PASCHEN. 'DAGBLAD WOOÜ SCHIEDAÊ8 FEUILLETON. Kasteel „Het Onweersnest." 49ste Jaargang. Zaterdag 3 April 1926 No. 14521 Bureau X O E Si A RlX T 4 regels 1.75, «Ik» rtg«l daarboven 35 Telefoon Inteicommunaat 68085 Postbus :39. AdvirtiotUm 1—5 Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per ffSk. Jxjfo plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededaelmgan 75 post 3.per kwartaal. Afzonderlijke met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. per nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer nt, 3 maal p«r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven wordtn op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-On gevallen verzekering t 50U bij levenslange geheele invaliditeitf 260 toijj verlies van een hand, voet of oog f 200 bh dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger: f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Dg verzekering wordt, gewaarborgd Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Wegens het PAASCHFEEST zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schiedam en omstreken, MAANDAG-AVOND NIET VERSCHIJNEN. Paschen Klinkt het niet gelijk 'n klaroen dit woord, wat van dezelfde kracht schijnt, als t bazuin geschal, dat Jericho's muren deed kantelen. Vuurt het niet aan of het een krijgskreet ware zingt het niet in onze ooren als zoete muziek Paschen Zegt die enkele klanken verheugde christenen, en ge ziet in uw verbeelding, een glanzend spel van licht en kleuren. Paschen is 't kort begrip, de edele samenvat ting van al wat blij en hoopvol is, want op Pa schen is de Christus verheerlijkt verrezen van den dood, uit het graf des bederfs. Wat zou het, menschelijkerwijze gesproken, zonder Paschen geweest zijn Zou het Christendom niet met Christus be graven zijn gebleven Leek ailes niet verloren toen Christus' rond wandeling op aarde een drama scheen te zijn geworden, met Zijn gruwelijke verguizing als handeling, zijn lijden en stervensnood als cli max en zijn wreeden dood als tragisch einde Ja 't leek een catastrophale vernietiging van den Godmensch in een orgie der hel, waaronder de aarde kromp en kreunde en als 'n somber symbool de gedoofde zon boven alles het dek kend duister om alles. Kon de booze niet jubelen bij dezen triomph van het kwaad over 't Goed Was de Liefde niet verteerd door den gloeien- den haat van Zijn haters? Ja juichte het achter 't strakke mom der Farizieën. Wie zou de woorden van den Leeraar nog herzeggen, nu de inond die ze eens sprak, ver stomd was in onmacht Wie zou het Evangelie boodschappen, nu de scheppende Verkondiger, verpletterd was in een schande-vol einde? Zijn leerlingen Gevlucht waren ze in vale vrees, met als éénige zorg, de beduchtheid voor 't veege lijf. Zijn leerlingen bestonden niet meer Had de een den Meester niet verraden voor 'n greep zilverlingen en de ander Hem niet verloochend voor den spot van 't dienstvolk Hadden zelfs de goedgeloovige vrouwen haar vertrouwen in Zijn opstanding niet verloren, nu zij alleen zorg toonden voor de verheerlijking van een Lijk Ja, Zij konden gerust zijn de Fa rizieën. Wat was er zekerder dan hun zege Maar 't is Paschen geworden De grafsteen sprong uit verzegelde sluitingen. ResurrexitZijn aangezicht was als de bliksem en Zijn kleederen blonken als de zon. En die Goddelijke schittering was sterker dan de bewapende wachters, die wegweken in tumult- gaf de wankelmoedigen een geloof, dat bergen kon verzetten. Dit zij ons behalve tot vreugd ook ten voor beeld, opdat de naam van den verrezen Zaligma ker heersche over de wereld en Zijn rijk ons toekome ZALIG PASCHEN Buitenlandseh Nieuws. PORTUGAL. De vrijmetselarij in actie. Sinds eenigen tijd hadden de afgevaardigden van het Centro Catolico een initiatief-voorstel bij het Portugeesche parlement ingediend, waar mede beoogd werd, aan de Katholieke Kerk in Portugal rechtspersoonlijkheid toe te kennen binnen de grenzen door de Portugeesche grond wet gesteld. Toen dit wetsontwerp bij het parlement in bespreking zou komen, maakte de voorzitter der kamer van afgevaardigden, sr. Daniël Rodrigues, bezwaren, om het aan