BIJBLAD VAN DE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VAN 13 APRIL 193C. „De wonderbare Hostie", >,De reizen der H. Liduina naar liet H. Land" N ontwerp op triplex, van J. SCHMlJSRMANN. spannen op het kostelijk bezit, wal bijna geen plaals ter wereld ons kan nadoen, tengevolge daarvan de devotie tot onze Stadsheilige doen Herleven en hoogcr opbloeien", dat doel, we zeggen het zonder vrees voor tegenspraak, is ten volle bereikt. Wie gecontroleerd heelt dit afgelooperi jaar het St. Liduinaloi' op Dinsdag avond, wie mee heelt gemaakt de II. Mis Dins dags te y uur in 't kapelletje, wie vooral gezien heeft het bezoek der geloovigen bij de H. H. Relikwieën bij het begin of hel. beëindigen van alle godsdienstoefeningen, ook tijdens de stille uren van den loopenden dag, zal niet meer durven zeggen, dal. St. Liduina als een ..profeet ui eigen land" niet. geëerd wordt 'L Verwondert dan ook niet, dat de devotie der vereerders ons in staat stelde te zorgen, dat onafgebroken Waslicht branden kan bij het kostbaar gebeente het verwonderde niet meer, dat in heiligen uaijver de verschillende organisaties op St. Liduina's vierdag, den Dinsdag, zich daar vertegenwoordigd wilden zien door een bianden- de votief-kaars 1 Wat zouden we gaarne onze kapel nu eens laten zien aan dien Belgischen capucijner-monnik, die verleden jaar ons troostte door het feit, dat hij St. Liduina kende en ze daarom kwam vereeren, maar die ons zoo zeer deed met zijn toch niet te ontkennen opmerking i,een pracht-kapelleke, voorwaar, maar de Hei- Hge wordt hier niet vereerd". Wat zou hij nu °pzien en gedwongen worden tot andere waar deering I St. Liduina-kapel aan de buitenzijde op waar dige wijze te vullen. Ook aan ons toekomst- ideaal wordt gewerkt het stichten van een St. Liduina-museum 'I, Spreekt vanzelf, dat dil tijd vordert, maar we verzekerden ons „het bruikleen-recht," van verschillende artike len, die ofi de tentoonstelling aanwezig waren wat we misschien wel'nooit in eigendom zouden kunnen krijgen, werd, met goedkeuring, voor de lens geplaatst, zoodat fotografische reproduc ties daarvan aanwezig zijn. Bovendien werden we eigenaars van de volgende boeken en boekjes, welke, de meeste met illustraties, over onze Heilige handelen Veldenkr, Levens der Heiligen en Martelaren. Bethanic, Verhalen v. d. levens van Gods lieve Heili gen. 1925. Thomas a Kempis, Opera omnia. 1660. B. Haeften, Regia via Crucis.1635. Wic.hMANS, Brabantia Mariana. 1632. P. M. A. Hugues, Levens en daden van Gods lieve Heiligen. 1841. Butler, Levens der H. Vaders en Martelaren. 1793. Rosweydis, Levens der H. Maegh- den. 1626. A. de Balinghem, Kalendarium S. Virgi- nis. 1633. Boven ziet men den olijfberg, den kruisweg Calvaiië. Ontwerp J. SCHM1LRMANN (op triplex). Van deze voorstelling hangt het origineel met nog andere ontwerpen op de Leeszaal. (De ontwerper' zal gaarne bestellingen en opdrachten aanvaarden). Zelden zal een tentoonstellings-comité met zooveel voldoening terugzien op moeizaam verrichten, door buitenstaanders moeilijk te schatten, arbeid, als het St. Liduina-Comité, wat met zoo'n schitterend succes verleden jaar debuteerde 't Is nu een jaar geleden, dat we stonden voor de opening dier St. Liduina- tentoonstelling en 'L lijkt nuttig, nu eens een terugblik te werpen en resultaten vast te leggen, die verkregen werden, om daaruit te motiveeren een blijvende actie voor de toekomst. Terloops vermelden we even het toch ook wel verblijdend feit, dat deze tentoonstelling niet sloot met een finantieel tekort, maar dat alle uitgaven prompt zijn gedekt door de tentoonstellingsactie zelve Veel verblijdender echter is het geestelijk resultaat geweestHet doel,,de volle aandacht, vooral van de Schiedammers, weer eens te Dahmer, W. K. Crosez, P. D. G. Br. H. M. Andreas Rasz, P. Dr. Joh. Schultf., Hubert Meuffels, F. VAN Campenholt, Valentines v. Fai.cken berg, Opmeer, P. Wilh. Auer O. M. C. Daniël Papëbrociuus S.J., E. S. v.d. IIaegen, Vil ae Sanctorum. 