floorziffen^ Gemengd Nieuws. bij Wielrijders, mr een door de zon verschroeide Huid, I Schrijnen en Smetten,verzacht en Qeneest men met jp y q ^HHT~Bij Apoth. en Drogisten Bedoelde grond ter oppervlakte van pl.m. 2500 M.2 is door ons, krachtens machtiging verleend bij het in Uwe vergadering van 24 Juni 1921 ge nomen besluit, aan adressante tegen den prijs van 1500-;. per jaar, verhuurd voor den tijd van 5 jaren, ingaande 1 Juli 1921 en eindigen alzoo 1 Juli a.s. Overeenkomstig het advies van de Commissie voor het Grondbedrijf hebben wij ons tegenover adressante bereid verklaard U "machtiging te vragen haar bedoelde strook grond wederom voor den tijd van 5 jaren te verhuren tegen den zelfden prijs en op dezelfde voorwaarden, waar door opzegging van huur met ontruiming in 3 maanden mogelijk blijft. In antwoord hierop heeft adressante ons ver zocht U machtiging te vragen tot verhuring van bedoelde strook grond voor den tijd van 5 jaren tot den ouden prijs en op dezelfde voorwaarden. Hieraan gevolg gevende hebben wij de eer U voor te stellen daartoe te besluiten. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. B. en W. schrijven aan de Raad Om advies werd in onze handen gesteld het aan Uwen Raad gericht schrijven van de Com missie voor de Openbare Leeszaal en Bibliotheek met als bijlage het adres dd. 5 December 1925 van het gezamenlijk personeel van genoemden dienst, betreffende herziening van zijn salarissen. Wij hebben hieromtrent advies ingewonnen van de Commissie voor de algemeene personeels aangelegenheden, die ons bericht, dat zij niet tot een advies is gekomen, waar de eene helft, gelet op den financieelen toestand der gemeente den tijd nog niet gekomen acht tot herziening van die salarissen over te gaan, terwijl de andere helft de meening deelt, dat er alle aanleiding bestaat op grond van billijkheidsoverwegingen, verhooging der salarissen toe te staan en wel in den zin als in het schrijven van de Commissie voor de Openbare Leeszaal en Bibliotheek is aangegeven. Na ampele bespreking zijn wij de meening toegedaan dat een billijke verhooging van deze salarissen waarvan erkend moet worden, dat zij staan buiten verhouding tot die der andere diensttakken, alleszins gerechtvaardigd is en daarbij rekening met den financieelen toestand der gemeente meenen wij U te moeten voorstel len de salarissen voor het personeel van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek met ingang, van 1 April a.s. vast te stellen als volgt Bibliothecaresse 2350.2800. le Assistente - 1500.- 1800. Assistente - 750.— -1200. Volontaire - 500.- 800. Tijdelijke volontaire - 150. Concierge-boekbinder- 1350.- 1500. Katholiek Streven. A.s. Woensdag is er geen ledenvergadering alleen de tooneelclub heeft dien avond de be schikking over de zaal. De expositie in „Musis." Men verzoekt ons de lezers nogmaals te herinneren aan de opening der expositie van eeni- ge Schiedamsche firma's op hedenavond. De gez. Hosraan verzoeken ons mede te deelen dat zij bij deze gelegenheid niet verkoopen, doch slechts exposeeren. Uit de metaalnijverheid. Zaterdagavond hebben de afdeelingen Schie dam en Rotterdam van den Algemeenen Neder- landschen Metaalbewerkersbond buitengewone ledenvergaderingen gehouden, ter bespreking van de nieuwe werktijdregeling voor de groote ondernemingen in de metaalindustrie. Met algemeene stemmen is hét voorstel van den di recteur-generaal van den arbeid, den heer Zaal berg, aangenomen. In dit voorstel wordt de werktijd per week met 1 April teruggebracht van 53 uur tot 52, en per 1 Juli tot 51. Bij deRotter- damsche Machinefabriek Braat en de Neder- landsche Staalindustrie zal met goedvinden van den directeur-generaal in verband met. den toe stand in deze industrieën de werktijd voorloopig op 53 uur per week gehandhaafd blijven. Politienieuws. Zaterdag is door de politie verbonden de 9-jarige J. 1. wonende Verbrande Erven, die zijn linkerduim had geklemd en daarbij een scheurwonde had opgeloopen. De winkelier J.S.san de