■m Rotterdam. Hotoi'sloot Strooveer - v. d. Takstr. - West-Kruiskade 11 - Hillevliet 1 (hoek Putschebocht). werk te wachten zijn, indien de jeugdige arbei ders van „jongsaf kennis maken met dekatholieke arbeidersbeweging.' Een geëigend middel, om het adspirant-lid maatschap der katholieke vakbonden te propa- geeren zijn de z.g. oudersavonden, die door ver schillende Patronaatsbesturen worden gegeven Om hier zooveel mogelijk te kunnen medewer ken, is het bestuur van het R.K. Werklieden verbond gaarne bereid op deze „oudersavonden' een spreker te zenden, die over de vakorganisa tie der jeugdige arbeiders het woord voert. Onkosten zijn daaraan voor de Patronaats besturen niet verbonden deze worden eventueel gedragen door het R.K. Werkliedenverbond. Men wende zich om een spreker tot het R.K. Werkliedenverbond, Drift 812, Utrecht. Stads- en Gewestelijk Nieuws. St. Liduina-Gesticht. Vorig bedrag 1601.30 H. B. 5—, N.N. 11.50 Voor een overledene 2.50 H. Liduina, opdat mijn gebed ver hoord worde (N.S.Grt.) 2.50 L. 1622.80. BEUNE pr. N ij verheids-avo ndschoo 1. Bevordering der leerlingen Cursus 1 925/26. Bevorderd naar de tweede klas se: Klasse 1 A P. Aleman, F. Blau, J. Biemans, L. A. van den Bos, P. de Bruin, A. P. Buijs, B. Donkhorst, J. J. Fontijne, J. van Geene, C. H. van Greuninge, G. Koogje, A. Korpel, C. J. Krabbendam, J. C. Middendorp, C. G. Noordhoek, C. Osephius, K. de Kloe, A. Kramer, J. P. Groeneweg, P. van Gerven, E. J. Spijker. Niet bevorderd 3. Klasse 1 B J. C. Punt, J. C. Putter, J. D. Putter, H. van der Ree, M. G. de Ruiter, K. L. C. Scheffers, A. van der Sloot, G. Spies, B. Stout- handel, H. A. van Troost, S. Vermaas, F. Voge lenzang, C. H. Weeda, J. A. Zonneveld, I. Zuid geest, D. Verlinde, C. H. O. Lissenburg. Niet bevorderd 3. Bevorderd naar de derde klas se: Klasse 2 A A. van Bochoven, A. Dek ker, A. A. van Halderen, A. Jongejan, J. M. Meeder, G. L. Onderdelinden, H. Oudshoorn, A. A. Pelgrim, H. van Pelt, A. van der Tuin, Th. J. Windhorst. Niet bevorderd 1. Klasse 2B: J. Baron, M. B. Figee, L. Fijnekam, M. J. de Groot, PI. de Lange, A, Levering, G. G. Meijvogel, C. Onderdelinden. P. PI. Opschoor, L. van Otterloo, M. Pranger, G. Rost, P. van Ruiven, L. Schuitman, J. PI. van Strien, A. C. Zijdeveld. Niet bevorderd 2. Bevorderd naar de vierdeklas- se: Klasse 3A: C. J. van Baarle, L. F. Fels, G. van Gerven, G. van den Hoek, J. A. Meulstee, G. van Noortwijk, J. van Schijndel, A. van der Vorst, W. Zuidema. Niet bevorderd 2. Klasse 3B: G. H. Bergkotte, Th. Bors- boom, J. van Dam, G. J. van Dullemen, F. A. Frank, J. de Jong, M. Kerkhof, L. de Kloe, J.C.. Krabbendam, T. van der Lely, G. H. Letsch, A. van Noortwijk, G. van Son, P. Vlaardinger- broek, W. A. van Zon, P. Zuidgeest, M. de Kloe. Niet bevorderd 1. Bevorderd naar de vijfde klas se: Klasse 4 A F. J. Bakker, C. Giljamse, J. Otterloo, H. H. Overweg, E. Piooij, M. Ver veen, D. de Vries, P. Westerveld, G. D. IJzen- doorn. Niet bevorderd 1. Klasse 4j B J. Koens, A. Louis. B. van der Meer, J. Oers, P. van Pelt, B. Penning, J. van Wieringen. Niet bevorderd 5. Diplom a's. Klase 5 A A. Abrahamsen, C. F. A. Alberts, J. Etman, A. van Grootveld, A. J. de Haas, B. Smit, P. van Son. Allen. Klasse 5B: D. Baron, J. L. A. Blok, P. Brouwer, P. van Dijk, H. D. Everding, G. Groeneweg, B. van den Hoek, J. B. Koogje, I'van der Linden. 1 geen diploma, wegens ziekte. Indische dienst. Met verlof: G. Vlaardingerbroek, politieopz. lste 'kl. bij de Alg. Politie, van hier. R.K. Leeszaal. Gedurende de maand Maart werd de R.K. Openbare Leeszaal „St. Liduina" Lange Haven 92, bezocht door 576 personen, waarvan 9 dames en 667 heeren. Uitgeleend werden 3559 banden, waarvan 143 studiewerken. Het boekenbezit vermeerderde met 194 ban den, zoodat dit thans 10.320 banden bedraagt. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags hondenhalsbank, k. handschoentje, vijl, h. portemonnaie, hond, ring met loodjes, k. taschje, sleutel, pet, wollen handschoen, tonnetje boter, pak dames- en heerenkleeding, ceintuur. Bij vinders rijwielbelastingplaatje, J. Veen- man, Nieuvystr. 