bmgblmdwoor schieoam "Baeksrï Bakpoeder c P U 11 L?TOH. Kasteel „Het Onweersnest" BISCUIT-TAART D'Oehker's 49ste Jaargang. Zaterdag 17 April 1926 No. 14532 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gekeele invaliditeitt 200 bij verlies van een band, voet oi oog i duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd dooi 200 bij dood f 20e bij verlies van een door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. Binnenland. L NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ENGELAND. Het kolenconflict. Bij afwezigheid vdn Smith en Cook, den voor zitter en secretaris van de Engelsche mijnwer kersfederatie, die in Londen zijn opgehouden in verband met de steenkoolcrisis, heeft Richardson op de vergadering van de Internationale Mijn werkersfederatie te Brussel de situatie in Enge land uiteengezet en een beroep gedaan op steun, ingeval de bedrijven op 1 Mei in Engeland wor den stopgezet. Richardson gaf een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling der situatie. Er werden weinig vragen gedaan, doch het schijnt, dat de continentale afgevaardigden einig enthousiasme aan den dag legden. Het werd duidelijk gemaakt aan Richardson, dat veel uitvoeriger inlichtingen gewenscht zullen worden voordat een beslissing kan worden ge nomen. Niettemin zal heden een beslissing worden genomen, als Smith en Cook uit Londen aange komen zijn. Alle afgevaardigden hebben hun beslissing nog opgeschort en Cook zal al zijn welsprekendheid noodig hebben om een beslissing ten gunste van steun aan de Britsehe mijnwerkers te verkrijgen. Het hoofdbestuur der Int. Mijnwerkers- federatie heeft heden den Engelschen mijnwer kers algeheelen steun toegezegd, met inacht neming van zekere reserves. AMERIKA. „Droge" actie in de V. S. Nadat dezer dagen, zooals gemeld, 15 millioen arbeiders voor de Amerikaansche senaatscom missie, die zich met het onderzoek van eventuee- le wijzigingen in de verbodswet bezig houdt, lieten pleiten voor het weer toestaan van den verkoop van bier, hebben nu voor dezelfde com missie de vertegenwoordigsters van 12 millioen vrouwen voor het tegendeel gepleit. Met een keur van klemmende argumenten, die door huil pun tigheid vaak de hilariteit van het auditorium wekten, hebben zij de strikte handhaving van de verbodswet verdedigd. CHINA. Peking ontruimd. De troepen van Tsjang-tso-lin hebben tot nu toe nog niet geprobeerd, zooals werd gevreesd, om de stad binnen te trekken. In Peking zelf heerscht volmaakte orde. Het voornaamste ge deelte van het Mandsjoerijsche leger blijft te Toen-Tsjou. De Mandsjoerijsche cavallerie pa trouilleert in de omgeving voor het onschadelijk maken van granaten. Dank zij de uitstekende organisatie van den ëtat-major zijn alle troepen van het Nationale leger tegen 12 uur 40 des nachts op Kalyan te ruggetrokken. Wang-Sji-tsjen en zijn comité voor de openbare veiligheid hebben de stad geheel onder controle. Heden zullen te Peking de generaals bijeen komen ter bespreking van den algemeenen toe stand, met name wat betreft de stad Peking. De troepen van Tsjang-Tso-lin zijn nog niet te Pe king aangekomen. Na hevige gevechten kwamen cle nationale troepen te Nanlcau aan, echter zon der kanonneu en ievensmiddelen. 55) Nochtans juist in dat verbod lag er voor Capi- tola een verleidelijke bekoorlijkheid en ongetwij feld zoude zij het reeds lang hebben overtreden, ware Wool, die haar dagelijks moest vergezellen, niet een hinderpaal geweest. Komt tijd komt raad dacht intusschen het vermetele meisje, dat zich reeds lang in stilte voorgenomen had, van de eerste gelegenheid partij te trekken, om grootere ontdekkingreizen te maken. Op zekeren dag bood zich die lang verwachte gelegenheid aan. Het weer was prachtig, de zon goot haar herfststralen over het landschap en wat de hoofdzaak was majoor Warfield had zich naar de stad begeven, waar zaken, die zijn nicht betroffen zijn aanwezigheid noodig maak ten. Aan