Verven „DE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen DMOBLMD WOOR SGUI EDAM EN Kasteel „Bet Onweersnest" FEUILLETON. 49ste Jaargang. Vrijdag' 26 Maart 1926 No. 14514 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Adverten tiën: 15 regelsf 1.75 elke regePdaarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medëdeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oogf 200 bij dood f 20t> bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsving^rj_flj_b^ ver lies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. BELGIE. B e s t u u r 1 ij k e amnestie. De regeering heeft thans maatregelen genomen voor het verleenen van amnestie aan bestuurs ambtenaren. Alle rijksambtenaren en beambten, die tijdens den oorlog wegens vergrijpen tucht straffen hebben gekregen, maar niet gerechte lijk zijn vervolgd, mogen tot 1 Mei a.s. bij hun departement een nieuw onderzoek aanvragen. Zij zullen dan weer in dienst genomen kunnen worden, ter beschikking worden gehouden of wel het recht verkrijgen op pensioen. ENGELAND. Dreigt er staking? Zooals te verwachten was, hebben de af gevaardigden der mijneigenaars en der mijn werkers zich in de gistermiddag gehouden conferentie beperkt tot enkele voorloopige besprekingen. De eigenaars konden nog geen voorstellen doen, waarvoor zij eerst de districts- afdeelingen moeten raadplegen en daar de mijn werkers in de hedenmorgen gehouden vergade ring der executieve besloten hebben, eerst de voorstellen der eigenaars af te wachten, is de conferentie tot volgende week Woensdag ver daagd. De secretaris der mijnwerkersfederatie, Cook verklaarde na afloop van de vergadering der executieve Alle kwesties zullen door de mijn werkers zelf in de districten moeten worden overwogen, nadat de voorstellen der eigenaars bekend zijn. Totdat wij hun voorstellen ont vangen hebben, ook over de nieuwe loonregeling (de oude is, zooals bekend, sedert 1 Juli j.l. opgezegd en er is op het oogenblik feitelijk geen loonregeling) zullen wij onze afgevaardigden- conferentie niet bijeenroepen. In verband met de hedenmorgen gepubli ceerde verklaring van Cook, dat voor het geval het in Mei tot een conflict mocht komen, maat regelen zijn genomen om alle vervoer van steen kool stop te zetten, is het van beteekenis, dat het bestuur van de National Union of Railway- men een resolutie heeft aangenomen, verklaren de, dat ingeval van een conflict in de mijnin dustrie, de N.U.R., door bemiddeling van den algemeenen Raad van het Vakvereenigings- congres, overleg zal plegen met andere transport- arbeidersbonden over de stappen, die genomen zullen worden tot steun van de mijnwerkers. CHINA. Veiligheidsmaatregelen. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Peking geseind, dat het legatiekwartier in staat van verdediging is gebracht, doch dat zulks slechts als een voorzorgsmaatregel moet worden be schouwd, daar men geen onlusten verwacht. Uit Hongkong wordt gemeld In verband met bolsjewistische acties te Kanton heeft de militaire gouverneur van Kanton, generaal Tsjang-Kai-sjek, invallen laten doen in de woningen van Russische officieren. Vele ver dachten werden gearresteerd, terwijl drie per sonen zijn doodgeschoten. De bedoeling in de stad van verdachte ele menten te zuiveren en een nieuwe regeering aan te 'stellen. ALLERLEI. Uit Athene Na langdurige besprekingen zijn 37) In den besten welstand, sir, maar in dezelfde omstandigheden,waarin ik hen heb verlaten,ant woordde Herbert. Maar u had eens moeten zien, oom, hoe uwe welwillende bedoelingen werden opgenomen wat een gejuich, wat een blijdschap, wat een dankbaarheid Ik heb mijn bezoek afge kort, want. ik had geen rust meer ik gevoelde mij gedwongen u mede te deelen, hoe onuisprekelijk gelukkig u mijn vriend Traverse en zijn goede moeder door uwe beloften hebt gemaakt. Inderdaad Nu dat verheugt mij. Herbert, dat doet mij genoegen, jongen. Zie je, neef, niets verschaft den rijke, die het hart op de rechte plaats heeft, meer genot, dan arme,brave lieden, die deelneming waard zijn, voort te helpen. Zij was dus blij, je goede pleegmoeder, aan haren huidigen nood, te worden ontrukt. O, onuitsprekelijk gelukkig, oom, ja, zoo zeer, dat ik bijna voor haar gezondheid begon