Stads- en Gewestelijk Nieuws. Eilieve, als de keuze gaat tusschen bekend uit de statistiek of berucht door zijn leider dan lijkt ons de keuze niet twijfelachtig. „Rott." W erktijd verplegend personeel. Naar het hoofdbestuur van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond ons meldt, zal de arbeidstijd, van het verplegend personeel in de Rijksklinieken te Utrecht, ten behoeve van welk personeel deze bond '28 Januari jl. een congres heeft gehouden, met ingang van 1 Juli a.s. een lang nagestreefde verkorting .ondergaan. De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft "dit mogelijk gemaakt door uitbreiding van personeel. Vredes-actie op de Lagere sehool. Op de algemeene vergadering van de R. K. bijz. onderwijzers in het bisdom Haarlem, te A'dam gehouden, heeft prol', de Langen Wendels O.P., hoogleeraar te Nijmegen, gesproken over „de vredesactie op de Lagere Sehool" in verband met het rapport door de afdeelingen hierover tutgebracM. De hoogleeraar wees er met nadruk op, dat van de middelen, die werden aangewend ter verbreiding der vredesgedachte, het onderwijs en de opvoeding vooraan staan en dat het streven dezer vereeniging geheel in overeen stemming is met het program van den bond, waarvan spr. het voorzitterschap bekleedt. De onderwijzers zijn volgens spr. de eerste pioniers voor de pacifistische beweging, omdat de gevoelige kinderzielen van hen de eerste en daarom onuitwisbare indrukken ontvangen. Wij ouderen, zeide spr., staan meestal te sceptisch tegenover de nieuwe vredesbeweging, door de oorlogsinstincten, die ons leven hebben beheerscht, en zijn ongevoelig geworden voor het vredeswerk, terwijl de jeugd daarentegen voor nieuwe denkbeelden ontvankelijk is. Voorts vestigde spr. er ook de aandacht op, dat zijn toehoorders niet alleen onderwijzers maar ook opvoeders zijn. Zij kunnen het eerst het jonge geweten vormen tot de erkenning van den plicht., dat ondanks alle uitwendige cultuur samenwerking noodzakelijk is tot de vorming Van een waar menschengeluk, gebaseerd op de zedelijkheid, die Christus heeft gepredikt. Krachtens zijn geloof moet de Katholiek pacifist zijn, niet alleen vredebelijder, maar ook vredestichter. Daarom ook richt de Vredes- bond zich op de eerste plaats tot de Katholieke onderwijzers. Zij kunnen ook in de geschiedenis lessen leeraren, dat de Katholieken de eeuwen door als pacifisten zijn opgetreden. De kinderen moeten met overtuigende feiten leeren, dat wij immer moeten streven naar een allesomvattend vredesrijk, waarvan ons geloof de kracht en de ziel is. De rede van prof. de Langen Wendels werd gevolgd door de vaststelling van het ,,Vredes- rapport." Tevens werd het voorstel van het hoofdbestuur goedgekeurd, dat strekte tot aansluiting van de vereeniging bij den R. K. Vredesbond. St. Lidtiina (leslicht. Vorig bedrag 1730.35 N.N. We komen er wel11.50 N.N. Lichtpunt ter eere van de H. Liduina voor beterschap eener langdurige ziek te 11.50 Tot zekere intentie ter eere van St Liduina 2.—- Een lichtpuntje ter eere van de H. Liduina om door Hare voorspraak de genezing te verkrijgen van een zieken zoon 11.50 N.N. Een schakelaar voor 't Elec- trisch licht in St. Liduina's ge sticht (Red. N.S.C.) 2.50 College Collectanten Kerk- en Stu diefonds St. Joh. de Dooper (Red. N.S.C.) 11.50 Totaal 1780.85 Wedèrdm hartelijk dank aan de milde gevers. We zijn nu zóóver gevorderd, dat we over de sluiting van onze inschrijving moeten gaan den ken. Maandag a.s. hopen we de laatste verant woording te kunnen geven. We zullen dan de 1897 gulden en vijftig cents wel bereikt hebben, dunkt IJ oók niet Daarom Maand at/ de slui tingsdag Wie nog helpen wil haaste zich, om in de nog resteerende drie dagen nog 120.