eischen zijn drie dagen zomervacantie met be houd van loon als 's winters tengevolge van vorst niet gewerkt kan worden, uitbetaling van 70 pet. van het loon en voor avondwerk een hoogeren bijslag, dan de maatschappij thans toekent. Na eenige onderhandelingen over deze eischen, welke het bestuur van den Centr. Trans portarbeidersbond in een ontwerp-collectief con tract aan de directie had toegezonden, heelt deze verklaard, dat ze niet voor inwilliging vat baar waren, waarop met staking geantwoord is. Doordat thans de aanvoer van zand is opge houden, heelt de directie de 700 grondwerkers, die werkzaam waren aan de ophooging van het terrein voor het nieuwe stadion aan den Amstel- veenschen weg, moeten ontslaan voorloopig zal dit werk geen voortgang kunnen hebben. St. Micliaël. In de dezer dagen gehouden huishoudelijke vergadering van de Politieke Studie- en Deba- tingsclub St. Michaël te Den Haag, is het rapport reorganisatie van de R. K. Staatspartij in be handeling geweest. De vergadering sprak zich vrijwel algemeen tegen dit rapport uit en be sloten werd, zoo spoedig mogelijk een landelijke vergadering te doen bijeenroepen. De horingen te Vlodrop. De werkzaamheden in het mijnveld Vlodrop bij Roermond vorderen goed. Aan de beide boor torens zijn 24 man werkzaam deze arbeiden in drie ploegen dag en nacht. De eerste boorinrich- ting te Herkenboscy was eenige dagen geleden reeds door de grindlaag heen, die tot op een diep.te van d: 30 M. werd aangetroffen.Men denkt na verloop van drie maanden de kolenlaag aan te boren, welke op een diepte van ongeveer 560 M. moet liggen. In Vlodrop zijn Dinsdag j.l. de definitieve boringen begonnen. Daar hoopt men de kolen- laag aan te treffen op een diepte van 450 M. Deze verwachting is gegrond op het feit, dat op ongeveer tweeduizend meter afstand op Duitsch gebied op deze diepte kolenlagen zijn aange boord. Het mijnveld Vlodrop behoort tot het zelfde vak. Omtrent den uitslag der boringen heerscht een optimistische stemming. Treinreizen op Zondag. De heer Duymaer van Twist heeft den mi nister van Waterstaat er op gewezen, dat de directie van de Nederlandsche spoorwegen heeft bekend gemaakt, dat Zondag j.l. tegen verlaagd tarief een extra-trein zou loopen van Amsterdam en van 's-Gravenhage naar Tiel en hem gevraagd of hij bereid is maatregelen te nemen, waardoor het uitlokken van de directie van de Ned. Spoor wegen van vermeerderd reizigersvervoer op Zondag voor den vervolge wordt voorkomen. Pauselijke onderscheiding. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" meldt De heeren Dreesmann en Vroom met echt- genooten vertoeven sinds eenige dagen te Rome en werden aan den Paus voorgesteld door Z. Em. Kardinaal van Rossum. Bij deze gelegen heid schonk de H. Vader aan den heer Willem Dreesmann den titel van Romeinsch Graaf met het recht van erfelijkheid. De Invaliditeitswet. Telkens weer blijkt, dat de meening, als zou de verplichte Invaliditeitswet niet meer voordeelen bieden dan. slechts 3 per week ouderdomsrente op 65-jarigen leeftijd, algemeen verbreid is. Dat deze meening echter geheel onjuist is, moge blij ken uit het volgende geval, dat zich bij den Raad van Arbeid te 's-Gravenhage heeft voorgedaan. Op 1 Januari 1921 overleed een ingevolge de Invaliditetswet verplicht verzekerde. Deze ver zekerde leefde gescheiden van zijn vrouw. Het huwelijk was echter niet wettelijk ontbonden. Op 16 Februari jl., dus ruim 5 jaar na het overlijden van den man, werd door de vrouw weduwenrente aangevraagd. Deze had reeds op 19 Februari 1921 den leef tijd van 60 jaar bereikt en dus van laatstgenoem den datum af recht op de aangevraagde rente. Deze rente werd toegekend op 1 April 1926 en wel met ingang van 19 FVbruari 1921 tot een bedrag van 198,90 per jaar. De vrouw ontving dus een bedrag van ruim 5 x 198.90 of ruim 1000 ineens. Bovendien behoudt zij van I April '26 af recht op een rente van 1/52 x 198.90 3.82| per week. De vrouw had op deze uitkeering recht, niet tegenstaande voor haar echtgenoot slechts een bedrag van 10.20 in het geheel aan zegels be taald was. Bovendien was de weduwe