DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKENL Kasteel Jet Onweersnest." FEUILLETON. 49ste Jaargang. Donderdag 22JApril 1926. No. 14536 Bureau K O E M A R KI 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3^maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering t 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oogf 200 bij dood f 20U bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. Buitenlandsch Nieuws. ENGELAND. Het m ij n c o n f 1 i c t. De mijneigenaars hebben nog gisteravond de nieuwe loonvoorstellen aan de mijnwerkersafge vaardigden doen toekomen. De voorstellen zijn zooals gemeld, gebaseerd op het principe, dat in het geheel geen steun van de regeering ver kregen wordt, dus volkomen volgens de huidige draagkracht van de industrie. De eigenaars hebben duidelijk te kennen ge geven, dat hun voorstellen als een basis voor onderhandelingen bedoeld zijn en geenszins als een ultimatum. Na afloop der conferentie, welke de Britsche premier Baldwin met de mijneigenaars heeft gehad, is medegedeeld, dat deze heden een be spreking zullen hebben met de afgevaardigden van de mijnwerkersfederatie. POLEN. 't Kabinet treedt af. Nadat de sociaal-democratische fractie en het bestuur der sociaal-democratische partij hadden besloten, de sociaal-democratische ministers uit het kabinet te doen treden, heeft minister-pre sident Skrzynski heden zijn ontslag aan den president der republiek aangeboden. De president Weigerde evenwel, het ontslag te aanvaarden, zoodat het ministerie-Skrzynski voorloopig nog in functie blijft. HONGARIJE. Bethlen verdedigt zich. In de gister gehouden Hongaarsche Nationale Vergadering heeft de premier Bethlen de be schuldigingen verworpen, welke gisteren door Palavicini zijn geuit. Bethlen verzekerde, dat Nadossy ontslagen is, zoodra zijn medeplichtig heid aan de valsche-francs-affaire bekend werd zoodat hij dus aan de instructie absoluut geen deel heeft genomen. Het is verder niet bewezen, dat de voormalige politie-chef een rol heeft ge speeld bij de vervalsching van Cechoslovaaksche bankbiljetten. TURKIJE. Militaire bedrijvigheid bij Smyrna. De „Times" verneemt uit Athene, dat aldaar uit Smyrna aangekomen reizigers mededeelen, dat de bladen een oproep bevatten van de reser ve-lichtingen 1313 van alle wapens. Gerekend naar de Europeesche jaartelling is hiermede bedoeld lichting 1899. Naar zij verder mede deelen, zijn van de lichting 1314 de artillerie en het geneeskundig personeel en de telegra fisten reeds onder de wapenen, benevens de reservelichtingen 1317, 1319 en een gedeelte van de reservelichting 1319, terwijl versterkin gen en oorlogsmateriaal des nachts naar de for tificaties bij den ingang van de Golf van Smyrna worden gebracht. CHINA. Wreedaardig. Naar een verslaggever der „North China Daily News" meldt, hebben de troepen van het Kwo- mintsjuun voor de ontruiming van Peking op verschrikkelijke wijze wraak genomen. Op het laatste oogenblik werd namelijk door extremis tische elementen de geheele militaire garde van het kabinet, die op 18 Maart op de betoogende 59) Oom, ik zal er mij nimmer toe vernederen, aan den eenen kant schoppen, aan den anderen bant liefkoozingen te ontvangen. Ik ben geen hond, die men met rost-beaf voeren en tegelijker tijd met de zweep kan slaan. Neen, neen 1 ook geen Turksche slavin, die zich liefkoozen en mishandelen laat, zooals het haren heer behaagt, ik heb nooit zoo hooren schelden, als gij eergiste- ren deedt, neen nooitzelfs niet in de Pavel- steeg. O, mijn lief kind, mijn kleine Cap, smeekte de getemde leeuw, ik bezweer je, vergeet die steeg toch 1 Neen, integendeel 1 Ik wil aan haar denken, aan mijn arme Pavelsteeg nog eens zulk ®eu tooneel en ik keer er weer naar terug. Vrede en vrijheid zijn mij meer waard dan glans ea rijkdom met slaafsche afhankelijkheid I Maar dat zal ik weten te beletten Ën hoe Dan wend ik mij aan het gerecht hernam het onverbeterlijke meisje op een toon, ^aaruit men niet kon opmaken of het ernst of gekheid was, dan zult gij moeten bewijzen met k recht gij mij hier houdt. O, ik ben niet te Vergeefs in New-York en bovendien in de Pavel- stecg opgevoed 1 tlm, en dat alles zegt zij mijomdat ik in haar bank Schiedam studenten