I KWATTAS$ Meejpen. met Cadeau Kasteel „Het Onweersnest." DAGBLAD \fOOR SCHIEOAM OMSTREKEN. gfUM L?TO«. Vóór 1 AUGUSTUS 1926 49ste Jaargang. Woensdag 17|Maart 1926.^5 No. 14506 Bureau KOEMARKT 4. Telcïoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f -<00 bij levenslange geheele invaliditeit I 2UU bij \erlies van een hand, voel of oog; i 200 bij dood 20 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering vv ordt gewaarborgd door deN. ÉloIl.Algem. Verz.bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofl'icieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERIVET. B. en W. van Schiedam hebben bij hunbesluit van 15 Maart 1926 het verzoek van de Suiker- werkenfabriek „D.O.V.O.", alhier, om vergun ning tot oprichting van een fabriek tot het ver vaardigen van suikerwerken in het pand Boter- straat 2830, kadaster Sectie B. no. 3112, met een stoomketel van 10 M2. verwarmingsopper vlak, dienende voor verwarmingsdoeleinden, en met 6 electromotoren van resp. 10, 4, 3, 2, 1 en 1 P.K., drijvende diverse arbeidswerktuigen en pompen, VERDAAGD, aangezien het des betreffend onderzoek nog niet geëindigd is. Schiedam, 17 Mrt. 1926. Buiienlandst'h Nieuws. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Een accoord? Men is het te Genéve eens geworden over de volgende oplossing Nadat Duitschland in den Bond en den Raad is opgenomen, trekken Zweden en Cechoslovakij e zich vrijwillig terug. In de plaats van Zweden zal de Assemblée Nederland of Denemarken kiezen, in de plaats van Cechoslovakij e Polen. De Deensche candidatuur is waarschijnlijker dan de Nederlandsche, daar Nederland weinig lust toont, lid te worden van den Raad. Daar nog steeds onzekerheid bestaat over de houding van Brazilië, hebben de in den Raad vertegenwoordigde mogendheden zich telegrafisch tot de regeering te Rio de Janeiro gericht men neemt aan, dat deze interventie een gunstig resultaat zal hebben. -* Brazilië het struikelblok? Aan het einde van de gisteravond in het Volkenbondsgebouw gehouden zitting heeft de Volkenbondsraad besloten, dat Chamberlain, de rapporteur van de politieke commissie, met het oog op de moeilijkheden, om eenstemmig heid onder de leden te verkrijgen en vooral wegens de houding van Brazilië, heden in de plenaire zitting van de Assemblée een voorstel zal doen tot verdaging zoowel van Duitschlands toelating tot den Volkenbond en den Raad als van de kwestie van de uitbreiding van den Raad tot de vergadering van September a.s. Ten einde te kunnen aantoonen, dat de ver dragen van Locarno niet door dit besluit kunnen worden aangetast zullen de onderteekenaars van die verdragen, met inbegrip van Duitsch land, onmiddellijk een gemeenschappelijke ver klaring publiceeren, waarin zij opnieuw hun vasthouden aan de bereikte accoorden bevesti gen. De „Times"-correspondent te Genéve ver neemt nog, dat, wanneer Brazilië niet voor hedenmiddag, wanneer de Assemblée bijeen komt, zijn eisch zou intrekken voor een per manenten raadszetel, bovengenoemde ver klaring door Sir Austen Chamberlain zal worden afgelegd. Deze zal daarbij tevens een uiteen zetting geven van de situatie en van de oorzaken, die tot dit voorstel geleid hebben. ENGELAND. Geen uitsluiting. Het gevaar voor een nationale uitsluiting van de leden der zeven vakbonden, betrokken bij de staking bij de firma Hoe, welke uitsluiting a.s. Donderdag zou ingaan, wordt als geweken beschouwd. Vertegenwoordigers van 38 vakvereenigingen in de machine-industrie hebben heden te Londen vergaderd en hun goedkeuring gehecht aan de instelling van plaatselijke acties voor loons- verhooging. In het district Londen was een dergelijke actie reeds begonnen, doch de werkgevers had den geweigerd de vertegenwoordigers der ar beiders te ontvangen, zoolang het conflict bij de firma Hoe voortduurt. Daar deze niet erkende staking een algemeene actie in den weg