32; bus inh. olie, de Regt, Zwartewaalschestr. 576 autoped, F. de Boer, Westfrankelandschestr. 52b rijwielbelas tingplaatje, H. Hamburg, Nieuwsticht M. 27 rijwielpompje, A. Jongejan, Zuidlandschestr. 206 h. portemonnaie, A. Engels, Singel 50 gla cé handschoen, C. van Rijswijk, Preveniershuis 33 band van k. wagen, H. Groeneveld, Parallelweg I960 bril in étui, W. Bras, L. Costerstr. 46 zilveren broche, A. v.d. Sloot, Oude Kerkhof 18 portemonnaie met inh. K. v.d. Horst, Munneken- buurt 15k. portemonnaie inh. kaartjes, LI. Scholten, van Smaleveltstr. 156 Lotharinger konijn, LI. Nettenbreijer, Jabobastr. 10 zilveren d. armband, C. Staal, Bakkerstr. 21/27 zeesloep, A. v.d. Hamer, Strijenschestr. 25 d. portemonnaie, J. Mets, Ged. Broersvest 34/16 hectogram gewicht, F. v. Dijk, Pernisschestr. 6 zwarte hond, J. v.d. Horst, Geervlietschestr. 18a postduif, R. v.d. Meij, Singel 132/17 Duitsche herdershond, Scheepsbouw Mij. ,,N. Waterweg" ('s avonds na 6 uur) k. armband, J. Solleveld, Groenelaan 20 rozenkrans in étui, J. Post, N. Maasstr. 46; sleutel, A. Romeijn, Baan 40; rijwiel belastingplaatje, J. Stoik, Damlaan 3 k. hand schoen, L. van Deventer, Breedstr. 30 d. porte monnaie met inh., A. Dries, Ged. Baansloot 7 hondje, J. Stevens, Singel 82; dpet, G. Hoog land, Overschiescheweg 57 hondje, M. Schoof, coiffeur, S. Liduinastraat hoek Anth. Muijsstr. Nijptang, W.Post, Puttershoekschestr. 17; nacht jak en vrouwenzak, J. Rademakers, Broersvest 82 boodschaptasch, G. Rebers, Iluysmansst. 45a. De nieuwe Koemarkthrug. De werkzaamheden voor de nieuwe Koemarkt- brug vorderen goed. Zoo heeft men gister een aanvang gemaakt met de slooping van de oude school aan de Gerrit Verboonstraat hoek Tuin- laan. Gistermorgen ten 8 1/4 uur is de 26-jarige lichtklinker L. H. van Wijnen, wo nende te Krimpen a.d. Lek, op de Scheepswerf „Nieuwe Waterweg" van een pl.m. 9 M. hooge stelling gevallen van een in aanbouw zijnd schip. Door het trillen veroorzaakt door het klinken is een plank van een hangende stelling weggeschoven, met het gevolg, dat van W. viel. Hij liep aan het rechter beneden been een ge compliceerde beenbreuk op en is op last van dr. de Bruijn, die hem geneeskundige hulp verleende, naar het gemeente ziekenhuis alhier vervoerd. Gistermiddag is de 14-jarige G. van Wijne, door een jongen met een wind buks in een been geschoten en verwond, toen zij speelde op het zandterrein in het Sterrebosch. De buks is door de Politie ingeslag genomenen procesverbaal wordt opgemaakt. Gistermiddag is op de Hoog straat een paard gevallen, gespannen voor een tweewielig voertuig, waardoor de bestuurder C. v. H. van hier en een jongetje, dat naast hem zat, op straat vielen, doch met den schrik vrij kwamen. UIT ROTTERDAM. Ontvlucht. Gistermiddag is bij de gevangenis aan den Noordsingel een gevangene uit de gevangenis- wagen ontvlucht. De verdachte F.P.B., die toen hij uit het ge rechtsgebouw aan den Noordsingel waar hij in de zitting van de rechtbank was geweest in verband met den eisch tot verlenging van zijn voorloopige hechtenis - in den celwagen werd gebracht, wist te ontsnappen aan de hand van den hem begeleidenden veldwachter, was op 27 Maart opgesloten in het huis van bewaring. Hij wordt er van verdacht zich te hebben schul dig gemaakt aan verduistering van een bedrag van om en de bij 50, ten nadeele van een wasch- en strijkinrichting, waarbij hij in dienst was geweest. Nadat B., een 21-jarige jongen, die op zijn vijftiende jaar ter beschikking van de regeering werd gesteld en tot zijn achttiende jaar in een rijksopvoedingsgesticht had doorgebracht, zich had losgerukt, is hij de brug over den Noord- singel opgeloopen waar hij hem een paar re volverkogels werden nagezonden, die evenwel geen doel troffen en naar het huis van zijn ouders aan de Boekhorststraat gesneld. De veld wachters, die