontvangen, dat de Spaansche regeering in Stockholm heeft laten verklaren, dat zij een Zweedsch veto tegen het verleenen van een permanenten Raadszetel aan Spanje als een onvriendelijke daad be schouwt. De „opnemingscommissie" heeft gisteroch tend, na een zitting, welke nauwelijks 15 mi nuten duurde, het door haar sub-commissie ingediende rapport, waarin geadviseerd werd tot Duitschlands toelating tot den Volkenbond, zonder discussies aangenomen. DE VOLKEN BONDSVERG ADERING Z e t e 1-r u z i e. De vertegenwoordiger van Ilavas is gemach tigd te verklaren, dat Spanje op geen enkel oogenblik bedreigingen tegen Duitschland heeft geuit. Spanje blijft evenwel vastbesloten zich uit den Volkenbond terug te trekken, als men het geen permanenten zetel in den Raad toekent. Het bericht, dat de Duitsche delegatie er over zou denken, naar Berlijn terug te keeren, om daar nieuwe instructies te halen, wordt niet bevestigd, maar waarschijnlijk zullen Lu ther en Stresemann, voor zij een besluit nemen, de eind-beslissing van den Raad afwachten. Hedenmiddag 3 uur zal een gewone officieele bijeenkomst worden gehouden, ten einde de bespreking voort te zetten van de kwesties, die aan de orde van den dag zijn. Daarop gaat de Raad in geheime zitting, met. Briand, over, ten einde het politieke vraagstuk, dat de gemoede ren zoozeer bezig houdt, verder te behandelen. De toestand, zooals die zich voordoet bij den terugkeer van Briand, laat niet na, aldus Havas, uiterst ingewikkeld te zijn en in zekere mate verontrustend. Geeft Brazilië toe? In verband met de heden plaats ge vonden besprekingen der gedelegeerden van de in den Volkenbondsraad vertegenwoordigde mogendheden, verstrekt het Zwitsersch Tele- graaf-agentschap de navolgende mededeelingen (die evenwel in strijd zijn met de berichten, welke wij tot dusverre hebben ontvangen). Briand en Chamberlain hebben verklaard, dat. de sedert Zondag gehouden besprekingen thans ten einde moeten worden gebracht. Het komt er Kort nadat deze vreemdelingen zich hier gevestigd hadden, was dokter Greyson in Staun ton overleden, nalatende een weduwe en een zoon, die zich door den dood van hunnen kost winner eveneens zagen prijsgeven aan de bitter ste armoede. Mistress Greyson was gedwongen, een zoo goedkoop mogelijk huisje te zoeken en Jaar er zulk een niet was m een gezond gedeelte der stad, raadde men haar aan zich te wenden tot de weduwe Rocke, daar deze misschien met ongeneigd zoude zijn een gedeelte harer woning af te staan. Mistress Greyson volgde d,en raad en wel niet te vergeefs, want de vreemdelinge die zich gelukkig achtte, op deze wijze den last van de huursom met dérhelft te kunnen ver minderen, stemde met blijdschap toe, mevrouw 1 revson bij zich op te nemen. Op deze wijze kwamen de twee jonge vrouwen met hare beide kinderen wederkeerig m kennis, die weldra in die diepwortelende vriendschap overging, zooals men maar zelden in de wereld V"lie'heide weduwen maakten samen maar ééne h£X* Bén v„ur, één üoht en één tafel, in één wooïd een zeker deelen van alle gemeen- JOEGOSLAVIE. Nieuwe koers. De Joegoslavische minister van Buitenland sche Zaken Nintsjitsj en de Grieksche minister van Buitenlandsche Zaken Roefos hebben gister te Genéve een onderhoud gehad, waarbij de volkomen overeenstemming werd geconstateerd, ten aanzien van de fundamenteele kwesties der Balkan en Europeesche politiek dezer beide bevriende staten. Uit de ontvangen mededeelingen concludeert de „Times" dat de voornaamste principes van de voorgestelde overeenkomst tusschen Italië en Joegoslavië zijn de wederzijdsche verplich- ring om de onafhankelijkheid van Oostenrijk te handhaven, indien getracht mocht worden naar een vereeniging met Duitschland. Joego slavië geeft verder de idee op van een Adriatische haven, hetgeen gunstige resultaten zal hebben voor Fiume. Italië steunt binnen zekere gren zen de Joegoslavische aanspraken op commer- cieele