Adverteeren Paaschnummer. BAOBLAB VOOSCHIEDAM EN OMSTREKEN. Kasteel „Het Onweersnest." xxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxx FEUILLETON. 49ste Jaargang. Woensdag 31 Maart 1926. No. 14518 Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 20O bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz.bankjchiedam X X X X X X X in het X X X X X X X X Wij vestigen de aandacht op de gunstige gelegenheid voor winkeliers en den handel om te adverteeren in het v a.s. Zaterdag-avondnummer van de w X X X X Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau K O E M A'R K T 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regelsj 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. „Nieuwe Schiedamsche Courant", Dag- u f; blad voor Schiedam en Omstreken, die ïfE haar lezers onder het meest koopkrach- jfjj tige publiek, zoowel te Schiedam als X in den wijden omtrek heeft. X X Het- Zaterdagavond-nummer, met X X „Geïllustreerd Zondagsblad" en Officieel X X Kerkbericht,wordt gedurende de Paasch- dagen in den huiselijken kring meer- malen in handen genomen, zoodat meer dan op andere dagen, de advertentiën onder de oogen der lezers vallen. ■J üWfT In het belang van adverteer- f» ders verzoeken wij dringend, vooral X tijdige inzending der advertentie-kopy. X SptlE~ Alleen bij vroege toezending X X van de advertentiën kan voor een goede X X uitvoering der orders worden ingestaan. X X DE DIRECTIE. X FRANKRIJK. Kabinetscrisis vermeden? De positie van het Kabinet-Briand schijnt thans gunstiger dan de laatste dagen verwacht werd. In de wandelgangen van de Kamer aclit men een nieuwe regeeringscrisis vermeden. Gistermorgen zijn de partijen der meerderheid bijeengekomen. De socialisten hebben besloten voor de meeste voorgestelde belastingen te stemmen, doch hun stem tegen de verhooging van de omzetbelasting uit te brengen. De meer derheid der radicaal-socialisten heeft echter besloten voor alle belastingen te stemmen. De radicaal-socialisten, die zich verzetten tegen de omzetbelasting zullen zich onthouden. Over het algemeen verwacht men thans een meerderheid voor de financieele regeeringsvoorstellen. Herriot heeft een delegatie van de groep der socialistische radicalen ontvangen en er op aangedrongen, dat de groep alle voorstellen der regeering zal aanvaarden. Hij gaf aan de oppo sitie den raad, zich te onthouden bij de stemming over de verhooging der omzetbelasting DE KWESTIE VAN IIET KALIFAAT. Een Islamietische volkenbond? Uit Londen wordt gemeld Berichten uit Cairo zeggen, dat de kalifaat- commissie van Al Azhar in Mei een Islamietisch congres te Cairo had willen bijeenroepen om de verkiezing van een nieuwen kalief te overwegen. Dit plan heeft echter terstond van vele zijden tegenstand ondervonden, omdat de geheele Islamietische wereld van meening is, dat de kalief geheel onafhankelijk behoort te zijn en omdat een kalief in Egypte niet aan dien eiseli zou voldoen. De regeering te Angora heeft, naar men weet, in 1924 het kalifaat afgeschaft. Koning Hoessein is daarna als kalief opgetreden, hetgeen een der oorzaken was waardoor hij in handen van Ibn Seoed, den emir der Wahabieten, is gevallen. Het is geen geheim, dat koning Foead van Egypte thans kalief hoopt te worden, maar onj bovengenoemde reden maakt men bezwaar tegen het houden van een Islamietisch congres te Cairo en wordt de voorkeur gegeven aan Mekka. Het betreft hier een zeer uitgebreide Pan- Islamietische beweging, die den kalief wil maken tot een president van een permanent congres, dat een soort Islamietische Volkenbond zou zijn, met geaccrediteerde vertegenwoordigers, die den kalief zouden kiezen. „De Star" merkt hierbij op, dat men te Londen niet veel van dit plan verwacht. Het is wel mogelijk, dat een dergelijk kalifaat tot stand komt, maar deze „Volkenbond" zou spoedig uiteenvallen, omdat de belangen der Mohame- daansche volken nog veel meer uiteenloopen dan die van de staten, die bij den Volkenbond te Genéve zijn aangesloten. De Arabieren onder Fransche souvereiniteit in Algiers, Marokko en Tunis, zijn over het algemeen tevreden, even als die in Britsch-Indië, waar het Engelsche bewind hen beschermt tegen de Hindoes. Deze stammen kunnen niet worden vergeleken bij de Arabieren in de binnenlanden, die vrij zijn omdat zij niets bezitten, zoodat niemand er aan denkt hun iets af te nemen. Zoo is b.v. ook de emir van Afghanistan onafhankelijk, omdat zijn volk in de bergen woont. GRIEKENLAND. Pangalos zelf candidaat. Volgens een bericht uit Athene heeft generaal Pangalos officieel verklaard, dat hij zal optreden als candidaat bij de Grieksche verkiezingen voor het presidentschap. 