Adverteeren Paaschniunmer. DMGBLMO WOOgf SGHIEDMM ER OMSTREKEM. k k 49steüI1Jaargaiig. Vrijdag 2 April 1926 No. 14520 Bureau K O E M A R K T 4. |Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regel s| 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering l 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een .60 bij verlies van eenjvq^ingei^lS bq verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. K K in het X Wij vestigen de aandacht op de gunstige gelegenheid voor winkeliers en den handel om te adverteeren in het jj.* V» a.s. Zaterdag-avondnummer van de „Nieuwe Schiedamsclie Courant", Dag- - a blad voor Schiedam en Omstreken, die haar lezers onder het meest koopkrach- tige publiek, zoowel te Schiedam als in den wijden omtrek heeft. K Het Zaterdagavond-nummer, met K K „Geillustreerd Zondagsblad" en Officieel K X Kerkbericht,wordt gedurende de Paasch- dagen in den huiselijken kring meer- malen in handen genomen, zoodat meer V dan °P andere dagen, de advertentiën v K onder de oogen der lezers vallen.. In het belang van adverteer- |fS jfl; ders verzoeken wij dringend, vooral "jj f* tijdige inzending der advertentie-kopy. B K uajT Alleen bij vroege toezending K K van de advertentiën kan voor een goede K K uitvoering der orders worden ingestaan. K K DE DIRECTIE. K K K K K XXKXXXKKKKXKXKKXKK Binnenland. Artikel 123 II. R. De V r ij li e i d s b o n d tegen schrapping. „De Vrijheid" geeft aan een initiatief-voorstel tot schrapping of wijziging van artikel 123 van het Indisch Regeeringsreglement (Art. 177 van de Indische Staatsregeling) niet veel kans. De sociaal- en vrijzinnig-democraten zullen h.i. wel tegen zulk een voorstel stemmen. Het program der Christ.-IIist. Unie vraagt in Art. 26 „De regeering zie toe, dat de eene zending niet verstorend ingrijpe, in den arbeid der anderen." En van den Vrijheidsbond is al evenmin mede werking te verwachten om het liberaal beginsel der godsdienstvrijheid ook voor Indië te doen gelden. Want „De Vrijheid zegt „De Vrijheidsbond zal zich, naar wij ver moeden, evenmin geestdriftig aan de zijde der voorstanders scharen, zoolang in Indië zelf zóó groote vrees voor ingrijpende wijziging of schrapping van art. 123 wordt aan den dag ge legd. Dringt niet het Katholieke program zelf op „zelfbeschikking" der overzeesche gewesten aan en zou het verstandig zijn, bij een vraagstuk als dit den wil van een kleine meerderheid in het moederland tot wet te stellen voordat men zich vergewist heeft, dat aldus niet in ondes kundige bazigheid wordt doorgedreven wat de overgroote meerderheid der Europeanen en inlanders daarginds tegenstaat Men weet uit hetgeen zich in den Volksraad ten opzichte van de toelating van de katholieke missie op Bali heeft afgespeeld, dat zelfs daar, waar het gevaar van dubbele zending niet be staat, somwijlen toelating van de missie een gevaar geacht werd (in het bijzonder als deze gepaard zal gaan met eene proselieten-makende, door rijkssubsidie bevorderde onderwijspolitiek), men weet ook, dat de Volksraad op 19 December 1924 een voorstel tot wijziging van art. 123 met 26 tegen 6 stemmen heeft afgewezen en dat een voorstel tot algeheele schrapping even eens door de meerderheid van dat college zou afgewezen worden." „De Vrijheid" is niet op de hoogte. Hetgeen zich in den Volksraad heeft afgespeeld had geen betrekking op de toelating van de Katholieke Missie op Bali, welke toelating reeds jaren geleden was verleend het ging over een regeeringssubsidie aan een op Bali te vestigen school. Wat niet geheel hetzelfde is. Bovendien vergeet „De "Vrijheid", dat op 19 December 1924 ook de voorstanders van de schrapping van art. 123 tegen het regeerings- voorstel, dat alleen wijziging beoogde, hebben gestemd. Dat de Volksraad zich zou uitspreken tegen het wegnemen uit Art. 123 van de belemmering der geloofsverkondiging zal nog moeten blijken. Op medewerking van den Vrijheidsbond valt dus niet te rekenen. De heeren Dresselhuys c.s. zijn blijkbaar alleen liberaal, als het in hun binnenlandsche politieke knutselkraam te pas komt. Rijksbemiddeling in arbeidsgeschillen. Blijkens het verslag van de werkzaamheden van de Rijksberniddelaars gedurende 1925 hebben de Rijksbemiddelaars kennis genomen van 95 dreigende of reeds uitgebroken arbeidsgeschillen. In 