vereeniging heeft ingericht als rijdend tentoon stellingszaaltje. Vanmorgen is de wagon in gebruik genomen, waartoe een aantal genoodigden, meest bestuurs leden van drankbestrijdersorganisaties en vak- vereenigingen, in de eerste klas wachtkamer .van het Hollandsche Spoorstation in Den Haag was bijeengekomen. B. en W. hadden bericht van verhindering gezonden. De algemeene secretaris der Spoorwegont- liouclersvereeniging, de heer G. L. de Haas uit Utrecht, heeft de aanwezigen toegesproken. Het doel van de wagonpropaganda noemde spr het personeel aanschouwelijk onderricht te geven in het drankvraagstuk. De wagon, die daarvoor uitgekozen is, is vroeger eigenom geweest van de Noord-Brabantsch-Duitsche Spoorwegmaatschap pij en diende indertijd als salonrijtuig van Koning Willem III. Later heeft hij dienst gedaan als inspectierij tuig. Spr. bracht de directie dank en noemde het van groot belang, dat op een na de grootste werk gever in Nederland, die 40,000 a 50,000 personen in dienst heeft, op deze wijze toont te beseffen wat de strijd tegen den alcohol beteek ent. Na de toespraak van den heer de Haas werd de wagon bezichtigd. Deze is voor het doel ver bouwd in het dak is een lichtkap gemaakt en de wanden zijn geheel betimmerd, de ruiten ook, zoodat een grootere wandoppervlakte verkregen is, die gebruikt is voor het ophangen van platen, statistieken, grafische voorstellingen. Een smalle tafel langs de wanden en een groote tafel in het midden bevatten allerlei aanschouwelijk mate riaal en geschriften, overzichtelijk gerangschikt De wagon zal het geheele spoorwegnet berei zen en aan de stations eenigen tijd blijven staan. Het personeel kan dan in vrije oogenblikken het tentoongestelde bezichtigen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Liefdadigheids uitvoering. De liefdadigheidsuitvoering, ten bate der parochie van 't H. Hart, was gisteravond buiten gewoon druk bezocht. De saamhoorigheid onder de parochianen van de Gorzen is groot en wanneer er op hen een beroep wordt gedaan ten voordeele van de be rooide kerkekas blijven er niet veel achter. De groote zaal van het bondsgebouw was stamp vol toen het doek openging en de nieuwe tooneel- club ,,St. Servatius", de jongste telg van onze jongste parochie, voor het voetlicht trad met het dramatisch tooneelspel van pater Seryatius „Pater Theobald Matthew". Het stuk spgeltin Ierland gedurende het optreden van den beken den apostel der geheel-onthouding, pater Matt hew, die met succes den strijd aanbond tegen de vreeselijke onmatigheid die Ierland destijds teisterde. Natuurlijk ging dit niet zonder verzet gepaard van de zijde der benadeelden en uit dit verzet, opgesierd met wat romantische ornamenten, heeft de schrijver zijn verwikkeling geweven. Het is een stuk uit de oude school, die het er wel eens te dik oplegt, maar meestal op suc ces bij een niet te, veel eisehend publiek kan re kenen. Het spel der jonge club willen we niet al te critisch bekijken. De tijd van voorbereiding is niet te groot geweest, alle begin is moeilijk en het goede doel doet de rest. Men kon duidelijk zien, dat de leden van ,,St. Servatius" met toewijding speelden de ware lust zat er in en wanneer ze die ambitie wak ker houden, kunnen de nieuwe tooneelisten van de toekomst wel iets verwachten. Reeds nu moch ten ze er in slagen contact met de zaal te krijgen en 11a ieder bedrijf ging er dan ook een geducht applaus op. In de pauze heeft pastoor Möller een echt ge moedelijk woordje, van hart tot hart, met de aanwezigen gesproken over de zorgen om de nieuwe kerk, die de eerste 20 jaren nog wel zul len aanhouden, doch blijmoedig aanvaard kun nen worden, wanneer ieder mee helpt ze te .dra gen. Dankbaar was spr. dan ook gestemd, tegen over de nieuwe club en al degenen, die door mede werking en opkomst, het succes van dezen avond verzekerd hadden. Door een daverend handgeklap gaven de aan wezigen van hun instemming met de woorden van pastoor Möller blijk. Na deze korte toespraak is nog een taart, door de firma Nolet beschikbaar