Over- schieschestraat, heeft bij dé politie aangifte ge daan, dat Zaterdagmiddag uit zijn winkel is ontvreemd een houten geldbakje ingehoudende ongeveer 7.De politie stelt een onderzoek in. Zaterdagavond omstreeks 11 uur drong een man de woning binnen van L.T. aan het Oude Kerkhof, voorgevende detective te zijn. Hij greep T. aan en wierp hem, ter wijl hij geld eischte, op een bed. Op het hulpgeroep van den man, nam de indringer door een raam, dat hij in de achterkamer opschoof, de vlucht en wist te ontkomen. Er is niets ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Zondagmiddag is de 2| jarige W. van L., wonende Lange Haven, op de Broersvest door den bestuurder van een tweewielig motorrijtuig aangereden, omdat deze zeer snel en links van den rijweg reed. Het kind werd tegen de straat geslingerd en bekwam eenige hoofdwouden. De bestuurder die het ongeval veroorzaakte reed door, doch is bekend. Het knaapje is binnenge dragen in den politiepost Koemarkt, daar voor loopig verbonden en vervolgens onder behande ling gesteld van Dr. Groenewegen. Proces verbaal wordt opgemaakt. Zondagmiddag ten 6 uur is fnej. A. de Jong, wonende te Rotterdam, op de Koemarktbrug tegen een autobus aangereden, omdat zij zich angstig maakte. Zij viel van haar rijwiel en bezeerde een knie. Het voorwiel van het rijwiel werd beschadigd. Gistermorgen ten 10 3/4 uur is de Gerrit Verboonstraat mej. J.R. uit Rotterdam aangereden door een wielrijder, omdat zij plot seling den rijweg overstak en zich van tevoren niet had overtuigd, of zulks veilig kon geschie den. Zij bekwam een hoofdwonde en een wonde aan een hand. Zij is in den politiepost Koemarkt verbonden. Van een juffrouw die de Konin gin wilde spreken. Een 40-jarige juf frouw uit Amersfoort had reeds herhaalde malen over belastingzaken enz. gerequistreert. Echter steeds tevergeefs. Ten einde zekerheid te hebben, dat thans haar adres in handen der Koningin kwam, reisde ze van Ter Schuur naar Den Haag. Zij ontdekte de Koningin op een wandeling langs het strand in gezelschap van den Prins. Mej. S. uit Amersfoort stapte bedeesd op H.M. toe en overhandigde haar adres, dat door de Koningin onder dankzegging werd aanvaard. Een tweetal agenten dat het geval zag, geleidde daarop mej. S. naar het hoofdbureau van politie, vanwaar ze de terugreis aanvaardde. Jeugdige dieven. Zondagnacht om bij vijven bemerkten, zoo meldt de Tel., eenige rechercheurs van de centrale recherche te Am sterdam, die met de surveillance belast waren, drie jongemannen, die het in verbouwing zijnde perceel op den hoek van de Vijzelgracht en de Weteringschans binnendringen door een deur en de schutting te forceeren. Even later klommen ze naar het dak, blijkbaar met de bedoeling zoo in een der aangrenzende perceelen, de juweliers zaak van M. van Leeuwen, te komen. Ze slaag den er venwel niet in, aangezien de rechercheurs en arrest,eerdep. Zij werden naar het hoofdbu reau overgebracht. In hun bezit waren een aan tal loopers, een groot touw, benevens eenige zaklantaarns gevonden. Hun leeftijd varieert tusschen 20 en 25 jaar. De tuindersruzie te Leiden N aar men verneemt, heeft de penningmeester van de Leidsche Tuindersvereeniging een klacht inge diend bij de justitie, zulks in verband met de tegen hem ingebracht beschuldigingen naar reeds gemeld is, onjuiste dat hij zich aanver- duistering zou hebben schuldig gemaakt, aan gezien hij zich hierdoor en door de aanvankelijk hierover verschenen berichten in zijn eer en goe den naam aangetast acht. Van de trap gevallen. Zaterdag avond is de 60-jarige kleermaker C. G. in zijn woning aan de Zwarte Paardenstraat te Rotter dam van de trap gevallen. De auto van den ge neeskundigen dienst heeft hem naar het zieken huis aan deii Coolsingel vervoerd, waar hij i$a aankomst aan de gevolgen bleek te zijn overle den. Verdronken. Te Schoonoord is Zater dagmorgen de 77-jarige H. Seggen te water ge raakt en verdronken. Ernstige auto-ongelukken. Naar uit Maulbronn (Wiirttenberg) wordt gemeld, is een van Frankfort