41) „Kasteel Warfield, 7 Januari. Dierbare, innig geliefde moeder Schenke God U de kracht, deze weinige gewichtige regelen te lezen, die ik U te schrij ven heb. Een betreurenswaardig toeval wilde, dat majoor Warfield niet nauwkeurig wist, van welke vrouw er sprake was, toen hij mij, betreffende U, zulke schitterende beloften deed. Toen hij uwen naam echter vernam trok hij zijn woorden in. Hij verhaalde mij de zeer treurige geschiedenis uwer jeugd. Na deze te hebben vernomen, verklaarde ik hem, dat ik, trots alle vreeselijke beschul digingen die hij op uw hoofd drukte, geen oogenblik aan uwe eer en uwe deugd twijfel. Ik sta met mijn leven borg voor uwe onschuld. Vertrouw op God, beste moeder, en wees er Van overtuigd, dat ik met onwankelbare ver eering en liefde mij steeds zal noemen, Uw dankbare zoon HERBERT GREYSON. CIIINA. De s t r i j d om Peking. Gister werd in de stad voortdurend artillerie vuur gehoord op verschillende deelen van het front, doch er zijn geen aanwijzingen, dat er op het oogenblik zwaar gevochten wordt. De ver dedigers van Kwomintsjuun trekken terug. Hoewel het spoorwegverkeer nog steeds gestoord is, komen de postzendingen, die per auto door de vijandelijke linies worden vervoerd, hier dagelijks aan. Inmiddels heeft zich te Peking een finan cieele komedie afgespeeld. Nadat de minister van Financiën tevergeefs getracht had een leening van twintig millioen dollar te sluiten met als onderpand het niet bestaande surplus der douanerechten en vervolgens den inspec teur-generaal der zee-douane .poogde te laten ontslaan, heeft hij zijn aandacht gevestigd op de zoutregie en hij benoemde onverwachts den heer Donald tot hoofd van het econom. bur. tot het verwerven van fondsen. Ook deze poging is echter mislukt. De minister zal zich daarom tevreden moeten stellen met een armzalige zestigduizend pond sterling, welke hij, bij wijze van speciale con cessie, van het douanebureau heeft gekregen en waarmede hij de hoofdstad van de tegen woordigheid der ongewenschte elementen zal moeten bevrijden en de achterstallige salarissen der politiebeambten zal moeten betalen. De buitenlandsche gezanten hebben aan het De ongelukkige vrouw las den brief ten einde. Nadat zij hem nogmaals gekust had, wierp zij hem in 't vuur en bleef toen toekijken, hoe haar laatste hoop tot asch verteerde. Toen stond zij op en liep, terwijl zij haar handen samenvouwde, om het hevig beven ervan te kunnen onderdrukken, zwijgend de kamer op en neer. Er kwamen geen tranen meer in haar oogen maar welk een wanhoop sprak er uit haar blikken Welk een onmetelijke en volslagen troosteloosheid verrieden deze straks nog zoo vroohjke en thans zoo bleeke, als uit marmer gebeitelde, strakke trekken. Traverse beschouwde zijn diep ongelukkige moeder met het bewustzijn, dat in deze on zalige ure haar noodlot een geheel andere wen ding genomen had dan zij wel verwacht had. Hij naderde zachtjes tot haar, legde zijn hand op haar schouder en zeide vol liefde Moeder Zij keerde zich om en zag hem met een on- uitsprekelijken weemoedigen blik aan. O, mijn kind riep zij uit, hoe dwaas was ik toch, om aan ons geluk te gelooven Haar stem begaf haar en zij brak in een luid snikken uit. De jonge man sloot zijn moeder in zijn beide armen en leidde haar met teeder geweld op naar een stoel, waarop, hij haar zacht- hoofd der regeering een half millioen dollar overhandigd ter betaling van de tractementen der politie en lijfwacht van het hoofd der re geering, alsmede voor de soldij der troepen van het derde Kwomintsjuu'n-leger, die zonder offi cieren in de omgeving van Peking rondzwerven. MEXICO. Japansche landaankoop. Veel opzien heeft een telegram uit Washington aan de „Asshi" gebaard, waarin gezegd wordt, dat de regeering der Vereenigde Staten het plan heeft, bij Japan te protesteeren tegen de toe wijzing door Mexico aan een Japansch syndi caat van twee millioen acres grond, naar alle waarschijnlijkheid voor kolonisatie-doeleinden. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaart, dat van een dergelijke transactie niets bekend is, doch de „Asshi" handhaaft haar geloof aan de betrouwbaarheid van het bericht. Het blad voorspelt zelfs, dat uit deze kwestie diplomatieke moeilijkheden zullen voort vloeien. ALLERLEI. Uit Praag De Oostenrijksche Bondskanse lier Ramek is hedenmorgen negen uur te Praag aangekomen. De bladen wijden hartelijke artikelen aan Ramek en zeggen, dat diens bezoek de conso lideering van Europa bevorderen zal. Zijn bezoek beteekent een vredespolitiek, welke zal bijdragen tot de stabilisatie en normalisatie van de Centraal Europeesche verhoudingen. Uit Berlijn Naar uit Warschau wordt gemeld, is in de legerwerkplaatsen te Pinsk een groote brand uitgebroken. Door het ontbreken van geschikt bluschmaterieel zijn alle gebouwen aan het vuur ten offer gevallen. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Weenen is de werkloosheid in Oostenrijk met meer dan tien procent verminderd. Uit Riga De Sovjet-regeering heeft den laatsten tijd ernstige pogingen in het werk ge steld om op de eene of andere wijze betrekkngen met de Vereenigde Staten aan te knoopen. De vertegenwoordiger van Rusland te New-York meldt echter, dat de vooruitzichten daarop weinig hoopvol zijn en dat de drie desbetreffende voorstellen, die bij het Congres zijn ingediend, naar alle waarschijnlijkheid tot verwerping gedoemd zijn. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Angora werd de opstand der Koerden in de nabijheid van Midiat onderdrukt. De leiders der opstan delingen ontkwamen over de grens van Irak. Volgens een reeds door ons gepubliceerd be richt hebben deze leiders, met 250 hunner vol gelingen, de regeering van Irak verzocht om een toevluchtsoord binnen het gebied van dien staat. Uit Hankau Het Japansc'he s.s. „Yuen- kiang" uit Tsjangsja is hier aangekomen met elf gewonde Chineesche zeelieden aan boord het schip is beschoten door Chineesche troepen onder voorwendsel, dat er zich bevelhebbers der tegenpartij aan boord zouden bevinden. Uit Oslo. Het arbeidsconflict, waar 30.000 arbeiders bij betrokken waren, en dat morgen zou uitbreken, is voorloopig bezworen een speciale commissie, door de regeering benoemd, heeft de onderhandelingen weer op dreef gekre gen. Uit Boekarest. Generaal Averescou, die belast was met de kabinetsformatie, heeft gister middag zijn kabinet samengesteld. Buitenland sche Zaken heeft Mitileneu, Oorlog Mircesco en Binnenlandsche Zaken Goga. jes neerdrukte. Toen knielde hij voor haai neer en haar handen in de zijne houdend, zeide hij op onbeschrijfelijk weeken toon Moeder, droog uwe tranen. Ik blijf toch immers bij u. Tel ik u dan voor niets Zie, ik bemin u meer, dan ooit een zoon zijn moeder, een broeder zijne zuster, een man zijne vrouw lief had. Is deze liefde dan voor u niets Er volgde geen .antwoord slechts een hevig krampachtig snikken steeg uit de borst dier zwaar beproefde. Moeder, vervolgde Traverse, u is voor mij de heele wereld, laat ook ik voor u de heele wereld uitmaken. O, hierin ligt niets onmogelijks, moeder. Stel mij op de proef. Ik zal alles, alles voor mijn moeder doen. Voor u is, met Gods hulp, mij niets te zwaar en de Heer zal ons zegenen. Maar de tranen beletten zijn moeder hem te antwoorden. Ach, houd toch eindelijk op, mij het hart te breken met uw tranen, fluisterde Traverse ik zal alles voor u ondernemen, wat ooit een zoon voor zijn moeder ondernam. Hoor mij aan, goede moeder, wat ik wil gaan doen. In den ouden tijd wijdden zich de jonge rid ders door een gelofte aan den dienst van de eene of andere dame en volbrachten ter ha ter eer groote, edele, moeilijke daden. Zij trok ken voor haar ten strijde, lieten hun bloed voor De Katholieke vredesbeweging. Maandagavond vergaderde in „Veritas" te 's-Gravenhage de politieke studieclub „St. Mi chael." Als spreker trad op het lid van de Tweede Kamer de