hem achterna zetten hebben hem de ouderlijke woning zien binnengaan. Toen ze zelf toegang tot die woning vroegen, werd hun die geweigerd. Vóór ze daarop een bevelschrift van den officier van justitie hadden, was de vogel natuurlijk al lang gevlogen. Over het dak van het huis aan de Boekhorststraat heeft B. kans gezien op de spoorbaan van de Electrische te komen, waarlangs hij den kant van den Berg weg is uitgeloopen. Zooals van zelf spreekt, veroorzaakte de ont vluchting en de achtervolging heel wat rumoer op den Noordsingel en in den omgeving. Of B. niet veel leven om niets heeft gemaakt is nog een open vraag. De kans is groot, dat de rechtbank, gezien het weinig ernstige van zijn misdrijf, den eisch tot verlenging van de voor loopige hechtenis niet eens inwilligt. B. was naar het huis van bewaring overgebracht, nadat hij te Roosendaal door de marechaussee was aan gehouden. Gemengd Nieuws. De ondergang van de Hamps hire. De Hamsphire was het Engelsche oor- loggsschip, dat in den oorlogstijd met man en muis verging en de veronderstelling was dat een Duitsche duikboot het had gedaan. Een van de mannen op het schip was lord Kitchener. En aangezien men nimmer „het fijne" van den on dergang van de Hampshire is te weten gekomen, is lang bij vele Engelschen het gevoelen blijven heerschen, dat hun held Kitchener niet dood was. Dat is een gewoon verschijnsel. Volken kunnen niet zoo licht aan den dood van hun helden gelooven zeker niet indien geheimzinnigheid het verlies heeft omhuld. De ongeloovigheid is nu wel verdwenen, maar de zaak van de Hamps hire blijft toch nog iets, dat. de gemoederen voortdurend bezighoudt. Onlangs verschenen in de pers opzienbarende artikelen, waarin vrijuit werd verklaard, dat de kruiser op zijn tocht, met zijn hoogen afgezant aan boord, slecht was be schermd en dat men ook jammerlijke laksheid had getoond door niet zorgvuldig naar eventueele overlevenden te zoeken. De Londensche Opera was deze week op een avond tot de nok toe"ge vuld bij de eerste vertooning van een film,geti teld „De tragedie van de Hampshire", die het ware verhaal van de gebeurtenis heette te ver* tellen. Men vroeg de aanwezigen een mededee ling te doen onderteekenen, waarin de wensch werd uitgesproken, dat de Admiraliteit een vol ledig verslag zou publiceeren en dat een openbaar onderzoek zou plaats hebben Bijna 2500 men- schen teekenden dit document. Vóórdat de film werd vertoond hield een bekend schrijver een merkwaardige redevoering. Hij zeide, dat hij op grond van geschreven, beeedigde getuigenissen kon verklaren, dat er op de Hampshire zelf een drama had plaats gehad. Er waren drie ont ploffingen op het schip, die lord Kitchener in den dood dreven. Hij beweerde, dat de Hampshire een ongeschikt en zelfs een gevaarlijk schip was om Kitchener op zijn belangrijke missies te vervoeren. Het was bekend, dat het schip een bedenkelijken staat van dienst had en dat men tevoren er spionnen op had ontdekt. De spreker was van meening, dat het gebrek'aan voorzorgs maatregelen en de officieele houding na de ramp voortvloeiden uit jaloerschheid in hooge kringen over Kitcheners positie. De aanwezigen, onder wie verscheidene parlementsleden en hoogge plaatste ambtenaren der Dominions, werden door de woorden en door de beelden van de film in een staat van groote opwinding gebracht en namen aan het einde van den avond een motie aan, waarin een regeeringsonderzoek geëischt wordt. Een 1 2 5 jarig e. William Smith uit Dromara in Ierland heeft zijn honderd vijfen twintigste verjaardag gevierd. De Koning heeft hem schriftelijk gefeliciteerd en he'm drie pond gezonden voor een cadeautje. Het geheim der hooge loonen in Amerika. Een paar dagen geleden is te Londen een boek verschenen van twee jonge Engelsche ingenieurs, die een onderzoek hebben ingesteld naar het geheim der hooge loonen in Amerika The Secret of High Wages bij B.Austen and F. Lloyd. De eerste oplage van 10000 ex. was na enkele uren