SCHOONMAAKARTIKELEN. Spr. ging nu in den breede na de kwestie van den gezantschapspost bij den paus. Had men dezen post in 1920 even warm verdedigd als na de eerste afstemming, deze post hadde wellicht anders gestaan dan nu. Spr.'s overtuiging is ook, dat in den afgeloopen zomer breeder en langer had moeten gedelibe reerd worden over de coalitie-kwestie. Wie nu aandachtig nagaat, wat op de Chris- telijk-Historische Unie-vergadering gezegd is, zal moeten toegeven, dat bij ernstiger onder handelen in den afgeloopen zomer wellicht andere uitslag zou bereikt zijn. Hoe die uitslag zou geweest zijn, is nu moeilijk te zeggen, maar zeker is, dat er niet lang en breed genoeg onderhandeld is. Colijn is nu weg de Colijnhetze heeft ge zegevierd. De S. D. A. P. eischte terecht op haar laatste Paaschcongres de grootste eer daarvoor op. Wat moeten wij nu doen Strijden voor herstel van de coalitie niet in overijling maar bedachtzaam. Spr. is niet te spreken over een samengaan met rood en Roomsch en spr. betwijfelt, of de meening van de „Volkscourant" juist was, toen de redactie schreef naar aanleiding hierover, dat een bepaald volksdeel daarmede niet te vreden zou zijn. Spr. acht dit niet gewenscht in het katholiek belang en in dat van de christelijke coalitie. Een anti-revolutionnair voorman had bij spr. reeds zijn nood geklaagd over dit voortdurende dreigement van rood en roomsch samengaan. De coalitiegeest is niet dood. Onze coalitie staat nog onverzwakt in de Eerste Kamer, in de Staten en in de Gemeenteraden. De anti-revolutionnaire partij is nog in coa litiestemming. De band tusschen Roomsch-Ka- tholieken en Anti-Revolutionnairen is zelfs nog hechter geworde De coalitie vertoont nog twee wondeplekken n.l. de Christ.-Hist. Tweede Kamerfractie en de Christ.-Historische Unie. De verwachting was nu gevestigd op de jaar vergadering der Christ.-Hist. Unie. Spr. had deze partij twee vragen gesteld Hoe staat het nu met de gewetens- en beginsel kwestie der Chr.-Hist. inzake den gezantschaps post Hoe staat de Chr.-Hist. Unie tegenover de coalitie De Chr.-Hist. leider dr. De Visser heeft in zijn rede verklaard, dat de pauselijke gezant schapspost geen gewetenskwestie voor zijn partij was, en ook dat het beginsel van de Chr.-Hist. Unie daarmede geen gevaar liep. De heer Schokking heeft de meening van dr. De Visser onderstreept, dat juichte spj-. toe. De vergadering der Chr. Hist. Unie nam geen moties aan, maar juichte de meeningen van dr. De Visser en Schokking en Snoeck Henkemans toe inzake den gezantschapspost, welke voor hen niet was een beginselkwestie, maar blijkbaar meer een vraag van opportuniteit. De Chr. Hist. Unie stond op haar jaarver gadering niet afwijzend tegenover de coalitie, de massa toonde zich tenminste niet afkeerig daarvan. Nu komt het aan op de leiding in de Christelijk Historische Unie, deze zal soepeler kunnen zijn. Om tot samenwerking voor de coalitie te kunnen komen, moeten wij op de Chr. Hist. Unie kunnen rekenen. Het wachten is nu slechts op de goede leiding. De goede wil is er blijkbaar. Dr. de Visser heeft naar sprekers oordeel niet te gunstig gesproken over art. 123 Reg. Regl. Nu had spr. den indruk van do rede, dat de Chr. Historischen zich zouden willen verzetten tegen een mogelijke oplossing van deze kwestie, als de katholieken en de Anti-Revolutionnairen zich die dachten. De Dhr. Historischen hebben geen principieel bezwaar tegen opheffing van art. 123 het gaat hun meer om de manier waar op. Ook in dit opzicht verwachtte spr. wel een gunstige oplossing. Nu de toestand zóó is, zijn de coalitiekansen gestegen. En wij, katholieken, moeten in die richting medewerken. Spr. betreurde het, dat Sommige katholieke couranten zoo onverschllig kunnen staan tegenover coalitieherstel. Wij moeten ijveren voor een christelijk be stuur ons land moet in christelijken geest geregeerd worden. Voor