DAGBLAD VOOR SCHIEDAM E$S OMSTREKEM. Kasteel „Het Onweersnest" FEUILLETON. 49ste Jaargang. Dinsdag 30 Maart 1926. Nó. 14517 KOE M^AJR K T 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. A d v e r t e n t i ë'n 15 regelsj1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau K O E M'AJR K T 4. Telefoon Intercommunaal b»uaa Postbus 39. A b o n n*e men ten per 3 maanden 2./O, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 20O bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. FRANKRIJK. De hertog van Orleans overleden De hertog Philippe van Orleans is te Palermo overleden in de villa, die hij van zijn oom, den hertog van Aumale, geërfd had. De prins ver toefde dikwijls in Palermo. Op 23 Maart werd hij ziek. De doctoren constateerden longont steking. Ondanks de zorgen, die zij aan den patiënt besteedden, werd de ziekte ernstiger en de laatste twee dagen maakte men zich zoo ongerust, dat de familie werd gewaarschuwd. De dichtstbijzijnde familieleden en ex-koningin Amelie van Portugal, kwamen hedenmorgen aan. De koningin 3tond haar broeder in zijn laatste oogenblikken bij. Bij het sterfbed waren verder aanwezig graaf en gravin Baricault, mgr. Dilee, die den sterven de de H. Sacramenten toediende en abbé Bos- sard. Morgen wordt hertogin Heléne van Aosta verwacht. Ook prinses Isabella, de derde zuster van den prins is van het overlijden in kennis gesteld. De Fransche regeering zal een delicate kwestie hebben op te lossen, nu het pretendent- schap, na den dood van den hertog van Orleans, is overgegaan op den hertog van Guise. Zal n.I. de wet van 22 Juni 1886 ook van toepassing zijn op den hertog de iGuise Weliswaar heeft men gedurende den oorlog den hertog niet toege staan in het Fransche leger dienst te nemen, maar wel werd hem een diplomatieke missie opgedragen naar Tsaar Ferdinand van Bul garije. Men vraagt zich af, of men op dezen vreedzamen Franschen staatsburger thans even eens de wreede verbanningswet zal toepassen. ITALIË. Zeven jaar fascisme. De zevende verjaardag van de stichting van het fascisme in Italië is gister alom gevierd. Mussolini hield een rede, waarin een overzicht van het door de partij verrichte werk en de toekomst van het fascisme werd gegeven. Mus solini zeide, dat het thans noodig is zonder ver wijl de materieele en moreele taak van het Italiaansche volk onder het onoverwinnelijk symbool van den pijlenbundel der lictorenvoor te bereiden. Met betrekking tot den moord op Matteotti zeide Mussolini, dat iedere revolutie dergelijke drama's medebrengt. Paal en perk moet worden gesteld aan het al te woordenrijke parlementa risme en grootere bevoegdheid moet worden toegekend, aan de uitvoerende macht. Italië mag niet rusten tot het oogenblik gekomen zal zijn, waarop de vruchten van harden arbeid geplukt zullen zijn. Mussolini werd luide toegejuicht. MAROKKO. Nu de Riffi oprukken. Nu de Rif-oorlog met hernieuwde woede dreigt te zullen losbreken, ditmaal in hoofd zaak tusschen Riffi en Franschen, bevatten de Fransche bladen tal van bijzonderheden omtrent de sterkte en de bewapening der oprukkende Rif bewoners. Volgens berichten uit Tanger hebben de Riffi vooral nijpend gebrek aan munitie. De voorra den, die zij bij het begin der campagne buit- maakten, doordat enkele Fransche posten waren ontruimd, zijn thans uitgeput. In de nabijheid der Spaansche zone zijn nog wel Mauserpatronen te krijgen, tegen vijftien peseta's de honderd. Verder in het binnenland kosten zij het dubbele. Naar verluidt zou Abd-el-Krim onlangs een aantal machinegeweren uit Italië hebben ont vangen, welke zending via de neutrale zone in zijn bezit zou zijn gekomen. Met name de wachtposten aan het zeefront der Riffi zijn van mitrailleurs voorzien. Men heeft opgemerkt, dat deze mitrailleurs door de Riffi zijn ontvangen kort na het vertrek uit Tanger van twee Italianen, die geruimen tijd in die stad hebben vertoefd. Het schijnt dat zij hebben gepoogd, Abd-el-Krim ook vlieg tuigen te verkoopen. MEXICO. Het banditisme. Naar gemeld wordt, heeft de Amerikaansche gezant een nota overhandigd aan de Mexicaan- sche regeering, waariix een spoedige bestraffing wordl verlangd van de