36 van deze gevallen hebben zij op grond van artikel 3 van de Arbeidsgeschillenwet be richt ontvangen van een burgemeester, dat in zijn gemeente een staking of een uitsluiting was ontstaan. In 45 gevallen hebben de Rijksbemid delaars uit eigen initiatief nadat zij van het conflict hadden kennis genomen, hetzij uit de dagbladen, hetzij op andere niet-officieele wijze een burgemeester inlichtingen betreffende een uitgebroken conflict gevraagd. In 2 gevallen werd van werkgeverszijde tusschenkomst ge vraagd. In 4 gevallen werd er van arbeiders zijde de aandacht op gevestigd, dat een conflict dreigde. In 2 gevallen heeft een Rijksbemidde laar op gemeenschapelijk verzoek van werkgevers en arbeidersorganisaties partijen bijgestaan in het bereiken van overeenstemming ten aanzien van eenige geschilpunten. In de overige 6 geval len hebben de Rijksbemiddelaars zich bepaald tot het bijeenbrengen van gegevens, omdat een conflict dreigde. De elect rische Den Haag Rotterdam. Gister zijn de nieuwe electrische treinen den HaagRotterdam en omgekeerd in gebruik genomen. Zooals men weet, worden ze gedreven door gelijkstroom-kracht, waarmee grooter snel heid wordt bereikt. Op het genoemde traject rijdt men 4 minuten in, maar er zou hetgeen bij de proefritten is gebleken gemakkelijk 10 minuten te sparen zijn. De treinen zien er keurig uit in hun groene japon met creme blouse. De wagens zijn iets lager, maar veel ruimer dan de vroegere, terwijl overdekte verbindingen den trein tot harmoni ca-trein bevorderen. Bovendien zijn closets aan gebracht. Werkspoor legt met dit werkstuk alle eer in. De electrische reis den HaagRotterdam al tijd al zoo prettig, is er door het nieuwe voertuig nog zeer op veraangenaamd. Tiende Diocesane Katholiekendag. De Tiende Diocesane Katholiekendag in het Bisdom Haarlem zal dit jaar op Woensdag 9 Juni a.s. gehouden worden te Goes, de hoofd plaats van Zuid-Beveland. Het onderwerp der besprekingen zal zijn Het kind. In de eerste afdeeling zal behandeld worden Het kind in de eerste levensjaren. In de tweede afdeeling zal behandeld worden Het kinti op de school. In de derde afdeeling zal behandeld worden Het. kind op weg naar het volle leven. Als spreker in de eerste afdeeling zal optreden Dr. A. van Rooij, hoogleeraar aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam in de tweede afdeeling Dr. Em. Francken, 's-Gravenhage over de sprekers in de derde afdeeling en in de slotvergadering wordt nog onderhandeld. Een uitgebreid uitvoerend comité wordt gevormd. De zeereerw. heer P. G. W. J. van der Aa, deken van Middelburg en pastoor te Vlis- singen, heeft zich bereid verklaard het eere voorzitterschap van dat comité op zich te nemen. Het dagelijksch bestuur ervan wordt gevormd door de heeren mr. J. H. M. Stieger, voorzitter A. Verbist, ondervoorzitter J. W. Vienings, secretaris Jos. Vethuijse, penningmeester, allen te Goes. De vermelding van de samenstelling der aldeelingsbesturen enz. volgt later. L- D. Hoogwaardigheid mgr. A. Cahier, Haarlem's beminde bisschop, heeft toegezegd, den Katholiekendag met zijn hooge tegenwoor digheid te zullen opluisteren. Bij de communisten. In „De Tribune" vinden wij de volgende besluiten van het presidium der „Executieve" te Moskou, in zake de partij-geschillen in de Communistische Partij Holland: „Om de rechtschen voor de consequentie van hun scheuringspolitiek te stellen, zal de Exe cutieve aan de Rotterdamsche groep officieel de haar betreffende resolutie toezenden. Mocht de Rotterdamsche groep deze afwijzen of wei geren op de door de Internationale voorge schreven wijze het voorstel van het P. B. tot liquidatie van het conflict te accepteeren en door te voeren, zoo zal de C. P. H. de Rotter damsche groep als vrijwillig en definitief uit de partij getreden beschouwen. De Executieve eischt van p.g. Van Ravesteijn categorisch, zijn medewerking aan de burger lijke pers onmiddellijk te staken en het hem reeds gedane aanbod, voor de organen der Communistische Internationale te werken, aan te nemen. Mocht hij zijn medewerking aan de burger lijke pers en zijn fractiewerk voortzetten, zoo moet het geval voor royement aan het a.s. Partij-Congres worden voorgelegd. Het Partijcongres zal in Mei gehouden worden. Dit bevolmachtigde congres zal de leiding der