spr. staat hoog de christelijke getuigenis, wanneer de regeering openlijk verklaart, dat zij gelooft in den Christus, den Gever van alle goed. Nog vele gevaren bedreigen de Maatschappij, niemand weet wat ons wacht. Zou het in verband daarmede niet veiliger zijn voor ons openbaar christelijk leven, wanneer wij hadden een christelijke regeering. In vroegere regeeringsverklaringen kwam nog de christelijke gedachte in de staatkunde tot uiting bij deze regeering zal dit niet meer moge lijk zijn. Spr. spoorde de toehoorders onder daverend applaus aan, on van hun kant alle krachten in te spannen om weer voor Nederland een christe lijk kabinet te krijgen. Nu werd gelegenheid tot debat gegeven. Pater Jurrius, prior der Dominicanen vraagt of sprekers verwachting niet te optimistisch is. Het applaus op een vergadering heeft zoo weinig waarde. Dat geen moties zijn aange nomen wijst eenigszins op een gevaar. De ver klaring van Dr. de Visser omtrent art. 123 wijst er op, dat er moeilijk een basis zal te vinden zijn. Kapelaan Veltman vraagt, of, wanneer de samenwerking moet hersteld worden, de Ka tholieken dan voor lange jaren het gezantschap bij het Vaticaan van de baan moeten schuiven. De zeereerw. pater dr. Weve O.P. vroeg, of er geen groot verschil bestaat tusschen Katho lieken en Christelijk Historischen, welke laatsten op individualistisch standpunt staan. Dr. Weve besprak nog de mógelijkheid van toekomstige coalitie tusschen Katholieken, Anti- Revolutionnairen en Vrijzinnig-Democraten te genover Christelijk Historischen en Vrijheids? bonders. Spr. herinnerde in dezen aan de coulan te houding van wijlen dr. Bos. Baron vanWijnbergen beantwoordde de debat- ters en wees er op, dat de conclusies uit de Christ.- Hist. Unie-vergadering verschillend zijn. Wel weet spr. dat de heer Schokking het stemmen over een motie voorkomen heeft, om verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen. Spr. kan geen directe oplossing geven voor art. 123 wel weet spr., dat de drie christelijke partijen het prin cipieel eens zijn, dat art. 123 opgeheven dient te worden ook protestantsche zendingsbelangen zijn hierbij betrokken. Spr. is vol goeden moed in deze kwestie. Spr.'s meening is, dat de heer Snoeck Hen kemans c.s. gediskwalificeerd is op de Chr.- Hist. Unie-vergadering. Spr. ziet niet in op welke wijze op dit oogen- blik zou te zeggen zijn dat we den eersten tijd het gezantschap zullen terugkrijgen. Hoe jammer het ook is, het is verloren gegaan en tenzij Mus solini de wereldlijke macht van den Paus her stelt, zal het wel niet spoedig hernieuwd worden. Sprf is bang zich uit te spreken in kiezers vergaderingen over andere politieke combi naties, dan wij nu nastreven. Spr. kan voorloopig niet veel voelen voor de groepeering katholieken, anti-revolutionnairen en vrijzinnig-democraten. Er bestaan inderdaad meeningsverschillen tusschen ons, katholieken en ohristelijk-histo- rischen toch geeft spr. daarvoor niet de coalitie prijs. Meeningsverschillen moeten wij verdragen en meer toenadering toonen, om zoo tot een nuttige samenwerking te kunnen komen. Zomerdienst spoorwegen. Naar men uit Leiden mededeelt, gaat de Zomerdienstregeling der Spoorwegen op 15 Mei in. De voorbereiding van de ontwapeningsconferentie. Uit Bern wordt gemeld De verkeersorga- nisatie van den Volkenbond heeft onzen land genoot dr. A. G. Kröller uitgenoodigd om als deskundige voor verkeerskwestie zitting te ne men in de gemengde commissie, die de commissie van voorbereiding voor de ontwapeningsconfe rentie ter zijde zal staan met/adviezen over eco nomische, financieele, sociale en verkeersvraag stukken. Dr. Króller, die naar men weet, ook zal deelnemen aan de eerste bijeenkomst, in het einde dezer maand alhier te houden van de voorbereidingscommissie voor de economische Volkenbondsconferentie, heeft zich bereid ver klaard, ook dit beroep van den Volkenbond