komende met vier personen bezette auto op den weg van Maulbronn naar Lienzingen bij een scherpe bocht in een sloot terecht gekomen. De auto sloeg om. De 23-jarige dochter van den eigenaar was op slag dood. Haar vader en moeder werden levensgevaarlijk gewond. Uit Stettin wordt gemeld Te Stralsund reed een auto, waarin twee personen gezeten waren, midden tusschen een op bet trottoir staande menigte, die van een vergadering kwam. Vijf personen raakten onder den wagen en moesten met zware wonden naar het zieken huis gebracht worden. Van de gekwetsten is er in tusschen één gestorven. De chauffeur had de auto door een onbevoeg de laten besturen en werd dadelijk op de plaats des onheils gearresteerd. Droevig ongeval. Maandagavond om streeks kwart voor acht heeft in de Huygenstraat (Spangen) een droevig ongeluk plaats gehad. De 39-jarige juffrouw J. LI. uit de Spieghel- straat wilde met haar man, den 39-jarigen S. H. de trambaan in de Lluygensstraat over steken. Juist passeerde de motorwagen 114 van lijn 15, bestuurd door den 27-jarigen J. P- H. uit de Zoomstraat. De man wilde zijn vrouw nog terughouden, maar het was niet meer moge lijk, zoodat beiden onder den tram geraakten en er geheel onder verdwenen. Tevergeefs had de trambestuurder nog ge tracht door electrisch remmen en zand te strooi en de aanrijding te voorkomqn. De tram moest opgevijzeld worden en toen bleek, dat de vrouw reeds overleden was, terwijl de man klaagde over pijn in de borst en een armfractuur bekomen had. Door den Geneeskundigen Dienst werden 't lijk der vrouw en de gewonde man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Den trambestuurder treft geen schuld. Een misdaad? Zondagavond is op de spoorlijn EnschedeLonneker het lijk van zekeren M. G., met verbrijzelden schedel en een snijwond gevonden. Een misdaad schijnt niet buitengesloten. 1149 9 grootendeels toebehoorende aan de gemeente Maarheeze, is kaal gebrand. Ook is een bosschage, toebehoorende aan de N.V. „Philip's Gloeilampenfabriek en staande aan den IJzeren Man" ter grootte van ongeveer 1 H.A. totaal afgebrand. Ongeluk met doodelijken af loop. Zondag is de 27-jarige J. H. B., los bankwerker uit Rotterdam-, bij Leidschendam van de treeplank van een tram gevallen en. tegen een paal terecht gekomen. Naar de St. Anto- nius-hoeve, te Voorburg vervoerd, is de man daar overleden. Bosch- en heidebranden in Noord-Brabant. Onder de gemeente Maasheeze heeft een felle bosch- en heidebrand gewoed. Een groote oppervlakte bosch en heide Bloedige bandieten-overval. Het kleine Italiaansche spoorwegstation Prestra- nek aan de Joegoslavische grens werd Zaterdag middag door drie gewapende bandieten uitge plunderd. Een bedrag van een kwart millioen lire werd door hen buitgemaakt. Toen zij be merkten, dat zij achtervolgd werden, vluchtte een hunner met het geroofde geld, terwijl de beide anderen op de achtervolgers vuurden. De fascistische secretaris van Prestanek, twee dou anebeambten en een spoorwegarbeider werden gedood. Later werden echter ook de beide ban dieten neergeschoten. De roover, die het geld bij zich had, ontsnapte. s Men meent evenwel, dat bij de voorbert-ij 1 ing en tenuitvoerlegging van den overval nog meer personen betrokken zijn. Bij den zoon van een rijken boer heeft men een bedrag van 22.000 lire gevonden. Toen hij verhoord werd, bekende hij. dij den overval betrokken te zijn geweest. Nieuwe klewangoverval inWest A t j e h. Een nieuwe klewangaanval op de patrouille onder den kapitein der Infanterie J. Paris, had plaats nabij kampong Sape, Boven- Kandang, in het landschap Kloeëy, onderafdee- ling Tapatoean, W. kust van Atjeh. Gesneuveld zijn kapitein Paris en vijf maréchaussées zwaar gewond werden vijf maréchaussées, een zieken verpleger en twee dwangarbeiders. Licht gewond werden zes maréchaussées. De vijand had negentien dooden. Er zijn geen karabijnen verloren geraakt. Het stoffelijk overschot van kapitein Paris is te Tapatoean begraven. Groote brand in Egypte. Een geweldige brand heeft