Vera „BE PHOENIX" Tel. No. 68815. Stoomeo DMGBLMBVOO#? SCHIEDAMOMSTREKEN. PEUIllETOW." Kasteel „Het önweersnest." 49ste Jaargang. Maandag 15 Maart 1926 No. 14504 Gratis-Ongevallenverzekering f uOO bij levenslange geheele invaliditeit jf 200 bij verlies van een band, voet of oogf 200 bij dood f 20<> bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering:wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam Buitenlandsch Nieuws. 27) Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 "ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Naar de mislukking? De weigering door Duitschland van het voor stel een nieuwen niet-permanenten zetel in den Raad te scheppen en de motiveering, datDuitsch- land nog heelemaal niet tot den Volkenbond behoort, heeft een krachtige propaganda tegen Duitschland ontketend. Men heeft openlijk gepoogd er Duitschland van te betichten, dat het de schuld zou dragen aan een eventueele mislukking van de onder handelingen. Men deelt daaromtrent aan de Berlijnsche avondbladen mee ,,De zoogenaamde Fransche concessies, die voor Duitschland onvoldoende waren geweest en waarover Briand had gesproken, zijn in het geheel geen concessies. Het Duitsche' standpunt blijft onwrikbaar, dat Duitschland zich niet kan binden voor het lid van den Volkenbond is." De toestand kan aldus worden samengevat Hij is onbetwistbaar ernstig. Elke candidatuur voor een permanenten zetel stoot op de sympa thie of voorkeur voor oppositie-candidaten. De groote meerderheid van de Volkenbonds vergadering schijnt te neigen tot het toekennen van een voorloopigen zetel aan Polen in Sep tember. Dit zou zeker geen moeilijkheid opleve ren, maar het gebrek aan vertrouwen in de Fran- sche en Poolsche openbare meening ten aanzien van de Duitsche regeering eischt gebiedend, dat er in deze vergadering een gunstig besluit wordt genomen, terwijl de gevoeligheid van de Duit sche openbare meening zich schijnt te verzetten tegen een onmiddellijke uitbreiding van den Bond, die eenige bevrediging zou kunnen schen ken aan de Poolsche meening. Men weigert echter in volkenbondskringen te gelooven, dat deze misverstanden het vredes werk, te Genéve ondernomen, kunnen doen mislukken. De Duitsche minister van Buitenlandsche. Zaken, Stresemann, verklaarde nog aan de bui tenlandsche persvertegenwoordigers, dat de Duitsche regeering moet weigeren te zwichten voor den op haar uitgeoefenden druk om zich reeds thans voor of tegen een bepaalde groep binnen den Volkenbondsraad uit te spreken. Wij kunnen, aldus de minister, vóór onze toetre ding tot den Volkenbondsraad ons niet ten aan zien onzer toekomstige houding in den Raad binden. Wij hebben nimmer er aan gedacht ons in principe tegen elke uitbreiding van den Vol kenbondsraad te verzetten en zullen ook als lid van den Volkenbondsraad het volstrekt niet in onze macht hebben de toetreding van eenigen staat als niet-permanent lid te verhinderen, daar de kwestie der niet-permanente zetels een aangelegenheid van de Assemblée is, aan welker besluiten wij ons vanzelfsprekend zullen onder werpen. De spanning was gister nog steeds even groot. I oen de volkenbondsraad de officieuse be sprekingen beëindigd had, verklaarde Vander- velde, dat een nieuwe poging tot oplossing der moeilijkheden zou worden ondernomen. Deze schijnt daarin te bestaan, dat onmiddellijk na Duitschlands opneming in den volkenbondsraad een der tegenwoordige niet-permanente leden zich opofferen zou, opdat Polen in den volken bondsraad 'zou kunnen gekozen worden. Ja, moeder, maar ik hoop van niet lang. Overigens komt mij zulks juist goed gelegen. Ik kan nu morgen de haag om den tuin herstellen de deur is ook een weinig kapotzij zit niet goed meer in. haar hengsels, en nu moeten de banden vastgespijkerd worden en dan kan ik voor de geheele week hout hakken en nog honderd ande re dingen meer doen, die ik al dien tijd ongedaan heb moeten laten. U ziet derhalve wel, dat het heel prettig is, morgen niet naar de stad te moe ten Maandag zal ik wel weer werk vinden, waar voor ik betaald word. Wij willen het hopen, antwoordde miss Rocke ietwat mismoedig, daar zij reeds te veel bittere teleurstellingen had beleefd, om zoo on voorwaardelijk het vertrouwen van haar zoon te deelen. Na het eten ruimde miss Rocke de