op zijn medewerking te aanvaarden. De gemengde commissie zal eenige dagen na de opening van de commissie van voorbereiding zelf op 18 Mei ook haar werkzaamheden beginnen Dc meesters verdrongen. Met onfeilbare consekwentie zijn de gegra dueerden, de meesters in de rechten, in het College van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland vervangen door Statenleden zonder doctorstitel. Nog maar kort geleden was de heer H. de Wilde het eenige gelukkig niet het minste - lid van het College, die geen titel voerde. Doch in de laatste maanden veranderde dat als bij tooverslag. Na het overlijden van Mr. Kolkman, kwam de heer Borghols in zijn plaats. De heer Heukels vervulde de vacature van Mr. Rutgers en de heer Van Boeyen die van Mr. Schokking. En thans bracht de kabinetscrisis en haar nasleep den heer Schaper op de plaats van Mr. Limburg. Aan opzettelijke verdemocratiseering van het College moet natuurlijk niet gedacht worden. Het is eenvoudig het gevolg van het feit, dat de samenstelling der Provinciale Staten ge wijzigd is. Een wijziging, welke een principieele verbetering is en practisch voor de provincie geen schadepost is gebleken. Ook het bestuur der Provincie behoeft er volstrekt niet onder te lijden, dat de meesters in de rechten verdrongen zijn door magistraten zonder doctorsbul. Het krachtig initiatief van den heer De Wilde heeft dat overduidelijk bewezen en van practisch aangelegde, goed-geschoolde mannen als Heukels en Schaper kon men ook het beste verwachten. Zeker, het zal moeilijk, heel moeilijk zijn, om mannen als Rutgers en Limburg te ver vangen, die in de neteligste kwesties van wets- uitleg den weg wisten doch er is geen reden om te vreezen, dat de behandeling der provinciale aangelegenheden minder soliede zal zijn, nu de „meesters!' verdrongen werden. Slechts op de eigenaardigheid vestigden wij de aandacht. „Rott." Stads- en Gewestelijk Nieuws. St. Liduina. De geheele stad staat nu in het teeken der St. Liduinavereering. In alle kerken vinden momenteel novenen plaats ter eere van onze stadsheilige en we achten het voorwaar een gelukkig idee om dezer dagen nogmaals een op voering te doen plaats vinden van het „St. Li- duinpspel hetgeen op uitnemende wijze het lijden en sterven uitbeeldt van onze heilige stede maagd. De commissie welke deze opvoering voorbereidt rekent erop dat evenals bij de vorige opvoeringen hier ter stede ook Donderdag a.s. de groote Volks- bo ndzaal wederom geheel gevuld zal zijn. Bij de bekende adressen waar de biljetten Drogisterij „DE GAPER", A. SCHOLTE Jzn., 1236 10 Brotrsvest 71, heek Heerenpad. Tel. 68306. Alle kleuren verf £2 eent per Kilo. geplaatst zijn kunnen toegangsbewijzen verkre gen worden. Morgenavond van 810 uur kunnen in den R.K. Volksbond plaatsen besproken worden bij welke gelegenheid tevens nog toegangsbewij zen verkrijgbaar zijn. Wij vestigen er nogmaals uitdrukkelijk de aandacht op, dat het spel precies half acht aan vangt. Een nieuw schilderstuk. De heer A. v.d. Schouw, onze bekende stad genoot-kunstschilder, heeft het mooie voorjaar benut, om een stemmingsvol schilderij te maken. Hij heeft het nu niet eens ver gezocht, maar een pittoresk hoekje van de Poldervaart op het doek gebracht. Onder een zilvergrijze lucht, waar de zon bijna doorheen breekt, ligt het landschap, dat op glanst door den liehtvang een koetje en 'n plasje illustreeren het werk vriendelijk en een goedgeschildeide schuur op den voorgrond, brengt evenwicht in de fraaie compositie. Het nieuwe werk, een van de beste die wij tot nu toe van den artist zagen, is geëxposeerd in de etalage van de firma Ullcrs aan de Hoogstraat. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkan toor Schiedam en zijne bij- en hulppostkantoren over de maand Maart 1926. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 20.908.22 en terugbetaald 23.976.45. Katholiek Streven. Wegens het St. Liduinalof in onze kerken is de eerstvolgende vergadering voor alle leden gesteld op Woensdagavond 21 April te half 8. Jubileum. De heer C. J. M. Berck, hoofdambtenaar aan de gasfabriek, hier ter stede, hoopt 15 April a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum te vieren. Gistermiddag is in de tabaks- fabriek der firma Rakeman aan de Noordvest een staking uitgebroken onder het meisjesperso- neel. Gistermiddag ten 5Juur woedde een ernstige schoorsteenbrand ten huize van v.E. aan den Rotterdamschendijk die door de Brandweer is gebluscht. De scheepsbouwer J, A. uit den 's-Gravenlandschen Polder, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele een ijze ren vaartuigje, pontonmiddel, dienende tot het leggen van een brug, is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Gistermiddag is door de Poli- tie een man verbonden, die in staat van dronken schap in het Broersveld aan het vechten was ge weest en daarbij boven het rechteroog een wonde had opgeloopen. Gistermiddag ten 4 ure liep de 11-jarige P. de Mos, wonende Lange Haven 132 in de Gerrit Verboonstraat spelenderwijs tegen een passeerenden luxen auto, waardoor hij kwam te vallen. Door den brugwachter werd hij in diens wachthuis binnengebracht. Hij had het linkerbeen bezeerd en een wonde ter hoogte van de knie Hij is per auto naar huis gebracht en onder behandeling van een gereesheer ge steld. Gisteravond ten 10uur is door de politie aangehouden de 15-jarige L.B. uit de Groenelaan, die betrapt werd, terwijl hij baldadig schelde aan het Klooster in de Tuinlaan en verklaarde zulks reeds meermalen te hebben gedaan. Proces verbaal wordt tegen hem opge maakt. Gemeenteraad. (Zitting van 8 April.) Zitting van 8 April. (Slot.) A g e n d a. 1. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting, dienstjaar 1926. Model D 112.50. Goedgekeurd. 2. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de begrooting voor 1926 van het St. Jacobs Gasthuis'. Goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring aan J- La Boy, alhier, van een strook grond aan de Wilhelminahaven ten westen van de Zwemin richtingen, ter lengte van 80 M. en ter breedte van 5 M„ tegen een huurprijs van 0.50 per M2. per jaar, zulks met bepaling, dat in de verhuring begrepen is de beschikking over het haventje, grenzende aan het verhuurde terrein, voorzoover betreft het gedeelte, gelegen tusschen het ver huurde terrein en het in het haventje staande remmingwerk, met dien verstande evenwel, dat de in dat gedeelte ligplaats innemende schepen op de gewone wijze havengeld verschuldigd zijn. De heer Kavelaars wijst er op, dat de gemeente al weer beginnen moet met 650 uit. te geven voor beschoeiingswerk en vindt dat de huurder daarom voor 'n jaar of tien verbonden moet worden en maakt voorts bezwaren tegen het wegbreken van 'n trap. Weth. Houtman antwoordt, zonder rnr. Kavelaars te overtuigen. Overeenkomstig het voorstel wordt de mach tiging verleend met de stem van mr. Kavelaars tegen. 4. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot het weder onderhands verhuren op door hen te stellen voorwaarden aan de N. V. Stearine-Kaarsenfabriek Apollo", alhier, van den grond aan de perceelen Sectie L. nos. 1515 en 1902, tusschen de bestrating en het terrein der Stearine-Kaarsenfabriek Apollo", alsmede van een stuk grond van Sectie L. no. 2094, ten westen en ten zuiden begrensd door het verlengde van de westelijke en zuidelijke grenslijnen van Sectie L. nos. 1902 en 2092, voor den huurprijs van 1.500.per jaar. Ook deze machtiging wordt verleend. 4 bis. Voorstel van B. en W. om het perceel tuingrond, gelegen, in het Sterrebosch en be grensd door het terrein der Scheepsbouwmaat schappij „Nieuwe' Waterweg", de Wilhelmina haven en het terrein der Maatschappij voor Mijnproducten, ook weder voor dit seizoen, eindigende 30 November 1926, in huur uit te geven aan A. Vroeg in de Weij voor denzelfden huurprijs als het vorig jaar t.w. 120.50, onder voorwaarde o.m. dat de gemeente de huur tus- schentijds kan doen eindigen. Hiertoe wordt besloten met de stem van den heer v.d. Kraan tegen. 