Oneerlijke Concurrentie. Backin Kasteel Jet Onweersnest." DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Oetker-Cafee Bakpoeder DrOetker's E U i tw fe 49ste Jaargang. -» Z Zaterdag 13 Maart 1926 No. 14503 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. --afc.- a ,i t ti s n iES revels 1.75 elke fettel dc "Vb* onneme u ten per 3 maanden^ 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10, ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt|2Jmaal [berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ftfgtic-Onnffvallpnverzekirinq 1 ftOO bij levenslange geheele invaliditeitf 200 Mj verlies van een hand? voet oï oog i 200 bij dood 20 u bij verlies van een duim* f 60 bij verliesivaneerrwjjsvmger^nEnH^verlie^vai^elkenj^ mV*? ai^ Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. -ew -<7 drijfszekerlieid zoo hoog mogelijk op te voeren. Dat is niet alleeen een belang van de financieel geïnteresseerden, maar ook van de dikwijls zeer vele werknemers, aan zoo'n zaak verbonden. Dat bij zulk streven de naastenliefde niet uit het oog verloren mag worden en zooveel mogelijk reke ning gehouden dient te worden met de belangen van eerlijk zakendrijvende concurrenten, spreekt vanzelf, maar concurrentie in zich is niet immo reel. Wél wordt die immoreel, wanneer de concur rentie niet eerlijk gevoerd wordt. Iemand, die door valsclie voorspiegelingen een ander geld aftroggelt, is een oplichter, maar iemand die door misleidende reclame aan een ander klanten ontfutseld is geen haar eter. Dèhrop wenschen we vooral te wijzen. Het lijkt er wel eens op, of men meent, dat in den handel hlles geoorloofd is, maar dat is niet zoo. Wie prijs stelt op het onge rept bewaren van zijn karakter, moge daarom wel eens overwegen, of hij in zijn zaken-ijver niet te ver gaat en onbewust zich verleiden laat tot practijken, die niet oirbaar zijn. Wanneer ik een artikel verkoop, dat evenwaardig lijkt aan een duurder artikel, maar het niet is, dan pleeg ik bedrog, dan benadeel ik niet alleen den kooper maar ook den concurrent, wien ik zijn klant op onware aanprijzingenontfutsel. Tegen de waarheid wordt nog al eens gezondigd 'n 't bijzonder bij het voeren van reclame en dat is^jammer, want het schaadt niet alleen den persoonlijken naam van den handeldrijvende, maar het brengt heel den middenstand in miscre- diet. Het is ook niet in eigen belang, al mag men er een kort oogenblik voordeel van hebben. Aan hoogdravende uitingen heeft het publiek niets het zal tenslotte daar belanden, waar het getrok ken wordt door eenvoud in de reclame-uitingen, die het kenmerk zijn van het ware, in dit geval van de waarheid. Ernstig betwijfelen we ook, of het huidige cadeau-systeem wel past in het kader van eer lijke concurrentie. Degenen, die het toepassen, speculeeren grootendeels op'de oppervlakkigheid van een deel van het publiek het verstandige publiek begrijpt wel, dat de handelsman zich niet in de allereerste plaats tot philantropie ge roepen gevoelt, en in den werkelijker! zin „cade autjes" gaat uitdeelen. Concurrentie is redelijk, oneerlijke concur rentie is immoreel. Buitenlandsch Nieuws. in overeenstemming met de wet, die voorschrijft, dat alle geestelijken Mexicanen moeten zijn. Uit Berlijn Naar uit Rome bericht wordt, heeft de Paus eene bijzondere apostolische prae- fectuur voor de Eskimo-landen ingesteld, onder den naam van praefectuur bij de Hudson Baai. Uit Peking Toen twee Japansche torpedo jagers de rivier wilden opstoomen, werden zij door de forten van Takoe onder vuur genomen. Er zijn twee matrozen evenals een officier van het Japansche leger gewond, benevens een Ja pansche stuurman. De torpedojagers zagen van hun onderneming af en keerden naar Tang- kow terug. Men gelooft aan een misverstand. Stslan Genera*! NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het levens^Wd van den handelsman met een scrupuleus geweten moet o.i. wel eens moeilijk zijn, ja, degenen die buiten den handel staan, merken soms smadelijk op, dat men, in t bezit van een geweten, voor den handel ongeschikt is omdat de handel onvereenigbaar zou zijn met - rechtvaardigheid. Dat is natuurlijk een 'oordeel van Nurks. Het valt mtusschen met te ontkennen, dat vele daden van den handel, oppervlakkig beschouwd, niet met de normale begrippen van recht en billijkheid in o\ereen- stemming lijken te zijn. Wanneer