staat, hebben alle op de vergadering van heden ver tegenwoordigde bonden op één na besloten, dat de stakende werklieden uit de vakvereenigingen moesten worden verwijderd, als zij de staking a.s. Donderdag niet zouden opheffen. De natio nale uitsluiting der arbeiders van de vakbonden kan dus waarschijnlijk als voorkomen worden beschouwd 29) En ook ik, lieve Herbert, voegde miss Rocke er bij, maar met nog zachter stem en ter wijl zij haar hoofd nog dieper op de borst liet hangen, ook ik neem oprecht deel aan je geluk. Ha, ik wist wel, dat ik u een groot genoegen zou doen. Maar bereidt u nu voor, ook uwerzijds iets verblijdens te vernemen. Luister Toen ik mijn braven oom want hij bezit werkelijk een voortreffelijk hart, ofschoon hij veel scheldt en raast en in eenige dingen zonderling handelt toen ik hem verteld had, hoe goed gij voor mij ge weest zijt en wat gij, goede moeder, al niet voor mij gedaan hebt O, dat hebt ge toch zeker nietNeen, neen. niet waar Je hebt niet met hem over ons ge sproken viel de weduwe hem in de rede, die verschrikt was opgesprongen en nu bevend, met gevouwen handen en angstig smeekenden blik den jongen aanzag, als hoopte zij uit zijnen mond de herroeping van zijn gezegde te vernemen. Maar waarom zou Herbert dit niet doen, moeder? vroeg Traverse verrast. Stelt gij u niet aan, alsof hij God weet, welke misdaad begaan had Inderdaad, ik zou waarlijk niet weten, welk ongeluk ik daardoor kon aanrichten en wat ter CIIINA. De mogendheden in actie. Na bespreking van de blokkade van Tientsin door de Chineesche troepen van Takoe, hebben Groot-Brittannië, Amerika, Frankrijk, Japan en Italië den bevelhebbers der flotilles te Tientsin opgedragen de bevelhebbers van de forten van Takoe te verwittigen, dat tenzij binnen drie dagen de mijnen in de rivier worden opgeruimd en een einde wordt gemaakt aan het ophouden van buitenlan-dsche schepen ze zich het recht moeten voorbehouden de noodige actie te onder nemen. Het Britsche officieele standpunt ver werpt dat krachtig wordt aangedrongen op een stricte inachtneming van het protocol van 1900 en is ten gunste van een meer toegevende politiek. ALLERLEI. Uit Warschau. De uitvoerende Raad van de Poolsche socialistische partij, die Zondag en Maandag te Warschau heeft vergaderd, heeft een resolutie aangenomen, waarin de deelne ming der socialisten aan de regeering wordt goed gekeurd. Uit Freiburg. De toestand van den vroege- ren rijkskanselier Fehrenbach schijnt sedert gister een lichte verbetering te toonen. De pa tiënt heeft een rustigen nacht doorgebracht en voelde zich gistermorgen wel. Volgens een bericht aan de „Dresdener Anzeiger" is tusschen Duitschland en Afghani stan een vriendschapsverdrag gesloten. Het incident, ontstaan door het proces tegen den Duitschen geograaf dr. Stratil-Sauer, die uit zelfverdediging een Afghaan doodde, is daar door tevens beëindigd. Dr. Stratil-Sauer zal uit Afghanistan worden uitgewezen. Uit Berlijn. Volgens de Spaansche pers heeft de Spaansche regeering een verbod uitge vaardigd tegen den invoer van verfstoffen en verschillende chemicaliën uit Duitschland. LM KEUK KAU' H Vergadering van Dinsdag, 16 Maart. Voortgezet wordt de beraadslaging over de regeerings verk la rin g. De hear Dresselhuys (V. B.) zegt, dat de Kamer voor den langen duur van de crisis geen blaam treft. Niet de Kamer, maar de coalitie, wereld mij- daarvan moest hebben afgehouden voegde Herbert er bij, die ten zeerste verbaasd, de onverklaarbare opgewondenheid van mistress Rocke gadesloeg. Niets, niets Waarlijk ,het heeft niets te beteekenen. Het kwam mij zoo onverwacht, stamelde de weduwe, terwijl zij naar haar stoel terugwankeldé en naar adem snakte. Om 's hemels wil Wat heeft dat te betee kenen, moeder riep Traverse. Niets mijn zoon, behalve dat het misschien beter zou zijn geweest, op ons, arme lieden, niet de