Binnenland. Stad - en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Inzake de torpedojagers zegt spr. te verwach ten, dat spoedig de ongerustheid der heeren Scheurer en v. Ryckevorsel zal worden wegge nomen Na eenige dupliek van den Minister worden de algemeene beschouwingen gesloten. De vergadering wordt verdaagdj^tot heden één uur. Onderscheidingen voor H. M. de Koningin en Mgr. Nolens. Bij decreet van 5 Maart 1.1., heeft Generaal J. V. Gomez, President van de Republiek Ve nezuela, aan H. M. Koningin Wilhelmina het halssnoer van het eereteeken van het Borstbeeld van den Bevrijder geschonken. Bij decreet' van den 6 Maart is door denzelfden President van Venezuela aan Mgr. Dr. W. H. Nolens, den leider der Katholieke Staatspartij in Nederland, Staatsraad, Hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam het Groot Lint van dezelfde orde van de Bevrijder toegekend. Mr. Zimmerman. Mr. Zimmerman is te Weenen teruggekeerd, na in Zuid-Slavië en Roemenië op uitnoodiging van de regeeringen dier landen lezingen gehou den te hebben over den heropbouw van Oosten rijk. Hij verkreeg in beide staten hooge ridder orden. Verscheidene Weensche bladen melden, dat mr. Zimmerman voor dezen zomer een econo mische conferentie van vertegenwoordigers van de successiestaten voorbereid ter regeling van de betrekkingen dier staten met Oostenrijk. Salarisactie rijkspersoneel. Het dagelijksch bestuur van de Centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijksdienst heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin zijn wenschen vervat zijn ten aan zien van de salarieering van het rijkspersoneel. Aan de Kamer wordt verzocht te bevorderen te. dat het salarispeil van het rijkspersoneel tot 95 pet. van het peil volgens het Bezoldigings besluit 1920 worde verhoogd 2e. dat de scheidingslijn tusschen jaarlooners eenerzijds en maand- en weeklooners anderzijds worde weggenomen, subsidiair het herstellen van fouten voor de jaarlooners doorwerke op de maand- en weeklooners en de rijkswerklieden 3e. dat de aanstelling op arbeidscontract, niet passend voor de ambtelijke verhoudingen, niet verder doorwerke en dat de aanstellings- - voorwaaiden in elk geval niet ongunstiger wor- dén gesteld dan voor gelijksoortigen in ambtelijke verhoudingen 4e. dat gebroken worde met een salarieering op de basis van de classificatie van de gemeenten naar duurte van levensonderhoud 5e. dat door vereenvoudiging een leesbaar Bezoldigingsbesluit worde verkregen. Ernstig ongeval. Hedenmorgen is aan pater Nauta, kapelaan van de Singel-parochie, een ernstig ongeval over komen. Toen n.l. pater Nauta op zijn rijwiel in de Oranjestraat achter een autobus reed, hield deze zonder eenig signaal te geven plotseling stil, zoodat de pater in volle vaart tegen het vehi kel opreed en met zijn hoofd tegen een der wan den sloeg, waardoor hij een diepe hoofdwonde bekwam en bewusteloos van zijn rijwiel op straat viel. Hulpvaardige voorbijgangers hebben pater Nauta toen binnengebracht in de- pastorie van het Frankeland, waar dr. Elzevier Dom, die juist passeerde, hem de eerste hulp verleende door een snelverband aan te leggen. Inmiddels keerde het bewustzijn bij pater Nauta terug, waarna hij naar het Ziekenhuis vervoerd is, waar de wond gehecht is en toen kon hij weer naar de Singelpastorie terugkeeren. Het laat zich aanzien, zoo vernamen wij, dat het ongeval gelukkig geen verdere nadeelige gevolgen voor pater Nauta zal hebben. Daar de chauffeur van de autobus is doorgere den, weet men nog niet precies, wie het ongeval veroorzaakt heeft. De politie is hem echter op 't spoor en uit het onderzoek zal wel blijken in hoever hem schuld treft. Honderdste voorstelling. Als een van de Schiedamsche organisaties op welk gebied dan ook, van een prestatie mag spreken, dan is het zeker wel