heer G. Bulten met het onderwerp „De Katholieke Vredesbeweging." Het vraagstuk van oorlog en vrede noemde spr. zeer belangrijk. De vredesbeweging is een bespreking overwaard. Spr. zal zich heden avond beperken tot de vraag over het ontstaan en den inhoud der katholieke vredesbeweging. Als we spreken over vredesbeweging, den ken we aan den oorlog als aan een kwaad. Sommigen noemen dit een noodzakelijk kwaad. Zij beroepen zich daarbij op de feiten. Men is zoover gekomen, dat men den oorlog beschouwt als element in de wereldorde, door God gesteld. Spr. zegt, dat de oorlog niet is een wet Gods, maar een product, een ellendig product van den wil der menschen. Den oorlog kunnen de menschen willen en zij kunnen hem niet willen. En als zij hem niet willen, is God daar evenzeer mee tevreden, als Hij den oorlog toelaat, indien de menschen hem willen. Spr. leest een citaat voor, waarin gezegd wordt, dat de 19e eeuw de afschaffing van de slavernij heeft gebracht. Ook dezen gruwel heeft God langen tijd toegelaten, waarom zou nu de 20e eeuw niet afschaffing van den oorlog kunnen brengen De verheven ideeën van onzen godsdienst, door Pausen aan de geheele wereld in zend brieven verkondigd, moeten zegevieren, zoodat de gruwelijke oorlog verdwijnt. Motieven van vaderlandsliefde, heldenmoed, roem en glorie hebben van hun invloed zeer veel ingeboet, niet in de laatste plaats door de ontwikkeling van den oorlog zelf. De perverse technische vervolmaking van den oorlog heeft de geesten vastgegrepen voor de vredesgedachte. De roep „Nooit meer oorlog" dreunt thans door alle landen. Van gevoelszaak is de vredesbeweging geworden een practische za^k. Steeds meer eischt men, dat het strenge recht over de geschillen der volken zal zege vieren en niet het ruwe geweld van de wapenen. Voor den Staat geldt een dubbele moraal. Gladstone heeft reeds gezegd Wat moreel ver keerd is, kan politiek niet 'geoorloofd zijn. Op ons katholiek geloof moet het katholieke pacifisme gebouwd zijn. Als hoog ideaal had de Katholieke Kerk gesteld het brengen van den individueelen vrede. Heeft men vrede met zijn naaste, met zich zelf, met God, dan kan men beter arbeiden voor het pacifisme. Verscheidene pausen hebben echter niet al leen gewerkt voor een persoonlijken vrede, maar ook voor den politieleen vrede. Door heel de historie der Kerk vinden we de bewijzen, dat de R. K. Kerk ontzaggelijk veel gedaan heeft voor de bevordering van den wereldvrede. Allerwegen ontwaakt nu 'n krachtige propa ganda voor de vredes-idee. In Duitschland, in Frankrijk en ook in ons land. In dit verband herinnert spr. aan de oprichting van den Ka tholieken Vredesbond. De heer Arts heeft gisteren wel gezegd, dat de Michaölisten in de Kamer afwezig waren bij de stemming over de oorlogsbegrooting, maar spr. wil hier zeggen, dat er na de begrooting nog geen debat geweest is. Dat moet nog komen en dan zal men de motieven, die daartoe hebben geleid, kunnen vernemen. haar en keerden als dappere helden zegevierend terug. Nu, moeder, nooit zal een ridder voor de dame zijns harten zoo gestreden hebben, als ik op het groote slagveld des levens voor u, voor de dame mijns harten, voor mijne moe der zal strijden. De arme troostelooze drukte zwijgend de hand haars zoons. Raap al uwen moed bijeen, ging lraverse voort, en wanhoop niet. Het hoofd omhoog, moeder, en zie mij lachend aan. Wij beiden zijn nog jong, want gij zijt niet veel ouder dan ik, uw eigen zoon. Zoo gaan wij te zamen door het leven, elkander wederkeerig steunend en de een alles voor den ander. En wanneer onze haren vergrijsd zijn, wanneer wij eindelijk zijn aangeland aan het einddoel onzer aardse he loopbaan, die wij samen hebben doorloopen, hebben wij eindelijk den drempel bereikt, waarop de ziel haar vergankelijk omhulsel aflegt, dan bestemmen wij ons vermogen, hetwelk wij alsdan zullen hebben verworven, tot het oprichten van een toevluchtsoord voor hen, die, gelijk wij, als weduwen en weezen ver laten in de wereld staan, waarvan wij zon der droefheid scheiden, om hand in hand ten hemel op te klimmen en in te gaan in het rijk des eeuwigen vredes, (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1