DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKENL feuilleton. Kasteel „Het Onweersnest" 49ste Jaargang. Dinsdag 23 Maart 1926 No. 14511 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 5U0 bij levenslange geheele invaliditeitt 2UU Bij verlies van een hand, voet oï oog 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger, De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DE KIEZERSLIJST. Ter algemeene kennis wordt gebracht door B. en W. dat de op heden door hen vastgestelde kiezers lijst voor liet jaar 19261927, van den 23sten Maart tot en met den 21sten April a.s. ter secre tarie der gemeente (afd. bevolking, Nieuw- straat 26) voor een ieder ter inzage is nederge- legd Tot- en met den laden April a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur VERBETE- RING van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond, dat hij zelf of een ander in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier wordéh gesteld. Buitenlandsch Nieuws. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Voorbereidingen. Overeenkomstig de besluiten, genomen door den Volkenbondsraad, heeft de secretaris-gene raal van den Volkenbond twee brieven gericht tot de Sovjet-regeering. In het eerste schrijven wordt eraan herinnerd, dat de Zwitsersche re geering opnieuw de verzekering heeft gegeven, dat de Sovjet-gedelegeerden te Genéve op de zelfde wijze behandeld zouden worden en dezelf de immuniteit, voorrechten en bescherming zouden genieten, als de gedelegeerden van welke regeering ook. De Volkenbondsraad stemt met dit standpunt in en hoopt, dat de regeering te Moskou onder deze omstandigheden ver tegenwoordigers zal zenden naar de voorbe reidende ontwapeningscommissie. In den tweeden brief wordt de Russische regeering uitgenoodigd, de namen mede te deelen der door haar benoemde deskundigen. DUITSCHLAND. Stresemann aan 't woord. In de Rijksdagzitting van gister heeft de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Stresemann, in groote trekken den ontwikke lingsgang van de Volkenbondskwestie uiteen gezet en de verschillende kwesties van de onder handelingen te Genéve besproken. Dan ging hij over tot een politieke waardeering van het resultaat der Maart-zitting. Hierbij bewoog zich zijn redevoering ongeveer in den volgenden ge- dachtengang. Het resultaat van de besprekingen te Genéve is in verschillende opzichten diep te betreuren. In Duitschland gingen stemmen op, volgens welke wij in verband met den toestand, dien wij te Genéve aantroffen, hadden moeten vertrekken. Wij hebben echter met onszelf te rade moeten gaan, wat de schuldvraag in deze groote historische zaak beteekent en wij zouden door ons vertrek juist nieuwe kansen Verschaft hebben aan hen, die 'n nieuwe schuld bij Duitsch land willen zoeken. (Levendige bijval bij links en het Centrum). De meening, dat wij uit Genéve hadden moe ten weggaan, is een meening die alleen hier bestaat maar nergens anders op de wereld. (Levendige bijval). Wanneer wij, zooals in verschillende Duitsche kringen beweerd wordt, voor het vijfde rad aan den wagen te Genéve waren aangezien, dan zou deze strijd in den Volkenbond in het geheel niet ontstaan zijnj 34) Daar aangekomen, schoof Capitola met eene vastberadenheid, die een bepaald voornemen te kennen gaf, den grendel voor de deur, waarna zij den stevigen riem van haren koffer nam, welke tot meerdere zekerheid der sluiting er om gegespt was. Toen zij dit gedaan had, be vestigde zij den riem aan den ring van het valluik, waarvan zij te voren het vloerkleed had weggenomen, en wendde zich vervolgens tot Pitapat, die al deze toebereidselen met de grootste verwondering had gadegeslagen, zonder er iets van te begrijpen. Jij bent een meisje, zeide zij, en als zoodanig waarschijnlijk niet minder nieuwsgierig dan ik. Wanneer ik je nu zeg, dat dit een valluik is, dat tot een onderaardsche ruimte voert, dan zal je ongetwijfeld willen weten, hoe het daar beneden er uitziet. Is het niet zoo Neen, miss, antwoordde de negerin. Ik ben minder nieuwsgierig dan bang en daarom koester ik volstrekt geen verlangen, om dit onderaard sche hol te leeren kennen. Is 't warempel ftep Capitola. Maar ik, ik want juist deze strijd toont, dat het hier gaat om een positie van Duitschland in den Bond, die aan de andere zijde eveneens niet als een