dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. S c h i e d a m, 14 April 1926. Gemengd Nieuws. .Moor d. In het burgerlogement de Nieuwe Aanleg, Noordermarkt 9 te Amsterdam was sedert drie maanden een zekere M. met diens 25-jarige vrouw gelogeerd. De man had zich als filmoperateur daar laten inschrijven,doch hij schijnt als zoodanig niet bekend te zijn. Daar gister uit de kamer van den man en de vrouwgeen geluid vernomen, maakte de eigenaar van het logement zich ongerust en tegen den avond waarschuwde hij de politie. Een inspecteur en een rechercheur van het politiebureau Wester straat begaven zich daarop naar het logement. Toen beide mannen met geweld de kamer van het logement waren binnengedrongen, zagen zij het lijk van de vrouw op het bed liggen. De vrouw was aan handen en voeten gebonden en haar hals was omsnoerd met een bonten zak doek, waarvan de uiteinden haar in den mond waren gestopt. Uit een en ander maakte de politie op, dat 'de vrouw door worging om het leven is gebracht. De vrouw lag gekleed te bed en had nog haar hoed op het hoofd. Uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat M. Maandagavond heel laat in het logement was gekomen en weinigen hadden hem opgemerkt. De vrouw moet dienzellden dag bezoek hebben gehad van iemand uit den Haag en uit wraak schijnt bij M. het plan te zijn opgekomen de vrouw van het leven te be- rooven. Buren zouden hem hebben hooren zeg gen ,,Je gaat nu voor straf naar bed. Zeker is, dat M. gistermorgen vroeg uit het logement vertrokken is, zonder dat iemand hem heeft gezien. Hij had den avond te voren de kosten voor het logies vooruit betaald. Er zijn in deze zaak nog zeer veel duistere punten, die de politie, die onmiddellijk het onderzoek ter hand heeft genomen nog moet ophelderen. De politie heeft photo s van het lijk, evenals van de plaats des misdrijfs laten ver vaardigen. Het lijk is gisteravond ter schouwing naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Ernstige brand. Gistrmorgen om 4 uur is brand uitgebroken in een opslagplaats van magazijn de Rijwieltrust aan de Zijlstraat te Haarlem. De brandweer tastte het vuur met vier stralen op de waterleiding aan en om 7 uur kon ze inrukken. Met de loods zijn ongeveer 3000 bijna nieuwe rijwielbanden en veel onder deden en aanverwante artikelen verbrand. De schade bedraagt ongeveer 10.000 zij wordt door verzekering gedekt. De omliggende perceelen hebben waterschade gekregen. Het motorongeluk op den M a - thenesserdijk. De 30-jarige F. A. II. uit de Rosenveldstraat, die Zondagmiddag op de Mathenesserdijk te Rotterdam, dooi hef springen van den achterband van een motorfiets van de duzozitting gevallen is. is in het zieken huis aan den Coolsingel aan de bekomen ver wondingen overleden. Een zak met /500 verdwenen. Eergistermiddag ging een bediende van de Rot- terdamsche Tramwegmij. per fiets van haar kantoor in de Rosestraat te Rotterdam, naar een bank aan de Maaskade. Achterop had hij viei zakken met geld gebonden. Bij aankomst op de Maaskade bleek, een van de zakken, inhou dende een bedrag van 500 verdwenen te zijn. Van deze vermissing is aangifte bij de politie gedaan. De overstroom ing van het land van Maas en Waal. Naar men verneemt, is Maandag het verkeer over den Maasdijk tus- chen Dreumel en Alphen, in welken de genie bij den jongsten watersnood twee gaten had gemaakt om het water uit het Land van Maas en Waal te doen wegstroomen, hersteld. Alle binnenwegen in het Land van Maas en Waal zijn eveneens weder berijdbaar. Ouderwetse he verhuizingen. Men schrijft ons uit oostelijk Noord-Brabant: Onder de streken van ons land, die hechten aan voorvaderlijke gebruiken en gewoonten en waar het volk in eere houdt wat het voorge slacht als een eerwaardige traditie naliet, neemt stellig de Bossche Meierij een eerste plaats in. De menschen van het platteland zijn er in meer dan één opzicht nog vrij wel onontvankelijk voor wat een moderne