tafel af, waarbij Traverse haar met de handigheid van een dienstmeid hielp toen zette hij zich aan zijn boeken en zijn moeder nam hour naaiwerk weder op, zooals zij dit reeds jaren gewoon waren. De gedachten der weduwe waren verre van vroolijk. Zij was den huisheer ettelijke weken huur schuldig en hij had haar gedreigd, haar Men zegt, dat Zweden tot dit offer bereid zou zijn. Men vreest echter, dat Duitschland tegen dergelijke afspraken, om Polen reeds thans een zetel te verschaffen, bezwaar maken zal. In ieder geval moet het de stellige bedoeling zijn, dat Dinsdag de voltallige volkenbonds vergadering weder bijeenkomt,hetzij om Duitsch land als lid op te nemen, hetzij om van het mis lukken der besprekingen kennis te nemen. SOVJET-RUSLAND. Ontwapeningsvoorstellen. Rykof heeft te Leningrad een redevoering gehouden, waarin hij, tegen zijn zin, moest toegeven, dat de Volkenbond een gunstigen invloed in Europa uitoefent. Lang stond hij stil bij de voorbereidende ontwapeningsconferentie. Hij verklaarde, dat als de Sovjetregeering in staat zou gesteld worden, aan de besprekingen dienaangaande deel te nemen, zij verreikende voorstellen zou doen, niet alleen ter vermindering van de sterkte der legers, maar ook ter beperking van de wapenfabricage. DUITSCHLAND. De v e e m m o o r d-e n q u t e. In de commissie van den Pruisischen Landdag voor het onderzoek naar de veemmoorden werd heden de directeur van het Stinnesconcern, Laux, gehoord, die erkende de „Zwarte Rijks- weer" uit vrees voor 'n communistische!! Putsch f'inancieele ondersteuning te hebben doen toe komen. Hij is hiermede evenwel opgehouden na het uitbreken van den rechts-radicalen Putsch van Küstrin. Stinnes Sr. zelf had voor het zenden van geld uitdrukkelijk toestemming ge geven. Behalve aan den gearresteerden luitenant Sehulz heeft Laux ook aan een actieven Rijks- weerofficier bedragen gezonden. BELGIE. De roode militie. Dat het met de organisatie der roode militie ernst is, moge blijken uit de vragenlijst, die socialistische vereenigingen aan haar leden mededeelen (de pers drukt heden dergelijke stukken af) en waarin zij onder meer vragen „Indien gij wapens bezit of weet waar men er zich verschaffen kan, wilt gij ons persoonlijk komen opzoeken in de Iocaliteiten van de ver- eeniging Zooals door L. de Brouckere, de socialistische leider, is aangekondigd, zullen de centuriën ongewapend zijn, doch zich als 't te pas komt weten te wapenen. ALLERLEI. Uit Lissabon Het Portugeesche kabinet heeft besloten de ontslagaanvrage van den Iloogen Commissaris van Angola, Rego Chaves, in te willigen. Het kabinet weigerde daarentegen het ontslag in te willigen van den adjunct vice-gou- verneur der „Banque d'Outremer", Cunna Leal. Het aannemen dezer functie door Cunna Leal heeft een splitsing in de nationalistische partij ten gevolge gehad. Te Shanghai is onlangs, op instigatie van Engelsche zijde, een „anti-bolsjewistische liga" opgericht. In antwoord hierop hebben de com- munisten te Shanghai thans een „anti-Britsche liga" in het leven geroepen, waarvan een groot aantal arbeiders on studenten deel uitmaakt. Het Centraal Uitvoerend Comité der spwjet-unie heeft, volgens de Dni, aan een juri dische commissie uit zijn middelen opgedragen een plan te ontwerpen voor de verleening van algemeene amnestie aan personen, die tot vrij heidsstraffen veroordeeld zijn wegens daden welke steunden op godsdienstige motieven. -Uit Berlijn Naar uit Londen wordt ge meld, hebben de Chineesche militaire autoritei ten ingevolge den aandrang der mogendheden besloten de in de vaargeul van de Peiho gelegde mijnen te verwijderen Het Deensche folketing heeft het ontwape ningsvoorstel aangenomen met 75 tegen 71 stemmen. De S.D.A.P. en het gezantschap. Groote jongens? Wat de sociaal-deTnocraten bij de stemming over het voorstel tot handhaving van het ge zantschap bij den H. Stoel zullen doen, is nog niet bekend. De verklaring, welke de heer Al- barda Vrijdag in de Tweede Kamer heeft af gelegd, was op dit punt allesbehalve duidelijk. De verslaggevers van „De Maasbode" en „De Telegraaf" hebben verstaan, dat de S.D.A.P.