partij benoemen. In het vooruitzicht van dit congres moet in de partij onder politieke leiding van het P. B. een omvangrijke discussie plaats vinden. De oppositie moet de volle mogelijkheid van meeningsuiting 'in de organen en organi saties der partij hebben. De Internationale geeft voorts aan de Par tijleiding haar volle ondersteuning, om elke indisciplinaire handeling van den kant der op positie te onderdrukken. De Internationale veroordeelt ten slotte de houding der leiders van de oppositie, die haar samenwerking met de Partij weigert, het be- I sluit der Internationale in zake de oplossing van de Rotterdamsche crisis afgewezen heeft, en verder geweigerd heeft, met de Executieve der Internationale de oplossing van de crisis te bespreken. De bollenvelden. Als het weer zoo blijft, kunnen de liefhebbers van de bloeiende bollenvelden de a.s. Paasch- dagen hun hart ophalen. De narcissen staan in vollen bloei, terwijl de hyacinten en de vroege tulpen haar schoonste kleuren beginnen te toonen. Gemengd Nieuws. Meisje in brand geraakt. Gister middag kwart voor zes is de 15-jarige H. W. P. v. G., toen zij in de ouderlijke woning aan de Boschlaan te Rotterdam bezig was koffie te zetten met haar kleeren in aanraking gekomen met. een brandend gasstel, waardoor zij vlam vatten. Het meisje was alleen thuis en rende de straat op, waar een onbekend gebleven voor bijganger het vuur gedoofd heeft. Het meisje had ernstige brandwonden aan rug, borst en armen bekomen en is per auto van den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. Het begin van brand, dat in de woning ont- -sbaan was, is door gasten van spuit 15 onder leiding van brandspuitmeester M. van Yperen, met emmers water gebluscht. Mede aanwezig waren de spuiten 12 en II en de reddingsbri gade. Mej. A. V., die boven de familie v. G. woont, raakte door een en ander zóó van streek, dat zij uit het raam.van de tweede verdieping op straat sprong. Burgers hebben haar weten te vangen. Oogenschijnlijk heeft zij geen letsel gekregen. Oplicht i n g. Dezer dagen vervoegde zich een net gekleed man, die zich Sternfeld noemde en vloeiend Duitsch en Fransch sprak, op het kantoor van de firma R. aan de Wijnhaven te Rotterdam. Hij zeide, vertegenwoordiger te zijn van de firma Offenbach in Neurenberg, en dat zijn koffers, met een groote hoeveelheid speelgoed, aan het Maasstation stonden. Bin nenkort zou hij in een hotel te Rotterdam een groote tentoonstelling houden. Van zijn bagage moest evenwel nog 80 invoerrechten betaald worden en hij was op het oogenblik wat schraal bij kas. Daar hij blijk gaf, de firma Offenbach zeer goed te kennen en zelfs bijzonderheden omtrent de familierelaties van de firmanten nauwkeurig beschreef, geloofde de firma R. het verhaal en zij stelde, Sternfeld 80 ter hand. S. verdween en is sedert dien niet teruggekomen. Bij informatie bleek noch aan het Maasstation noch bij het hotel iets van een Sternfeld bekend te zijn, zoodat de firma R. zeer vermoedelijk opgelicht is. De Britten veroveren Par ij si Duizenden vreemdelingen komen met de Paasch- feesten Parijs bezoeken. Vooral uit Engeland komen de reizigers in duizendtallen. Alleen heden werden reeds 10.000 Engelschen te Parijs ver wacht Vliegongeluk. Op het vliegterrein Schleissheim bij München, is gistermiddag de leerling-vlieger Westendorf, een student der technische hoogeschool, door een tot nog toe onopgehelderde oorzaak doodelijk verongelukt. Auto- o-n geluk. Het slachtoffer van het auto-ongeluk bij Wijk bij Duurstede, waar van in het blad van Woensdag melding is ge maakt, is de heer Swilkes, vertegenwoordiger van de Chocoladefabriek Bensdorp, te Hilver sum. Hij laat een vrouw en twee kindêfen achter. P o g i n g tot afpersing. De politie te Bennebroek heeft aangehouden en naar Haarlem overgebracht H. W.v. B>„ wonende te Schoten, die zich te Bennebroek heeft schuldig gemaakt aan een poging tot afpersing door be dreiging met een beitel in een sigarenwinkel aan den rijksstraatweg aldaar. Deze man heeft bekend, ook de dader te zijn van zes inbraken, in den laatsten tijd te Haar lem gepleegd, waarbij geld is gestolen. Ook heeft hij nog een fietsdiefstal te Haarlem op zijn ge weten. De inbraak in een hulppost- ka n t o o r. Geruimen tijd geleden is inge broken in het liulppostkantoor