DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. Kasteel Jet Onweersnest" 49ste Jaargang. Dinsdag 13 April 1926. No. 14528 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.HolI.Algem.Verz.bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van BERNARDUS DE KONING, lhier, om ver lof voor den verkoop van alcoholhoudende drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-localiteit van het perceel Broersveld 151 en herinneren, dat binnen 2 weken nz deze be- kenmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schirftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 13 April 1926. Buitenlandsch Nieuws. FRANKRIJK. De financiën. Minister Péret heeft heden de vertegenwoor digers der voornaamste Parijsche banken ont vangen en zich met hen over de verschillende financieele kwesties onderhouden. Hij verklaar de, dat de door de Kamer goedgekeurde maat regelen meer dan voldoende zijn, om de begroo ting 1926 in evenwicht te brengen en dat hij anderzijds spoedig tot een regeling der Fransche schulden aan Engeland en Amerika hoopt te komen. Ook in den toestand der schatkist is een regelmatige verbetering te verwachten, zoodat de vervaltermijn van 20 Mei zonder moeilijkheden zal verloopen. De methodische ontwikkeling der door de regeering gevolgde politiek moet ten slotte een gunstige uitwerking op de wisselkoersen hebben. De minister zeide, in voortdurende verbin ding met de beurs te zullen blijven. De vertegenwoordigers der banken hebben den minister hun steun toegezegd ten einde zijn taak te vergemakkelijken. PORTUGAL. Weer een revoluti e-p o g i n g. ,,La Yoz de Guipuzcoa", een blad te San Se- bastiaan, verneemt uit Vigo, dat Donderdag avond laat weer een revolutiepoging te Lissabon is mislukt. De opstandelingen, die tot de radicale partij behoorden, waren van plan het fort San-José stormenderhand te nemen en vervolgens naar het Belem-paleis op te rukken. Maar de regeering, die blijkbaar volkomen op de hoogte was, had tijdig gezorgd voor een afdoende concentratie van militaire strijdkrachten en politie, zoodat het plan mislukken moest. 'Slechts enkele schoten werden gewisseld. Om drie uur in den ochtend was de orde weer her steld. ITALIË. Mussolini in Tripolis. De eerste dag van Mussolini's bezoek aan Tripolis wordt door de pers ,,de eerste dag van het Italiaansche koloniale imperium" genoemd. Deze eerste dag blijkt besteed te zijn geweest aan het houden van talrijke redevoeringen en parades, aan 't bijwonen van wedrennen onder klokgelui, kanonschoten en andere geluiden. De Arabieren wekte Mussolini op, trouw aan den koning te blijven en aan de plaatselijke fascisten deelde hij mede, dat zijn reis beschouwd BI) Naarmate de blauwe oogen van dat zeldzaam schoone kind de regels van haar boek overliepen, kon men in hunne uitdrukking de gewaar wordingen nagaan, die deze in haar wekten. Het was namelijk een onbeschrijfelijk zielsvolle blik, die aan de op zich zef reeds stralende schoonheid der jongejuffrouw een bijna boven- aardschen luister verleende. Traverse, geheel en al beheerscht door de bekoorlijkheid van deze feeachtige verschijning, vergat in zijn beschou wing alles om zich heen, en werd eerst door het gerucht van een opengaande deur uit zijnspra- kelooze verrukking weder tot zich zeiven ge bracht. Het was dokter Day, die binnentrad. Zoo Traverse, ben je al hierriep de ge leerde. Je bent stipt, neem me niet kwalijk, dat ik je heb laten wachten. Ik stel je hier mijn doch ter Clara voor. Clara, deze jonge man is Traver- Se Rocke, van wien ik je reeds gesproken heb. Doch ik vermoed, dat gij reeds wederkeerig kennis hebt gemaakt, voegde hij er bij, terwijl hij ging zitten voor zijn tafel met boeken, Wel, mijn jongen, hoe gaat het met je moeder Ik heb op dezelfde vriendelijke vraag zoo- <$ven reeds aan mejuffrouw de verzekering ge- moet worden als een bevestiging van de kracht van het Italiaansche volk. Herhaaldelijk sprak Mussolini over de Ro- meinsche koloniën, die nu weer onder het bestuur van Rome gebracht worden. De pers, die alles doet om het belang en de beteekenis van Mussolini's reis in het licht te stellen, geeft zich niettemin groote moeite, om elk eventueel gevoel van ontstemming