1697. Kort begrip van het gedrag der Heiligen. 1717. Annus Marianus. 1841. Diaiium Sanctorum. Fasti Mariani. 1646. Le jardin mystique des Saints. 1660. liet dubbel boek der Heiligen. 1909. Leben der Heiligen Gottes. 1879. Legendenperlen. 1114. Sainte Lydwine de Schiedam. 1925. Drie Mystieken. 1925. Vilae Sanctorum 1593. Jesuiten-kost 1726. M artelaarsboek 4 700. Den Singende Swaen. Séraphische, illustrirte Ordéns-Legende. Acta Sanctorum 1694. Levens der Heiligen. 1838. comité niet ontging en wat. velen zich misschien zullen herinneren als wij er hier de aandacht op vestigen Reeds den eersten avond van de nu Ioopende novene en verschillende andere avonden viel het op, hoe vele malen we te hooren kregen dankbetuiging voor verkregen gunst" En niet alleen tijdens de novene, maar heel liet jaar door zijn er van die dankbetuigingen gekomen, zoodat zcei vele Dinsdagen de II. Mis om 9 uur in 't. kapelletje tot, intentie droeg uit dankbaar heid ter eere der II. Liduina". Nog eens, mogen we niet niet dankbaar hart verklaren, dat we met schitterend succl hebben gewerkt. En vooral wat het la«.tst vermelde betreft, mogen we niet c.on sta toeren, dat de dikwijls herhaalde verzuchting„gebeurde er maar eens iets bijzonders" niet meer op zijn plaats is We behoeven niet terstond le roepen „wonder", maar in het afgeloopen ja&i kunnen we spiefcen van zeer iref jende gebedsverhooringen, waarvan een overtuigend sprak „mei mij is een wonder gebeurd door de voorspraak der H. Liduina". Heusch, die vide „dankbetuigingen" zeggen ons, dat St. Liduina, als hel moei, ook door een wonderzal laten zien, dat zij Sehiedam- sche blijft, ook in den Hemel, en dat ze dus speciaal het vertrouwen der Schiedammers nooit, zal beschamen. Èii hierin vinden wc gereeden A. B. Koster Het kerkelijk jaar, Malmberg 1911. Roomsch kinderleven, Malmberg 1924. J. K. Huysmans, Vie de St. Lidwina, Parijs 1901. (Dit laatste draagt het stempel van Deken Coppens en het autografiscli schrift van Huys mans zeiven). Mogen we nu nog even wijzen op een succes, wat velen misschien ontgaan is, maar wat het overgang om te komen tot een volgende be schouwing, die we zullen noemen Toekomstplannen. Alvorens deze plannen afzonderlijk m l.e leiden, willen we een moeilijkheid onder het oog zien en beantwoorden. Allicht denkt iemand alles goed en wel, maar wie zijn die mensclien, die zich ,,SL Liduina-comité" noemen en waarom moeten juist zij dat werk doen Ik voel daar ook wel voor Hel, tentoonstellings-comité, waarvan wij de voortzetters zijn, is gevormd uit mensclien Is liet wonder, dat het tentoonstellings comité van verleden jaar, na de volle waardee ring van haur werk, zich stelde op het standpunt „dankbaar, maar niet voldaan" Zij begrepen, dat nog veel meer zou gedaan kunnen worden, veel meer ook bereikt. En aangemoedigd door bet, zeer waardeerend schrijven van Mgr. A. J. Gallier, die „hoopte, dat het comité in de toe komst ook zou blijven werken voor de eer en de vereering der 14. Liduina", werd onder hooge goedkeuring van den HoogEerw. Deken besloten, dat dit comité permanent zou blijven als St. Liduina-eomilé. In het eerste jaar van zijn bestaan heeft „de buitenwacht" niet veel van zijn arbeid gemerkt 1 Tocli hebben we niet stil gezeten. In dit eene jaar zijn niet minder dan tienduizend afbeeldingen der Heilige van verschillende soort door ons verspreid. Onder handelingen zijn aangeknoopt om te komen tot een mooie St. Liduina-medaille de teekening i is aangevraagd om de nis boven de deuren der

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5