te vreezen. Ik vond haar blijdschap een beetje te levendig, want tot dusverre hield ik mistress Rocke voor trotsch, maar WatHoe zeg je riep majoor Warfield op een toon, die zijn neef deed ver- alle politieke republiekeinsche partijen met de conservatieven gisteren tot een accoord gekomen in zake het stellen van een gemeenschappelijken candidaat voor het presidentschap der Grieksche republiek. De keus is gevallen op den advocaat Constantin Demertzis, behoorende tot de ge matigde conservatieven. Uit Parijs De Franschz Kamer heeft heden met 415 tegen 128 stemmen de geheele begrooting voor 1926 aangenomen. -Uit Berlijn In de gister gehouden zitting van den Pruisischen Landdag werd een com munistische motie van wantrouwen tegen het staatsministerie met 196 tegen 183 stemmen en 4 onthoudingen verworpen. Voor de motie stemden ook de Duitsch-Nationalen, de Völki- schen en een deel der Duitsche volkspartij. Uit Berlijn In den afgeloopen nacht hebben inbrekers een bezoek aan een postkan toor gebracht en zich meester gemaakt van postzegels voor een waarde van 90.000 mark (circa 54.000). Land en Tuinbouw. Mislukte proef. De proef, door verschillende handelaars en tuinbouwers dezen winter genomen, om stapel groenten, n.l. kool, te bewaren in daarvoor be stemde koelinrichtingen, is een groote misluk king geworden. Bedoeld als een middel, om de kool in gaven toestand te houden, zoodat geen gewichtsverlies ontstaat, heeft de proef, die op vrij groote schaal werd genomen, bewezen, dat bij opstapeling der kool deze aan den omtrek een heel andere temperatuur heeft, dan binnen in de stapels, zoodat daardoor én verrotting én be vriezing ontstaat. Het zal dan ook wel bij deze proef blijven. Gemengd Nieuws. Brandstichting. Te Assen is Woens" dag gevankelijk binnen gebracht A.H., voerman te Veenhuizen, verdacht van opzettelijke brand stichting aldaar. Brand in den Bosch. Een groote brand heeft gisternacht het pakhuis van leer en schocnfoumituren der firma E. Aronsohn, in de Orthenstraat in Den Bosch, geheel in de asch gelegd. Ruim halftwaalf werd de brand, die spoedig een grooten omvang aannam, ont dekt. Voordat de motorspuit ter plaatse kwam, had de spuit der firma De Gruyter reeds goede diensten bewezen. Aan de zijde der smalle haven liepen talrijke belendende huizen gevaar ze werden door de bewoners ontruimd, maar men kon ze behouden. Om halftwee had de brandweer het vuur onder de knie. Het pakhuis is geheel uitgebrand, met de, juist thans groote, voorraden. Slechts een kleine partij leder en de boeken werden gered. Het ar chief ging grootendeels verloren. Ook eenige kostbare schilderijen zijn verbrand. De schade wordt geraamd op een ton. De firma is op beurs- polis verzekerd. Giftige appelen. Na de min of meer alarmeerende berichten voor Californigche ap pelen, die arsenicum zouden bevatten en waar van het gebruik tot vergiftiging aanleiding zou hebben gegeven, zijn door den Keuringsdienst van Waren enkele soorten van deze appels onder zocht. Het bleek daarbij, dat inderdaad sporen van arsenicum voorkomen bij de aanhechtings plaatsen van den steel en bij het kroontje, dee- en van de vrucht, die men, gezien, dat zich op den plaats steeds vocht ophoudt, toch al goed oet te verwijderen. Kwantatievebepalingenheb- jen geleerd, dat per appel gemiddeld 0.006 milli- bazen. -— Ik zeidat ik haar tot dusverre voor trotsch had gehouden. Haar WM, voor een haar? Wie is daaronder gemeend donderde de oude heer. artlia Rocke, zeide Herbert, die deze plotselinge opwelling van woede, die zijn oom overviel, niet verklaren kon. De majoor sprong als razend overeind en slingerde den stoel, waarop hij gezeten had, met zulk een kracht in een hoek, dat hij in stukken vloog oen rende hij met groote stappen een paar malen de kamer op en neer en toonde, in één woord, zulk een opgewondenheid, dat Capi tola en Herbert geen woord durfden te zeggen, en hem geheel verschrikt aanzagen. Zijn o-elaat was scharlakenrood; de aderen op zijn voor hoofd, opgeloopen als dreigden zij te'bersten, schenen koorden en zijn oogen puilden uit hunne kassen, terwijl zijn lippen trilden van krampach tige trekkingen, alsof hij te vergeefs woorden, waartoe zijn tong den dienst weigerde, trachtte