S.T.V. „Utile Dulci." Deze „troupe" geeft hedenavond haar 100ste voorstelling na een tijdsverloop van 14 jaar. Het repertoir wijst aan een 25-tal groote stukken en vele 1-, 2- of 3-acters. De grootste prestatie is echter deze, dat al deze uitvoeringen voor liefdadige en nuttige doeleinden werden aangeboden. Dat <lit werk niet vruchteloos geweest is, wijst het totale cijfer der batige saldi aan, hetwelk bedraagt ƒ13.295.53. Hulde aan de trouwe medewerkers van „Utile Dulci", die zoovele malen hunne stadgenooten en ook velen daarbuiten een avond van genot hebben bezorgd, tevens het sociale werk be hartigend, door de opbrengsten te storten in de zoovele uitgeputte kassen van liefdadigheids- vereenigingen. Schiedam mag roemen op een vereeniging als „Utile Dulci." Laten wij het liefdevol streven van deze kunstzinnige en tevens nuttige vereeniging niet beschamen, maar vanavond, ter gelegenheid van dit zeldzaam jubilé „Utile Dulci" een heerlijken avond bezorgen, door haar een record-batig- saldo te laten slaan, wat zeker als een der idealen van deze vereeniging mag aangemerkt worden. Mij. t. bcv. d. Toonkunst. Gaarne voldoen wij aan het verzoek den aan dacht te vestigen op het door Toonkunst te geven concert op Dinsdag 27 April a.s., 's avond 8 uur in Musis Sacrum. Het program omvat 2 nummers, uit te voeren door het dameskoor der afdeeling n.l. Stabat Mater van Pergalese en Missa Brevis van Ca'plet. Als solisten zullen optreden, mej. Di Moorlag (sopr.) en mej. Meta Reidel (alt), beiden uit Amsterdam. De vleugel zal bespeeld worden door mej. Cobz Rijneke het harmonium door den heer J. J. F. Penning, beiden alhier. Het geheel staat onder leiding van den heer E. v. Beinum. Emmabloempje. Gister in den loop van den dag werd door mevr. van VelzenZoetmulder, aan nagiften nog ontvangen een bedrag van ruim 70. De totale ontvangsten hebben dus de twee duizend over troffen. Des avonds werden nog 10 gulden be zorgd met het bijschriftLaat ons er 2500 van maken. Deze wensch komt echter de vereeniging tot bestr. van t.b.c. wat al te onbescheiden voor. Wat zij echter in alle bescheidenheid zou wil len vragen is dit Zijn er niet 500 Schiedammers die zich tegen de minimum contributie van een gulden per jaar als lid willen opgeven JjjMen krijgt onze jaarverslagen, onze berichten en wordt op de hoogte gehouden van de uiterst nuttige wijze waarop uwe bijdrage wordt besteed. „Orpheus'-Marsch. De heer J. C. M. Feltzer, Directeur van het Harmonie-Gezelschap „Oefening baart Kunst", heeft aan de Kon. Zangv. Schiedams Mannen koor Orpheus een bijzondere attentie bewezen. Voor het op handen zijnde 60-jarig jubileum van het Mannenkoor heeft de heer Feltzer een marsch gecomponeerd, welken hij aan de ver eeniging heeft opgedragen en den naam „Or- pheus-marsch" heeft gegeven. Deze marsch is door het Harmonie-gezelschap bereids in studie genomen en de componist hoopt in de gelegenheid te worden gesteld, het werk met het orkest bij de feestviering ten gehoore te brengen. „Orpheus" heeft met dankbare erkentelijk heid deze bijzondere feestgave aanvaard. Plet is weer een sprekend bewijs, hoe men ook buiten den kring van Schiedams Mannenkoor met de vereeniging meeleeft. Er is alle reden, om aan te nemen, dat dit bewijs van sympathie niet het eenige zal blijven. Het komende „Orpheus"-feest zal weer in breede kringen der bevolking worden meegevierd en de vereeniging zal ook bij deze feestviering hande len naar haar kenmerkende zinspreuk „Voor Schiedammers, door Schiedammers." Politienieuws. M. K. heeft bij de politie aangif te gedaan, dat gisteravond ten 8 uur aan zijn woning aan de Westfrankelandschestraat werd gebeld en toen hij de deur opende ongeveer 12 straatklinkers door baldadige jongens naar bin- nenen werden geworpen, waardoor voor pl.m. 25. schade aan de straatdeur werd toege