DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKENL Kasteel „Het Onweersnest." FEUILLETON. 49ste Jaargang. Donderdag 8 April 1926. No. 14524 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bq verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wqsvlnger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door N.Hdl.Algem. Veras, bank Schiedam Buitenlandsch Nieuws. 47) Stolen-Generaal. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau CK O E \I A ItïK T 4. Teleloo» Intercommunaal 68085 Postbus: 39. yJijy AdvertentiSni 15 regaiï 1.75, *lk» r*g»I daarboven 35 nt, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madtdeelingan 75 c par regel, post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. HONGARIJE. Treurige toestanden. Volgens de „Matin" is de Hongaarsche natio nalistische afgevaardigde Georges Hir, die be trokken was in de samenzwering der bankbil- jettenvervalschers, door zijn nationalistische vroegere vrienden gedwongen, zich de aderen te openen. Hij stierf evenwel niet dadelijk, maar werd overgebracht naar een Krankzinnigenge sticht, waar hij onder hevige pijnen overleed. Zijn laatste woorden waren „Ik sterf evenals Schulze". Een geneeskundig onderzoek, dat werd ingesteld, kwam tot de conclusie, dat er vergiftiging in het spel was. De „Matin" voegt er aan toe, dat de daad gepleegd is door een dokter, die van de geheime nationalistische organisatie opdracht kreeg, Hir uit den weg te ruimen, daar deze te veel wist. ITALIË. De aanslag op Mussolini. Uit nadere berichten blijkt, dat Mussolini gisteren het internationaal chirurgisch congres op het Kapitool had geopend en zich naar zijn auto wilde begeven toen er een vrouw zich naar voren drong en k bout portant een revolverschot op hem loste. De kogel doorboorde Mussolini's, neus en beschadigde het neusbeen, vernielde een ruit van de auto en schampte daarna op een óf ander hard deel van de carrosserie af. Een commissaris van politie greep de vrouw bij den pols en richtte de hand, waarin zij de revol ver had, naar boven, zoodat het tweede schot in de lucht afgevuurd werd. Een seconde later had men zich van de daderes meester gemaakt. Mussolini is op het Kapitool door een der vele aanwezige chirurgen behandeld en na een half uur kon hij zich naar zijn woning begeven, waar hij verder verpleegd zal worden. De aanrandster van Mussolini heet Miss Gibson en is de derde dochter van wijlen lord Ashbourne, vroeger lord-kanselier van Ierland. Zij heeft een excentriek temperament en is zenuwlijdster. Zij is geboren te Dalkey bij Dublin in 1876 en is een zuster van den tegenwoordigen lord Ashbourne, die in Frankrijk woont. Het bericht van den aanslag op Mussolini had zich met geweldige snelheid door de geheele stad verspreid. Ee bladen kregen eerst instructie geen woord over den aanslag te reppen. Dichte drommen fascisten trokken echter weldra met hun vaandels door de straten. Bij het Russische gezantschap werden eenige ruiten ingeworpen, het redactiebureau en de drukkerij van de Mondo werden geheel vernield en in brand gestoken. De opgewondenheid in de stad is zeer groot. De chirurg omschrijft de wonde van Musso lini als volgt „wonde door een vuurwapen ver oorzaakt, doorboring der neusvleugels; niets ernstigs". Om 4 uur ging Mussolini naar het. Palazzo Vittorio om de plechtigheid voo£ te zitten van de voorstelling der provinciale secretarissen aan het nieuwe fascistische directoire. GRIEKENLAND. Pangalos' nieuwe IrevoegdL eden. De „Times" vermeldt den tekst van het Griek - sche decreet, waarbij de presidentieele bevoegd heden worden gewijzigd. Het luidt als volgt lo. De président is bevoegd, de Kamer te Ook ik geef alle hoop nog niet op, al zou ik reeds op inijn sterfbed liggen, antwoordde mistress Rocke. De almachtige God zal zich nog wel over mij ontfermen en het verstand van mijn echtgenoot verlichten. Op dit oogenblik sloeg de klok aan den wand twaalf uur. Mistress Rocke stond op. Traverse zal thuis komen om te eten, zeide zij. Zeg hem niets, Herbert, van al hetgeen wij met elkaar gesproken hebben ik verzoek het je dringend. Ik wil niet, dat hij tegen zijn vader vooringenomen worde. U heeft gelijk, moeder, antwoordde Her- bert. Zijn eerste ontmoeting met zijn vader mag van zijnen kant niet door een gevoel van bit terheid en hoosheid over hetgeen de majoor u heeft doen lijden, verdonkerd worden. Herbert Greyson bleef een week bij Mistress Rocke en zijn vriend traverse logeeren. Vóór hij hen verliet betaalde hij nog de ach terstallige huur en verbeterde hun toestand, zoover in zijn vermogen stond, loen keerde hij naar het „Onweersnest" terug, om zich daar voor te bereiden tot het examen, dat hij in Washington aan de militaire academie te West- ontbinden op elk gegeven oogenblik vóór het einde harer zittingsperiode. 