— bijeen te brengen. Mijn onverwoestbaar vertrouwen zal zich niet bedriegen. L. BEUNE, pr. Bezuiniging. B. en W. schrijven aan den Raad Door de heeren Slavenburg, Ingelse, van den Tempel en van. der Kraan, is onder dagteekening van 31 Maart, het voorstel tot uwen Raad ge richt om een raadscommissie ad hoc in het leven te roepen, om te onderzoeken of op de bedrijven en diensten kan worden bezuinigd. Wij mogen opmerken, dat reeds aan ver schillende diensten en bedrijven zeer is bezui nigd, ook op het personeel door inkrimping van tijdelijke werkkrachten en het onbezet laten van vacatures. Evenwel is eenige weken terug in den boezem van: onze vergadering het schriftelijk voorstel ge daan om in dezen een systematisch onderzoek in te stellen en is reeds een plan daartoe nader uitgewerkt. Daaromtrent is door ons nog geen beslissing genomen, doch het komt ons voor dat, wanneer een dergelijk onderzoek'moet plaats hebben, dit alleen met vrucht door ons College kan geschie den omdat het gemakkelijk niet alleen zich alle gegevens kan verschaffen doch zich ook door alle ambtenaren en commissie van bijstand, afzonder lijk of te zamen kan doen voorlichten en door het dagelijksch bestuur met het geheele gemeente lijk bestel bekend, het geheel kan overzien en beoordeelen. Een algemeene commissie beschikt niet over die grondige kennis van het gemeentewezen, en- zelfs al werd zij samengesteld uit leden der ver schillende commissies van bijstand, dan^zouden zij nog maar ieder op de hoogte zijn van hun ei gen dienst of bedrijf, doch het geheel niet kunnen overzien. Aan zoodanige commissie zou dan ook wegens geruis van deskundigheid waarde zijn te ont zeggen, zoodat haar optreden ondanks de grootste moeite die zou worden gedaan, slechts tot teleurstellingen zou kunnen leiden, reden waarom wij haar instelling ernstig moeten ont raden. Wanneer de Raad een onderzoek in dezen wenscht, geven wij derhalve in overweging (ons College uit te noodigen dit in te stellen en de resultaten daarvan te uwer kennis te brengen. Er is echter een onderdeel, waarvoor wij een raadscommissie zeer op haar plaats zouden ach ten en wel tot onderzoek, of het mogelijk is de kosten van het bewaarschoolonderwijs naar om laag te brengen, zulks ook in verband met de ons aangeboden verordening op dat onderwijs, die weder een verzwaring van deze, het moet er kend worden, reeds zeer liooge lasten zou tenge volge hebben. Wat nu betreft het voorstel van bovengenoem de heeren om de beslissing omtrent de oproeping van een Gemeentelijk Inspecteur van het onder wijs aan te houden, wij meenen, dat daarvoor geen reden is. Het zal uwen Raad toch zijn ge bleken, dat de noodzakelijkheid van deze func tie zoowel door de Commissie van Onderwijszaken als door ons College reeds ernstig onder het oog is gezien, hetgeen nader kan blijken uit ons tweede schrijven, waarin wij deze noodzakelijk heid nog nader met klem van redenen hebben aangetoond. Wij stellen derhalve voor le. Niet in te gaan op het voorstel van de heeren Slavenburg c.s. 2e. Wanneer een onderzoek wenschelijk wordt geacht omtrent de vraag of en in hoeverre bij de diensten en bedrijven kan worden bezuinigd ons College uit te noodigen, daarnaar een onder zoek in te stellen en den Raad met de resultaten in kennis te stellen. 3e. In beginsel te besluiten tot het instellen van een raadscommissie inzake bezuiniging op het bewaarschool onderwijs omtrent welker samenstelling wij een nader voorstel zullen doen. 4e. De oproeping van een gemeentelijk inspecteur bij het onderwijs voortgang te doen hebben. Be Gemeentelijke Inspecteur van het Onderwijs. B. en W. schrijven o.m. aan den Raad Teneinde aan de verdere bespreking over de al of niet voorziening in de vacature van Inspecteur bij het Onderwijs een vasteren grond slag te geven en de mondelinge behandeling te bekorten, veroorloven wij ons alsnog het volgende onder uw aandacht te brengen Het komt ons voor, dat ter zake de volgende vragen zich voordoen le. Het algemeen belang van liet onderwijs, bij een regelmatige inspectie 2e. heeft een inspecteur in een gemeente als Schiedam een behoorlijke dagtaak 3e. de waarde van een technisch deskundige als adviseur der gemeente 4e. hoe staan de t'inancieele belangen tegen over de kosten 5e. kan met een administratieve contróle worden volstaan Bij punt 1 wordt het volgende opgemerkt Te Schiedam bestaan 30 lagere scholen (16 bijz. en 14 openb.), 6 U.L.O.