van Zaterdagmiddag tot Zondagmorgen gewoed in de stal Tantah, op eenigen afstand van Cairo gelegen. Tot nu toe zijn er reeds 32 personen om het leven gekomen. Niet minder dan 612 woningen zijn verwoest, waardoor vijfduizend personen dakloos zijn ge worden. Een herinnering aan den Kui tuurkamp. Dezer dagen is vooral in de Duitsche nationalistische pers, de acht en der tigste verjaring herdacht van het overlijden van Keizer Wilhelm de le. Onder de herinne ringen en anecdoten, die bij deze gelegenheid uit het leven van den monarch zijn opgehaald, trof mij vooral een artikel in de „Deutsche Allgemeine Zeitung". Liet was geschreven door den „Geheimer Regierungsrat" Dr. Max Pachler, die als zoon van een bekenden politicus te Berlijn een bijzondere bekendheid geniet. Het artikel vermeldde enkele onuitgegeven mé moires, aan Dr. Pachler toevertrouwd door diens vader, aan wiens sterfbed te Cassel de schrijver tijdens de jongste Kerstdagen heeft gestaan. Tot de mémoires behoorde ook een opmerkelijke herinnering uit den Kulturkampf, die onder keizer Wilhelm I werd gevoerd. Allen, die met de historie van dezen bewogen tijd zijn vertrouwd, herinneren zich ongetwijfeld nog, behalve den meedoogenloos berekenenden Bis marck, de zure figuur van den Kulturkampf- minister Falk, die als de drijver van een bepaalde kliek, ook den keizer in-de politiek hartstoch telijke vervolging der Katholieke Kerk had weten mee te sleepen. Bossuet zegt ergens, dat God aan de gewetens klopt der monarchen, wanneer hun staats dienaren de Bruid van Christus trachten te mishandelen. Men ziet dit letterlijk bewaarheid in het volgende relaas van een onderhoud, dat de oude keizer met zijn minister had en hetwelk ik hieronder aan het reeds vernielde artikel van Dr. Pachler ontleen „Het was in het voorjaar van 1849, dat Wilhelm de Ie op zekeren dag plotseling zijn kabinetschef, den Kultusminister Falk, in zijn bescheiden paleis liet ontbieden. Het onderhoud begon onmiddellijk zeer .dra matisch. De oude heer liep zooals hij vaak deed, om zich een houding te geven, met' den wandelstok tusschen zijn armen op den rug onrustig in het historisch hoekvertrek op en neer. Nauwelijks was de minister binnenge treden, of de keizer begon„Excellentie, ik heb vernomen, dat tengevolge der Meiwetten zeer vele mijner katholieke onderdanen de Sacramenten niet kunnen ontvangen, dat de godsdienstoefeningen vaak niet mogen gehouden worden, dat talrijke parochiën zonder herder zijn en dat vele katholieke priesters gevangen genomen zijn. Is dit zoo, Excellentie en kunt u mij daaromtrent nadere cijfers noemen?" De minister, die op al deze vragen niet in het minst was voorbereid, verklaarde zonder meer, dat deze dingen niet te veranderen vielen, de verlangde cijfers kon hij niet verstrekken* Nu stoof de oudë heer op „Maar dat is toch uw plicht, mijnheer de minister, om deze cijfers te kennen. Ik verwacht u morgen weer voor een onderhoud, dan zult u mij de juiste getallen wel kunnen noemen." Met de onrust van dien dag heeft de heer Falk zijn ministerie nadien nooit meer bezocht. Den geheelen daaropvolgenden dag en nacht werkte de telegraaf in alle provinciën van het koninkrijk Pruissen, om het noodige materieel voor het volgend onderhoud bijeen te zamelen. Den volgenden dag noemde de minister aan den keizer de tot dan toe ingekomen cijfers: „Vele millioenen Katholieken vonden slechts zelden gelegenheid de Sacramenten te ont vangen, duizenden parochiekerken waren zonder geestelijke en honderden katholieke priesters zaten in de gevangenis." De keizer was diep ontroerd. LIerhaaldelijk riep hij uit„Hoe zal ik het kunnen verant woorden, als ik binnenkort voor den hoogsten Rechter zal staan, dat millioenen van mijn katholieke onderdanen tengevolge eener wet geving onder mijn verantwoordelijkheid bij leven en sterven den troost en de zegeningen van hun godsdienst moeten missen Hoe zal ik dat verantwoorden?" Ten laatste eindigde de oude heer het onderhoud met de woorden „Zoo ver had het nooit mogen