2o. Het is verboden, een motie van afkeuring in te dienen tegen een regeering, wanneer reeds door de Kamer in dezelfde zittingsperiode een motie van vertrouwen is aangenomen. Deze be perking is niet van toepassing op moties van afkeuring tegen een bepaalden minister, tenzij de regeering zich te zamen met bedoelden mi nister verantwoordelijk verklaart voor diens beleid. 3o. De president der republiek heeft het recht, eenmaal in elke zittingsperiode een vo tum van vertrouwen in de regeering te vragen. SYRIË. Het F r an sche succes. Berichten van de zijde der Drusen, met be trekking tot de bezetting van Mej-del-Esj-Sjams door de Franschen melden, dat door hen, de Drusen, voor een der bruggen hevige weerstand is geboden. Toen zij echter het noodelooze van een verdere verdediging inzagen, zijn zij met vrouwen en kinderen naar de Djebel teruggetrok ken. Naar schatting moeten er ca. 8000 man aan wezig zijn geweest. De laatste Fransche berichten melden, dat de Franschen inlichtingen hadden ontvangen van hun spionnen over de verplijfplaats der re bellen en dezen onverwachts in den nacht heb ben aangevallen, waarbij 400 geweren werden buitgemaakt. CHINA. Nog geen offensief tegen Peking. Het offensief tegen Peking, dat men verwacht te, is nog niet begonnen. Men gelooft, dat de geallieerde generaal Li sjing Lin den uitslag afwacht van de onderhandelingen tusschen den anderen geallieerden generaal Woe pei foe en de leiders van het nationale leger. ALLERLEI. Uit Londen. Uit Parijs wordt gemeld, dat, volgens het blad „Volonté", de minister van Financiën, Peret, gister naar Londen vertrok, ter voortzetting van de besprekingen over de oorlogsschulden. Uit Parijs. In een brief aan zijn vrienden, waarin hertog de Guise de opvolging van Philip pe van Orleans aanvaardt en zijn rechten op den troon van Frankrijk opeischt, kondigt hij aan, dat hij en zijn zoon in ballingschap zullen gaan. Uit Berlijn. Dit jaar zal Duitschland op re kening van de schadevergoedingsbetalingen in Japan eenige radio-stations bouwen tot een waar de van drie millioen yen. Uit Beirouth. Twee Fransche colonnes, die in het gebergte van Hermon opereeren, hebben Bayas hernomen. De benden Drusen zijn naar Palestina gevlucht waar zij ontwapend werden. Aan Fransche zijde werden bij deze operaties een soldaat gedood en vier gewond. De vijand moest het veld ruimen met achterlating van 204 doo- den en 250 gewonden. Uit Calcutta. Een ernstige toestand heerscht te Gouripore, nabij Calcutta, waar duizenden arbeiders der katoenfabrieken in staking zijn gegaan wegens mishandelingen van koelies door Europeanen. Een der koelies is kort daarna over leden. De stakers hebben de Europeanen aange vallen en er vier van gewond. Gewapende gen darmerie handhaaft de orde. Tusschen Parijs en Madrid wordt druk van gedachten gewisseld over de eventueele voor waarden, welke Abd-el-Kriin zoo deze. vrede vraagt, zouden worden voorgelegd point moest afleggen, alvorens te worden aan genomen. XI. Een vriend in nood. Tengevolge eener stilzwijgende overeenkomst werd er in het huis van mistress Rocke nimmer meer over de gebeurtenissen, in het vorige hoofd stuk verhaald, gesproken en moeder en zoon leefden derhalve naar hunne vorige, eentonige maar vreedzame levenswijze. Traverse zocht overdag hier en daar werk, onverschillig wat en waar en besteedde, evenals vroeger, de avonduren met onvermoeibaren ijver aan zijn studiën, om trent welker resultaten hij wekelijks tweemaal voor zijn weldoener, doktor Day in Willow-LIill, proeven moest afleggen. Mistress Rocke bestuur de, evenals vroeger, het huishouden en hield zich bovendien met naaiwerk bezig, terwijl zij van den vroegen morgen tot den laten avond de naald bijna niet uit haar hand legde. Maar met. eiken dag scheen de arme vrouw zwakker, haar ingevallen wangen schenen bleeker te wor den, soms verviel zij in een dof gepeins, waaruit zij