- sche fractie opnieuw bereid is, tot behoud van den gezantschapspost mede te werken. Onze Kameroverzichtschrijver heeft begrepen, dat zij alleen voor de handhaving zal stemmen, als het zoogenaamd democratisch kabinet van sociaal democraten en katholieken tot stand komt. En volgens den parlementairen redacteur van het „Handelsblad" gaf de heer Albarda te ver staan, dat zijn fractie, als de aangekondigde suppletoire begrooting komt, tegen het gezant schap zal stemmen. Het wachten is dus op het stenografisch verslag, waaruit zal blijken, of de heer Albarda orakeltaal gesproken, of on omwonden zijn meening heeft gezegd. Intusschen laat ook de S.D.A.P.-sche pers oo dit punt geen duidelijk geluid liooren. „Voor waarts" zegt, dat er voor de sociaal-democraten thans geen reden is om de quaestie van het gezantschap anders dan zakelijk te voordeelen." En „Het Volk" heeft onlangs geschreven, dat „geen kip" meer eenige waarde hecht aan den gezantschapspost. Hiermede wilde het blad blijkbaar te kennen geven, dat de socialisten in Duitschland, waar zij voor het behoud hebben gestemd, en in België, waar „partijgenoot" Vandervelde als Minister van Buitenlandsche Zaken den gezant bij den H. Stoel handhaaft, tot de „kippen zonder kop" moeten worden gerekend. In Nederland, waar de roode kippen wél koppen hebben, zullen de sociaal-democraten „zakelijke" argumenten aanvoeren om den gezantschapspost af te schaffen. Althans als men „Voorwaarts" mag gelooven. En dat is nog niet zoo zeker. Want „Het Volk" begint weer te draaien. Het hoofdorgaan schreef Vrijdagavond over het program van het Kabinet-De Geer onder meer het volgende „Heeft dat aantrekkelijke program soms óók een verborgen bedoeling Kan het ook gemeend zijn als middel, om het kabinet aantrekkelijk 4213. 6 boeltje gerechtelijk te laten verkoopen, als zij niet gauw betaalde. Hoe zou zij dit nieuw onge luk ontloopen Waar zou zij het geld vandaan halen Trots haar vast vertrouwen op God, trots haar christelijke overgeving, gevoelde miss Rocke, dat haar gewone moed haar dreigde te begeven, dat haar godsdienstig vertrouwen haar scheen te verlaten. Haar sombere gedachten beheerschten haar geheel en al, toen een diepe zucht van haar zoon haar deed beven. Zij had tot dusverre zorgvuldig haar kommer voor hem verborgen gehouden, om niet het zelfvertrouwen, op zijn leeftijd zoo natuurlijk te vernietigen. Ver ried deze zucht echter niet, dat ook hem zware zorgen drukten Wat scheelt je, Traverse? zeide zij deel nemend, heb je moeilijkheden met je studie? Neen moeder. Ik dacht aan Herbert, zoo als ik zoó vaak doe. Wat mag er van hem gewor den zijn Wat dunkt u daarvan, moeder Ik weet liet niet, antwoordde miss Rocke op een toon, die gemakkelijk deed verraden, hoe zwaar de afwezigheid van haar aangenomen zoon viel. Ik wil mij volstrekt niet aan vermoe dens prijsgeven. Het is nu bijna drie jaar, dat wij niets van hem vernamen, voegde zij er zuch tend bij, terwijl er een traan in haar oogen parel de. U vreest wellicht, moeder, dat zijn schip v eigaan is doch dat denk ik niet. Ik geloof eer, dat zijn brieven verloren gingen. Maar ik begrijp niet, waarom juist heden de gedachte aan hem mij letterlijk vervolgt. Het is mij onmogelijk te studeeren, zoo zeer houdt, tegen mijn wil, de gedachte aan hem mij bezig. Als ik bijgeloovig was, dan zou ik waarachtig denken, dat hij dood is en zijn geest mij omzweeft. Maar groote God moeder, wat zijn dat voor voetstappen riep Traverse plotseling terwijl hij opsprong. Inderdaad hoorde men op het kiezelpad bui ten iemand naar het huisje komen. Het is HerbertHet is Herbertschreeuw de Traverse, terwijl hij op de deur toevloog' en deze met zulk 'n drift opende, dat hij den laten bezoeker bijna onderstboven liep. Het was inderdaad de neef van majoor War- field, en de twee broeders want, hunne vriend schap was te innig, dan dat men hun dezen naam niet zou kunnen geven omhelsden elkaar we- derkeerig. O, Herbert, wat ben ik gelukkig je weer te zien Sedert wanneer ben je terug Waarom heb je al dien tijd niets van jc laten hooren Wij spraken juist van je. Wat, ziet hij er kostelijk uit Hij straalt van gezondheid zoo riepen Traverse en zijn moeder tegelijk, terwijl beiden hem, heelemaal tegen Amerikaansehe zeden en gewoonten in, telkenmale 'opnieuw om den hals vielen en kusten. Lieve, goede moederBeste Traverse stamelde Herbert op zijn beurt de blijde op gewondenheid was te groot, dan dat hij