zelf ook verplicht verzekerd en kan zij bij het bereiken van haar 65- jarigen leeftijd voldoende zegels in rekening brengen voor ouderdomsrente. Ook deze rente werd haar toegekend en wel tot een bedrag van 3 per week. Zij ontvangt dus thans, -behalve de uitkeering van pl.m. 1000 ineens, nog een rente van 3.82| plus 3 is 6.82£ per week. Fiasco. Naar wij vernemen heeft het comité, dat het plan gevormd en reeds gedeeltelijk uitgewerkt had, een protestantsch christ. dagblad uit te geven onder hoofdredactie van ds. C. A. Ling- beek (van welk blad twee reeds proefnummers verschenen zijn en waarvan de verschijning tegen 1 April 1.1. was aangekondigd), thans besloten voorloopig dit blad niet te doen verschijnen. Dit besluit moet nauw verband houden met het feit, dat de financieele steun, welken het comité voor de uitgave van zulk een dagblad heeft verkregen, geheel onvoldoende wordt ge acht om de oprichting en het voortbestaan van het dagblad te verzekeren. Wel is het comité voornemens de actie voort te zetten, doch het bureau, datteA'dam in verband met de verwach te verschijning van .het blad aan den N.Z. Voorburgwal was ingericht, is weder opgeheven. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Pater Oonk. Tot onzen spijt vernamen wij heden, dat de toestand van pater Oonk, die sinds eenige maan den lijdende was, zoodanig is verergerd, dat hij heden in 't St. Elizabeth-gasthuis te Arnhem, voorzien is van de H.H. Sacramenten der ster venden. Het verzoeken om een gebed voor dezen sym pathieken priester mag zeker overbodig heeten. De aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud. B. en W. schrijven aan den Raad Bij de begrooting voor 1926 hebben wij voorge steld den aftrek voor noodzakelijk levensonder houd bij de gemeentelijke inkomstenbelasting te verlagen met 100. In den geleidebrief is dit als volgt toegelicht „In de tweede plaats is het noodig den aftrek bij de inkomstenbelasting voor noodzakelijk levensonderhoud te herzien. Het bedrag van 800.dat in 1916 nog 400.was, behoort o.i teruggebracht te worden tot 700.voor ongehuwden 500.thans 600.—. Waar het ook hier geldt bedragen, die niet meer in overeenstemming zijn met den na de ontzaggelijke stijging als gevolg van den oorlog, weder teruggeloopen levensstandaard, mag deze herziening o.i. niet achterwege blijven. Wij zouden ons echter willen beperken tot het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud, en den aftrek voor kinderen die sinds 1916 van 25.tot 100.per kind werd opgevoerd, intact willen laten. Blijft deze dan ongewijzigd voortbestaan, naast het nieuwe bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud, dan kan o.i. zeker niet worden gezegd, dat met deze herzie ning te ver is gegaan, ook niet wanneer men let op de bedragen die in andere Gemeenten gelden. De opbrengst van dit middel ramen wij op pl.m. 80.000.per jaar. Waar het echter eerst met het nieuwe belastingjaar, in gaande 1 Mei 1926, in werking kan treden, zal voor 1926 daarvan slechts 2/3 of 53.000. kunnen worden verkregen." Door Uwen Raad is op dit punt nog geen be slissing genomen. Thans hebben wij de eer u een daartoe strek kende wijziging van de Verordening voor te dragen. Voor een juiste beschouwing van dezen maat regel willen wij nog op het volgende de aandacht vestigen. Men heeft het bij de begrootingsdebatten wel voorgesteld, alsof deze maatregel was te beschou wen als een belastingverhooging, zoodat het beter ware het vermenigvuldigingscijfer op te voeren, waardoor de verzwaring van druk beter naar draagkracht zou worden verdeeld. Dat is o.i echter niet juist te achten. Al geven wij toe, dat verhooging der inkomsten op den voorgrond stond, moet o.i de zaak zoo worden beschouwd, dat de regeling der belasting ten aanzien van een der punten die daarbij van be lang zijn, niet meer in overeenstemming is met de gewijzigde omstandigheden. En wanneer een dergelijk geval zich voordoet, mag men zich niet laten weerhouden om de re geling op zoodanig punt te herzien. Wat nu de gevolgen ten aanzien van de ver deeling der lasten betreft, is het waar, dat de bedragen waarmede de belasting, als gevolg van de vermindering van den aftrek, voor de belas tingschuldigen zal worden verhoogd, progres sief zullen oploopen, doch niet te ontkennen is het, dat het evenzeer waar is, dat het nadeel percentsgewijze voor de lage inkomens het grootst is. Daarbij boude men echter in het oog, dat voor deze inkomens, waar de aftrek zulk. een groot gedeelte daarvan uitmaakt, de belasting buiten gewoon laag is. Neemt men b.v. een gezinshoofd met een in komen van 1250.