gesteld, verloot wat hilariteit in de zaal gaf en het batig saldo flink versterkte. Jubileum. Woensdag 21 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H.B.E. Blaisse, penningmees ter van het kerkbestuur der Frankelandsche parochie, als zoodanig werd benoemd. Deze dag zal voor den verdienstelijken func- tionnaris ongetwijfeld niet ongemerkt voorbij gaan en wat de kerkelijke viering betreft kunnen wij vermelden, da,t Woensdagmorgen 8 uur een gezongen H. Mis te zijner, intentie zal worden opgedragen. St. Liduina-eonnte. Mogen we nog even in herinnering brengen dat morgen in 't Frankeland de nieuwe regeling der kerkdiensten begint waardoor de St. Antonius-Mis ten kwart over 7 gelezen wordt en de St. Liduina-Mis ten 8 uur gezongen. Nog onder den indruk der heerlijk geslaagde novene, nog in de nawerking van pastoor Wil- lenborgs begeesterend woord over de groote hemelgave, die wij bezitten en de verantwoor delijkheid, die daaruit voor ons voortvloeit, moe ten we morgen zooveel mogelijk aanwezig zijn of minstens zorgen dat één huisgenoot ons ge zin vertegenwoordigt als O. L. Heer Zijn geeste lijke gaven uitdeelt door St. Liduina's hand. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert op Vrijdag 23 April Iy26, des namiddagsten 2 ure, welke, ver gadering zoonoodig, des avonds ten 8 ure zal wor den voortgezet. Agenda. 1. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen sollicitanten op te roepen voor de functie van Gemeentelijk Inspecteur van het Onderwijs op een salaris van 4.000.- zonder periodieke ver- ho 0 gingen. 2. Voorstel van B. en W. tot herziening van de salarisregeling van het personeel van de openba re leeszaal en bibliotheek en in verband daarmede voorstel tot wijziging van de Verordening regelen de de bezoldiging van ambtenaren in dienst der Gemeente Schiedam. 3. Schrijven van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van D. van der Eijk, aan wien bij openbare verhuring op 9 December 1925 voor den tijd van 5 jaren een perceel wei- of hooiland aan den Ouden Dijk voor de som van j 855.per jaar is toegewezen, wegens beëindiging van zijn hedrijf de huur te mogen overdoen aan J. v. d. Most Gzn., die gelijktijdig verzoekt de huur van D. van der Eijk te mogen overnemen. Burgemeester en Wethouders stellen voor het gedane verzoek in te willigen. 4. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot openbare verhuring van eenige aan de Gemeente behoorende perceelen wei- en hooiland en grasgewas in Oud-Mathenesse, Nieuw Mathenesse, Nieuwland en Kortland, alsmede van een perceel hooi- of weiland, nabij de Vijf Sluizen, hetwelk gedeeltelijk eigendom is der Gemeente Schiedam en van het Hoogheemraad schap Delfland. 5. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een aanvullingscrediet van f 6.000.ten laste van het Grondbedrijf ten behoeve van het af inaken van den aanleg-van de Begraafplaats in Jxlein-Babberspolder en tot vermindering met een gelijk bedrag van het aan de Gemeente toege stane crediet ten behoeve van de werkverschaf fing. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van den herzienen legger van wegen en voetpaden. (Door de ophooging van Oud- en Nieuw West- hrankeland en van Nieuw Mathenesse zijn een aantal wegen, voorkomende op den thans nog be- staanden legger van wegen en voetpaden, ver vallen, terwijl bovendien ais gevolg van de grens wijziging met de Gemeente Rotterdam, bedoeld bij de wet van 24 December 1925, Staatsblad no. 495, enkele op den legger voorkomende wegen thans geheel of gedeeltelijk op het Grondgebied van die Gemeente zijn gekomen en dus geheel of gedeeltelijk op den Schiedamschen legger niet meer thuis hehooren. Hierin is aanleiding ge vonden een nieuwen legger te doen ontwerpen, waarin alle noodzakelijke verbeteringen vermeld zijn). 