de orde te stellen. Bij de hierop volgende discussie handhaafde de voorzitter zijn sectarisch standpunt, wat bij de afgevaardigden van het Centro Catolico zulk een verontwaardiging teweeg bracht, dat zij hun toevlucht namen tot luidruchtige obstructie. De Katholieke afgevaardigde Lino Neto verweet den voorzitter der kamer, dat hij in het parlement bij het bekleeden van den voor zitterszetel een anticlericale partijdigheid toonde alsof hij de vrijmetselaars-loge Acacia presideerde. Nadat de parlernentszitting eenigen tijd ge schorst was, stelde de kamer bij heropening de Katholieke afgevaardigden in het gelijk, zoodat de behandeling van het wetsontwerp een aan vang kon nemen. Ook nu handhaafde de voorzitter der kamer zijn sectarische houding. In de liberale pers wordt een systematische propaganda tegen dc „drreigende gevaren van het clericalisme" gevoerd. De kopstukken der vrijmetselarij te Lissabon roeren zich daarbij geduchtig. Deze plechtigheden hebben op 21 April plaats, wijl die dag als nationale feestdag is ingesteld door de tegenwoordige regeering, nadat zij de socialistische eerste-Mei-viering had afgeschaft. volle paniek. Christus de Overwinnaar van dood en leven, ging nog eenmaal Zijn leerlingen voor naar Gali- lea. Zijn glorie-rijke wederkomst maakte de klein hartige volgelingen tot heldhaftige apostelen en 44) Ons huwelijk was bekend geworden de offi cieren hadden mijne verblijfplaats ontdekt' Herhaaldelijk vertoonden zij zich in de nabijheid van 't landhuis. Vooral een zekere kapitein Lenoir, zooals mij later bij geruchte ter oore kwam, een vriend van mijn echtgenoot, was bijna dagelijks in de omgeving ter jacht. Klaar blijkelijk wilde hij den majoor doen gevoelen, dat mijn bestaan, door hem zoo zorgvuldig geheim gehouden, voor de officieren van het fort geen geheim meer was. Thans staat mij dit alles klaar en duidelijk voor den geestnu doorzie ik het gedrag van dien man, wiens loensche blikken mij destijds angst inboezemden. Kapitein Lenoir's optreden werd hoe langer hoe driester, zelfs waagde hij zich aan mijne -deur, nu eens om een glas water te vragen, dat Laura, mijn dienstmeisje, nooit weigerde, dan weer met buitgemaakt wild, dat hij mij ten ceschenke bood, hetwelk echter door Laura, ?n mijnen naam, zooals vanzelf spreekt, steeds ■werd geweigerd. Daar kapitein Lenoir merkte, dat al zijne pogingen om met mij in kennis te komen mis lukten, zoodat hij geen reden vond, om mijn ITALIË. Het kruis op het kapitool. Op 21 April zal de plechtige inzegening plaats hebben van het kruis, dat voor eenigen Lijd door het burgerlijk bestuur van Rome wederom op een toren van het kapitool geplaatst is, nadat het onder de liberale-magonnieke besturen na 1870 was weggenomen. Mussolini zal de plechtigheid persoonlijk bijwonen met vele burgerlijke autoriteiten. Op dien zelfden dag zal Mussolini eveneens tegenwoordig zijn bij het heropenen der kerk van San Georgio in Velabro. Deze is één der oudste kerken van Rome, titelkerk van een kardinaal-diaken. De tegenwoordige titularis Z. Em. kardinaal Sincero heeft, zoodra hem deze kerk door deb Paus als titelkerk was toe gewezen, aldaar groote herstellingen laten doen, om ze in haar vroegeren staat terug te brengen. In den loop der tijden was aan dit archeo logisch juweeltje veel bedorven. Bij het her stellingswerk zijn interessante archeologische vindingen gedaan en zijn ook zeer oude muur schilderingen tevoorschijn gekomen. CHINA. De eindstrijd om Peking. Naar alle waarschijnlijkheid zal het hoogte punt van den strijd binnenkort bereikt worden. De troepen van Woe Pei-foe en Tsjang Tso-lin bevinden zich op 10 mijl afstand van de hoofd stad en de Kwomintsuun-troepen ontruimen de zuidelijke en oostelijke omstreken. Vijande lijke vliegtuigen bespionneeren de omgeving en vanmorgen is een oude vrouw door een bom uit een dergelijk vliegtuig gedood. De opstopping van het verkeer op de spoor lijn, die naar het noordwesten leidt, brengt voor de bewegingen der verdedigers groote moeilijkheden met zich mede. Het feit, dat groote troepenafdeelingen zich in de omgeving ophouden, veroorzaakt