voort te bréngen. De geheele herculische ge stalte beefde van top tot teen. Het was onmoge lijk te zeggen, of het woede, pijn, of een gevoel van schande was, wat dezen forschen man deed sidderen alsof hij de koorts had. Men kwam misschien het dichtst bij de waarheid door aan te nemen, dat al deze drie gewaarwordingen hem bestormden. gram arsenicum aanwezig was, hoeveelheden zóó buitengewoon gering, dat er van eenig gevaar voor de gezondheid van den gebruiker geen sprake kan zijn. Door den trein gedood. Gister morgen werd bij de Adrianalaan (gemeente Schiebroek) een circa 60-jarige man, die de baan der electrische spoor den Haag-Rotterdam wilde oversteken, juist toen de electrische van 10 uur uit Rotterdam daar passeerde door den motor wagen gegrepen en gedood. Alhoewel de wagenbestuurder krachtig sig nalen gaf en enkele daar ter plaatse aanwezige voetgangers nog riepen „niet oversteken, pas op" waagde de oude man het toch met het ge volg dat hij door de treeplank werd gegrepen en enkele meters werd weggeslingerd. Vingers afgezaagd. Woensdagmid dag had in de timmerfabriek van de firma Fran- kefort tc Uden een treurig ongeluk plaats. De arbeider B. kwam met zijn hand tusschen een zaagmachine, tengevolge waarvan hem drie vingers werden afgezaagd. De ongelukkige werd onmiddellijk naar het ziekenhuis te Uden overgebracht. Het vorig jaar had hij reeds een vinger verloren. Vermist wordt o.a. een bedrag van ƒ609, waar" onder een bankbiljet van 200, zilveren lepels, vorken, gouden heeren- en dameshorloges, lin nengoed en een paar colliers. Den volgenden morgen werd de inbraak eerst, ontdekt. Oude bekenden. De politie heeft de vermoedelijke daders van de in Januari j.l. ge pleegde inbraken in onbewoonde villa's te Hoek van Holland gevonden. Het zijn twee landloopers, J. en O. die resp. in de gevangenis te Schevenin- gen en in de gevangenis te Breda wegens an dere misdrijven waren ingesloten. Dan 1 i e v r maar zitten. Hij was van verre gekomen en toen nu de avond ge daald was boven de spitsen der torens, zocht hij een nachtverblijf. Maar Schoonhoven heeft geen volkslogementen en dies klopte hij aan bij de politie met verzoek om onderdak. De politie verleent dit echter niet en den man werd aangeraden in een der hotels te gaan lo- geeren. Dat wou hij niet, het was te voornaam voor hem zei hij. Hoe zijn naam was informeerde de dienstdoen de agent. A. L. luidde het antwoord. En zijn beroep Koopman. Het Politieblad werd nagekeken en A.L., zonder woon- of verblijfplaats, stond erin gesig naleerd als te goed hebbende een gulden boete of een dag hechtenis, wegens overtreding der politieverordening te Deurne. De koopman werd nu te logeeren gehouden, echter als arrestant. Bij zijn fouilleering werd een som gelds van bijna f 97 op hem gevonden. Op de vraag of hij den volgenden morgen den gulden boete wilde betalen, antwoordde de koop man, nee hij zou toch liever maar gaan zitten. En zoo gebeurde het, dat den volgenden mot- gen de man op transport werd gesteld naar Rotterdam, waar hij circa half-elf aankwam. Daarvoor waren noodig reiskosten, daarvoor moest een agent mee, daarvoor waren veel be slommeringen vereischt. Maar de koopman had zijn gulden in den zak gehouden. Een brutale inbraak te Amster dam. In den afgeloopen nacht is een brutale in braak gepleegd in een der perceelen van de Hal- maheirastraat in de Indische buurt. Terwijl de bewoners op de eerste étage sliepen, hebben in brekers zich toegang verschaft tot de gelijk- straatsche verduepng door verbreking. De ver trekken daar werden overhoop gehaald, terwijl 'de inhoud van de kasten aan een nauwkeurig onderzoek werden onderworpen. De daders hebben gelegenheid gehad op hun gemak alles na te snuffelen. Er werd een flinke buit gemaakt. Bjr a n d e n. Een bosch, toebehoorend aan den tuinier K. Seelen te Venlo, ter hoogte van Genooi, is gisteravond door onbekende oorzaak in brand geraakt. Ongeveer een vierde gedeelte van het bosch is door de vlammen vernield. Te Linne zijn gister huis, schuur en stalling van den landbouwer Vossen afgebrand. Verzeke ring dekt de schade. Ongeluk De stationschef J. Mooren van de Limb. Tramweg Mij. te Vaals is gisterochtend bij zijn hoofd tusschen buffers van