7. Verslag van de Commissie bedoeld bij art. 120 van de Bouwverordening der Gemeente Schiedam 1918 naar aanleiding van het bezwaar schrift van de N.V. Flandelmaatschappij voor-; heen firma Jan de Boer te 'sGravenhage waarbij deze in beroep komt van het besluit van B. en W. van Schiedam d.d. 11 Januari 1926, waarhij geweigerd werd de door haar aangevraag de vergunning voor het bouwen van een loodsje op het terrein aan de Overschieschestraat, ka dastraal bekend onder Sectie I. no. 2305, en voorstel strekkende tot handhaving van voor meld besluit. 8. Voorstel van B. en W. tot verdere af handeling van de gemeente-begrooting en tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1926/27, en in verband daarme de voorafgaande behandeling van het voorstel tot wijziging van de Verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen in de Gemeente Schiedam (Gemeente bladen nos 42 van 1921, 29 van 1922, 18 en 34 van 1923) tot verlaging vatf den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud met 100. Verjaardag Prins Hendrik. Door het Gemeentebestuur is ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. JS. Prins Hendrik het volgende telegram van gelukwenschen ver zonden Aan Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden. Uwe Koninklijke Hoogheid bieden wij op dezen dag onze beste wenschen voor U en Uw Huis. Door de Oranjevereeniging werd eveneens 'n telegram in dien zin gezonden. Een adres aan den Raad. De vorige week vermeldden wij reeds dat de afd. Rotterdam van den R.K. Blindenbond een adres aan den gemeenteraad heeft gericht. De inhoudt van dit adres luidde als volgt Aan den raad der gemeente Schiedam. Geeft eerbiedig te kennen, de R.K. blindenbond St. Odilia, al'd. Rotterdam Dat zij naast de geestelijke belangen ook de maatschappelijke belangen harer leden beoogt. Dat zij in Rotterdam reeds veel bereikte, blij kens het raadsbesluit van 3 December 1925, waar door aan blinden en zwakzinnigen werkzaam op de werkinrichting te Rotterdam, een minimum loon werd verzekerd, en hun, die niet op ge noemde werkinrichting werkzaam zijn, onder steuning werd toegezegd door maatschappelijk hulpbetoon, voor zoover zij zulks, behoeven. Dat adressante, ook meerdere inwonenden onder hare leden telt, uit Schiedam. Dat zij zonder medewerking van Uw gemeente, niet bij machte is, iets te doen voor die leden, in financieel opzicht. Dat adressante derhalve Uwen raad beleefd doch dringend verzoekt, middelen te beramen welke zullen dienen om de blinden en zwakzin nigen van Schiedam die zulks behoeven, in hun financieele zorgen te geinoet te komen. Namens de R.K. blindenbond, St. Odilia, afd. Rotterdam, G. J. v. v. Berg, voorz. Joh. Ricetti, secretaris. R. K. Doofstommenvereeniging. Waarschijnlijk door het zeer drukke program der laatste weken, waardoor de Schiedammers bijna eiken avond bezet waren, was de belang stelling in den R. K. Volksbond Zaterdagavond matig. Al telt Schiedam slechts 2 R. K. doofstommen, toch mag de Rotterdamsche vereeniging „St. Franciseus van Sales" wel een beroep doen op onze belangstelling en zoo mogelijk op onze me dewerking. Het vertoonde Zaterdagavond was niet alleen, vergeleken bij ons sprekend-dilettanten-tooneeh unique, iets aparts, doordat de spelers zwegen en het publiek mocht spreken, rnaar ook als spel was het uiterst goed verzorgd. Expressie en gebaren waren als vanzelf veel beter dan van sprekende diletantten. Het is daarom jammer dat niet meer stad- genooten daarmede hebben kennis gemaakt. Er zijn 3 pantomimes gespeeld, die elk een aangenamen indruk maakten. Het gegeven moet natuurlijk eenvoudig blijven omdat anders de intrigue door de aanwezigen niet zou worden begrepen. Toch heeft mej. M. v. Hacht, die de pantomi mes vervaardigde en leiding gaf bij het instudee- ren, ondanks de ontzettend vele moeilijkheden, waarmede zij had rekening te houden, een succes volle daad verricht. De aanwezigen hebben zich uitstekend geamu seerd en allen waren het er over eens, dat het gepresteerde niet te onderschatten was. „Het Jonge Trio" heeft den avond keurig op geluisterd. Evenals tijdens de film werd ook nu tijdens het spel gemusiceerd. Voor hen, die zich mochten interesseeren of willen medewerken aan het propagandawerk der vereeniging, vermelden we het adres