-ƒ 1300,dus pl.m 25.per week, dan wordt door hem als hij geen kinderen heeft beneden den leeftijd van achttien jaar, slechts 2.3 over het inkomen betaald en wanneer hij 3 kinderen heeft slechts 0.77% Door de wijziging;van den aftrek worden deze percentages resp. 2.83 en 1.28 Stelt mén deze percentages tegenover dat, hetwelk van de hoogste inkomens wordt betaald, n.l. 10.4, dan zal men niet kunnen ontkennen, dat zij zeer laag zijn. Wij meënen dan.ook, dat dit voorbeeld duide lijk heeft kunnen maken, dat van den aftrek te veel kan worden geprofiteerd, zoodat het ten allen tijde noodzakelijk, ongeacht wie van deze maatregel op het oogenblik het meeste voordeel of nadeel zal hebben, dien aftrek op het in ver band met de omstandigheden juiste peil te bren gen. Men heeft bij het begrootingsdebat nog een andere opmerking gemaakt. Als men het bedrag van 700.—, dat nu zou worden vastgesteld, .nader beschouwde, achtte men dit te laag om behoorlijk in het levensonder houd van een gezin, zij het zonder kinderen, te voorzien. Wij merken echter op, dat ondanks het ver schil van 100.dit evenzeer geld van de tegen woordige 800. En zeker was hetzelfde het geval ten aanzien van het bedrag van 400.dat vóór den oorlog was vast gesteld. Hieruit kan blijken, dat het nooit de bedoeling is geweest een bedrag aan te nemen, dat werkelijk voor behoorlijk levenson derhoud voldoende zou zijn. Men heeft bij de regeling van de inkomsten belasting zeer zeker gestreefd, de draagkracht bij de verdeeling der lasten op den voorgrond te BERICHT. Bij Griep en Influenza werken „Mij nhardt's Sanapirintabletten mede tot een spoedig herstel 1310 5 doen treden, maar er is geen sprake van dat men dit in zijn volle consequenties heeft willen of kunnen doorvoeren. Om te komen tot een belasting naar draag kracht heeft men nu gebruik gemaakt van twee factoren, n.l. het onbelast laten van een bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud en het toe passen van progressie. Doch men heeft beide slechts in zeer beperkte mate kunnen toepassen. Vooral voor de Gemeentebelasting geldt dit. Het Rijk heft een groot bedrag aan indirecte belastingen. In 1924 bedroeg de heffing aan in voerrechten en accijnsen 185.6 millioen tegen 196.7 millioen aan de gezamenlijke directe be- belastingen. Voor de gemeente is echter de in komstenbelasting de kurk waarop zij moet drij ven, zoodat zij met de regeling daarvan voor zichtig moet zijn, voorzichtiger dan het Rijk dat met de progressie, dan ook veel verder is gegaan. Bijv. zou in 1921/22 onze opbrengst van de Inkomstenbelasting slechts verkregen kunnen zijn met 200 opcenten op de Rijksinkomsten belasting, waardoor het hoogste percentage dat nu 10.4 is, zou zijn opgevoerd tot 26. Wij blijven van meening, dat het juist is, dat de aftrek met 100.wordt verminderd. Wanneer de aftrek voor kinderen, die hier niet laag is, ongewijzigd blijft, kan o.i niet wor den gezegd, dat men in dezen te vergaat. Ook meenen wij, dat deze maatregel niet als een belastingverhooging als zoodanig mag wor den gekenmerkt, al zal deze een hooger bedrag opbrengen, dat voor onze financiën niet kan wor den gemist, j Wij vestigen er nog de aandacht op, dat wij hierboven alleen het oog hadden op den aftrek en niet op het beginpunt van de belasting. Dit laatste zouden wij ongewij zigd laten willen waar toe de Gemeentewet ruimte laat voor de bepaling van art. 243 d, dat het tarief dusdanig kan wor den vastgesteld, dat degene wiens zuiver in komen den aftrek voor noodzakelijk levensonder houd slechts weinig overtreft niet in de belasting wordt aangeslagen. Ook reeds vroeger is hier van deze bepaling gebruik gemaakt. Bijv. vol- gensfart. 