groote ongerustheid in de stad en vooral in de voor steden. Groote scharen vluchtelingen zijn op weg naar Peking. Sommige legaties hebben haar landgenooten verboden buiten de muren te gaan. Bij de poorten, die bij het ondergaan der zon gesloten worden, zijn de wachten ver sterkt. ALLERLEI. Uit Beiroeth Bevestigd wordt, dat het offen sief tegen de Drusen met succes wordt voortgezet De verliezen van den vijand zijn groot. Uit Jeruzalem De Fransche ITooge Com missaris voor Syrië, De Jouvencl, die een bezoek heeft gebracht aan den Britschen Hoogen Com missaris voor Palestina, lord Plumer, is gisteren weder naar Syrië vertrokken. Binnenland. Het werk hervat. Het ultimatum aan de stakende werkloozen bij de Biesboschinpoldering gesteld Vrijdag hei werk te hervatten of ontslag, heeft zijn uit werking niet gemist. Op een klein percentage na zijn alle te werk gestelden gistermorgen weer naar het terrein der werkzaamheden vertrokken, zonder dat hun eisch om een garantieloon is ingewilligd. Omdat kwestie was gerezen over de waar deering der arbeidsprestatie is een opzichter, die aller vertrouwen bezit, aangesteld. De vol gende week zal weer een groote groep werkloozen worden aangewezen. Thans werken er ruim hon derd man. Het steuncomité. Naar de „Rsb." verneemt, bestaat het voor nemen om met ingang van 1 Juni a.s. een stich ting in het leven te roepen, welke de taak zal overnemen van het Kon. Nationaal Steuncomité hetwelk op genoemden datum ophoudt te be staan. Eenzijdige vrijhandel. Al het derde vlugschrift binnen den tijd van enkele weken deed de Nederlandsche Vereeniging voor vrijhandel verschijnen. Activiteit kan aan de organisatie niet wor den ontzegd. De naam, waaronder zij zich aandient en de argumenten, waarmee zij haar zaak bepleit, kunnen echter terecht worden gecritiseerd. De naam is onjuist. Nederlandsche Vereeniging voor eenzijdigen vrijhandel ware voor haar betere titulatuur. Immers zij verdedigt het vrij binnenkomen der vreemde waren in Nederland, terwijl onze artikelen door het buitenland worden geweerd of belemmerd. Dat Nederland, onverschillig welke de hou ding der ons omliggende landen zij, eenzijdig den vrijhandel heeft toe te passen, geldt voor haar als een geloofsartikel. Te midden van een economisch gewapende wereld moet Nederland weerloos zijn. Nederland moet den vrijhandel huldigen in wee.wil van het feit, dat niets wijst op de spoe dige komst van den internationalen vrijhandel. Niets wijst op de komst, van den internatio nalen vrijhandel de ons omringende landen houden hunne hooge tariefmuren staande of trekken ze nog hooger op. Wat niet zonder gedruisch als een omkeer in de Duitsche handelspolitiek werd aange kondigd, blijkt in de practijk geenerlei front verandering te beduiden. Zeker de geruchtmakende verklaring door de goede honderd academische docenten in September 1924 uitgebracht, bevat een protest Tegen het nog scherper doorvoeren van het „Hoch pro tectionismus Evenwel aan het prijsgeven van de bescher ming, aan het afzien van strijdmaatrcgelen, denkt in Duitschland geen bezonnen geest. Wat de Nederlandsche vereeniging voor vrij handel najaagt, wordt in Gerinanje, ja waar niet al, als een ondoordachte eenzijdigheid ver oordeeld. „Rott." Stad"»- en Geweslelijk Nieuws. Sint Liduina Gesticht. Vorig bedrag 1622.80 N.M- Voor een gunstigen afloop 6.05 Totaal f 1628,85 Laat u mij met de paar laatste hondertjes niet zitten Zalig Paschen L. BEUNE, pr. District Arbeidsbeurs. Op 28 Februari 1926 stonden ingeschreven 1536 werkzoekenden. Het aantal inschrijvingen in den loop der maand Maart 1926 bedroeg 423 afgevoerd werden in dezelfde maand 596 in schrijvingen het aantal plaatsingen bedroeg 149 zoodat op 31 Maart 1926 nog ingeschreven ston den 1214 werkzoekenden. Gem. Zangver. „Euterpe." Naar men ons meldt, geeft de gem. zangver. „Euterpe", directeur den heer A. M. den Draak, Zaterdag 10 April in den R.K. Volksbond een soirée-amusante, met een zeer vroolijk, mooi- muzikaal programma. ,,Orpheus"«kerk-eoneert. De Kon. Zangv. Schiedams Mannenkoor echtgenoot kwaad te maken, nam hij zijn toe vlucht tot logen en