cultuur als prijzenswaardig tracht aan te bevelen. Op het gebied der vrouwenklee- dng b.v. is het bekende hoofddeksel de zooge naamde „poffer", evenals een eeuw en een halve eeuw geleden, de gangbare dracht. Eveneens zijn de eigenaardige, tot den grond reikende, rouwdoeken nog volop in zwang. Wijst dit op een gehechtheid aan de beproefde zeden en gewoonten pleit het voor eenvoud onzer boerenmensclien, ook uit menig ander oogpunt houdt men vast aan „wat vader en grootvader" deden. Een sprekend en in den letterlijken zin des woords kleurig staaltje hieraan, leveren de ouderwetsche boerenverhuizingen, zooals men die omstreeks Pinksteren veelal langs de lande lijke wegen ziet trekken. Als een boerengezin n.l. een boerderij verlaat om 'n andere te betrekken, geschiedt dit niet zonder een bepaald en aantrek kelijk ceremonieel. Voorop gaat een met allerlei- kleurige linten en strikken en doeken getooide kar, waarin de boerenvrouw en het kroost, dat meestal zeer talrijk is, een plaats hebben ge vonden. De traditioneele peperkoekon tbreekt daarbij niet. Na deze „hoofdkar" volgen tal van andere karren, beladen met het huisraad, de landbouwmaterialen, hooi, stroo, aardappelen, kortom alles wat tot den inspan behoort. Ook aan deze volgende karren ontbreekt het sieraad niet. De paarden zijn getooid met allerlei vlag getjes. Zoo trekt men, hier en daar eens „pleisterend" onder feestelijke aankleeding van het oude naar het nieuwe erf. Op zee verdwaald? Van Vlieland schrijft men aan de Leeuw. Ct. Toen Zaterdagmorgen de heer Kroon zijn zoon wilde wekken, omdat deze naar Harlingen zou, om voor de militie gekeurd te worden, be merkte hij, dat de jongen niet aanwezig was. Het bed was onbeslapen. Na 's avonds 11 uur moet hij door een raam de woning hebben verlaten. Bij verder onderzoek bleek een klein zeilboot je uit de haven verdwenen. Van een nabij liggende visschersschuit ontbreekt het kompas. Ver moed wordt, dat de jonge Kroon in den nacht met het zeilbootje de reis naar Harlingen heeft willen ondernemen. Hij is daar intusschen niet aangekomen. Tot heden heeft men noch van hem zelf, noch van zijn vaartuigje eenig spoor gevon den. Een buitenkansje. Toen men te Zoutelande bezig was met het opbreken van een steenen vloer, werd een aarden kannetje gevon den, dat niet minder bevatte dan 240 zilveren muntstukken van ongeveer anderhalfmaal de grootte van een rijksdaalder, tezamen 7 K.G. wegende en 217 gouden stukken, waarvan 65 zoo groot als een rijksdaalder en 152 munten als een gulden, samen 1 K.G. zwaar. De munten, grootendeels Engelsch of Spaansch geld, datee ren uit de Jaren 1615 tot 1650. Doodelijk ongeval. Een ongehuwd monteur, zekere B. uit Rotterdam, met den montage-wagen werkzaamheden verrichtende op het baanvak der Electrische Spoor den Haag —Rotterdam, kwam met het hoofd tegen een paal terecht, toen hij buiten den wagen wilde kijken. De ongelukkige werd naar St. Antoniushove te Voorburg overgebracht, alwaar hij na korten tijd overleed. Stationsbrand te Leuven. Gister middag ontstond in de postkantoren van het station van Leuven brand. Spoedig nam deze groote afmetingen aan. De brandweer slaagde er eerst na een uur in, het vuur meester te wor den. De schade is aanzienlijk. Ernstig vliegongeval in Peru. Uit Lima wordt gemeld, dat de leider van het militaire luchtwezen van Peru en drie officieren bij een vliegongeval om het leven gekomen zijn. De ontploffing te Port-Arthur. De ontploffing, die in de olie-tankboot „Gulf of Venezuela" te Port-Arthur (Texas) plaats had, heeft aan 25 leden der bemanning het leven gekost. Om half drie in den nacht, toen de geheele bemanning sliep, vond de verschrik kelijke ontploffing plaats, waardoor ook de slaapplaatsen werden vernield. Enkele zeelie den konden nog door de patrijspoorten ont snappen, doch de overigen kwamen in de vlam men op. Zes personen vergiftigd. Bij de familie Salvador te Grenoble, bestaande uit zes