een werkman op een fabriek naar den directeur zou gaan en hem zeggen, dat hij dank zij z'n routine en een door hem uitge dachte vereenvoudiging van werkwijze wel het werk voor twee kan doen, en dien directeur daarom voorstelt om den naast hem arbeidenden kameraad werkman, óók hoofd van een gezin, te ontslaan en aan zijn loon de helft van het loon van den ontslagene toe te voegen, we gelooven, dat men zoo'n naar broodroof streven- den arbeider dan vrij algemeen veroordeelen zou. Wanneer echter een winkelier, wiens zaak ,,goed" gaat en die een bestaan heeft, een filiaal gaat openen in een andere straat, waar hij concurrentie gaat aandoen aan een collega, die er met eerlijken handel juist een boterham ver dienen kan,' dan zullen de gevolgen vrijwel de zelfde zijn, ook dan zal er een slachtoffer vallen, en tóch wordt die handelwijze niet op dezelfde afkeurende wze beoordeeld. Terecht, dunkt ons. De handel is nu eenmaal een spel van kan- sen, die spelen althans naast kunde en ijver mede een ro! in het al of niet slagen. Wie zich in den handel begeeft weet wat hij doet en wat hij waagt. Een ambtenaar, een bediende moge een bescheiden bestaan hebben, in normale ge vallen is het een ve.r7.ek.erd bor.Uan, aio hij ge schikt is voor zijn werk en zijn plicht vervult. Een winkelier echter, een handelaar, is nooit safe en kan, in zekeren zin, zijn bestaan nimmer verzekerd achten. Al loopt de zaak op een be paald oogenblik goed, heeft hij er een ruim in- Komen uit, hij kan nimmer weten, hoe het over korten tijd zal zijn door nieuwe concurrentie kan zijn bestaan bedreigd worden, door misoog sten en andere economische oorzaken kan zijn artikel bijna onverkoopbaar duur worden, de koopkracht van het publiek kan voor een aan tal jaren sterk worden verzwakt, plotselinge daling in marktprijzen kan een sterke waarde vermindering van voorraden tengevolge hebben, kortom duizenderlei omstandigheden maken het noodzakelijk, dat hij, om kwade jaren of bij zondere omstandigheden als plotselinge verlie zen te doorstaan, een reserve moet vormen aan kapitaal, aan filialen, nevenbedrijven of wat dan ook enioe groot die reserve moet zijn, is te voren niet te bepalen. Wanneer de handelsman dus, terwille van uitbreiding, concurrentie gaat aandoen aan an deren, mag zulks niet als broodroof worden aan gemerkt het is eenvoudig een strijd om zelfbe houd ln ijroote zaken is dat niet anders. Daarin zit vaak het kapitaal van velen en 't is al weer een plicht van de leiders van zoo'n zaak om de belangen van de vele geïnteresseerden en daar mee dezer bestaan, veilig te stellen dooi de be- naar Oetkers Recept gebakken met een voor direct gebruik gereed Gtstpoeder. Backin vervangt de gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. Benoodigdheden 500 gram meel f 0.18 250 gr. boter f 0.60, of marg. 0.35 200 gram suiker.., 0.10 4 eieren0-24 1 pakje Backin..,. 0.07 /9 1 citroen0.05 l/8 liter melk.0.02 1 theelepel zout Bereiding: t Men roert de boter tot room, voegt hieraan suiker en eieren toe en ten slotte roert men het zout en de bloem, waardoor men eerst de Backin vermengd heeft, er door, onder toevoeging van een weinig melk, Ten slotte 'mengt men de geraspte citroen» schil en het sap van den citroen er door en doet dit mengsel in een met boter inge» smeerden vorm en wordt dit bij een matige hitte a/4 uur in den oven gebakken. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje^ls Eenige Importeurs E. Ostermann Ct,.. A'dam, vermeld zijn- Waar nief verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratiiwreceptenboekje toezenden. 26) Martha Rocke bevindt zich op dezen tijd «ogenschijnlijk midden in de dertig en onder scheidt zich door eene met hare positie zonder ling in strijd-zijnde teerheid van voorkomen. Men zou naar heur fijn gebouwde gestalte haar voor eene dame uit de hoogste kringen der maat schappij kunnen houden. Zij droeg een zwarte, wollen japon van onberispelijke zuiverheid en een wit kraagje, dat met de sneeuw scheen te willen wedijveren. Heur zwart haai, dat op het achterhoofd in den vorm van een wrong was bevestigd, omlijstte hare ietwat magere wanden dat in verband met de slechts zelden lachende lippen en de bruine oogen vol gelaten heid aan haar gelaat eene uitdrukking van diepe zwaarmoedigheid verleende. Mistress Rocke was in één woord een van die ernstige schoon