bracht. De politie stelt een onderzoek in. Gisteravond omstreeks 7 uur reed een auto uit Woerden toen de bestuurder plotseling moet uitwijken voor eenige personen, tegen het hekwerk van de Koemarktbrug, waar door dit werd verbogen en ontzet. Ook de auto bekwam belangrijke schade. Gistermiddag is door de po litie in de Lange Nieuwstraat een vrouw aange houden, die manskieeren droeg. Het bleek dat het hier een weddenschap betrof dat zij met ie mand had aangegaan om vanuit een woning in de Beijerlandschestraat in manskieeren te loo- pen naar haar woning aan de Mathenessestraat. UIT ROTTERDAM. Brand bij Heinekens. Te half acht gisteravond is, vermoedelijk ten gevolge van het wegwerpen van een eindje si gaar of sigaret, brand ontstaan in een kelder van de Mij. Heineken's Bierbrouwerij, aan de Croos- wijksche Singel. De kelder, die geheel gevuld was met isolatiekurk is voor blussching bij brand zeer ongunstig gelegen, waaraan het dan ook te wijten is, dat eerst te ruim elf uur de brand weer kon inrukken, zoodat men met het blus- schen bijna vier uur werk gehad heeft. Na de ontdekking van de brand was de ge waarschuwde brandweer spoedig ter plaatse. Aanvankelijk werd met twee stralen water ge geven, döch door de verstikkende rook was het den brandweerlieden onmogelijk den kelder dicht te naderen. Daarna werd ook de reddingsbrigade gewaar schuwd, gewapend met rookmaskers drong men aan de voorzijde den kelder in, om den vuur haard te ontdekken. Door andere brigademannen werd aan de achterzijde van den kelder een gat gehakt, zoodat men van twee zijden het vuur kon bestrijden met vijf stralen. Toen het gat gehakt was, had men het vuur vrij spoedig onder de knie. De kelder is aan de voorzijde geheel uitgebrand De witte non. Sinds enkele dagen wordt in den Circus- Schouwburg een tooneelspel vertoond, waarop wij gaarne de aandacht van onze lezers vestigen. Zelden is directeur Spree met de keuze van een stuk zoo gelukkig geweest als nu en het succes waarmede hij en zijn gezelschap iederen avond optreedt, is dan ook overweldigend. Men zal reeds begrepen hebben, dat wij doelen op „De witte non", het prachtige tooneelwerk, waarin Spree, mevrouw Spree, Morrien e.a. ge legenheid krijgen hun complete kunnen te ver- toonen. Van het eerste tot het laatste bedrijf weten de spelers met dit tooneelstuk de aanwe zigen te boeien door de aangrijpende strekking suggestief uit te beelden. De indruk die aldus reeds het spel op allen maakt, wordt niet weinig versterkt, door de meesterlijke regie, die alle moeilijkheden, o.a. een uitbarsting van de Vesuvius, wist op te lossen Wij kunnen ieder, die een avond vol goede kunst en nobel vermaak wil doorbrengen, bij woning van deze voorstellingen aanbevelen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande annonce. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrij dag 23 April 1926. Voorzitter de burgemeester, de heer A. Gijsen. Tegenwoordig zijn 25 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Evers en van den Bovenkamp. Vastgesteld worden de notulen van de ver gadering van 26 Februari. De voorzitter deelt mede, dat ter gelegenheid van den verjaardag van Z.K.H. den Prins der Nederlanden een telegram van gelukwensch is verzonden en daarop een schrijven van dankbe tuiging is terugontvangen. Voorts wordt mededeeling gedaan van door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Ingekomen stukken Van de St. Willibrordusstichting schrijven, waarin zij verzoekt haar, overeenkomstig art. 72 der L.O. wet 1920, gelden toe te staan voor de verbouwing der school Warande 157. In handen van B. en W. om advies. Van de St. Willibrordusstichting schrijven, waarin zij verzoekt haar, overeenkomstig art. 72 der L.O. wet 1920, gelden toe te staan voor de verbouwing der scholen Nieuwe Haven 121 en Warande 150. In