komen, mijnheer de minister." Falk verliet, geheel ontdaan, het paleis, in het bewustzijn dat zijn dagen geteld waren. Enkele weken later vroeg hij zijn ontslag als minister, dat hem gaarne werd toegestaan." Tot zoover de schrijver in de „D. Alg. Ztg." Hij verzwijgt zijn meening niet, dat het lang zamerhand ongedaan maken van de wetgeving uit den cultuurstrijd minder tot de verdiensten moet gerekend worden van Falk's opvolger, minister von Puttkamer, dan wel aan het initia tief van het geschikte rechtvaardigheidsgevoel des ouden keizers. Deze had niet geheel ontijdig het anti-papistisch warnet ontdekt, waarin men zijn monarchaal gezag verstrikken wilde en ondanks zijn Pruissisch-Luthersche vorming, die o.a. bij ambtenaarsbenoemingen de anti katholieke traditiën placht te volgen, was hij toch nog goed, om aan de rechtstreeksche ver volging tegen de Katholieke Kerk mee te doen op een wijze, welke hem vooral des nachts de vreeselijkste gewetenswroegingen bezorgde. Vol gens Dr. Pachler zou het „de oude tegenstand ster van minister Falk", keizerin Augusta, ge weest zijn, die den keizer statistieken en klach ten zou hebben voorgelegd „welke den monarch veel verbijsterends te denken gaven, daar hem de practische consequenties van de z.g. Meiwet ten nog nooit op dusdanige wijze onder het oog waren gebracht." Goedbestede dag. Er zijn wel van die dronken filosofen, die hardop langs den weg over sociale misstanden loopen te mijmeren. En dan spreken ze Jan en alleman aan om te betoogen, dat er „something rotten" is in onze maatschappij. Te Brunsum scheen zoo'n lap het in zijn hoofd te hebben gezet, dat het politiekorps niet genoeg praesteerde, al naar het gesala rieerd werd. Hij, zou in dien toestand verbete- rin gaan brengen Ergister werd in den vroegen morgen proces verbaal tegen hem opgemaakt wegens dronken schap. 's Middags liep hij een bekeuring opwegens het moedwillig vernielen van een rijwiel. Even verder bedreigde hij de veiligheid van andere personen, zoodatom den dag op waardige wijze vol te makenhij tegen den avond onder hevig verzet naar het arrestanten-lokaal werd overge bracht. De inbraken te Utrecht. De 29- jarige Duitscher V., afkomstig uit een plaatsje in den omtrek van Essen, heeft thans aan de justitie te Utrecht bekend, niet alleen de dader te zijn van de inbraak in het hulppostkantoor aan de Biltstraat Le Utrecht, doch ook inderdaad gepleegd te hebben de inbraak in het perceel Wilhelminapark 26 te Utrecht, bewoond door mevr. de wed. E. Gompertz-Jitfa, welke inbraak in Juni 1924 is gepleegd en waarbij een belang rijk bedrag aan juweelen en gouden voorwerpen werd ontvreemd. Hoewel de bewijzen daarvoor overtuigend waren, gelijk reeds is medegedeeld, ontkende de verdachte aanvankelijk beslist aan die inbraak schuldig te zijn. Liet ontploffingsdrama te Praag. Naar de „Narodniy Listy" meldt, is de onmiddellijke oorzaak van de munitie-ex plosie in de Tischlergasse op 15 Maart jl. een door een onbekende gepleegde aanslag. Het on derzoek heeft uitgewezen, dat zelfontbranding der munitie uitgesloten moet worden geacht. Een nieuwen factor in de voorgeschiedenis der ontploffing brengt de omstandigheid, dat de beide soldaten, die het transport begeleid den, en die zoo verschrikkelijk verminkt wer den, de Georg-kazerne binnengereden zijn, zonder dat men tot dusver heeft kunnen uit vinden, wie hun daartoe bevel heeft gegeven. Zij werden door een onbekende van den wagen geroepen en een half uur lang van den wagen verwijderd gehouden. Intusschen zou op den munitiewagen door een onbekende iets geladen zijn, dat de oorzaak van de explosie zou zijn geweest. In elk geval is de munitie, toen de soldaten 300 meter verder gereden waren, in de aan grenzende Tischlergasse in de lucht gevlogen. Een ooggetuige moet medegedeeld hebben, dat de wagen even voor de explosie had stil gehouden. Het blad wijst verder op een voorval, dat den dag te voren heeft plaats gehad. In een variété

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2