Verven „BB PiOfflIX" Tel. No. 68015. Stoomen DMGBLMB WOOM SCHiEEIMM EM &MSTMEKEM» GOLDE_VRIjDAG Kasteel „Het Onweersnest" FEU lTL STON. 49ste Jaargang. Vrijdag V2-! April 1926, No. 14520 Bursa a j KOEMARKT 4- Telefoon Inlo»commnnB«l 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer niet Officieel Kerkbericht 10 ets. A der t n t i 6 n i 1—regel* f 1.75, «!k« regal daarboven 35 nt, 3 meel plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededtelingsn 75 c p»r regel, Speciale conditiën voor herhaaldelijk ndverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering f 590 bij levenslange geheele invaliditeit1200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f60 bij verlies van een wijsvinger?» f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoH.AIgetn.Vwi. bank Schiedai Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Dit is de dag der droeve herdenking. Het ge wone alledaagsche leven om ons henen, zien we als door 'n sluier, wijl onze gedachten zich nu bevrijden uit den greep der bestaanszorg, zich verheffen boven eigen nooden, om uit te gaan naar dien berg bij Jeruzalem, die Galvarie heet en Christus' kruisdood zag. Door meditatie op meditatie zijn wij voor bereid na zulk een lijden, na zooveel kwets uren, komt de dood niet onverwacht, maar toch haakt dit tragisch feit, ruw in ons bewustzijn, schokt het de verbeelding, vervult 't ons met Weemoed en brengt het ons door zelf-inkeer tot berouw. Want wij zullen geen verlichting trachten te zoeken, door met, stom verwijt en feilen af keer, de misdaad te beschouwen dier ongelukki- gen, die hun geweten vertrapten, toen zij hun wreede handen verhieven naar den God- niensch, maar wij overwegen met wrange wroe ging, de eigen feilen, die mede schuldig staan nan deze bittere passie des Heeren. En als daar niet was de oneindige kracht voortkomend uit dit zuivere Zoenoffer en de reinigende werking van het genadevolle Bloed, dat onschuldig vloeide, zou dan de wanhoop nok ons niet neerwerpen in nijpendevertwijfeling? Nu, in het sterk vertrouwen op de Goddelijke barmhartigheid, maken wij vaster dan ooit tevoren, het voornemen, te, leven naar de leer van den goeden Meester, die ons lief had tot in den dood, tot in den dood des kruises, opdat Zijn ontzaggelijk offer voor ons niet tevergeefs ge bracht is en Hij ons hiernamaals als de meedoo- gend Rechter mild kan oordeelen. Buitenlandsch Nieuws. RUSLAND EN DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Volgens bericht uit Moskou heeft Tsjitsjerin nan den algemeenen secretaris van den Volken bond medegedeeld, dat Rusland vanwege het niet verleggen van de plaats van bijeenkomst der conferentie in zake de ontwapening naar een oord buiten Zwitserland, aan de conferentie niet zal deelnemen en er niet aan denkt het roode leger en de roode vloot te ontwapenen. Van andere zijde spreekt men dit bericht tegen. ENGELAND. Afschaffing van de anti-Katholieke wetten. In het Rritsche Lagerhuis is door het Pro- testantsche lid Herbert een voorstel gedaan om de laatste nog uit den bloedigen tijd der reformatie dagteekenende overblijfselen der an ti-katholieke wetgeving in Engeland voor goed °P te ruimen. Hij noemde het een „schande, dat dergelijke onrechtvaardige en onverdraagzame wetten, die Roomsch-Katholieken als min be trouwbare staatsburgers brandmerken nog in het Engelsche wetboek te vinden waren. Onder die wetten komen er zelfs voor, die belachelijk zijn, zeide hij. Zoo bestaat er b.v. een bepaling, die aan de katholieke geestelijken verbiedt in het openbaar door hun kleeding hun stand te