handen van B. en W. om advies. Van de Vereeniging „Schiedamsch Volks badhuis" adres, waarin zij bericht, dat zij gaarne gebruik wenscht te maken van het toegezegde buitengewone subsidie tot dekking van het te kort op de exploitatie van het Badhuis over het jaar 1925, ten bedrage van ƒ854.19, en waarin zij verzoekt zich bereid te verklaren een eventu eel tekort op de exploitatie over 1926 door een buitengewoon subsidie te willen dekken. In handen van B. en W. om advies. Van de Vereeniging „Schiedamsch Volks badhuis" aanbieding van de Nota van Winst en Verlies over 1925 Rekening en verantwoording over 1925 Balans over 1925 en Bedrijfsbegroo- ting voor 1927. Te behandelen bij de subsidie-aanvragen voor het volgend jaar. Van de Vereeniging „Schiedamsch Volksbad huis" aanbieding van het jaarverslag over 1925. Voor kennisgeving aangenomen. Van de afd. Rotterdam van den R.K. Blin- denbond „St, Odilia" adres, waarin zij te ken nen geeft, dat zij zonder medewerking der ge meente niet bij machte is in financieel opzicht iets voor hare te Schiedam wonende leden te doen, waarom zij verzoekt middelen te beramen, welke zullen dienen om de blinden en zwakzich- tigen van Schiedam, die zulks behoeven, in hun financieele zorgen tegemoet te komen. B. en W. stellen voor het adres, als zijnde ongezegeld, terzijde te leggen dan kan't later desnoods behandeld worden. Hiertoe wordt besloten. Van de tentoonstelling op het gebied der openbare en particuliere bedrijfsadministratie (T.O.P.A.) schrijven houdende dankbetuiging voor de verleende bijdrage ad 50.—. Kennisgeving. Van de Schiedamsche Bestuurdersbond een adres houdende verzoek om het voorstel van B. en W., tot verlaging van het bedrag van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, niet aan te nemen. Hierop zal gelet worden bij het betrekkelijke voorstel. Van de afd. Schiedam van den Alg. Ned. Bouw vakarbeiders bond den Ned. Chr. en R.K. Bouw vakarbeidersbond adres houdende verzoek het daarheen te leiden dat leden dezer bonden voor eenigen tijd in dienst der gemeente werk zaam, zullen werkzaam zijn onder de bepalingen der Landelijke Collectieve overeenkomst, zoo als deze tusschen de werkgevers en werknemers in het Bouw- en schildersbedrijf is afgesloten. In handen van B. en W. om advies. (De zitiing duurt voort) Een kerk voor een persoon. In het dorpje Samnaun in het kanton Gri- son nabij de Tiroolsche grens is tachtig jaren geleden tusschen de paar honderd bewoners, die gedeeltelijk Protestant en gedeeltelijk Katho liek waren, een regeling getroffen, waarbij de eenige kerk in het dorp den eenen Zondag door de Katholieken en den anderen Zondag door de Protestanten werd gebruikt. In den loop der jaren zijn de Protestanten door overlijden en emigratie zoo goed als ver dwenen, terwijl de Katholieken in aantal zijn toegenomen. Op het oogenblik woont er nog slechts één Protestant in Samnaun. Deze, een oude man, heeft thans alle rechten namens de Protestan ten op d e kerk en het kerkhof en beschikt bo vendien over een fonds van 12000 dollar tot instandhouding van de kerk en ter betaling van een predikant. De Katholieken in 't dorp hebben den ouden man verzocht afstand te doen van zijn rechten en de kerk eiken Zondag aan de Katholieken af te staan. Hij heeft evenwel geweigerd en ver klaard „Wanneer ik dood ben kunt gij doen wat gij wilt. Doch als eenige bewoner hier van mijn religie, wil ik alleen de kerk ingaan, zoo lang ik den sleutel daarvan bezit." Elke veertien dagen gaat hij alleen ter kerk. Eenige jaren geleden heeft een predikant ge weigerd naar het dorp te komen, omdat hij niet voor één ouden man dienst wil doen. DE GESCHORSTE LAGERHUIS-LEDEN. LONDEN, 23 April (draadloos) Zooals be kend, werden verleden week 13 labour-leden van het Lagerhuis geschorst wegens onbehoorlijk gedrag in het