heden welke eerbied inboezemen en die hier te midden van treurige omstandigheden, waarin zij met haren zoon verkeerde, met op hare plaats scheen te zijn. Ofschoon de arme vrouw zonder ophouden, vaak tot laat m den nacht, hare naald niet neerlegde kon zij toch ternauwernood voor zich en Traverse het onontbeerhjkste om te leven bij elkaar scharrelen. Het naaien dat toch DE VOLKENBONDSVERGADERING. Stagnatie. Na de conferentie der bij het Rijnverdrag betrokken mogendheden, welke gisterochtend plaats gehad heeft, werd een communiqué gepubliceerd, zeggende, dat aan de conferentie enkele belangwekkende denkbeelden zijn voor gelegd, waarover in de eerstvolgende zitting een beslissing genomen zou worden. De vertegenwoordiger van Havas is in de gelegenheid om mede te deelen, dat de geallieer de deelnemers in deze bijeenkomst het volgende voorstel van oplossing aan Duitscliland deden. 1. Onmiddellijke opneming van Duitschland in den Volkenbond en in den Raad 2. verwijzing van het voorstel om nieuwe permanente zetels te scheppen naar een commissie, die tegen September een studie zou maken van het alge meen statuut en de samenstelling van den Raad 3. onmiddellijke toewijzing van een niet-perma- nenten zetel aan Polen. Do Dud*rhera luUihen etsen veto uitgr:<p*ök©n tegen het voorstel om een niet-permanenten zetel aan Polen toe te wijzen en vroegen enkele uren om na te denken. Om deze reden zal de geheime zitting, die dezen middag zou plaats hebben, eerst na de ontvangst van het Duitsche antwoord bijeengeroepen worden. Duitschland weigert. De Duitsche regeering heeft bij monde van Luther aan de vertegenwoordigers der geallieerde regeeringen laten weten, dat het haar onmogelijk is de bemiddelings-oplossing, te aanvaarden Chamberlain moedeloos. Toen hij geinterviewd werd door Reuter, ver klaarde Chamberlain, dat hij voelde, dat Lu ther's verwerping van de geallieerde voorstellen alle pogingen om de besprekingen voort te zetten nutteloos maakt. Naar de bladen vernemen is er geen lid der Duitsche delegatie van Genève naar Berlijn te ruggekeerd. GRIEKENLAND. De grondwetswijziging. Generaal Pangalos is van plan de grondwet te veranderen naar Amerikaanseh voorbeeld, waardoor meer initiatief wordt gegeven aan den president van de republiek. Hij heeft besloten zekere maatregelen toe te passen, die er toe kunnen leiden dat tegen November van dit jaar de normale politieke toestand wordt hersteld. SYRIË. Een gevecht. Een kolonne, die van Damaskus op weg was om de troepen van Ghoeta van mondvoorraad te voorzien is door een groote bende rebellen aangevallen bij Kebrelsit, de beroemde Perzische pelgrimsstad. Het gevecht duurde 4 uur. De vijand liet 12 lijken achter, doch kon de andere meenemen. De Franschen hadden 2 doodgn en 13 gewonden, o.a. kolonel Vergne. JAPAN. Vechtpartij in het parlement. Een nachtelijke zitting van het Japansche Lagerhuis is gistermorgen ondér wanorde en rumoer geëindigd. Er ontstond een algemeene vechtpartij tusschen de aanhangers der regeering en die der partij Seijoekai. De vechtenden moes ten door de politie worden gescheiden. De oorzaak van het rumoer was gelegen in een debat over beschuldigingen en tegenbe- schuldigingen naar aanleiding van politieke schandalen. Het is mogelijk, dat het Lagerhuis zal worden verdaagd-. ALLERLEI. Uit Berlijn De Rijksdagcommissie die zich met den noodtoestand onder de wijnbouwers bezig houdt, heeft zich met 20 stemmen tegen één verklaard voor afschaffing der wijnbelasting. Uit Berlijn Op 10 Maart hebben in Berlijn 73898 personen op d.e lijsten voor het „Volks- hegehreii" geteekend. In totaal teekenden in Berlijn thans 633.121 personen. Uit Mexico Een nieuwe poging van de regeeringsambtenaren om een Roomsche kerk te sluiten bij Jalisquelle is gestuit op het verzet van een menigte mannen, vrouwen en. kinderen. Er ontstond een geregeld gevecht, waarbij 3 ambtenaren gedood en verscheidene betoogers gewond werden. Het relletje is ontstaan ten gevolge van de weigering van eexi_prio-.:lc.ï iv.nk U ..'..