Verven „DE PHOENIX" Tel No. 68015. Stoomen Kasteel „Bet Onweersnest" OMSTREKEN. VOLLE-MELK-REEP FtUULFTOW. Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Vrijdag 19 Maart 1926, No. 14508 Bateau s'j KOEMARKT 4. Telefoon Iuteieomiraanna! 68085 Postbus 38. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummera 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advartiatiim 15 regels 1.75, sik# rtgal daarboven 35 nt, 3 ma«l plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeling#n 75 c por regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteersn. Tarievsn wordsn op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij veriïes van een hand, voet ol oog f 200 bij dood1100 hg verlies van een duim; f 80 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.I> verzekering wordt gewaarborgd door N iidl.AIgem.Verz, bank Schiedaf Dit nummer bestaat uit 2 bladen EEHSTE BLAD. B uitenlandsch Nieuws. NA DE VOLKENBONDSVERGADERING. Scherpe Engelsche persstemmen De „Morning Post" is het eenige blad, dat Chamberlain de hand boven het hoofd houdt het verklaart koelbloedig, dat „Duitschlands toelating verhinderd is door het veto van Bra zilië." Het blad klaagt de Engelsche Volken bondsunie aan, omdat deze „door haar actie in het parlement en de pers vóór Sir Austen's vertrek naar Genéve diens taak zoozeer be moeilijkt heeft." De andere bladen zien de kwestie niet in zulk een eenvoudigen vorm en trekken uit het gebeurde de conclusie, dat de constitutie en de procedure van den Volkenbond gewijzigd moeten worden. De „Times" zegt hierover Het afkeerwek kend schouwspel te Genéve heeft ten minste de grenzen aangetoond van de huidige macht van den Volkenbond. Als de Bond zal blijven bestaan als een belangrijk centrum van inter nationale samenwerking, kan men zich niet meer hullen in een nevel van beloften, alge meenheden, groote beweringen en bescheiden prestaties. De Bond heeft in den meest ver nederenden vorm de bittere werkelijkheden ondervonden van internationale jaloezie, passie en intriges en hij is zelf het middel geweest om de meest sinistere krachten van de internatio nale onderwereld aan den dag te brengen. Als de Bond iets meer wil worden dan een vage schaduw, dan moet zijn constitutie grondig worden herzien. De Poolsche premier Slcrzynski heeft tagen- over de correspondenten der Warschausche bla den te Genéve de volgende verklaring afgelegd Polen betreurt ten zeerste, dat het resultaat van Genéve slechts negatief is. De direct-belang- hebbende staten kunnen er trotsch op zijn, dat zij zelfs niet in de geringste mate tot dezen af loop hebben medegewerkt. In elk geval heeft Polen de moreele winst te boeken, dat de ge heele wereld, DuitsehJand inbegrepen, moest erkennen, dat Polen tegelijk met Duitschland een zetel moest krijgen in den Volkenbondsraad. ENGELAND EN RUSLAND. Eerst de schulden erkennen. De Labour-afgevaardigde Wallhead, verklaar de in het Lagerhuis, dat de Russische regeering haar bereidheid had te kennen gegeven de ge heele kwestie der Engelsch-Russischc betrek kingen te bespreken en tot een regeling te komen. De Sovjet-Unie zou bereid zijn haar financieele verplichtingen te erkennen. De financieele secretaris van de Schatkist antwoordde hierop, dat, hetgeen noodig was, geen discussie was. Indien echter de Russische regeering langs diplomatieken weg de Britsche regeering mededeelt, dat zij niet langer de er kenning der schulden verwerpt, zou Sir Austen Chamberlain nog wel een en ander met haar te bespreken hebben. DUITSCHLAND. Het „Volksbegehren." Het was gister de laatste dag voor inschrijving in de lijsten voor het z.g. „Volksbegehren. Het aantal uitgebrachte stemmen schat men op minstens acht millioen. Algemeen is men verrast over het groote aantal kiezers, dat zich bij deze eerste stemming ten gunste van een referendum heeft uitgesproken. Overal is het aantal der gezamenlijke sociaal-democratische en commu- 31) Maar als u zoo goed wilt zijn mij te willen volgen, dan zal ik op Uw kamer brengen. Capitola volgde de huishoudster, die op den langen tocht over verscheidene smelle gangen en nauwe trappen niet genoeg kon verzekeren, hoezeer