KWATKfif Verven „DE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen Kasteel „Het Onweersnest" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKENl VOLLE-MELK-REEP FEUILLETON. Beier dan Goed: DE BESTE 49ste ^Jaargang. P Maandag 29 Maart^l926. No. 14516 Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Advertent, iën: 15 regels Jf 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maa Bureau: KOEMARKT 4. Abonnementen per 3 maanden f 2./O, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel KerkberichtT10 ets. plaatsen"^ wordt [2 [maal [berekend. Ingezonden* mededeelingen /5 [ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd doorjeTOlolL^ Buitenlandsch Nieuws. OOSTEN RIJ K EN DÜITSCHLAND. Ramek bij Hindenburg. De Duitsche Rijkspresident heeft gistermiddag den Oostenrijkschen bondskanselier Ramek ont vangen, die hem het Oostenrijksche gouden kruis overhandigde. Aan den lunch zaten aan o.a. de apostolische nuntius, de Oostenrijksche ge zant, de president van den Rijksdag, de Rijks kanselier en de Minister van Buitenlandsche Zaken. Russische ambassade, o.w. vertegenwoor digers van de Tsjeka, zijn gisteren uit Peking naar Kalgan vertrokken, waarheen, zooals ge meld, ook de Christen-generaal Feng-Yoeh- sjang vertrokken is. Alle Russen, die in functie zijn bij de regeering te Kanton, hebben bericht gekregen hun ontslag te nemon en de stad te verlaten. Draadloos wordt nog gemeld, dat de Sovjet- regeering van plan is Radek als afgezant naar Kanton te sturen. POLEN. De slechte financiën. Volgens den correspondent van de „Vossische Zeitung" te Warschau, heeft de Poolsche mi nister van financiën in de commissie medege deeld, dat het deficit voor het loopende jaar nog ongeveer 300 millioen zloty zal bedragen. De kansen tot het verkrijgen van een buiten landsche leening, zijn gering. De regeering wil een nieuwe inflatie vermijden door riliddel van bezuiniging. FRANKRIJK. Nog alt ij d de financiën. De financieele commissie van de Fransche Kamer, heeft Zaterdag tegen de algemeene verwachting in, de verdere behandeling van het financieel ontwerp van Péret, en met name de beslissing over de verhooging van de omzet belasting, tot heden uitgesteld. In dit uitstel wordt een gunstig voorteeken gezien, dat men tusschen de regeering en de meerderheid van de financieele commissie tot overeenstemming zal komen. Deze plotselinge ommekeer in den politieken toestand moet in hoofdzaak toegeschreven worden aan de verzoeningsgezindheid van Péret, die verklaarde bereid te zijn van de vermeerdering- fier omzetbelasting af te zien en deze te willen vervangen door verhoogingen van verschillende indirecte belastingen en zegelbelastingen. HET FRANSCHE FASCISME. Een o p r o e p u it Ro in o. Het orgaan van de Fascistische Partij te Rome „Fascista" publiceerde eergister een open brief aan Valois, den leider der Fransche fascisten, waarin bij dezen wordt aangedrongen thans in te grijpen. De blief, welke oproept tot de fascistische revolutie in Frankrijk, is niet dubbel zinnig. Hij luidt als volgt „De- tijd tot ingrijpen is thans gekomen. Zij, die heden de macht heb ben, kunnen morgen aan uwe voeten liggen, indien gij het wenscht. De mannen, die Verdun behouden hebben, kunnen hun vaderland her overen. De socialisten, communisten en demo craten zullen vluchten voor hen, zooals zij voor ons gevlucht zijn. Daarvan kunt gij zeker zijn. De brief eindigt met een toekomstbeeld van de krach, der vereenigde Racistische Fransche en Italiaansche landen, terwijl vooral gewezen wordt op het Duitsche gevaar. MAROKKO. Nieuwe vijandelijkheden. Uit Rabat wordt aan het „Journal gemeld Op een krijgsraad, die door Abd-el-Krim ge presideerd werd, is besloten de vijandelijkheden te hervatten. Twee afdeelingen zijn den opmarsch reeds begonnen. Het bombardement van Tetoean door het kanon der rebellen, dat op een heuvel bij 1 ar- goeist staat opgesteld, is dezer dagen hervat. CHINA. De ratten verlaten 't schip. Een zeer groot aantal officieuze leden der ALLERLEI. Uit Berlijn In den