en zenuw achtigheid in het buitenland bij voorbaat te verdrijven. Zoo publiceert het „Giornale d'Italia", na in 'n artikel in de middageditie, de fouten van het verdrag van Versailles te hebben betreurd, wel ke begaan zijn bij de toewijzing van het kolo niale gebied, in de avondeditie een artikel, waarin aan het buitenland wordt verzocht, toch vooral de houding van Italië niet verkeerd uit te leggen. De werkelijke beteekenis van de reis van Mussolini, zegt het blad, is, de koloniale pioniers aan te moedigen bij hun werk en een koloniaal geweten bij het volk te scheppen. Inderdaad zijn de verschillende interpretaties van Mussolini's reis eenigszins tegenstrijdig en in elk geval is de pers er niet in geslaagd een definitieven in druk te geven, van wat bedoeld wordt met Italië's koloniale expansie, waarop zoovelen thans wachten. Peking GRIEKENLAND. Pangalos president. Naar de Matin" uit Athene verneemt, blijkt uit de laatste resultaten der verkiezingen voor een Griek schen president, dat Pangalos een verpletterende meerderheid heeft verkregen. MAROKKO. De onderhandelingen. De Fransche premier Briand heeft bij zijn terugkomst te Parijs hedenmorgen opnieuw een conferentie aangaande den toestand in Marokko gehad met den minister van Oorlog, Painlevé, den resident-generaal van Marokko, Steeg en met Ponsot, een der Fransche vredes-onderhan- delaren. Overigens wordt heden de aandacht gevestigd op de persoonlijke positie van Abd-el-Krim. Zoowel de Fransche als de Spaansche regeering heeft, zooals bekend, besloten, om met de stam men zelf te onderhandelen. Het bericht, dat deze houding zal worden aangenomen, heeft aanleiding gegeven tot het gerucht, dat men Abd-el-Krim zal bewegen of zal dwingen het Rifgebied te verlaten. Volgens een bericht aan de- „Westminster Gazette" zouden de Riffi bereid zijn, de souve- reiniteit van den sultan te erkennen. Zij moeten zich echter verzetten tegen de ontwapening der stammen en andere „vernederende eischen." SYRIË. Het Fransche succes. Ten gevolge van het eerste Fransche offensief is Nebk bereikt en zoodoende het gevaar van aanvallen op de spoorlijn naar Damascus en van een mogelijke vereeniging der Syrische opstandelingen met de benden van de Noord grens zeer verminderd. Het tweede offensief is thans gericht op M ej del-Cseh-Shems, een belangrijk centrum ten Zuiden van Harmon, ter beveiliging van den Libanon. Verschillende Fransche colonnes, versterkt met Tsjerkessen en voorzien van vliegtuigen en tanks, zijn een opmarsch begonnen. Katana werd reeds genomen. geven, dat zij iets beter is, antwoordde '1 'raver- se. ïT ze'^e dokter bij zich zelven, daar hebben wij al de uitwerking van onze medicijn gebraden kapoenen voor de maag, voor den geest opwekkende hooji en voor het hart sym pathie dit alles in toereikende dosis gegeven en de gevolgen kunnen niet uitblijven. Mijn vriend, ging hij luide voort, ik heb mij 't hoofd gebroken, om iets te vinden, wat je moeder past, maar het resultaat van al mijn prakkezeeren zal je bezwaarlijk bevredigen. Met het medicineeren is bij den toestand van je moeder niet veel uit te richten. Wat mistress Rocke noodig heeft, is een prettig even, vrij van zorgen, een aangenaam gezelschap, van liefhebbende en beminde per sonen, die haar aanstaan, in een woord zulk een benijdenswaardig bestaan, als helaas, alleen het voorrecht is van de rijken dezer aarde. Hoe nu zoo iets voor je moeder te verkrijgen Ik heb er over gedacht, haar een betrekking als juf frouw van gezelschap in een of andere rijke fa milie te bezorgen, maar al mijn moeite, tot dat doel gedaan, was vruchteloos overal waar ik aanklopte, zonder natuurlijk een naam te noe men, kreeg ik een weigerend antwoord. Wat nu te doen Ik weet het waarachtig niet en ik schaam mij, beste traverse, dat ik de hoop, welke gij in mij steldet, zoo slecht heb vervuld. O, spreek daar niet van, sir riep Traverse. Het zou onbillijk zijn uw goeden wil te misken- CIIINA. door W o e-P e i-f o e beze t. Uit Peking wordt, geseind Generaal Woe-Pei- foe is met een pantsertrein te Peking aange komen. De troepen van Woe-Pei-foe zullen heden het nationale leger in Peking aflossen. De betrekkingen tusschen Woe-Pei-foe en