DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EM OMSTREKEN* ~F EUILLETOW. Kasteel „Het Onweersnest" 49ste Jaargang. Woensdag 14 April 1926 No. 14529 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdajfavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandsch Nieuws. ENGELAND. De m ij nwer kerskwestie. Na discussies, welke drie uur duurden, eindig de de conferentie der mijneigenaars met de gede legeerden der mijnwerkers zonder resultaat. Het executief comité van den bond van mijnwerkers zal morgen een bespreking houden met de specia le industrieele commissie van het Trade Union Congress. Tussehen de mijnwerkers en de mijn eigenaars is geen enkele afspraak gemaakt be treffende een nieuwe samenkomst. Interventie der regeering? Het Britsche kabinet zal heden de crisis, die in de onderhandelingen tussehen de mijnwerkers en de mijneigenaren is ontstaan, bespreken. Baldwin, die op de hoogte is van het verloop der onderhandelingen, is bereid tusschenbeide te komen op elk gewenscht oogenblik. GRIEKENLAND. Na het oproer. De „Quotidien" schrijft, dat volgens berichten, indirect uit Griekenland afkomstig, de gebeurte nissen van de afgeloopen week te Saloniki zeer ernstig waren. Pangalos heeft geprobeerd te doen gelooven, dat de militaire muiterij zonder bloed vergieten werd onderdrukt. Dit is niet juist. Terwijl de troepen, die trouw waren geble ven aan den dictator, in strijd met de opstan delingen waren, werden door vliegtuigen bom men op de stad geworpen. Er zijn minstens tweehonderd personen gedood en gewond. Piastiras achter de schermen. Volgens berichten van de Grieksche grens is de revolutionnaire beweging tegen Pangalos nog niet geheel onderdrukt. De muiterijen breiden zich in verschillende andere garnizoenen verder uit. Vooral in Epirus en Thessalië is de opstand ernstig. Generaal Piastiras bevindt zich in Grieksch-Macedonië en staat in voortdurende verbinding met zijn aanhangers. Ter dood veroordeeld. De buitengewone Grieksche Krijgsraad heeft gister de leiders der muiterij te Saloniki, kolonel Djavelas en majoor Karakoefas, ter dood en ze ven andere beklaagden tot vrijheidsstraffen ver oordeeld. MAROKKO. Naar den vrede Bij een bespreking van de conferentie te Oedjda schrijft het Journaldat generaal Simon, de Fransche gedelegeerde, met volkomen goedkering van Parijs en Madrid, de zaken op vlugge wijze zal regelen en deffRiffi zalsommeeren te bewijzen, of zij al dan niet van plan zijn de voorwaarden tot onderwerping aan te nemen. De eigenlijke onderhandelingen zullen slechts beginnen als de Riffi vooraf deze voorwaar den accepteeren. De Franschen en Spanjaarden hebben troepenverschuivingen gelast, om te verhinderen, dat de wapenstilstand tot een fictie wordt gemaakt. De bedoeling is, de Fran sche frontlinie tot de uiterste grens van de Fransche zone vooruit te brengen. Men is van plan een verbinding tot stand te brengen tus sehen de Spaansche posities in het Melalage- bied en de Fransche posities in de 'laza-zone, waardoor de omsingeling van het Rif een feit zal worden. De Spanjaarden hebben eveneens het plan om. hun linies nabij Tetoean vooruit 52) Traverse vereenigde zich met een niet ge wone scherpzinnigheid de fijne teergevoeligheid zijner moeder het kostte hem daarom eenige moeite zijn innerlijke ontroering te beheerschen en zich genoegzaam te herstellen om bedaard te kunnen antwoorden. Ik herinner mijsir',* zeide hijgelezen te hebben van de Koningin van Engeland, dat deze, toen zij den troon besteeg, een nieuwe betrek king aan het hof in 't leven riep, om zoo doende te kunnen zorgen voor een arme wees, die met haar was groot gebracht. Naar 't schijnt, zijt ook gij voornemens, dit verheven voorbeeld der edele koningin na te volgen Tuterletuut, spreken wij er niet meer over. Het voordeel is geheel aan onzen kant, wanneer je goede moeder inwilligt, om mijn voorstel aan te nemen vraag het mijn dochter maar. Ja, haastte zich het jonge meisje er aan toe te voegen, het besturen van ons huishouden door een voorzichtige, ervaren vrouw, die voor mij tevens een moederlijke vriendin zou wezen, noem ik voor ons een waar geluk. En nu geen tegenstribbeling meer, hoor, Traverse, vervolgde de dokter. Wij beginnen üu onverwijld onze studiën, vooraf blijft het te schuiven, ten einde zoodoende Sjesjoean te kunnen beheerschen. De voorwaarden. De voornaamste Fransch-Spaansche eischen zijn 1. De verdwijning van Abd-el-Krim uit het Rifgebied. 