Rijksdag is het voorstel in zake den graanhandel bij hoofdelijke stem ming met 195 tegen 170 stemmen en 1 ont houdingen aangenomen. Voorts werden de cre- dieten voor den wijnbouw ten bedrage van 20 millioen mark tegen de gebruikelijke voorwaar den voor de noodlijdende wijnboeren toegestaan. Uit BrusselTe Antwerpen was een biljet aangeplakt, waarin voor gister een betooing tegen de regeering werd aangekondigd, gevolgd dior een meeting, waarop Pierre Nothomb en Maurice Despret het woord zullen voeren. Laatst genoemde, voorzitter van de Ligue en l'Intérèt public, heeft thans bij het gerecht een klacht ingediend. Hij zegt, dat de aankondiging valsch is en door politieke tegenstanders is geschied. Ook Nothomb heeft geen meeting aangekondigd. Uit BoekarestDe Roemeensche minister president. Bratianoe, heeft hedenmiddag op het aangekondigde tijdstip in de Kamer de bood schap voorgelezen, waarmee de parlements- zitting gesloten wordt. Daarna heeft hij den koning het ontslag van het ministerie aange boden. Uit Melbourne. Het Australische Huis van Afgevaardigden heeft alle nieuwe tariefsbe- lingen aangenomen. 1053 10 Staking opgeheven. De staking bij de firma Beijer Frauendorl' is opgeheven en heden is de arbeid hervat. Binnenland. 39) Hel en duivelDe ellendeling, hij stal het hart van mijn „engel", zooals ik de ongelukkige placht te noemen maar ik wist mij te wreken 1 Hij bleef voor dood op de plaats. Eerst na maan den genas hij van zijn wonden, die ik hem ge slagen had. Ik verstiet de trouwelooze, ik rukte haar beeltenis uit mijn hartDe laaghartige ver leider heette Gabriel Lenoir, in de hel met hem De vrouw was Martha Rocke, God vergeve haar Ik zou gerechtelijke scheiding hebben kunnen verlangen. Maar waartoe Ik wilde mijn schande niet voor liet gerecht blootleggen. Nu weet je alles, Herbert, besloot de majoor het verhaal van zijn ongeluk, nimmer meer zij hiervan sprake en nimmer meer noem jij in mijn tegenwoordigheid den naam dier vrouw. Oom, antwoordde de jonge man op een toon van innige deelneming, ik heb uwe treurige geschiedenis aangehoord, zonder u te onderbre ken, en zeker, zal ik mij niet. verstouten, aan Het Nederlandscli-Zwitsersche verzoeningsverdrag Bij boodschap van 23 Maart j.l. heeft de Zwitsersche president Habeerlin aan de volks vertegenwoordiging verzocht, het verzoenings verdrag te willen goedkeuren, dat op 12 Decem ber 1925 te 's-Gravenliage door minister van Karnebeek en den Zwitsersc.hen gezant De Pury onderteekend is en waarvan de tekst, indien ik goed ben ingelicht, nog niet was openbaar ge maakt. Het tusschen Nederland en Zwitserland ge sloten verdrag, dat uit 16 artikelen bestaat, heeft een considerans, waarin verklaard wordt, dat dit verdrag voortspruit uit den wensch der Nederlandsche en der Zwitsersche regeering, „om de tusschen Zwitserland en Nederland bestaande vriendschappelijke banden te ver sterken en langs den weg der verzoeningsproce dure de regeling van geschillen, die tusschen de beide landen zouden kunnen ontstaan en niet op andere wijze beslecht konden worden, te bevorderen." Zoo is dit Nederlandsch-Zwitsersche verdrag dus weer een nieuw teeken van Motta's soepel heid ten aanzien van den inhoud van arbitrage- en-verzoeningsverdragen. Hij blijft niet star aan zijn voorkeur hangen voor Motta is de hoofdzaak, dat een verdrag tot stand komt. Hieraan heeft Zwitserland het dan ook te dan ken, dat het thans met bijna alle Europeesche staten verdragen gesloten heeft, die ondanks onvolkomenheden toch een grooten vooruitgang beteekenen. Classificatie spoorwegpersoneel. Vrijdag heeft de Personeëlraad een bespreking gehad met den minister van Waterstaat over de classificatie van het spoorwegpersoneel. De raad gewaagde van de onbillijkheid, dat een aantal standplaatsen voor het rijkspersoneel hooger geclassificeerd is dan heL spoorwegper soneel, hetgeen een bron van voortdurende ontevredenheid is. Daarbij werd er de aandacht op gevestigd, dat reeds eerder een aantal stand plaatsen door den vroegeren loonraad hooger is geadviseerd. De minister zegde overweging toe en zou zijn beslissing meedeelen na de kwestie met de directie der Nederlandsche Spoorwegen te hebben besproken. Mr. Limburg's pensioen. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen Prov. Staten voor, aan mr. J. Limburg, oud-lid, met. ingang van 26 Maart 1926 een pensioen te ver- leenen van 2000. Stad*- en Gewestelijk Nieuws. Sint Liduina-Gestieht. Vorig bedrag 1436. Van het zangkoor der Gorzenkerlt 11.50 Tot zielerust van mij n overleden broer 11.50 Hebt ge iets noodig van Sint Lidwien Dan moet ge haar een lichtpuntje tien, lid der E.B.T. (N.S.C.) 11.50 Heer, geef hem de eeuwige rust 2.50 Nog nagekomen van het Singelkoor 3. Totaal 1476. Wederom dank aan alle'goede gevers, ditmaal in het bijzonder aan de verschillende college's, geheime zoowel als de bekende organisaties, die mijn pogen zoo krachtig steunen. Niemand zal mij kwalijk nemen, wanneer ik heel bijzonder dank breng aan het zangkoor der in aanbouw zijnde Gorzenkerk die zelf zwaar belast zijnde toch voor ons goede doel niet wilde achterblijven. Waar anderen ons helpen werd mij gezegd willen wij weer anderen steunen Ik voeg er bij Mogen anderen er aanleiding in vinden de nieuwe Schiedamsche kerk te steunen of hun steun daaraan te vermeerderen. Intüsschen ben ik met vol vertrouwen in onze actie voor het Liduina-gesticht de Goede Week ingegaan, overtuigd dat in deze week menig Paaschlichtje zal worden ontstoken. Ook onder deden blijven hartelijk welkom Benoodigd f 1897.50. Ontvangen 1476. Blijf/421.50. L. BEUNE, pr. Wijlen Jos. M. Orelio en „Orpheus'". Den 25sten Maart j.l. ontsliep te 's-Gravenha- ge de eenmaal zoo gevierde zanger Jos. M. Orelio. Duizenden in den lande hebben van zijn voor treffelijke zangkunst genoten. Hij was een mees ter in de vertolking van het Nederlandsche lied en onovertroffen in de ontroerend schóone voor dracht van liederen in den volkstoon. Vele zangvereenigingen in ons land stonden met defzen zanger in betrekking. Ook bij de concerten der Kon. Zangver. Schiedams Mannen koor Orpheus heeft hij herhaalde malen zijn medewerking verleend. Onlangs is bekend geworden, hoe moeilijk de levensayond van Orelio is geweest en hoe donker de toekomst voor zijn weduwe door gel delijke zorgen is. Dit gaf Orpheus" de vrijmoedigheid haar te verzoeken, een bedrag te willen aanvaarden, als een gave van dankbare erkentelijkheid aan hem, die de. vereeniging zoovele malen met on navolgbaar meesterschap van zijn zangkunst heeft doen genieten. Aan vereenigingen en particulieren, die het voorbeeld van Orpheus" willen volgen, zij meegedeeld, dat het adres van de weduwe is Mevr. Orelio, Valkenboschlaan 219, 's-Graven- hage. Besmettelijke ziekte. Ter gemeente-secretarie zijn in de afgeloopen week aangegeven 3 gevallen van roodvonk en 17 gevallen van mazelen, 1 geval van diphtheri- tus. 4213 6 Ambachtschool. Zaterdagmiddag werd onder groote belang stelling, de zaal van den Volksbond was overvol, de jaarlijksche prijs-uitdeeling gehouden. Aan de bestuurstafel hadden plaats genomen de directeur der Ambachtschool, alsmede het directorium onder voorzitterschap van den heer Bubberman. Nadat de voorzitter de na men der leerlingen, die bevorderd waren, had voorgelezen, werd overgegaan tot het uitreiken der prijzen, die elk afzonderlijk door den voor zitter met een gelukwensch en een opwekking •tot volharding werden overhandigd, hetgeen telkenmale beantwoord werd met een overdon derend applaus vanuit de zaal. Hierna werd nog door eenige aanwezigen een woord gesproken, speciaal tot den directeur en leeraren, voor hun ijver en toewijding, waar door deze ambachtschool zulke goede resultaten oplevert. Eveneens traden naar voren eenige leerlingen die met goedgemeende woorden, hun dank over brachten namens de klasgenooten. De resultaten van het afgeloopen schooljaar zijn waarlijk bevredigend. Hieronder volgen de bevorderden en de prijswinnaars Naar de 2e klassen: Bankwerkers. KL IA.: J. II. Bak ker, J. P. Bergman, A. A. Berns, F. J. de Bree, A. de