-scholen (2 op., 4 bijz.),.7 bewaarscholen (5 bijz., 2 op.), 1 bewaar schoolcursus (openb.), '2 handelsavondscholen (biz. en openb.), 4 nijverheidsscholen (3 bijz., 1 openb.), 1 gymnasium (openb.), 1 buitengewone school, 1 cursus vodr spraakgebrekkigen en 1 cursus heilgymnastiek. Voor deze scholen wordt uitgegeven 382.500 waarvan voor het biz. onderwijs 164.200. Bovendien worden aan bizondere onderwijs inrichtingen subsidies verleend ten bedrage van 50.628. Voor algemeene onkosten wordt 30.242 besteed, zoodat in totaal het onderwijs aan de gemeente 463.370 kost. In welke mate het algemeen belang van het onderwijs wordt gediend door een vaste In spectie-post, zal wel een kwestie zijn, voor ver schillende appreciatie vatbaar. Intusschen zal men feiten hebben te aan vaarden. Vóór de Wet van 1920 waren de hoofden van scholen ambulant, hadden zij derhalve volop gelegenheid den gang van zaken in hun school na te gaan. Tengevolge van de Wet van 1920 hebben de hoofden een eigen klasse, dus zijn zij aan een gewone dagtaak gebonden. Geeft men toe, dat door de afschaffing van het ainbulantisme, waardoor 11 leerkrachten bespaard worden, de hoofden der scholen niet meer voldoende toezicht kunnen oefenen op den gang van het onderwijs en aanvaardt men de stelling, dat dit daarom op andere wijze behoort te geschieden, dan wordt het de vraag welke eischen men stellen wil. Erkent men de behoefte aan leidend en con troleerend toezicht, dan zal men gemakkelijk begrijpen, dat hierin noch door het Rijksschool- loezicht, noch door den vrijwilligen arbeid van de Commissie voor Toezicht kan worden voor zien. Het rapport berekent, dat in 184 schooldagen per jaar 190 klassen door den Inspecteur zijn te bezien. Bij punt 2 wordt opgemerkt dat het hbven- staande reeds een dagtaak beteekent. Maar bovendien de school is een levend organisme en vordert voortdurende belangstelling d«or haar vele behoeften van verscheiden aard. In 1925 moest de inspecteur 43 maal zorgen- voor tijdelijk personeel, ontving hij 287 per sonen op zijn spreekuur, gingen er 17 aanschrij vingen aan hoofden van scholen uit, werden 284 brieven verzonden en diende hij 40 keer B. en W. of den wethouder van schriftelijk advies. De inspecteur vertegenwoordigt ook de ge meente in verschillende stichtingen, waar hij dus vergaderingen heeft mede te maken en door het lezen der stukken zich van den gang van zaken op de hoogte heeft te stellen. Bij punt 3 wordt gewezen op de uitbreiding der gemeentelijke bemoeiing met het bizonder onderwijs door de L.O.-wet 1920. De noodzake lijkheid van de aanvragen moet worden beoor deeld meestal door persoonlijk onderzoek, ter wijl zij heel wat overleg en studie vorderen. Behalve van deze soort van arbeid, waarbij een technische deskundige niet kan worden gemist, zijn er soms andere vragen van belang, waarbij een deskundig ambtenaar niet kan wor den gemist. Zoo b.v. bij de kwestie of het gym nasium in zijn tegenwoordigen vorm gehand haafd moet worden bij de vraag of er weer Fransch moet worden .onderwezen aan de z.g. opleidingsscholen, bij de voorbereiding van opheffing van scholen. Er is te Schiedam geen overcompleet personeel en geen personeel op wachtgeld, dank zij op tijd genomen maatrege len. Het contact met het bijzonder onderwijs is zoodanig, dat geen enkel geschil aan het oordeel van een hooger college is onderworpen. Ook voor de continuïteit in het beleid is een inspecteur gewenscht. Bij punt 4 wordt eerst