verraden. Als men aan die wetsbepaling de hand wilde houden, zeide Herbert, dan zou men den Kardinaal van Londen, telkens met 50 Pond Sterling kunnen beboeten, zoo dikwijls hij in kardinaalsgewaad aan een diner of op een ver gadering verschijnt (groote hilariteit). Ja, het is om te lachen, zei Herbert, doch de zaak heeft ook een zeer ernstigen kant, n.l. dezen, dat aan liefdadigheidsinstellingen vrijdom van belasting geweigerd wordt, omdat het, volgens de wet, hier een niet geoorloofde godsdienstige gemeen schap betreft. Men gelooft dat Herbert's voorstel met algemeene stemmen zal worden aangenomen. „Het zou", zei 't Protestantsche Lagerhuislid, „voor Engeland een schande zijn als mijn voor stel er slechts met een meer of minder groote meerderheid van stemmen doorkwam." Het mijnconflict. De mijneigenaars hebben aan het bestuur van den mijnwerkersbond hun voorstellen over handigd voor de oplossing van het kolenconflict. De voorstellen zullen 9 April aan een conferentie van mijnwerkersgedelegeerden voorgelegd wor den. De voorzitter van den mijnwerkersbond heeft veridaard, dat de voorstellen der mijneigenaars onaannemelijk zijn Men gelooft dat de crisis buitengewoon ernstig zijn zal. ITALIË. Mussolini naar Tripoli. Vijftien oorlogschepen zullen Mussolini de volgende week escorteeren op een reis naar Tripoli. Mussolini zal aan boord gaan van de dreadnought „Gavour". Tijdens de reis, welke drie dagen zal duren, zullen manoeuvres plaats hébben. 14 April wordt de terugtocht aanvaard. De bladen hechten veel waarde aan deze reis, welke naar zij verklaren, van belang is voor alle landen in Europa, die betrokken zijn bij de Afrikaansche kwestie. 43) Herbert antwoordde met deze zonderlinge vergelijking op ruwen toornigen toon, want het deed zijn eerlijk hart pijn en bracht hem iri op stand tegen zijn oom, het arme slachtoffer van diens hemeltergend onrecht nog met zulk een geestdrift van haren heul te hooren spreken. Dus is de winter over hem gekomen, zuchtte mistress Rocke. Maar destijds, vervolgde zij als in gedachten verloren, destijds bevond hij zich n°g in den schitterenden zomer van zijn leeftijd, ik zelf, een bleek, zwak schepseltje, bezat slechts de koude, kleurlooze schoonheid van een stand beeld. Zonder andere kennis dan die, welke ik door karig onderwijs op een dorpsschool had °ntvangen, een arm ding, door niemand op gemerkt, door niemand bemind noch beschermd, zonder vader of moeder, zonder vriend noch bloedverwant, in een woord een verlaten wees, zoo stond ik alleen en hulpeloos op deze wijde wereld. Arme, arme moeder mompelde Llerbert vol deelneming. Mijn hut lag zijwaarts van den militairen weg, welke door het woud naar het fort geleidde, Waarin destijds het regiment van Warfield lag. CHINA. Hevige gevechten. Naar de bladen vernemen, zijn op eenige K.M. afstand van Peking zware gevechten gevoerd tusschen de troepen van generaal Feng en die van de tegen hem verbonden legers. Feng's troepen houden Peking nog steeds bezet. Uit Tientsin Reizigers, die per auto Peking hebben verlaten deelen mede, dat de weg wemelt van bijna onafgebroken colonnes Moekdensche soldaten, die naar Peking oprukken. Dagelijks vertrekken vijftien treinen uit Peking naar Hankow en Kalgan met troepen en uitrustingsstukken van het Kwomintsjuun Men neemt aan, dat ook dwars door het land Moekdensche strijdkrachten naar Hankow op rukken met de bedoeling de in de hoofdstad achtergebleven Kwomintsjuun-troepen af te snijden. De correspondent van de „Morning Post" te Tientsin heeft van reizigers uit Peking mede- deelingen ontvangen