-.ton. alreeds in de steden zoo slecht betaald wordt, is op het platteland een nog veel ondankbaarder werk. Het gebeurde dan ook niet zelden, dat, hoewel het vuur in den haard der weduwe nooit uitging, er toch niets op gekookt werd. Wij zullen ons vandaag maar met een koude keuken behelpen, zeide dan mistress Rocke met een glimlachje van weemoedige berusting, waar bij heur hart bloedde dat zij haar arm kind niets beters kon voorzetten, want deze koude keuken bestond in den regel slechts uit een stuk rogge brood en een glas geitenmelk, waarmede de in zijn groei staande en dus altijd hongerige jon gen, zich tevreden moest stellen. Eerst sedert kort waren de warme maaltijden regelmatiger geworden, namelijk sedert Traverse, die «tot voor eenige weken slechts zelden gelegenheid had gehad een paar pence te verdienen, bij een winkelier in Staunton als boodschappenlooper was gekomen, natuurlijk slechts als noodhulp, totdat de eigenlijk in dienst zijnde man, wegens ziekte buiten betrekking, weer hersteld zou zijn, waarvoor hij het karig loon van twintig pence daags ontving. Daardoor was de arme weduwe in staat gesteld, haren zoon dagelijks, als hij 's avonds om acht uur vermoeid thuis kwam, ten minste toch een warme soep te kun nen voorzetten. Onder het eten vertelde hij dan zijne moeder, die den heelen dag naar hem verlangd had, opgewekt en met al de oprecht heid van een eerlijk, open hart, dat zich niets te verwijten heeft, zijn kleine lotgevallen in de stad en onderhield haar door zijne hoop op den volgenden dag mede te deelen, want Traverse was een jongen vol wilskracht, die nooit, aan de toekomst wanhoopte. Na het avondeten wijdde hij nog twee of drie uur aan zijne bijzondere, studiën, daar de vooruitstrevende jongeling het als zijn heiligste plicht hield, voor de beschaving van zijnen geest zooveel mogelijk zorg te dragen. Terwijl zijne moeder naaide, las hij de paar boe ken, die hem ten dienste stonden, wat echter niet zonder gevolg geschiedde, want, zooals Herbert aan zijnen oom had gezegd, was lnj inderdaad een schrandere, heldere kop, waarvan iets degelijks zou zijn te verwachten, als hij in zijn studiën slechts behoorlijk geleid en onder steund ware geworden. Op den avond, waarop wij met onze. lezers een bezoek bij miss Rocke afleggen, wachtte zij reeds geruimen tijd haren zoon, langer dan dit ge woonlijk het geval was. Misschien wel voor de twintigste maal had zij naar de klok gezien welker wijzers tot hare groote bezorgdheid op half negen stonden, toen zij eindelijk een haas tigen, veerkrachtigen .voetstap naar haar huisje hoorde komen, die geen andere kon zijn dan die van haar zoon. Eenige oogenblikken later trad een jongmensch van ongeveer zeventien jaar binnen, wiens grove kleeding aan de onmisken baar aangeboren deftigheid, die uil geheel zijn voorkomen sprak, niet de minste afbreuk deed. TWEEDE KAMER Vergadering van Vrijdag 12 Maart. Nadat verlof is verleend tot het behandelen van eenige interpellaties, zijn aan de orde de discussies over de regeeringsverklaring. De heer Albarda (S. D.) ziet in het op treden van dit kabinet geen verbetering van de moeilijke omstandigheden van ons parlementaire stelsel. Alleen nieuwe verkiezingen hadden zui vering kunnen brengen. De sociaal-democrati sche fractie acht het gezantschap bij den Paus geen overwegend belang, doch wil er onder bepaalde omstandigheden wel toe medewerken. Hij geleek op zijne moeder hetzelfde ovaal «slaat, dezelfde regelmatige trekken, dezelfde ernstige lippen en peinzende donkerbruine oogen, door lange zwarte wimpers overschaduwd; wat echter bij zijne moeder eene uitdrukking van zachte, droefgeestige gelatenheid was, ver anderde zich in het gelaat van den zoon tot den stempel eener moedige, levenslustige ziel. Traverse snelde op zijne moeder toe en om helsde haar hartelijk, vervolgens zetten beiden zich aan tafel en verorberden onder vroolijk ge kout het subere avondmaal, dat mistress Doc e op eenvoudige, maar voor het oog behage ij vc wijze wist op te disschen. Ik vermoed, sprak de moeder, dat je morgen, op Zaterdag, omdat het alsdan drukkei iss an in de week, reeds vroeger weg moet, om Ujmg bij je patroon te zijn, beste Traverse. Is het met Z°Neen, moeder, ik behoef er in 't geheel met meer terug te komen, omdat men mij njet meer noodig heeft, antwoordde de jonge man lachend alsof het de aangenaamste tijding der wereld betrof De vroegere boodschappenlooper van miin principaal, wiens plaats ik, zooa s u vet slechts bekleedde totdal, hij van zijn ziekte hei- sleld zou zijn, is wedergezond en derhalve kreeg verdiensten 1 liernam R»ck< lreorie- (ffardiaeraeljd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1