het haar speet, dat het oude kasteel zoo weinig gemakken bood voor een jonge dame. De meeste vertrekken zijn niet gemeubeld, zeide zij, en staan reeds sedert zoo langen tijd leeg, dat de uilen en zwaluwen er in nestelen. De eenige bewoonbare kamer, welke ik u kan aanbieden, is de kamer met den valkuil, verondersteld, dat gij niet huiverig daarvoor zijt. De kamer met den valkuil, riep Capitola verrast. Welk een vreemde naam Dat klinkt verbazend romantisch. Maar waarom zou ik daar bang voor zijn Ik geloof integendeel, dat ik haar juist om dien valkuil de voorkeur zou geven boven tien andere als ik kiezen kon. Ik zal u haar laten zien, miss, en ook ver tellen, welke geschiedenis daaraan verbonden nistische stemmen sterk overschreden, hoewel, naar bekend, het referendum uitsluitend door deze beide partijen aanhangig is gemaakt. Thans komt deze aangelegenheid voor den Rijksdag, die nog altijd aan een compromis voorstel werkt. Men verwacht echter, dat het groote aantal stemmen van het „Volksbegeh ren" de compromis-onderhandelingen zal be moeilijken. Naar gelang namelijk de kansen voor onteigening zonder schadeloosstelling van bezittingen der voormalige Duitsche vorsten huizen stijgen, zullen de eischen der partijen van links in den Rijksdag grooter worden. In Thuringen, waar de hertog van Koburg zeer overdreven eischen heeft gesteld, hebben de kiezers zich in meerderheid ten gunste der onteigening zonder schadeloosstelling uitgespro ken. FRANKRIJK. Een beroep op eensgezindheid. De Fransche premier Briand heeft heden in de Kamer zijn regeeringsverklaring afgelegd. In de verklaring wordt in de eerste plaats gezegd, dat de regeering, evenals de voorgaande regeeringen, tot gebiedenden plicht heeft het algeheele evenwicht in de begrooting te ver zekeren. Indien de regeering kan rekenen op de vastbesloten en actieve medewerking van de twee Kamers zal het land zonder ongerustheid de moeilijkheden van het financieel herstel, hetwelk de regeering zich tot doel heeft gesteld van al haar pogingen, onder de oogen kunnen zien. De regeering vraagt het parlement, dat het voor de parlementaire vacanlie, de maatregelen zal goedkeuren, zonder welke het onmogelijk is den terugkeer naar het normale regime te verzekeren en zonder welke de regeering niet haar werk van de nationale saneering kan vol tooien, waarop haar geheele politiek gericht is. Ten einde het volkomen evenwicht in de begrooting te verzekeren zal de regeering re kening houden met alle reeds goedgekeurde maatregelen. De kamer heeft de motie van vertrouwen in de regeering met 361 tegen 164 stemmen aan genomen. In den senaat werd de regeeringsverklaring met toejuichingen ter linkerzijde aangehoord. De rechterzijde spotte bij de passage betreffende het arrondissementskiesrecht. De regeeringsverklaring werd eenstemmig goedgekeurd, waarna de zitting werd opgeheven. 9 matum voorwaardelijk wordt aanvaard en voor gesteld wordt te zamen met de douane-autori teiten de binnenkomende schepen te onder zoeken. Loe-Tsjoen-lin zelf heeft Tientsin ver laten. Studenten onder vuur genomen. Het Chineesche antwoord op het ultimatum der mogendheden in zake het herstel van de verbindingen ter zee, zegt, dat de bevoegde Chineesche militaire autoriteiten gemachtigd zijn, de noodige maatregelen te nemen. In het antwoord wordt verzocht, dat de buitenlandsche marine-commandanten te Tientsin zich in vér- binding stellen met de plaatselijke militaire autoriteiten ten einde in gemeenschappelijk overleg de middelen te zoeken tot herstel der verbindingen. Ten slotte wordt verklaard, dat het vair essentieel belang is, dat men niet tot extreme methoden zijn toevlucht neemt. Chineesche studenten hebben voor de ver gaderzaal van het ministerie gemanifesteerd tegen de aanvaarding van het ultimatum der mogendheden. De schildwachten vuurden, dood den 17 en wondden 16 studenten. SYRIË. In hinderlaag gevallen. Uit Beiroeth Een detachement van vijftig tirailleurs, bestaande uit Franschen en Sene- galeezen, is bij de hoogte van Matsja in een hinderlaag gevallen. Alle soldaten werden ge dood. Nader wordt aangaande den Drusen-aanval op een aideeling