personen, hebben zich vergiftigingsverschijn selen voorgedaan, na het eten van slakken, die m een niet behoorlijk gereinigden koperen ketel waren bereid. De toestand der patiënten is ernstig. De ingestorte toren. Hoog boven de huizen van de place de la République te Tou louse verhief zich de klokketoren van de Dalbade. Imposant en trotscli troonde de toren als een vorst boven zijn onderdanen als een toonbeeld van soliditeit, van met de eeuwen spottende duurzaamheid, loen dan ook, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. de bewoners der wijk wakker schrokken door een geraas als van een don derslag, gevolgd door een hevigen schok, be sefte welhaast niemand wat er gebeuren ging. Drie seconden later klonk nogmaals de don der, gepaard aan een schok, heviger nog dan de eerste. En toen, geduld .in een wolk van stol' en met een onbeschrijfelijken chaos van krakende en oorverdoovende geluiden stortte de klokketoren omlaag, alles verbrijzelend wat hij op zijn val ontmoette. Een seconde was het stiltoen laaide het angstgeschieeuw op, vermengd met de kreten der gewonden. Want de toren had in zijn val drie huizen verpletterd, onder welker ruïnes de ongelukkige bewoners bedolven lagen. De bransche bladen geven spannende ver slagen van het reddingswerk. Bijna onmiddel lijk na de ramp waren de brandweerlieden der hoofdwacht en een detachement infanterie ter plaatse. Eerst tegen zes uur slaagden zij er in, na ingespannen arbeid, de lijken van het echt paar Donnat uit de puinhoopen te bevrijden. De man, een bakker, was met zijn beide knechts bezig de ovens aan te steken, toen de catastrophe plaats greep. Een der knechts bleek eveneens omgekomen te zijn, maar de ander kon men niet terstond vinden. Met koortsachtige haast werd er gewerktmisschien viel er nog een leven te redden 1 Wat was dat geluid, dat voortkwam van on der een stapel versplinterde balken, verbrij zelde steenbrokken, verwrongen staven? Men luisterde in de hoogste spanning het bleek het gekreun van een mensch te zijn. Voor zichtig nu, maar toch geen seconde verliezen het geldt een menschenleven. Eindelijk, om bij half acht, is de man gered. Zijn kleeren zijn hem vrijwel geheel van het lijf gerukt; zijn bloedverlies is ontzettend, maar hij is behou den. Viug brengt men hem naar het ziekenhuis over. Een was er, die de ramp wel had verwacht en 's nachts, bij het hooren van het eerste on- heulspellende gekraak, wist wat er zou gebeu ren. Dat was de pastoor der parochie, die bij zijn ambtsaanvaarding, zes maanden geleden, had vernomen, dat door sommige archeologen aan de soliditeit van den bouw werd getwijfeld. Hij stelde een onderzoek in vond spleten in de muren steenen, die oogenschijnlijk zonder oorzaak plotseling los bleken te zitten. Hij had zich voorgenomen, des morgens in alle vroegte nogmaals den stand van zaken op te nemen, om dan met temeer klem te kunnen aandringen op het nemen der noodige maatrege len. Doch het was te laat. Het blijkt, dat de bovenste verdieping en de spits van den toren in 1884 waren vernieuwd, en men vermoedt thans, dat dit nieuwe gedeelte te zwaar is gebleken voor den onderbouw. De Kukirol-fabriek. Blijkens een bericht in de Duitsche bladen is het de onder „Geschaftsaufsicht" staande kukirol-fabriek ge lukt de voor het aannemen van het voorgestel de aecoord benoodigde toestemming van de meerderheid van crediteuren te verkijgen. De wettelijk voorgeschreven termijn voor het ae coord is op 29 April vastgesteld, waarna het 14 dagen later van kracht wordt. Nadat de Kukirol- fabriek eenigen tijd geleden wederom in beschei den omvang met haar propaganda begonnen is, is weder een belangrijke toeneming van de om zetten te constateeren. Laatste Berichten. Weerbericht. VerwachtingZwakke, later matige Z. tot Z.W. wind, toenemende bewolking, waarschij - lijk nog droog weer, zachter overdag. Motorboot overvaren. Men meldt ons uit Vlaardingen Het uitgaande s.s. „Rotterdam'Van