zich zelve overgelaten, gaf Capitola, na dat zij haar gewone lesuren had afgemaakt, een neger het bevel haar paard te zadelen. Lieve miss, bracht mistress Codiment, die haar op de binnenplaats ontmoette, daar tegen in, u verlangt uw ponny Maar er is niemand hier, die u kan vergezellen, want Wool is, zoo u weet, met den majoor naar de stad. Nu en wat hindert dat? antwoordde Capitola beslist. Moet ik misschien op de oude muren hier passen en mijn gewoon wandelritje ALLERLEI. Uit Weenen De „Neue Freie Presse" meldt, dat nabij de haven van Konstanza op den spoor weg, waarlangs korten tijd later de hof trein met koningin Maria van Roemenië en de troonopvol ger zou passeeren, twee kisten dynamiet werden ontdekt. De politie is de daders op het spoor. Uit New-York Als gevolg van het feit, dat 3000 werklieden bij den sleepdienst in staking zijn gegaan, dreigt een ernstige stagnatie in de haven van New-York. Uit Berlijn In een onderhoud met een journalist heeft Primo de Rivero verklaard, dat Abd-el-Krim, indien hij vrede wenscht, in het bezit kan blijven van zijn vermogen enzijnstaats- pensioen. Weigert hij echter, dan zal hij verplet terd worden. Mussolini heeft zich gisteravond aan boord begeven van de „Cavour" om den terugtocht naar Rome te aanvaarden. Voor zijn vertrek heeft hij twee regimenten inlanders geinspecteerd. Naar gemeld wordt, is het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken voorne mens, met Groot-Brittannië onderjandelingeu aan te knoopen over het sluiten van een nieuw verdrag met betrekking tot alcoholhoudende dranken. De Canadeesche minister van financiën heeft in de begroeting een netto surplus aange kondigd van 4.470.600 Pond Sterling. De Hanze in het Bisdom Haarlem. „Uitkeering b ij o v e r 1 ij d e n." Woensdag werd te Haarlem de algemeene jaarvergadering van het Fonds „Uitkeering bij Overlijden", instelling van de Hanze, gehouden in het gebouw „Sint Bavo", Smedestraat. De voorzitter constateerde in zijn openings woord, dat het verslag over het eerste boekjaar na de statutenwijziging alom een bijzonder gun- stigen indruk heeft gemaakt. Het jaarverslag van het bestuur, zoomede de balans en verlies- en winstrekening over het 15de boekjaar werden na een onverdeeld gunstig rap port van de commissarissen zonder discussie met algemeene stemmen goedgekeurd. Op voorstel van het bestuur werd besloten de statuten zoodanig te wijzigen, dat voor volwas senen het minimumbedrag der uitkeer;ng bij overlijden ook voor de nieuwe leden op 600 wordt gesteld. Het bestuur deed dit voorstel ter tegemoetkoming aan die middenstanders, voor wie de premie voor een uitkeering van 1000 te bezwaarlijk moet worden geacht. Van bestuurszijde werd er vooral op aange drongen, d^t de leden in hun naaste omgeving van het bestaan en de werkwijze van het fonds meer bekendheid zullen geven, teneinde deze in stelling voor zooveel mogelijk katholiek georgani seerde middenstanders van nut te doen zijn. De bestuursleden, die in verband met de sta tutenwijziging reeds ter vorige vergadering hun mandaat ter beschikking hadden gesteld, doch op verzoek waren aangebleven, traden ditmaal col lectief af. Bij schriftelijke stemming werden allen herkozen, In de hierna gehouden bestuursvergadering werd de bestaande functieverdeeling gehand haafd, zoodat voorzitter is de heer G. de Wolf, in den steek laten? Maar het kan u toch onmogelijk invallen, alleen uit te willen rijden? riep de verschrikte huishoudster. Toch wel, mistress Codiment, hernam het meisje, ik zal deze gelegenheid niet laten ont snappen, voegde het koppige Kind in stilte er bij. Maar dat past niet! Het zou een groote onvoorzichtigheid zijn. En waaromals ik vragen mag Mijn hemel, om duizenden redenen. Nemen wij eens aan, dat u weggeloopen negers kondt ontmoeten, of zelfs. waarvoor God u be ware!..... den vreeselijken Mac Donald! Wie is die Mac Donald Is hij de vleesche- lijke satan in persoon 