2. Abd-èl-Krim moet zich formeel aan den sultan van Marokko onderwerpen. 3. Ontwapening van de stammen. 4. Uitwisseling van de gevangenen. Deze voorwaarden waarover Frankrijk en Spanje het volmaakt eens blijken, zijn door Abd-el-Krim als de basis voor onderhandelingen aanvaard. Dit beteekent niet, dat hij definitief de voorwaarden heeft goedgekeurd, want in dat geval zou de bijeenkomst te Oedjda niet anders dan een formaliteit zijn. De Fransche en Spaan sche regeeringen hopen evenwel, op een spoedig verloop van de zaken te Oedjda. SYRIË. Ee Drusen trekken terug. De Franschen zijn thans volkomen meester van het terrein in den Hermon. De Drusen, die nog in opstand zijn, hebben zich door het dal teruggetrokken op den Djebel, waarbij zij voort durend werden aangevallen door Bedoeinen en aanhangers der Franschen. Het succes der Fran sche operaties heeft te Damascus een buitenge woon gunstigen indruk gemaakt. Er wordt mel ding gemaakt van een aantal vrij hevige gevech ten. In de omgeving van Beiroeth valt eenige agitatie te constateeren. CHINA. Plundering der Nederlandse he Missie te Yoengpingfoe, Men meldt uit het missiehuis St. Joseph te Helden-Panningen aan de „Msb." De H. Eerw. Provinciaal der Lazaristen te Helden-Panningen ontving Zaterdagavond een bericht uit Tientsin (China) daarheen over geseind per radio uit Shanhaikwan van den volgenden inhoud „Katholieke Missie Yoeng pingfoe geheel uitgeplunderd door troepen Moek- den. Een Eerw. pater door slagen gewond. Bij stand wordt georganiseerd door missionarissen van Shanhaikwan,met hulp van Chineesch gezag. Verzoek bericht te sturen procuur der Laza risten." In Yoengpingfoe, hoofdstatie en centrum der missie van monseigneur Geurts, bevinden zich de kathedraal, het seminarie en bijna al de voor naamste stichtingen van het vicariaat van Yoeng pingfoe. Men kan dus vermoeden welk een ramp voor de missie door de twee woorden van het Fransche telegram „geheel geplunderd" wordt aangeduid. Goddank zijn alle missionarissen ge red en er bestaat gegronde hoop dat de gewonde zijn naam is nog onbekend niet ernstig is gekwetst. Te Yoengpingfoe verblijven voor 't oogenblik de paters E. Lebouille van Voerendaal (L.) J. Ortman van Gulpen (L.)F. Willemen van Gilze- Reijen (N.B.), J. Meijs van Tilburg, L. Vonk van Steggerda (Fr.), J. Lan een Chineesch priester en Broeder A. Geerts van Oudenbosch. Monseigneur Geurts zelf vertoeft, sinds begin December, we gens ziekte, in een sanatorium te Montana. (Zwit serland). De Eerw. heer J. van Ravesteijn (Rot terdam), die ook tot de missiestatie van Yoeng pingfoe behoort en na eenige maandenvacantiein Nederland, begin Januari 1.1. de terugreis had aanvaard, heeft Yoengpingfoe nog niet kunnen echter uitgemaakt, dat, als je moeder naar ons toekomt, jij natuurlijk ook hier in huis zult wonen. Op deze wijze zal ik altijd mijn jongen assistent bij mij hebben dat is wat heerlijk, hé En nu pak dit boek. Traverse, en laten wij beginnen Ik gevoel mij warempel weer jong, als ik denk, dat ik met jou deze medicijnische boe ken, mijn lievelingsgezellen, weder doorga. Zal ik heengaan, lieve papa Neen, neen, neen, mijn kind. Ik heb je nog veel te korten tijd bij me, al dat je tegen woordigheid mij reeds te veel kon worden. Je zult ons niet hinderen, niet waar, Traverse Clara nam een borduurwerkje ter hand en zette zich zwijgend aan een der twee ramen, terwijl van hunnen kant de dokter en zijn leer ling zich in de boeken verdiepten, totdat zij aan tafel geroepen werden, waaraan Traverse volgens een voor altijd geldende uitnoodiging van zijn beschermer,van nu aan een dagelijksche gast was. Na het diner werd er een uur lang in den tuin op en neer gewandeld, waarbij Clara op onge dwongen wijze al haar beminnelijkheid ont vouwde vervolgens ging men weder met kleine tusschenpoozen, welke dokter Day op de aan genaamste manier door leerzame uitleggingen en ophelderingen wist aan te vullen, aan de boeken, die door 1 raverse met een waren geeuw honger werden verslonden. Om zes uur nam de jonge man, voorzien van een brief aan zijn