der penning- meesteresse mej. M. v. Hacht, Rodenrijsche- straat 86b, Rotterdam. De Emmabloem. Morgen, zullen de eerste Emmabloempjes worden aangeboden aan de directies der grootere firma's. De dames ontzeggen zich niet, dat in deze tijden van zuinigheid en bezuiniging te veel en te vaak bij dezelfde firma's wordt aangeklopt. Zij bieden echter ondanks alles deze Emma bloempjes met volle vrijmoedigheid aan, omdat het hier geldt kleine gaven in verhouding tot het groote doel. De kas der vereeniging tot bestrijding der t.b.c wijst een tekort aan van 1300 gulden en daar zijn zooveel gezinnen waarvan de kostwinner, waar van de moeder of een kind genezing zouden vin den door uitzending naar een herstellingsoord. Zoolang echter het tekort niet in een voordeelig saldo is veranderd moet men alle aanvragen onvoorwaardelijk afwijzen. De straatverkoop van het Emmabloempje zal plaats hebben op Woensdag 21 April. Prins Ario Soerjodiningrat. Zooals gemeld, heeft prins Ario Soerjodinin grat heden een bezoek gebracht aan onze stad. Om half elf arriveerde de hooge bezoeker per auto uit den Haag, waarop direct werd gereden naar de fa. J. de Kuyper en Zn. ter bezichtiging der distilleerderij, vervolgens naar de capsules- fabriek, waarna de ontvangst plaats had op het stadhuis, waar de prins werd begroet door het college van B. en W. Na de lunch in „Bagatelle" te R'dam, werd de tocht weer voortgezet en wel met een bezoek aan de Stearinekaarsenfabriek „Apollo", alsook aan de glasblazerij „de Schie." De directie der Incassobank bood hierna den hoogen gast een thea aan, waarop weder naar je residentie werd teruggereden. f E.H.B.O. Bij het op 9, 13 en 16 April, door de heeren dr. de Leeuw en dr. Hoogendijk gehouden onder zoek naar de bekwaamheid voor het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, slaagden Voor twee jaar de dames mevr. v. Vooren v. Dril, mevr. HilleDekker, mevr. Voogd— Gijzen, mevr. MartijnseFaro, mevr. Klein Veenstra, mevr. v. Gogh—v. Gogh, mej. J. v. d. Meulen, M. v. d. Wijde, J. v. d. Sluis, N. M. Trouwborst, M. W. Malkus, C. Schoof, W. den Houting, F. Stevens, H. v. Dorp, C. M. Mulder, A. Blazer, J. A. den ITaan, N. Dijkshoorn, J. F. Veenstra, E. Bos, F. v. d. Stad. Voor twee jaar de heeren G. de Vries, S. v. d. Valk, J. G. v. Vlaardingen, T. LI. v. Woerkom, H. TI. Hille, P. Bakker, A. G. v. Dorp, W. P. Schenkel, P. Harreman, M. Noordijk, B. G. M. Dries, G. Jansen, P. S. Verineij, A. P. Govaert, G. Kins, J. Duk, K. de Vries, J. Lips, P. Wiegel, H. v. Harte, H. Veenman, N. Louis, C. Meijer, L. v. Wassenaar, P. Pboij, M. v. d. Touw, S. Rorije, H. J. v. d. Mark, P. Herstel, A. llmer, J. A. Feelders. Voor één jaar de heeren F. v. d. Touw, H. Blazer, M. van Veen, J.v.Geijl, terwijl er één werd afgewezen. Naar wij vernemen is het schil- derij van Schmiermann „De reis van de H. Li- duina naar het Heilige Land", verkocht. Voor belangstellenden blijft het tot Zater dag a.s. in de R.K. Leeszaal te bezichtigen. Zaterdagavond is in de sigaren winkel van F. aan de Hoogstraat een 10-jarigen jongen aangehouden, die daar 2 doosjes sigaret ten had ontvreemd. De autobusondernemer W. a 1 - hier, heeft bij de politie aanifte gedaan, dat hij in den nacht van Zaterdag op Zondag ten 12 1/4 uur, in een zijner autobussen is mishandeld door zekeren C. v. H..en deze later een ruit van die bus heeft vernield. Proces-verbaal wordt tegen den dader opgemaakt. E. N. uit Rotterdam, kwam Za terdagmiddag ten 12 uur, terwijl hij met een rijwiel op den Singel reed, in aanrijding met een handwagen, die de Overschieschedwarsstraat inreed en waarvan de bestuurder geen teeken gaf, dat hij die straat in wilde rijden. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. Zaterdagavond ten 8uur had voor het voormalige Keurlokaal een aanrijding plaats tusschen een autobobiel en een bespannen voertuig, omdat de bestuurders bij het geven van signalen elkander niet begrepen. De omvang van de schade is niet bekend. UIT ROTTERDAM. Benzinemotortram Rotterdam - Oversehie. Van af heden wordt de tramdienst Rotterdam Oversehie als volgt gewijzigd Vertrek eerste tram van remise Schiekade naar Oversehie 6.35 en 6.50 v.m. Vertrek eerste tram van Rotterdam (Slagveld) 7 uur v.m. tot 12 uur 's nachts elke 12 minuten. Vertrek eerste tram van Oversehie (Dorps straat) 7 uur v.m. tot 12 uur 's nachts elke 12 minuten daarna van Oversehie tot remise Schiekade 12.12 en 12.24 's nachts. Gemengd Nieuws. De oude Maasbrug. Een gedeelte van de buitenste bekleeding van den derden pijler der oude Maasbrug aan den kant van de stad 's Zaterdagavond ingestort. De binnen kant van den pijler is te zien, nu eenige groote arduinen blokken er af zijn gevallen. Ook de derde boog is eenige weken geleden reeds ge scheurd. Ouderdom en het lage water, na den hoogen waterstand, moeten de oorzaak van deze instorting zijn. Onmiddellijk is de burgemeester gewaar schuwd, die zich met eenige ingenieurs, o.a. ir. Klink, van het ongeval op de hoogte is gaan stellen. Het betreffende gedeelte is afgezet. Het verkeer gaat evenwel zijn gewonen gang. Deskundigen zullen een onderzoek instellen. Heden zal in den Maastrichtschen Raad het vraagstuk van het herstel dezer oude brug be sproken worden Arbeider doodgereden. Zaterdag middag heeft een ernstig ongeluk plaats gehad op de spoorbaan hij het station Muiderpoort te Amsterdam. Arbeiders waren daar bezig tus schen de spoorbaan grint te verwerken, toen een trein naderde. De seinen stonden op veilig. De 30-jarige arbeider v.d. K., die nog gewaarschuwd werd door een zijner kameraden, kon niet meer wegspringen en werd gegrepen door den trein. De man werd vermorzeld. Bloedvergiftiging. Te Deventer is het 18-jarig meisje M. J. S. overleden aan bloed vergiftiging, ontstaan tengevolge van een ont stoken kies. 1 Te Huizen is de 15-jarige D.H. aan bloedver giftiging vrij plotseling overleden. De knaap had een puistje aan den pols stukgekrabd. Cycloon in Voor-Indië. Uit Cal cutta wordt gemeld, dat Madaripoer voor den tweeden keer van het jaar door een cycloon werd geteisterd. Veertig huizen zijn verwoest. Volgens een door het „Petit Journal" uit Cal cutta ontvangen telegram zijn bij den cycloon, die de stad Madaripoer teisterde, drie personen gedood en 100 gewond. Dramatisch. Een droeve tragedie, heeft zich naar de bladen te Montreal melden, af gespeeld in het Paleis van J ustitie aldaar. De advocaat Bouron had voor de rechtbank een schitterend pleidooi gehouden, ter verdedi ging van een beklaagde, Querel genaamd, die van moord op een landbouwer beschuldigd werd. Het gelukte den advocaat inderdaad den beklaagde vrijgesproken te krijgen. Na afloop van de zitting begaf Bouron zich naar de ad vocaten-kamer. Daar werd hem door den sup poost medegedeeld, dat zijn vrijgesproken clënt hem wilde spreken. De advocaat vond dit heel gewoon en meende natuurlijk, dat Querel hem kwam bedanken. Eenige minuten later viel in de advocaten- kamer een schot. De toegesnelde personen vonden den vrij gesprokene Querel op den grond liggen, badend in zijn bloed, terwijl de advocaat de rookende revolver nog in zijn hand hield. Voor den rechter van instructie gaf de advo caat de volgende aangrijpende verklaring van zijn daad. Querel, zoo vertelde hij, kwam inderdaad tot mij, om mij voor zijn moeite te bedanken. Vóór hij wegging, haalde hij een medaljon te voorschijn en toonde mij dit met de woorden „Dat is nog een herinnering aa,n mijn eerste misdaad, die niemand mij kan bewijzen". De verdediger wierp een blik op het medaljon en zag zijn eigen beeltenis van dertig jaar gele den en plotseling flitste het door zijn brein, dat hiermede de sluier, die gedurende dertig jaar over een gruwelijk geheim had gehangen, werd weggerukt. Want dit medaljon had Bou ron dertig jaar geleden aan zijn verloofde ge schonken. En het meisje was twee dagen voor het huwelijk, op een eenzame wandeling, door een nog steeds onbekend gebleven persoon ver moord en beroofd. Toen de advocaat nu den bedrijver van deze gruweldaad voor zich zag

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2