3 der Verordening Gemeenteblad 1912 no. 1 begon de belasting ook 100.boven den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud. De financieele commissie schrijft aan B en W. Bij de indiening van de gemeente-begrooting voor 1926 werd door Uw College voorgesteld, den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud bij de gemeentelijke inkomstenbelasting te ver lagen met 100.—. Dit voorstel werd thans door U bij schrijven van 11 dezer aan ons toegezonden met verzoek dit in een vergadering onzer Commissie in be spreking te willen brengen. In verband hiermede werd dit punt in onze voltallige vergadering van 23 dezer aan de orde gesteld. Als resultaat van de bespreking hebben wij de eer het volgende ter kennis van Uw College te brengen. Drie leden der Commissie behielden zich hun stem ten opzichte van genoemd voorstel voor, op grond dat zij hoewel niet namens hun respectieve fracties sprekende overtuigd wa ren dat deze tegen dat voorstel gekant waren. Twee van deze leden wilden wel voor zich persoonlijk verklaren, dat wanneer zij voor de keus geplaatst werden óf verlaging van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, óf verhooging van het vermenigvuldigingscijfer, zij het eerste zouden kiezen, terwijl één van die drie leden in dat geval de voorkeur aan het laatste zou geven. De twee overige leden der Commissie gaan met het voorstel van Uw College accoord. Sint Uduina-patronaat. De parochianen van het Frankenland, in het bijzonder de dames van deze parochie en allen daarbuiten die belang stellen in het patronaats- werk in 't algemeen, worden vriendelijk verzocht a.s. Zondag 25 April een half uurtje vrij te houden of vrij te maken om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling, op dien dag door genoemd patronaat te houden. Het geldt hier geen wereldtentoonstelling, geen jaarbeurs waarop nieuw fabrikaat gedemon streerd wordthet is maar een ééndaagsche ten toonstelling, ze wordt ondergebracht in één zaal en heeft niet de pretentie wereldwonderen te vertoonen. Het geldt hier ook niet een handelszaakje om winst te maken, is geen fancy-fair met middelen om de geldbeurzen der bezoekers plat te slaan deze tentoonstelling vraagt geen geld, er wordt zelfs geen entrée geheven. Bedoelde tentoonstelling is alleen belegd met dit plan, om speciaal de parochianen van het Frankeland op de hoogte te stellen van het leven en streven, het werk en de resultaten van het Frankelandsche Liduina-patronaat. Daarom zullen er gedemonstreerd worden alleen en uitsluitend werken van de meisjes zelf. Hier moet de arbeid, de vooruit gang van de leden van het patronaat voor zich zelf spreken. Hier moet tot uiting komen de vordering van de vaardigheid der meisjes in haar patronaatsjaren, zoodat de tentoonstelling zelf verhalen moetdit is het werk van 't dertien jarig lid zóó werd het op vijftienjarigen leef tijd en dit is arbeid van zeventien-jarigen, die, zooals uit hun werk blijkt, haar drie of vier of vijf patronaatsjaren goed wisten te benutten. Niet van alje patronaatslessen kunnen de resultaten tentoongesteld worden. Zoo zal op deze tentoonstelling nagenoeg geheel gezwe gen moeten worden van de vruchten van de ver schillende lessen in godsdienst, beleefdheid, brief stellen, huishoudelijke rekenkunde, algemeene ontwikkeling enz. Maar wel zal de tentoonstel ling kunnen toonen de resultaten van den cur sus in nuttige en fraaie handwerken, de resulta ten van den cursus in waschbehandeling zoodat deze expositie getuigen zal van de bekwaam heid der meisjes in het vervaardigen en behande len zoowel van noodig en nuttig als van fraai en kundig handwerk Mag dus niet de aandacht hiervoor worden ge vraagd Nogmaals er wordt geen geld gevraagd, alleen uw sympathie en belangstelling wordt ge zocht. Houdt dus a.s. Zondag een half uurtje hiervoor vrij Onmiddellijk na de Hoogmis pl.m. kwart voor twaalf zal de Hoogeerw. deken de goedheid hebben, voor genoodigden de tentoonstelling te openen. Daarna zal zij op dien Zondag geopend blijven van twaalf tot twee uur, van vier tot zes