betoogd, dat de kosten per leerling in Schiedam lager zijn dan b.v. in Vlaardingen, Haarlem en Rotterdam. Boven dien wordt een inzicht gegeven in de verkregen besparing op onderwijsgebied. Zonder toezicht van een deskundig man op goed geluk af, zouden deze resultaten niet te bereiken zijn. Bovendien wist de inspecteur op financieel gebied nog te bereiken opheffing van het instituut der reserve- onderwijzers, (besparing 10.500), beperking van vakonderwijs (besparing 1.050). Bij punt 5 werd tenslotte betoogd, dat met een administratieve controle om verschillende redenen niet kan worden volstaan. De nood zakelijkheid van het aanschaffen van nieuwe leermiddelen b.v. zal een administratief ambte naar niet kunnen beoordeelen. Een administra tief ambtenaar kan nu eenmaal niet het leven van de school meeleven. Ten slotte wordt geconcludeerd le. uit oogpunt van onderwijs-belang is de gemeentelijke inspectie noodzakelijk 2e. noch van het Rijks-schooltoezicht, noch van de Commissie van Toezicht kan verlangd worden de dagelijksche leiding te voeren of te helpen voeren, noch adviseerend, noch effectief 3e. uit oogpunt van bezuiniging dreigen aan alle zijden mogelijkheden, dat het tegendeel be reikt wordt. Grondvcrhuriiig. B. en W. schrijven aan de Raad Door JLa Roy is ons verzocht de voorwaar den te mogen vernemen, waarop door hem kan gehuurd worden een strook grond aan de Wil- helminahaven ten westen van de Gemeentelijke Zweminrichting. Het ligt in de bedoeling van adressant om ligplaats voor pleziervaartuigen te verschaffen en om loodsjes te bouwen voor rijwielbergplaats, timmerwerkplaats, enz. Naar aanleiding van voornoemde aanvrage zijn besprekingen met adressant gehouden,, waarbij deze te kennen heeft gegeven een strook van 5 x 80 Meter te willen huren en zich bereid heeft verklaard den bedongen huurprijs van O.oO per M2. per jaar te betalen. Wij merken op, dat om het terrein geschikt te maken voor het bouwen van bedoelde loods jes, het geégaliseerd zal moeten worden en aan de havenzijde voorzien zal moeten worden van een kleine beschoeiing. De kosten hiervan zullen tb 650.bedragen. B. en W. stellen den Raad voor de grond op genoemde voorwaarden te verhuren met dien verstande, dat de Gemeente op hare kosten het terrein egaliseerd en een beschoeiing aanbrengt. Betruiten. Rooster der retraiten van „De Thabor", Eendrachtsstraat 93, Rotterdam. 1922 Aprilgehuwden gew. st. 5.50. 2528 Aprilpatronaatsmeisjes 6.50. 36 MeiGehuwden m. st. 10. 1720 Mei. Geh. gegoeden stand 15. 21529 Meijonge dames geg. st. 15. 710 Juni: gehuwden gew. st. 6.50. 2326 Juni: meisjes ƒ6.50. 28Juni1 Juli Gehuwde dames m. st. 10.— Tentoonstelling. Wij herinneren onze lezers aan de tentoon stelling van teekeningen en werkstukken, die n den afgeloopen cursus aan de teek en- en vak school „St. Joseph" zijn gemaakt. De tentoonstelling, die gehouden wordt in het Bondsgebouw is geopend op Vrijdag 9 en Zaterdag 10 April des avonds acht uur tot half tien. De toegang is vrij. „L. van Beethoven." Het dilettanten-Symphonie-orkest ,,L. van Beethoven" zal op Vrijdag 30 April in de gehoor zaal van den R.K. Volksbond wederom een uit voering geven. Als soliste zal mevrouw Henriette Sala, zan geres uit den Haag zich doen hooren. De mede werking van mevr. Sala heeft een bijzondere attractie, aangezien zij over die keelvaardigheid beschikt die men „coloratuur" noemt en waar voor dan ook o.a. de Friihlingsstimmenwals van Joh. Strauss op het programma is geplaatst. Verder zingt mevr. Sala nog een recitatief en aria uit Figaro's Hochzeit van Mozart. Het orkest zal der gewoonte getrouw vóór de pauze werken van klassieke componisten ópvoerencen wel Mozart's serenade „Eine kleine Nachitmusik" voor strijkorkest en Schubert's onvoltooide symphonic. In de tweede afdeeling operamuziek w.o. een grootè fantasie uit Traubadour van Verdi. Vooï de noodige