uitverkocht. De hooge loonen van Amerika zijn trouwens reeds sinds geruimen tijd the topic of the day in Engeland. Men hoopt de economische crisis te boven te komen door toepassing der Amerikaansche methode. Men grijpt naar het boek van de twee ingenieurs als een chronische zieke naar een nieuw recepten boek i Een gedeelte der pers waarschuwt echter tegen al te hoog gespannen verwachtingen. Volgehs de „Evening Standard" b.v. hebben de. auteurs te weinig rekening gehouden met de zeer essentieele verschillen tusschen de econo mische, sociale en psychologische omstandig heden in Engeland en die van Amerika. Een der oorzaken van het Amerikaansche succes is b.v. de volkomen elimineering van minderwaardige elementen uit het bedrijf. Wie niet voldoet aan de zeer hooge eischen, wordt op de keien gezet. Een uitstekend economisch beginsel maar is het ook humaan. De heer- schende gedachten in Engeland laten niet toe, dat de ondernemers zich aan dat beginsel houden. Een ander succes is het korte crediet. Het geld keert spoedig terug en kan dan weer voor verder zakendoen gebruikt worden. Dit is in Amerika met zijn enorme binnenlandsche markt makkelijk te bereiken. Engeland echter dat van den uitvoer moet leven kan niet buiten crediet op langen termijn en de daarmede verbonden risico's. Er is nog meer. Er werden in Amerika eenige jaren geleden nog 600 verschillende soorten en modellen klokken gemaakt. Thans nog slechts 80. Dank zij dergelijke standardiseering wordt er enorm bezuinigd maar is een zekere psychische massagesteldheid niet de onmisbare voorwaarde voor een dergelijk succes. De Europeesche be volking zou voorloopig nog met een dergelijke gelijkvormigheid geen vrede nemen. Het grootste verschil ligt echter in de psyche der arbeiders. In Engeland willen de arbeiders een goed bestaan en dit zoo mogelijk voor zijn heele klasse veroveren. In Amerika is het ideaal niet, een aangenaam leven maar veel geld ver dienen, waarbij men alleen maar aan den eigen vooruitgang denkt en niet aan de lotsverbetering van den heelen stand. Een arbeider, die meer verdient dan den andere, is in Engeland geen goed kameraad meer. De vakbonden hebben zich daarom steeds verzet tegen de invoering van het stukwerk en zélfs tegen het beginsel van het aandeel in de winst. Men wenscht den arbeiders stand niet te laten verkapitaliseeren. In Amerika is dat heel anders de arbeider, die 't meest verdient is daar 't meest geëerd. Russen te Par ij s. Een paar dagen geleden hebben we verteld van een vrouw van hoogen Franschen adel, die te Parijs een kunst handel heeft geopend de Parijsche bladen maakten als van iets bijzonders daarvan melding. Gewoon is tegenwoordig te Parijs, dat Russen uit oud-adellijke geslachten, die bij de vestiging van de sowjet-republiek in hun vaderland alles verloren hebben, in de Fransche hoofdstad met werken, dikwijls in uiterst nederige beroepen, hun brood verdienen. Russische dames met klinkende prinsessetitels openen, en met succes, een maison de couture iederheen geeft al gehoord van begaafde Russen, die in een schouwburg op treden. Dikwijls echter werken Russische ballin gen in eenvoudiger omgeving. Naar hen en hun arbeid stelt het Journal een onderzoek in en zoo vertelt het blad van prins Gagarin, die bij de revolutie in Rusland alles heeft verloren en nu kellner is in een café in de Avenue Suffren. Gekleurd Laken Mantel3.95 Tricot B. B. Mantels1.95 Wit Batinê Capes2.50 Gekleurd Zijden Hoeden...... 3.25 Zwart Ribstot' Hoeden 1.95 Wit Zijden Hoeden2.35 Wit Ribstof Doopkapjes1.55 Wit Wollen Doeken4.25 Wit katoen B. B. Jurkjes.... 75 Gekl. katoen 1.15 Wit Zijden Tricot Jurkjes 1.95 Wit Zijden Tricot Pakjes... 1.95 WitVoillestofWagenkleedjes 2.40 Witte Ribstof Bonnets1.75 Ontvangende Nieuwe Keuze Jongenspakjes, waar wjj"ook als andere jaren een 1» etiroollectie in brengen, voor lage prijzen. 1100 195 PMSCH-AAHBIEDIH6 A. P.Hartens Co.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2