Fransch-Senegaleesche tirail leurs gemeld, dat het aan eenige te hulp ge schoten colonnes is gelukt de Drusen te ver drijven, wien zij zware verliezen hebben toe gebracht. ALLERLEI. Uit ParijsAan de New-York Herald" wordt uit Washington geseind President Coolidge heeft, na een onderhoud met de Amerikaansche gezanten te Londen en Bern, besloten de conferentie voor ontwapening ter zee, welke hij van plan was bijeen te roepen, voor onbepaalden tijd uit te stellen. Uit Beiroeth: Bij de zuivering van het district Homs, hebben de rebellen 18 dooden i achtergelaten. Aan Fransche zijde werden eenige soldaten licht gewond. Uit Londen De Volkenbondsraad heeft besloten dat de voorbereidende ontwapenings conferentie op 17 Juni te Genéve zal hijeen- komen. Uit Praag Gisteravond acht uur werd de lijst van de nieuwe regecring officieel gepubli ceerd. Zooals reeds gisteren geseind, is het een ambtenarenkabinet. CHINA. De mogendheden krijgen hun zin. De Kwo-Min-tsjuun generaal, Loe-Tsjoeng- hn, heeft den commandant van Takoe opge dragen morgen den marine-commandanten een verbaal antwoord te geven, waarbij het ulti- Binnenland. Eerste Kamer. Liet Centraal Stembureau heeft gisteren in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van prof. Slotemaker de Bruine als lid der Eerste Kamer, tot lid dier Kamer benoemd ver klaard prof. jhr.mr. B. C. de Savornin Lobman, hoogleeraar in het Staatsrecht aan de Rijks universiteit te Utrecht. Uit de S.D.A.P. In de S.D.A.P. wordt overwogen, wederom een gesalarieerden partij-voorzitter aan te stellen. Hiermee in verband staan de voorstellen, te behandelen op het Paaschcongres te Rotterdam, inzake bezuiniging op de gewestelijke propa gandisten. Voor de vervulling van deze functie is hoogst 4213 6 is. Als zij u bevalt, des te beter; zoo niet, dan zou ik waarlijk in groote verlegenheid verkeeren, daar ik met weet, waar u anders te herbergen. U ziet dus wel, dat zij mij bevallen moet, antwoordde Capitola lachend, doch wees onbe zorgd, ik ben, wat woningen aanbelangt, ge makkelijk tevreden te stellen. Onder dit gesprek kwamen zij eindelijk in een afgelegen gedeelte van het kasteel bij een deur, welke mistress Codiment opende, terwijl zij het meisje zeide, dat zij op haar bestemming was. Capitola trad binnen, doch kon in het eerste oogenbhk mets onderscheiden, ofschoon de huishoudster een brandende kaars in de hand hield. In het ruime en sombere vertrek zag zij slechts twee zwarte schaduwen, die de groote der kamer onmetelijk deden schijnen. Eerst toen miss Codiment het licht op den schoorsteenmantel geplaatst had en Capitola zich aan heL half-duister gewend had, werd het haar mogelijk een vluchtige beschouwing over de meubelen te houden, die ternauwernood voldoende waren, om hier en daar de naaktheid der vier muren gedeeltelijk te bedekken. Op den achtergrond der kamer, vlak bij de deur, een groot lekikant met vier kolommen en zware gordijnen van roode stof vervolgens juist tegen over dit bed, tuss«hen de twee ramen, eveneens met roode gordijnen behangen, een ouderwet- sche latafel met grooten toiletspiegel, welke men door middel van een schroef naar willekeur voor- of achterwaarts kon stellen eindelijk een waschlafel links van den schoorsteenmantel vormden, met een Amerikaanschen schommel stoel en vier rieten stoelen, het geheele meubilair. De vloer was van hout en slechts in het mid den, namelijk onmiddellijk voor den schoorsteen mantel, in 't vierkant met een stuk tapijt belegd, van ongeveer twee el lang en bijna even zoo breed. Deze kamer, miss, is de beste van de vreemdelingenvertrekken in het geheele kasteel en ten minste droog, zeide miss Codiment. Zoo als u ziet, behoeft het vuur maar aangestoken te worden, daar het hout daartoe, voor het geval van onverwachte logé's, reeds in den haard ligt. U zult u dadelijk kunnen warmen, voegde zij er bij, terwijl zij een papier aan haar kaars aanstak, hetwelk zij onder de droge spanen legde, die oogenblikkelijk begonnen te branden. '1 oen schoof zij den leuningstoel nader bij den haard en verzocht Capitola plaats te nemen, terwijl zij voorkomend het jonge meisje van hoed en shawl waarschijnlijk