negatie van de positie van Duitschland wordt beschouwd. Wij zijn met opgericht hoofd en ongerept van de conferentie gekomen. (Bijval). De wijze, waarop men in den Volkenbond over Duitschland sprak beteekent een moreele ge noegdoening voor ons tegenover de manier, waarop mefi in 1919 meende over Duitschland te mogen spreken. De minister van Buitenland sche Zaken wijst er dan op, dat de eerste com missie ten opzichte van Duitschland afgezien heeft van het toepassen der bepalingen, die voor de opneming van een staat in den Bond voor geschreven zijn en besloten heeft eenstemmig te verklaren, dat Duitschland zijn internationale verplichtingen had vervuld. Ten slotte verklaarde de heer Stresemann, dat in dit opzicht Locarno en ook Genéve Duitschland een grooten stap vooruit heeft gebracht. Een andere Duitsche buitenlandsche politiek is bij den gegeven toestand in het geheel niet mogelijk. In zakelijke waardeering van hetgeen geschied is zullen wij onzen weg ver volgen om te arbeiden voor een vermindering van de lasten, die op Duitschland drukken. De regeering hoopt, dat zij bij die politiek de groote meerderheid van het Duitsche volk achter zich zal hebben. (Luid applaus op de middelste banken). FRANKRIJK. De katholieke manifestaties. De katholieke manifestaties zijn eergisteren al bijzonder talrijk geweest. Nu het lenteweer nog meer kans biedt tot het welslagen bij te dragen, hebben de comité's in een groot aantal diocesen de katholieke mannen bijeengeroepen. De voornaamste der meetings waren Verdun, waar behalve de bisschop, mgr. Ginisty, het woord werd gevoerd door het kamerlid de abbé Bergey Chaumont, waar de leiding berustte bij mgr. Thomas, bisschop van Langres en het woord werd gevoerd door generaal de Gastelneau, Xavier Vallat, oud-kamerlid, Teitgen en Mar cel lat. In de Pyreneëen zijn kleinere plaatselijke ijaeetings gehouden, daar de verkeersmoeilijk heden niet altijd een monstermeeting mogelijk maken. Er hebben vergaderingen plaats gehad, te Lampan voor het gebied van de boven Adoux, te Bagnéres, te Puydarieux en te Tué voor het boven-Pyreneëen gebied. Voor Perpignan is een monstermeeting in het zicht, waartoe mgr. Carsalade du Pont bij herderlijk schrijven de katholieke mannen heden heeft opgeroepen. Op die meeting zullen de kamerleden Ybarnegaray en Oberkirch het woord voeren. De groote meeting van Nancy voor de be woners van het Maas- en Moezelgebied en Elzas- Lotharingen, die de grootste belooft te worden tot nu toe gehouden, zal Tweeden Paaschdag plaats hebben. („Msb.") CHINA. Hevige s t r ij d. De gebeurtenissen ontwikkelen zich hier in een richting, die aan de mogendheden waar schijnlijk binnenkort gelegenheid zal geven om opnieuw een weldadigen invloed te doen gelden, len gevolge van den druk, die in het Noorden en het Zuiden wordt, uitgeoefend, trekt de ver dediging van de provincie Peking zich terug langs de spoorlijn en verondersteld wordt, dat zij zich naar het Noorden zal begeven, zonder wil het weten, en om dat te vernemen, moet jij me helpen. Zie je hier aan den schoorsteenman tel deze drie engelenkopjes Wanneer men op het middelste er van drukt, dan gaat het val luik open. Nu is het aan te nemen, dat dit zeer snel en zonder gerucht te maken geschiedt, wanneei men het niet tegenhoudtdaarom heb ik er dezen riem aan vastgebonden, alsook om het luik weer dicht te trekken, zoodra ik met mijn onderzoek klaar ben. Terwijl ik nu den riem vast houd, en langzaam laat vieren, moet jij ginds op den kop drukken en als mistress Codiment mij niet waf heeft voorgelogen, moet de deur opengaan. Maar, miss, het luik is groot en zwaar, bracht Pipapat er tegen in. Als het, wanneer ik druk, plotseling opengaat, kondet gij wel eens naar omlaag meegetrokken worden. Bravo, i ipapat! Uit deze opmerking bespeur ik, dat je nadenkt, riep Capitola. Wees echter niet benauwd als het mij te zwaar wordt, laat ik los doch ik ben sterker dan je denkt en dus laten we beginnen. Aarzelend begaf Pitapat zich naar den schoor steenmantel. Capitola greep den riem en hield hem stevig vast met twee handen Druk nu beval zij aan de negerin. Deze ge hoorzaamde en inderdaad week de deur uit hare voegen en viel, door Capitola's sterken arm dat de dichtbevolkte centra in het gedrang komen. Het aantal dooden bij de troebelen van 11. Donderdag