KWATTATfr Kasteel „Het flnweersnest." DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Woensdag 21|April 1926. No. 14535 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. iwA Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal A b o n ne meiten per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering:wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. De schadeloosstelling der gewezen vorsten. De „Vörwarts" constateert dat de regeerings- partijen, die het compromis inzake de schade vergoeding aan de geweaen vorsten vrijwel on gewijzigd hebben gelaten, uit het succes van de referendumaanvraag niets hebben geleerd. Zij hopen blijkbaar het compromis met wisselende meerderheden er door te krijgen, nu eens met steun van de socialisten, dan met dien van de Duitsch-nationalenDat is, naar het blad op merkt, een bedriegelijke hoop. Het verwijt de regeering voorts, dat zij treuzelt met de indiening van het wetsontwerp tot onteigening zonder schadevergoeding, tot welke indiening zij, na de referendum-aanvraag, verplicht is. Nadat de leider van het Duitsche Rijksstem bureau gisteren den minister van Binneniandsche Zaken het resultaat van het „Volksbegehren" in zake de onteigening der bezittingen zonder scha deloosstelling van de voormalige Duitsche vor stenhuizen, op de bij de wet vastgestelde wij ze heeft medegedeeld, heeft de minister heden bij het rijkskabinet een voorstel ingediend ten be hoeve der indiening van het betreffende wets ontwerp bij den Rijksdag. POLEN EN RUSLAND. Besprekingen over een garantie- verdrag. Skrzynski, de Poolsche minister-president heeft verklaard, dat men moet veronderstellen, dat Duitschland met Rusland geen enkel ver drag zal sluiten, dat in strijd kan zijn met den geest van Locaino. Hij heeft er aan toegevoegd, dat Polen zijn besprekingen met Moskou over het sluiten van een waarborgverdrag voortzet, maar dat men in het stadium van besprekingen is en niet van voorstellen en dat hij zich naar Moskou zal begeven, indien Rusland dezelfde opvattingen blijft behouden als aan den dag tra den bij Tsjitsjerin's bezoek te Warschau. De vrede op de westgrens van Rusland zal verzekerd zijn, wanneer alle belanghebbends staten deelnemen aan de besprekingen. Polen wil den vrede, maar voor allen. HONGARIJE. Nieuwe beschuldigingen. In de Hongaarsche Nationale Vergadering uitte heden markgraaf Pallavicini opnieuw erm stige beschuldigingen tegen de regeering, met name tegen den minister van Binneniandsche Zaken) Rakowski, in verband met de verval- sching van Fransche en Cechoslovaaksche bank biljetten. Tijdens zijn redevoering kwam het herhaaldelijk tot stormachtige tooneelen, daar de regeeringspartij haar minister krachtig ver dedigde, terwijl de oppositie dooi interrupties, de aanvallen van Pallavicini tegen de regeering hartstochtelijk ondersteunde. Pallavicini wees er in de eerste plaats op, dat de leiders der valsche-mun tersbende allen leden waren van geheime vereenigingen en dat ook de premier Bethlen en de minister van Binnen iandsche Zaken Rakowski, verder de procureur- generaal Strache, die het onderzoek tegen de valsche munters leidde en de president van de rechtbank Toreky, die de behandeling van het valsche-muntersproces leiden zal, leden zijn van geheime vereenigingen. In 1922, zoo betoogde Pallavicini, bracht de eerste luitenant der gendarmerie op bevel van Nadossy, de in de nabijheid van Gratz vervaar digde valsche Cechoslovaaksche bankbiljetten 58) Zijn kamerjapon en pantoffels hadden nieuwe, warme voering noodig. Zij nam beide mede naar haar kamer en zette zich aan 't werk. Bij het middagmaal kwamen oom en nicht Weder te samen. Hoe gaat het met je, Capitola begon de majoor het eerst. Het jonge meisje schonk, zonder hem een blik te verwaardigen, zich een glas water in en dronk het uit.. Ho, ho Heb je de spraak verloren, naar het schijnt riep de oude. Van Capitola geen antwoord. Ook majoor War field zweeg nu en de maaltijd liep ten einde, zonder dat er een woord gesproken werd. Toen ging hij naar de bibliotheek, en Capitola naar haar kamer, waar zij zich met de naald repte Wat zij kon om met haar werk klaar te komen. Hetzelfde tooneel als 's middags herhaalde zich 