DAGBLAD WO OR SCHIEDAM EN OM&TREKEffl, Kasteel „Het Onweersnest." gEUIllSTOW. o 49ste Jaargang. Zaterdag' 20 Maart^'1926 No. 14509 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven_35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postbus 39. week 20 cent, franco per cent. Zaterdagavondnummer Advertentiën. - plaatsen wordt - 2 [maal [berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 5U0 bij levenslange gelieele invaliditeitt 2UI) bij verlies van een hand, voet oï oog i 200 bij dood20O duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van e 1 k en anderenvinqe rJDeverzeke]^^ r do N11 o 11AI genu n Kersten Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. De beslissing. De beslissing is gevallen. De Tweede Kamer beeft gister het gezant schap bij 't Vaticaan opgeheven. Tegen deze in de parlementaire historie on gekende laaghartigheid, stemden alleen de katholieken en de tien aanwezige anti-revolu- tionnairen. De andere heeren zullen we maar schrij ven, vormden met Kersten, de anti-papistische eenheids-phalanx. Bij die anderen waren ook de Vrijz.-Demo craten, die voor drie maanden met ongemaskerde karakteloosheid, dezelfden gezantschapspost aan boden, in ruil voor volgzaamheid bij die ande ren waren ook de socialisten, die zich eindelijk door den renegaat Vliegen, het huichelachtig mom lieten afrukken en zich vertoonden in hun ware, afschuwelijke gedaante bij die anderen waren ook de liberale Vrijheidsbonders, die hun ingebeelde deftigheid ten spijt, zich dadelijk mengen tusschen 't grauw, wanneer dit 'n relle tje tegen Rome opzetbij die anderen zag men ook de witgedaste „christelijk-historischen" met Lou de Visser en boer Braat. De nieuwe meerderheid Een schoon ensemble De Vrijheidsbonders en socialisten kwamen nog met de kruiperige uitvlucht, dat ze hun houding bepaalden bij landsbelang. Minister v. Karnebeek toonde hun het landsbelang van dezen post en, zonder den minister een leugenaar te noemen, stemden ze toch tegen. Bah Dan is 't ongelikte anti-papisme van Kersten en zijn handlangers ons toch nog liever. Enfin Holland is gered en zijn redders, die gistermiddag grijnzend het Binnenhof verlieten, zullen mogelijk nog 'n paar dagen plezier hebben van hun „heldendaad" tegen Rome, maar lan ger zal de verachting, die ze verdienen, blijven leven. Al beschuldigt de waanwijsheid ons van ach terlijkheid 'n geheugen hebben we nog wel. Voor de rest de waarheid breekt zich ondanks alles baan de geschiedenis zal techt spreken. Buitenlandsch Nieuws. hun handteekening in te trekken. Toen zij weigerden, beval hij hun gevangenneming, welk bevel onverwijld werd uitgevoerd. 1)E INTERN. ARBEIDSCONFERENTIE. D e 8-u ren dag. Gisternacht werd op het ministerie van Ar beid een overeenkomst inzake den 8-uren-dag geteekend door Engeland, Frankrijk, Italië Duitschland en België. De tekst zal later ge> publiceerd worden. De Britsehe minister van Arbeid, de voorzit ter der conferentie, verklaarde, dat de confe rentie een belangrijken stap voorwaarts had gedaan, door de geheele kwestie der arbeids uren van internationaal standpunt te beschou wen. SYRIË. Gewonden door de Drusen afgemaakt. Omtrent de vermoording van een detachement Fransche soldaten wordt nog gemeld, dat de soldaten eerst kort in Syrië waren aangekomen en zich bij het garnizoen te Rachaya moesten voegen. Ten gevolge van een abuis begaf dit kleine troepje zich op weg, zonder te zijn geëscor teerd. De soldaten vielen in een hinderlaag en stonden volkomen machteloos tegenover een veel sterkere bende Drusen. Zij verdedigden zich zoo goed mogelijk, doch slechts een paar soldaten wisten te ontkomen. De Drusen heb ben vervolgéns de achterblijvende gewonden gedood. Eenige uren later bereikte een Fran sche troepenmacht de plaats des onheils, waar op de rebellen in allerijl de vlucht namen, na belangrijke verliezen te hebben geleden. Van de 50 tirailleurs, die nabij Nedoha zijn overvallen, werden slechts acht gered. Iwee Fransche officieren en een onderofficier behooren onder de gedooden. Barcelona. SPANJE. Primo's regime ia In een nota der Spaansche regeenng wordt medegedeeld, dat het bestuur van de Orde van Advocaten te Barcelona onlangs ontbonden is, daar het een document had gepubliceerd, waarin tot rebellie en ongehoorzaamheid werd