moeder, afscheid van den goeden dokter en diens bekoorlijke dochter bereiken en verblijft voorloopig te Tientsin. Shanghaikwan, van waaruit de eerste onder steuning aan de uitgeplunderden werd verleend, is een bijstatie van het vicariaat, en sinds het begin van den oorlog eene belangrijke legerplaats. De Lazaristen L. Schmid, N. Roozen en C. Louw hebben daar hun residentie. Het vicariaat van mgr. Geurts telt 18 Europee- sche Missionarissen, allen Nederlanders en 8 Chineesche priesters. Al het mogelijke wordt gedaan 'om spoedig nadere berichten omtrent persoonlijke aange legenheden der missionarissen en toestand te verkrijgen. ALLERLEI. Uit Riga De verkiezingen in Sovjet-Rusland zijn bijna afgeloopen. Het aantal deelnemers be droeg ongeveer 10 van het aantal kiesgerech tigden. Medegedeeld wordt, dat een verminde ring van 5 a 10 plaats heeft gehad in het aan tal gekozenen, behoorende tot de communisti sche partij. Het aantal vrouwelijke Sovjet-leden is een weinig vermeerderd. - Uit Washington De speciale commissie uit het Huis van Afgevaardigden zal Dinsdag haar onderzoek beginnen naar den toestand die het gevolg is van het drankverbod. Uit Tokio Het Japansche kabinet heeft heden den toestand in China besproken. Er werd echter geen enkel besluit genomen, daar de situ atie thans nog te onzeker wordt geacht. Uit Berlijn. In een rede te Warschau had Boncour het sterke Poolsche leger gehuldigd als een waarborg voor den Europeeschen vrede. De Berliner Diplomatische Politische Korres- pondenz wijst er op, dat de juist uit den mond van een Franschen socialist komende aanprij zing van groote miljtaire toerustingen van Po len niet zeer den geest van Locarno schijnt te ademen. Uit Tripolis. Mussolini heeft een langen tocht gemaakt van Tripolis naar Suara en werd enthousiast begroet door de inboorlingen, waar van sommige over hun burnoes zwarte hemden droegen. Mussolini is des avonds naar Tripolis teruggekeerd. - Uit Brussel. De Belgische ministerraad kwam in beginsel tot overeenstemming ten aanzien van maatregelen, welke ten doel hebben de aanstelling van nieuwe ambtenaren totl929 uit te stellen. Binnenland. Katholieke vredesbeweging. „Maak er geen gekheid van!" Dat ook de lagere school dienstbaar kan wor den gemaakt aan de vredesbeweging, zal nie- mandi ontkennen. Een kundig onderwijzer zal daarover allicht nu en dan een woord van pas kunnen zeggen. Zeer terecht echter waarschuwt „Het Huis gezin" tegen overdrijving Men overdrijve op dit punt niet, noch stelle zijn verwachtingen te hoog vergeet vooral niet, met kinderen van zeer jeugdigen leeftijd te doen te hebben, wier bevattingsvermogen principieele betoogen maar moeilijk vermag te volgen en die licht geneigd zijn, tegen de be doeling van den onderwijzer in, te generali seeren Met eenigen schrik hebben we kennis ge nomen van de overige en gedetailleerde vragen lijsten, door het hoofdbestuur der Diocesane Vereeniging van R. K. Bijzondere Onderwijzers wier aanwezigheid in het studeervertrek gedu rende den geheelen dag den ijver, waarmede Traverse zich aan de studie wijdde, slechts had verdubbeld. Nog was het oogenblik niet aangebroken, waarop deze aanwezigheid voor zijn oplettendheid aanmerlijk gevaar zou op leveren. Ik hoop, mijnheer Traverse, zeide Clara, toen de jonge man afscheid nam dat gij al uwen invloed zult gebruiken, om uwe moeder te be wegen ons voorstel aan te nemen. Het zal mij geen moeite kosten,antwoordde de jonge man, want zij zal zich onuitsprekelijk gelukkig achten, in uw huis te worden opge nomen. En blijde, zijne moeder zulk een blijde tijding te kunnen brengen, snelde hij heen. Bijna omvertuimelend van haast sprong Tra verse met groote beweging door het tuintje en matigde eerst voor de kamerdeur zijn uitgelaten heid, om zijn moeder niet te doen schrikken, die hij echter niet kon nalaten onstuimiger te om helzen dan gewoonlijk. Nu, Traverse, wat scheelt je? vroeg mis tress Rocke, met haar gewone bedaardheid. Men zou meenen, dat je op straat een schat gevonden had Ja, ja, riep de ongelukkige, het is inder daad een schat, dien ik gevonden heb, maar niet op straat, voegde hij er bij, maar in het huis van mijn voortreffelij ken dokter. HemelWat wil je daarmee zeggen in het Bisdom Haarlem tot de afdeelingen