bandieten, die eenige Amerikaansche mijningenieurs in den staat Durango beroofd hebben In den laatsten tijd zijn nog verschillende andere anti-Amerikaansche relletjes in Mexico voorgekomen, doch de regeering der V. S. is bereid deze te beschouwen als bandietenstreken, voor welke de Mexicaansche regeering niet al te zeer verantwoordelijk kan worden gesteld. SYRIË. Levendige actie der Druse n. Na de aankomst van De Jouvenel te Damas cus, hebben de rebellen de stad den geheelen nacht beschoten. Ciemeld wordt, dat de Djebel- Drusen de rotsachtige sterkte Leja, gelegen tusschen Djebel en Damascus, bezet hebben. Geruchten in zake de overgave van Drusen aan de Wahabieten veroorzaakten eenige sensatie. Binnenland. ALLERLEI. Uit Warschau De Poolsche Landdag heeft het recrutencontingent met 23.000 man ver minderd. -Uit Londen Lord Robert Cecil zal waar schijnlijk Groot-Brittannië vertegenwoordigen in de commissie tot reorganisatie van den Vol kenbondsraad. De commissie zal den 30sten Mei te Genéve bijeenkomen. Uit Riga Zinowjef, die sinds 't begin van de revolutie voorzitter van het uitvoerend comité van Leningrqd is geweest, en zich daar door den bijnaam van „gouverneur-generaal van de provincie Leningrad" heeft verworven, is thans uit deze functie ontslagen, naar aan leiding van zijn oppositie in December en Janua ri j.l. tegen de politiek van het centraal comité der communistische partij. Komarof is tot zijn opvolger benoemd. Uit Brussel Gister is alhier een buiten gewone ministerraad, waarbij ook eenige oud ministers tegenwoordig waren, gehouden onder voorzitterschap van den koning. De vergadering heeft zich bezig gehouden met de bestudeering der voorwaarden, onder welke de komende onderhandelingen over de stabilisatie van den Belgischen franc gevoerd zullen worden. Het communiqué, dat na afloop van de conferentie werd gepubliceerd, bevat slechts bovenstaande mededeeling. Uit Rome Officieus wordt het bericht omtrent de verloving van den kroonprins van Italië met prinses Maria van België bevestigd. De officieele aankondiging kan nog niet plaats vinden in verband met den hofrouw in Italië, wegens het overlijden der koningin- moeder van Italië. Zij zal worden uitgesteld Lot na de reis van den Italiaanschen kroonprins naar België. Uit Berlijn De „Chicago Tribune" meldt, dat de troepen van generaal Feng Peking ont ruimd hebben. 40) Nu nog niet, beste jongen, ten minste vandaag nog niet. Ik kan en mag het niet doen, ik durf niet. Heb nog een paar dagen geduld, dan zal je alles weten. O, geloof mij, Traverse, het is mij pijnlijk, voor mijn eigen zoon een geheim te bezitten maar dit geheim behoort mij niet alleen toe, het is ook het geheim van een ander. Je bent immers niet boos op mij, Traverse, voegde zij er met teederheid bij, als ik het jou voor 't oogenblik nog verzwijg Neen, lieve moeder, zeker niet betuig de Traverse. Ik weet, dat steeds goede beweeg redenen u in al uw laten en doen leiden. Het is mij genoeg te weten, dat gij gelukkig zij t. - Gelukkig O ja, mijn kind, je kunt je niet voorstellen hoe zeer ik het ben. Ik zou nooit hebben kunnen denken, dat men het in zulk een mate op deze wereld kon zijn. Ongetwijfeld veroorzaakt het contrast deze bijna overdreven vreugde, die mij ontroert. Men moet de ellende met al haar bitterheid zoo hebben leeren kennen als ik, om te begrijpen, wat het zeggen wil, zich plotseling in een gelukkigen toestand te zien Nederlandsclie R. K. Middenstandsbond. Dezer dagen heeft het bestuur van den Nederl. R. K. Middenstandsbond een vergadering ge houden te Utrecht, onder leiding van den heer J. G. Struycken. Besloten werd, in 1927 wederom een congres te houden, te Utrecht of in Den Bosch. De R. K. Bond van Slagerspatroons had een klacht ingediend over het feit, dat in de Kerst week aan slagerijen was toegestaan een arbeids duur van 44 uur, terwijl de patroonsbonden 52 uur hadden gevraagd Alvorens uitvoering te geven aan het voor nemen, deze zaak aanhangig te maken bij den middenstandsraad, werd besloten, eerst nadere inlichtingen over de toedracht van de zaak iix te winnen. Gezien de schromelijke ontduiking van de speelkaartenbelasting, zeer ten nadeele van den bona-fide handelaar, zal de aandacht van den middenstandsraad hierop worden gevestigd. Wanneer in aanmerking wordt genomen de zeer lage opbrengst van deze belasting (over 1925 nog geen ton) en scherpe toepassing blijkbaar niet plaats kan hebben .