aan gespoord tegen het nieuwe door de regeenng benoemde bestuur. De civiele gouverneur van Barcelona nooc ïgt e alle onderteekenaars van het document uit, ALLERLEI. Uit BoekarestDe koning heeft Averescu opdracht gegeven tot vorming van een nieuw Roemeensch kabinet. In verband hiermede worden ernstige onlusten gevreesd. De politie patrouilleert door de straten. Een vertraagd telegram uit Peking meldt, dat de toestand daar kritiek is. Men vreest voor plunderende troepen. De legatie-wacht mag haar kazerne niet meer verlaten. De huizen van buitenlanders buiten de gezantschapswijk worden speciaal bewaakt. Uit Londen Nadert wordt gemeld, dat er bij de schietpartij op Chineesche studenten te Peking vijftig personen zouden zijn gedood en 66 gewond. De stad is thans rustig, ofseh(>"u' er een zeer groote spanning heerscht. De winkels zijn gesloten en de tramdiensten zijn gestaakt. Sta ten-Generaal TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 19 Maarl 1926. Voortgezet wordt de door het votum van 11 November geschorste behandeling van de be grooting van buitenlandsche zaken. Aan de orde is het nieuwe artikel 10 bis (ge zantschap bij den Paus). De heer Kersten (St. Geref.) verdedigt een amendement om het gezantschap geheel op te heffen. Spr. wil echter nog 6 maanden de gelden toestaan. De heer van Vuuren (R. K.) is tegen het amendement-Kersten, want de gezant bij den paus is gezant als iedere andere gezant. De heer Heemskerk (A. R.) acht deze kwestie zoo belangrijk, dat ze wellicht niet reeds heden te beoordeelen is. Lag in het ge zantschap bij den paus de erkenning van deh paus als hoofd der christenheid, geen protestant ware er ooit voor. Zoo ziet spr. het echter niet. Hij vraagt, hoe de minister van buitenlandsche zaken en de geheele regeering hierover denkt In het gezantschap een gevaar voor Nederland te zien, is de vrucht van een niet geheel gezonde verbeelding. 32) Is er dan een kelder onder vroeg Capitola terwijl zij weder naderbij kwam en den onheil- spellenden valkuil nauwkeurige beschouwde. Ik weet het niet, antwoordde de huishoud ster. Een enkelen keer, heb ik de deur laten openmaken, om eens naar beneden te kijken, maar lieve deugd hu ik zag niets dan een ake lig, onpeilbaar, zwart gat, een afgrond, waaruit een vreeselijke modderstank in mijn neus kwam, zoodat ik de deur maar weer zoo gauw mogelijk liet sluiten. Ik was zóó ontsteld, dat ik sedert dien tijd nooit meer naar beneden zag en waar lijk ook geen lust heb, het ooit weder te probee- ren. Een mensch zou er kippenvel van krijgen, zoo huiveringwekkend is het, mompelde Capito la, die geen oog van die sluiting der geheimzin nige diepte afwendde. Maar zeg mij eens, hoe men die valkuil openmaakt, want het zou misschien gevaarlijk zijn het niet te weten. Daar, aan het marmeren paneel van den schoorsteenmantel ziet u in de relief-versiering driekleine engelenkopjes, nietwaar? nu antwoord de juffrouw Codiment. Welnu een middelmatig De heer S n o e c k Henkemans (C. H.) ziet geen reden de kwestie nog weer uitvoerig te behandelen. Spr. acht 't amendement overbodig. De heer Vliegen (S. D.) vindt de gezant schapskwestie niet belangrijk. Zij kan dus i iet alleen zakelijk worden bekeken. De stem der S.D. wordt door andere omstandigheden be- heerscht. De R.K. willen het herstel der coalitie. Dit hangt af van het gezantschap, dat op zich zelf een abnormaliteit is. Het amendement-Ker sten acht spr. overbodig. Hij zal medewerken tot een goede behandeling van den gezant, doch is tegen het regeerings-voorstel. De heer L. d e Visser (comm.) stelt den invloed van de revolutionaire machten tijdens den oorlog tegenover den vredesinvloed van den paus. Spr. is tegen den post en tegen het amen dement. Minister van Karnebeek zegt, dat de betreffende alinea in de regeeringsverklaring geirspireerd is door redenen van comptabelen aard. Feitelijk is op 11 November het gezantschap met ingang van 1 Januari geschrapt. Het vereve nen van uitgaven is speciaal werk van de Reken kamer, en wat spr. hier zegt is een mededeeling uit goede bron (Gelach.) Wat de zaak zelf betreft, het voorstel hangt samen met de Regeeringsverklaring. Het gaat niet om de vraag of er diplomatieke relatie tusschen Nederland en het Vaticaan zal zijn, want die is er altijd geweest al was ze