is, naar thans gemeld wordt, 44 ge weest. De extremistische pers tracht den auto riteiten allerlei sinistere motieven voor het op treden der soldaten aan te wrijven, doch de publieke opinie erkent in het algemeen, dat de communisten en de studenten de incidenten ge provoceerd hebben en dat de troepen geen an dere keus hadden, dan ter zelfverdediging hun wapens te gebruiken. Het is niet zonder beteekenis, dat het incident in Sjanghai veel grooter verontwaardiging heeft gewekt, dan in Peking. De sympathie van het publiek met de studenten is daar reeds lang afgenomen en men schijnt geneigd om het in cident van Donderdag als een ernstige maar goede les te beschouwen. De verdediging van het Kwo-Min-tsjuun of Nationale leger, dat sedert verleden jaar Peking beheerschte, is volkomen gebroken. Ilet. leger is bij Lanksien, dat door de troepen van Fengtin is bezet, na een ononderbroken artillerie-bombardement, in vollen aftocht. Uit Tientsin De troepen van het nationa le leger hebben Tientsin ontruimd. Partijgangers van Generaal Li sjing lin, die zich schuil hielden in de buitenlandsche concessies namen de wapens op en namen de stad in, in afwachting van de aankomst van de troepen van Li sjing lin. ALLERLEI. Uit Angora De Turksche Kamer heeft een wet aangenomen met betrekking tot een staats monopolie van de vervaardiging, invoer en verkoop van alcohol en alcoholische dranken in het algemeen, behalve wijnen, waarvan de vervaardiging en uitvoer vrijgelaten zullen worden met toestemming van de administratie van staatsmonopolie. Uit Parijs. Bij de behandeling van de mid delenwet hebben de socialisten en communis ten een amendement ingediend ter onmiddellijke inkrimping van den militairen diensttijd. Pain- levé minister van oorlog, antwoordde, dat het onmogelijk was doorzulkel'ragmentarische maat regelen het leger te hervormen. Hij blijft steeds een verkorting van den diensttijd in overweging houden, voorzoover deze kan samengaan met de veiligheid van het land en het sluiten van een duurzamen vrede in Marokko en Syrië. Het amendement is met 350 tegen 208 ver worpen. Uit Parijs. De ministerraad heeft gister het voorstel van Péret inzake de nieuwe fiscale bronnen w.o. een vermeerdering van de belas tingen op de betalingen met 2% eenstemmig goedgekeurd. Uit Berlijn. De linksche partijen hebben besloten, groote demonstraties te organiseeren, teneinde de regeering te dwingen, zoo spoedig mogelijk een referendum uit te schrijven, inzake de onteigening der vorstelijke eigendommen. Binnenland. „Het Vatieaan blijft." ,,De Standaard" heeft een niet-onderteekend artikel, blijkbaar van den hoofdredacteur, den heer H. Golijn, waaraan het volgende is ont leend „Het Vatieaan is van een betrekkelijk onbe duidend centrum van diplomatieken aard ge worden Lot een middelpunt van groote betee kenis. Dat dringt niet zoo licht door tot de buiten wereld en maakt het dus begrijpelijk, dat er tegengehouden, omlaag in de diepte. Toen zij loodrecht aan hare hengsels afhing en door Ca pitola niet meer behoefde te worden tegenge houden, naderde laatstgenoemde met eene koelbloedigheid, die den stoutmoedigsten man eer zou hebben aangedaan, den rand der opening, die haar zwart en dreigend tegengaapte. Hier knielde het dappere meisje, om naar beneden te zien, maar er heersehte in de ledige ruimte niets dan een donkere, pikzwarte nacht, waaraan Capitola, niettegenstaande zij hare oogen uit alle krachten inspande, nergens een grens, ner gens een zijwand ontdekken kon. Licht mij toch eens bij beval zij thans aan de negerin, O, miss, laat mij dat als 't u blieft niet doen, smeekte deze, terwijl zij zich bevreesd in den hoek van den schoorsteenmantel drukte en zich zoo klein maakte als maar mogelijk was. Loop heen, zottinnetjeWaarvoor ben je bang hernam Capitola. Voorwaarts, breng licht De kleine meid, aan gehoorzaamheid gewend, bracht den zilveren armblaker, waarop drie kaarsen brandden, en reikte deze aan haar gebiedster op zulk een afstand, als haar arm toeliet. Nu legde Capitola zich plat op den vloer, met het hoofd boven den rand der opening vooruit, en hield den blaker zoo diep mogelijk onder het eenvoudige Protestantsche volk velen gevonden worden, die in dat gezantschap een hulde zien aan den Paus en meenen, dat men daardoor de pretentie van Rome in het gevlij