heeft geschoten, vermoord. De on- gelukkigen werden door hen buiten den „Gelen tempel" geleid, waar zij met mitrailleurs werden neergeschoten. Van de 400 slaagden slechts vijf er in te ontsnappen. Woe de man van den dag. Nu foean-Tsji-joei naar Tientsin is vertrok ken, zullen eenige leden van het herleefde kabi net de leiding in handen nemen, tot de generaals een regeering hebben genoemd. In Peking heerscht op het oogenblik rust, doch men is bevreesd geworden door verhalen over hetgeen in de omliggende dorpen voorvalt. Blijkbaar hebben Tsjang-Tso-lin en Woe- Pei-foe zich vereenigd, met de bedoeling den bolsjewistischen invloed te knotten en wederom tegen het nationale leger te velde te trekken. De Fengtien-troepen zijn naar het Noorden opgerukt. Tsjang heeft nadrukkelijk mede gedeeld van plan te zijn zich na de campagne tegen het nationale leger, in Mandsjoerije terug te trekken en de regeering van de republiek aan anderen over te laten. Woe-Pei-foe heeft zijn plannen voor de toe komst nog niet bekend gemaakt, doch hij is de meest geachte figuur van den dag en heeft nog groote kansen. Zijn voornaamste moeilijk heden zijn geldgebrek en oneenigheid onder de lagere bevelhebbers. ALLERLEI. Uit Parijs Naar de „Herald" meldt, zijn de Fransche gezant te Washington, Bérenger én de Amerikaansche minister van Financiën, Mellon, ten aanzien van de consolidatie der Fransche schuld tot overeenstemming gekomen. Frankrijk zal ongeveer de helft betalen van het voor hoofdsom en rente verschuldigde. Uit Parijs De correspondent van de „Matin" te Oedjda meent te weten, dat het ant woord van Abd-el-Krim, waarvan caid Haddoe de overbrenger is, zoodanig is, dat de sedert Zondag geschorste onderhandelingen in een rustige atmosfeer kunnen worden hervat. Uit Brussel De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken Vandervelde, heeft den chef van zijn kabinet Henri Rolin opgedragen, zich naar de Italiaansche ambassade te begeven en den gezant de verontschuldigingen van de Belgische regeering aan te bieden in verband met de incidenten, die zich te La Louviére heb ben voorgedaan, waar, zooals gemeld, een pop, voorstellende Mussolini, doorsocialistenverbrand is. Uit Washington De Italiaansche schuld regeling is door den Amerikaanschen Senaat geratificeerd met 54 tegen 33 stemmen. Uit Oslo De Noorsche regeering heeft aan het Storting voorgesteld, de ramingen op de begrooting door de vorige regeèring opgesteld, voor het nieuwe l'inancieele jaar, met 5| millioen kronen te verminderen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 21 April. Voortgezet wordt de behandeling van de Indische begrooting. De heer Van Vuuren (R. K.) betoogt het nut van de missie en wijst op den animo daarvoor j i.*?.6, I^fholieken. Tegen de communisten in lndië kan naar het oordeel van spr. niet streng genoeg worden opgetreden. Confessioneel onder- eigen belang haar een kleine vermaning gaf, zeide de oude heer, die zich nu eenmaal scheen te hebben voorgenomen niet meer boos te wor den. Een mooie kleine vermaning was het, lachte Capitola hem vlak in zijn gezicht uit. Weet u wel, oom, dat u een schepseltje met zwakkere zenu wen dan de mijne, met uw kleine vermaningen, zooals u ze belieft te noemen, dood zou doen hui len Maar ik zeg u, in uwe woede gelijkt gij op een Russischen beer of een Bengaalschen tijger als de eene droppelwater op den anderen. U brult alleen sterker, heviger, dan alle wilde bees ten m het museum van Barnum en ik gevoel grooten lust om aan den directeur te schrijven, dat hij zich van u moet zien meester te maken, om u bij zijn collectie in te lijven. Flet zou hem veel geld opbrengen, dat verzeker ik hem. Vooral als hij mij tot oppaster een kleine nicht gaf, die mij van tijd tot tijd, zooals jij, eens recht in t harnas joeg, gaf de goedaardige majoor tot bescheid, die echter desniettemin aan het uiter ste puntje van zijn geduld scheen te zijn aange land. Ja, oom, riep de moedwillige Capitola, ik zou mij er met genoegen toe leenen, om u den heelen dag niet tot bedaren te laten komen. Daar mistress Codiment op dit oogenb lik binnentrad, werd het gesprek op dezen toon niet verder voortgezet. De zegepraal bleef onbeslist. Nu, mijn lieve Gap, vroeg majoor