zijn bondgenooten Tsjang-Tso-lin worden dage lijks meer gespannen. Uit Peking wordt gemeld, dat eeM complot ontdekt is, om Tsjang-Tso-lin te vermoorden. De samenzweerders, die in betrekking staan met de Bolsjewiki hadden bommen van Wladiwostok naar Moekden gebracht. Tsjang heeft de depor tatie gelast van den Sovjet-vice-consul te Moek den en van verscheidene Bolsjewistische propa gandisten. Tevens heeft hij den Sovjet-gezant t.e Peking geadviseerd, Peking te verlaten, al vorens deze stad door hem (Tsjang) wordt genomen. Vier vliegtuigen hebben gistermorgen Pe king gebombardeerd en ongeveer 40 bommen op de stad geworpen. Voor zoover bekend, zijn 8 personen gedood en 20 gewond. Chineesche berichten evenwel geven op, dat 23 menschen zijn gedood en ruim 100 gewond. Het doel der aanvallen was de Suiyuan-spoorweg, waarlangs de Kwomintsuun-troepen zich naar het Noorden willen terugtrekken. Het luchtbombardement heeft weinig materieele schade aangericht, maar groote ongerustheid onder de Chineezen gewekt. Men vreesde, dat hedenmiddag de ver bonden troepen, de stad zouden binnenkomen. Vele Chineezen hebben de vlucht genomen naar het legatie-kwartier. Een gedelegeerde van Woe-Pei-Foe is te Pe king aangekomen en heeft geconfereerd met Loe- Tsjoeng-Lin, den opperbevelhebber van het nationale leger. Loe-Tsjoeng-Lin heeft maat regelen genomen voor het handhaven van de orde in Peking met behulp van de miliraire politie, nadat de hoofdstad ontruimd is door de nationale troepen, in afwachting van de aan komst van Woe-Pei-Foe. ALLERLEI. Uit Calcutta De Zaterdag en Zondag zijn kalm voorbij gegaan. Men kan thans zeggen, dat aan de opstootjes in de stad een einde is ge komen, ofschoon er nog enkele individueele geweldplegingen voorkwamen. Sterke militaire en politie-patrouilles trekken door de straten. Alle winkels zijn nog niet heropend. Uit Londen Volgens een „Central News" -bericht uit Rome zou miss Gibson Zondag een aanval van krankzinnigheid hebben gehad. Mussolini zou het plan hebben, om aan den koning gratie te vragen voor miss Gibson, zoodat zij weder aan de hoede van haar familie kan worden toevertrouwd. Uit Berlijn De verdediger der Darda- nellen tijdens den wereldoorlog, vice-admiraal Merten pasja, is Zaterdag in een Berlijnsch ziekenhuis in den ouderdom van 69 jaar over leden, aan de gevolgen eener zware galblaas operatie. Vice-admiraal Merten was specialiteit op het gebied der kustverdediging en als zoodanig, na Turkije's deelneming aan den oorlog aan de zijde der Centrale mogendheden, door de Turk- sche regeering tot opperbevelhebber der Dar- danellen-versterkingen benoemd. Uit Brussel Gistermiddag heeft de Belgi sche minister van Buitenlandsche Zaken, Van- dervelde, in den ministerraad mededeeling ge nen. Twijfel niet aan mijn algeheele dankbaar heid voor uwe edele oogmerken, voegde hij er aan toe, waarbij hij slechts met geweld zijn tra nen kon weerhouden. Clara keek met haar groote blauwe oogen haar vader aan. Papazeide zij aarzelend. Wat is er, kindlief Misschien zou mistress Rocke er wel in toestemmen, de leiding van ons huishouden op zich te nemen Ha, waarachtig, daaraan heb ik in 't geheel nog niet gedachtriep dokter Day. Dit komt misschien daarvandaan, dat ik nog nooit een huishoudster heb gehad. Dat is waar, papa, maar tot nu toe heeft u er geen noodig'gehad. Maggy, ofschoon een mu lattin, heeft al dien tijd dezen post trouw en goed vervuld, maar zij wordt nu oud. En doof daarbij, voegde dokter Day er aan toe. Bij de gebreken, welke de ouderdom met zich brengt, begint zij nu ook onbetrouwbaar te worden en ik ben er van overtuigd, dat zij het niet bemerkt of niet wil zien, als de andere dienstboden ten zijnen nadeele dit of dat heime lijk wegnemen of bederven laten. Ach, papa-lief, beoordeel haar niet zoo streng, zij is oud Zij heeft reeds lang het gena debrood verdiend en als gij haar werk van alles ontslaat, opdat zij kalmpjes haar eindje krijgen kan, zou dit niet meer dan billijk zijn. Later daan van de besprekingen, welke op het oogenblik te Parijs worden gevoerd met betrekking tot het herstel der handelsbetrekkingen met de Sovjet-republiek. Deze besprekingen hebben nog niet tot een resultaat