komt. Toch hebben ze ongelijk. Schrijver van dit artikel heeft nu ruim 21/ï jaar lang de rapporten onzer gezanten in het buitenland geregeld gelezen, en hij meent niet geheel ontbloot te zijn van de gave om te kun nen lezen met het oordeel des onderscheids. Op grond van de langs dezen weg verkregen ken nis is hij bevestigd in zijn overtuiging, dat de post bij het Vatieaan behoort tot de groep der belangrijke want er zijn ook minder belang rijke Nederlandsche gézantschapsposten. Tof die posten, die o.i. niet kunnen worden gemist zonder het belang van het land te benadeelen. Het is op dien grond en op dien grond alleen, dat de Antirevolutionnairen irï het verleden hun stem aan dezen post hebben gegeven. In deze dingen behoort men de leiding der Regeering te volgen. En daarom nu ook het nieuwe Kabinet het wéér uitsprak, dat de ge zant bij het Vatieaan in het belang van het land noodig is, mocht men vertrouwen, dat de A. R. Kamerclub zich opnieuw enkel zou laten leiden door wat het belang van 's Lands bestuur vordert. Terecht hebben onze mannen voor gestemd. Voor een gezant van kerkelijk karakter krijgt men onze stem niet. Voor een, die in dezen zorgvollen tijd in een gewichtig diplomatiek centrum Staatkundige belangen van ons land behartigt, voor zulk een gaven we onze stem wél. De Metternichs, die 39 jaar de Bismarcks, die 28 jaar met de leiding der buitenlandsche betrekkingen Van hun land waren belastde Palmerstons, die 42 jaan het ministerambt be kleedden, waarvan meer dan de helft aan Bui tenlandsche Zaken werden doorgebracht, zijn vervangen door om de 6 maanden of zoo ver schietende sterren. Het Vatieaan blijft en zijn diplomatieke dienaren blijven. Het is dus geen wonder, dat het 't beste in formatiebureau der wereld is. Daar niet vertegenwoordigd te zijn, achten we, in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, schadelijk voor het belang van ons volk. Nu intusschen de gezantsehapspost verwor pen werd en gebleken is zulk een ernstig strui kelblok te zijn voor een goede saamwerking ter Rechterzijde, mag uit de stemming niet worden afgeleid, dat, wanneer men later weer eens met een voorstel mocht komen tot herstel van dit gezantschap, op den steun der Anti revolutionnairen onvoorwaardelijk zou kunnen worden gerekend." l)e verklaring van Mgr. Nolens. Nadat de gezantsehapspost op de begrooting van Buitenlandsche Zaken j.l. Vrijdag door de Tweede Kamer was verworpen, heeft Mgr. dr. W. H. Nolens de volgende verklaring afgelegd Mijnheer de Voorzitter, De Katholieke Kamerfractie betreurt ten zeerste, dat, onder leiding van de heeren Kersten en Snoeck Henkemans, de Kamer de uitgaven voor Harer Majesteits gezantschap bij den H. Stoel op dit Hoofdstuk der Begrooting geweigerd heeft. Zij blijft de meening toegedaan, dat het tegen alle internationale usanties ingaat, dat, zonder dat er iets is voorgevallen tussehen de Neder landsche Regeering en den H. Stoel, de Neder landsche Regeering gedwongen wordt éen ge zantschap op te heffen, dat werd ingesteld en gecontinueerd in 's lands belang'. naar beneden, om op deze wijze misschien iets te kunnen ontdekken. Doch hare moeite was vergeefs, alles bleef zwart en zij vernam niets dan een zeer verwijderd, onderaardsch ruischen en bruisen, dat door een waterval scheen voort gebracht te worden. Nadat Capitola gedurende eenige oogenblik- ken den afgrond had beschouwd, nam zij een der brandende kaarsen uit den blaker, en liet haar naar beneden vallen. Het licht verdween in de diepte, zonder iets van hare geheimen te hebben onthuld. Nu stond het jonge meisje op, niet zonder eventjes te trillen, maar desniettemin met de noodige koelbloedigheid, om, alvorens de val deur dicht te maken, het mechaniek der sluiting te onderzoeken. Drie ijzeren grendels, op gelijken afstand van elkander geplaatst, staken one ei den vloer boven den rand der opening uit. Zon der deze eerst achterwaarts te schuiven, zou het sluiten van den kuil onmogelijk zijn. Capitola begreep hoe dit gedaan moest worden. Zij beval aan hare negerin, weder op het engelenkopje aan den schoorsteenmantel te drukken, en in derdaad, toen dit geschiedde, schoven de gren dels terug. Hield het drukken op, dan sprongen zij weder vooruitdrukte Pitapat opnieuw, dan verdwenen zij. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1