Warfield, na een kleine pauze, wat ben je besloten ten op zichte van het horloge wijs en de stoffelijke welvaart van den inlander moeten bevorderd worden. Men bedenke, dat inlanders menschen zijn als wij. Volgens de Regeering ligt art. 123 (het mis sie-verbod) in de voor haar verboden zone. Het ligt in de bedoeling van spr.'s fractie om af schaffing voor te stellen en hij hoopt dat de linkerzijde daar voor zal zijn. De S.D.A.P. en V.D. hebben het spr.'s fractie laatst nog aan geboden en zij zullen het dus thans niet kunnen weigeren Spr. zal inzake het steunen vanjdezen minister een afwachtende houding aannemen. De heer v. Boetzelaer v. Dubbel dam (C. FI.) betoogt de noodzakelijkheid van de bestrijding van het communisme ;n lndië. Spr. juicht de benoeming van den nieuwen gouver neur-generaal toe en betoogt de noodzakelijk heid van de opiumbestrijding hij tegen ophef fing van art. 123. De heer J o ek e s (V. D.) zegt, dat op sociaal gebied voor lndië nog veel te doen is. Spr. be handelt den socialen en financieelen toestand, de inlandsche beweging en de staatkundige organi sa tie. De heer Scheurer (A. R.) begint met den Minister te vragen bij zijn ambtgenoot van Oor log aan te dringen op spoed in de beslissing ten aanzien van de torpedojagers, die ook van deze begrooting zijn geschrapt. Deze begrooting draagt een eigenaardig ka rakter als gevolg van het karakter der Regee ring, dat een neutrale, een zoogenaamde neu trale politiek eischt. Een politiek tegenover ln dië kan niet neutraal zijn. Spr. brengt hulde aan het tweemanschap de Graaff-Fock, dat heel veel voor lndië deed. Spr.'s standpunt inzake art. 123 is bekend en dus spreekt hij daarover thans niet. De heer van Rijckevorsel (R. K.) houdt l'inancieele beschouwingen en betoogt, dat wel degelijk een gevaar voor inflatie is gekomen door het financieel beleid der Regee ring. De bezuiniging kan nu verzacht worden, met met de uiterste vooraichtigheid. Spr. juicht de keuze van den nieuwen Gouver neur-Generaal toe. Hij is een diplomaat en dien hebben wij in het Oosten noodig. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. Twentschc Katholiekendag. Het onderwerp van den Twentschen Katho liekendag op Pinkstermaandag is Dr. Schaep- man. De heer Engels uit Leiden behandelt den socialen kant van Dr. Schaepman's werk en past diens theorieën toe op de tegenwoordige toestanden in het bedrijfsleven. Dr. van Gils uit Roermond zal spreken over Dr. Schaepman en het onderwijs, ex-minister Aalberse over den staatsman, pater Molkenboer over den schrijver en kunstenaar (Schaepman was een groot Vondelvereerder, zooals men uit zijn boek Vondel's portretten, kan opmaken), de heer Van der Kallen uit Nijmegen belicht Schaepman als journalist en prof. Van Albach uit Culemborg zal spreken in de sectie Kerk muziek. Het conflict bij dc tramlijn Zutplien Emmerik. Naar wij vernemen zijn de bemiddelingspo gingen in het conflict bij de tram ZutfenEmme- Ik smeek u oom, neem het terug. Maar dat gaat niet, mijn kind. Ik liet op het deksel de beginletters van je naam graveeren. Kijk hier, zeide de grijsaard, terwijl hij het uur werk voor Capitola's oogen hield C. L. N. maar dat zijn mijn letters niet, oom riep het meisje. De majoor keek er ook naar, maar een fijn opmerker zou bespeurd hebben, dat dit maar geschiedde voor de leus. Zonder twijfel wist hij zeer goed, welke letters er op het horloge ston den, hij deed echter alsof hij verbaasd was. Inderdaad, riep hij, die domkoppen Zij heb ben zich vergistdoch dat komt er niet op aan Capitola. Je moet het horloge behouden. Nu goed oom, maar thans niet, hernam Capito la, te eerlijk om een geschenk te aanvaarden, wat zij wel gevoelde, niet te hebben verdiend en toch van den eenen kant te trotsch, om zulks te be kennen. Met deze beslissing werd de vrede besloten en er heerschte nu voor langen tijd een zekere rust in het „Onweersnest", die slechts nu en dan ge stoord werd, als de arme Wool, of mistress Codi ment het ongeluk hadden het een of ander niet naar den zin te doen van den opvliegenden, maar altijd weer snel bedarenden majoor. XV. Ontdekte harten. Onder de leiding van mistress Rocke had alles rik, uitgegaan van ds. Pikaar te Steenderen, als mislukt te