over wandaden, waaraan de burgerlijke bevolking blootgesteld is, door de terugtrekkende soldaten van het Kwo-Min- tsjuun. Alleen het eerste leger van het Kwo- Min-tsjuun handhaaft nog de orde. MEXICO. De kerkvervolging. In de „Amigoe di Curacao" lezen wij het volgende De gouverneur van den staat Tabasco, Tho mas Carrido, een actief voorstander van de schismatieke zgn. nationale Kerk van Mexico, heeft een decreet uitgevaardigd, dat alle pries- O, als hij somtijds voorbijreed op zijn ros, dat zwart als de nacht was en met trotschheid zijn prachtig^n berijder droeg wanneer ik hem zag in zijn schitterende uniform, met den blan ken sabel in de vuist, aan de spits der dappere schaar, waarover hij het bevel voerde, hoe schoon was hij dan in zijn athletische kracht Welk een ontzagwekkend voorkomen welk een oogverblindende verschijning! Zoo, dacht ik, moet de god des oorlogs er uitzien, als hij zich aan de menschen zou vertoonen. Somtijds, als hij alleen was, hield hij stil onder den ouden eik, welke tegenover mijne hut stond, om zijn paard te laten rusten, of voor zich zeiven een glas water te vragen, hetwelk ik hem placht te bren gen. Wanneer hij met mij sprak, dan verleende de klank zijner stem mij een zeldzame kracht. Er lag voor mij een eigenaardige hetoovering in zijne nabijheid, een soort van veiligheid, welke ik ondervond, alsof zijne aanwezigheidalleen een machtige schutse was tegen duizènderlei gevaren, die in vaag voorgevoel mij omgaven, zonder dat ik in staat zou zijn geweest, ze nader aan te duiden. Op zekeren dag vroeg hij mij, of ik zijn vrouw wilde worden. Ik weet niet meer wat en of ik trouwens wel antwoordde. Wat ik wel weet, is, alleen, dat toen ik begreep wat hij bedoelde' mijn hart van vreugde opsprong, dat ik ver schrikte over het geluk, dat voor mij in War- field's aanzoek lag en dat dit aanzoek eenige ters moeten huwen, willen zij hun ambt blijv.en uitoefenen. Natuurlijk wordt zoo'n draconische maatre gel alleen tegen kath. priesters genomen Maar dan weet men ook zeker, dat enkel anti-papisme de drijfveer is. Berichten uit Villahermosa meldden, dat ■onlangs vij f priesters werden gevangen genomen omdat zij weigerden hun celibaatsgelofte te /schenden. De Bisschop, Mgr. Pascual Diaz en ,4e geestelijkheid van Villahermosa zijn met een «fetal Katholieken en corps naar Mexico City getogen om zich in persoon bij den President ie beklagen over zulk een inpontitutioneele ver drukking. Dat heeft natuurlijk niets geholpen. Het decreet van Carrido toch was officieel gepubli ceerd door het Ministerie van Binnenl. Zaken, zonder dat de Federale Regeering de minste poging heeft gedaan om er een stokje voor te steken. In de laatste twee jaren zijn 20.000 Mexicanen naar het bisdom Dallas in den N. Amerik. staat Texas geëmigreerd om aan de anti godsdienstige wetten van hun eigen land te ontkomen. De bisschop van Dallas, Mgr. Jos Linch, heeft op zijn terugreis van Rome ook Spanje bezocht, om de hulp der Spaansche geestelijken in te roepen hij de zielzorg voor de Tceeds in aantal toenemende Spaansch sprekende bevolking van zijn diocees. Voor de wet bestaat de Kath. Kerk niet in Mexico. Feitelijk wordt zij slechts getolereerd in zoover tijd en kracht aan de pogingen van 't Gouvernement om haar te vernietigen zekere grenzen stellen. Priesters en religieuzen worden systematisch vervolgd tot in de details van hun particulier leven. Kerken worden ontheiligd, geconfisqueerd, gesloten en veranderd in mu seums en theaters. Scholen worden in beslag genomen en haar leerlingen uiteengejaagd of gevangen