aan de Sweelink- straat te Utrecht, bij welke gelegenheid voor ongeveer 2000 aan postzegels gestolen is. De dader, die nog van eenige andere misdrijven ver dacht wordt, is enkele weken geleden te Rotter dam aangehouden. Van de postzegels werd toen nog maar een klein gedeelte teruggevonden. Op zijn aanwijzing is gistermorgen een envelop met postzegels ter waarde van ongeveer 200 terug gevonden, verstopt onder een waschtafel op de toiletten van een café aan de Korte Hoogstraat aldaar.. De aangehoudenen vertelde, deze post zegels reeds op 24 Februari daar verborgen te hebben. Noodlanding. Het vliegtuig W. 61 heeft eergister, wegens een defect aan den mo tor, moeten dalen in de zee bij Enkhuizen. Een ander vliegtuig is later te hulp gekomen, maar weer vertrokken. De W. 61 ligt tegen de zee wering. De wraak van Toet-Ank-Amen. In de „Liberté" wijst dr. Mardrus er op in een interview, hoe sedert het opnemen van Toet- Ank-Amen's graftombe er tien menschen, die daarbij werkzaam geweest waren, gestorven zijn. Hij weet dat voor 7000 jaren terug de Egyptena- 'ren de kunst verstonden hun mummies te be schermen, en hij vermoedt, dat zulks ook bij Toet-Ank-Amen werd gedaan. Op welke wijze is evenwel onbekend. Een radio-Aprilgrap. Even vóór de Big Ben eergisteravond liet einde zou aan kondigen van de radio-uitzending van Deven- try, zeide de aankondiger, dat hij na deBigBen nog een belangrijke mededeeling te doen had. En toen de groote klok van de Westminster haar sonore melodie had uitgezongen vroeg de announcer of de radioluisteraars nog eén oogen blik wilden wachten. Over een minuut zou hij een zeer belangrijk feit mededeelen.En toen één minuut verstreken was, zei de stem in den luid spreker (en het was te hooren dat de man in Daventry moest lachen) Ladies and Gentlemen, ik wilde u alleen maar even meedeelen, dat het zoo juist 1 April geworden is. Good Night, Aprili'ools, good night. Brand te Cebu. Een brand heeft in de plaats Cebu op het eiland van dien naam 400 bamboe-woningen vernield. Er zijn 3000 men schen dakloos geworden. Van een ka lm en olifant. Een oli fant is een schrander dier, maar slechts weinige olifanten zullen op hun staat van dienst hebben de eervolle vermelding „Voorkwam een paniek in een theater." Nick, een negenjarige dikhuid, trad eiken avond op in het Londensche New Cross Empire Theater, dat thans een circus herbergt. Hij was Vrijdagavond juist bezig, zijn groote bekwaam heden ten toon te spreiden voor een publiek van zestienhonderd personen, toen het electrisch licht begon te flikkeren,zwakker werd en spoedig geheel uitdoofde. Tegelijkertijd vloog het trans formatorhuisje onder het'tooneel in brand en een onheilspellende lucht van verbrande rub ber werd tusschen de coulissen merkbaar. In de zaal bespeurde men echter nog niets. Nick kreeg die vreemde lucht natuurlijk al gauw in zijn slurfbovendien was het licht uit gegaan, en dat vond hij evenmin in den haak. Maar in plaats van op zijn achterste pooten te gaan staan, een wild getrompet te doen hooren en zijn „hoofd" te verliezen, wandelde hij be daard van het tooneel af door de coulissen, zoo als hij dat eiken avond placht te doen. Onderweg ontmoette hij den directeur, die zich naar het tooneel spoedde om het publiek te kalmeeren. De doorgang was niet brééd ge noeg voor twee en Nick vertoonde geen nei ging op zijn schreden terug te keeren de direc teur was de zwakste, en dus de verstandig ste hij maakte plaats voor den viervoeter. Intusschen had de directeur gelegenheid zich te bedenken bij nader inzien vond hij het be ter, het publiek niet omtrent den brand in te lichten. Van het tooneel deelcle hij alleen me de, dat het licht defect was, en dat het nog wel een uurtje donker zou blijven. De aanwezi gen konden bij den uitgang nieuwe plaatsbe wijzen krijgen voor een volgende voorstel ling- Het orkestje hield den moed erin met vroo- lijke wijsjes, en toen het publiek op straat kwam en daar de motorspuiten in gereedheid zag bren gen voor het blusschingswerk, bemerkte men eerst dat er brand was. Zoo voorkwam een koelbloedige olifant zij het ook indirect een paniek. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT /w, /I /\M /I A r\AO*ATI O V 1 O V O T"0 X r fi 1 1 s~\ »-» BB

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5