in den regel slechts ontwaakte, om in een luid geween uit te barsten. Haar zoon beschouw de zijne moeder zwijgend en durfde geen vraag aan haar te richten, waarvan hij instinctmatig gevoelde, dat zij onbeantwoord zou blijven. Hjj EERSTE KAMER. Vergadering oan Woensdag 7 April 1926. De Eerste Kamer kwam gisteravond onder voorzitterschap van Baron van VoorsL tot Voorst bijeen. Begonnen werd met de toelating en beëediging van de nieuw benoemde leden, de heeren jhr. inr. G. A. H. Michiels van Kesse- ,nich en jhr. mr. B. G. de Savornin Lohman. Na de gebruikelijke gelukwensch van den voorzitter namen de beide heeren zitting. Met een korte toespraak herdacht de voor zitter het zilveren huwelijksfeest van het Ko ninklijk Echtpaar. Vervolgens memoreerde de voorzitter de ramp, die Nederland trof door de overstrooming en betuigde zijn groote deernis met de verliezen aan menschenlevens, huisraad en vee. Ten slotte bracht hij welverdiende hulde aan allen, die er toe medewerkten deze ramp te helpen verlichten en uitte zijn beste wenschen Voor de getroffenen. (Applaus). J Hierna wijdde hij enkele woorden aan het altreden als Eerste Kamerlid van prof. Slote- maker de Bruine. In tegenwoordigheid van het geheele ministerie sprak de voorzitter van den ministerraad, Jhr, Mr. D. J. de Geer, minister van Financiën daarna de regeeringsverklaring uit. De voorzitter deelde mede, dat de bespreking naar aanleiding dezer regeeringsverklaring heden zal worden gehouden. Na het trekken der afdeelingen werd de ver gadering geschorst ter verkiezing van voor zitters en ondervoorzitters. Na de heropening deelde de voorzitter mede, dat na beëindiging der bespreking over de regeeringsverklaring het onderzoek der Staats- begrooting in de afdeelingen zal aanvangen. Men zal dit zooveel mogelijk beperken en trach ten aanstonds de eindverslagen te verkrijgen ten einde voor 1 Mei gereed te zijn. Dinsdagmiddag 2 uur zal de Kamer weer bijeenkomen voor hervatting der werkzaam-, heden, die deze week onafgedaan zullen blijven De vergadering werd hierna geschorst tot Donderdagmorgen 11 uur. U van harte, als onderpand van hemelsche gunsten, den Apöstolischen Zegen. Ik maak van deze gelegenheid gaarne gebruik om mij met gevoelens van bijzondere hoogachting te noemen, ZeerEerw. Pater, Uw zeer toegenegene in den Heer P. C. GASPARRI. Nederl. baggerwerk in Spanje. Dinsdag heeft koning Alfonso met groote plechtigheid feestelijk geopend het nieuwe Ka naal Alfonso XIII, dat met zijn kaaimuren voor diepgaande schepen een groote verbetering is voor Sevilla, de voornaamste zeehaven van Zuid-Spanje. De baggerwerken voor de verbinding met de oude haven en het op diepte brengen van het kanaal zijn uitgevoerd door de Nederlandsche firma A. Bos te Dordrecht. Pauselijke dankbetuiging. Op 7 December van het vorig jaar hadden de leden van het Permanente Comité der In ternationale Eucharistische Congressen het voor recht in bijzonder gehoor te worden ontvangen door Z. I-I. den Paus. Bij die gelegenheid bood de Zeereerw. Pater P. W. van Dijk O.E.S.A. aan Z. H. een prachtexemplaar aan van het pas verschenen Gedenkboek van het Congres, in Juli 1924 te Amsterdam gehouden. Naar aan leiding hiervan mocht Pater Van Dijk dezer dagen door bemiddeling van Zijne Exc. den pauselijken internuntius Mgr. Schioppa, namens Z. IJ. den Paus van Zijne Eminentie, den Kar dinaal-Staatssecretaris Pietro Gasparri het vol gende schrijven van dankbetuiging ontvangen ZeerEerw. Pater, Ik kwijt mij van de vereerende opdracht aan UEerw. mede te deelen, dat de H. Vader met levendige voldoening het huldeblijk heeft aanvaard, hetwelk Gij zoo hoffelijk waart Z. H. aan te bieden, het belangwekkende werk „Gedenkboek van het XXVlIe Internationaal Eucharistisch Congres gehouden te Amsterdam. Zijne Heiligheid betuigt U zijn dank voor dit bewijs van kinderlijke genegenheid en verleent Gcd. Staten van Zuid-Holland. Naar wij uit goede bron vernemen hebben de rechtsche Statenfracties besloten, de vrijge komen Gedeputeerden-zetel van mr. Limburg aan de linkerzijde te laten en zullen de rechtsche Statenleden, aangezien de soc.-democraten de sterkste fractie ter linkerzijde vormen, hun stem uitbrengen op den door de soc.