's avonds, toen men zich schaarde om de theetafel. Nu, Capitola, ben je nog altijd stom vroeg oom. naar Hongarije. De huidige minister van Bin neniandsche Zaken Rakowski, die toen nog niet in functie was en ook nog geen afgevaardigde was, kreeg opdracht de valsche biljetten in Slo- vakije in omloop te brengen. Bij deze woorden brak in het huis een geweldig lawaai los. De rechterzijde protesteerde heftig en noemde Pallavicini een lasteraar, terwijl de linkerzijde den minister Rakowski toeriep Aftreden Aftreden Valsche munter Daarvoor ben je dus minister geworden Nadat hij zich weer verstaanbaar had kunnen maken, ging Pallavicini voortRakowski aan vaardde deze opdracht evenwel niet, want hij was van meening, dat valsche 500-kronen bil jetten niet geschikt waren om in Slovakije in omloop te worden gebracht en hij beval den aanmaak van Cechoslovaaksche biljetten van 50 kronen aan. Toen brak opnieuw een oorverdoovend lawaai in het huis uit. De rechterzijde riep Pallavicini toe Dat moet je bewijzen. Men mag maar niet zoo maar lasterpraarjes rondstrooienWaar zijn de bewijzen Ook de voorzitter kwam tusschenbeide en verlangde van Pallavicini, dat hij zijn beschul digingen tegen den minister met bewijzen zou staven. De houding en het optreden van den voorzitter veroorzaakten buitengewoon groote ontstemming bij de linkerzijde. Pallavicini verklaarde, dat hij gaarne alles zou bewijzen, wanneer men hem voor een recht bank bracht. Hij had door zijn in de pers geuite beschuldigingen de regeering daartoe reeds in de gelegenheid gesteld, maar de regeering wilde hem nu eenmaal niet voor de rechtbank brengen. In de Nationale Vergadering kon hij zijn zegs lieden niet noemen. MAROKKO. De vredesonderlandelingen. De Riffijnsche gedelegeerden hebben aan den vertegenwoordigers van het persagentschap Ha- vas een communique ter hand gesteld over de onderhandelingen in het kamp Berteaux. Hier uit blijkt, dat van de zes voornaamste punten, die zijn besproken, twee zijn aanvaard en vier slechts met verandering en aangenomen kunnen worden. Van deze vier punten kan een, betref fende het onmiddellijk vrijlaten der gevangenen en een ander over het vooitrukken van Fransche en Spaansche troepen naar de posities, die op het iogenblik door de Riffijnen worden inge nomen, niet worden aangenomen vóór de offi- cieele besprekingen. De tactiek der Riffi. Telegrafisch wordt gemeld, dat de Caid Had- doe, een der Riffi-afgevaardigden, die per vlieg tuig was vertrokken, om een onderhoud te heb ben met Abd-el-Krim, hedenmorgen weder in het kamp Berteaux is teruggekeerd. Het hoofd der Riffi-gedelegeerden, Azerkane, deelde, na een bespreking met Haddoe, den eersten Franschen gedelegeerde, generaal Simon, mede, dat hij nog een vraag aan Abd-el-Krim wenschte te stellen, reden waarom de Caid weder om per vliegtuig naar het Rif vertrok. Vóór de bijeenkomst in het kamp Berteaux wisten de gedelegeerden van het Rif, dat het noodzakelijk was, op de voorwaarden van den wapenstilstand in te gaan, doch naar in officiee.e kringen wordt beweerd, waren zij van de be paling, betreffende de verandering van het front niet op de hoogte. Men gelooft, dat het plan bestaat, het front vooruit te schuiven tot de Wad-Kert, waarvan het gevolg zou zijn, dat de Fransche en Spaan sche troepen in één lijn zouden komen te liggen. Deze positie zou niet alleen het gevolg hebben, Weer voedingswaarde dan 2 EIEREN 1318 9 dat het front aanmerkelijk wordt verkort, doch tevens strategisch gunstiger zijn, voor een di- recten aanval op het Rif. ALLERLEI. Volgens de jongste statistische gegevens is het aantal werkloozen in Groot-Brittannië de vorige week verminderd met 25.386. Deze ver mindering duurt reeds voort sedert begin Janua ri, met uitzondering van de Paaschweek. Flet totaal aantal werkloozeb bedraagt thans 1.024.400. Uit Londen Het verwachte onderhoud tusschen den premier Baldwin en de mijneige naars heeft gister niet plaats gehad, daar de eigenaars nog niet geheel gereed waren met hun nieuwe loon-voorstellen. Het onderhoud zal nu heden plaats hebben. Uit Mexico De nieuwe wet in zake de immigratie, die heden van kracht wordt, ver plicht alle vreemdelingen, zich te laten inschrij ven en