geleid. -Uit Belgrado In verband met een be- leedigende uitdrukking, door den Joegoslavi- schen minister van Onderwijs, Stephan Raditsj, tijdens een vergadering gebezigd aan het adres van zijn collega van Verkeerswezen, Miletitsj, waarin hij dezen van corruptie beschuldigde, heeft laatstgenoemde zijn ontslag aangeboden. Hij heeft verklaard, dat hij moet weigeren met „zulk een schoft en vagebond" langer in één regeering te zitten. In regeeringskringen verwacht men, dat dit ontslag een nieuwe regeeringscrisis tot gevolg zal hebben. Het Amerikaansche Fluis van Afgevaar digden heeft het wetsontwerp, dat voorziet in den aanbouw van 2200 vliegtuigen voor leger en vloot in de komende 5 jaar, gisteren aange nomen. De beide in het programma opgenomen bestuurbare luchtschepen zullen 3 maal zoo groot worden als de verleden jaar verongelukte Shenandoah. Binnenland. Politieke rede Mr. A. baron van Wijnbergen. Zondagavond sprak Baron van Wijnbergen voor de Katholieke kiezers van Huissen, die de groote St. Josephszaal half vulden. De laatste verkiezing, zei spr., werd een zege praal voor de rechtsche partijen, welke een rechtsch kabinet vormde. De katholieken had den ook den strijd gevoerd voor deze coalitie. Het is onjuist te zeggen, dat de katholieken bij de verkiezing niet geweten hadden, dat er zou komen een kabinet-Colijn. Dit kabinet bestond slechts eenige maanden en moest weg ziedaar een droevig feit, aldus spr. Het kabinet-De Geer kan verwarrend op de kiezers werken, bij deze huidige partijverhouding in de Kamer en welke een rechtsch kabinet moest steunen. Sp wil de belangstelling warm houden voor de christelijke coalitie hoe verwarrend nu ook de politieke positie is. Naderhand kan en moet christelijk geregeerd worden, betoogde spr., die steeds zal blijven ijveren voor de recht sche samenwerking, welke niet zoover uit is, als sommigen wel meenen. Spr. zal niet nader de geschiedenis van de laatste politieke crisis uiteenzetten en wees terloops even op de pogingen van mr. Marchant en mr. Limburg. Toen de pogingen van mr. Limburg mislukt waren, verwachtten velen rond spr. het terug- keeren van het Christelijk kabinet. Het kabinet zou hebben willen terugkeeren, maar dit is nooit aan dit kabinet gevraagd. En er zou een reden gevonden zijn om dien terugkeer mogelijk te maken. Zij, die dit terug keeren van het christelijk kabinet tegengehouden hebben, bewezen den lande geen dienst. Wij verliezen nu onzen gezantschapspost bij 't Vaticaan, ons christelijk ministerie en onze coalitie. Werkelijk, dit zijn groote verliezen, welke spr._ blijft betreuren. Colijn is nu het land uit, confereert met bui tenlandsche financiers en kan vergelijkingen maken tusschen het financieel beheer in ons land en elders. Colijn wordt elders beschouwd als een gezag op financieel gebied. Nederland zond dien man heen. zal ik zelf het huishouden bestieren, maar nu versta ik er nog niets van, daar ik pas een dag of wit geleden van de school ben gekomen. Ik moet zulks dus eerst nog leeren en derhalve is het mijn stellige overtuiging, dat niemand de hulp van mistress Rocke beter zou kunnen ge bruiken dan wij, en dat zij ons een grooten dienst bewijst, wanneer zij er toe kon overgaan, bij ons te komen. Ja, ja, je hebt volkomen gelijk riep de dosvter, terwijl hij met warmte op het denkbeeld zijner dochter inging. God zegene mij Maar zonder mijn goede lieve, kleine Clara zou ik nooit op deze gedachte zijn gekomen. Onbegrij pelijk Daar tast ik in 't donker en sloof mij uit, om voor die brave mistress Rocke een onder komen te vinden, terwijl zij voor ons noodiger en nuttiger zal wezen, dan voor iemand anders. Maar zoo gaat het, hè vriend, voegde hij er bij en keerde zich tot Traverse, men zocht immer wijd en zijd naar een middel om zich uit de ver legenheid te helpen, en ziet over 't hoofd, wat vlak bij ons ligt. Ja, papa, meende ook miss Day, dikwijls zoo nabij, dat het juist daarom aan onzen blik ontsnapt. Zoo is het, mijn kind. Dus, Traverse, die zaak is afgedaan. Ik zal je een brief voor je moeder meegeven, neemt zij, zooals ik hoop, ons aanbod aan, dan zal zij ons tot grooten dank. verplichten. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1