de H.A.L. heeft hedennacht ter hoogte van Vlaardingen de motorschuit „De twee gebroeders" uit Oud-Beijerland overvaren. Onmiddellijk ging het s.s. „Rotterdam" voor anker en zette een sloep uit. Tengevolge van de mist kon deze sloep geen der beide opvarenden van de motorschuit oppikken. De schipper van de motorschuit, J. van der Graaf, verdronk. De 13-jarige scheepsjongen Huisman werd door de bemanning van h«^t uitgaande s.s. „Ma- tahalm" gered en aan land gezet. De motorschuit die geladen was met aardappelen zonk. Een beruchte kerkdief gevat. Men 'meldt ons uit Heerlen Hedenmorgen om 6 uur ontdekte de koster van de St. Pancra- tiuskerk te Heerlen dat de offerblokken in de kerk waren geledigd. Hij ging op onderzoek uit en Vond op het koor een man. De politie werd gewaarschuwd en arresteerde den indringer die de 33-jarige Belg. A. K. bleek te zijn. De politie vermoedt in hem den dader te hebben gevonden van de verschillende kerkdiefstallen, die den laatsten tijd in Limburg zijn gepleegd. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 13 April. 14 April. Londen f 12.121/* f 12.117/g Berlijn - 59 35Va - 59.357 2 Parijs- 8.66 - 8 56 België - 9 56 - 9 441/, Zwitserland - 48.12 - 48 121/a Amerika - 2.493/i - 2.495/18 Weenen - 35.15 - 35.15 Kopenhagen - 65.871jt 65.35 Stockholm.-66 83 66.82 Oslo 54 30 - 53.95 Madrid - 35.60 - 35.57Va Milaan 10 027a - 10.0278 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 13 April. 14 April. Londen ƒ1212 12.11'/, Berlijn 59 33 - 59 36 Parijs - 8 55 - 8.53 Brussel - 9 49 - 9 40 Zwitserland - 48.127, -48.127„ Weenen- 35 20 - 35.20 Kopenhagen- 65.35 - 65.30 Stockholm -66.7771 -66.85 Oslo - 53 75 -54.— New-York - 2.497, - 2.497, Kerknieuws. Pater II. Ermann S.J. Tot ons leedwezen vernemen wij, dat de zeer- eerw. pater I-I. Ermann S.J. te Rotterdam, gister plotseling ernstig ongesteld is geworden. Z. eerw. werd naar het St. Franciscusgasthuis vervoerd. Nadat hij daar voorzien was van de laatste H.PI. Sacramenten, heeft hij een operatie ondergaan, welke goed geslaagd is. Zijn toestand was gisteravond naar omstandig heden redelijk wel. Msb. Pater Marijnen. Pater Petrus Cremer, Rector der Eerw. zusters Theresianen te Schiedam, ontving van zijn beschermeling pater Marijnen, Lazarist, missio naris in China, die daags vóór Kerstfeest en op den feestdag zeiven des nachts zoo gemarteld en van alles letterlijk beroofd is, volgend schrij ven, hetwelk gedateerd was 10 Maart. Eerst meldt hij daarin, dat 'n tweede slag hem getrof fen had, doordat zijn goede vader 15 Febr. 1.1. overleden was. Dan vervolgt zijn eerw. „De omstandigheden laten mij niet toe veel te schrij ven. Ik heb uwen brief en het offertje voor mijn koperen priesterfeest ontvangen. Aan allen zal ik 'n woordje van dank zenden. Heden schrijf ik u uit Sien Choei Kon, waar ik voor 'n paar dagen ben om de Christenen te bezoeken en wat uit te rusten. Sinds Kerstmis laat de gezondheid wat te wenschen over. Ik kan bijna niet meer slapen. De oorlog gaat hier steeds door. Met Kerstmis hebben de soldaten heel mijne Missiestatie te Kwan-poe-t'ou leeg geplunderd. Geweerschoten hebben ze ook op mij gelost. Zelfs hadden ze 'n vuur aangelegd om mij te verbranden. Doch O.L. Heer heeftmij het leven gespaard. Alles heb ik toen verloren, zelfs de kleeren die ik aan 't lijf had. Daar sinds weken de bevolking mijner missie statie en omstreken 'n schuilplaats is gaan zoeken in Tientsin, woon ik voorloopig ook daar. Moge O.L. Heer ons weldra vrede schenken Dan kan ik weer mijn missiearbeid hervatten. A. u. b. goed voor vader z.g. bidden en ook voor mij. Neem mij niet kwalijk, dat ik dezen keer zoo weinig schrijf. Ik heb nog rust noodig. Uwe U dankbare Henri." Men ziet uit dit schrijven, dat de zwaar be proefde missionaris den moed niet opgeeft. Geve God Hem sterkte en middelen om zijnen arbeid voort te zetten 1 Rechtzaken. Zijn zwager vermoord. De Rechtbank te Utrecht deed