faciliteiten in Saloniki, in welke kwes tie de houding van Griekenland van belang is. Uit Genéve wordt gemeld, dat de berichten uit Rome en Parijs, volgens welke de Joego slavische minister van Buitenlandsche Zaken, Nintsjitsj, een verdrag naar het voorbeeld van het Locarno-verdrag tracht af te sluiten, in de kringen der Joegoslavische delegatie in Genéve worden bevestigd. FRANKRIJK. Voorloopig nog voldoende middelen. De nieuwe minister van Financiën heeft aan eenige persvertegenwoordigers mededeelingen gedaan over de door hem te volgen financ.ieele politiek. Hij wees er daarbij op, dat de financieele toestand niet zoo ongunstig is, als over het al gemeen wordt aangenomen. De regeering heeft op het oogenblik de beschikking over een bedrag van drie milliard, hetgeen voldoende is om de uitgaven voor de eerstkomende weken te dekken. De minister verklaarde op het oogenblik nog geen saneeringsplannen gereed te hebben. Hij schappelijke uitgaven ter bestrijding van de allernoodzakelijkste behoeften vergemakkelijkte hun onderhoud en bewerkte zelfs, dat in het kleine huisje, bij allen eenvoud in levenswijze en in weerwil van allerlei ontberingen, welke door eene weemoedige herinnering aan betere dagen slechts nog harder werden, eene tevreden heid heerschte, die het lot der twee vrouwen in de oogen van velen benijdenswaardig deed schijnen. Wat de vrouwen elkaar van hare vroe gere omstandigheden mochten medegedeeld heb ben, wist niemand slechts zooveel was zeker, dat de innigste vertrouwelijkheid die twee tot aan den laatsten ademtocht va"h mistress Grey son had vereenigd. Nadat het overlijden van deze laatste dezen sehoonen vriendschapsband had verscheurd, nam mistress Rocke den wees geworden knaap als een tweede moeder aan en wel met eene trouwe toewijding voor al zijne behoeften, totdat Herbert, zooals wij hem het zelf hebben hooren vertellen, zich op zekeren dag verwijderde, om als scheepsjongen zijn eigen brood te verdiénen, daar hij de arme weduwe niet langer tot last wilde strekken. Dit stout bestaan, ja, van een twaalfjarigen knaap haast ongeloofelijk besluit, had dei- weduwe bittere tranen gekost, doch zij vond langzamerhand troost in zijne brieven, daar Herbert zijn goede pleegmoeder en zijn broeder Traverse alle jaren minstens een paar malen zeide er slechts van overtuigd te zijn, dat het noodig is de verhoudingen duidelijk te zien en dat men zich niet moet begeven in phanta- sieën. Aan de belasting op de betalingen wordt niet meer gedacht. CIIINA. De nota van de mogendheden. De „Times"-correspondent te Peking merkt in verband met de nota der mogendheden in zake Tientsin op, dat als aan deze laatste be dreiging de beteekenis gehecht, moet worden, die zij in oude tijden hebben zou, dit insluit, dat. aan de Europeesche oorlogsschepen op dracht zou worden gegeven om de openstelling van het verkeer te forceeren. Bommenwerpers te Hongkong. In officieele kringen bewaart men het grootste stilzwijgen over de onderhandelingen met Kan ton. Mededeelingen kunnen blijkbaar niet worden gedaan, zoolang de Kanton-partijen niet onder ling tot overeenstemming zijn gekomen. De Kanton-regeering wil blijkbaar met de boycotters tot een regeling komen, doch dezen, opgestookt door de bolsjewiki, zijn niet voor rede vatbaar. Hoe de boycotters trachten het pleit te be slechten, blijkt uit het feit, dat eenige waag halzen met bommen gewapend te Hongkong aankwamen. De vorige week werden er twee gearresteerd. Vandaag is een bom tusschen een aantal bootwerkers geworpen die van hun werk terugkeerden. Acht personen werden zwaar gewond. In militaire kringen te Kanton schijnt een samenzwering te bestaan om de leiders van Kanton, die het vorige jaar werden verbannen, weer aan het bewind te krijgen. ALLERLEI. Uit Londen De executieve der zeven machi ne-vakbonden, waarvan leden betrokken zijn bij de staking bij Hoe, hebben gister een bijeen komst met de