en 's avonds na het Lof tot 9 uur. Geen entrée In het belang van het patronaatsweric wordt dringend uw aandacht gevraagd. L. BEUNE, pr. De nieuwe begraafplaats. B. en W. schrijven aan den Raad Van de credieten, toegestaan voor den aanleg van een begraafplaats in Klein Babberspolder, was op 1 Januari 1926 nog beschikbaar totaal een bedrag van 19905.60. Het aandeel voor Grondbedrijf hiervan was 6571.89 en het aandeel der Gemeente in verband met de werk- vershaffing 13333,71. Na afsluiting van het eerste kwartaal van dit jaar blijkt, dat voor af making van het werk het aandeel van Grondbe drijf vermoedelijk ongeveer 6000.t4 klein zal zijn, terwijl meer dan dat bedrag op het aandeel der Gemeente zal overblijven. Naar aanleiding hiervan hebben wij de eer U voor te stellen om een aanvullingscrediet te verleenen van f 6.000.ten laste van het Grond bedrijf ten behoeve van het afmaken van de Begraafplaats in Klein Babberspolder en om in verband daarmede het aan de Gemeente toe gestaan crediet ten behoeve van de werkver schaffing aldaar, met een gelijk bedrag te vermin deren. De Emmabloem. Het bestuur van de Schiedamsche ver. tot bestrijding der tuberculose verzoekt opname van 't volgende Morgen, Woensdag 21 April, hoopt een groote schare vriendelijke helpsters u onsEmmabloempje aan te bieden, op straat of aan uw woning. Gij kunt voor ons bloempje betalen wat gij wilt en wij zijn u voor alles dankbaar. Graag zouden wij echter zien, dat gij de be taling ditmaals eens niet al te nauwkeurig af- pastte. Ge weet het immers dat onze kas leeg is en wij ons genoodzaakt zien om alle aanvragen af te wij zen Het gaat er dus om of wij ons werk moeten voortzetten of staken Zullen wij u eens openhartig onze rekening voorleggen Wij hebben 8000 bloempjes. Willen wij ons tekort van ruim 1300 gulden dekken, dan moet ieder bloempje gemiddeld twintig cent opbrengen Waar chter menigeen ons een dubbeltje offert en ook de dubbeltjes zijn zeer hartelijk wel kom daar moet ook heel wat aan kwartjes, guldens en rijksdaalders worden ontvangen. En dan zijn daar ook zooveel stukjes goudgeld in omloop. Stadgenooten, gij weet immers waaraan uwe gave wordt besteed Er gingen in 1925 ongeveer 20 patiënten voor onze rekening naar een herstellingsoord. 75% daarvan werd genezen aan hun gezin terug ge geven. Onze lighallen in het Volkspark waren van lente tot herfst geheel bezet. Ruim 400 gezinnen stonden onder voortdurend toezicht onzer volijverige huisbezoeksters. Voor talrijke gezinnen werden betere woning toestanden geschapen. Ook werd hulp verleend, waar het huiselijk werk te zwaar was. Meer dan 200 ligstoelen dekens, enz. werden uitgeleend. En dan is daar nog ons consultatiebureau, waar iederen Dinsdag en Donderdag gratis medisch advies verleend aan ieder die zich aanmeldt. Onze nauwgezette penningmeester heeft wer kelijk met onze inkomsten gewoekerd. Schiedammers, wij besteedden aan al dit werk slechts 18.000 gulden. Hiervan ontvingen wij van de Schiedamsche burgerij aan contributies, do naties, Emmabloem alles te samen 1800 gulden. Al het overige kwam van subsidies, kerkgenoot schappen, armbestuur, familie enz. enz. Dat wil zeggen Van ieder kwartje dat gij morgen geeft kunnen wij een rijksdaalder verpleeggelden betalen. Stadgenooten, Schiedammers, het geldt hier een eereschuld. Gij weet het wij helpen zonder onderscheid. Wij vragen nimmer naar richting of kerkgenootschap onzer patiënten. Wij vragen dat ook morgen niet aan u. Klein en groot geld van iedere richting is ons welkom. Schiedammers, Morgen publiceeren wij het resultaat van on zen verkoop. Laten wij het wereldkundig kun nen maken, dat Schiedam het record heeft ge slagen, dat Schiedam weer eens getoond heeft hoe groot daar de weldadigheid is wanneer men slechts weet hoe noodig het is en hoe goed het wordt besteed. Geeft ons morgen wat ge wilt en laat wat ge geven wilt in overeenstemming zijn met wat ge geven kunt. Hartelijk 'dank Volksbadhuis. In de week van 11 tot 17 April werden geno men 530 baden. .j lste klasse kuipbaden 42, regenbaden 63,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2