0f een spook of kortom wie is hij In 's hemels naam, miss Durft u mij dat nog te vragen —Ja. Wie is hij Wie is deze Mac Donald, dat alles reeds voor zijnen naam verbleekt? Mac Donald Moge uw bewaarengel u voor hem beschermen! Hij is het hoofd van een wanhopige bende misdadigers, die in de bergen huizen, negers stelen, reizigers plunderen, die rooven, moorden en branden en alle mogelijke euveldaden plegen Hunne handen zijn rood van bloed en hunne zielen zwart van nog af schuwelijker vergrijpen Van vergrijpen, die nog afschuwelijker zijn dan moord Ja, miss. Er bestaan nog afschuwelijker naar Oetker's»Recept, gebakken niet een door Dr. Oetker op wetenschappelijken grondslag vervaardigd Bakpoeder. Backin vervangt de Gist. Men gaat onmiddellijk tot bakken over, het deeg rijst onder het bakken. Backin is zuinig in het gebruik en niet, zooals gist, aan bederf onderhevig. 8 eierenf 0.48 400 gr. suiker0.22 Va pakje Dr. Oetker's Vanillesuiker 0.02Vf 300 gr. tarwebloem0.11 V, pakje Dr. Oetker's Backin 0.04 6 eetlepels water. f 0.87V, Bereiding: Eierdooiers, suiker, Vanillesuiker en water worden tot room geroerd, dan voege men langzamerhand het met Backin vermeng» de meel bij en daarna het stijfgeklopte eiwit. Men vuile een met boter ingewreven spring» vorm met het bereide deeg en bakke deze taart in een matig verhitten oven ongeveer uur. Vraagt gratis receptenboekje bij de Eenige Importeurs, E. Ostermann Co., A'dam. 1289 47 Secretaris de heer W. M. Bloem en penningmees ter de heer J. G. H. Brountssecretariaat en ad ministratie blijven gevestigd aan het adres Hee rengracht 388 te Amsterdam. De Pauselijke legatie. Een voorbarig bericht. Volgens „Petit Journal" zou mgr." Schioppa, de internuntius te 's-Gravenhage, te Parijs opvolger worden van mgr. Cerretti. Een en ander zou dan in verband staan met opheffing van de internun- tiatuur in Den Haag. Aan de internuntiatuur werd naar aanleiding van bovenstaand bericht medegedeeld, dat mgr. Schioppa van een ander niets bekend is. Ook op het ministerie van Buitenlandsche Zaken weet men niets omtrent een eventueele opheffing van de pauselijke legatie, waarvan in de mededeeling van het „Petit Journal" sprake is. Men achtte zulks op zij n minst genomen zeer voorbarig. Vereeniging van Kamers van Koophandel. De eerstvolgende vergadering van de Vereeni ging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland zal 30 dezer te Utrecht plaats Heb ben. misdaden. Maar laat mij daarvan zwijgen Het zij u nu voldoende, te weten, dat Mac Donald met zijn bende vogelvrij verklaard is en men op het hoofd van elk in 't bijzonder, een prijs heeft gezet. En nog gelukte het tot nu toe niet zich van hem meester te maken Tot nu toe was dat onmogelijk. Men kent hunne schuilplaatsen niet en vermoedt slechts, dat zij zich in de bergen ophouden. Ha Wat zal 't mij een pleizier doen hen te snappen. U, miss, Maar dat is immers krankzinnigen werk O, natuurlijk door list, niet door geweld, hernam Capitola lachend Maar daar is mijn paard. Adieu, mistress Codiment En zonder acht te slaan op de verdere beden kingen der oude dame, sprong het dwaze meisje in het zadel en rende in galop henen. Genadige goedheid Wat zal de majoor opspelen bromde mistress Codiment, die ont stelt en verbluft de stoutmoedige rijdster na staarde. Deze, vol blijdschap over de veroverde vrijheid, reed, zonder haar ponny in gematigden gang te brengen, tot aan den rand der beek. Hier zocht ze naar een doorwaardbare plaats die zij dan ook gelukkig vond toen dreef zij moedig haar paard door het water en bereikte na eenige oogén- blikken den anderen oever. Een smal pad kron kelde zich voor haar uit. Het trok haar onweder- staanbaar aan om het te volgen en zonder aan Vereeniging voor actieve handelspolitiek. Dezer dagen hebben eenige vooraanstaande Ne- derlandsche industrieelen besloten het initiatief te nemen tot oprichting van een vereeniging voor actieve handelspolitiek. De steeds grootere moeilijkheden, die de Neder- landsche industrie en de Nederlandsche land- en tuinbouw bij hun export oudervinden, dwingt tot een nieuwe oriëntatie op handelspolitiek terrein. De propaganda hiervoor is het doel der nieuwe vereeniging. Als voorzitter zal optreden prof. dr. P. A. Die penhorst te Amsterdam. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel, zijn over de afgeloopen week, geëindigd 15 April, in Nederland uitgesproken 56 faillissementen tegen 50 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 April 1926 1124 faillissementen tegenover 1283 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De rijwielbelasting. De Rijwielbelasting heeft over de maand Maart 1926 495.249 opgebracht tegen 384.174 in Maart 1925. De opbrengst over de eerste drie maanden van dit jaar beliep 5.337.096 (zelfde tijdsbeloop 1925 4.969.731. Het communistische gevaar in Indië. Niet onder onvermengd blijde vooruitzich ten gaat de nieuwe gouverneur-generaal van Indië zijn taak aanvaarden. Economisch staat Indië er ongetwijfeld heel wat beter voor dan op het moment toen Mr. Fock scheep ging. Het bezuinigingsapparaat werd in het Indisch bestuur met zoo groote kracht gehanteerd, dat het enorme lek gestopt werd. Het economisch herstel zette zich daarna krachtig door en de ontwikkeling der Indi sche cultures kenmerkt zich door een verrassende opbloei. In zooverre moet het voor Mr. de Graaff eene aanlokkende gedachte wezen in het groote rijk van Insulinde op economisch vruchtbaren en welgestelden bodem te arbeiden. Jammer genoeg echter teekenen zich daar naast sombere schaduwzijden af. In een deel van Atjeh rommelt het en de jongste verliezen toonen op pijnlijke wijze, dat de pacificatie nog niet feilloos werd doorgevoerd. Blijft dit zorg eischen, met veel grooter kommer moet vervullen de heillooze communis tische actie, die zich met intense kracht op Indië gaat werpen. De jongste berichten over de internatio nale communistische beweging bevestigen wat door kenners reeds lang werd betoogd, dat het communistisch gevaar, hetwelk ons in Indië bedreigt, een zeer ernstig karakter draagt. Daar is wel een periode in het bewind van een onzer landvoogden geweest, dat het besef, omtrent den ernst van dit gevaar te zwak leefde Onder het gouverneurschap van Jhr. de Graaff zou herhaling van zoodanige periode noodlottig wezen. Onverbiddellijke strijd tegen de communis tische uitwassen moet een der hoofdpunten in het reeeringsprogram van den nieuwen landvoogd wezen. „Rott." MacDonald anders dan op heel kalme wijze te denken, dat het hier in deze eenzaamheid, ver wijderd van den grooten weg, op een pad dat slechts zelden een ruiter zag, moeilijk het tooneel van zijn rooversoverrompeling zou zijn, zette zij haar paard weder in galop, middelerwijl zich geheel overgevende aan het aantrekkelijke van het onbekende toeval. Wanneer ik gindschen bergtop bereikt en gezien heb, hoe het dal aan den anderen kant er uitziet, zeide zij bij zich zelve, dan keer ik terug. En zij reed zorgeloos voort, totdat haar ponny teekenen van vermoeidheid begon te vertoonen. De zon daalde snel aan den gezichtseinder thans hield Capitola eerst op een heuvel stil en keek rondom zich. De hooge rotswanden, waar achter het kasteel lag, leken haar noglslechtsgrau we wolken op verren afstand toe van de beek die de eigenlijke grens van haar uitstapje moest zijn was niets meer te bespeuren. Hoe ver zou ik nu wel van Warfieldshouse zijn? dacht het jonge meisje en werd toch een klein weinigje ongerust. Minstens zeven of acht mijlen. Ik had mij niet zoo ver moeten wagen. De snelle rit, twee uren lang, heeft mij verder gebracht, dan ik dacht.Wanneer zou ik weer thuis zijn Mijn paard is doodmoe. Ik heb minstens drie uur noodig om het kasteel te bereiken en dan is het geheel en al nacht. Maar Goddank wij hebben heden volle maan (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1