belasting te betalen. Aan vreemdelingen, die bepaalde in Mexico verboden beroepen wen- schen uit te oefenen, wordt de toegang ontzegd. Uit Peking Het hoofd der uitvoerende macht Toean-Tsji-yoei is gisteren uit het legatie kwartier in de stad teruggekeerd en heden naar Tientsin vertrokken. Uit Parijs De Senaat heeft met 278 tegen 12 stemmen de geheele begrooting voor het ja'ar 1926 aangenomen. Staten-Generaal. In plaats van een antwoord te geven, reikte Capitola hem stilzwijgend een kop thee. arme kleine mompelde de oude heer, het moet je verduiveld zwaar vallen, zoo voort durend je van praten te onthouden. Na de thee vond de grijsaard zijn kamerjapon en pantoffels met de nieuwe voering er in. De eerste hing over een stoel bij 't vuur, om door te warmen. - Hé, Capitola, kleine aap riep thans de grijsaard, aangenaam verrast, heb jij dat voor mij .gedaan Maar Capitola was reeds uit de kamer verdwenen. Den volgenden morgen bij 't ontbijt volgde de kleine stijfkop dezelfde gedragslijn. De ma joor kon dat niet meer uithouden. Onmiddellijk na het ontbijt gaf hij bevel, zijn rijtuig in te spannen en reed, vergezeld van Wool, naar Tip-1 op, Hij kwam noch s middags, noch 's avonds thuis om te eten, maar dat gebeurde wel meer en verontrustte niemand. Mistress Codiment bewaarde thee voor hem en warmde zijn kamerjapon voor 't vuur. Juist was zij daarmee bezig, toen hij binnentrad. Ditmaal, Cap, zeide de grijsaard, terwijl hij opgeruimd op haar afkwam, ditmaal geloof ik den talisman te hebben gevonden, die jou het gebruik der tong weer zal geven. Je hebt laatst eens het verlangen te kennen gegeven een TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 20 April. Eenigè naturalisatie- en andere kleine wets ontwerpen worden z.h.s. aangenomen. Aan de orde is de Indische begrooting voor 1926 met de fnterpellatie-L. de Visser omtrent de vervolging van communisten en onderdruk king van de vakbeweging in Indonesië. De heer L. de Visser (comm.) vraagt naar de feitelijke bedoelingen der regeering in Indië. De tegenstellingen tusschen oosterlingen en westerlingen worden z,i. voortdurend scherper. De Minister van Koloniën, de heer Konings berger antwoordt. Spr. zal zich bepalen tot een antwoord op de zes vragen, maar vooraf zet hij uiteen hoe zijn houding is tegenover de communisten. Zijn standpunt komt hierop neer hét communisme is te vergelijken met de moeraskoorts, die ons door het optreden van bepaalde muggensoorten wordt overgebracht. (Gelach). Die koorts valt vooral jonge krachten aan en de schadelijke ge volgen daarvan zijn bekend. Het communisme werkt ook zuiver destructief en legt de Indi sche bevolking ernstige hinderpalen in den weg en daarom zal spr. alle middelen gebruiken om het buiten de landspalen te houden. Ad vraag 1. In Ned.-Indië keert de commu nistische beweging zich tegen het Gezag en dat dient dus met alle middelen bestreden te worden. Ad vraag 2 en 3. Spr. beaamt niet, wat daarin wordt gezegd. De klasse-tegenstellingen worden niet scherper dan alleen door het communisme. horloge te bezitten kijk eens, of ik je smaak getroffen heb. Dit zeggende legde majoor Warfield voor Capitola een klein, gouden dameshorloge met gouden ketting op de tafel, hetwelk het jonge meisje onwillekeurig een uitroep van blijde verrassing ontlokte. Heb ik het niet gezegd, dat je de spraak terug zou krijgen riep de oude heer met schit terende oogen. Capitola legde een blad papier op het horloge, als om zich Voor zijn verleidelijken aanblik te vrijwaren, en verbrak met ietwat onzekere stem haar tot nu toe hardnekkig volgehouden zwijgen. Oom, zeide zij, uw goedheid is groot en uw geschenk prachtig maar er is iets, waaraan de arme Capitola haar voorkeur geeft. Zij hield op en liet haar hoofd op de borst vallen haar gelaat werd vuurrood en dikke tra nen parelden aan den rand van haar lange wim pers. Nadat zij eenige oogenblikken haar ge zicht met beide handen had bedekt, vervolg de zij U heeft mij uit de ellende, misschien wel aan een vroegtijdigen dood ontrukt, gij hebt mij zonder maat met weldaden en bewijzen uwer goedheid overladen u heeft mij grootmoedig een onderkomen gegeven, waar ik veilig, geëerd Ad vraag 4 en 5. De gewone