(althans niet plaats heeft) leek der bijeenkomst de meest rationeele oplossing wel afschaffing van deze belasting. Geheime diplomatie. Zweeg de heer Vliegen? „Het Volk" van 23 Maart schreef, onder den titel „Het Gezantschap. Teleurstelling" „De heer Colijn schrijft in „De Standaard", dat, hij nu 2| jaar de rapporten van alle gezanten gelezen heeft en het gezantschap bij het Vaticaan „het beste informatiebureau der wereld" vindt. Vreemd dan toch, dat Minister Van Ivarne- beek in de commissie van buitenlandsche zaken daarvan zoo weinig wist te vertellen, dat niet alleen geen tegenstander bekeerd werd, maar de voorstanders er heelemaal niet over repten." Inderdaad vreemd en teleurstellend, zegt „Het Centrum" „Want zijn onze inlichtingen juist, d^x heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken in die Commissie wel degelijk zeer belangrijke en klemmende feiten meegedeeld. Toch heeft hij er niemand bekeerd. Waarom niet De Vrijheidsbonders zeiden 't is nu te laat En de sociaal-democraten Een simpel vraagje Is het waar, wat ons ter oore kwam, dat de heer Vliegen, die in deze commissie zitting heeft, aan zijn partijgenooten geen woord heeft medegedeeld, van hetgeen Minister van Kar- nebeek aan de Commissie toevertrouwde Is dat waar Dan is dat niet alleen teleurstellend. Ook vreemd. verplaatst. O, mijn zoon, bedenk eens Achttien lange jaren van scheiding, van verdriet en smartelijk wachten. Achttien jaren van geduld in y.erc ra^en van de wreedste verongelijking, achttien jaren van liefde tegenover doodelijken haatac ttien jaren stille hoop, zonder eenig uitzicht op "verandering! Je kan het met begrijpen, wat zulks zeggen wil? Ik was destijds even zeventien jaar nu ben ik vijf en deitig. Voor mij vervloog de jeugd in treurig wachten op betere dagen Eindelijk breken zij aan eindelijk begint ook voor mij de zonneschijn des levens Ik durfde u thans nog niet mijn geheim toe te vertrouwen en toch verried ik het u, tegen wil en dank, zoo moeilijk valt het mijn hart, de overtollige vreugde binnen te houden O, mijn zoon, hoevele nachten heb ik doorgebracht in folterende slapeloosheid Sedert Herbert hier geweest is, doet de blijd schap mij wakker blijven. Als deze Meugde uwe gezondheid maar niet benadeelt, moederlief, antwoordde Traverse, U verkeert in een vreeselijke overspanning als gij spreekt trilt gij en uw hart klopt, zoodat ik het hier hooren kan. En om aan 'den gedachten- gang zijner moeder een andere richting te geven, trok hij zijn vest uit en gaf het haar met ver zoek, het te herstellen. De zakken, lieve- moeder, zijn kapot. Nieuwe electrisehe rijtuigen. In verband met het bericht, dat bij de Waggon und Maschinenbau A. G. (Wumag) te Görlitz, door de N. S. 24 motor- en bijwagens voor snel treinen zijn besteld, wordt nog medegedeeld, dat de levering der motoren en electrisehe uit rusting, aan H.E.E.M.A.F. te Hengelo, is op gedragen. Geen vliegdienst Ostende-VIissingen. De plannen voor een vliegdienst Ostende Vlissingen gaan waarschijnlijk niet door. De kosten zijn te hoog. Personeelraad bij de Nederlamlsche Spoorwegen. In de gister gehouden conferentie van de di- zeide hij, en ofschoon ik niet onmiddellijk gevaar loop bijzonder kostbare zaken door de gaten te zullen verliezen, zou ik u toch willen vragen, ze te repareeren. Ik zal intus- schen eens- het tuinhek in orde brengen, daar het niet meer in zijn hengsels wil houden. Zakken verstellen, een hek oplappen, hernam miss Rocke lachend. Nu, mijnentwege, als je 't volstrekt hebben wilt. Je werk zal een anderen huurder ten goede komen en ook je vest kunnen wij, versteld en wel, aan een arm mensch geven. O, TraverseVoortaan zullen wij zelve den arme wel kunnen doen en dat zullen wij des te ijverjger doen, daar wij uit onzen eigen ondervinding wel weten hoe scherp het zwaard des hongers is. Traverse drukte met 'n traan in 't oog een teederen kus op de hand zijner moeder. Hij