aangewezen de heer W. Drees, thans wethouder van den Haag. Een succes der christelijke arbeiders organisatie De internationale Christelijke arbeidsorga nisatie te Genéve heeft gister, door de benoeming van den Belg Pauwels in de voorbereidende commissie voor de Economische conferentie, een belangrijke overwinning behaald. Het was bekend, dat de secretaris van die organisatie, Serrarens, reeds in Januari 1.1. bij den Raad van Beheer van het Internatio naal Arbeidsbureau er op had aangedrongen, dat voor de benoeming tot lid van de genoemde commissie, aan den Volkenbondsraad ook een afgevaardigde van de christelijke arbeiders zou worden voorgesteld. De Raad van Beheer achtte het evenwel niet noodig met dat ver zoek rekening te houden en beval alleen Oude geest en Jouhaux aan. Het is merkwaardig, dat Pauwels benoemd is op voorstel van den socialistischen Belgi schen minister Vandervelde. Anti-Bolsjewisliseh Bureau. Naar de Res.bode" verneemt, is hier ter stéde een anti-bolsjewistisch bureau opgericht, waarin zittiftg hebben de heeren baron Van Ittersum, ds. Schouten, Th. Spek en de Hon- gaarsehe journalist A. Paderewski, die de in ternationale verbindingen onderhoudt. Al t. 123 I. R. R. Naar het „Centrum" verneemt, is bij groepen der rechterzijde in bewerking een initiatief voorstel tot wijziging, van art. 123 1. R. R. (Verbod van zending in Ned.-lndië zonder toe stemming van de burgerlijke Overheid). Inpoldering van de Biesbosch. Gisteren is de eerste spade in den grond ge stoken als eerste werkzaamheid aan den dijk van ruim 8 K.M., die gelegd zal moeten worden ter inpoldering van de Biesbosch. Eerst zou de betrokken minister die eerste spadp steken, maar door ambtsbezigheden ver hinderd, had hij als zijn plaatsvervanger aan gewezen den heer C. Zaalberg, directeur-gene raal van den arbeid en voorzitter van de com missie van advies voor werkloozensteun. Wethouder Jansen, tevens voorzitter van de Biesboschcommissie, heeft vooraf een rede ge houden, waarin hij een historisch overzicht gaf en het te ondernemen werk schetste. Niet minder dan 950 H.A. riet- en griend- landen en water zullen worden ingepolderd. Het nieuw te vormen waterschap zal straks 1075 H.A. groot zijn. Daar het geheele eiland van Dordrecht binnen dé rivierwaterkeerende dijken ruim 3000 H.A. groot is, zal de vruchtbare oppervlakte ervan na deze inpoldering met een derde zijn toege nomen. Zoo de plannen der vereeniging ver wezenlijkt worden, zullen over enkele jaren op den ongeveer 1000 H.A. gewonnen vruchtbaren bodem 40 ;i 50 kleinere en grootere boerderijen gevestigd kunnen worden. Onder algemeen gejuich stak de heer Zaal berg vervolgens de eerste spade in den grond en wierp hij de eerste schop modder in den gereedstaanden kruiwagen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. „Recht, plicht en orde." Gisteravond is in het Bondsgebouw de jaar vergadering gehouden van onze kiesvereeniging groot was de belangstelling niet. De voorz., de heer Mouwens, opende de vergadering met den christelijken groet en wees er op, hoeveel feiten ontdeed. Capitola ging in den schommelstoel zitten en keek eerst eens rond. Nuen de valkuil vroeg zij op den toon van geprikkelde nieuwsgierigheid, in welken hoek van deze rijschool is hij ik zie er niets van. O, dat geloof ik wel, miss. Hij bevindt zich onder het vloerkleed, waarop uw stoel staat, antwoordde de huishoudster. In weerwil van haar aangeboren moed sprong het jonge meisje onwillekeurig op en van het tapijt weg; miss Codiment verzekerde echter, dat er geen gevaar bestond, terwijl zij te gelijkei tijd het vloerkleed opsloeg en aan de verbaas de oogen van Capitola een valluik toonde, van ongeveer vier voet in 't kwadraat, waarop in derdaad beur schommelstoel stond. Wees maar niet bang, miss, zeide juf frouw Codiment. Het valluik zit zoo vast, dat het wel drieduizend pond kan houden. Het kan echter alleen door een inrichting, daar aan den schoorsteenmantel, geopend worden. Maar dan ook alleen, voegde zij er bij, wee hem, die er dan op staat Hij zou, de hemel weet, in welk een onmetelijke diepte storten. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1