kalm en te maken voor de sociaal-democratische fractie, in de hoop, dat zij de regeering zal bijstaan in een harer plannen? Bijvoorbeeld in haar plan, om inzake het roemruchte gezantschap een zóódanig besluit der Kamer uit te lokken, dat „ook voor de toekomst beslissend zal worden geacht", gelijk het in de regeeringsverklaring heet Dan zou dus het oogmerk zijn, om met onze hulp het struikelblok voor herstel der coalitie, dat het gezantschap vormt, uit den weg te ruimen. Daarna zou dan „de oude par lementaire meerderheid", waarvan het kabinet spreekt, zich weer kunnen vormen en zou het kabinet-De Geer, naar zijn eigen aankondiging, schielijk weer verdwijnen, om plaats te maken voor het kabinet-Colijn. Tegen deze opvatting, uit de wonderlijke te genstrijdigheden der regeeringsverklaring af te leiden, spreekt weliswaar het feit, dat men er den heer De Geer niet op behoeft aan te zien, alsof hij persoonlijk nu zoo bijster op Colijn's terugkeer gesteld zou zijn en zeker evenmin, alsof hij de man zou zijn, die zich met zulke slinksche streken afgaf. Maar niet van alle leden van dit kabinet zijn wij in dit opzicht even zeker en er is rondom het kabinet, reeds in de dagen zijner geboorte, zoozeer in het ge heim gekonkel, dat men op het ergste ver dacht mag zijn. Hoe dit zij, onze fractie bestaat nu ook niet bepaald uit politieke kinderen en zal nog wel menige spaak in het reactionaire wiel steken." Wat beteekent dat gedraai Vreest „Het Volk", dat als het gezantschap door een tweede beslissing van de Kamer voor goed verdwijnt, de rechtsche samenwerking binnen niet al te langen tijd hersteld zal wor den En willen de soc.-democraten dat- voor komen door te zorgen, dat „het struikelblok" blijft? Waar zijn hier de zakelijke argumenten? In 1923 vóór het gezantschap. In 1925 tegen. In 1926 weer vóór. Na 1929 weer tegen Is dat gedraai nu werk van groote jongens Het is in ieder geval geen mannenwerk Laat de S.D.A.P. nu eindelijk eens een zakelijk standpunt kiezen Voor óf tegen, ja óf neen. En aan dat standpunt vasthouden. Voor goed. Liever neen, dat neen blijft, dan een weifelend ja, dat morgen weer neen wordt. Niet om ons te plezieren, maar om het prestige der volksvertegenwoordiging, dat naar de heer Albarda terecht opmerkte, in deze crisis zwaar heeft geleden, moet de S.D.A.P. oprecht voor haar eigen, zakelijke overtuiging uitkomen. Want de eerste eisch van een gezant parlemen tair stelsel is geen gedraai, maar waarheid in de politiek. „Tijd." Indische post per vliegtuig. Naar wij vernemen, overweegt het comité Vliegtocht Nederlandsch-Indië een proefvlieg- tocht AmsterdamMarseille op 28 Mei a.s. in aansluiting op het van daar vertrekkend s.s. „Indrapoera." Het vliegtuig zal op 29 Mei doorgaan naar Genua en na aankomst van het op dien dag aldaar te pl.m. 7 uur verwacht wordende s.s. „Johan de Witt" uit Indië, teruggaan naar Amsterdam. Deze vliegtochten zullen zoo mogelijk dienst baar worden gemaakt aan het vervoer van bedaard vermocht te spreken eindelijk kom ik terug, om u gelukkig te maken en het wel ver diende loon voor al het goede te brengen, wat gij mij eerst bewezen hebt. Eerst nadat op deze uitbarsting van vreugde een zekere mate van rust gevolgd was en de drie gelukkige menschen zich om het haardvuur hadden geschaard, elkanders handen vasthou dend, als vreesden zij opnieuw gescheiden te worden, begon het onderhoud een kalmer ver loop te némen. Eerst was het nog een over- en- weer viagen, zooals tusschen vrienden hij een onverhoopt wederzien na lange scheiding steeds plaats heefttoen moest Herbert zijn avonturen en lotgevallen mededeelen, waarbij hij zich geheel en al van de verdenking zuiverde, zijn geliefden te hebben vergeten, doordien hij verzekerde, dat hij zoo" dikwijls als mogelijk was, had geschreven. Maar nu, voegde hij aan 't einde zijner mededee lingen er bij, die meer dan een uur in beslag had den genomen, nu, nadat gij weet, hoe het mij gegaan is en hoe ik deze drie jaren heb doorge bracht, laat mij nu ook iets vertellen, wat u bei den betreft, goede vrienden, en wat u onge twijfeld veel pleizier zal doen. Wat, ons betreft En een pleizier? antwoord de Traverse. Het grootste genoegen heb je ons met je terugkomst verschaft. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1