stakers gehad, ten einde dezen te bewegen het werk te hervatten. De stakers weigerden evenwel opnieuw, tenzij aan hun eischen zou worden voldaan. De leden der executieve hebben daarop in den loop van den namiddag vergaderd. Zij waren allen bereid om disciplinaire maatrege len te treffen, doch de executieve der „Amal- gemated Engineering Union" wenschte eerst een speciale vergadering van de nationale executieve van dezen bond, ten einde te kunnen beraadslagen. Onder deze omstandigheden werd aan de werkgevers verzocht een kort uitstel van den lock-out toe te staan, aan welk verzoek door de werkgevers werd voldaan. De lock-out is thans van Zaterdag a.s. tot Donderdag d.a.v. uitgesteld. Uit Madrid Het officieel communiqué over Marokko vermeldt, dat tijdens de jongste operaties in den sector van Tetoean zware ver liezen zijn geconstateerd bij twee stammen. Onder deze waren twee hoofden. Een door den afgevaardigde Pinto Teixeiro bij het Portugeesche parlement ingediende voorstel, om het Portugeesche gezantschap bij het Vaticaan op te heffen, werd met overgroote meerderheid verworpen. Uit Beiroeth Officieel worden de berich ten uit Engelsche bron tegengesproken, volgens schreef en haar na eiken terugkeer van eene gelukkige reis een gedeelte van zijn spaarpennin gen placht te zenden. Zijne brieven en geldzen dingen werden echter gaandeweg meer en meer onregelmatig en reeds had de weduwe bange, folterende zorgen gekend omtrent het lot van den jongen matroos, dien zij met denzelfden angst, welke zij voor haar eigen kind zou hebben ondervonden, aan de gevaren der zee wist bloot gesteld. Slechts tweemaal in 't geheel, sedert Herbert matroos was, had hij zijn trouwe lievelingen in het kleine landhuis een kort bezoek kunnen brengen. Sinds dien tijd waren er meer dan drie jaren verloopen, waarin hij hen slechts een enkelen keer, en wel in 't begin, had geschreven, zoodat mistress Rocke en Traverse het ergste begonnen te vreezen, of althans tot de treurige gedachte kwamen, dat Herbert hen vergeten had. Wanneer de vriendelijke lezer nu, daar mistress Rocke en haar zoon hem niet meer geheel vreemd zijn, ons wil volgen, dan zullen wij hem in hunne woning binnenleiden. Openen wij het kleine tuinpoortje, naderen wij langs het kiezelpad met vruchtboomen om zoomd, het huisje en treden wij zonder compli menten binnen. Wij bevinden ons in een tamelijk groote, maar ook vrij armoedig uitziende kamer gelijkvloers, die tevens tot keuken dient en waar in een voorbeeldige netheid heerscht en alles u van netheid tegenstraalt. Alles is oud in dit vertrek, maar zoo ordelijk, behagelijk en ge makkelijk mogelijk gerangschikt, dat het geheel een prettigen, gezelligen indruk maakt. Een blank geschrobde vloer, witte gordijnen voor de ramen, een tafel daartusschen, eenige stoelen en een latafel van eikenhout met ijzeren be slag maken de voornaamste bestanddeelen der meubileering uit. Aan den muur rechts bevindt zich een aan koorden hangend boekenrek, waar op slechts drie of vier erg gehavende boekdeelen in vreedzame eendracht naast een fluit, eenige delfstoffen en nog andere waardelooze dingen liggen, die Traverse zijne schatten noemt. Links staan op twee boven elkaar aangebrachte plan ken eenige potten, pannen en ander keuken- gerief, uit welker gering getal duidelijk genoeg blijkt, dat mistress Rocke en haar zoon zien met uiterst sobere maaltijden moeten tevreden stellen Een groot vuur in den haard is de eenige weelde welke de weduwe zich schijnt te veroor loven!'maar het hout kostte in de boschnjke streek zoo goed als niets, en zoo heeft daar d arme ten minste het gemak en genot, zich winters goedkoop te kunnen verwarmen. Malt Rocke zit met haar naaiwerk er voor en let meteen op den pot, wiens bescheiden inhoud p het heldervlammend vuur bobbelt. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 77 4213 fi V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1