gezet. Het katholiek leven der leeken staat voortdurend aan allerlei plagerij en be dreiging bloot. Tegenover deze vervolging en verdrukking is als reactie een sterke beweging naar yereeniging ontstaan onder de Katholieken. "DS&r is voor eerst de Kath. Jeugdvereeniging, die al in 25 bisdommen is opgericht, 187 plaatselijke af- deelingen telt en naar de 20.000 leden gaat. De volwassenen hebben zich georganiseerd voor de bescherming hunner religieuze belangen in de Nationale Liga tot Verdediging v. d. Godsdienst, die 40.000 leden heeft, en in de Katholieke Ar beidersvereniging met 300 afdeelingen en 25.000 leden. Behalve den Katholieken Oudersbond, is er insgelijks nog een Vrouwenbond en de Bond der Ridders van Columbus. Deze laatste is de best georganiseerde en de werkdadigste katholieke leekenvereeniging in 't land en heeft 45 plaatselijke raden met 5000 Irden. Zij be sturen avondscholen, financieren studiebeurzen en bereiken méér practisch nut dan eenige andere vereeniging. Geen wonder, dat zij dan ook dooi de regeering het meest worden tegengewerkt. ALLERLEI. Uit Berlijn Volgens hier ontvangen be richten uit Belgrado is het tot een conflict ge komen tusschen den premier Pasitsj en minister Raditsj over het bijeenroepen van de Skoeptsjina Pasitsj wilde de heropening op 5 Mei stellen. Raditsj op 8 April. Raditsj zou dreigen met de andere Kroatische ministers ontslag te zullen nemen. Uit C'.onstantinopelMacartney, corres pondent van de „Times", is op last van de auto riteiten te Angora uit Turkije gezet. Redjeb bey, commissaris voor nationale verdediging, heeft verklaard, dat krasse maatregelen genomen zullen worden tegen de buitenlandsche corres pondenten, die zich schuldig maken aan het geven van onware berichten,, die de rust van het land in gevaar kunnen brengen. Uit Washington Het schrijven van den Volkenbond, gericht aan alle leden van het Hof van Internationale Justitie, met betrekking tot de kwestie fier toetreding van Amerika tot het Plof, heeft hier verwondering en onge rustheid verwekt. Men gelooft, dat de kans, dat Amerika aan de voorgenomen conferentie zal deelnemen, eer verkleind dan vergroot is. Uit Tokio Matsuda, de Japansche gezant in Nederland, is tot eerste gedelegeerde van Japan op de voorbereidende ontwapenings conferentie benoemd. Het orgaan van den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken verklaart, dat Japan bereid is, met betrekking tot de beteekenis der conferentie, het standpunt van Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten te deelen. Uit Weenen De Oostenrijksche regeering is voornemens den Volkenbondsraad te ver zoeken aan Oostenrijk credietvrij heid te ver leen en. Oostenrijk moet namelijk tot het jaar 194.3 voor het opnemen van nieuwe leeningen de goedkeuring verkrijgen der Relief-st.aten. Ten einde deze omslachtige procedure te vermijden, zullen voorstellen worden uitgewerkt en bij den Volkenbondsraad worden ingediend, opdat voor Oostenrijk de mogelijkheid zal be staan zich op gemakkelijker wijze credieten te verschaffen. Uit BerlijnVolgens een bericht uit New-York heeft het parlement van den staat New-York besloten, op 8 Juni a.s. door een volksstemming te laten uitmaken, of de wet op Tiet drankverbod in haar tegenwoordigen vorm moet worden gehandhaafd, dan wel of zij door het toelaten van de vervaardiging en den verkoop van wijn en bier met een laag alcoholgehalte verzacht moet worden. Uit BrusselDe commissie, belast met de bestudeering der staatsdiensten, heeft haar eerste rapport uitgebracht. Voorgesteld wordt, een wetsontwerp in te dienen, waarbij de be noeming van nieuwe ambtenaren voorloopig tot 1929 wordt stopgezet. Binnenland. Het It.K. Werkliedenverbond en de Jeugdorganisatie. Van verschillende zijden, vooral door pries ters, belast met de leiding der schoolvrije ar beidersjeugd, wordt er in den laatst.en tijd krach tig op aangedrongen, dat de jeugdige arbeiders, behalve lid van patronaten of andere jeugdor ganisaties, ook adspirant-lid worden van den katholieken vakbond, waartoe zij krachtens hun beroep behooren. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat dan alleen voldoende resultaten van het jeugd- 4213 6 weken later werd verwezenlijkt. De kapelaan van het fort trouwde ons in alle stilte. Daar de vrouwen der officieren niet in de kazerne kunnen wonen en mijn man bovendien ons huwelijk niet eerder beKend wilde doen worden, dan wanneer hij na verkregen verlof met mij zijn kasteel in Virginië kon betrekken, liet hij voor mij in het diepe woud, op behoorlijken af stand van het fort, een landhuis bouwen, het welk ik betrok met een jonge Indiaansche, die hij gehuurd had, om mij te bedienen. Afgezonderd van elk verkeer met andere menschen, leefde ik hier verre van het gewoel der wereld. Maar hoe gelukkig gevoelde ik mij in mijne stille eenzaamheid des wouds en slechts omgeven van de teedere oplettendheid van mijnen echtgenoot Op de koude lente mijns levens volgde een warme, gezegende zomer, en evenals het aardrijk door de zon wordt bezield en haar sluimerende krachten tot volle ont wikkeling gebracht worden, zoo ook werkte de nabijheid van mijnen echtgenoot bezielend en verheffend op mijn bestaan. Doch mijn geluk was te groot, om lang van duur te kunnen zijn. Weldra trad er een treurige ommekeer in. Dat was te voorzien, mompelde Herbert. De eerste fout ging-uit van mij. Ja, Herbert, ik zelf draag de eerste schuld aan mijn ongeluk. Het zou eene valsche verschooning van mij zelve zijn, als ik al het onrecht op' zijne schouders wilde laden. Luister Herbert en oordeel. Zoo gelukkig, zoo dankbaar ik ook was, evenzoo schuchter, bedeesd en terughoudend gedroeg ik mij tegenover mijn echtgenoot, wien ik de hartstochtelijke diepte mijner liefde op geen andere wijze durfde openbaren, dan door blinde onderwerping aan zijnen wil. Deze onbegrensde maar stillen onderdanigheid, die ik in mijne beschroomdheid geen levendiger uitdrukking wist te geven, welke ik niet onder woorden kon brengen en door verzekeringen en betuigingen vermocht goed te doen uitkomen, hield majoor Warfield voor een lijdelijke, koele gehoorzaam heid, die hem niet voldeed. Hij verloor zijne ongedwongenheid tegenover mij en vroeg nnj vaak of een jong meisje, zooals ik, een man va zijnen leeftijd kon beminnen? Ik zeide ja altijd ja, maèr dit was mijnen echtgenoot met genoeg. Eens had ik den moed te zeggen, da als hij dood zou gaan, ik met hem zou sterven, Met een spottend lachje antwoordde hij mi], dat hij zulk eene betuiging eenvoudig voor ove dreven hield. Dit antwoord, gepaard m l lachen, sloot mijn mond voor altijd. Dikwij meende ik, omdat ik niet genoeg versJa"^'B hem gelukkig te maken maar ik durfde met meer van mijne liefde te gewagen Op deze eerste ontstemdheid, waaraan klaarblijkelijk ik alleen schuld had, volgden nieuwe onaangenaamheden van geheel andere natuur. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ra^— ~lii i n i TmrniiTrnmnnrmyiTiÉ"fl71inwnifflmTIT1f*TliTinwnTTTinii—mBMTïïiwnn^iT—rnanmwii ■mi nrnm-nnn-Miim -urn ,,iii'i,ti»irnMTMaaMrr«rTrtrM-MraaaTr»fTmHTMr*fHTBIMWIHWIMWlWflWW

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1