opmerkzaamheid van een rijk gentleman te vestigen, antwoordde miss Rocke, die doods bleek weder was gaan zitten, daar zij nauwelijks meer in staat scheen te zijn zich staande te hou den. Herbert staarde haar zwijgend aan met klim mende verbazing. Ga voort, vertel verder, fluisterde zijEr was dus sprake van majoor Warfield, van diens goedheid. Ga voort, Herbert, wat wou je ons nog meer vertellen Welnu dan, gehoorzaamde deze aan het hem gedaan verzoek, toen ik mijn oom mededeel de, dat hoe schoon en onbaatzuchtig gij lieve moeder, met mij hebt gehandeld, met welk een liefde gij mij hebt aangenomen, toen ik als wees op de wereld stond, toen werden zijn oogen voch tig en rolden de tranen over zijn wangen. Ja, ik verzeker u, hij, die men den ouden driftkop noemt, die bekend staat ojn zijn ruwheid, die LJ i t Inzt-nders van 250 Slprreljc* geknipt uit de achterzijde der5cts. Kvvatta Keep etiketten en niet deze advertentie ingestuurd ontvangen gratis en franco 1 PRIMA VERZILVERD VULPOTLOOD merk „Marquise". Het beste Fransche Vulpotlood, winkelwaarde f 3.Koopt een HEELE DOOS Kwatta's 5 Cts. Reepen (Melk- of Javareepen) en gij zult daarbij nog een verrassing verpakt vinden bestaande uit V, K G. PRIMA KWATTA CACAO Deze advertentie wordt 6 maal geplaatst. Inzendingen met opgaat van juist adres aan KWATTA - 11REDA. Afdeeling RECLAME. 84 KWATTA SOLDAATJES blijven ALTIJD geldig. 901 60 is oorzaak van de crisis. Spr. critiseert de houding der christ.-hist. in zake het gezantschap bij den Pans, en verdedigt het standpunt, door den Vrijheidsbond op 11 November ingenomen. Dit kabinet is logisch en constitutioneel doch een bepaalde beginsellijn ontbreekt in zijn program. Ten aanzien van het gezantschap bij den paus is er voor spr. geen reden om van zijn standpunt af te wijken. Spr. concludeert, dat zijn fractie zich aan een loyale oppositie zal houden. De heer Merchant (V. D.) wijt de crisis aan de lichtzinnige formatie van het kabinet-Colijn. Spr. ontkent, dat hij om de formatie van een kabinet zou hebben gevraagd, en dat er in zijn program niet op ontwapening is gedoeld. Hij critiseert de houding der R.K. fractie tijdens de "rjsis. De heer L. de Visser (Comm.) zeide dat de bourgeoisie niet meer tot regeeren in staat is, hetgeen duidelijk gebleken is bij deze crisis. Zelfs de heer Marehant ging marchandeeren toen hij de kans kreeg om aan het bewind te komen. Dat zag men met de groote leuze der ontwape ning, waarvan niets overbleef. Voor de*S.D.A.P. geldt precies hetzelfde. Een democratisch Kabinet krijgen wij stellig nog niet. Wanneer het zoover zou komen zal het kapitalisme wel andere middelen vinden om de democratie heer te slaan. Tegenover het oude Kabinet had de arbeiders organisatie in massaal verzet moeten front maken, maar de S.D.A.P. deed niet mee, om dat die propaganda blijft maken voor de ui terste noodzaak, hetgeen beteekent, dat zij met de bourgeoisie samen zich wil verzetten tegen het proletariaat. Het program-De Geer is niets beter dan dat van Colijn en wat de heer Albarda er van zei was geheel onjuist. Aan den Minister van Ko loniën vraagt hij wat hij zal doen met betrek king tot de lijfstraffen, de vervolging, de in- en externeeringsmaatregelên, enz. De heer Kersten (Staatk. Ger. Partij) is niet verwonderd geweest over den langen duur der crisis omdat de coalitie niet aan stonds plaats maakte voor een anderen grond slag van samenwerking. De heer Marehant trachtte met de Katholieken samen te gaan en gaf hun dan het gezantschap. De heer De Vis ser trachtte ook het gezantschap te handhaven en de heer Limburg deed niet anders. De ernstige fout der formateurs was dat ze de uitspraak der Kamer hebben genegeerd. Hij blijft Rome het groote gevaar achten en juicht de ineenstorting der coalitie toe. Een nieuwe partij formatie zal noodig zijn en hij hoopt dat de protestantsch-christelijke