sedert 1871 eenzijdig omdat het Vaticaan zijn ver tegenwoordiging hier behield. Deze werd hier aanvaard. In 1915 werd het bilaterale karakter hersteld, zij het onder bijzondere voorwaarden en in 1920 werd er den vasten vorm aan gegeven. De vraag is nu of dit herstel thans ongedaan moet worden gemaakt en het monolaterale stelsel hersteld. In 1915 hing het herstel samen met den oorlog, het ver langen tot herstel ging uit van Nederland. Bij den vrede drong de vraag zich op wat er nu gebeuren moest. De heer Dresselhuys wilde voorloopige bestendiging maar dat kon niet om dat de bijzondere omstandigheden niet meer gol den. Moest het. vervallen of bestendigd worden Moest de plaats van Nederland bij het Vaticaan worden verlaten omdat de bijzondere omstan digheid was vervallen of bracht de internationale positie van Nederland mede dat ze behouden bleef Spr. was vóór handhaving en heeft schrif telijk en mondeling duidelijk aangetoond, dat zijn standpunt niet alleen berustte op motieven can algemeenen aard maar ook op de ondervin ding met het gezantschap opgedaan. Spr.'s ondervinding was toen reeds twee jaar oud de Belgische kwestie en de Keizer-kwestie waren reeds aan de orde en het gezantschap had zijn nut zóó bewezen, dat spr.'s keuze niet moeilijk was. Over de opmerking van den heer Vliegen is spr. verwonderd, ook in verband met hetgeen hij onlangs in de Commissie voor Buitenlandsche Aangelegenheden heeft meegedeeld. Spr. ontkent, dat het de bedoeling was het Katholieke deel van het volk ter wille te zijn. Geen consideratie van dezen aard had eenige rol gespeeld. Alleen overwegingen van diplo matiek belang hadden gegolden. Er zijn groepen, die beweren niet overtuigd te zijn van het belang van het gezantschaj Daarnaast zijn principieele tegenstanders aan het woord geweest. Voor de laatsten bestaan 'blijkbaar geen diplomatieke overwegingen. Het belang legt voor ds. Kersten geen gewicht in de schaal en hij ziet alleen er een huldiging van den Paus in. Het kan hem zelfs niet sche len of spr.'s opvatting juist is of niet en dit maakt spr. het debat met den heer uiterst moeilijk. Spr. vraagt hem of hij werkelijk gelooft dat b.v. Engeland een huldiging van den Paus op het oog heeft als het een gezant naar Rome zendt De heer De Savornin Lohman heeft in 1920 erkend dat van. diplomatiek standpunt het gezantschap aannemelijk was. Het diplomatieke belang is een lansbelang, een landsbelang is een belang van het Neder- landsche volk en dus wordt geen volksrecht ver kracht met dit gezantschap. Het Vaticaan is een gewichtig diplomatiek cenLrum en het is voor ons van belang om ons daaruit niet terug te trekken. Het is niet de vraag of hét centrum Katholiek is, maar wel of het diplomatiek is. Spr. citeert de bekende rede van Briand Ja nuari 1925, waarin deze de bcteekenis van het Vaticaan als diplomatiek centrum heeft erkend. Vervolgens citeert spr. het woord van prof. Treub, die de kwestie zeer juist en raak heelt getypeerd en van rar. Marchant die in 1922 eveneens zeer juiste woorden sprak toen hij al leen het landsbelang als eisch stelde. De post komt in stemming en wordt ver worpen met 48 tegen 41 stemmen. Vóór Kat-holieken en Anti-Revolutionairen. Tegen linkerzijde, Chr. Historischen, Kersten, Zand, Lingbeek, Braat en Scheurer. Afwezig zijn van rechts dr. de Visser, Duymaer van Twist, Visscher. De heer L. de Visser (C. Fr.) verklaart zich tegen den post van f 250.000 voor den Vol kenbond. Dat noemt hij weggegooid geld. De Minister zegt, dat Nederland is aan gesloten en dus zijn deel in de kosten moet dragen. Het gaat niet aan den post te chrappen en daardoor Nederland uit den Volkenbond te doen treden. De heer Nolens (R. K.) betreurt de ver werping van den post van het gezantschap bij den Paus. Zijn fractie betreurt het dat de Nederlandsche Regeering verplicht is een ge zantschap op te heffen dat is ingesteld in 's lands belang. Met het oog op den aard van dit Kabinet en de gewijzigde positie van zijn fractie daartegenover zal spr. niet tegen dit ontwerp stemmen. De begrooting wórdt "z.h.s. goedgekeurd. De heer Oud (S. D.) vraagt een interpellatie aan over de loodsschoener van Terschelling. Dinsdag wordt daarover beslist. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. sterken druk op het middelste gezichtje juist op den hoek boven deze bloemen-arabesk. en de valdeur opent zich. IJselijk Het is haast niet te gelooven riep Capitola. Maar tot welk doeleinde heeft men zulk een verschrikkelijke machinerie ge maakt Zulks weet niemand met zekerheid te zeg gen, lieve miss. Zij bestond reeds lang voordat het kasteel in 't bezit der familie van den majoor kwam. Maar men wil wel vertellen, voegde de huishoudster er bijdat zij een Indianenval is ge weest. Een Indianenval Ja miss. U moet weten, dat deze kamer zich bevindt in het oudste gedeelte van het kasteel, dat reeds bestond in deri tijd, toen nog van den kant der Europeesche veroveraars jacht ge maakt werd op de Indianen. O, dan blijf ik hier wonen, tot eiken prijs, riep Capitola met levendigheid, want niets is mij liever dan een zoo overoud verblijf met zijn geschiedenis erf sagen. Maar ga voort, miss Codi ment, u ziet wel, dat ik brand van nieuwsgierig heid. De eerste bewoner van dit slot, herhaalde de oude huishoudster, was een zekere Henre Le noir, die, zooals de overlevering zegt, een af schuwelijk slecht mensch moet zijn geweest. Door hem schijnt deze val te zijn gemaakt, die hij gebruikte, om zich van de Indianen te ont doen. Hij had een ilaburigen stam voorgeslagen hem een deel der landerijen af te staan, welke die wilden bézaten. Het meerendeel der Indianen was er voor. Zes hoofden hunner echter wilden niets van dien afstand weten. Wat doet de ellen deling Lenoir Hij geeft een groot feest op zijn plantage, en noodigt onder het masker van vriendschap „zijne broeders, de Indianen daartoe uit. Zij komen', en nu laat hij de zes hoofden die niet geneigd waren hunne landerijen af te staan, op dit valluik plaats nemen en noo digt hen uit met hem de vredespijp terooken.De ongelukkigen, niets kwaads vermoedende, vol doen aan zijn verlangen en strekken hunne armen uit, om hem vriendschap te zweren. Van dit oogenblik maakt de schurk misbruik hij drukt op gindsche geheime veer en de zes hoof den verdwijnen, om, de hemel mag weten in welken afgrond te storten. Afgrijselijk, afschuwelijk riep Capitola. En waar denkt ge, zijn die rampzaligen be land Ik zei u immers, miss, dat alleen God zulks weet. Men zegt, dat de afgrond in verband staat met de heksenkloof, ofschoon deze laatste in rechte lijn meer dan een uur van het kasteel ligt. Hoe het ook zij, als hij niet bodemloos is, dan moet de grond er van met ,men$eheöbeen deren bezaaid zijn. Binnenland. W erkt ij denbesl ui t. Tegelijk met het Rusttijden- en Arbeidslijsten- besluit werd ook het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 gewijzigd. Uit het gewijzigde besluit stippen wij het volgende aan Ten aanzien van de schoenmakerijen is be paald, dat voortaan, zoo noodig, ook op Vrijdag avond tusschen 6 en 9 uur zal mogen worden gewerkt. Afzonderlijke voorschriften zijn vastgesteld voor den arbeid in exportslagerijen en voor dien in fabrieken van cement- en betonwaren en in turfst.rooiselfabrieken. De Koningin naar Maas A Waal. De Koningin heeft gister met gevolg per auto, via Tieleen bezoek aan Maas en Waal gebracht. Het wordt hoe langer zoo akeliger zeide Capitola. Misschien gevoelt ge geen lust meer om hier te slapen, miss Dan dien ik nog spoedig een andere kamer voor u in gereedheid te bren gen, doch ik herhaal het, dat de andere alle koud en vochtig zijn - Neen, neen ik blijf hier! Bakersprookjes schrikken mij niet afIk heb onder de levenden te vele werkelijke gevaren te doorworstelen ge had, dan dat ik van den kant der dooden voor ingebeelde zou moeten vreezen. Neen, ik ie deze kamer met haar huiveringwekkende her inneringen lief. Maar vertel mij nu eens, mis tress Codiment, is die vleeschelijke duivel aan de wraak van den stam, tot welken zijn slacht offers behoorden, ontkomen „«.„„J Voor 't oogenblik ja. De stam bestond nadat de zes hoofden waren verdwenen, nog slechts uit eenige zwakke grijsaards, vrouwen en kinderen Na Lenoir's schandelijk verraad was er niemand meer, die hen zou hebben kunnen wreken. Lenoir, zoo verhaalt men verder, is gehuwd en heeft verscheidene kinderen gehad een heelen lijd lang ging het hem goed. Maar ook de zonen van de vermoorde opperhoofden der Indianen groeiden op en hadden Lenoir s grm weldaad niet vergeten. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1