beschouwen, daar de werkgevers- vereeniging geweigerd heeft mede te werken aan een onderzoek naar de oorzaken van het conflict. Het Mijnbedrijf. De productie der Limb, staats- en particuliere mijnen in de maand Maart bedroeg 733.321.17 ton. Het totaal aantal werklieden bedroeg ultimo Maart 31187, waarvan 22638 ondergronds. Een rede van mr. Arts. Op een openbgre vergadering van de R. K. Volkspartij te Amersfoort sprak het Kamerlid mr. P. M. Arts. Spreker begon met er op te wijzen, dat het enthousiasme in de R. K. Volks partij groeit en daardoor wordt het werken voor die partij een aangename taak. „De tijd van doodzwijgen der R. K. Volkspartij is voorbij, getuige den groei en het leven in R. K. kiesver- eenigingen." Ten opzichte van den huidigen politieken toestand zeide spreker, „dat de gepasseerde crisis voor de R. K. Staatspartij een fiasco was, wat spr. wijtte aan de houding van den leider van de R. K. Kamerclub bij de behande ling van de kwestie van het gezantschap bij den paus. Wat naar spr.'s meening niet wegneemt, dat ook de vrijz.-dem. en soc.-dem. veel voor barigs hebben gedaan bij die gelegenheid. Indien de katholieke staatspartij gedaan had, wat de pausen hebben gezegd in hun encyclieken, dan zouden niet een 80.000 R. K. in de rijen der S.D.A.P. meeloopen." En wanneer mr. Arts hetzelfde deed, zou hij nu niet rondtrekken om tweedracht te zaaien. Wonen in Plaggenhutten verboden. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de daarvoor in aanmerking komende gemeentebesturen een circulaire ge zonden van den volgenden inhoud. Nu aan de bij de werkverschaffing geplaatste arbeiders een huurtoeslag wordt verleend, in dien zij in een huis wonen van een woningbouw vereniging, moet het voor alle bij de werkver schaffing geplaatste arbeiders financieel mogelijk worden geacht een behoorlijke woning te be trekken. Daarom is bepaald, dat zij, die na 1 Juli a.s. wonen in plaggenhutten en daarmede gelijk te stellen verblijven, behoudens door den minister te verleenen ontheffing, niet tot de werkverschaffing mogen worden toegelaten dan wel, indien zij op dat tijdstip bij de werkver schaffing werkzaam zijn, zullen moeten worden ontslagen. De minister noodigt de gemeentebesturen uit aan dit voorschrift streng de hand te houden en er wel bevorderlijk aan te willen zijn, dat de hutten, die door de bewoners worden verlaten, zoo eenigszins mogelijk onmiddellijk worden afgebroken. De aftredende Ncderlandsche gezant in Amerika. De Netherland America Foundation en de Kamer van Koophandel alhier hebben een in- drukwekkenden afscheidsmaaltijd aangeboden aan de aftredenden Nederlandschen gezant, jhr. mr. A. C, D. de Graeff. Er zaten honderd personen aan. De oud-secretaris Red field, de heer Schwedtman, vice-president van de Natio nal City Bank en verscheidene anderen huldig den den aftredenden gezant in warme bewoor dingen. in het huishouden van dokter Day den regelma- tigen gang van een uurwerk aangenomen. Ieder een hield veel van haar en stelde hare werkzaam heid op prijs. De dokter zelf herhaalde' voort durend de verzekering, dat hij niet begreep, hoe hij het zoo lang zonder mistress Rocke en haren zoon had kunnen stellen en Clara voegde er bij, dat het haar niet meer mogelijk zou zijn, zich ooit van die twee te scheiden. Mistress Rocke moest zelf bekennen, dat de verandering, welke in haren toestand was ontstaan, een zeer ge lukkige kon genoemd worden, want wat zij reeds als verloren had beschouwd, hare gezondheid en de opgeruimdheid des gemoeds, was onder den invloed van een liefdevolle omgeving terugge komen en uitte zich in een frisch opbloeien van een teedere, jeugdige schoonheid. Wat onze vriend Traverse aanbelangt, deze maakte groote vorderingen in zijne studie want de machtige beweegredenen voor een recht schapen hart verdubbelden zijn ijver op de eerste plaats de liefde voor zijne moeder, wier toekomst hij hoopte te verzekeren, tweedens de dankbaarheid jegens zijn weldoener, wiens goedheid hij wilde rechtvaardigen, en eindelijk zijn bewondering voor Clara, in wier aching hij het schoonste loon voor zijn streven zag. [Wordl vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 4f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1