parlement De schorsing eindigde gister automatisch. In een ordelijke rij traden zij de Lagerhuis-zaal binnen, zoodat met een harte lijk gelach hun binnenkomst begroet werd. DE ITAL. SCHULDENREGELING. ROME, 23 April (draadloos) Mussolini die ten zeerste verheugd was over de regelingin zake de oorlogsschulden met de Ver. St., verklaarde gisteravond, dat iedereen er van overtuigd is, dat nu het pact geratificeerd is, de sympathie van het Amerik. volk voor Italië nog zal groeien en de commercieele en broederlijke relaties tus schen beide landen versterkt zullen worden. GEVECHTEN IN SOMALILAND. ROME, 23 April (draadloos) Reuter seint uit Cairo, dat daar telegrammen uit Abessynië binnengekomen zijn, waarin melding wordt ge maakt van hevige gevechten in het noorde lijke deel van Italiaansch Somaliland. De Itali- aansche troepen zouden met zware verliezen verslagen zijn, maar de geheele kust wordt door Italiaansche schepen geblokkeerd, zoodat de omvang van de nederlaag nog niet bekend is. Weerbericht. Verwachting Zwakke tot matige wind uit N. richtingen zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen waarschijnlijk enkele regenbuien weinig verandering in temperatuur. Een jong ambtenaar gearresteerd. "Men meldt ons uit Wehl De 25-jarige K. T„ ambtenaar ter secretarie te Wehl, is gearresteerd terzake van oplichting en diverse verduisterin gen. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld. Rookverbod. Men meldt ons uit Epe De gemeenteraad van Epe stelde een verorde ning vast, waarbij het voor jongens beneden 15 jaar verboden zal zijn in het openbaar te rooken. De brand te Amsterdam. Men meldt ons nader Omtrent de brand in de Govert Flinckstraat vernemen wij nog nader, dat de vrouw van Kragten niet de trap is afge- sneld, maar het venster geopend en om hulp heeft geroepen. Een buurman beneden opende eveneens het raam en heeft het kind, dat de vrouw zoover mogelijk uit het venster heeft laten zakken, opgevangen. Daarop is zijzelf even eens uit het venster geklommn, hangende aan haar vingertoppen, liet zij zich daarop vallen, gegrepen door den buurman, die haar echter niet kon houden. Gelukkig echter kwam zij op de gespannen drooglijnen terecht, waarop zij is blijven liggen en alzoo gered werd. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 22 April. 23 April- Londen 12.11'/, 12.113/g Berlijn - 59 321/, - 59.32 Parijs8.35V2 - 8 31 België - 8 91V2 - 8 85 Zwitserland - 48.13 - 48 131/, Amerika - 2.49V4 - 2.491/, Weenen 35.20 - 35.15 Kopenhagen - 65.20 - 65.15 Stockholm 66 71 66.70 Oslo - 54- 53.55 Madrid 36.05 - 35 85 Milaan 10 03 - 10.03 Geboren: April 20. Hendrikus Josephus z.v.J. Bahnerth en M. J. Pijpers, Parallelweg. Overleden: April 20. L. R. Steenhouwer, oud 19 j. Rhoonschestraat. -21. J. Visser, oud 82 j., wed. J. Tettelaar, Warande. Ondertrou w-d April 22. M. A. de Graaf 29 j. en W. A. van der Well 27 j. J. den Har- tog 27 j. en A. de Groot 25 j. J. van Hoek 27 j. en W. Blazer 24 j. K.M. van Diggelen 26 j. en C. de Jong 26 j. A. G. Bodde 29 j. en M. J. E. Druppers 23 j. Gehuwd: April 22. F. Baas 20 j. en L. van Leeuwen 19 j. H. Harreman 20 j. en H. K. Meeder 24 jMStorm 35 jen JMMoermans 32 j. Hoog water te Hock van Holland. 23 April v.m. 11.51 n.m. 24 April v.m. 0.28, n.m. 0 41. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. Gem. duur stijging 5 u. 31 m. Gem. duur daling 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 23 April Aangekomen Duitsch s.s. „Wera", met ijzer van Hamburg voor de werf Wilton in de Wiltonhaven. Moutwijn. SCHIEDAM, 23 April. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 14.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 23 April. Men noteert voor Spiritus ƒ100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 1.50 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2