Bruin, G. de Bruijn, W. K. A. Dekker, D. W. van Dinther, P. van den Doel, N. van Dorp, W. J. Dodeijns, P. van Gemerde, J. de Hoede P. Goudappel, H. Heinsuis, A. J. Hendriks, H. van der Haar, C. Kleinendorst, C. J. Kleijwegt, J. M. C. van der Knaap. Nier bevorderd 5. KI. 1 B. P. Ligthart, J. de Man, F. J. Nauta, B. Oosterman, L. Oosterom, H. den Ou den, F. J. van Schoot, A. Steehouwer, W. Stigter, A. J. A. Tieman, J. W. Verheij, A. Vons, J. Vreeswijk, W. Warhout, P. de Wee, A. M. van der Wel, L. S. Zwanenburg, G. Vermaas, R. J- Groenhuijzen, J. Don. Niet bevorderd 2. Electriciens. KL 1 E.: A.vanBaar- Ie, Th. Bakker, L. Bastenie, J. van den Bos, G. A. de Gruijl, J. W. van Hees, IT. J. de Keizer, G. J. Kroes, J. IT. H. van Krogten, A. C. Langhorst, W. H. A. E. Langhorst, W. C. Selier, K. van Zan ten, P. D. van Zwet, W. Scheffers. Niet bevor derd 4. uw geloofwaardigheid te twijfelen. Maar ik moet u echter bekennen, dat ik zelfs zonder de verdediging van uwe arme echtgenoote te heb ben vernomen, vast en stellig aan hare onschuld geloof. Ik denk, dat men u met een evenzoo boosaardige, als valsche beschuldiging der on gelukkige wreedelijk bedroog. De tijd zal met hulp der Voorzienigheid, het wel bewijzen ik koester deze overtuiging uit den grond van mijn hart. Een minachtend, sarcastisch lachen was het eenig antwoord van den majoor, die opstond en na twee of drie malen de bibliotheek op en neer te hebben geloopen, met zijn neef in het salon terugkeerde. IX. Moeder en Zoon Terwijl in het onweersnest tusschen den ma joor en zijn neef deze pijnlijke opheldering plaats had, verrichtte mistress Rocke zonder eenig vermoeden van hetgeen ginds inmiddels gebeur de, haar huiselijke bezigheden met zooveel vroolijken moed en frisschen levenskracht en in zulk een gelukkige .stemming des harten, dat zij nauwelijks meer te herkennen was, wanneer men de opgeruimde uitdrukking harer trekken beschouwde, die alle sporen harer vroegere droefgeestigheid had weggewischt. Traverse bespeurde deze verandering met ware verrukking. Wanneer ik niet van kindsbeen gewoon ware geweest u moeder te heeten, zeide hij, dan zou ik eraan twijfelen, of u het wel is want wie u ziet, moet u voor mijn zuster houden, zoo schoon en jeugdig ziet u er uit, sedert de blijde tijding, welke Herbert ons bracht. Vleier antwoordde mistress Rocke, ter wijl zij bloosde en lachte tegelijk. Maar eerlijk en oprecht gesproken, kind, vindt je mij niet erg verlept en verouderd Hebben de ontbering het harde werken, het verdriet mij er niet erg afgeleefd doen uitzien Verlept? Afgeleefd? Oud? Gij, moeder? riep Traverse op een toon, die op zich zelf reeds een antwoord was, dat miss Rocke moest gerust steden. Ja, antwoordde zij. Zie ik er niet ouwelijk uit Ik vraag je dat niet uit ij delheid, mijn zoon zulk een zwakheid zou belachelijk zijn, niaar ik zou gaarne aan zeker iemand behagen. Hadden wij maar een spiegel in huis, klaag de Traverse, deze zou u toonen, dat ik straks niet te veel zegde, toen ik beweerde, dat men u wel voor mijn zuster kon houden. Ach, je herinnert mij aan dien gelukkigen tijd, waarin hij mij ook dergelijke vleierijen zeide, zuchtte mistress Rocke, aan die heerhj e dagen, die mij zoo onuitsprekelijk gelukkig za- eren. Wien meent gij met dat hij, moeder Je vader, mijn zoon. Het was de eerste keer, dat de arme vrouw met Traverse van zijnen vader sprak en zij deed dit met zulk een gevoel van hoopvolle vreugd®> dat, bij alle herinnering aan een treurig veilede"' uit haar oogen een straal van de schoonste vei- wachting glinsterde, waarmede zij m de komst schouwde. Traverse, die reeds den heelen tijd zeer nieuws- gierig was geweest, verdiepte zich in gissingen. Moeder, zeide hij, zou u mij met eindelijk wat meer van mijn vader willen vertellen en ook over datgene, wat u, afgezien van de wel doende beloften vah majoor Warfield, zoo uiterst gelukkig maakt. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Meer voedingswaarde dan 2 EÏERE1NT ttsmm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1