uitspraak in de zaak van den 36-jarigen wegwerker J. P, M. te Soest, tegen wien het O.M. wegens moord op zijn zwager, den gemeentewerkman A. Roest, tien jaar gevangenisstraf had geëischt. De recht bank veroordeelde beklaagde tot zes jaar gevan genisstraf, zonder aftrek van het voor-arrest. De kuitenprikker. De kinderrecht heeft eergister met gesloten deuren behandeld de zaak tegen den 16-jarigen jongen, die bekend is als de kuitenprikker te den Haag. Overeenkomstig den eisch werd hij ter beschik king van de regeering gesteld. Boekbesprekingen. „Naar 's Heercn Huis." Van deze bekende uitgave, die aan de spits staat van de in ons land verschenen apologeti sche vólks-litteratuur, hebben wij in een vorige bespreking de twee deeltjes „Legende of Histo rie en „Wat is Christus besproken. Wij noemen nu, de laatste twee,,(deze serie bestaat uit 4 exemplaren) en wel „Heeft God werkelijk tot de menschen gesproken en „Waar vinden wij de leer van Christus?" Het eerste is geschreven voor hen, die zich wel eens afvragen, waarom heeft God niet dui delijker tot mij gesproken. Hierop en op nog vele andere vragen daarmede in verband, ant woordt pater Th. Bensdorp met weloverwogen juistheid, gestaafd door feiten, die elk op hunne beurt eveneens afzonderlijk worden verklaard en bewezen door voorgaande feiten. Aan het eind der lezing zullen wij inzien dat God door alle eeuwen heen tot ons heeft gesproken, duide lijk gesproken, indien wij Hem slechts willen hooren en ons voegen naar Zijn Goddelijke in spraken. In het tweede werkje: „Waar vinden wij de leer van Christus" wordt ook deze schijnbaar onoplosbare vraag door den geleerden schrijver opgelost. Met een kern van bewijsmaterialen toont de schrijver aan dat Christus een kerk heeft gestichtde Katholieke Kerk, door middel waarvan en waarin wij de geheele leer van Chris tus kunuen terugvinden. Moge iedere katholiek zich deze boekjes aan schaffen, die ook afzonderlijk tegen geringe prijs verkrijgbaar zijn. Liturgisch gebedenboek. „Alom valt een streven waar te nemen om de groote en wonderbare schoonheid der Liturgie meer en meer te leeren begrijpen en waardeeren. De uitgave van dit Liturgisch Gebedenboek beoogt hieraan mede te werken." Deze toelichting was gevoegd, bij het kostelijk en niet kostbaar kerkboek dat de N.V. De Ken- nemer te Beverwijk, ons ter recensie toezond. Deze recensie kan onverdeeld gunstig zijn, omdat in dit werkje veel en veel goeds geboden wordt. Van groote waarde zijn o.m. de liturgische toelichtingen bij de H. Mis en de II.II. Sacramen ten, zoo ook de cursorische verklaring van het Kerkerlijk jaar. Een schat van gebeden en Latijnsche gezangen (met vertaling) is in het werkje ingelascht, zoo dat iedere godsdienstoefening met vrucht te volgen is. De samensteller, pastoor Bartels heeft eer van zijn werk de uitgeefster niet minder. Burgerlijke Stand. Geboren: April. 10. Johanna Cornelia d.v. D. Korperaal en J. C. Boomsluiter, Oude Maasstraat. 11. Arenda Simonia d.v. J. van der Graaf en H. van Holst, Amalia van Solmsstr. 12. Pieter z.v. J. van der Gaag en H. Droge, Buitenhavenweg. 13. Johannes Theodorus z.v. J. van Pelt en E. van Putten, Voornschestr. Overleden: April 11. P. Hoogstad, oud 67 jechtgen. H. M. H. Klotz, Broersveld. J. J. Klein, oud 53 jv. Leeuwenhoeckstraat. C. Naterop, oud 1 jHoofdstraat. Scheepvaart. SCHIEDAM, 14 April. Aangekomen Eng. s.s. Agility", kapt. William Miller, met olie van Harburg voor N.V. Schieveem aan de Wilh. haven. Eng. s.s. „Zent", ledig van Rotterdam. s.s. „Stad Arnhem", ledig van Rotterdam. s.s. „Halse" van Oslo om hier kolen te bunkeren in de Wilh. haven, het vertrok heden. s.s. „Buitenzorg", ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. LONDEN, 14 April. Aangekomen motor- schoeer „Nyssicna", kapt. L. Pot, met ledige flesschen van Schiedam. SCHIEDAM, 14 April Vertrokken S.s. „Veen- dam", ledig naar Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3