afwisseling is dus ruimschoots zorg gedragen. Scheepsbouw. Van de Werf Gusto, van de firma A. F. Smul ders alhier is gister met goed gevolg te water ge laten een stationnaire cutterzuiger tevens bak- kenzuiger, in aanbouw voor buitenlandsche reke ning. Deze zuiger wordt gebouwd volgens de hoog ste klasse onder speciaal toezicht van Bureau Veritas en voldoet aan de eischen der Ned. Scheepvaart Inspectie. Van woning tot winkel. De minister van Arbeid heeft tot de gemeente besturen een aanschrijving gericht van den vol genden inhoud Wordt een woning, die met rijkspremie ge bouwd is, geheel of' gedeeltelijk voor een bedrijf in gebruik genomen, b.v. tot winkel ingericht, dan moet, in verband met de bepalingen van de „premieregeling" in 's rijks kas worden terugge stort de premie of een deel daarvan, evenredig aan de ruimte, die aan de bewoning wordt on trokken. Volksbadhuis. In de week van 28 Maart tot, 3 April werden benomen 474 baden. lste klasse kuipbaden 29, regenbaden 65. 2de klasse kuipbaden 36, regenbaden 344. Gedurende de maand Maart werden 1999 baden genomen. lste klasse kuipbaden 128, regenbaden 238. 2de klasse kuipbaden 157, regenbaden 1432. Kinderbaden 44. Toonecl-uitvoering. Wij verwijzen naar de annonce van de R.K. Doofstommenvereeniging uit Rotterdam, waar in een pantomine-tooneeluitvoering wordt aan gekondigd op Zaterdag 17 April in den Volks bond. Men herleze ook nog eens het ingezonden stuk, dat over deze zaak reeds gister geplaatst is. De demonstratie in Musis. Gisteravond was het uitermate druk en ge zellig in Musis Sacrum. De demonstraties werden met de vereischte aandacht gevolgd, het vele bezienswaardige bewonderd en de opgewekte muziek van een Rotterdamsch mandoline-gezelschap deed de rest. Ook de burgemeester heeft door 'n bezoek van zijn belangstelling doen blijken. Heden is de laatste dag der demonstraties die voor de ondernemende firma's een succes zijn geworden. Bij Kon. besluit van 6 April is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Schiedam m r. J. H. Welcker. Gistermiddag te 3 uur heeft de 12-jarige J. Steenhouwer, wonende Roonsche- straat 3a, bij het slootje springen in de Stad houderslaan het linker scheenbeen gebroken. Na door de politie voorloopig te zijn verbonden is hij op last van Dr. Koene, per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. Gistermiddag te 4\ uur is mej. A. Nieberg, wonende St. Liduinastraat, op den Rotterdamschen Dijk, omdat zij in een tramrail reed, van haar rijwiel gevallen, waarbij zij een groote scheurwond aan haar linkerknie gekwam. Zij is in den politiepost Koemarkt verbonden. Een drietal jaren geleden is door de politie alhier inbeslaggenomen een gou den dames remontoir horloge met gouden wijzer plaat in doublé armband, hetwelk eenige jaren tevoren gevonden was door een vrouw, die van het vinden geen kennis aan de politie heeft ge geven, klaarblijkelijk met de bedoeling het gevondene voor zich te behouden. De commissaris van politie te Schiedam ver zoekt de eigenares zich bij hem te vervoegen om inlichtingen. Overneming in de dagbladen gewenscht. Gisterenavond vergaderde het Bestuur der Vereeniging ter bestrijding der tuberculose onder presidium van Dr. A. de Bruin. Doel der bijeenkomst was om den ernstigen finaneieelen toestand onder de oogen te zien en middelen te beramen om daarin verbetering te brengen. Uit' het verslag van den penningmeester de heer Germeraad bleek dat reeds op dit oogen- blik een tekort bestaat van bijna 1300 gulden. Wanneer men bedenkt, dat dit tekort ls ontstaan nadat een, het vorig jaar ontvangen, legaat van 1000 gulden geheel is ingeteerd dan is het duidelijk, dat op dit oogenblik geen patiën ten kunnen worden uitgezonden. Besloten werd dan ook om voorloopig alle aanvragen af te wijzen. Intusschen zullen middelen worden beraamd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2