vertelde aan de officieren dat hij 't zeldzame geluk had gehad de jonge vrouw van majoor Warfield aan te treffen en geen woorden genoeg kon vinden, om hare beminnelijkheid te prijzen. De majoor kwam dit ter oore. Er volgde een vreeselijke scène. Och, ja, Herbert, het zal u verwonderen, dat mijn echtgenoot niet t'met mij sprak over de weliswaar feitelijk leugen achtige, ook schijnbaar onschuldige grootspraak van kapitein Lenoir. Doch mij verwondert d&t nu niet, ofschoon ik destijds er niets van begreep. Majoor Warfield's vertrouwen in mij was ge schokt, nadat ik hem niets had gezegd van het onderhoud, dat kapitein Lenoir, beweerde gehad te hebben. Kapitein Lenoir, die, zooals ik zeide, een geheimen wrok tegen mijn echtgenoot voed de, beroemde er zich op dat hij het verblijf ont dekt had van de in het bosch geheimzinnig verborgen echtgenoote des majoors en, eens- daags door draniv beneveld, waagde hij het mijn man te beleedigen. Toen ondervond ik yoor de eerste maal, tot welk een verschrikkelijk en graad zijn drift kon klimmen. Het kwam tot een vreeselijk tooneel tusschen hein en kapitein Lenoir, waarop een bloedig duel volgde. De ka pitein werd zwaar gewond in 't gelaat en voor heel zijn leven verminkt. Maar ook majoor Warfield bekwam een kwetsuur die, hoewel van lichter aard, hem eenige dagen noodzaakte zijn kamer te houden. Ik wilde naar hem toe, om hem op te passen, maar hij stond mij niet toe, dat ik hem bezocht. Dat was onmenschelijk, meende Herbert. Veroordeel hem niet aanstonds, vervolgde mistress Rocké. Bij mij lag de schuld, het was ten tweede male. Doch ik was, ofschoon vrouw, nog kind, waar het handelen betrof. Ik vreesde mijn echtgenoot te bedroeven door hem mede te deelen, dat men mij gezien had. Ik had het niet mogen verzwijgen, dat kapitein Lenoir en de officieren juist dan om het landhuis ter jacht waren, als de majoor afwezig was. Ik vertrouw de op mijn eigen kracht. Maar nu begrijp ik, lioe'dwaas ik handelde. Nu geloof ik zelfs, dat de Indiaansche meid, welke mij overigens slaafsch gehoorzaamde, een valsche rol gespeeld heeft. Doch laat ik vervolgen. Toen de majoor acht dagen later weer bij ons kwam, overlaadde hij mij met verwijten, waar tegenover ik slechts mijne tranen kon stellen. Hij beschuldigde mij van koelheid wegens het verschil in jaren en beweerde in zijn blinde ijverzucht, dat ik aan kapitein Lenoir de voorkeur gaf boven hem, omdat deze jonger en knapper was dan hij. O, dat was schandelijk, wat onrechtvaardig, want m'n echtgenoot alleen was voor mij de heele wereld Hij liet mij zweren, den kapitein nimmer te zullen wederzien en nooit in mijn leven tegen hem te zullen spreken. Ik deed dezen eed uit den diepsten grond mijns harten, maar hoe was het mogelijk hem te houden Den kapitein nooit weer te zien Sloop hij, na zijne genezing, niet dagelijks in mijn nabijheid rond Van nu af bracht de majoor hijna den geheelen dag bij mij door, zoover het zijn dienst veroor loofde en beiden verlangden wij naar den herfst, daar mijn echtgenoot omstreeks dien tijd mij naar zijn kasteel Warfieldshouse hoopte te kun nen brengen. Wij maakten met ons tweeën de heerlijkste plannen. Daar, zeide hij, zoude ik de rol van een weldadige fee op mij kunnen nemen, de armen bijstaan, mij bemind maken bij de negers, kerstgeschenken onder hen ver deden en zoo al meer. O, met welk een vurig verlangen wensch ik dien tijd te zien aanbreken. Ach, ik was weder zoo gelukkig, als vóór die betreurenswaardige gebeurtenissen, waarvan ik je heb verteld, ja, gelukkiger dan vroeger, of schoon misschien ook wel niet zoo volmaa vroolijk en opgeruimd, daar de wonde, we ve het wantrouwen van mijnen echtgenoot mij ia toegebracht, nog niet gesloten was. Toen werd ik moeder. O, Herbert welke vreugde doortintelde inijn hart. Wat blijdschap en innig geluk Ook de majoor was een ander mensch geworden Onze kleine jongen was zijn trots. En vervlogen was, zoo meende ik, de herinnering aan de droevige dagen van weleer, Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT v. ROSSEM's „STER-KOFFIE" A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1