5. Voorstel van B. en W. om naar aanleiding van het adres van de Centrale Commissie voor de Tentoonstelling op het gebied der Openbare en Particuliere Bedrijfsadministratie, te houden te Amsterdam in het Stedelijk Museum van 19 Juni19 Juli 1926, waarbij zij een beroep doet op de belangstelling en daadwerkelijken steun vraagt, mede in geldelijken vorm, een bijdrage te verleenen van 50. Goedgekeurd. 6. Voorstel van B. en W.a. tot het verlee nen van een subsidie over het jaar 1925 ten bedrage van 396.76J aan de Commissie uit den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente tot behartiging van den Diaconessenarbeid b. tot goedkeuring van de begrooting voor het jaar 1926 van genoemde Commissie. Tot een en ander besluit de Raad. 7. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van a. 1.500.— op perceel 19 van het Grond bedrijf ten behoeve van trottoiraanleg aan de Willem de Zwijgerlaan nabij de Charlotte de Bourbonstraat, de Burgemeester Knappertlaan en de Sonderdanckstraat en ten behoeve van de herstrating van laatstgenoemde straat b. 12.200.op perceel 37 van het Grond bedrijf ten behoeve van straataanleg aan de Burgemeester Knappertlaan en Aleidastraat en herstrating van het St. Liduinaplein. De lieer Scheffers vraagt of 't wel zoo heel erg noodig is dat de geheele Aleidastraat nu reeds bestraat wordt. Weth. Houtman kan de noodzakelijkheid van het eene stuk D. niet aantoonen toch acht hij 't gewenscht dat men alles tegelijk doet het scheelt maar 3400 en later kan 't materiaal duurder zijnbovendien lokt het misschien eerder koopers voor den grond die daar aan ligt. De heer Scheffers vindt dat men voorloo pig die 3400 best besparen kan 't materiaal kan ook goedkooper worden en de weg zooals die nu is, zal geen koopers afschrikken. Na eenig geredeneer besluit weth. dit punt nog eens naar de commissie van gemeente-wer ken te verwijzen. 8. Voorstel van B. en W. orn hen te mach tigen sollicitanten op te roepen voor de functie van Gemeentelijk Inspecteur van het Onderwijs op een salaris van 4.000.zonder periodieke verhoogingen. Eenige leden geven te kennen dat het hun te laat wordt. Weth. de Bruin stelt er prijs op eersten verklaring af te leggen. Volgens hem loopen er praatjes in de stad, dat hij de functie zoo hardnekkig verdedigt om dat hij er zelf naar solliciteeren wil. Hij verklaart dat dit leugens zijn de gedachte is nooit bij hem opgekomen. De heer LI ij m a n vraagt om uitstel van de behandeling daar hij pas 'n avond tevoren de lijvige verdediging van B. en W. thuis Kreeg en die eerst nog wil bestudeeren. 1 ensiotte wordt besloten de vergadering te sluiten, zoodat ook het voorstel tot salarisver- hooging van het personeel der openbare lees zaal niet behandeld wordt. Gemengd Nieuws. De Culemb. moordzaak. Naar aanleiding van een onderhoud tusschen Blok en de „Crt." heeft het „Hbld." een onderhoud gehad met den officier van justitie te Tiel, mr Touten- hoofd. In het eerstbedoeld onderhoud heeft de heer Blok verlaard het bewijs tegen de daders van den moord is volledig geleverd en de als daders aangehoudenen hebben bekend, zoodat eenige verdere getuigenis, ook van hem (commissaris Blok) niet meer noodig was. De heer Toutenhoofd deelde in verband hiermede het volgende mede „Niettegenstaande commissaris Blok ontslagen is, wordt het onderzoek voortgezet en van een bekentenis van de verdachten is vooralsnog geen sprake." Rechter-eommissaris mr. Hofdijk is in ver band met een en ander naar Den Haag ver trokken. Voor het uitvoeren van schilder- en decoratiewerk vraagt prijsopgaaf zonder eenige verplichting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2