de tram geraakt. Hij werd levensgevaarlijk verwond. Spoorwegongeval in Roemenië. Aan het station Aranyos-Geyres is gister een sneltrein ontspoord, ten gevolge waarvan talrijke passagiers werden verwond. De ramp werd veroorzaakt door verkeerde samenstelling van den trein. Tusschen twee Pullman-cars had men namelijk een lichten personenwagen ge koppeld. Deze werd bij een wissel door den druk der twee Pullman-cars opgetild en uit de rails geworpen. In den personen-wagon bevonden zich onge veer vijftig reizigers, die allen verwondingen opliepen. Dertig hunner werden ernstig gewond, van wie vier inmiddels aan de bekomen kwets uren zijn overleden. Groote brand in Columbia. Vol gens telegrammen uit Manizales in Columbia is een deel dezer stad, met inbegrip van de kathe draal, door brand vernield. De stad Manizales ligt in het Westelijk deel der Zuid-Amerikaansche republiek Columbia, en de Rio Gauca. Doodelijk vliegongeval. In de nabijheid van het vliegterrein Le Bourvet stortte gistermorgen de jeugdige korporaal-vlieger Gi bon, met zijn vliegtuig ter aarde. Hij was op slag dood. Korporaal Gibon is de zoon van gene raal Gibon. Een drama. Een daglooner te Boulogne sur Mer die door zijn vrouw was verlaten, heeft zich naar haar woning begeven, waar hij vier revolverschoten op haar loste. Vervolgens heeft hij haar uit het venster geworpen. Bij het verlaten van de woning ontmoette hij op de trap den huiseigenaar, dien hij door twee schoten doodelijk heeft gewond. Om aan de handen der politie te ontkomen, heeft de werkman daarna zichzelf een kogel door het hoofd gejaagd. De jonge vrouw is aan de verwondingen be zweken. Een paar minuten bleef hij onbewegelijk en sprakeloos voor zijn neef staan, die niet anders verwachtte, dan zijn oom elk oogenblik door een beroerte getroffen ter aarde te zien storten maai de oude reus liet zich niet zoo gemakkelijk over weldigen en riep weldra met een vreeselijke stem Jongmensch Wist je, welk een smaad jij mij met het noemen van den naam dezer vrouw in 't aangezicht slingerde Spreek op, wist je dat Sir, ik weet niets dan dat mistress Rocke de beste van haar geslacht is, een vrouw, welke een vriendelijke toegenegenheid en oprechte vereering onder alle vrouwen het meeste waardig is, antwoordde Herbert, wiens verbazing alle grenzen te buiten ging. De bestede waardigste herhaalde de grijsaard, schuimbekkend van drift. Gek,is zij dan nog altijd de sirene van toen, en ben jij de dwaas die zich door haar laat om- koopen Neen, neen, zoo is het niet gemeend! O, ik doorzie jullie beider listen en streken Thans raad ik alles'! Jullie speelt met z'n tweeën onder één hoedje, jullie bent met elkaar in af spraak en mij. mij acht men onnoozel ge noeg om in de val te loopen. Daarom wist jij met zooveel sluwheid haar naam zoo lang ach terbaks te houden, tot het je gehikt was, mij een belofte af te persen. Maar ik neem haar tc- 4213 6 rug Ik zal nou jou, noch haar ondersteunen. Terwijl hij dit zeide, brak hij zijn wandelstok in tweeën en wierp de stukken zijn neef voor de voeten. Zie je hier deze brokken van mijn stok ging hij voort. Als jij zoo knap bent, dat je ze weer aaneen laat groeien en opnieuw bladeren er aan kunt doen ontluiken, dan mag je de hoop voeden, Ira Warfield met Martha Rocke te ver zoenen. Ik neem al mijn gedane beloften terug, voegde hij er bij, al zou haar hart daarover breken zooals zij eens het mijne brak. De laatste woorden mompelde hij zoo stil, dat noch Herbert, noch Capitola ze verstonden, toen wierp hij, uitgeput van de geweldige in spanning, waarin hij verkeerde, zich op den na bij staanden stoel, terwijl hij met beide handens zijn gelaat scheen tc bedekken. Zijn kracht scheen gebroken. Voorover gebogen, met het hoofd op de borst, zat hij daar en alleen de diepe, zware ademhaling, waarbij zijn breede boezem kreunend rees en daalde, verried nog, welke een storm er in zijn binnenste woedde. Capitola en Herbert zagen met evenveel mede lijden als bange schuwheid naar den grijsaard. Toen hunne oogen elkaar ontmoetten, lag er in Herbert's blik de vraag wat moet dat betee- kenen Capitola seinde in dezelfde stomme taal terugdat mag de hemel weten (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5