ge richt. Zij betreffen het onderwijs in geschiedenis, in aardrijkskunde, het voortgezet leesonderwijs, het zangonderwijs, de natuurlijke historie en „algemeene verplichtingen." Onder het laatste hoofd kwam de vraag voor, of geen nauwer contact en meer waar deering voor andere volken tot stand komen door internationale briefwisseling van onze leerlingen met die van scholen in het buitenland, ook in de Missiegebiéden „Onze leerlingen" van 12, 13 en 14 jaar correspondeerende in het Fransch, Duitsch, Engelsch (we zulen het hier maar bij laten) met klassegenooten in den vreemde bemin nelijke naïviteit Onder hetzelfde hoofd werd plechtig-deftig de vraag gesteld „Hoe denkt u over arbitrage op school bij twisten tussehen de leerlingen Bij alle vredelievendheid die ons eigen is, voelen we bij zoo'rx vraag onze vingers jeuken. Geen dwaasheden Wat het geschiedenisonderwijs betreft, er kennen we gereedelijk, dat, de histoire bataille veelal een te ruime, de beschavingsgeschiedenis een te beperkte plaats innam. Maar ga nu weer niet in omgekeerden zin overdrijven. Maak van het misdadige van den oorlog geen axioma, opdat de leerlingen geen ver keerde voorstelling zich vormen van de Kruis tochten, van het optreden van de H. Jeanne d'Arc en van de edele aandrift der Pauselijke zouaven. Laat de jongens ook gerust hun geloof, dat Tromp en De Ruyter kerels waren, en maak van den heldenmoed van den prins van Oranje bij Ouatre-Bras geen caricatuur. Keur, als ge het verstandig kunt doen, „de uitbreiding van het Christendom door middel van het zwaard" af, maar laat bij de kinderen geen twijfel rijzen omtrent het gewenschte en de noodzakelijkheid van de uitbreiding van het Christendom in het algemeen Of de kinderen moeten worden lastig gevallen (bij de les in natuurlijke historie) met gifgassen, besmetting met bacillen enz., maakt bij ons nog een punt van ernstige overweging uit. Ook, of bij het zangonderwijs liederen „met oorlogszuchtige strekking" (het AVilhelmus „van het program moeten verdwijnen." In één woord, als wij iets mochten adviseeren, zou het dit zijn maak geen vragenlijsten van 80 of meer punten, maar overwege ieder onder wijzer voor zich ernstig het vraagstuk en be- vordere hij dan, zonder zich al te scrupuleus aan het program te houden, de vredesgedachte, wanneer de gelegenheid hem daartoe geschikt lijkt. Luchtpostdiensten. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfort a. d. M. schrijft, dat volgens een van de hoofd-directie der poste rijen te Frankfort a. d. M. ontvangen mede- deeling, met ingang van 19 April twee lucht postdiensten van Frankfort a. d. M. naar Neder land onderscheidenlijk naar Amsterdam en Rotterdam, zullen worden geopend. Deze dien sten zullen eiken werkdag plaats vinden. Vertrek van Frankfort a. d. M. (via Essen) 9 uur 30 min. 's morgens, aankomst Rotterdam 2 u. 40 min. vertrek van Frankfort a. d. M. (via Essen) 12 u. 15 min., aankomst Amsterdam 4 u. 30 min. De kamer heeft zich tot den directeur-gene- hernam mistress Rocke, die reeds meende, dat misschien majoor Warfield van besluit veran derd was. Ach, wat men wenscht, gelooft men immers zoo gaarne Lees hier lees dezen brief, moeder, ant woordde Traverse, terwijl hij het schrijven van den dokter haar voorhield. Mistress Rocke nam het papier en las den inhoud. Deze luidde Willow-Heights, 1 Maart. Geachte mevrouw Mijn veertienjarige dochter Clara, die ik onlangs uit het pensionaat bij mij thuis heb gehaald, moet leeren, zich met het bestuur eener huishouding, waarvan zij nog geen be grip heeft, vertrouwd te maken. Wanneer gij er in toestemt, haar in dit opzicht met raad en daad de behulpzame hand te bieden en te gelijkertijd haar gezelschapsjuffrouw wilt zijn, dan zult u mij tot dank verplichten en het spreekt van zelf, dat ik uw verdienste op een uwer waardige wijze zal beloonen. Wij zullen ons beijveren u gelukkig te maken. Overweeg mijn voorstel, als er bij een hart als liet uwe nog beraad noodig is, of gij voor mijn Clara een tweede moeder wilt worden. Zoo mogelijk laat mij dan morgen voormiddag uw antwoord weten. Traverse zal 't mij brengen. Moge het zóó luiden, gelijk van harte het wenscht. Uw dienstvaardige William Day. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1