wist wel, wat die ongelukkige vrouw had uit gestaan kon hij zich nog over de uiting ba rer blijdschap over het naderend einde van haar lijden verwonderen Mistress Rocke doorleefde de geheele week verder in deze blijde, maar zeer opgewonden gemoedsgesteldheid, die van dag tot dag erger werd. Dikwijls zag Travrse haar naar de deur gaan en den straatweg langs zien, alsof zij ie- and verwachtte. Wanneer zij zelve niet komen, mompelde rectie der Nederlandsche Spoorwegen met den personeelraad zijn uitvoerige besprekingen ge voerd over de voorstellen van dien raad in zake de positieregeling der bureaubedienden, schrij vers en bureelambtenaren. De directie heeft deze voorstellen van de hand gewezen Daar de directie echter nog niet gereed was met de nieuwe kaderindeeling, kon zij thans geen beslissing nemen, hoe de nieuwe regeling zal zijn. De directie deed evenwel toezegging, vóór 1 Mei a.s. haar beslissing aan den personeelraad te zullen mededeelen. In verband hiermede werden ook de aanhan gig gemaakte verzoeken van de organisaties om een aantal schrijvers tot bureelambtenaar aan te stellen, tot later aangehouden. De onderwijzerssalarissen. Eergistermiddag heeft de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen in particuliere audiöntië ontvangen de heeren H. J. Bon, L. Nooter en W. Lieggen, afgevaardigden van de anderwij s-centra 1 e Dezen lichtten hun ten vorigen jare ingediend salarisadres toe en betoogden daarbij, hoe door de regeering het mes is gezet in de onderwijzers- wedden en hoe daarbij enkele groepen dubbel werden getroffen. Ook werd hunnerzijds gewe zen op de h.i. onleesbaarheid van het thans geldend besluit en op de noodzakelijkheid welke h.i. bestaat om de thans bestaande door een nieuwe regeling te vervangen. De minister stemde in met de bezwaren tegen de huidige ingewikkelde regeling en beloofde verschillende van de geuite wenschen ter over weging te zullen geven aan de bijzondere com missie voor georganiseerd overleg. Stad^- en Gewestelijk Nieuws. Sint Liduina-Gesticht. Vorig bedrag 1476. Uit Rotterdam voor 'n electrisehe pit van N.N. ter eere van St. Lidui- na voor een extra intentie 11.50 Een lichtpunt van T. P. 11.50 J. M. v. N. ter eere van onze Schie- damsche Heilige 2.50 Voor een overledene 5.— N.N. Ter eere van onze Schiedafnsche Heilige voor goeden afloop van een operatie 2.50 Bij redactie N. S. Crt. Ter eere van den H. Joseph van II 2.50 Ter eere van St. Liduina van H. 2.50 J.L.B. 3.— Totaal Totaal benoodigd 1897.50. Tot heden ontvangen 1517.00. Tot heden te kort 380.50. ƒ1517 Grondbedrijf. De heer mr. V. Sickenga schrijft ons o.m. In uw blad zag ik een belangwekkend artikel, overgenomen uit het „Weekblad gewijd aan de belangen van Rotterdam." Daaruit blijkt wel, welke verschillende inzichten er omtrent dit onderwerp bestaan. In bedoeld artikel wordt een parallel ge trokken tusschen Rotterdam en Schiedam en wordt er op gewezen, dat rente bijschrijving in Rotterdam niet, doch in Schiedam wel plaats heeft. In het artikel wordt een en ander opgehaald van het in Rotterdam verhandelde naar aan leiding van de voorstellen van de raadsleden Van Dorp c.s. in 1906 en 1907 waaruit blijkt, zij alsdan, zullen zij mij ten minste toch wel schrijven. Zaterdag reeds heel vroeg zond zij "JTraver se naar het postkantoor, om te informeeren, of er misschien ook een brief voor haar was aangekomen. Traverse verloor geen oogenblik hij kende immers de zenuwachtige spanning, waar mede zijn moeder hem dan weer terug verwacht te. Na een paar uren met ongeduld te hebben verbeid zag Mistress Rocke hem aankomen. Reeds van verre hief hij een brief in de hoogte, dien hij zoo juist op de post had 'bekomen. De vrouw snelde hem te gemoetzij liep me maar zij vloog. In 't volgend oogenblik a zij den brief, dien zij aan haar lippen drukte, vervolgens keerde zij weer naar huis terug, waar zij bij den haard in een stoel neerviel. Haar wangen gloeiden en haar handen beelden, onder zenuwachtig trekken, zoodat zij haast niet eens in staat was om het schrijven zelf te openen. Het was Herbert, die geschreven had. Re brief luidde (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1