organisaties zul len geen tegenwerking vinden. Ad vraag 6 antwoord spr. kortweg „neen" en de Regeering iri Indië kan op spr.'s steun in den strijd tegen het communisme rekenen. Er zijn verschillende middelen tegen moe raskoorts. Men kan muskietengaas nemen, en dat helpt preventief. Maar men kan ook probee- ren de muskieten tegen te gaan, repressief dus. We moeten de sapolidi, den muskieten-mepper hanteeren om een einde te maken aan de com munistische muskieten. De heer C r a m e r (S. D.) houdt algemeene be schouwingen over de Indische Begrooting. Wat de herziening der staatsinrichting betreft, herinnert spr. aan de jongste wijziging van de samenstelling van den Volksraad. Spr. dient een motie in om de gewijzigde sa menstelling van den Volksraad te doen herroe pen. In de Regentschapsraden en de Provinciale Raden zitten te veel bestuursambtenaren en dat acht spr. een groot nadeel. Hij vraagt de Re geering een staatscommissie te benoemen tot herziening van de Staatsinrichting. Spr. hoopt, dat de nieuwe Minister en de nieu we G.-G- een nieuwe richting zullen brengen in onze grauwe politiek en dat het stelsel de Graafl'-Fock een einde zal hebben. Het verloren vertrouwen moet heroverd worden. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. R. K. Werkliedenverbond. Maandag 19 April vergaderde het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond. Uit de mededeelingen bleek o.m., dat 13, 14 en 15 September van dit jaar te Antwerpen een conferentie zal gehouden worden van het Ka tholiek Internationaal Bureau van den Arbeid (Internationale van Katholieke Arbeidersver bonden). Besproken werd de verhouding tot den K.(ath. R.(adio) O.(mroep) en de K.S.A. In een gemotiveerd schrijven zal aan het N.A. S. worden medegedee;d, waarom thans niet kan worden ingegaan op een verzoek tot samenwer king der vakcentralen. De definitieve agenda's voor Verbonds- en Vakbondsvergadering werden vastgesteld. In de vacature-van Rijzewijk zijn candidaat gesteld de heeren W. J. Andriessen, (Bouwvakarbei dersbond), A. An genen t (Marinepersoneel), C. v. d. Dries (Typografen), J. Gemen (Tabaksbewer kers), Th. de Groot (Houtbewerkers), H. J. Sprokop (Bakkers en Chocoladebewerkers) H. J. Stins (Mijnwerkers). Een beslissing werd genomen inzake het or- ganiseeren van het personeel werkzaam in de kunst-zijde industrie. De besturen van de Tex tiel- en Fabrieksarbeidersbonden zullen met die beslissing in kennis worden gesteld. Besloten werd den Nederl. R. K. Transport arbeidersbond van 1 Januari 1926 af toe te laten tot het Centraal Weerstands- en Reserve fonds. De reorganisatie-voorstellen betreffende de R. K. Staatspartij werden uitvoerig besproken, waarbij werd vastgesteld, dat de commissie Koolen-Ruys geen aanleiding gevonden heeft om met de verlangens van het Verbond voldoen de rekening te houden. Het standpunt van het Verbond, eertijds door een Verbondsvergadering vastgesteld, zal door het Bestuur nader worden bepaald. Hiervan zal binnen enkele dagen per uitvoerig schrijven mededeeling worden gedaan aan het bestuur en in de weelde van den rijkdom leef Wanneer ik het voor dat alles liet ontbreken aan dankbaarheid, dat zou ik niet waard zijn, dat de zon mij beschijnt. Maar oom, er bestaat een onrecht, grooter, of liever onvergeeflijker dan ondankbaarheid dat is, wanneer men een ongelukkige tot dankbaarheid dwingt en dan dat dankbare schepsel in onverdiende minach ting met voeten treedt. Capitola was diep ontroerd, zij kon niet verder spyeken. Nu, nu, mijn lieve, mijn kleine Cap, mijn kind riep de oude heer bedarend, je weet wel, als ik je bekijf, dan geschiedt dit tot je bestwil. Wel verre van spijt te gevoelen, dat ik je heb opgenomen, zou ik je voor geen koninkrijk meer willen missen, Kom, mijn kind, omhels je ouden oom wees niet meer boos op hem. geef mij een kus, Capitola, een kus Capitola was een geboren vijandin van alle sentimentaliteitwanneer zij zich door innerlijk gevoel liet medesleepen, dan wreekte zij zich later daarvoor, door nog koppiger en eigenzin- niger te worden, dan ooit te voren. Zij onttrok zich dan derhalve ook nu aan de armen van den ouden majoor en liep (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1