-dem. te stellen candidaat. Uitvoering van dit besluit zal dus de verkiezing van Schaper tot Gedepu teerde tengevolge hebben. De Engelschc gezant in Den Haag. Volgens de „Tel." zal de Engelsche gezant bij ons Hof, Sir Charles Marling, eerlang althans nog dit jaar zijn gezantschapspost in Den Haag verlaten. Vriendelijkheden op prentbriefkaarten. Bij dienstorder is bepaald, dat tot de beleefd heidstermen, welke op prentbriefkaarten, visite kaarten en Kerstmis- en Nieuwjaarskaarten, na den druk mogen worden bijgevoegd, mede behooren de uitdrukkingen, als „de groeten van „hartelijk gegroet van en der gelijke. Werkloosheidsverzekering. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft, te rekenen van 1 Maart 1926, inge trokken het recht op subsidie ten behoeve van de werkloozenkas van den Nederl. Neutralen Bond van Metaalbewerkers en Arbeiders in aan verwante vakken. vergenoegde zich haar zonder ophouden steeds opnieuw te verzekeren, van zijn toewijding en onveranderlijke liefde, waardoor het hem ten minste gelukte, een mat droefgeestig lachje op de ernstige lippen der arme vrouw te lokken. Zijn vrees voor de gezondheid zijner lieve moeder was groot en bereikte haar toppunt, toen mistress Rocke op zekeren avond, terwijl zij juist met eenige huishoudelijk werk bezig was, plotseling op een stoel flauw viel. Half waan zinnig van angst en zorg deed Traverse alles om zijn geliefde moeder weder tot bewustzijn te brengen en dit gelukte hem ook, waarop hij haar wist over te halen, zich te bed te begeven, 's Anderendaag echter verliet hij, ofschoon de arme vrouw zich niet zwakker noch erger gevoel de, vroegtijdig de woning en sloeg, inplaats van naar de stad te gaan, den weg op naar YVillow- Hill. Na een uur loopens kwam hij voor een fraai landhuis, dat gelegen was te midden van een goed onderhouden tuin op een met boom en beplanten heuvel. Deze woning, bekend onder den naam van Willow Heights, behoorde aan doctor William Day, een arts beroemd zoowel om zijn geleerdheid, als om zijn wijd en zijd be kende menschenliefde. Nadat Traverse gescheld had aan het ijzeren poorthek, dat toegang gaf tot den tuin, werd hem door een net uitzieruien negerjongen open gedaan, die hem onmiddellijk naar de biblio theek geleidde, waar de goede doktor te midden Na liet roode congres. „De rede van Stenhuis was de rede van de wanhoop, belecdigend voor vakbeweging en partij. Stenhuis heeft hier gepredikt het defai tisme van de ergste soort." Bovenstaande tusschen aanhalingsteekens ge plaatste woorden werden gesproken op het Paaschcongres der S.D.A.P. door een der socia listische voormannen naar aanleiding van een congres-redevoering, gehouden door den heer Stenhuis. Door den heer Stenhuis, den aanvoerder van de „moderne" vakorganisatie, het puikje der zelfbewusten Die voorzitter van het N.V.V. houdt een redevoering diep beleedigend voor de vak- vereeniging, wier leidsman hij is Een blamage voor de partij tevens die hem naar de Tweede Kamer afvaardigde Op datzelfde congres werd minachtend van de christelijke vakorganisatie getuigd, dat zij slechts uit de statistiek bekend is. van zijn boeken zat. Het was een flink gebouwd man van even in de vijftig Zijn verstandige mooie kop was bedekt met fraai haar, blond van kleur, evenals de baard. Groote, diepblauwe oo- gen, waarin een zachtte en tevens peinzende uit drukking lag en een vriendelijke trek om den mond, gaven reeds bij den eersten aanblik te kennen, dat men in doktor Day een beminnens waardig mensch voor zich had, die aller harten won en om zich heen een atmosfeer van liefderijke welwillendheid en kalm geluk wist te versprei den. Hij was weduwnaar en bezat slechts ééne dochter, eén lief kind van veertien jaar. Daar zij zich op 't oogenblik op een pensionaat bevond, had Traverse haar nog nooit gezien. Hij kende alleen den dokter, voor wien hij in zijn hart een onbegrenden eerbied en bewondering koesterde, zooals onze lezers wel uit zijn vorige gezegden kunnen afleiden. De dokter zat voor zijn lessenaar, waarop een dikke foliant Tag, tegenover de vensters, welke zoo waren aangebracht, dat een liefkozende straal der weldadig? voorjaarszon het vertrek overgoot. Een mollig tapijt, maakte de schreden van den jongen Rocke onhoorbaar en zoo naderde hij, zonder door zijn weldoener eerder te worden opgemerktdan toen zijn schaduw op het boek viel, waarin de geleerde verdiept was. Doktei Day keek op en zag zijn leerling. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1