partijen elkaar zullen vinden in den strijd tegen de revo lutie en de Roomschen. Het is hem niet duidelijk waarom het Kabi net weer zal voorstellen hét gezantschap in te voeren. De Kamer sprak duidelijk en her stel van dit gezantschap zou beteekenen herstel der coalitie. De heer Braat (Platt. Partij), vindt het regeeringsprogram nog al vooruitstrevend. Er zijn posten op die geld zullen kosten en waar vandaan wil het Kabinet het geld halen Aan uitbreiding van de Arbeidswet hebben we geen behoefte. Vermeerdering van de ambtenaarde- rij zou er weer het gevolg van zijn en op-eterij van de staatskas eveneens. De bezuiniging op onderwijs door middel van een staatscommis sie zal nog jaren uitblijven. Van de zomertijd staat niets op het programma en van den land bouw ook niets. Het t gezantschap komt eer aan de orde. Heeft de Kamer het dan niet .goed behandeld Het programma van dit Kabinet staat te veel onder revolutionnaire ideeën (Gelach). Spr. be grijpt niet dat de partijman de Geer een neu traal Kabinet vormde. Men is toch geen cos- tuum dat men verhuurt en dat iedereen past Spr. zal zich blijven verzetten tegen de wijze waarop zijn zomertijd is behandeld. Die kwes tie is veel belangrijker dan die van het gezant schap. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. thuis altijd kijft en scheldt en schreeuwt, hij weende terwijl hij met gr<Jote stappen de kamer op en neer liep en opophoudelijk uitriep die brave vrouw die arme vrouw dat edel hart Bij deze woorden klom het zenuwachtig be ven der weduwe tot zulk een graad, dat zij slechts met moeite kon stamelen heeft hij dat gezegd Maar verder. welke uitingen deed hij nog meer, toen je hem van ons sprak O, hij was zeer welwillend en meende het hartelijk goed. Hij zeide dat hij zich uwer zou aantrekken, dat hij u beloonen wilde voor al hetgeen gij aan mij gedaan hadt. Hij wilde u beiden gelukkig maken en voor een onrechtvaar dig lot, dat gij tot dusverre had te lijden, in de ruimste mateschadeloos stellen Heeft hij inderdaad deze woorden gespro ken Heeft hij zich werkelijk aldus uitgelaten vroeg miss Rocke met ingehouden adem. Ja, en nog veel meer. Hij heeft er bijge voegd, dat alles wat hij voor u en Traverse zou doen, beschouwd moest worden als afbeta ling van een heilige schuld. Mijn God, ik dank U', zeide de weduwe. Maar ga voort, HerbertVerder Hij heeft beloofd voor Traverse te zorgen en hem te middelen aan de hand te zullendoen om zijn studiën voort te zetten. En wat u betreft, lieve moeder, zal hij u voor altijd tegen gebrek beveiligen. In één woord, hij heeft zich verplicht met u zoo te handelen als gij hebt verdiend, en het spijt hem maar niet reeds lang voor u te hebben gezorgd. Mijn God ik dank u Ik geloof en prijs U, o Heer riep de weduwe, die, niet in staat zich langer te beheerschen, van haar stoel opstond, op de knieën viel en haar handen ten hemel hief. Moeder, riep Traverse bijna verschrikt, ik heb u nog nooit zoo opgewonden gezien. Ook ik ben blij, dat wij voortaan een onbezorgde toekomst te gemoet gaan, maar gij hebt mij altijd geleerd, dat men zoowel in geluk als in ongeluk zekere kalmte moet bewaren. Mistress Rocke stond weder op. Zij scheen zelf te gevoelen, dat zij zich meer moest be heerschen, maar wie is altijd zijn gevoel meester Inderdaad, voegde Herbert er bij,t ik was weliswaar te voren er zeker van, dat mijn tij ding met blijdschap zou worden ontvangen, maar in zulke mate O, kinderen viel de weduwe den jongen zeeman in de rede, gij hebt geen denken van wat er in mij omgaat en van welke beteekenis deze boodschap voor mij is. O, ik was zoo on uitsprekelijk gelukkig Eindelijk, achttien jaren geduld en na reeds de hoop te hebben opgegeven! O,de vreugde zou mij krank zinnig maken. Moeder, vermaande Traverse, wees toch bedaard, u maakt ons ongerust. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1